ZIEBIKZEESOIE NIEUWSBODE. Donderdag 24 September 1908. Loting voor de Nationale Militie. (Z iori Is. z e e s c h. e Cour an t). BERICHT. HINDERWET. PUBLICATIE. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, tranco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8672. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Oroote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. i. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Zij, die zich met 1 October a.s. op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle brievengaarders en boekhandelaars nemen abonne menten aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift inet bijlagen van de Naanilooze Vennootschap Stoomdrukkerij voorheen Lakenman Ochtman, wonende in deze gemeente, waarbij vergunning wordt gevraagd tot het plaatsen van een tweede gaskrachtwerk- tulg (reserve gasmotor) van 4 paardekrachten in het gebouw harer Drukkerij, staande in de Lange Nobelstraat, plaatselijk gemerkt wijk A no. 171, kadastraal bekend sectie A no. 1645; dat op Dinsdag den 6 October aanstaande, te 12 uur des middags, op het Raadhuis dezer gemeente in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprichting van bedoelde inrichting; en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 22 September 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee; Brengen ter kennis van belanghebbenden: 1°. dat de loting der vóór 1 September van dit jaar in deze gemeente voor de lichting van 1909 voor de militie ingeschrevenen zal plaats hebben te Zierikzee, in het Raadhuis, op Zaterdag den 10 October 1908, te beginnen des voormiddags te 9 uur; 2'. dat, om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of die van broeders te verkrijgen, men moet overleggen een paspoort of ander be wijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkeiijken dienst; en dat, ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst, men bovendien moet overleggen een getuigschrift van den Burge meester, waaruit het getal zonen, tot het gezin behoorende, blijkt (art. 51 der Militie- wet 1901); 3°. dat, om vrijstelling te bekomen op grond van te behooren tot twee of meer in hetzelfde jaar geboren broeders, men moet overleggen een getuigschrift van den Burgemeester (art. 40 van het Koninklijk Besluit van 2 December 1901, Staatsblad no. 230); 4". dat op Dinsdag den 13 October 1908, des voormiddags van 10 tot 12 uur, in het ge meentehuis, door of van wege de lotelingen bij den Burgemeester aanvraag kan geschieden voor het opmaken van de bovengenoemde getuigschriften; 5°. dat zij, die op zoodanige vrijstelling aanspraak maken, op laatstgemelden dag in het gemeente huis moeten verschijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende meerderjarige personen als getuigen; 6°. dat het bewijsstuk, hierboven onder 2°. ver meld, zoo het niet reeds bij den Burgemeester berust, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de zitting van den Militieraad wordt geopend, kan worden ingeleverd bij den Burgemeester der gemeente, in welke de loteling, die vrijstelling verlangt wegens eigen militairen dienst of wegens broeder- dienst, voor de militie is ingeschreven (art. 42 voormeld Koninklijk Besluit); 7". dat de opgave van eene reden van vrijstelling bij de loting hem, die vrijgesteld wenscht te worden, niet ontslaat van de verplichting om bij den Militieraad de reden van vrijstelling in te brengen, hetgeen in elk geval bij dit college moet worden gedaan op den later bekend te maken dag in December a.s.; 8°. dat lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of wegens gemis van de gevorderde lengte, voor den Militieraad moeten verschijnen; zij, die daarin verhinderd worden wegens ziekte of gebreken en binnen liet Rijk wonen, worden onderzocht op de plaats waar zij zich bevinden, indien, uiterlijk op den dag vóór dien, waarop omtrent hen uitspraak moet worden gedaan, bij den Voorzitter van den Militieraad eene ongezegelde genees kundige verklaring omtrent hunne ziekte of gebreken is ontvangen; 9°. dat zij, die buiten het Rijk zich