ADHERTENTIEN. eenigen met een verhooging voor dén dienst der onderwijzers met 25 en meer jaren. De heer Rijnberg vraagt hoe het komt dat de onderwijzers met 25 dienstjaren verhooging hebben verzocht en niet de jongere. De voorzitter antwoordt hierop, dat de oudste, volgens de wet, op geen verhooging meer aanspraak kunnen maken en dat eenige verhooging natuurlijk direct van invloed is op eventueel pensioen. De heer A. Kloet vraagt: „Wat dringt ons nu om die tractementen te verhoogen. De aanvragers hebben flinke tractementen en zijn niet onbemiddeld; de nood dringt ons er niet toe". De heer W. Kloet gaat accoord met A. Kloet. De heer Rijnberg is van oordeel, dat vooral de jongste onderwijzers te weinig genieten en is derhalve vóór verhooging van deze; ook zou hij genegen zijn mede te werken tot verhooging der jaarwedden van adressanten onder voorwaarde, dat zij zich wilden verplichten tot het geven van een uur les ieder des Zaterdag aan leer lingen, die zich wenschen te bekwamen om op de voorbereidende klasse der Normaalschool geplaatst te worden. De Jieer M. Groenewege merkt op, als de heer Rijnberg wil dat de jonge onder wijzers verhoogd worden, hij (Groenewege) dan van meening is, dat allen verhoogd dienen te worden. De heer J. Hage zegt niet mee te kunnen werken aan betaling door de gemeente van pensioens-premiewel is hij voor ver hooging der jaarwedden. De voorzitter de sprekers beantwoor dende zegt, dat de gemeente niet kan gedwongen worden de jaarwedden te verhoogen; eene geruststelling voor de heeren Kloet. Den heer Rijnberg wordt opgemerkt, dat tractements-verhooging met daaraan ver bonden voorwaarden als deze wel niet door Gedep. Staten zal goedgekeurd worden. De heer Rijnberg vraagt, of er dan geen mogelijkheid zou bestaan eene jaarlijksche verhooging van f 50 toe te kennen als gratificatie. De heer Bastiaanse betuigt hiermede instemming. De voorzitter meent, dat Gedep. Staten hiertegen geen bezwaar zullen hebben. Het eind-resultaat van al die besprekingen is, dat de jaarwedden der onderwijzers met 1 tot 3 dienstjaren met f 50 worden verhoogd en dat de onderwijzers met meer dan 20 dienstjaren een gratificatie van f 50 's jaars zullen ontvangen, onder ge noemde voorwaarde. De heeren Kloet verklaarden zich tegen beide voorstellen. Alsnu was aan de orde of ook de help sters in de bewaarschool eenige verhooging zullen krijgen. De heer A. Kloet was ook hier tegen, doch de zes andere heeren waren over tuigd, dat die loontjes zoo laag waren, dat eenige verbetering dringend noodig was. Het aanvangs-salaris is nu bepaald op f 60 met 4 verhoogingen van f 10 per jaar tot een maximum van f 100. Besloten wordt verder op grond eener bedenking van den heer Rijnberg te doen vervallen den post: Jaarwedde van den vasten arbeider ad f 200, op grond hiervan, dat feitelijk geen vaste arbeider bestaat, en de persoon hier bedoeld buitendien ook nog apart betaald wordt voor ander werk. De voorzitter merkte bij de bespreking van deze zaak op, dat deze post er inge bracht is om te voorkomen, dat een te groot getal bevelschriften tot betaling in de rekening worden gebracht. De f 200 zullen nu gebracht worden op: onderhoud van het rioolstelsel en deze post derhalve met dat bedrag worden verhoogd. Verder wenschte de heer Rijnberg eene verhooging van de raming van den post: Veerlegging van goederen op gemeente grond. Hiervoor is f 30 geraamd en in 1907 bracht dit f 260 op. De voorzitter merkt hieromtrent op, dat