ZIERIKZEESGHE& NIEUWSBODE. Zaterdag 19 September 1908. Tweede Blad. (525 ierik.zeesche o o ul r xx t). NIEUWSTIJDINGEN. Winterkoolzaad. Verschijnt DINSDAG. DONDERDAG en ZATERDAO. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. - No. 8670, Uitgever-HoofdpedacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. AdvertentiEnvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tol des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeups A. 1. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een koralen armband met gouden sluiting. (Gevonden in de Schouwburgtent). Een zilveren broche (drie Goesche knoopjes). Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. AMERIKA. New-York, 17 Sept. Zekere P. F. Joubert, bloedverwant van wijlen generaal P. J. Joubert, roept in de bladen per adver tentie jonge mannen op voor een gevaar lijke onderneming in een tropisch land. Vermoed wordt dat hij een vreemdelingen legioen wil oprichten naar Venezuela om daar de Nederlanders te helpen bij een mogelijken oorlog. Hij handelt geheel op eigen verantwoor ding. De Nederlandsche regeering heeft er niets mee te maken. John Redmond, de leider der Iersche nationalisten in het Engelsche Lagerhuis, die heden hier aankwam, verklaarde in een interview, dat hij er zeker van was, dat Ierland in korten tijd zelfbestuur zou Nog lijdt men onder de gevolgen van den vreeselijken brand, die op 23 Augustus j.l. in de Turksche hoofdstad woedde, en al weer valt 'n dergelijke catastrofe te melden. Dinsdag j.l. werden in de Jedikule-wijk 160 huizen door de vlammen vernield. Men meent hier weer met het werk van een georganiseerde brandstichtersbende te doen te hebben. De Jedikule-wijk ligt in het uiterste zuiden van het oude Stamboel, en wordt hoofdzakelijk door Armeniërs bewoond. Haar naam dankt ze aan het slot der zeven torens (Jedikule), in 1455 door Mohammed II op de puinhoopen van het oude Grieksche Kyklobion neergezet. Van het kasteel, dat langen tijd dienst deed als staatsgevangenis, zijn nog slechts vier torens en eenige puinhoopen over. RUSLAND. Het Engelsche stoomschip „Saxon Bri ton" is te Wyborg in Finland van St. Petersburg aangekomen met 9 man der equipage, lijdende aan cholera. Het gevaar voor het overbrengen van de epidemie is dus niet denkbeeldig en daarom hebben de meeste landen al maatregelen getroffen om uit Russische havens komende schepen op te houden en buiten gemeenschap met den wal te stellen. De artsen motiveeren de sterke uitbrei ding der gevreesde ziekte in Petersburg met de groote onmatigheid in het eten en het alcoholgebruik op de laatste Russische feestdagen. De maatregelen, die de over heid treft, schijnen ook maar zeer gebrekkig te zijn. Zoo werd iemand in een tram door de cholera aangetast. De tram werd toen eenvoudig naar de remise gereden, zonder meer. Een portier werd aangetast. Daar er geen draagbaar te krijgen was, bleef hij tot 's avonds toe op de trap liggen. Ook de stad Krementschoeg is bedreigd verklaard. Verder de gouvernementen Wo- ronesch, Kiew, Orel, Poltowa en Cherson, de stad Nikolajew, het Terekgebied, de Wolga van Twer tot Rybinsk en de Ladoga- kanalen. Bij de in Petersburg verrichte huis zoekingen zijn niet minder dan drie bom men en een groote menigte dynamiet gevonden. Ongeveer 100 personen werden gearresteerd, onder wie een politiebeambte. Verschillende revolutionnaire bureaux werden opgeheven en ook het centraal- bureau van het verbond van spoorweg arbeiders. Nabij het gedenkteeken van Peter den Groote is uit de Newa een kist opgevischt met zes bommen. Één er van ontplofte bij het uitpakken. DUITSCHLAND. Het ongeluk, aan den ballon van Parseval overkomen, heeft het schip op een zeer ongelukkig oogenblik getroffen. Nadat de proeftocht met zooveel succes was volbracht, zou het schip op 's Keizers bizonder verlangen naar het exercitie terrein van Döberitz varen, om daarboven te zamen met den militairen ballon voor den Keizer zijn kunsten te vertoonen. 