bevinden en wegens ziekte of gebreken niet in staat zijn voor den Militieraad te verschijnen, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de Militie raad wordt geopend, bij den Burgemeester moeten overleggen eene geneeskundige ver klaring, als bedoeld bij art. 8 van het Koninklijk Besluit van 2 December 1901 (Staatsblad no. 230). Zierikzee, den 22 September 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. In Parijs is het centraal telefoon-bureau ten gevolge van kortsluiting totaal afge brand, waardoor het intercommunaal en internationaal verkeer, tot grootc schade voor handel en industrie en tot groot ongerief voor de beurs en de pers, ge stremd werd. In groote steden, gelijk Parijs, Londen, Berlijn is bijkans een ieder, die het maar eventjes doen kan, in het bezit van een telefoon. Wat hij voor de bevrediging van zijn behoeften noodig heeft, wordt mecrcndeeis telefonisch be steld. Wilt gij iemand bezoeken, gij vraagt telefonisch aan, of hij te huis is, en u ontvangen kan. Heeft men 's nachts den dokter noodig, men belt hem door dc telefoon op. Is er iets sensationeels ge beurd, fluks wordt dit door de telefoon aan de dagbladen gemeld. Behoeft de politie assistentie, per telefoon wordt de versterking aangevraagd. De telefoon is in het geheele dagelijksche leven inge weven. Men kan zich dus voorstellen, dat de 19000 geabonneerden op dc telefoon het gemisv er van levendig zullen gevoelen. De verbinding mei 'I binnen- en buitenland zal weldra hersteld zijn, maar het zal wel eenige weken duren, eer de plaatselijke verbinding weer tot stand is gekomen. Engeland heeft zich met het Fransch- Spaansch voorstel, Moelai Hafid als sultan van Marokko te erkennen, vereenigd. De jongste berichten vermelden, dat de Neder- landsche regeering Engeland's voorbeeld gevolgd heeft. In Manchester is een ernstige staking op reusachtige schaal ondernomen. Niet minder dan 150,000 werklieden nemen daara-n deel. De katoenfabrikantcn name lijk hebben wegens de lage katoenmarkt de loonen hunner werklieden verlaagd, waartegen deze opkwamen, bewerend, dat in de vette jaren de fabrikanten de loonen niet hebben opgeslagen. Een deputatie der Engelsche arbeiders partij, waarbij vijf parlementsleden werden opgemerkt, is te Berlijn met groote geestdrift door de bevolking ontvangen. Bij monde van Maddisson, den secretaris van den Bond voor Internationale Arbitrage, bood zij op een meeting, die door 20.000 menschen werd bijgewoond, een vredes- adres aan, waarin tegen den oorlog werd geprotesteerd, en zij werden veroordeeld, die tusschen de natiën trachtten twist en tweedracht te zaaien. Eigenaardig is de houding der Duitsche regeering geweest. Op haar last bleven op den dag der meeting de troepen in de kazernes geconsigneerd, en was de tuin, waarin de vredesbetooging gehouden werd, door een talrijke politiemacht afgezet. Zelfs het podium in de zaal, waarop de Engelsche deputatie had plaats genomen, was door officieren der politie omgeven. Door deze maatregelen nam zij tegenover de vredes- meeting een onvriendelijke, vijandige houding aan. Het was, alsof haar dit manifesteeren voor de zaak van den vrede niet aangenaam was. Ons dunkt, dat haar dit juist hoogst welkom moest zijn, want de Keizer zelf heeft onlangs nog in het rijksland een rede gehouden, waarin hij zeide, dat het steeds zijn doel was geweest den vrede te bewaren. En de rijkskanselier, Prins Von Biilow zelf, heeft bij de opening der interparlementaire conferentie in een mooie rede gewezen op het groote nut, dat dergelijke conferenties voor de zaak van den vrede konden afwerpen. Waarom trad men dan zoo vijandig, als het ware gewapenderhand, tegen een vredesmani- festatie op? Van de interparlementaire conferentie gesproken, deze vergaderde in het gebouw va» den Rijksdag, en bestond uit veertienhonderd parlementsleden van verschillende Staten. Zoo namen een zestigtal leden van onze Eerste en Tweede Kamer aan die conferentie deel. Zoo zag men een Japansch afgevaardigde broederlijk naast den Russischen plaats nemen. Zij werden allen op het