ZIËBIKZËESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 29 September 1908. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesche Cour an t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8674. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WA ALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg: Twee portemonnaie's met eenig geld. Twee messen. Twee zilveren ringetjes met steentjes. Een eind touw. Een zweep. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. AMERIKA. New-York, 24 Sept. De zaakgelastigde van de legatie der Vereenigde Staten in Havana, Tarler, is, in een restaurant en zonder eenige aanleiding, door een bende Cabanen overvallen, in het gelaat geslagen en met een mes boven het rechteroog ver wond. Dezer dagen overleed te New-York de Italiaansche millionair Morosini, over wien de merkwaardigste verhalen in omloop waren, als gevolg van het door hem geleide kluizenaarsleven. Gedurende de laatste tien jaar werd niemand te zijnen huize ontvangen. Het prachtige paleis, door den millionair en zijn gezin bewoond, was dan ook in geheel New-York bekend als „the House of mystery"; nu na den dood van den eigenaar, is eindelijk het geheim van zijn leven geopenbaard. Tien jaar geleden, op het tijdstip dus, dat de woning voor een ieder gesloten werd, had de jongste dochter van den millionair, een beeldschoon meisje, het ongeluk door een hond gebeten te worden en wel zoo, dat haar gezicht geheel en al geschonden was. Teneinde zijn dochter het grievend medelijden van 'f publiek te besparen, onttrok de millionair zich voort aan geheel aan zijn drukke conversatie. Niemand, behalve de naaste familie heeft miss Morosini ooit meer aanschouwd. Alle spiegels werden uit de woning verwijderd, en nooit roerde men de vreeselijke ge beurtenis in haar tegenwoordigheid aan. Een andere dochter ontvluchtte, ter wille harer liefde, het ouderlijk huis en voorzag door pianolessen in haar onder houd. Morosini wilde haar niet meer als kind erkennen. Thans blijkt echter, dat zij zijn voornaamste erfgename is. Een derde dochter werd jaren geleden door een politie-agent van een wissen dood gered. De man liet zich eenigen tijd geleden van zijn vrouw scheiden en denkt binnenkort met de dollarprinses in 't huwelijksbootje te stappen. Ondanks de meest krachtige pogingen om de boschbranden in de Unie tot staan te brengen, komen nog steeds berichten, melding makende van het ongehinderd voortwoeden van reuzenbranden in het noordwesten, het oosten en de centrale staten. Duizenden mannen, vrouwen en kinderen vluchten voor de vlammen, al hun have en goed achterlatend. Ver schillende kleine steden zijn door het vuur ingesloten en wachten op onvermijdelijke vernietiging. Er wordt melding gemaakt van vele persoonlijke ongelukken. De door de boschbranden veroorzaakte schade wordt officieel op tien millioen dollar geschat. Onder de drankverkoopers te Wash ington is groote beweging gewekt door een besluit van de overheid van het district Columbia (waarin Washington is gelegen), die nieuwe bepalingen heeft vastgesteld voor den drankverkoop in dat district. In de eerste plaats is bepaald, dat er voortaan op elke duizend inwoners slechts één drankhuis mag zijn. Op het oogenblik zijn er meer dan 500 inrichtingen van dien aard te Washington, volgens de nieuwe bepalingen zouden dan meer^ dan 200 van deze drankgelegenheden moeten worden opgeheven. Tevens zijn de vergunningsrechten aan zienlijk verhoogd. Een vergunning voor een tapperij zal een kleine vier duizend gulden, een vergunning voor een slijterij vijftien honderd gulden kosten. Binnen een afstand van 400 voet mogen in de buurt van kerken of onderwijsinrichtingen geen drankgelegenheden bestaan. Men is thans bezig een lijst op te maken van de gelegenheden, die dienen te