die inkomsten zeer 'wisselvallig zijn en het wel eens voorgekomen is, dat het maar f 60 opbracht en in ieder geval de ontvangsten door den gemeente-ontvanger worden geïnd en verantwoord. De post blijft gehandhaafd. De begrooting wordt hierna met 6 tegen 1 stem vastgesteld op een bedrag van f 22019,095 in ontvang en uitgaaf. Tegen de heer W. Kloet uit gemoedsbezwaren. De heer Kloet kan n.l. zijn stem niet geven aan de verzekering tegen brand schade van de gemeente-gebouwen en hiervoor komen natuurlijk op de begrooting ook gelden voor. Al wees de voorzitter er ook op, dat krachtens de wet de gemeente-gebouwen moeten verzekerd zijn, tenzij de raadsleden zich bij acte mochten verbinden de schade bij eventueele rampen voor eigen rekening te nemen, het mocht niet baten, de heer Kloet stemde tegen. Bij het nazien der begrooting door de commissie, was door den heer Rijnberg in herinnering gebracht, dat in eene vroegere raadsvergadering door den voorzitter toe zegging was gedaan, dat Burgem. en Weth. zouden nagaan de mogelijkheid van het aanstellen van lijkdragers door de gemeente. De voorzitter, dit punt thans besprekende, zegt, dat blijkens het gemiddelde sterfte cijfer over de laatste 4 jaren noodig zouden zijn 320 personen, gerekend ad f 0,75 per man, dit een uitgaaf zou vorderen van f 240 k f 250. Dit bedrag zou door een belasting-verordening moeten gevonden worden, waarvan het twijfelachtig zou zijn of de regeering die zou goedkeuren. In elk geval is de familie der overledene volgens de wet verplicht zijn bloedver wanten te begraven en slechts bij onwil daartoe, wat nooit voorkomt, is de gemeente verplicht op te treden. Na verdere discussie, waaraan door ieder zoowat werd deelgenomen, werd de vraag of er van wege de gemeente vaste lijk dragers zullen aangesteld worden met 6 tegen 1 stem ontkennend beantwoord. De heer Rijnberg stemde vóór. De voorzitter deelt verder mede, van den Bond van Staatspensionneering een adres ontvangen te hebben, behelzende een ver zoek aan den raad om adhaesie te hechten aan een adres dier vereeniging, gericht aan H. M. de Koningin, om spoedig bij de regeering een wetsontwerp aanhangig te maken, waarbij aan alle Nederlanders het recht wordt toegekend op een staats pensioen. De voorzitter zegt het wensche- lijk te achten, dat pensioen aan alle Nederlanders kon worden verstrekt en zou een minder pensioen verkiezen boven een meerdere uitkeering uit de armenkas. Bij de bespreking blijkt, dat de meerderheid dit gevoelen deelt, en er wordt dan ook met 6 tegen 1 stem besloten een adres van adhaesie in te zendende heer A. Kloet stemde tegen. Ten slotte deelt de voorzitter mede, dat de schietvereeniging alhier verzocht heeft gebruik te mogen maken van een gemeente lokaal of gedeelte daarvan, tot het houden van oefeningen met de buks, met zoo genaamde margapatronen. Dit zijn geheel gevaarlooze patronen. Met algemeene stemmen wordt hiervoor disponibel gesteld, hetzij de gang der openbare school, hetzij de voorzaal van het gemeentehuis, onder bepaling, dat schade enz. blijft voor rekening der vereeniging. