KINDER' -MEEL. Nijmegen, 22 Sept. Een treurig ongeluk had te Mill plaats. De heer Van Ophoven, eigenaar der groote ontginning „De Prince- peel", werd, op jacht zijnde, door een vriend bij ongeluk in de oogen getroffen. De getroffene is naar het ziekenhuis te dezer stede vervoerd. Men vreest, dat hij het gebruik van het ééne oog geheel zal moeten missen, terwijl het andere veel geleden heeft. IJmuiden, 19 Sept. Heden werd in tegenwoordigheid van Prins Hendrik de eerste steen gelegd voor het tweede wijk- gebouw voor Het Witte Kruis op een terrein aan de Visschershaven alhier, welk gebouw niet alleen zal dienen voor berg plaats van verplegingsmiddelen, doch ook als toevlucht voor gewonde schipbreuke lingen. De Staatscommissie voor het Redding wezen heeft op de inrichting eenigen invloed geoefend, zoodat een gebouwtje zal verrijzen, dat van zeer veel nut kan zijn. Het front is naar het Oosten geplaatst met het oog op de meestal voorkomende Zuidwester en Noorderstormen. Het magazijn staat in verbinding aan de ééne zijde met de wachtkamer en aan de andere zijde met de dokterskamer. Ter linkerzijde van de gang treft men de kamer voor vrouwelijke patiënten aan, welke ingericht is met vier bedden. Daarachter is de afdeeling voor mannelijke patiënten. Achter in de gang vindt men de operatie zaal, welke met ziekenwagentjes en brand- cards te bereiken is. Boven bevinden zich de kamers voor den huisbewaarder en de wijkzuster. De zolder kan in tijd van nood worden inge richt tot magazijn, waardoor beneden desnoods nog een ziekenzaal kan worden ingericht. Het geheel Is ontworpen door de architecten D. Kramer Czn. en J. C. Cramer. De plechtigheid werd door tal van autoriteiten bijgewoond. Bij deze gelegenheid hield de Prins de volgende toespraak: „Mijnheer de voorzitter der Witte Kruis- afdeeling Velsen! „Met genoegen werd door Mij voldaan aan de uitnoodiging van het bestuur den eersten steen te leggen van het wijk- gebouw, hetwelk hier ter plaatse zal worden opgericht, en opnieuw getuigenis zal afleggen van de werkzaamheid der afdeeling op het gebied van ziekenver pleging. „Doch niet alleen daarom was het mij aangenaam aan het verzoek van het bestuur gevolg te kunnen geven. „Gaarne uit ik bij deze plechtigheid tevens mijne waardeering voor het streven dezer afdeeling, welke door haar reddings brigade en door de bizondere bestemming van dit wijkgebouw hulp wil brengen aan die schipbreukelingen en drenkelingen, welke niet alleen liefderijke, doch ook deskundige behandeling en verpleging van noode hebben. „Ik zou willen wenschen, dat onze kust in de toekomst mocht gespaard blijven voor zulke vreeselijke rampen als waarvan Ik in Februari 1907 getuige was. Maar mocht wat God verhoede weder zulk een ongeluk plaats grijpen en wel binnen de werkingsfeer dezer afdeeling, dan hoop Ik, dat er zegen zal mogen rusten op haar edel pogen. Ik ben over tuigd, dat de afdeeling zelf hierin hare schoonste belooning zal vinden. En tevens hoop Ik van harte dat het gebouw, waar van Ik zoo even den eersten steen heb gelegd, ook in zijne meer algemeene be stemming moge strekken tot zegen van allen, die .hier omwonen". Haarlem, 21 Sept. Aan een brutale be- rooving moet de vorige week iemand uit Amsterdam hebben blootgestaan. De heer Gerrit Staal, koopman in emaille- naamplaten, Waterlooplein 81, vertoefde Vrijdag te dezer stede en was daar bezig bij een winkelier een naamplaatje aan de buitendeur te bevestigen, toen een net gekleede dame hem vroeg of hij aan haar woning eenzelfde bordje wilde maken, dan moest hij maar even meegaan. De heer Staal deed aldus en in een zijstraatje of steegje bij de Korte Hout straat ging hij