worden opgeheven. Carnegie heeft 3,600,000 gulden gegeven voor een fonds te Dunfermline ten behoeve van menschen die daden van zelfopoffering hebben verricht. PORTUGAL. In Portugeesche politieke kringen spreekt men over een mogelijk huwelijk van den koning van Portugal met de oudste dochter van den prins van Wales. Diplomatieke onderhandelingen heeten reeds tusschen de beide hoofden aangeknoopt te zijn. In 1909 zou koning Manuel zich in verband met deze plannen naar Londen begeven. Daar de jonge dame in kwestie den aanvalligen leeftijd van elf jaar bereikt heeft, zal er nog wel eenigen tijd mee heengaan, voor en aleer dit beweerde huwelijk zal plaats hebben. NOORWEGEN. De vrouwenbond in de Noorsche stad Stavanger heeft thans een adres gericht aan het Storthing, om bij de wet te bevelen, dat vóór ieder huwelijk een medisch onderzoek van het trouwpaar moet plaats hebben, en dat de echtver bintenis alleen dan mag plaats hebben, als uit het medisch getuigschrift blijkt, dat het voorgenomen huwelijk, noch voor het paar zelf, noch voor zijn eventueele nakomelingen eenig gevaar kan opleveren. Dit adres wordt gesteund door den natio- nalen raad van Noorsche vrouwen. ENGELAND. De Londensche correspondent van de Tel. schrijft: Ik heb onlangs Londen bezoekende landgenooten gewaarschuwd, alhier voor de handige zakkenrollersbende op hun hoede te zijn. Hoe noodig dit is, ondervond pas de heer Joh. de Liefde, de bekende uitgever te Utrecht. Een verslagje van de zitting van het politiegerecht van Marl- borough-street, in een der avondbladen, maakt er mij attent op. Voor den magistraat stond terecht^een 22-jarig individu en lid van het zakken- rollersgilde. De getuigende agent vertelde, dat hij bij de fontein op Piccadilly-circus stond en de omnibussen gadesloeg. Hij zag den beklaagde, Thomas Locklie, met drie andere personen, gedurig tusschen en tegen de menigte dringen, en eensklaps beklaagde springen achter een heer, die op een motorbus stapte en een gouden horlogeketting zichtbaar droeg. De be klaagde wist daarop beslag te leggen, sprong van den motorbus af, stak zijn hand in den zak, maar werd onmiddellijk aangegrepen door den agent, die zijn hand uit den zak rukte en daarmede het gouden horloge en ketting, die den heer De Liefde ongemerkt waren gerold. Hij keek zeer verbaasd op, toen de agent hem er op attent maakte, en zal nu hier nog getuigenis hebben te geven. FRANKRIJK. Parijs, 25 Sept. De commissaris van politie te Biarritz heeft in de stad Pau den Spaanschen anarchist Canatrava doen gevangen nemen. Canatrava trachtte een vrouw met geweld te dwingen aan een complot tegen het leven van koning Alfons deel te nemen. Het plan was,lconing Alfons morgen in de badplaats Biarritz te ver moorden. DUITSCHLAND. Berlijn, 26 Sept. Op den electrischen viaduct-spoorweg is hedenmiddag ter hoogte van een driesprong een trein dwars op een anderen ingereden. Één der wagens stortte omlaag. De ramp op den viaduct-spoorweg is daaraan te wijten, dat de van het station Leipziger Platz naar de Moeckernbrücke rijdende trein bij den driesprong geen acht sloeg op het sein om te stoppen, en den van de Bülowstrasse komenden trein van terzijde aanreed, waarbij een derde klasse waggon van dien trein van het viaduct stortte. De plaats der ramp levert een tooneel van de treurigste verwoesting opde beide op elkaar geloopen treinen liggen vernield langs de borstwering van het viaduct. De opruimingsarbeid, die met groote moeilijkheden gepaard gaat, is door de brandweer onder handen genomen. Volgens officieele vaststelling bedraagt het aantal dooden bij het ongeluk op den viaduct-spoorweg 17 en dat der gewonden insgelijks 17. Volgens mededeeling der betrokken spoorwegmaatschappij is de schuld dezer catastrofe te wijten aan den ouden wagen bestuurder