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1-5 regels 11,—elke regel meer 10,20. Menigeen in Zierikzee lijdt, en kan genezen worden zooals deze Vlissinger. De heer J. Ossel, Lange Zelke 136 E te Vlisslngen, meldt ons: Sedert ruim drie jaren klaagde ik over de nieren, ik had steeds verschrik kelijke pijn in den rug en in de lendenen en was immer aangedaan met een door en door vermoeid, afgemat gevoel, hetgeen zich reeds 's morgens bij het opstaan openbaarde. Mijn eetlust was zeer verminderd en ik was zeer neerslachtig en moedeloos, toen men mij opmerkzaam maakte op Foster's Rugpijn Nierenpillen. Op aanraden van een vriend begon ik deze onmiddellijk In te nemen, en dit was mijn geluk, want na een paar dagen gevoelde ik reeds dat ik opknapte en veertien dagen later was de pijn geheel en al verdwenen. Uit erkentelijkheid zal ik steeds gaarne de uit stekende hoedanigheden van uw pillen bekend maken en ik geloof, dat ik daardoor tevens velen nierlijders een dienst bewijs. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Waarschuwing. De lezers van dit blad worden in hun eigen belang ernstig gewaarschuwd, wanneer zij Foster's Rugpijn Nierenpillen koopen, om slechts die te verlangen en geen andere. Ze zijn te Zierikzee verkrggbaar b| den Heer M. S. Polak, gedlpl. Drogist, en te Tholen bfl den Heer W. Potter, Bilaal Apotheek „Coronoe", Stoofstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel I 11,75 voor één of f 10,— voor 6 dooien. RECHTSZAKEN. Voor de vierde kamer der rechtbank te Amsterdam stond Donderdag terecht een 36-jarige man, vroeger kantoorbediende, die echter zijn betrekking kwijt raakte, omdat hij in dienst moest. Hij werd daarop declamator en bracht in verschillende plaatsen van ons land dramatische scènes op de planken, doch dat werk moest hij laten varen, wijl het geen geld genoeg opbracht. Vervolgens trachtte hij als werkman zijn brood te verdienen; hij werd magazijnknecht, maar door ziekte geraakte hij buiten betrekking. Van dat oogenblik af werd het een tobben en sukkelen, dat beklaagde er moedeloos onder werd. Hij nam ergens een kleinigheid weg, gaf zich zelf bij de politie aan en werd tot 2 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Die straf onderging hij en nauwelijks uit de gevangenis ontslagen met een uitgangskas, die echter te klein was om er kleeren voor te koopen, waaraan hij behoefte had, maakte hij zich op 28 Juni wederom schuldig aan diefstal, thans van een handkar, die hij op het Spui vond staan. Ook nu gaf hij zich zelf wederom bij de politie aan. Beklaagde bekende volledig en gaf een omstandig verhaal van zijn ongelukkig leven. President mr. Meinesz: „Heb je heelemaal niemand, die u helpen wil Bekl.„Ik zou niet weten wie". Het O. M., mr. Peereboom, rekening houdende met de omstandigheden, eischte 6 maanden gevangenisstraf. Beklaagde kan dan tegen het voorjaar uit de gevangenis ontslagen worden. Mr. Van Hamel Jr., toegevoegd verdediger, vond weinig in dit geval te zeggen. We hebben hier een beklaagde, die zich zelf bij de politie heeft aangegeven, nadat hij een paar dagen te voren zich ook aangegeven had; een beklaagde, die tot zijn verdediger zegt„laat mij maar liever gaan naar een rijks-werkinrichting", wat echter voor dit misdrijf niet mogelijk is; een beklaagde, die aan het O. M. een brief schrijft, waarin hij verzoekt om een zware straf van eenige maanden; kortom, een beklaagde bij wien alles is de omgekeerde wereld, en naar aanleiding van wiens zaak, gehoord ook de clemente eisch van het O. M., men zich afvraagt of hier de rechtspleging nog wel in haar voegen staat. Pleiter hoopt, dat deze beklaagde, die maar niet op slag kan komen, nadat hij zijn straf heeft uitgezeten, zich den naam en het adres van zijn verdediger zal herinneren. Hij hoopt dan alles voor hem te doen wat mogelijk is. 8 October