mee naar boven, doch hij was nauwelijks in een kamer of hij ontving een geweldigen slag op het achterhoofd, zoodat hij het bewustzijn verloor. Toen hij weer bijkwam was zijn tasch, die hij bij zich droeg, geheel dooreen- gehaald en uit zijn portemonnaie was een bedrag van f 18 gestolen, terwijl men er vijf-en-een-halven cent in had gelaten. Hij begon spectakel te maken en dreigde de politie te halen, indien men niet dadelijk zijn geld teruggaf, doch nu kwamen er twee kerels opdagen; de één gaf hem een vuistslag in het gezicht, zoodat zijn lorgnet In zijn oog drong, en in minder dan geen tijd was hij de trap afgegooid. Wat bijgekomen, snelde hij naar de politie 'en nadat hij verhaald had, wat hem was overkomen, ging een inspecteur met drie agenten mede. Men vond echter de deur gesloten en niemand in huis. Bij onderzoek bleek de woning pas twee dagen te voren betrokken te zijn. De heer Staal moest zich bij aankomst te Amsterdam, wegens den hem toege- brachten slag op het oog, dadelijk onder geneeskundige behandeling stellen. Apeldoorn, 22 Sept. In de buurt van Niersen onder deze gemeente ontstond gisterenavond 5 uur brand in een boeren woning. De 70-jarige A. Roodhuis, die nog wat geld uit het brandende huis wilde redden, geraakte daarbij in brand, doordat zijn kleederen vlam vatten. Hij bezweek in het brandende perceel. Z. K. H. de Prins, die zich op een rijtoer bevond, reed terug en betuigde den bewoners van het dorp Zijn leedwezen en deelneming. Niets was verzekerd. De brand was ontstaan door het spelen met lucifers door kleine kinderen. Amsterdam, 22 Sept. Met de arrestatie van de Duitsche dievenbende in de St.-Nicolaasstraat alhier, blijkt de recherche een goeden slag te hebben geslagen. Althans meer en meer komt nu licht in de vele geheimzinnige gevallen van braak en insluiping, welke wij in de laatste maanden vermeldden. Zoo is het thans gebleken, dat de groote voorraad goederen, ten huize van de bende gevonden, lang niet uitsluitend afkomstig is van den bekenden rooftocht in de Suikerbakkers- steeg. Verleden week Zondag werd op klaar lichten dag ingebroken bij den heer Fennema, Quellijnstraat 38. De heer Fennema was zijn echtgenoote uit het ziekenhuis gaan halen en bemerkte bij zijn terugkomst dat men met een valschen sleutel de alkoofdeur had geopend, waarna men met geweld de linnenkast had open gebroken. Verscheidene stuks ondergoederen en eenige costumes, zoomede verschillende huishoudelijke artikelen, zijn thans uit de in beslag genomen goederen door den heer Fennema, die door de politie ont boden werd, herkend. Het laat zich aanzien, dat nog van eenige andere inbraken de daders spoedig aangewezen zullen kunnen worden. Men herinnert zich, dat Wilhelmus Coenradus Veltman, ongeveer drie maanden geleden uit Medemblik wist te ontvluchten, nadat hij daar 3 jaar had vertoefd. De politie, voorzien van nauwkeurige signale menten, speurde allerwege, maar het mocht niet gelukken hem te arresteeren. Toch had de politie alhier ernstig ver moeden, dat Veltman zich den laatsten tijd hier ter stede ophield en wel in de omgeving, die tot het politie-bureau Westerstraat behoort. Dit vermoeden is juist gebleken. Er werd natuurlijk zeer scherp door de politie dezer sectie uitgekeken en in den nacht van Zaterdag op Zondag, te 2 uur, werd Veltman door den brigadier van politie Hoogenis en twee agenten gegrepen in het z.g. Palmplantsoen bij Lijnbaansgracht en Marnixstraat. De politie-mannen her kenden Veltman op grond van zijn signalement. De arrestant ontkende echter de gezochte te zijn en toonde een nationa- liteitsbewijs ten name Van Kabel. Gelukkig liet men zich niet in de luren leggen en