ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 29 September 1908. Eerste Blad. ZAKBOEKJES. van se (5B ierilizeesclxe O o xx ran t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per week, t 10,— per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. 65ste JAARGANG. No. 8674. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrij dag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer twee bladen. bestaat uit Tot het aanbrengen van wijzigingen, behooren alle in de gemeente ingeschreven groot-verlofgangers van de landmacht der nationale militie, hunne zakboekjes zoo spoedig moge lijk ter Gemeente-Secretarie in te leveren. De op 1 Augustus j.l. ingelijfde landweerplich- tigen kunnen hunne zakboekjes ter Gemeente-Secretarie afhalen. Aan de deelnemers aan het voorbereidend militair onderricht wordt bericht, dat dit zal worden gegeven van af 1 October a.s. tot en met 31 Januari d.a.v., tweemalen per week, en wel eiken Maandag en Dinsdag van 8 tot 10 uur des avonds, in het gebouw der Gymnastiekschool. De lessen vangen derhalve aan Maandag S October e.k. te 8 uur. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 28 Sept. Wij kunnen onzen belangstellenden lezers en lezeressen mede- deelen, dat door „Kunst en Eer" het laatste concert van dit jaar in de muziektent op het Havenpark zal gegeven worden hetzij Dinsdag-, hetzij Donderdagavond. Wij hebben onlangs melding gemaakt van het geschrift, dat onder den titel „Over den toestand van het onderricht der doof stommen in de verschillende landen" in het licht verscheen. Dit geschrift bevat een overdruk uit het Algemeen Handelsblad van een artikel, dat door den heer J. Hoger- heijde daarin is geschreven. In dit artikel wordt beknopt weergegeven de boeiende voordracht, die de heer J. Landrain, direc teur van de Revue Beige des Soud-Muets et de leur enseignement, en leeraar aan het provinciaal gesticht voor doofstommen en blinden te St.-Agatha-Berchemte Brussel heeft gehouden over den toestand van het onderricht der doofstommen in de verschillende landen. Aan het slot van dit artikel spreekt de heer Hogerheijde zeer waardeerend over den heer Landrain, één dier leeraars van doofstommen, die een hooge opvatting van hunne moeilijke, niet genoeg op prijs te stellen taak hebben. Men meldt aan de Nieuwe Rotterd. Ct. d.d. 26 dezer: In de Middelduinen nabij de Noordzee is vanmorgen half zeven te Ouddorp (eiland Goedereede) neergedaald de lucht ballon „Condor". Uit het Zuiden komende, kwam hij over de haven, waarop de visschers onder het geroep van „Noordzee!" de luchtreizigers aanmaanden te dalen. De luchtreizigers Jacques Faure en Emile Dubonnel, beiden Franschen, en Frank Otter, Engelschman waren Vrijdagavond 6 uur te Parijs opgestegen, Vanmiddag vertrokken zij met den ballon naar Rotterdam. Dat zal hoogstwaarschijnlijk wel dezelfde luchtballon wezen, die Zaterdagochtend om zes uur drijvende boven deze stad gezien is, en die ook in andere gemeenten van dit eiland, zooals Dreischor en Zonnemaire, omtrent denzelfden tijd is waargenomen. Door den Minister van Justitie is aan adressanten L. van C., M. van C., A. van C., allen te Axel, te kennen gegeven, dat ingevolge hunne klachten tegen J. van R., onbezoldigd rijksveldwachter aldaar, een strafvervolging zal worden ingesteld. - Te Middelburg arriveerde gisteren morgen het stoomschip „Hans" met een lading balken van Riga. Volgende week wordt verwacht het stoomschip „Blenda", met een lading gezaagd hout van Karlstad en volgende maand een dito lading met bestemming voor Zierikzee, voor rekening van de firma I. de Broekert Co., Middel burg en Zierikzee. Zonnemaire. Met 1 Oct. a.s. beginnen