's Morgens om tien uur werd de reis aanvaard. Eerst ging het goed, want op aarde was het windstil. Maar boven in de lucht woei krachtige wind van 13.8 M. per seconde. De menschen beneden zagen welk een moeite de Parseval had om tegen den wind op te komen. Toch bracht het schip het nog tot boven de kolonie Grunewald; maar daar zag men hoe opeens het zware lichaam van het luchtschip in tweeën knakte, zoodat het een volledig rechten hoek vormde. Tegelijk daalde het snel naar beneden en kwam terecht, met zijn eene uiteinde op het dak van een huis, met zijn ander in de boomen van een tuin daarnaast. De menschen in het schuitje werden gelukkig niet gewond, maar de ballon was vernietigd, hoewel de motor niet beschadigd werd. De oorzaak van de ramp was de sterke wind; men zegt dat deskundigen hadden afgeraden om op reis te gaan met dien bries daarboven in de lucht, maar de Keizer wilde het luchtschip zien. Door een krachtigen windstoot is één der „stabiliteit- schermen" (een zeil op een raam gespannen) gebroken; één der houten latten waarop het gespannen was drong in het lichaam van den ballon en deze knapte terstond in tweeën en verloor veel gas. Men viel met een flinke vaart, maar gelukkig was de schok bij het op den grond komen niet zoo hard dat menschen of motoren ge schaad werden. Parseval zegt dat het ongeval de ervaring weer vermeerderd heeft en dat men daarvan gebruik zal maken bij den bouw van een nieuwen ballon. Men is terstond begonnen met het opruimen van het wrak. Officieren en manschappen der luchtschepenafdeeling waren spoedig ter plaatse en logen aan het werk. In een paar uur lukte het, 't omhulsel naar beneden en op een grooten wagen te krijgen, terwijl men de motoren en de metaaldeelen voorloopig nog maar liet liggen. Men zal waarschijnlijk het schip herstellen en de proeven voortzetten. Dan kan de staat het toch nog koopen. BELGIË. Zondagnacht is te Brugge een brutale bandietenstreek gepleegd. De weduwe Van Elslander, 78 jaar oud, die met hare 70-jarige meid woont, werd gewekt door een ongewoon gerucht in huis. De meid, die ook dit gerucht hoorde, kwam naar de kamer van hare meesteres, die reeds door vier zwart gemaakte mannen aan een stoel was gebonden. De bandieten bonden ook de meid en wilden toen vrouw Van Elslander dwingen, tc zeggen waar haar geld was. Zij zeide dat haar geld bij den notaris is geplaatst en toen hebben drie van de mannen haar, met den stoel waarop zij gebonden was, in al de kamers van het huis rondgedragen, om toch maar te ver nemen waar zij geld konden vinden. In de kamer der meid gekomen, wees dè vrouw een kast aan, die de dieven openden en er 1500 fr. en andere voor werpen uit haalden. Uit een andere kast namen zij nog 100 fr. Een politieronde, die licht zag en geschrei hoorde, is in huls gekomen maar de dieven waren reeds verdwenen, doch drie hunner werden later aangehouden, op het oogenblik dat zij in den trein wilden stappen. Te Antwerpen zijn, op aanwijzing van de Brugsche politie, twee schildersknechts aangehouden, die daar dezer dagen uit Brugge waren gekomen en bij wie men beleenbriefjes vond van juweelen, af komstig van de brutale bandietenstreek in het huis van de weduwe Van Elslander te Brugge. Ook was 540 franc aan geld ge vonden. De daders van deze bandietenstreek zouden tot een welingerichtebendebehooren, die deze laatste maanden in talrijke huizen van Brugge en omgeving diefstallen pleegde. Ook zou men op het spoor zijn van helers. Dinsdagavond heeft men uit de gracht van het fort van