Schouwburgtent Balie. JONG HEIDELBERG. ADVERTENTIEN. Vaartwel! Tot weerziens! 305de opvoering van Staten-Generaal. op Dinsdag 15 September, tot opening van de gewone zitting der Staten-Qeneraal. De heer Schimmelpenninck van der Oye, die den voorzittersstoel bekleedt, opent, nadat de leden der beide Kamers zich in de zaal bestemd voor de vergade ringen der Tweede Kamer vereenigd hebben, tegen half één uur de vergadering en laat twee Koninklijke besluiten het eene van 1 Sept. I.I., houdende zijne benoeming tot voorzitter der Eerste Kamer gedurende de zitting die heden zal aanvangen, het andere van 3 Sept. 1.1., houdende benoeming van de ministers, hoofden van ministeriëele departementen, tot eene commissie voor de opening van de gewone zitting der Staten-Generaal door den griffier der Eerste Kamer voorlezen. De voorzitter benoemt de heeren Von Fisenne, Van Wassenaer van Rosande, Van Löben Seis, leden van de Eerste Kamer; Van den Berch van Heemstede, IJzerman, Jannink, Limburg en De Geer, leden van de Tweede Kamer, tot leden van eene commissie om de commissie, door Hare Majesteit de Koningin benoemd tot opening der zitting, bij hare aankomst in het ge bouw der Tweede Kamer te ontvangen en in- en uitgeleide te doen. De heeren ministers, hpofden van mi nisteriëele departementen, die de commissie tot opening uitmaken, enzich metgebruikelijk ceremonieel naar het gebouw der Tweede Kamer hebben begeven, worden, na een kort tijdsverloop daar aangekomen, in de vergaderzaal binnengeleid en nemen plaats achter de ministerstafel. De heer Heemskerk, minister van binnen- landsche zaken, houdt de volgende rede: Mijne Heeren! De Koningin, tot Haar leedwezen verhinderd in Uw midden te verschijnen, heeft ons opgedragen deze zitting der Staten-Generaal te openen. In de vriendschappelijke verhouding tot de Regeering der Republiek Venezuela is eene storing gekomen naar welker vreedzame opheffing door Harer Majesteits Regeering wordt gestreefd. Onze betrekkingen met de overige buitenlandsche mogendheden zijn bij voortduring van den meest vriendschappelijken aard. Veel is er in moederland en koloniën, dat tot erkentelijkheid stemt. Nochtans zijn er ook eenige minder gunstige verschijnselen waar te nemen. Met dankbaarheid mag worden vermeld, dat de toestand van landbouw, tuinbouw en veeteelt over het algemeen bevredigend is. Het gevaar, dat door het optreden van het mond- en klauwzeer den veestapel bedreigde, is thans geweken. Minder voldoening geeft, mede ten gevolge van de moeilijkheden op de geldmarkt, de toestand van handel en nijverheid. Het scheepvaartverkeer over enkele Nederlandsche havens is in dit jaar geringer dan in 1907. Dientengevolge geeft het scheepvaartbedrijf, in het bijzonder de algemeene vrachtvaart, onbevredigende uitkomsten. In meer dan ééne gemeente trof, door deze oorzaken, werkloosheid een deel der arbeidende bevolking. De belasting-invoering in het gouvernement Sumatra's-Westkust heeft in dat gewest ongeregeld heden doen ontstaan, die de Regeering diep betreurt, ook met het oog op de gevallen slachtoffers. De kolonie Curasao ondervindt schade door de verstoring van het verkeer met Venezuela. Lof verdient de wijze waarop zoo hier te lande als in de koloniën burgerlijke en militaire lands dienaren zich van hun plicht kwijten. De toestand van 's lands financiën eischte zooveel mogelijk beperking bij de voorstellen tot uitgaven en vordert, afgezien nog van hetgeen later zal noodig zijn voor de uitvoering van sociale hervormingen, duurzame versterking der middelen tot behoud van het financieel evenwicht. Daartoe zullen U wetsontwerpen worden aangeboden tot herziening en verhooging van het recht van successie en tot invoering van eene algemeene inkomstenbelasting met eene kapitaalbelasting als aanvulling, ter vervanging der Vermogens- en Bedrijfsbelasting. Teneinde te voorzien in het tekort voor het volgend dienstjaar zullen U voorstellen bereiken tot heffing van een matig aantal opcenten op de Vermogens- en Bedrijfsbelasting en tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd, waarvan de opbrengst in de toekomst zal kunnen strekken tot equivalent van eene verlaging van den accijns op de suiker. Verschillende wetsontwerpen, behalve de reeds tevoren toegezegde, zullen U eerlang bereiken, waaronder: tot herziening van de