bracht den arrestant op naar het bureau aan de Westerstraat. En reeds vóór de aankomst bekende hij: „Ik ben nou toch geknipt, ik ben Veltman". De overbrenging geschiedde zonder eenig verzet. Veltman vertelde in het ver hoor bij zijn ontvluchting te Medemblik de gracht te zijn overgezwommen. Hij wist Antwerpen te bereiken en heeft daar zes weken gewerkt. De laatste zes weken werkte hij onder den naam van Kabel, als schilder te Amsterdam, totdat hij nu gearresteerd werd. Veltman zal waarschijnlijk reeds heden naar de strafgevangenis te Leeuwarden worden overgebracht, waar hij, vóór zijn vertoef te Medemblik, reeds ongeveer 9 jaar verblijf hielf), en nog tot 1915 zal moeten vertoeven wegens ernstige mis drijven. De Amsterdamsche politie deed met deze arrestatie een gelukkige vangst. Leiden, 19 Sept. In het groot-auditorium van het universiteitsgebouw had heden- namiddag de plechtige overdracht plaats van het rectoraat der hoogeschool door den aftredenden titularis, prof. dr. J. J. Hartman, aan zijn ambtsopvolger, prof. dr. J. Verdam. Aan de plechtigheid der overdracht ging vooraf, in voldoening in zoo verre aan art. 155 wet H. O., eene redevoering door prof. H., houdende tnededeeling van de belang rijkste lotgevallen der universiteit gedurende den verschenen leergang. N.B. Prof. H. weigerde pertinent vooraf iets van zijne redevoering mede te deelen of daarvan inzage te geven. De pers is hem „volkomen onverschillig" en Z.H.Gel. heeft zich voorgenomen „in der eeuwigheid'* niets voor haar beschikbaar te stellen. Waardig geestverwant van den bekenden burgemeester, die zich ergerde aan die „eeuwig vervelende pers". Prof. H. cursiveert. 's-Gravenhage, 21 Sept. De leden der Eerste Kamer zijn bijeengeroepen tegen Maandag 28 dezér, 's avonds ten 8£ ure. Rotterdam, 21 Sept. Aan het Spui water woont de 50-jarige verlofhouder Johan Raadgever, die voor de tweede maal ge huwd is met Maaike Hennekes. Het is een zeer oneenig huwelijk, twist is er aan de orde van den dag. Zoo had Raadgever Zaterdagmorgen weer geducht opgespeeld, omdat zijn 17-jarige stiefzoon Piet zonder werk was. Ten slotte ging R. de deur uit, nam de fiets van zijn stiefzoon mee en beleende die voor f 7,50 in de Bagijne- straat en, teruggekeerd, wilde hij zijn 13-jarig zoontje uitsturen om een revolver te koopen. De knaap weigerde, waarop de vader zichzelf naar den geweermaker Van Doorn aan den Oppert begaf en een revolver met patronen kocht. Hiermee bleef hij den geheelen dag rondloopen, maar er gebeurde niets voor des nachts kwart over twaalven. De man zat toen aan een tafeltje in de gelag kamer, de vrouw stond in het buffet en het 13-jarig zoontje was ook nog in het vertrek. Eensklaps en zonder een woord te spreken, haalde Raadgever zijn revolver te voorschijn en loste een schot op zijn vrouw. De kogel trof haar in de linkerwang, doorboorde haar gehemelte en kwam door den neus uit. Op het schot en het hulpgeroep der gewonde vrouw snelden voorbijgangers toe en ook de agent van politie J. Vlietstra, die juist in de nabijheid was. Toen de agent de gelagkamer wilde binnentreden, loste Raadgever ook op hem een schot, gelukkig zonder te treffen, maar Vlietstra hoorde den kogel om zijn ooren fluiten. Vervolgens vluchtte Raadgever naar de achterkamer en schoot daar voor de derde maal, weer zonder iemand te raken. De stiefzoon Piet, die daar ie bed lag, was inmiddels opgestaan en sloeg den man het wapen uit de hand. Eenmaal ontwapend, werd hij spoedig overmeesterd en naar het politie-bureau aan de Lange Toren straat gebracht. De toestand der vrouw is niet levensgevaarlijk; zij werd in het Ziekenhuis verbonden, doch behoefde niet te worden