a.s. uitspraak. Koninklijke Vlaggen. Bij Kon. besluit zijn verschillende wijzi gingen gebracht in de vlag van H. M. de Koningin en in de onderscheidingsvlaggen voor de bestaande leden van het Konink lijke Huis. De door H. M. te voeren vlag is een vierkante vlag van Oranjekleur, in vier vakken verdeeld door een over het midden geplaatst staand vierarmig kruis van Nassau's blauw, ter breedte van van de zijden van de vlag, met in het midden van het kruis het Kon. wapen, zooals dit is vastgesteld bij art. 1 van het Kon. be sluit van 10 Juli 1907, Staatsblad no. 181 het schild gedekt door de Kon. Kroon en omhangen door de versierselen (lint met ordeteeken) van het Grootkruis der Militaire Willemsorde; de boven- en onderzijde van het wapenschild liggende in de lijnen der boven- en onderzijde van den horizontalen arm van het kruis; voorts in het midden van elk der vier door het kruis gevormde oranjevakken een jachthoorn van azuur, gesnoerd en geopend van keel, beslagen met zilver (oranje). De door H. K. H. de Vorstin-Weduwe zu Wied, Prinses van Oranje-Nassau te voeren vlag is een langwerpige vlag van oranjekleur, waarvan de hoogte {j- van de lengte bedraagt, driehoekig uitgesneden over van de lengte van de vlag, in vier vakken verdeeld door een staand vier armig kruis van Nassau's blauw, ter breedte van l van de hoogte der vlag, het midden van het kruis liggende op van de lengte der vlag, gerekend van de broekzijde, in het midden van het kruis een medaillon van oranjekleur, ter middellijn van j30 van de lengte van de vlag, waarop geplaatst het wapen, zooals hierboven aangegeven, gedekt door de Kon. Kroon; in elk van de oranjevakken, gelegen aan de broek zijde van de vlag, een hoorn, als boven omschreven. De door de Koningin-Moeder te voeren vlag is een langwerpige vlag van oranje kleur, waarvan de hoogte van de lengte bedraagt, driehoekig uitgesneden over der lengte van de vlag; in vier vakken verdeeld door een staand vierarmig kruis van Nassau's blauw, ter breedte van van de hoogte der vlag, het midden van het kruis liggende op W van de lengte der vlag, gerekend van de broekzijde, in het midden van het kruis een medaillon van oranjekleur, ter middellijn van van de lengte der vlag, waarop geplaatst het Kon. wapen, zooals dit is vastgesteld bij art. 1 van het Kon. besluit van 10 Juli 1907, Staatsblad no. 181het schild ge dekt door de Kon. Kroon; in elk der vier door het kruis gevormde oranjevakken een jachthoorn van azuur, gesnoerd en geopend van keel, beslagen met zilver (oranje). De door Z. K. H. den Prins der Neder landen, Hertog van Mecklenburg te voeren vlag is een langwerpige vlag van Mccklen- burgsch blauwe kleur, waarvan de hoogte der lengte bedraagt; in vier vakken verdeeld door een over het midden geplaatst staand vierarmig kruis van Oranje kleur, ter breedte van van de hoogte der vlag; in het midden van het kruis het Kon. wapen, zooals dit is vastgesteld bij art. 1 van het Kon. besluit van 10 Juli 1907, Staatsblad no. 181 het schild gedekt door de Kon. Kroonde boven- en onder zijde van het wapenschild liggende in de lijnen der boven- en onderzijde van den horizontalen arm van het kruis; in het bovenste blauwe vak aan de broekzijde en in het daartegenover liggend onderste blauwe vak een klimmende rechtsgewende leeuw van goud, gekroond met een kroon van drie bladen en twee parelpunten van hetzelfde, getongd en genageld van keel, in den rechter voorklauw opgeheven houdende in schuin-linkschen stand