wetgeving betreffende de naamlooze vennootschappen, tot wijziging van het zeerecht, tot herziening van de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek ten aanzien van de verplichting tot vergoeding van schade door onrechtmatige daad ontstaan, tot regeling van de aansprakelijkheid voor schade door automobielen veroorzaakt, tot gedeeltelijke herziening van het Eerste Boek van het Wetboek van Strafrecht, tot regeling van de banken van leening, tot het vaststellen van bepalingen omtrent de toekenning van pen sioen aan de weduwen en weezen van militairen beneden den rang van officier, behoorende tot de Zee- en Landmacht, tot wijziging van de Wet op het militair onderwijs, tot herziening der wet tot regeling van het veeartsenijkundig S!aatstoezicht en de veeartsenijkundige politie, tot beperking van den Zondags- en den n ichtarbeid in het broodbakkersbedrijf, alsmede ccnige voorstellen van bijzonder dringenden aard ter herziening der Ongevallenwet. Plannen tot verbetering van de Maas tusschen St.-Andries en Hedikhuizen, zoomede van den Gelderschen IJsel, zijn in overweging. Voortgegaan wordt met het bevorderen van de totstandkoming van spoorweglijnen, welke aan de locale verkeersbehoeften voldoen. Van de bestuursbemoeiingen met het financieel beheer in de zelfbesturende landschappen van den Oostindischen Archipel mogen voor de welvaart dier landschappen goede vruchten worden ver wacht. Het bezoek van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië aan Atjeh heeft tot een helder inzicht in den gang van zaken aldaar geleid en duidelijk den weg lot bevrediging van dat gewest aangewezen. Gewichtige aangelegenheden zullen ook dit jaar Uwe aandacht en toewijding vragen. Moge God Zijn zegen op Uwen arbeid doen rusten. In naam der Koningin, verklaren wij de Zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Den ministers wordt na het uitspreken dezer rede door de commissie uitgeleide gedaan en nadat zij in de zaal is terug gekeerd, sluit de voorzitter de vereenigde vergadering. EERSTE KAMER. Baron Schimmelpenninck v. d. Oye heeft Dinsdagmiddag 't voorzitterschap aan vaard met een toespraak, waarin hij o. a. zeide: „Wij wenschen ons goede reken schap te geven van de wetsontwerpen aan ons oordeel onderworpen, het voor en tegen nanwgezet te overwegen en dien overeenkomstig onze stem uit te brengen, gebruik makend van ons parlementair recht, om aan de regeering kenbaar te maken de bezwaren die ons eventueel zouden weerhouden onze goedkeuring daaraan te verleenen, en daarbij niet uit het oog ver liezend de eigenaardige en gewichtige positie, welke de Eerste Kamer inneemt in ons staatsbestel en met stipte inachtneming harer grondwettige bevoegdheden". TWEEDE KAMER. In de Tweede Kamer heeft de heer Lieftinck, als oudste lid in jaren, het tijdelijk voorzitterschap aanvaard met een rede, waarin hij verklaarde met leedwezen den zetel in te nemen, welks bezetting hij nog zoo gaarne had gegund aan den heer Van Alphen, aan wiens scherp oordeel en hoog staand karakter hij warme hulde bracht, onder het uitspreken van de beste wenschen voor zijn volledig herstel en voor het genot van een welverdiende rust. De Kamer juichte deze woorden toe. De tijdelijke voorzitter wees vervolgens op het vele werk, dat der Kamer wacht en hij hoopte, dat de leden er indachtig op zullen zijn dat het nieuwe zittingsjaar slechts van korten duur zal wezen. De minister van financiën heeft vervolgens de staatsbegrooting voor 1909 aangeboden. De candidatentijst voor het voorzitterschap is daarna opgemaakt. Als eerste candidaat is gekozen jhr. Röell. T O O_NJE E L. Maandagavond werd op de Balie door de Nederlandsche Tooneelvereeniging opge voerd „Hofgunst", een blijspel in vier bedrijven van Thilo von Trotha, vertaald door den heer J. C. van der Horst Jr. Wij meenen, dat het niet noodig is den inhoud van dit stuk mede te deelen. WIS er geweest is, kent hem, en wie er niet geweest is, zal er niet veel aan hebben dien in de courant te lezen, zonder het spel gezien te hebben. Want bij elke tooneeluitvoering komt het in hoofdzaak op het spel aan. In een leelljk tooneelstuk kan mooi spel veel goedmaken, en omge keerd kan ook een mooi stuk door leelijk spel bedorven worden. Van „Hofgunst", dat Maandagavond hier ten tooneele werd gebracht, kan men zeggen, èn dat