hier ook de voorbereidende militaire oefeningen, waarvoor zich 23 jongelingen hebben aangemeld. Noordwelle. Zondagnamiddag gaf de gemengde Zangvereeniging V. Z. O. S. van Renesse een uitvoering in het kerkgebouw alhier, welke door de welwillende mede werking van mej. Joh. Bolle uit 's-Graven- hage en mej. Klimmerboom en den heer Klimmerboom uit Zierikzee, tot één der best geslaagde uitvoeringen kan gerekend worden. Heerlijk was het „Fluiten-concert" voor orgel, door den bekwamen heer Klimmerboom ten beste gegeven. De schoonste tonen, de fraaiste accoorden, nu eens liefelijk en zacht, dan weder krachtig en majestueus, ruischten door het kleine, doch nette kerkgebouw. Het talrijke auditorium was één en al gehoor. Gaan wij de rij der zangstukken na, dan mag niet verheeld worden, dat de leden der Zangvereeniging hunne beste krachten gaven, wat vooral uitkwam in: „Het Kerkje" van Becker, dat, hoewel moeielijk in zijn toonaarden en rythmus, gevoelvol werd gezongen, evenals „Hymne", dat best werd voorgedragen. „Ons Holfandsch Lied" werd krachtig en opgewekt ten gehoore gebracht. In het „Levensbootje", dat zeer diepen indruk maakte, werd het duo zeer zuiver en met gevoel gezongen. De „Exe cutie", uit den aard der zaak somber van toon, bracht de hoorders onder den weemoedigen indruk, evenals „Liefelijke Herinneringen" (sopraan-solo met brom stemmen en koor), welk lied toch zoo vol en innig van toon en zuiver van klank en voordracht het auditorium medesleepte en een machtigen indruk achterliet. Een dankbaar stukje voorwaar. De sopraan solo in dit zangstuk kweet zich bizonder goed van hare zware taak. Ook het terzet van „Beati" (vrouwenkoor) hield zich uitstekend, al ware het slechts door de vastheid van toon. Jammer, dat het koor in dit mooie stuk even den toon kwijt was, of althans aanvankelijk met een zwevenden, twijfelenden toon inviel. Verdienen de leden der Zangvereeniging V. Z. O. S. een woord van waardeering en dank voor den genotvollen middag aan zeer velen geschonken, niet minder lof en dank zij gebracht aan de dames Bolle en Klimmerboom en den heer Klimmer boom, die door hunne welwillende mede werking de uitvoering tot één groot schoon geheel maakten. De eerste beschikte over een fraaie goed geschoolde, krachtige, vaste, zuivere stem, die zoo goed uitkwam in de sopraan-solo, uit de sopraan-aria uit de Messias van Handel niet alleen, maar ook in de sopraan-solo uit no. 4 uit de Bijbelsche liederen, en wel het lied getiteld: „Herders, hoe, ontwaakt gij niet", dat uit stekend gezongen werd. Mej. Klimmerboom is het orgel goed toevertrouwd en de heer K. gaf bewijs van zijn muzikaal talent op de viool, toen de heerlijke tonen van het stuk: „Panis Angelicus" van César Franck voor sopraan, viool en orgel, plechtig, machtig, wegslepend, indrukwekkend het kerkgebouw vulden. De canon was ver rukkelijk. Oosterland. Zaterdag 26 Sept. j.l. werd alhier ingewijd de schietbaan der schiet- vereeniging „Prins Willem I", gelegen op de hofstede van den heer J. C. Beije. In zijn openingsrede dankte de voorzitter, de heer J. H. Flohil, de gemeente-autoriteiten en allen, die aan het totstandkomen der baan hadden meegewerkt, waarna hij den EdelAchtbaren heer burgemeester verzocht het eerste schot te willen lossen. Nadat deze de toespraak van den voorzitter beantwoord had, voldeed hij aan dat ver zoek. Daarna kwamen de aanwezige bestuursleden van enkele zustervereni gingen en de leden van „Prins Willem 1" aan de beurt. Intusschen gaf „Oosterlands Fanfare", dat uitgenoodigd was om aan de inwijding een eenigszins feestelijk aanzien te geven, verschillende nummers ten beste, tot het schieten afgeloopen