Austruweel een zeemans- zak opgehaald, het lijk bevattende eener vrouw, ongeveer 50 jaar oud en dat in vergevorderden staat van ontbinding ver keerde. Het hoofd was omwonden met een stuk van een hemd, het overige van het lijk was naakt. Het geblaf van honden, die al door naar het water liepen, vestigde de aandacht op den zak. Het lijk bleek dat 4e zijn van een vrouw van Duitsche afkomst, sedert jaren in Antwerpen woonachtig. Haar zoon stond zeer slecht bekend, en daar hij zich herhaaldelijk dreigend over zijn moeder had uitgelaten en er ook sedert haar verdwijning niet meer thuis was geweest, is hij in hechtenis genomen. Het lijk der vrouw, dat uit de Schelde nabij het fort Austruweel is opgehaald, is herkend als van Anna Schmidts, weduwe Wuyts, geboren in 1864 te Straatsburg. Zij was 3 maanden geleden te Antwerpen gekomen en woonde in bij haar zoon, aan de Nassaustraat, die hofmeestersbediende op een stoomschip is. Sedert 1 Augustus werd zij vermist en de jonge Wuyts had daarvan geen aangifte gedaan, terwijl tevens gebleken is, dat hij meubelen en goud en zilverwerk, het eigendom van zijn moeder, had verkocht. Hierdoor rees verdenking tegen hem, hij werd gearresteerd en door vragen in het nauw gebracht verklaarde hij, dat hij een Engelschen matroos voor 50 francs had omgekocht, om zijn moeder te vermoorden. De te Ostende thuisbehoorende vischsloep D 1586 is oo de Noordzee gezonken. De opvarenden werden gered. NEDERLAND. Amsterdam, 15 Sept. De politie heeft gistermorgen, naar de Tel. meldt, een goede vangst gedaan. In de St.-Nicolaas- straat alhier heeft men een geheele Duitsche dievenbende, die sedert eenigen tijd de omgeving onveilig maakte, ge arresteerd. 't Zijn de gebroeders Heitmann, met hunne vrouwen, schoenmakers van beroep. Zij woonden reeds 14 dagen daar in dezelfde woning, die eens door Ko den Kippenboer was betrokken en gaven voor, schoenmakers van beroep te zijn. Echter meermalen bemerkten de buren, dat de familie in 't bizonder des nachts op expeditie ging, in gezelschap van eenige vHenden. Toen de recheche het vermoeden kreeg, dat de gebroeders Heitmann met hunnen aanhang o. a. de inbraken in de Suikerbakkerssteeg op hun geweten hadden, besloot men over te gaan tot een arrestatie. Deze had dan gistermorgen zeer kalm plaats. De rechercheur Tegelberg bracht de familie te 8 uur een bezoek en inviteerde haar, naar het bureau te gaan, voorgevende, dat men als vreemdelingen zich ten bureele moest legitimeeren. De vrouwen waren juist bezig met pakken. Men was namelijk van plan, de gastvrije woning in de St.-Nicolaasstraat vaarwel te zeggen en elders zijn tenten op te slaan. De politie kwam dus juist bijtijds. Kalm gingen de heeren mee naar het bureau, waar zij in voorloopige bewaring werden gehouden. Te half twaalf kwam men de dames halen. Een tweetal bezoekers van hetzelfde allooi, ook Duitschers, werden eveneens ingerekend. Een huiszoeking heeft aan het licht gebracht, dat vele der bij de inbraken vermiste voorwerpen ten huize der familie Heitmann bewaard werden. Utrecht, 15 Sept. Dinsdagnamiddag ongeveer kwart vóór zes reed op den Amersfoortschen Straatweg ter hoogte van het Zeisterkamp de automobiel L 538, komende uit Amersfoort, met bestemming naar De Bilt. Plotseling vloog een kogel uit het bosch door de vóórspiegelruit van het voertuig, rakelings langs het hoofd van den chauffeur. Daar geschoten werd in schuine richting, verdween de kogel in het kreupelhout aan de overzijde van den weg. De chauffeur en de twee inzittende heeren waren natuurlijk doodelijk verschrikt. Aanvankelijk werd aan baldadigheid ge dacht, maar waar de kogel geschoten werd in de onmiddellijke nabijheid van de legerplaats der militairen, is het naar alle waarschijnlijkheid