ZIERIKZEESCHE Ut* NIEUWSBODE. Dinsdag 22 September 1908. PUBLICATIE. (525 ierikzeesche Couran t). BERICHT. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAQDONDERDAO en ZATERDAO. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8671. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den OirecteurA. i. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Zij, die zich met I October a.s. op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alie brievengaarders en boekhandelaars nemen abonne menten aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE." Gevonden op den openbaren weg: Een portefeuille. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Conlmissaris van Politie, R. P. BRONS. Kostelooze Koepokinenting en Herinenting, op Woensdag den 23 September e.k., des namiddags te twee uur, in het gebouw voor lijders aan besmettelijke ziekten, staande in de Sint-Antonie- of Manhuisstraat, wijk C no. 80. RECHTHEBBENDEN op 2 nieuwe grenen Roeiriemen van een roeiboot, lang 3,35 M., gevischt bij den zeedijk van Borrendamme, als mede op een roodgeverfde ijzeren Roeiboot met 2 oude Riemenalles ongemerkt, mede gevischt bij den genoem den zeedijk, worden voor de derde maal opgeroepen zich aan te melden bij den Burgemeester van Zierikzee, bij wien dit strandgoed is aangebracht. Lijst van benoembaren bij den dienst der Brandweer. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op artikel 38 der Verordening tot voor koming en blussching van brand in deze gemeente, Maken bekend: dat door hen voorloopig is opgemaakt de lijst van bij de Brandweer benoembare ingezetenen, welke lijst van den 23 September a.s. af, gedu rende veertien dagen, ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergclegd. Zij, die meenen niet benoembaar te zijn, op grond van de bepalingen, voorkomende in artikel 36 der voornoemde Verordening, kunnen hunne bezwaren binnen een en twintig dagen n<i den 23 September a.s. schriftelijk indienen bij Burge meester en Wethouders en binnen drie dagen na de dagteekening eener afwijzende beschikking, daarvan in beroep komen bij den Raad, die de eindbeslissing geeft. Artikel 36 luidt als volgt: .Benoembaar zijn alle mannelijke ingezetenen, .die op den eersten September hun vijf-en-twin- .tigste jaar hebben volbracht en hun vijf-en-vijf- „tigste nog niet hebben bereikt, met uitzondering .van: 1°. .de door het openbaar gezag aangestelde .ambtenaren en beambten, die ingevolge .hunne Instructie, bij brand zich op eene .bepaalde plaats bevinden moeten of in de .waarneming hunner betrekking, ter plaatse .van den brand, ambtsplichten te vervullen .hebben; 2". .de schippers en varensgezellen, die door .hun beroep het grootste gedeelte van het „jaar buiten de gemeente verblijf houden, of „hen, die wonen op een afstand van meer „dan duizend meter hemelsbreedte buiten de „bebouwde kom der gemeente; 3°. „de militairen in werkelijken dienst; en 4°. „hen, die volgens eene schriftelijke verklaring „van een der plaatselijke geneesheeren, op „grond van lichaams- of zielsgebreken, on- geschikt zijn voor den dienst bij de Brand- „weer". Zierikzee, den 21 September 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee; Gelet op art. 24 der Mllitiewet 1901 (Staatsblad no. 212); Brengen bij deze ter kennis van belang hebbenden dat het register van de in dit jaar voor de Nationale Militie ingeschrevenen en de daaruit opgemaakte alphabetische naamlijst voor elk op de secretarie ter lezing zullen nederleggen van den 22 September tot en met den 30 September 1908 dat tegen register en lijst, binnen den tijd der nederlegglng, bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin in de provincie, door middel van een door de noodige bewijs stukken gestaafd verzoekschrift op ongezegeld papier. Zierikzee, den 21 September 