was. Het concert werd daarna nog eenigen tijd voortgezet in de verlichte muziektent. Sirjansland. Zaterdagmiddag geraakte een kleine jongen met zijn kleeren vast aan een stang van een rosmolen, met 't gevolg dat hij bewusteloos werd opge nomen. Dit ongeluk, dat zich eerst ernstig liet aanzien, liep betrekkelijk nog goed af. Na geneeskundig onderzoek bleek er geen gevaar te zijn. Colijnsplaat, 26 Sept. De nieuw ge bouwde steiger aan dijkpaal 51, even buiten de kom der gemeente, is thans klaar. Deze steiger, gemaakt als aanleg plaats bij laag water voor den stoomboot- dienst Middelburg—Colijnsplaat en den motordienst Zierikzee—Colijnsplaatzal den passagiers een groot gemak opleveren. Moest men vroeger over steenglooiing, perkoenpalen en klappers trachten aan boord te komen, thans kan men droog en wel langs de flinke brug, 24 M. lang, de booten bereiken. Goes. Tot lid van de Gezondheids- Commissie alhier is benoemd de heer mr. Stieger. 's-Gravenpolder. Donderdagavond is het eenig kind van M. d. P. alhier, een 3|-jarig meisje, in 'n watergang achter de woning verdronken. De moeder, die aan haar huishoudelijke bezigheden was, had liet eenige oogenblikken uit het oog ver loren. Toen zij het miste, ging zij zoeken en vond het in den watergang liggen. Het na te springen was het werk van een oogenblik, doch dit kon niet meer baten. De levensgeesten waren geweken. Naar men meldt, bestaat het voornemen het kleine kustlicht van den Biezelingschen Ham te veranderen in een draailicht. Tevens zal dit een 300 meters benedenwaarts worden geplaatst. Middelburg, 26 Sept. Gistcrenochtend is hier ter stede overleden de heer Gerardus Alberts Lz. De overledene, geboren te Pannerden, den 26 Januari 1835, was vroeger aannemer, onder meer mede-aannemer van den Sloedam en den spoorweg van Roozendaal naar Goes. Het laatste groote werk, door hem gemaakt, waren de sluiswerken te Veere. Toen dit was afgeloopen, in 1871, werd aldaar, onder de firma G. Alberts Lz. Co., een kleine houtzagerij en houthandel begonnen, waarvan de overledene de hoofdleiding had. De zaak werd geleidelijk uitgebreid en in 1874 naar Middelburg overgebracht. Daar werd zij in 1898 omgezet in een naamlooze vennootschap, waarvan de heer Alberts president-commissaris werd en tot heden steeds is gebleven, al nam hij sedert verscheidene jaren, om gezondheids redenen, geen werkzaam deel meer aan de uitgebreide zaken dier groote industriëele onderneming. Verder was de heer Alberts indertijd concessionaris van den sloombargedienst tusschen Middelburg en Vlissingen en van den Vlissingschen havendienst, terwijl hij mede-oprichter was van meerdere industri- eele ondernemingen. Ook op ander gebied was de heer Alberts werkzaam. Van 1882 tot 1903 was hij lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, en van 1876 tot Januari 1904 maakte hij deel uit van het bestuur der Godshuizen. Beide functiën moest hij om gezondheidsredenen neerleggen. De laatste jaren zijns levens was de heer Alberts zeer lijdend. Met hem is heengegaan een zeer werkzaam man, die zich hoogst verdienstelijk maakte voor den kring waarin hij leefde, en die ook geacht was om zijn welwillendheid. Benoemd tot directeur der registratie en domeinen te Middelburg de heer J. Terpstra, inspecteur der registratie en domeinen le klasse te 's-Gravenhage. Aangezien verschillende binnen- en buitenlandsche geologen hebben te kennen gegeven, dat het vermoeden gewettigd is, dat zich petroleum bevindt in den Wal- cherschen bodem, naar aanleiding van het verschijnsel dat zich voorgedaan heeft op een perceel grond in de gemeente Arne- muidenis op aanraden van enkele kapitaalkrachtige personen