stadhuis plechtig en im Zoölogischen Garten feestelijk ontvangen. In de vergadering der conferentie werden onderscheidene gewichtige vraagstukken van internationalen aard behandeld. Waar de zetel van het permanent-bureau zal gevestigd worden, is nog niet beslist. Het schijnt, dat twee steden, namelijk Den Haag en Brussel, daarvoor in aanmerking komen. Nauwelijks is deze conferentie geëindigd, of gastvrij worden de deuren van het Rijksdagsgebouw voor het inter nationaal perscongres ontsloten. Van regecringswege werd zijn eerste vergadering geopend. Uit een cn ander blijkt duidelijk, dat men ook in die kringen, waarin men voorheen met zekere minachting op de pers neerzag, het goede dat zij sticht, wanneer zij door conscientieuse mannen geleid wordt, op prijs stelt. Dat is een verblijdend en bemoedigend verschijnsel. In Neurenberg werd de zooveel be sproken socialistische partijdag gehouden. Met 260 tegen 133 stemmen werd de motie van het partijbestuur aangenomen, waarin de houding der Zuid-Duitsche afgevaardigden, die gematigder dan de Nooid-Duitsche, in hun respectievelijke landen (Baden en Beleren) vóór de be- grootiug gestemd hebben, werd afgekeurd. De tijd zal moeten leeren, of de aan neming van deze motie tot een scheuring in het socialistische leger zal leiden. In Denemarken heeft het ministeric- Christenzen zijn ontslag aan den koning aangeboden, die het met het oog op de publieke opinie heeft aangenomen. Christenzen had het vorig jaar, toen Alberti, die destijds nog minister van justitie was, in de Kamer van knoeierij en oneerlijkheid beschuldigd werd, deze met zijn schild persoonlijk gedekt. In Petersburg neemt de cholera ont zettende afmetingen aan, grootcndeels te wijten aan de omstandigheid, dat zoo wenig voor de volksgezondheid gedaan wordt. Er is gebrek aan ziekenwagens, aan geneesmiddelen, aan verplegers en aan doctoren. Men heeft zelfs niet eens een voldoend aantal doodgravers om de lijken Ier aarde te bestellen. Grachten worden gegraven, waarin dc dooden naast elkaar worden ingestopt, en deze dan met ongcbluschle kalk worden bestrooid. De menschen weigeren met het serum zich te laten inenten, maar vullen de kerken, ten einde van den Hemel de afwending van deze vreeselijkc ziekte af te smecken. De regcering, vervolgend haar reactionai ren weg, heeft bepaald, dat in het vervolg geen vrouwen meer tot de academische lessen zullen worden toegelaten. Zij, die nu de colleges aan de universiteiten nog volgen en haar aanlal wordt op 2130 gesteld vallen niel onder die verbods bepaling. In de hoofdstad is een millionnairgcvangcn genomen, omdat hij met de revolutionnairen een briefwisseling onderhield. AMERIKA. Dc heer en mevrouw W. Singer te Pittsburg hebben, naar nu bekend is ge worden, toen zij in Mei 1.1. hun gouden bruiloft vierden aan een feestmaal, waaraan hun vier kinderen aanzaten, onder dezen een som van f 38.400.000 verdeeld. Ieder kind vond een pakje naast -zijn bord met f 9 600.000 aan effecten en andere papieren van waarde. De oude heer Singer heeft nog een fortuin van ruim 21 millioen gulden over gehouden en zich nu voorgoed uit zijn zaken teruggetrokken. Het geld is verdiend met gelukkige speculaties in staal cn grond. Twee inbrekers hebben bij Mark Twain (Samuel Clemens) al het zilver ge stolen. Toen de dieven reeds weer in den tuin waren, werd Mark Twain's secrelares, mej. Lyon, wakker, wekte de anderen en telefoneerde naar verschillende personen in den omtrek, zoodat inderhaast een jachtgezelschap werd geïmproviseerd en de inbrekers achterhaald werden juist toen zij met hun buit in een trein wilden stappen. Onmiddellijk na het gebeurde liet Mark Twain een biljet van deti volgenden inhoud op zijn deur plakken: Aan den volgenden dief! Te beginnen met heden wordt het zilver vervangen door namaak. Gij kunt het vinden in een koperen bak dicht bij den mand voor de katjes. Mocht gij soms zin hebben in den mand, leg dan de katjes in den koperen bak. Maak geen leven, dat zou ons hinderen. In de voorkamer naast den parapluiestandaaid liggen caoutchouc zolen, die gij onder uw voelen kunt doen. Sluit asjeblieft de deur. Gegroet, C. L. CLEMENS. New-York, 21 Sept. De steden Gagen en Woodsboro, in Wisconsin, zijn door een boschbrand vernield; meer dan 4000 menschen zijn dakloos. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In de diergaarde te Boedapest heeft één der [olifanten, een geschenk van keizer Frans Jozef, zijn bewaker met de slurf gegrepen, den ongelukkige tegen het hek geduwd en hem met zijn slachttanden het lichaam doorboorddoodelljk gewond werd de man naar het gasthuis gebrachthij is reeds het tweede slachtoffer van dezen olifant. RUSLAND. St.-Petershurg, 19 Sept. Naar het Handels- en Industrieblad meldt, is de oogst van wintertarwe in Europeesch Rus land over het geheel onbevredigend. Bevre digend is zij alleen in het Weichselgebied, de Baltische provinciën, de noordwestelijke gouvernementen, den Oostelijken Kaukasus, het zuidwesten en den Krim. De zomer- tarwe is over het geheel nog al goed; onbevredigend echter in het midden- en beneden-Wolgagebied, Bessarabië. Goed in Cherson, Klein-Rusland, het Weichsel- gouvernement en den Noordkaukasus. Rogge is over het geheel middelmatig, onbevredigend in Klein-Rusland, (de zuide lijke gouvernementen), in het Don-gebied (het westelijk deel van het centrum), in Samara (westelijke gouvernementen) en Polen. Goed is de rogge in het boven- en midden-Wolga-gebied, en het gebied achter de Wolga, van de Kanna en de Wjatka en de Baltische provinciën. De gerst slaat over het algemeen middel matig; goed is de oogst in den Noord- Kaukasus, Klein-Rusland, het gebied der Kanna en Wjatka, de Baltische provinciën en het Weichselgebied. Onbevredigend in het Midden-Wolga-gebied, het zuid westelijke en noordelijke deel van het Don-gebied, een deel van den Krim en Midden-Rusland. De haver-oogst is middel matig, de verdeeling van goeden en slechlen oogst ongeveer als bij de gerst. Het meest onbevredigend is de oogst in het Wolgagebied, dat in het noorden door vocht, in het zuiden door droogte gedu rende de maand Augustus heeft geleden. 20 Sept. In den loop der laatste week hebben zich in Petersburg en zijn voorsteden 1456 gevallen van cholera voor gedaan, waarvan er 439 met den dood zijn geëindigd, tegen 197 gevallen en 53 sterf gevallen in de daaraan voorafgaande week. Sedert het begin der epidemie, dat is 6 September, heeft men 1658 gevallen aangegeven, waarvan 491 gevallen mei doodelijken afloop. In de plaatsen builen Petersburg deden zich de vorige week voor 3392 gevallen met 1377 dooden, tegen 2465 gevallen met 1120 dooden in de daaraan voorafgaande week. In 't geheel hebben zich in Rusland sedert het uit breken der epidemie ^rgedaan 10,359 gevallen, waarvan 4633 ooodelijk verliepen. De officiëele cijfers vinden echter niet algemeen geloof. Men houdt het er voor, dat zij beneden de werkelijkheid blijven. Er zou trouwens ook ontdekt zijn, dat de dokters het uitbreken der ziekte een week lang geheim hebben gehouden. Volgens de officiëele cijfers zou er ook in de laatste dagen van gepasseerde week een afname van het aanlal gevallen te constateeren zijn. Dit en het intreden van droog weer doet hopen, dat het hoogtepunt der epide mie voorbij is. Het publiek verkeert in groote ongerust heid wegens de gebrekkige voorzorgen der overheid. De huurrijtuigen, waarmede, bij gebreke van een behoorlijk aanlal zieken wagens, de patiënten worden vervoerd, worden onbehoorlijk gedesinfecteerd. Ver schillende veldkeukens der militairen zijn ter beschikking gesteld van de bevolking, waaronder het Roode Kruis gratis thee laat verdeelen. In de onontwikkelde kringen der bevol king is eenige gisting waar te nemen, daar men haar verteld heeft, dat artsen en studenten door het strooien van een poeder op de vruchten de epidemie hebben veroorzaakt en het drinkwater hebben vergiftigd. Tot hedenmiddag werden 366 nieuwe choleragevallen en 153 sterfgevallen aan gegeven. Het aantal zieken bedraagt 1475. In het dorp Nikolajewskoe, nabij Kiew, heeft een politie-olficier, die op gespannen voet verkeerde met den bond van ware