opgenomen. De commissaris van politie en de inspecteur, de heeren M. B. van der Hoeven en W. G. Kleyn, waren tot 3 uur 's nachts bezig met het onderzoek. R. werd hedenmiddag naar het Huis van Bewaring overgebracht. Alhier zijn 4 kinderen ernstig ongesteld geworden door het gebruik van vergiftige boonen, die zij aan den wal in de Boompjes gevonden hadden. Zij moesten alle 4 naar het ziekenhuis vervoerd worden, van waar twee hunner weder konden vertrekken, nadat de maag was leeggepompt, terwijl de twee anderen in het ziekenhuis werden opgenomen. Vermoedelijk zijn het boonen, bestemd voor het bereiden van verfstoffen of vernis. 's-Hertogenbosch, 22 Sept. In het ver bouwde winkelhuis van W. Schevers in de Kerkstraat te Schijndel zouden Vrijdag de meubels geplaatst worden. Eene zware winkelbank stond buiten rechtop gereed tegen den gevel van een naburig huis. Opeens viel de zware toonbank naar beneden en trof het vierjarig zoontje van den eigenaar zoodanig, dat het kind op slag dood bleet. Bergen-op-Zoom. Alhier is opgericht de naamlooze vennootschap „Hollandsch- Belgische Pakketvaart-Maatschappij", di recteur de heer F. de Graauw, welke Maatschappij een geregelden wckelijkschen stoomvaartdiénst zal onderhouden tusschen Amsterdam en Gent. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1 —5 regels f 1elke regel meer f 0,20. KinderenmZieken Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 23 Sept. Naar men ons mededeelt, zal het Harmonie-Gezelschap „Kunst en Eer" het aanvankelijk op Dinsdagavond vastgesteld concert in de muziektent op het Havenpark bij gunstig weder morgen(Donderdag)avond geven. Benoemd tot opzichter 4e klasse bij den rijks-waterstaat de heer J. Gilles te Ter Neuzen. Benoemd tot buitengewoon opzichter bij de werken aan de Drentsche hoofdvaart de heer P. H. Hendrikse te Domburg. Zondagmiddag dreef over Zuid- Beveland een luchtballon, die in de nabijheid van 's Heer Arendskerke op een stuk weiland van de hofstede „Schenge" neerkwam. Ze was om half elf te Brussel opgestegen en in het mandje bevonden zich mevrouw Charles de Moor en de heeren George de Coninck en Honoré de Moor van Dieghem bij Brussel. Daar de wind hen naar zee dreef, achtten de luchtvaarders het geraden te dalen. Tevergeefs hadden zij in hoogere lucht lagen naar een andere windrichting gezocht. De ballon werd ingepakt en per wagen naar het station gevoerd, terwijl de lucht reizigers met den trein naar Vlissingen vertrokken, om van daar over Terneuzen huiswaarts te keeren. Te Arnhem werd Zaterdag een gewoon politie-diploma behaald door W. C. van Petegcm te Hoek; en Vrijdag door C. Peeman te Vlissingen. De examens zijn afgeloopen. Van de 316 geëxamineerden verwierven 73 het diploma met aanteekening en 138 het gewone diploma, zoodat 105 werden afgewezen. Het totaal aantal gediplomeerden bij de politie bedraagt 963. In de Tweede Kamer-vacature-Van Alphen district Ommen is door de anti-revolutionnaire kiesvereeniging te Nijverdal candidaat gesteld dr. A. Kuyper. Stelt deze zich niet beschikbaar, dan wordt de candidatuur aangeboden aan den heer N. Oosterbaan te Doesburg. Kortgene. De oeverafschuiving voor den Willem Adriaanpolder heeft een lengte van 280 M. bij een grootste breedte van 35 M. en een grootste diepte van 6,5 M. Zij naderde de teen van den dijk tot op ruim 8 M. Middelburg. Tot directeur van Van Gend Loos alhier is benoemd de heer J. Klaassen, thans te Bergen-op-Zoom, zulks in plaats van de heer Meslier, die een belangrijke betrekking krijgt aan het hoofdkantoor van Van Gend Loos te Amsterdam. Door den heer mr. J. Adriaanse alhier is een concessie-aanvrage gedaan voor het aanleggen van een stoomtram