een kogel uit het kamp geweest. In dit geval mogen er werkelijk wel maatregelen worden genomen ter beveiliging van het verkeer! Leiden, 17 Sept. Spijt het speurend oog der politie zet de Leidsche inkiwerper zijn laffe praktijken straffeloos voort. Meer dan een dozijn dames hebben zich aan het politiebureau aangemeld, wier lichtkleurige japonnen met een roode kleurstof werden bespoten en altijd geschiedt het op of in den omtrek der Haarlemmer straat tusschen zeven en halfnegen. Dinsdagavond is hij ook weer bezig geweest. Een dame van middelbaren leeftijd toonde hare grijze japon, die geheel bedorven was. De kleurstof is zoo doordringend geweest, dat ook de onderkleeren waren aangetast. Rotterdam, 17 Sept. De koning van Zweden heeft onzen stadgenoot, den directeur-generaal van den arbeid, H. A. van IJsselsteyn, benoemd tot commandeur 2de klasse in de Wasa-orde. Deze hooge onderscheiding is bedoeld als een blijk van erkentelijkheid der Zweedsche regeering jegens den heer Van IJsselsteyn, die als lid eener inter nationale commissie, een belangrijk aandeel heeft genomen in het samenstellen van een ontwerp voor havenwerken teStockholm, dat sinds ter uitvoering is geaccepteerd. Vanmorgen werd ontdekt, dat in den afgeloopen nacht wederom was ingebroken in de Synagoge aan de Botersloot 67. De inbraak geschiedde nagenoeg onder geheel dezelfde omstandigheden als eenige maanden geleden. De inbrekers verschaften zich ook thans toegang door een leeg pakhuis aan de Wilde Zeesteeg, kwamen van daar op het dak en vervolgens op een plat der kerk. Op dit plat komt uit een deur, welke gemeenschap heeft met een privaat op de vrouwengaanderij der Synagoge. Door verbreking van deze deur kwamen zij in de kerk en vervolgens in de secretarie van het Israëlietisch Armbestuur. Ter voor koming van vernieling waren de lessenaars thans niet afgesloten, zoodat de dieven, zonder schade aan te richten, alle lessenaars konden doorzoeken. Uit een lessenaar van één der bedienden ontvreemdden zij een bedrag van f 37.10. Oosterhout, 16 Sept. Te Dorst, onder deze gemeente, deed de fruithandelaar C. K. een zeer zonderlinge aangifte. Sedert 2 dagen is zijn 13-jarige dochter Cornelia spoorloos verdwenen, zonder eenig teeken achter te laten. Hedenmorgen nu kwam C. K. bovendien tot de ontdekking dat met zijne dochter f 1200 verdwenen zijn. De politie doet ijverig nasporing. In de streek bij Oosterhout worden nog al wat landloopers en vagebonden gezien. Kiesrecht-betooging. De kiesrechtbetooging te 's-Gravenhage, vanwege de Sociaal-democratische Arbei derspartij, is Zondag uitnemend geslaagd en in goede orde afgeloopen. Op het uitgestrekte weiland aan het einde der Hoefkade waren tegen den tijd der opening van de vergadering omstreeks tienduizend personen bijeen, omgeven door een haag van meer dan vierhonderd banieren. De aanwezigen waren uit onderscheidene deelen des lands, bijvoorbeeld: uit Rotterdam 1200, Amsterdam 1500, Enschedé 900, Eindhoven 350, Utrecht 600 enz. Militairen mochten niet aan den optocht deelnemen. De voorz., de heer Vliegen, herinnerde in zijn openingstoespraak, dat in het af geloopen jaar de vakbeweging nauwer tot de kiesrechtbeweging is toegetreden. Het Vakverbond heeft op zijn congres besloten onder leiding van de S.-D. A.