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. CHINA. Naar de Morning Post uit Sjanghai ver neemt, heeft de Èngelsche regeering haar gezant te Peking meegedeeld, dat zij plan heeft, China het overschot van de wegens den Bokseropstand geëischte schadevergoe ding te schenken. AMERIKA. Bij de zangeres Nordica, die een buiten verblijf op het Martha's Vineyard eiland (Mass.) bewoont, is ingebroken en voor 14,000 dollars aan juweelen gestolen. New-York, 7 Sept. Wanneer president Roosevelt gisteren bij de aankomst van de „Rotterdam" van de HolIand-Amerika-lijn aan het dok geweest ware, zou hij er 'n groot genoegen in gevonden hebben, de kinderrijkste familie, welke onder zijn presidentschap hier aan land gekomen is, te begroeten. Bekend is, dat de president een groot voorstander is van kinderrijke families. Onder de 1009 kajuit-passagiers, het grootste aantal, dat tot nu toe een oceaan boot op één reis naar onze haven bracht, bevonden zich namelijk de heer Willem M. Branderhorst en echlgenoote uit Noord- Brabant met niet minder dan 13 kinderen. Het echtpaar Branderhorst was het, door de herhaalde uitbreiding der familie, in Holland te klein geworden en daarom had het maar besloten, zoo verzekerden ze aan een berichtgever van The World, de be volking van Amerika te helpen toenemen. De familie bestaat uit vader, moeder, 4 zonen en 9 dochters. De leeftijd der kinderen varieert tusschen 3 maanden en 19 jaar. Op de „Rotterdam" kwam deze familie in kennis met den tooneelschrijver Booth Tarkington, die zich zeer voor hen in teresseerde. De heer Tarkington, een persoonlijk vriend van president Roosevelt, wil zich ten gunste van de familie Branderhorst tot den president wenden, om te bewerken, dat haar een stuk grond van regeerings- wege vrij zal worden toegewezen. Tal van Amerikaansche bladen bevatten groote photographieën met uitvoerige artikelen over deze „zeldzame collectie". Voor ons Hollanders echter niets vreemds. ITALIË. Tusschen de dorpen Montemaraho en Castelfrangi, in de Napolitaansche Appe- nijnen, ligt in het mef wijngaarden en kastanjeboschjes dicht begroeide heuvel land het landhuis van den grondeigenaar Salduti. Hij woont daar met zijn vrouw en twee schoone dochters. Niet ver van de familie Salduti bevindt zich de woning van den boer Rafaele, die met zijn drie krachtige zonen zijn akkers bebouwt. In den avond van den zevenden Sep tember drongen de vier Rafaele's met bijlen en buksen gewapend, het huis der Salduti's binnen. De heer des huizes, zijn vrouw en de ééne dochter werden ge kneveld, en, terwijl zij hulpeloos op den grond lagen, werd de andere dochter, op wie één der Rafaele's een oogje had, naar buiten in de donkere Campagna gesleept. Toen de geknevelden om hulp begonnen te roepen, werden zij mishandeld en met den dood gedreigd. Eerst toen de maagden- roovers verdwenen waren en geen geluid meer gehoord werd, waagden de achter geblevenen het zich te bevrijdennaar Montemarano te loopen en de politie te waarschuwen. Niettegenstaande voort durende naspeuringen is nog geen spoor van de roovers en hun schoonen buit gevonden. RUSLAND. Er is een keizerlijke oekase uitgevaardigd, waarbij de staat van beleg in de Oostzee- provincies wordt opgeheven. Meer dan twee jaren hebben de Oostzee-provincies onder den staat van beleg gezucht. Men zal zich wellicht herinneren, dat er, na den opstand in 1906, strafexpedities naar de Oostzee-provincies werden gezonden, die onmeedoogenloos tegen de bevolking optraden en allerwegen schrik en ontsteltenis verspreidden. O.a. maakten zich generaal Böckmann en de latere gouverneur-generaal Jakomelski door hun hardhandig optreden berucht. In de derde Doema hebben de afgevaardigden uit de Oostzee-provincies meermalen vergeefs op de opheffing van den staat van beleg aangedrongen. Na den terugkeer van Stolypin