een ontbloot Romeinsch zwaard van zilver, met gevest van goud en in den linker een bundel van zeven pijlen van zilver, met punten van goud, de punten omhoog, en de pijlen te zamen gebonden met een lint van goud (Nederland). In het onderste blauwe vak aan de broekzijde en in het daartegenover liggend bovenste vak een klimmende rechtsgewende griffioen van goud, ongekroond, getongd van keel, genageld van goud (Mecklenburg). RIJKSPOSTSPAARBANK. De ruchtbaar geworden strafbare hande lingen, door enkele brievengaarders onlangs gepleegd, zijn o. a. mogelijk gemaakt óf tengevolge van het aan hen in bewaring geven van spaarbankboekjesóf door onvoldoend of geheel ontbroken toezicht van de zijde der inleggers op de inschrij vingen, in hunne boekjes gedaan. Dit blind vertrouwen op eerlijkheid en nauwgezetheid, hetwelk zoo zeer werd beschaamd, geeft aanleiding er bij de inleggers met klem op aan te dringen, dat zij: 1°. hunne spaarbankboekjes zelf in be waring houden; 2°. zich vergewissen, vóór zij het post kantoor verlaten, van de juistheid der inschrijvingen, in hunne boekjes ver meld; 3°. geene quitantie-formulieren in blanco onderteekenen, of met andere woorden, dat zij hunne handteekening op zulk een stuk niet stellen, vóórdat het behoorlijk is ingevuld en nagezien; 4°. wanneer de kennisgevingen wegens een inleg van f 25 en hooger niet binnen 14 dagen worden ontvangen, daarvan den Directeur der Rijkspost spaarbank dadelijk verwittigen; 5°. hunne boekjes eenmaal 's jaars tot het doen bijschrijven der rente en ter vergelijking met zijne boekhouding aan den Directeur der Rijkspostspaar bank opzenden, waartoe gebruik kan worden gemaakt van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der posterijen verkrijgbaar. Wanneer zij deze raadgevingen niet opvolgen, loopen zij gevaar voor eigen zorgeloosheid te boeten. Wel waarborgt de Staat onvoorwaardelijk de betaling van hetgeen op rijkspostspaar bank-boekjes rechtmatig verschuldigd is; doch wanneer men gelijk reeds ge schiedde zich tevreden stelt met de aanneming van eene quitantie voor eene gedane storting, zonder meer, d. 1., genoegen neemt met zoodanig bewijsstuk, zonder een boekje te vorderen, niet let op de, in die boekjes gedane, inschrijvingen, dan heeft men het aan zich zeiven te wijten, indien geldelijk verlies daarvan het gevolg mocht zijn. Volgens het wettelijk voorschrift, den spaarbankdienst betreffende, moeten alle inlagen en terugbetalingen in een spaar bankboekje worden ingeschreven en door den dienstdoenden postambtenaar met zijne handteekening worden bekrachtigd, voorts met den afdruk van zijn kantoor stempel worden gewaarmerkt. Men zie dus goed toe, of de vorde ring op de Rijkspostspaarbank aldus deugdelijk is vastgesteld. Geef, zoo roepen wij den inlegger toe, aan uw spaarbankboekje eene even veilige bergplaats als aan uw geld; immers het bevat den sleutel tot uwe brandkast, het middel om over uwe spaarpenningen te beschikken. Als ge de hiervóór gegeven wenken opvolgt, worden onregelmatigheden on mogelijk gemaakt, bemoeilijkt of spoedig ontdekt en behoedt gij u zelf voor mogelijke schade. v Amsterdam, 18 September 1908. De Onder-Directeur, waarnd. Directeur der Rijkspostspaarbank, du B O IS. P.S. In het belang der zaak, welke het hier geldt, worden de dagbladen„en vooral de locale bladen ten plattelande, beleefdelijk verzocht, dit stuk over te nemen. TELEGRAMMEN. Rotterdam, 28 September. GRANEN. Buitenlandsche, stil. Meel f 13{j, kalm. Binnenl. Tarwe, f 9 k f 10,75. - Rogge, f 6,10 k f 6,50. - Haver, f 6,75 k f 7,90. Wintergerst, f 8,50 k f9.