Russen, de Joden tot éen overval op het theehuis van den bond weten te bewegen. De Joden beschoten het theehuis en wierpen de leden van den bond met steenen, waarbij de politie hen krachtdadig ondersteundeNa onderzoek door de over heid zijn tal van politiebeambten ontslagen. ZWEDEN. Te Stockholm is aan twee socialisten, Anton Nilsson en Algot Rosberg, het dood vonnis voltrokken, waartoe zij veroordeeld waren wegens het werpen van een bom op een stoomboot ter gelegenheid van een staking van dokwerkers te Malmö. FRANKRIJK. Brand in „La Ville-de-Saint-Dénis". Bovengenoemd magazijn, een der groote warenhuizen van Parijs, gelegen aan den faubourg Saint Dénis en rue de Paradis, is Zondag grootendeels door brand ver woest. Op Zondag zijn de magazijnen gesloten, zoodat de brand reeds een groote uitbreiding had gekregen eer hij werd ontdekt. Vermoedelijk is het vuur ontstaan in den kelder, waar de machines geplaatst zijn en wel in een localiteit waar men vuilnis en afval bewaarde, o. a. met olie gedrenkte lappen, die gebruikt waren bij het smeren der machines. Om 8 uur 's morgens kwamen 3 stokers in de machine-afdeeling, doch zij werden terug gedreven door den rook, die alle kelder- localiteiten vulde. Op het alarm dat zij maakten, was de brandweer spoedig ter plaatse, maar met onvoldoend materiaal, omdat men meende, dat het slechts een onbeduidend brandje was. Eer voldoende bluschmiddelen aanwezig waren, sloegen de vlammen reeds uit het gedeelte van het magazijn aan den faubourg, een enorme hal, met een glazen dak, dat op ijzeren pilaren rustte. In den grooten voorraad goederen van alleilei aard, die daar was opgestapeld, vond het vuur ruimschoots voedsel en van het begin af was reeds te zien, dat dit gedeelte van het magazijn verloren was. Dank zij de watermassa, die verscheidene spuiten in het gebouw wierpen, konden de overige deelen be houden blijven en wel de afdeeliugen van gemaakte kleederen, meubelen en wasdoek, ofschoon de daar aanwezige goederen totaal bedorven zijn. Om 2 uur in den namiddag stortte het dak van het brandende gedeelte, dat 5 verdiepingen hoog was, met donderend geraas ineen en om 8 uur 's avonds was het vuur gebluscht. De schade wordi op 8 millioen francs ge raamd. „La Ville-de-Saint-Dénis" werd 50 jaren geleden gesticht als een klein zaakje door Fabre, die het later overdeed aan Samson. Deze begon met op crediet te verkoopen c» bracht daardoor de zaak tot een snellen bloei. Later ging het magazijn ovfer aan een naamlooze vennoot schap, maar Samson bleef tot zijn dood eenige jaren geleden directeur. „La Ville-de-Saint-Dénis" is een der eerste en grootste afbetalingsmagazijnen. NEDERLAND. Arnhem, 21 Sept. Een werkmeester bij de Staatsspoorwegen werd onlangs ontslagen op voordracht van een ingenieur, omdat hij, naar dc meening van dienhoofd ambtenaar, ten onrechte f 20 voor rekening der maatschappij gebracht had. De ontslagen werkmeester M. hield zijn onschuld vol en kon bewijzen, dit bedrag wel degelijk te goeder trouw te hebben gedeclareerd. In overleg met het bestuur der Ned. Vereeniging voor Spoor- en Tramweg personeel werd een scheidsgerecht aan gevraagd dat in een zitting, alhier gehouden, de zaak onderzocht, en de betrokken personen en verschillende ge tuigen gehoord heeft. Voorzitter van dat scheidsgerecht was de oud-minister Veegens. In die zitting werd de ingenieur, op wiens voordracht M. ontslagen was, blijkens een in Het Volk destijds gegeven verslag, zelf beschuldigd van allerlei knoeierijen. Dit werd dan ook door hem niet ontkend. Hij verdedigde zich slechts door te zeggen, dat hij meende, dat het hem ten-laste-gelegde gebruik was bij de maatschappij. Het scheidsgerecht heeft daarop uitspraak gedaan ten gunste van den ontslagen werkmeester en voor hem toekenning van „eervol" ontslag geëischt, met de hoogste uitkeering, ongeveer f 1300. Door de directie der Staatsspoorwegen werd met deze uitspraak genoegen genomen en zij heeft zelfs den ontslagen werkmeester weer in zijn vroegere betrekking hersteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1