van zijn verlof vond nu onlangs een ministerraad plaats, waarin tot opheffing van den staat van beleg werd besloten, welk besluit de goedkeuring des tsaren mocht verwerven. In de nabijheid van Tiflis, in den Kaukasus, heeft een rooversbende een konvooi van zeven kozakken en 2 politie- soldaten, die een geldzending begeleidden, aangevallen. De bandieten wierpen met bommen en schoten met geweren, waardoor drie kozakken gedood en één gewond werden. Toch gelukte het twee der roovers dood te schieten en de anderen op de vlucht te jagen. Ter opsporing en ver volging der bende is een compagnie infanterie en een sotnie kozakken afge zonden. Het aantal choleralijders te St.-Peters- burg groeit nog met den dag. De epidemie tast steeds meerdere districten aan en nadert het centrum van de stad. Reeds vóór het uitbreken van de gevreesde kwaal waren de hospitalen al sterk gevuld, en in de donkere, benauwde gangen der meeste ziekenhuizen stonden bedden met chronische zieken. Thans is het in de slad zoover gekom:n, dat wegens de cholera, de andere zieken eenvoudig op straat worden geworpen. Bij het begin der epidemie waren met groote moeite 300 bedden vrijgemaakt, terwijl het aantal choleralijders in de hospitalen thans reeds meer dan 700 bedraagt. Daarom werden b.v. uit het Kalinkinhospitaal alle zit»ke prostituécs verwijderd, terwijl 'n ander ziekenhuis aanzegging kreeg, geen typhuslijders meer op te nemen. En het is volstrekt niet onmogelijk, dat het binnenkort zoover zal komen als in het jaar 1812, toen graaf Rostoptschin beval, alle krankzinnigen vrij te laten, om ruimte te maken voor de choleralijders. Al deze feiten, en de voortdurende lakschheid van het gemeente-bestuur, dat hoegenaamd niet legen zijn taak is opgewassen, geven de Nowoje Wremja aanleidig tot den uitroep: „Choleratijd oorlogstijd 1" Het gezag over de zieken in de stad moet aan een krachtige persoonlijkheid worden toevertrouwd. Het stadsbestuur doet niets en kan niets. Nog eenige dagen, seint de correspondent van het Berl. Tageblatt te St.-Petersburg, en wij zullen hier voor een algemeene paniek komen te staan. Alles, wat tot dusverre tegen de verbreiding der cholera is gedaan, is niets waard, en verdient geen ernstige betrachting. Moskou, 17 Sept. De stationschef van Kunzowo is door onbekende personen overvallen, die hem tien wonden toe brachten en hem daarna op de rails legden. Odessa, 17 Sept. Tien bandieten trachtten op klaarlichten dag een winkel te plunderen. Zij raakten daarbij slaags met de politie, die op hen schoot. Vier hunner werden gekwetst, de anderen vluchtten. NOORWEGEN. Eenigen tijd geleden scheen er in een Noorsche rivier goud gevonden te zijn. Dr. Reusch, een bekend geoloog, getuigde dat er werkelijk veel goud in de rivier was. De eigenaars, een Noor en een Duitscher, verkochten hun recht aan een maatschappij, die sedert geen korrel goud heeft gevonden. Het blijkt nu, dat de vorige eigenaars den geoloog hebben beet gehad. De pijpen, die hij gebruikte om slip uit de rivier te krijgen, hadden zij bestreken met een mengsel van stofgoud en iets anders. ENGELAND. Te Londen is een kwakzalver tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij een dienstmeisje een f 170 afhandig had gemaakt voor een behandeling, die haar een oog, dat zij miste, terug zou bezorgen. Van zelf zou in de leege holte een nieuw oog groeien, had hij haar wijs gemaakt. De behandeling bestond hierin, dat hij haar voorover op een tafel legde, drie groene kleeden over haar uitspreidde en haar dan ongemakkelijk met de vuist op rug, schouders en achterhoofd bewerkte. Ze kon zich na een behandeling haast niet bewegen. Dinsdag voor den rechter zei de kwakzalver, dat hij met dat slaan de magnetische strooming, uitgaande van de ruggestreng, moest losmaken. Die werkte dan op de oogholte. Hij