aan den Minister van Waterstaat een aanvraag ingediend ter bekoming van concessie tot het opsporen van olie. De aanvraag gaat uit van de heeren J. H. Heier te Heinkenszand, W. Jansen te Arnemuiden, T. Heier te 's-Heer-Arends- kerke en W. Geleedst te Krabbendijke. De heeren zijn werkzaam op de secre tarie hunner woonplaats. Vlissingen. De Minister van Binnen- landsche Zaken, de heer mr. Th. Heemskerk, wordt Dinsdag met den trein van 11.44 hier verwacht, en zal per prov. boot de reis naar Breskens voortzetten. Z.Exc. zal van af Breskens zich per rijtuig over Groede naar Oostburg begeven, teneinde daar, zooals bekend, tegenwoordig te zijn bij de oificiëele opening der ambachtsschool. Vrijdagmiddag is op de werf der Maatschappij „De Schelde" een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Een negentien-jarige jonge man, die behulpzaam was bij het aanbrengen van schrankplaten aan het in aanbouw zijnde stoomschip „Frisia", is van een hoogte van ongeveer 8 meter gevallen en werd dood opgenomen. De man had zich van het ééne gedeelte van het schip buiten om naar het andere gedeelte begeven en is vermoedelijk mis gestapt. De heer G. Krijger te Vlissingen is, ingaande 29 dezer, benoemd tot ambtenaar der directe belastingen, standplaats Ouden bosch. Terneuzen. De beurtschipper K. alhier blijft uit gemoedsbezwaren nog steeds weigerachtig de premie wegens de Onge vallenwet te voldoen. Voor de verschenen premie werd Vrijdagvoormiddag zijn in beslag genomen inboedel geveild, met het gewoon verloop. Dat wordt op die manier een buiten gewoon duur betalen. Het plan bestaat, zooals gemeld, een nieuwen stoombootdienst op de Wester- Schelde te openen, en wel van Antwerpen naar Terneuzen en de verschillende daar tusschen gelegen plaatsen. Deze week zal de naamlooze vennootschap worden geconstitueerd, en dan binnenkort de inschrijving worden opengesteld op het kapitaal van fres. 300.000, verdeeld in 12000 aandeelen van fres. 25. KERKNIEUWS. Aanbestedingen, Verkoopingcn enz. Dreischor. Door de landbouwver- eeniging alhier werd de levering van 15200 K.G. superphosphaat van 18 pCt. h f 3 35, en van 7300 K.G. idem van 14 pCt. k f 2.45, opgedragen aan de centrale guano-fabrieken te Rotterdam. Haamstede, 25 Sept. Ten overstaan van notaris W. F. dei Cam po genaamd Camp werden ten verzoeke van den heer L. van Damme publiek verkocht: kalf- vaarzen f 215, f 193, f 205, f 172; kalveren f 63, f 80, f 41, f 65, f 37. Landbouw en Veeteelt. St.-Maartensdijk. Kon van Stavenisse gemeld worden, dat, tengevolge van een premie uitgeloofd voor vervroegde levering, de vorige week aldaar reeds een kwart millioen K.G. suikerbieten waren geleverd, ook hier zijn voor dezelfde fabriek, ver tegenwoordigd door den heer J. M. Franke alhier, de vorige week ruim 5 millioen K.G. geleverd. De landbouwers schijnen die vervroegde levering derhalve nog al op prijs te stellen. Een landbouwer te 's-Gravenpolder heeft zijn voorraad ajuin, ongeveer 500 H.L., verkocht tegen f 2,75 k f 3 per 60 K.G. Wel een groot verschil met het vorige jaar, toen hij slechts 35 ft 50 cent per 60 K.G. kon maken. Noord-Beveland, 27 Sept. Om het gebrek aan werkkrachten aan te vullen, hebben eenige landbouwers op 't eiland zich van werkvolk uit België voorzien, die gaarne voor een bil'ijk loon als bietenrooiers hunne taak waarnemen. Men heeft dus morgen te wachten vreemden te Kamperland, Kortgene en Kats; in de laatste plaatsen waren ze verleden week reeds aan 't werk. Visscher ij- Berichte o. De vangst van mosselzaad op de open gestelde platen op de Ooster- en Wester- Schelde is niet meegevallen. Met broed was over het algemeen nog te klein om