ZIEIilkZEESCIIE NIEUWSBODE. Zaterdag 26 September 1908. Wij hebben HAAIJER, Tholen. Eerste Blad. RECLAMES. Moderne Lampen, (25 ierik.zeesclie C o vi r a, n t). BERICHT. ontvangen eene rijke keuze in BRANDKASTEN, Juncker- en Ruh-Vulkacheis, Jaarsma's- en Lips-Haarden. Vóór een halve eeuw en nu. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAQ, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8673. Uitgever-HoofdrodacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. AdvertentiSn, van 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur s A. J. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Zij, die zich met 1 October a.s. op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle brievengaarders en boekhandelaars nemen abonne menten aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. 1 —5 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. Amerikaansche Vulkachels, Plattebuis- kachels, zwart en nikkel geëmailleerde Haarden, reukelooze Petroleumkachels, Vulemmers en Kolenbakken, Carbid- en Kaarslantaarns, Lips en Trousselot, Veepotten ruw en geëmailleerd, Grondbasculen en Gewichten, houten en ijzeren geijkte MatenKarpet- zweepers en Voetkussens, koperen Ketels en Doofpotten, Veiligheids- Nachtlampen. Op bestelling leveren wij Beleefd maken wij U er op altent, dat wij in verschillende Artikelen iets nieuws hebben, wat bij geen ander is te verkrijgen. Solierp eoncurreeienfle prijzen. UI. Tengevolge van de kermisvermakelijk heden, die overeenkomstig de gewoonte een afzonderlijke bespreking in dit blad vorderden, hadden wij nóch de vereischte gelegenheid, nóch de benoodigde plaats ruimte Voor een geregelde voortzetting van de vergelijking der gemeente-toestanden van thans en een vijftig jaren geleden. Nu deze echter achter ons liggen, en de liefelijke tonen van orgels, orchestrions en wat dies meer zij, zijn weggestorven, kunnen wij rustig en ongestoord onzen arbeid hervatten. Wij waren genaderd tot hoofdstuk IV van het gemeente-verslag van 1857, dat over de geldmiddelen handelt, maar, daar hier een hemelsbreed onderscheid met het jaarverslag van 1907 valt te constateeren, en daar, om de punten van verschil aan te stippen en te verklaren, een tijdroovend onderzoek van noode is, zoo zullen wij, zonder daardoor aan de eenheid van het onderwerp tekort te doen, de behandeling hiervan voor het laatst bewaren. Om echter inmiddels onzen lezers eenig denk beeld van dat verschil te geven, wijzen wij slechts op de omstandigheid, dat de gemeente-begrooting voor 1857 in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f 93194 geraamd werd, terwijl die voor 1907 op een som van f 144.527.89 werd vast gesteld, en halen wij het feit aan, dat de hoofdelijke omslag in 1857 f 8800 bedroeg, en in 1907 de som van f 31.1C0. Deze uiteenloopende cijfers, die een welsprekende getuigenis zijn van veranderde toestanden, zijn wel der moeite waard nader bekeken te worden. Gaan wij nu de gemeente-eigendommen in 1857 na, dan ontwaren wij, dat de gemeente in dat jaar in het bezit is gekomen van het gebouw der gasfabriek. Met de bekende firma Enthoven Comp. te 's-Gravenhage, was namelijk door de gemeente een overeenkomst aangegaan, waarbij gene zich verbond om voor een som van f 56.200 een deugdelijk werkende gasfabriek haar af te leveren. De gasfabriek kwam den 16en Januari 1857 voor het eerst in werking. De 90 olie-toestellen, waarmede ons stadje destijds verlicht werd, werden aisnu door 130 gas-lantaarns vervangen. Alle gemeente-gebouwen, zooals het raadhuis, de teekenschool, de armen school, en de tusschenschool, werden, voor zoover dit voor het gebruik dienstig was, van gasleidingen voorzien. Nu wij toch de inwerkingbrenging der gasfabriek bespreken, hetgeen voor ons stadje een gewichtige gebeurtenis was, omdat daardoor een vrij wat betere ver lichting verkregen werd, dan tot nu toe gebruikt werd, meenen wij, dat het een geschikt oogenblik is, om ook nog het volgende te vermelden. De fabriek plaatste in dit jaar 242 gasmeters, wat voorzeker voor een begin geen ongunstige inzet was. De ontvangsten der gasfabriek bedroegen ultimo December f 12,803,78° en de uit gaven f 11,603,445, zoodat er een saldo in kas was van f 1200,34. De prijs