-P. zijne krachten te wijden aan de beweging van algemeen kiesrecht. Spreker is van gevoelen, dat bij de anti-revolutionnairen neiging bestaat om de zaak te verschuiven; de vrijzinnig-democraten zullen over veertien dagen ook eene „meeling" houden, niet op een land, maar in eene zaal. De kracht zeide spreker moet echter uitgaan van het proletariaat, dat wil opkomen voor aller recht, ook voor dat der soldaten, wien belet werd mede te manifesteeren. Het getal deelnemende organisaties was 945 en dat der delegaties ruim 700. Vervolgens werden op zes verschillende plaatsen van het terrein toespraken gehouden, en wel door de heeren Wibaut, Schaper, Spiekman, Polak, Mendels, Van Kol, Van Zutphen, Sannes, Oudegeest, Duys, Troelstra en mej. Roosje Verstel. Toen mr. Troelstra, die voor het eerst na zijne ongesteldheid weder voor zijne partij optrad, op de spreekplaats verscheen, werd hij luide toegejuicht. Alle redevoeringen liepen natuurlijk over het onderwerp van den dag. Geschetst werd de toestand in andere landen. AI de sprekers betoogden, dat algemeen kiesrecht onverbiddellijk noodig is ter verkrijging van eene afdoende sociale hervorming en tot leniging van de nooden der arbeidende klasse. De redevoeringen werden afgewisseld door zang en muziek. Ten slotte werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen: „De groote nationale betooging, samen gesteld uit afgevaardigden der S.-D. A.-P., 32 vakbonden en een groot aantal vertegen woordigers van afzonderlijke vereenigingen, te zamen 950 oaganisaties, gehouden op 13 September 1908 te 's-Gravenhage; „protesteert tegen het verder verstoken houden van 500,000 arbeiders en van alle vrouwen van het kiesrecht, waardoor de arbeidersklasse verhinderd wordt op wette lijke wijze haren strijd voor hare ontvoog ding op volle kracht te voeren; „eischt met te meer klem van regeering en volksvertegenwoordiging onverwijlde aan-de-orde-stelling van de grondwets herziening tot invoering van het algemeen kiesrecht, nu de crisis door de toenemende wanorde in de productie veroorzaakt, op nieuw bewijst, dat de bezittende klasse niet in slaat is aan de eischen, die redelijker wijze aan de maatschappij mogen worden gesteld, te voldoen; „verklaart dat de georganiseerde arbei dersklasse in Nederland onverpoosd en met inspanning van alle hare krachten den strijd voor het algemeen kiesrecht zal voeren en niet zal rusten dan nadat de tegenstand der reactionnaire elementen is overwonnen en de zaak van het algemeen kiesrecht ook in Nederland heeft gezege vierd". Daarna werd de optocht samengesteld, hetgeen door den grooten toevloed van deelnemende organisaties geruiinen tijd veieischte. Toch was binnen één uur de eindelooze stoet met in het geheel dertien muziekkorpsen en schier ontelbare banieren gereed. Het voorbijtrekken duurde ongeveer vijftig minuten. Alles ging in goede orde. De politie had zorg gedragen, dat bij het oversteken van tramrails geen gevaar was te duchten. Toen de stoet een kwartier onder weg was, begon het te stortregenen. Eerst toen de spits het Malieveld had bereikt werd het weer droog. Tegen halfzeven, na een voortdurend défilé, waren alle manifestanten binnen het Malieveld, waar door allen de „Inter nationale" werd aangeheven, waarna de heer Vliegen de aanwezigen nogmaals toesprak en de stoet voor ontbonden verklaarde, met een woord van dank aan de autoriteiten en de justitie. Ten slotte maande hij allen aan stipt op te volgen het voorschrift, om niet met ontplooide banieren of vlaggen door de stad te trekken. Hieraan werd door allen voldaan. Een nieuwe Socialistenbond is tot stand gekomen. Van der Zwaag, Havers en een drietal onbekenden zijn in het bestuur gekozen. Uit verschillende plaatsen waren sympathie-betuigingen ingekomen. Evenals tarwe, gerst en boonen is kool zaad eigenlijk een gewas voor kleigronden, maar het kan toch op niet al te droge, kalkhoudende zandgronden en pas ont gonnen veengronden ook met goede resultaten geteeld worden. Koolzaad moet zoo vroeg mogelijk gezaaid worden, op zijn laatst in September, want het is voor dit gewas hoogst noodzakelijk, dat het nog vóór den winter een zekere ontwik-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1