verhandeld te kunnen worden. De meeste visschers zijn dan ook van meening, dat de opening der banken minstens een maand later had moeten geschieden. Oosterland. De oogstpreek in de Ned. Herv. Kerk alhier heeft f 68,90 opgebracht. Sirjansland. De oogstcollecte heeft op gebracht f 25,71. Oud-Vossemeer, 25 Sept. Door kerk voogden en notabelen de Ned. Herv. Gem. alhier is heden definitief besloten, niet over te gaan tot reslauratie van 't kerk gebouw, (begroot van rijkswege op f 22314), maar tot 't bouwen van een geheel nieuwe kerk. Bedankt voor het beroep naar de Geref. Gem te Nieuwendam, door ds. K. Oussoven te Baarland. Bedankt voor het beroep naar de Geref. Gem. te lerseke, door ds. A. van Dijk te Oudewater. Beroepen bij de Evang.-Luth. Gem. te Leiden, ds. J. H. Grottendieck te Dordrecht (vroeger te Zierikzee). Post en Telegrafie. Het nieuwe Posttarief. Met ingang van I October a.s. wordt het maximum-gewicht van brieven in binnenlandsch verkeer voor enkelvoudig port verhoogd tot 20 gram. De grens voor het port van 10 cent blijft 200 gram. Dezelfde grenzen bestaan voor het zoo genaamde stads- en kringport van 3 en 5 cent. Het port voor gewone briefkaarten blijft gefrankeerd 2\ cent, ongefrankeerd 5 cent, doch er wordt een stads- en kringport ingevoerd van IJ cent. Voor de gedrukte stukken wordt de grens voor het enkelvoudige port van 1 cent uitgebreid tot 50 gram en voor nieuws bladen de grens van het halve-cents-port tot 55 gram. Gelijk men weet, is reeds sinds ver leden jaar de grens voor enkelvoudig buitenlandsch brievenport (12J cent) uit gezet tot 20 gram, met verhooging van 7\ cent voor elke volgende 20 gram. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Oct. a.s., wegens lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend als directeur van het post- en telegraafkantoor te Ginneken, aan den heer A. Boot, (geb. te Burgh). te St.-Maartensdijk, op Vrijdag 25 September 1908. Voorzitter de burgemeester, tegenwoordig alle leden. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering wordt mede- deeling gedaan van een schrijven van het Weezen-Algem. Armbestuur d. d. 12 Sept., waarin dat bestuur verzoekt aan Gedep. Staten machtiging te willen vragen tot den aankoop van 7 H.A. 21 A. 60 c.A. weiland onder Tholen bij de Veehoeve, en zulks tot een maximum-prijs van f 1500 per H.A. en wordt ook gelezen de machtiging van Gedep. Staten aan voornoemd bestuur tot het aangaan van dien koop. Door den voorzitter wordt medegedeeld, dat Donderdag 24 Sept. door het Weezen- Armbestuur werkelijk dit weiland is gekocht tegen den prijs van f 10.700 de massa, bij mijning, of f 580 per Blooisch gemet. Alvorens over te gaan tot vaststelling der begrooting voor 1909, wenscht de voorzitter den raad in kennis te stellen met een adres van de onderwijzers met meer dan 25 dienstjaren, waarin deze verzoeken eene wijziging te willen brengen in de regeling der jaarwedden van onder wijzers, onder aanhaling van eenige ge meenten uit Zeeland en daar buiten, waar die regeling afwijkt van de bij de wet gestelde minima. Naar aanleiding van dat adres merkt de voorzitter op, dat er schijnbaar wel een groote verbetering gekomen is in de jaar wedden der onderwijzers van nu in vergelijking met die van vóór 40 jaar, doch men moet daarbij in acht nemen, dat ook de uitgaven voor den onderwijzer aanmerkelijk verhoogd zijnb.v. het kostgeld, 5 pCt. korting boven de gewone persoonskorting enz., dit gcidt de jonge onderwijzers; doch ook voor de oudere onderwijzers zijn in vele gemeenten de jaarwedden gunstiger geregeld dan hier, waarom hij zich ook zou kunnen ver-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1