Hansweert— KruiningenWemeldinge. Indien deze lijn tot stand komt, zal zijte Kruiningen verbinding met de Staatsspoor hebben en zal zij den wagendienst, die nu rijdt tusschen Hansweert en het station Vlake, kunnen vervangen. Domburg. De volgende week wordt het badseizoen gesloten. Over het algemeen genomen, is het een gunstig jaar geweest; vooral in Augustus waren er vele bad gasten. Ook het vorstelijk bezoek mag voor onze badplaats van veel belang geacht worden; te meer, waar de vorstelijke bezoekers reeds te kennen hebben gegeven het volgend jaar te zullen terugkomen. Terneuzen, 21 Sept. Tusschen Zondag middag en avond heeft men zich, zonder dat sporen van inbraak te bemerken zijn, tijdens de afwezigheid van man en vrouw, toegang weten te verschaffen lot de woning van den arbeider D. de Jonge, nabij het gehucht Driewegen onder deze gemeente. Uit de lade eener geopende kast werden vermist een spaarbankboekje, twee gouden manchetknoopen en ongeveer f 30 aan zilvergeld. Andere sieraden waren achtergelaten. Omtrent de daders bestaat geen enkele aanwijzing. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Op Woensdag den 21 October zal aan het gebouw van het Prov. bestuur van Zeeland te Middelburg worden aanbesteed het onderhoud der bodemdiepte in de buitenhavens van het kanaal door Walcheren te Vlissingen en te Veere, in de Wester- of Koopmanshavens te Vlissingen en in de haven te Breskens, gedurende de jaren 1909 tot en met 1914.. Raming eerste perceel f 120.000; tweede perceel f 45,000; massa f 165.000. -ë X c I in m I oi o c g Inn I Mn r oT oT o co o" q o - 7 2 I I I I I I CJ O i N 00 8 .5 is 115-1 X co o> o" o" o" X 111 3 I X <U X3 <u B c 8 Sol 01 E o s •o O - 3 2 O .ti <y oj m qj 2 o x a. io 8 3 "5 J5 CN CM CN CN CM" CM" -o O Q B ra 3 6 "2 1 J. 2 3 3 "S 2 2 X S X3 O Q O *ra •ra ir, zi W -S SS06 E N c- - ra .E, O J;N a> «T "o S. 5 ra c o oj c t: <u <u x: w -o o c Crt 5 <8 .2 -ra 2 j* x i* row c S 3 -A-snES-Së S3 ccêSlaZü Landbouw en Veeteelt. Stavenisse. Vrijdag 1.1. hield de afdeeling „Tholen" van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt een gewone ledenvergadering te St.-Annaland. Na afloop der diverse huishoudelijke zaken trad de heer H. J. Dorst van Stavenisse op met een lezing over „Stikstof-Bacteriën", in zake de werking er van in de onder- geloopen polders. De lezing luidde ongeveer als volgt: „Mijne Heeren! Voor en aleer ik tot nadere toelichting overga, wil ik u, mijn heer de voorzitter, wel bedanken voor de gelegenheid, die u mij schenkt, deze zaak hier te bespreken. Het is aan den éénen kant voorwaar wel iets buitengewoons, dat iemand, die nooit een theoretische opleiding heeft ge noten, iets ter hand gaat nemen, waarmede de wetenschappelijke menschen zich thans bezighouden, (al is hun manier van werken dan ook geheel anders). Aan den anderen kaut heeft het mij verwonderd, dat niet reeds vóór mij iemand zijn aandacht daarop heeft gevestigd, omdat ze mij zoo eenvoudig voorkomt. Het is dan ook mijn volle overtuiging, dat ik deze zaak bij het rechte eind heb en wat mij de vrijmoedigheid geeft om deze zaak onder uwe aandacht te brengen en daarvoor uw moreelen en financieelen steun te vragen. Het is u zeker allen bekend, dat men tegenwoordig de stikstof, die in den dampkring aanwezig is, op kunstmatige wijze tracht op te vangen en dienst h-nr tracht te maken voor den landbouw. In Noorwegen en op twee plaatsen in Duitschland, waar men groote watervallen heeft, zijn groote fabrieken opgericht om door middel van electriciteit en nog wat, de stikstof op te vangen. In Noorwegen maakte men salpeterkalk, te Westerregelen stikstofkalk en op een andere plaats in