had het meisje, dat eerst ongeloovig was, overtuigd, door haar te verzekeren, dat hij al patiënten een nieuw hart, een nieuwe lever en nieuwe longen had bezorgd. Pas had hij een dame haar ruggegraat op 17 plaatsen gebroken en weer aan elkaar gemaakt zonder dat het pijn deed. Het leek wel of de kwak zalver niet wel bij hoofd was en die dingen zelf geloofde. Hij zal in de gevangenis waargenomen worden. De nadere berichten over het ongeluk, dat Orville Wright met zijn vliegmachine overkomen is, maken het nog niet vol komen duidelijk wat er precies de oorzaak van geweest is. Zeker is het, dat hij met luitenant Selfridge opsteeg (moeilijker dan anders), dat hij vijf minuten lang boven het parade-veld rondvloog en dat toen opeens één der twee vleugels defect raakte. De andere vleugel werkte door, zoodat de machine ging overhellen en aan het stuur van Wright ontsnapte. Toen ving het doek wind, de machine sloeg half om, en kwam met een geweldigen schok van een hoogte van 18 M. op den grond. Wright's ver wondingen zijn niet zeer ernstig, maar de ongelukkige luitenant Selfridge is aan het bekomen letsel overleden. De menigte, die naar het vliegen stond te kijken, schrok natuurlijk zeer; zij liep naar de plaats waar de machine gevallen was en nam de beide mannen op; zij waren met bloed overdekt en hun kteeren waren van het lijf gescheurd. Orville Wright had het record met de vliegmachine behaald op den lOen September j.l. Hij was toen 1 uur, 14 minuten en 20 sec. boven gebleven. BELRIÊ. Te Duffel woont een vrouwtje van 104 jaren. Op dien zeldzaam hoogen leeftijd wilde zij gaarne weten, of zij in haar vaderland werkelijk de oudste was, of dat er nog oudere zouden zijn. Op haar verzoek deed een Brusselsch blad onderzoek, en nu is bekend geworden, dat te Sint-Amandsberg, bij Gent, eene vrouw leeft, die reeds bijna 107 jaar oud is. Wuyts, de 20-jarige jonge man, die te Antwerpen gearresteerd is, verdacht zijn moeder te hebben vermoord, ontkent de misdaad. Maar toen hein gezegd werd, dat men hem den zak heeft zien vervoeren, waarin het lijk geborgen was, zei hij, dal wel gedaan te hebben, maar zijn moeder te hebben doen vermoorden voor 50 frc. door een Engelschman, die weer met zijn schip vertrokken is. Dat verhaal wordt niet geloofd, maar wel vermoedt men, dat Wuyts een mede plichtige haden als zoodanig is Donderdag aangehouden de persoon, die zelf de politie op het spoor bracht van den ver- moedelijken dader. Het bleek n.l., dat Wuyts, toen hij de meubels van zijn moeder verkocht, daarbij vergezeld was door een persoon, wiens signalement overeenkwam met dat van genoemden persoon. Deze werd weer verhoord, en zei toen zooveel tegen strijdigheden, dat hij ook is ingepikt. Weer een misdaad nabij Antwerpen. Woensdagavond omstreeks halfzeven hebben twee werklieden uit de Schijn, onder Deurne, het lijk opgehaald van een omstreeks 20-jarige vrouw. Het was geheel met modder bedekt, doch nochtans kon men vaststellen, dat 't een keurig gekleed fabrieksmeisje was. In één der zakken vond men het portret van een jongen man. Daar men den fotograaf kent, hoopt men de identiteit van het slachtoffer te kunnen vaststellen. Het gelaat der jonge vrouw vertoont wonden, door slagen toegebrachto. a. heeft zij een blauw oog. Een spoorwegarbeider verklaart in den nacht van Maandag op Dinsdag bij Schijn een in rouw gekleede vrouw en een nogal slanken jongen man gezien te hebben, die een hoogloopenden twist hadden. Bij middernacht, toen het lijk naar het lijkenhuis te Deurne werd overgebracht, had men nog geen andere aanwijzingen. Men staat hier dus voor een nieuwe geheimzinnige misdaad. NEDERLAND. Heerenveen, 19 Sept. Voor de betrek king van concierge aan de op 1 Dec. hier te openen ambachtsschool hebben zich 276 sollicitanten aangemeld. Assen, 19 Sept. De sergeant