v$n den trein van den Leipziger Platz, die door een onveilig signaal reed. Deze wagenbestuurder heeft evenmin als de passagiers van dezen trein kwetsuren bekomen. De voorste wagen van den ongelukstrein van de Bülowstraat draaide om, terwijl hij naar beneden viel van een hoogte van 14 meter, zoodat de wagen met de wielen naar boven kwam te liggen. De beide wagenbestuurders van dezen trein zijn zwaar gewond. Alle hulp-bij ongelukken-colonnes van Berlijn en om streken verschenen op de plaats des onheils. In de aangrenzende straten ver drongen zich duizenden toeschouwers. Het meerendeel der gewonden had ge broken ledematen en schedels. Naar de Köln. Ztg. meldt is te Korschenbroich in een klaverveld een Nederlander, Wissink genaamd, in be- wusteloozen toestand gevonden. De man stierf, kort nadat hij in het ziekenhuis was gebracht. Daar zijn horloge en zijn portemonnaie weg waren en het lijk zware verwondingen had, veronderstelt men, dat de man het slachtoffer is geworden van moord uit roofzucht. Aan de Köln. Ztg. wordt nader uit Gladbach gemeld, dat bij den lijkschouw is gebleken, dat de bij Korschenbroich vermoorde Hollandsche veedrijver Wissink door verplettering van de hersenpan ge dood is. Wissink is Maandag het laatst gezien te Krefeld aan het bagage-bureau. Hij is vermoord op weg van Krefeld naar Gladbach. BELGIË. Vrijdagochtend werden op het strand te Oostende, in tegenwoordigheid der autori teiten van het loodswezen, waartoe ook de reddingsdienst ressorteert, oefeningen gehouden met de verschillende reddings middelen. Toen de beurt aan het vuurpijl toestel, waarmede aan in nood verkeerende schepen kabels worden toegezonden, ge komen was, zou een vuurpijl ontstoken worden. Terwijl de schipper der reddings ploeg met de lont naderde, had op eens een ontploffing plaats. De vuurpijl, waarvan de koker van metaal was, sprong in een menigte stukken uit elkaar, waardoor vele omstanders getroffen werden, en inzonder heid genoemde schipper, die over zijn geheele lichaam ernstige kwetsuren bekwam, zoodat hij onmiddellijk naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Men vreest, dat hij het er niet zal doorhalen De gewonde, zekere Duijck, is 45 jaar oud, en vader van een talrijk gezin. In Antwerpen werd Vrijdagavond door het bericht van brand aan de haven, spoedig eenige sensatie verwekt. De herinneringen aan vroeger werkten nog, en dadelijk waren er geruchten van het branden der algemeene pakhuizen en de scheepstimmerwerven. Maar nóch de algemeene pakhuizen, nóch de scheepstimmerwerven zijn door den brand aangetast. Twee groote pakhuizen en twee houtwerven, gelegen aan de rue des Indes, zijn door het vuur vernield, dat ook de gemeente-school bedreigde. Om half één 's nachts was men den brand meester. De schade is niet zeer belangrijk. Te Bornhem bij Antwerpen was een inwoner der Kloosterstraat, die langen tijd in het gasthuis verpleegd werd, sedert zijn tehuiskomst niet meer gezien, terwijl men nu en dan in het huis hoorde kermen. Ten slotte heeft de politie-commissaris zich met geweld'toegang verleend tot het huis, en men vond den man op den zolder, met kettingen aan een ellendig bed vast gemaakt. De arme nian, mager als een geraamte, vertelde aan den commissaris, dat zijn vrouw hem op den zolder opgesloten had, sedert hij uit het gasthuis was weer gekeerd. Als voedsel kreeg hij een korst brood en water; dagelijks werd hij daaren boven nog afgeranseld. De vrouw is aangehoudenzij gaf op de ondervragingen geen ander antwoord dan dat hij haar tot last was, omdat hij niet werkte. NEDERLAND. Amsterdam, 26 Sept. De winkeljuffrouw van een melksalon in de Paleisstraat be leefde gisteren avond tegen twaalven eenige angstige oogenblikken. Zij heeft een broer, J. B., die zijn familie zeer tot last was, ja, tot