Duitschland (Keulen) kalk- stikstof. Hoe die verschillende soorten waren samengesteld, doet hier minder ter zake. Wel kan ik u mededeelen, dat de salpeter- kalk bij de bereiding te duur was en de stikstofkalk door hare samenstelling heele- maal ongeschikt, terwijl de kalkstikstof, zooals ze op 't oogenblik gemaakt wordt, zoodat ze ook gemakkelijk uitstrooibaar is en als overbemesting kan gebruikt worden, een geduchte conrurrent van de Chili- salpeter zal worden, vooral nu de fabrieken in Noorwegen en Duitschland, die vroeger salpeterkalk en stikstofkalk maakten, nu ook kalkstikstof gaan fabriceeren. Wel iets nieuwer is de Nitro-Bacterine. Velen uwer zullen gelezen hebben het artikel hierover in het Nederlandsdi Land bouwblad. Als ik het wel heb, zijn dat de stikstof-bacteriën uit de vlinderbloemige planten, is dat de stikstof uit de knobbeltjes daarvan, die later op kunstmatige wijze worden geprepareerd om daarmede het zaad in den grond in te enten. De resul taten moeten goed zijn, maar naar men mij mededeelde, is de toepassing nog kinderwerk in vergelijking met die van stikstofkalk. En nu mijne methode! Gaarne zou ik u mededeelen, hoe het daarmede staat, als ik het zelf kon. Mijn bewering berust ook heelemaal op de stikstof, die in den dampkring aanwezig is. Men heeft uitgerekend, dat boven iedere Hectare oppervlakte 60 millioen gulden aan stikstof aanwezig is. Kon ik daarvan slechts voor f 60 per H.A. opvangen, ja, al ware het maar voor de helft daarvan, ik geloof, dat we dan hoogst dankbaar moesten zijn. Het is mijn vaste overtuiging, dat er groot verschil bestaat tusschen doode en levende stikstof en dat men die kan vermenigvuldigen (oxydatie en reductie). Het is mij daardoor ook verklaarbaar, waarom Chilisalpeter beter werkt, betere resultaten geeft bij warme, zoele zomers dan bij koude. En ik kan u honderden voorbeelden in de natuur aanwijzen, die kunnen dienen als getuigen voor mijn bewering. Wat hebben deze verschillende soorten van stikstof-meststoffen te maken met de door zeewater overstroomde gronden? Het is ook hier weder mijn eigen opinie, die mij doet beweren, dat de oorzaak van dien ongunstigen toestand van die gronden veroorzaakt wordt door de, in vele gevallen heilzame werking van het keukenzout, nl. het dooden, buiten werking stellen van bacteriën, wat in dit geval juist heel slecht en schadelijk is, en het is, volgens mijn gedachte, een eerste vereischte, om de stikstof, die wel in den grond aanwezig maar werkeloos is, weder werkzaam te maken. Hoe en op welke wijze ik dat doen wil, kan en mag ik u nog niet zeggen. Ik heb daarvoor wel een vaste grondgedachte, maar in de onderdeelen kan die door omstandigheden gewijzigd worden. De medewerking van een scheikundige en van een bacterioloog heb ik daarbij noodig, en deze kunnen daarin wijzigingen brengen, welke ik nu niet voorzien kan. En hiermede, mijne heeren, ben ik aan het eind van mijn betoog. Ik dank u allen voor uw aandachtig gehoor en hoop op uw steun te mogen rekenen. Ik verzoek u nogmaals wel in 't oog te houden, dat een niet-deskundige hier voor u staat en er gevoegelijk woorden en uitdrukkingen kunnen gebezigd zijn, die in de weten schappelijke wereld geheel anders genoemd worden. 't Is bovendien ook best mogelijk, dat de uitkomsten geheel anders uitvallen, dan ik mij nu voorstel. Wanneer echter het doel, dat ik beoog, maar bereikt wordt, ben ik meer dan tevreden. Na diverse besprekingen, o. a. door den heer Kakcbeeke, Rijks-landbouwleeraar, die meende dat het de bedoeling van spreker was om met stikstof-bacteriën in te enten, maar den raad gaf daarmede

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 2