— Zomergerst, f 8,50 k f 9. Chevaliergerst, f 9,60 k f 10. Witte Boonenf 10 k f 11. Bruine Boonen, f 9,50 k f 10,40. Erwten, f 9,25 A f 10. Maïsf 176. Kanariezaad, f 6,75 a f 7,75. Lijnzaad, Kluitzaad, f 8,50 k f 9,50; Bolzaad f 10,50. Vlas. Aanvoer 1800 steen Groninger, 37 stuivers; 36 steen geel, 42 stuivers; 270 steen wit, 30 a 32 stuivers. AardappelenRedelijke aanvoer en vraag, prijshoudend. Ajuin. Aanvoer 7000 balen; bruine f2,40 k f 2,50; stroogele f 2,20; kleine f 3,75 de 60 K.G., puike kwaliteit. Eieren. Zeeuwsche f 4,80 a f 5; Over- maassche f 5 k f 5,20. VEE. Aanvoer 150 Runderen, 30 k 37 ct., redelijk. 149 Kalveren, 40 k 50 ct., matig. 1970 Schapen of Lammeren, 20 k 30 ct. Lammeren, 30 a 35 ct., vlu<4. 1080 Varkens, 22 k 24 ct., lichte 20 k 21 ct., vlugge handel. STOOMBOOTDIENST Zierikzee-Rotterdam. Stoombooten „Schelde 2" en „Stad Zierikzee". SEPT.OCT. Van Zierikzee: Dinsd. 29'sntorg. 7,— Woens. 30 Dond. 1 Vrijdag 2 Zaterd. 3 Zondag 4 Maand. 5 Dinsd. 6 7,30 8,30 8,30 8,30 8,30 Van Rotterdam Dinsd. 29 's morg. Woens.30 Dond. 1 Vrijdag 2 Zaterd. 3 Zondag 4 Maand. 5 's nam. Dinsd. 6 11,30 11,30 11,— 11 11,— 11, 12,30 1,30 Op Woensdag 30 September j hopen onze geliefde Ouders en j Grootouders: CORNEL1S VAN D1JKE en CORNELIA NIEUWELINK, S hunne 40-jarige Echtvereeni- I ging te herdenken. A.-J.-Polder, 29 Sept. 1908. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. 1873 1908, Den lsten October herdenkt de Heer M. J. VAN BEVEREN te Veere den dag, waarop hij aldaar vóór 35 jaar als Rijks- Tonnenleger en Bakenmeester werd aan gesteld. Namens de Familie, JACOB J. VAN BEVEREN. Ondertrouwd: K. G. OD1NK en A. J. QUIST. Wormerveer, c 25 September 1908. St.-Philipsland, f Huwelijksvoltrekking 8 October d. a. v. De Heer en Mevrouw VAN DE GARDE—Hammacher geven kennis van de geboorte eener Dochter. Middelburg, 25 September 1908. Geboren: WILHELMINA, Dochter van J. C. A. GELUK en A. GELUK—De Bruijne. Dinteloord, 26 September 1908. Dinsdag 22 September j.l. overleed te Utrecht, onze Zoon en Broeder C. G. Groenewege, in den ouderdom van ruim 39 jaar. St.-Maartensdijk (Bosch). M. GROENEWEGE. L. J. GROENEWEGE—Hage en Kinderen. Den 28sten September, omstreeks 8 ure, behaagde het den Heere van onze zijde weg te nemen, onze ge liefde Dochter en Zuster, Machaliena Louisa Bolle, in den jeugdigen leeftijd van bijna 20 jaar, na een kortstondig lijden van slechts 5 dagen. God sterke ons in deze zware beproeving. schuddebeurs. Uit aller naam, C. BOLLE, Echtgenoote en Kinderen. Heden behaagde het den Heere van leven en dood van onze zijde weg te nemen, onze geliefde Echt genoote en Moeder Wilhelmina Jacoba Op den Brouw, in den ouderdom van 43 jaren. St.-Maartensdijk, 25 Sept. 1908. I. QUIST. N. QUIST. Mevrouw de Wed. MULOCK HOUWER—Van Andel en verdere familie geven bij deze kennis van het overlijden van hun geliefden Echt genoot, Vader, Behuwd- en Groot vader, den WelEdelGeb. Heer Daniel Quirijn Mulock Houwer, in den ouderdom van ruim 80 jaar. Zierikzee, 26 September 1908. Bezoeken van rouwbeklag kunnen niet worden afgewacht. Heden overleed na een smartelijk lijden, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Johanna Pieterneila Hanse—Tintel, in den ouderdom van 70 jaar. Sirjansland, 26 September 1908. Uit aller naam, JACOB HANSE Cz.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 2