schande, want door zijn slecht leven geraakte hij zelf in de gevangenis. Sinds Maandag op vrije voeten, kwam hij gisteren bij zijn zuster, om haar te vertellen, dat hij een betrekking gekregen had. De man, ongeveer 25 jaar oud, deed echter integen deel zeer vreemdsoortig. Hij schreef opeens een brief, met de mededeeling, dat hij zich van het leven berooven zou. Niet langer wilde hij aan vernederingen blootstaan en zijn familie tot overlast zijn. Voor al zijn slechte daden vroeg hij vergiffenis en eindigde zijn schrijven met de woorden: „Ik ben niet zoo slecht als je wel denkt". De zuster, gisteren avond den brief ontvangende, was zeer onder den indruk van dit schrijven. Terwijl ze er nog over zat tp tobben, kwam opeens, tegen twaalf uur, de broer het melksalon binnen. Hij liep op zijn zuster toe, greep haar bij de hand, en richtte toen een revolver op zichzelf. Het vuurwapen ging af, doch de kogel maakte slechts een schramwond onder den hals. De halfwaanzinnige man schoot daarop op zijn zuster, zonder haar te treffen. Het meisje vluchtte de straat op, en de broer ging haar achterna. Hij werd echter op het hulpgeroep van de hevig ontstelde zuster door een postbode gegrepen en aan de politie overgeleverd. Deze bracht den man naar het bureau St.-Pietershal. Onderweg kreeg hij echter een zenuw toeval, zoodat zijn overbrenging per bran card naar het Wilhelmina-Gasthuis noodig bleek. Bij het transport hadden de agenten nog heel wat moeite om den zenuwpatiënt in bedwang te houden. Namens de familie is verzocht geen ge volg aan de zaak te geven. Utrecht, 26 Sept. Onze grijze bisschops stad is de algemeene verzamelplaats voor landloopers. Meermalen gebeurt het, dat een 70-tal van die heeren om logies vragen. Ze worden dan opgeborgen op het hoofd bureau van politie en aan de hulpbureaux aan de Weerd en Wittevrouwenbarrière. Deze drie gebouwen bieden ongeveer voor 40 personen nachtverblijf. De overigen worden onder dak gebracht in de arrestantenkamers, hetgeen zeer lastig is, maar op straat kan men ze ter wille van de veiligheid niet laten loopen. Besloten is nu door Burgem. en Weth., met goedkeurig van den gemeenteraad, perceel 11 op de Ganzemarkt, naast het politie-bureau, in te richten voor nacht verblijf, hetgeen ongeveer f 350 kost. In dit bedrag is begrepen f 200 voor britsen. Burgem. en Weth. zijn voornemens zich over deze zaak tot den Minister te wenden. Ook, wijl de onkosten eigenlijk door het rijk behooren gedragen te worden. 's-Gravenhage, 26 Sept. In een ten stadhuize gehouden bijeenkomst is een centrale commissie uit de burgerij gevormd, ter bestrijding van de gevolgen der werkloosheid. De heer De Wilde, voorzitter van het burgerlijk armbestuur, die bij acclamatie tot voorzitter van de commissie werd be noemd, zeide in zijn begroetingswoord, dat het gemeentelijk werkloozenfonds een nog te jonge instelling is, om van zijn werking thans reeds groote en hoog gespannen verwachtingen te koesteren. De oprichting van de centrale commissie beoogt voorkoming van ongerechtigheden en van versnippering van krachten, zooals die ten vorigen jare nog waren voorge komen. Spr. wees er nog op, dat de werkloosheid zich, gelijk in de laatste jaren gebleken was, niet langer tot de seizoenarbeiders bepaalde, maar als een maatschappelijk verschijnsel van onzen tijd was te beschouwen. Sub-commissies, uit patroons en leden der vakvereenigingen samengesteld, zullen beslissen, welke arbeiders voor onder steuning in aanmerking komen. Een af zonderlijke commissie voor werkverschaffing zal worden ingesteld. De burgemeester zal worden uitgenoodigd het eere-voorzitterschap te aanvaarden. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot aanvulling der wet, houdende aanwijzing van de middelen ter goedmaking van de uitgaven, begrepen in de Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1909. Voorgesteld wordt te heffen f van tien opcenten op de belasting op de bedrijfs- en andere inkomsten, uit kracht van deze wet te heffen over het geheele belasting jaar, loopende van 1 Mei 1909 tot en met 30 April 1910, en van tien opcenten op de vermogensbelasting, uit kracht van deze wet te heffen over het geheele be lastingjaar, loopende van 1 Mei 1909 tot en met 30 April 1910. Tevens is ingediend een wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd en voorloopige regeling van de bestemming der opbrengst van die verhooging. Voorgesteld wordt den accijns per hectoliter gedistilleerd ad 50 pCt. sterkte, bij de wet van 27 Sept. 1892 bepaald op f 63, te verhoogen tot f 90. Rotterdam, 26 Sept. Hedenavond te half elf is brand uitgebroken in het perceel Hoogstraat 292, waarin gevestigd is het „Maison de Paris" van den heer P. van Deyl, in galanterieën en lederwaren. De vlammen sloegen uit de vierde en vijfde verdieping met kracht naar buiten. Binnen weinige minuten was de brand weer met twaalf spuiten ter plaatse, doch met vier stralen was de brand tegen middernacht onder de knie. De blussching was zeer moeilijk. In het magazijn is groote waterschade aangericht. Alles is geassureerd. Één der oudste cargadoors in onze havenstad, de heer Joè. de Poorter, is, 70 jaren oud, gisterenmiddag in zijn huis aan de Veerkade, door een hartverlamming plotseling overleden. De heer De Poorter was self-made man. Hij begon zijn loopbaan als conducteur op de Tielsche boot, vestigde zich toen als commissionair in fruit alhier en werd, aanvankelijk bezitter van een tweetal booten, langzamerhand eigenaar van een groote handelsvloot en cargadoor. Speciaal op ertsvervoer heeft hij zich toegelegd, hij was trouwens eigenaar van belangrijke mijnen in Afrika. Vóór enkele jaren heeft hij voor zijn eigen import aan den rechter Maasoever, beneden Maassluis, een haven doen graven, de De Poortershaven, waar hij een 4-tal reusachtige kranen deed bouwen, een werk van f 180.000, dat, uit den aard niet bedoeld tot vermeerdering van Rotterdam's welvaart, de gestie van zijn eigen onderneming zeer heeft bevorderd. Één zijner omvangrijkste creaties was de Holland—Gulf-lijn. Hij was een handig, ondernemend man. Lange jaren forens had hij zich den laatsten tijd weder te Rotterdam gevestigd. ONDERWIJ S. Benoemd tot onderwijzer aan de bizondere school te Ierseke, de heer K. A. van Unen te Zierikzee. Aan de Universiteit te Utrecht zijn benoemd tot hoogleeraar: in de wis- en natuurkunde dr. K. Oestreich, privaat docent aan de Universiteit te Marburg (Pruisen); in de letteren en wijsbegeerte J. F. Niermeyer, Ieeraar aan het Eras- miaansche gymnasium te Rotterdamin de godgeleerdheid dr. J. A. C. van Leeuwen, Herv. predikant te Alkmaar, Stavenisse. Vrijdag 2 Oct. a.s. houdt de afdeeling Tholen van het „N. O. G." hare gewone driemaandelijksche vergadering te Scherpenisse. Na afdoening van ver schillende huishoudelijke zaken zal door den heer F. W. O. Wiskerke, van Oud- Vossemeer, een lezing over: „Een vreemde periode in onze geschiedenis" gehouden worden. MARKTBERICHTEN. Gent, 25 Sept. Vlas. De aanvoeren van inlandsch worden nog niet hervat. Goede qualiteiten blijven gevraagd en er heerscht eene vaste stemming. De verkoop van Russisch gaat beter, vooral van in water geroot vlas, en de prijzen wijzen eene verdere verhooging aan. Garens van vlas en van snuit zeer stil, maar onveranderd in prijs. Jutegarens kalm, maar goed prijshoudend. In katoenen garens is de handel tamelijk levendig en de prijzen wijzen weinig verandering aan. Zeetijdingen. Zierikzee. UITGEKLAARD: Sept. De barge „Carisbroke-Castle", kapt. J. Coleman, van Pruisen naar Engeland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 5