van het gas bedroeg 21 cents per kubieke el. Reeds het volgend jaar werd dóór den Raad, op voorstel der Gascommissie, die prijs op 19 cents per kubieke el vast gesteld. Wanneer wij nu den toestand der gas fabriek, die in 1857 haar eersten be scheiden stap in het leven deed, vergelijken met dien van het vorig jaar, dan bespeuren wij, dat onze gemeenteraad in zijn ver gadering van 25 Februari 1907 een bedrag van f 32000 voor de uitbreidingswerken der gasfabriek toestond. Tot die uit breidingswerken behoorde o. a. het maken van het tweede honderdtal muntgasmeters installatie, waaraan men in 1857 niet kon denken, om de eenvoudige reden, dat men de muntgasmeters nog niet had uitgevonden. De straatverlichting bestond in 1907 uit 189 gaslantaarns, waarvan zeven alleen in den tijd, dat er kermis is, ontstoken worden. Allen zijn thans van gloeikousjes voorzien, die men in 1857 nog niet kende. De gasprijs was gedurende 1907 6 cent per kubieke meter of el, hetgeen, zooals men bespeurt, verbazend afwijkt van dien in 1857. Met aantal gasmeters bedroeg 565, waar onder niet de 230 muntgasmeters zijn begrepen, zoodat het totaal-getal gasmeters thans 795 bedraagt. Uit dit cijfer blijkt, hoe in vijftig jaar de gasverlichiing te dezer stede is toegenomen. De ontvangsten der gasfabriek in 1907 beliepen f 52234,27° en de uitgaven f 51654,67°, zoodat de exploitatie een voordeelig slot van f 579,60 heeft opge leverd. Deze cijfers bewijzen, hoe verbazend in een halve eeuw de gasfabriek is voor uitgegaan. Na deze uitweiding keeren wij tot ons eigenlijk onderwerp, de openbare ge meentegebouwen, terug. Lezend hierover het verslag van 1857, bespeuren wij, dat de toenmalige gemeente-bouwmeester, de heer Couvée, bestekken heeft opgemaakt voor een verandering van het raadhuis, opdat de arrondissements-rechtbank, die daarin haar openbare zittingen hield, daarin in raadkamer vergaderde, daarin het parket en de griffie gevestigd had, voor een en ander betere lokalen mocht bekomen. Maar de Minister van Justitie maakte zwarigheid de kosten hiervan, die op ruim f 6000 begroot waren, voor rekening van het rijk te nemen. Thans worden de zittingen der rechtbank niet meer in het raadhuis, maar en dit dateert reeds van 1866 in een afzonderlijk gebouw op het Havenpark gehouden, dat, aangekocht door het rijk voor f 12000, 't laatst bewoond werd door mevrouw de wed. Van Gelre van Vrijberghe, en waarheen alles, wat-op de rechtbank betrekking heeft, is overgebracht. Het gebouw is daardoor aan zijn oorspronkelijke bestemming, te dienen als woning eener patricische familie, onttrokken, en pas klaar gemaakt voor den zetel van een rechtstribunaal, waarvoor het niet deugt, omdat daarin in de allereerste plaats een behoorlijke zittingszaal ontbreekt. Ten aanzien van de gemeentegronden iezen wij in hel verslag van 1857, dat de opbrengst der zoogenaamde zelkasch ruim f 10,000 bedroeg. Deze bron van inkomsten, waaruit in 1861 een bate van f 19365,25 in de gemeentekas vloeide, is thans, helaas! geheel en al opgedroogd. Wel kan de gemeente tengevolge van de droogmaking van het voormalig Dijkwater thans op een andere bron van inkomsten bogen, die wel niet zoo ruim vloeit als die van de zelk asch, maar toch altijd een niet te ver smaden zoet winstje afwerpt. De pacht van het in bouwland herschapen Dijkwater bracht namelijk in 1907 ruim f 2000 op. Wordt vervolgit). Zierikzee, 25 Sept. Wij vestigen er de aandacht op, dat Maandag, den 9en November, door de bekende zangvereeniging „St.-Cecilia", een openbare uitvoering in de Concertzaal alhier zal gegeven worden. Drie violisten uit Amsterdam en de lieer Walter van Son uit Bergen-op-Zoom zullen daarbij hunne medewerking verleenen. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is tot lid der gezondheids commissie voor de vereeniging van gemeenten, welke haar zetel heeft te Tholen, benoemd de heer J. C. P. J. Vorster, arts te Stavenisse. Wij hebben in dank ontvangen de eerste aflevering van du- parlementaire redevoeringen van dr. A. Kuyper. Deze redevoeringen, die in vier-zware deelen zullen verschijnen, en eveneens verkrijgbaar zullen zijn in 100 afdeelingen, worden door de bekende Firma Van Holkema Warendorf te Amsterdam uitgegeven. De afzonderlijke verschijning van de redevoeringen, door dr. A. Kuyper als Kamerlid en als Minister uitgesproken, zat voorzeker aan zeer velen in den lande hoogst welkom zijn, inzonderheid aan hen die zich, tot welke partij zij ook behooren mogen, op politiek gebied bewegen. Want hoe men ook dr. Kuyper en zijn beginselen moge beoordeelen, elk onbevooroordeelde zal toch moeten erkennen, dat van dezen eminenten, anti-revolutionairen staatsman een bewonderingswaardige zeggingskracht uitgaat. Juist in den pakkenden, pittigen vorm, waarin hij gewoon is zijn gedachten neer te leggen, ligt het geheim van zijn verbazenden invloed op dat deel van ons volk, dat in hem den man ziet, die een Goddelijke zending hier te vervullen heelt. Wij, die in hem waardeeren zijn scherp vernuft en zijn meesterschap over het woord, bevelen de lezing zijner parlemen taire redevoeringen, waaruit veel valt te ieeren, een ieder aan. De Minister van Oorlog heeft aan de chefs der korpsen een schrijven ge zonden, waarin hij mededeelt, dat het in zijn voornemen ligt, na den Minister van Justitie dienaangaande te hebben gehoord, voor elke kazerne en voor elk militair gebouw één of meer onderofficieren, die bereid zijn de functie van onbezoldigd rijksveldwachter te aanvaarden, daartoe bovendien bizonder geschikt worden geacht en den leeftijd van 23 jaar hebben bereikt, te doen aanstellen als zoodanig. Schouwen, 25 Sept. In onze anders vrij stille havenplaatsen zien we met den'dag het getal der schepen vermeerderen, die onze bieten zullen vervoeren. In steeds stijgende mate zullen in de eerste weken de losplaatsen dan ook het tooneef zijn van gezellige drukte, zoowel als van haastig gejaag en gezwoeg gedurende al te lange dagen; het tooneel zoowel van liefelijke harmonie als van schreeuwende disharmo nie. Doch thans komen nog slechts weinig bieten: de arbeiders hebben het ook nog te druk met aardappels delven enz. Dc volgende week komt de pee aan de beurt en dan' hoopt de werkman weer op een ruimen oogst van zilverstukken. Bruinisse. Dinsdag overleed alhier de heer Z. Hoogerheide, gedurende vele jaren lid van den raad dezer gemeente en amb tenaar van den Burgerlijken Stand. De heer Hoogerheide behartigde steeds de belangen der gemeente naar zijn beste weten en schroomde nooit voor zijn mee ning uit te komen. Dat de kiezers zijne verdiensten waardeerden, bleek uit de groote meerderheid, waarmede zij hem steeds als lid van den raad herkozen. Scherpenisse, 24 Sept. Als een zeld zaamheid voor deze gemeente zij gemeld, dat alhier, in plaats van de ajuin in het schip te laden, zij thans worden aangevoerd en in rennen geborgen. Op 22 dezer werd de dijksverhooging alhier opgenomen en zeer juist uitgevoerd bevonden, doch in den namiddag van 23 dezer had bij dijkpaal 11 een belangrijke kruin-inzinking plaats ter lengte van pl. m. 70 M. Gevaar bestaat echter op dit oogen blik niet, daar het buitcnbeloop reikt tot 3,50 M. -f- H.W. en men een kistdam plaatst, reikende tot 4 M. -f H.W. De volgende week begint men reeds te sporen, daar het spoormaterieel gelost wordt. Oud-Vossemeer. Door één der maat schappijen, bij den brand op de hoeve der wed. Van de Wijngaard, is aan de brandweer alhier een premie toegekend, welke door het gemeentebestuur zoodanig verhoogd zal worden, dat de betrokken brandweerlieden een voldoend daggeld zal verstrekt worden voor de bewezen diensten gedurende twee dagen en één nacht. De kosten dier vergoeding voor daggelden zullen zeker f 150 beloopen, zoodat een aanzienlijke som uit de gemeentekas moet komen. De patrijzenjacht schijnt dit jaar in onze omgeving niet erg schitterend te zullen worden. In den Hollare-polder werd dezer dagen gejaagd, maar de uilkomst viel niet mee. Er werden ook een aantal wilde eenden buitgemaakt in de kreken in genoemden polder. Middelburg, 23 Sept. Zekere P. B.uit Middelburg, schelde Zaterdagnacht aan de woning van den heer De K., wonende op het naburige Zand, in de gemeente Koude- kerke. Aan de dienstbode, die open deed, ver zocht B. den heer des huizes te spreken. Tegelijk echler duwde hij de meid ter zijde cn ging het huis binnen. Intusschen was het gezin ontwaakt en vluchtte de heer De K. met zijn vrouw, op de be dreigingen