W. W. E., van het 2de bat. alhier, wordt met ingang van morgen overgeplaatst naar Deventer. Deze overplaatsing is een gevolg van de straf (8 dagen provoost en overplaatsing), hem opgelegd door den regiments-comman dant, ter zake, dat hij niet heeft mede gewerkt tot het onderhouden van een goeden geest in den troep en in dit opzicht zelfs een slecht voorbeeld heeft gegeven door niet in te stemmen met een hoera, hetwelk door de compagnie werd aan geheven op het „Leve de Koningin", waarmede het door den compagnie-comman dant voorlezen van een dagorder bij het einde der regiments-oefeningen werd besloten. Voorts aan den compagnies- en bataljons commandant op hunne vraag, waarom hij niet had ingestemd, ten antwoord gegeven „dat doe ik niet", hebbende hij echter bij een nader onderzoek verklaard, dat deze zijne handeling volstrekt niet voortsproot uit anti-monarchale neigingen of gebrek aan sympathie voor ons Vorstenhuis, zoodat mede in verband met zijn vroeger gedrag meer aan ontevredenheid en onverschillig heid moet worden gedacht. Medemblik, 18 Sept. De gebroeders Jac. en Pieter Bos te Opperdoes, die Frans Rosier verleden week hebben aan gehouden, ontvingen bericht dat hun hiervoor geen premie wordt uitbetaald. Amsterdam, 19 Sept. Men weet, dat altijd nog het vierde lid van het inbrekers gezelschap „Trio" gezocht werd. Deze man, Adrianus Verkleij geheeten, was bij de arrestatie van de anderen naar Duitsch- land gevlucht en tot heden had men zijn spoor niet gevonden. Dezer dagen echter is hij teruggekomen en daar hij de onvoor zichtigheid had zijn moeder te gaan op zoeken, die in buurt IJ IJ woont, waar alle politie-beambten met de euveldaden van het Trio op de hoogte zijn, duurde 't niet lang of hij was binnen. Gisteren is de man ter beschikking van den officier van justitie gesteld en ingesloten in het huis van bewaring. Een Amsterdamsche kruier moest Donderdag voor een heer, die een eifenis had te innen, aan één der bankinstellingen f 300 ontvangen. In plaats van dit bedrag werden hem uitbetaald elf bankbiljetten van f 1000, vier van f 200, drie van f 10 en f 2 specie. De kruier dacht, dat zijn lastgever zijn erfenis te gering had geschat, en bracht hem het geld. Toen hij echter merkte, dat men aan de Bank te veel had uitbetaald, spoedde hij zich terug en deponeerde het te veel ontvangene. De eerlijke kruier kreeg alsbelooningf 2,50. 's-Gravenhage, 19 Sept. Den 28sten dezer zal de Eerste Kamer een begin maken met de behandeling der Visscherijwet. De Minister van Marine is zeer lot zijn leedwezen teleurgesteld in de ver wachting, dat binnenkort een ontwerp voor een wettelijke pensioenregeling voor weduwen en weezen voor militairen beneden den rang van officier gereed zou kunnen zijn, zoodat daarmede bij de samenstelling van de Staatsbegrooting voor 1909 nog geen rekening is kunnen worden gehouden. Hij is echter voornemens, het wetsontwerp tot instelling van bedoeld fonds tijdig te doen volgen door een wetsontwerp tot verhooging van de be grooting met het bedrag der vereischte subsidie aan dat fonds, zoodat uit dien hoofde althans, wanneer het fonds eenmaal zal zijn ingesteld, geen vrees behoeft te bestaan voor verdere vertraging in het doen van uitkeeringen aan de weduwen en weezen van de deelgenooten van meer genoemd fonds. H. M. de Koningin heeft aan Haar kamerheer ceremoniemeester, jhr. Van de Poll, die 1 October benoemd wordt tot grootofficier met den titel van opper schenker, en Haar adjudant kapitein Graaf Dumonceau opgedragen half November, in een buitengewone zending, Z. H. den Paus namens Haar te complimenteeren bij zijn vijftigjarig priesterfeest. Wat een vorstelijk bezoek kost. Onder de onvoorziene uitgaven, over 1907 door het Rijk gedaan, komen voor f 1075,27

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1