van den indringer het huis uit. B. wendde zich daarop tot den zoon, die van den schrik van het balcon in den tuin sprong. Toen de familie later naar huis terug keerde, was de man, die zooveel op schudding had veroorzaakt, verdwenen. De politie heeft een onderzoek ingesteld. De bataljons van het 3e reg. inf., in garnizoen te Middelburg en Vlissingen, welke hebben deelgenomen aan de regi ments- en divisie-oefeningen in het westen van Noord-Brabant, zijn t.l. Donderdag middag in hun garnizoen teruggekeerd. Gedep. Staten van Zeeland hebben de inschrijving opengesteld op 122 obli gation van f 1000 en 16 van f 500, rentend 4 pCt., zijnde het eerste gedeelte van de geldleening van f 175.000, waartoe de Prov. Staten in hun zitting van 17 Juli j.i. hebben besloten. Als bizonderheid meldt men uit Dom burg, dat op 't oogenblik reeds vele apartementen benevens een aantal ge meubileerde woningen voor het seizoen 1909 besproken zijn. Vlissingen. Een werkman alhier is aan de buitenhaven zoodanig door een stuk ijzer aan het hoofd getroffen, dat vermoe delijk hersenschudding is ontstaan en men voor zijn leven vreest. Op 93-jarigen leeftijd is te 's-Hertogen- bosch overleden de heer J. F. de Kinder, gepensionneerd sous-chef van het Belgisch loodswezen te Vlissingen. De heer dr. J. Th. de Visser, lid van de Tweede Kamer, zal op 20 November in een openbare vergadering der Christelijk- Historische Kiesvereeniging als spreker optreden. Terneuzen, 24 Sept. Dinsdagavond kantelde in het kanaal nabij deze gemeente een zolderschuit der heeren Van Hattum en Blankevoort, waarmede steenen werden vervoerd. De twee opvarenden vielen te water. Één wist zich te redden, doch de 23-jarige H. Imkje van Werkendam ver dronk. AanbestedingenVerkoopingen, enz. *2 ÏL i i 3 i -a a. i i 3> a m jo i I N K Si c I kO O I I i!r2b is O o O O O I I O E i F "o j n ca a j m cn «2 O J O) §2 O O o o. ca o c u c oc - E JR "2 o ni r o O.Q S O w CA «3 ■o 3 N N ta .2 o -Ê '3 jïï'l» O-:, ZT-to; 9 Cl. S s JS 3 c to 9 s si Landbouw en Veeteelt. Stavenisse. Tengevolge van een premie voor vervroegde levering, uitgeloofd door één enkele fabriek, aan de contractanten, zijn er deze week alhier minstens een kwart millioen K.G. suikerbieten reeds geleverd. Over het algemeen valt de op brengst niet tegen. De besmettelijke vlekziekte onder de varkens heeft deze week alhier weder offers geëischt. Circa 70 dieren, waarvan de meeste al zeer groot, zijn er aan be zweken. Minstens f 4000 verlies voor de eigenaren. Onder de ingeënte dieren is er nog geen spoor van ziekte voorgekomen. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg deed heden (Vrijdag) uitspraak in de zaak tegen J. B. C., 21 jaar, arbeider, geboren en wonende te Hoofdplaat, gedetineerd te Middelburg, beklaagd dat hij in den nacht van 18 op 19 Juli 1908 te Hoofdplaat F. A. Cromheecke zoodanig met een scherp voorwerp in zijn borst heeft gestoken, dat de linkerlong is geraakt en een levens gevaarlijke verwonding is ontslaan, gepaard gaand met veel bloedverlies. Bekl., tegen wren het O. M. één jaar gevangenisstraf had geëischt met aftrek der preventieve hechtenis, werd veroor deeld wegens mishandeling, zwaar licha melijk letsel tengevolge hebbende, tot 6 maanden gevangenisstraf, eveneens met aftrek der preventieve hechtenis. Heden (Vrijdag) werd voor de rechtbank te Middelburg behandeld de zaak tegen J. H.26 jaar, werkman, ge boren en wonende te Schoondijke, thans gedetineerd te Middelburg. Dezen beklaagde werd ten laste gelegd dat hij op 6 Juli 1908 te Oostburg, na reeds 3 weken te voren het plan te hebben opgevat om J. F. Lohinan zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, althans te mishandelen, in koelen bloede zonder dal deze daartoe op dat oogenblik eenige aanleiding gaf, met het opzet aan genoemden L. zwaar lichamelijk JetseJ toe te brengen, althans om hem te mishandelen, dien man met een mes in den buik heeft gestoken, tengevolge waarvan L. zwaar en levens gevaarlijk is verwond geworden en de darmen uit zijn buik puilden, terwijl nog geen vijf jaren waren verloopen sedert bekl. een tegen hem en wegens mishandeling uitgesproken gevangenisstraf geheel had ondergaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1