het een boeiend tooneelstuk is, èn dat het prachtig gespeeld werd. Zonder eenigszins tekort te willen doen aan de groote verdiensten van de andere vertolkers en vertolksters, die door hun schitterend spel en samenspel niet weinig tot het succes van den avond bijdroegen, gevoelen wij ons toch gedrongen speciaal onze bewondering uit te spreken voor mej. Tilly Lus, die voor Vicky, en voor den heer Alex Post, die voor den Vorst speelde. Voor beiden een bizonder eerë-saluut. Gisterenavond was het in de zaal en boven op de gaanderij stampvol. Met veel moeite moesten wij ons door de menigte heenwerken, teineinde een staanplaatsje te kunnen veroveren. Het lukte ons. Ten tooneele werd door bovengenoemd gezelschap gebracht, en wel voor de 61e maal, „De Meid", een spel in twee be drijven, door Herman Heyermans Jr. Voor de meid speelde mevrouw E. de Boer- Van Rijk en voor mevrouw, mevrouw W. v. d. Horst. Eenig mooi was beider spel, zoodat een levendig applaus weerklonk, toen aan elk van beiden, namens één uit het publiek, die de kunst hoog waardeert, een bouquet werd aangeboden. Ook de andere rollen werden uitnemend vervuld. Wat het stuk zelf betreft, de meeningen hierover zijn verschillend. Sommigen zijn van oordeel, en onder deze rangschikken wij ons ook, dat de brutaliteit van de meid de grenzen van het natuurlijke overschrijdt. Anderen evenwel meenen, dat zulke typen bestaan. Allen zijn echter eenparig van oordeel, dat het een boeiend en pakkend tooneelstuk is dat mooi werd afgespeeld. Donderdagavond zal worden opgevoerd „Op Hoop van Zegen", van Heyermans. Vrijdagavond zal het Nederlandsch Operette-Ensemble, onder directie van den heer Alphonse Janmart Jr., in de Schouw burgtent op de Balie zijn eerste voor stelling alhier geven. Dat gezelschap, dat overal in ons land groot succes heeft, zal op dien avond opvoeren de bekende operette „Jong Heidelberg". Zaterdagavond zal hetzelfde gezelschap geven de hoogst komische operette „De klokken van Comeville". De beste solisten zullen in deze stukken optreden. Wij noemen slechts de namen van Van Been, v. d. Stappen, Samehtini, Van Dijk, Grootveld, om van anderen niet te gewagen. Daarbij beschikt het gezelschap over een prachtig koor en een uitstekend orchest. Zondagavond zal doordetooneelafdeeling van dit gezelschap worden opgevoerd het sensatiedrama „De jachthond van Basker ville", niet te verwarren met het reeds opgevoerde Sherlock Holmes. Gisterenavond namen in het „Hufs van Nassau" de buitengewone café-chantan- voorstellingen, onder directie van Leon Bonefang, een aanvang. Van hen, die gisterenavond de voorstelling bijwoonden, vernamen wij, dat zij zich uitstekend geamuseerd hebben. Vooral de humorist Maurice Staal had een enorm succes. De zaal was dicht bezet. Gemengd Nieuws. Men herinnert zich ongetwijfeld de geruchtmakende ontsnapping van Veltman, een tweetal maanden geleden uit het krankzinnigengesticht te Medemblik. Des tijds had het allen schijn, alsof Veltman de wijk had genomen naar het buitenland. Thans zijn er echter duidelijke aanwijzingen, dat Veltman zich te Amsterdam bevindt. Verschillende personen hebben gemeend hem te herkennen. De recherche heeft dan ook uitgebreide voorzorgsmaatregelen ge nomen om den ontvluchten krankzinnige op het spoor te komen. Doch nu doet zich het eigenaardige verschijnsel voor, dat slechts een tweetal rechercheurs Velt man kennen. Hun herinnering is echter erg flauwtjes: het zal hun te zwaarder vallen, wijl Veltman zijn snor heeft laten staan. Eigenaardig is het echter, dat er geen goed portret van Veltman bestaat. Dit is te verwonderlijker, wijl Veltman tijdens zijn gevangenschap erg veranderd is, en men er te Medemblik nimmer aan gedacht heeft den moordenaar te vereeuwigen. TELEGRAMMEN. 's-Gravenhage, 16 September. De Tweede Kamer is met een hartelijke toespraak van den nestor Lieftinck heden middag geopend. De heer Röell werd als voorzitter geïnstalleerd. De heer Röell, wijzende op den grooten arbeid, die de Kamer wacht, maande tot zelfbeperking en rationeele arbeidsverdeling, opdat bij het scheidingsuur getuigd kan worden, dat de Kamer met welberaden overleg met den tijd heeft gewoekerd. Ingekomen is een bericht van ontslag neming van den heer Van Alphen. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur! Mag Ik u beleefd verzoeken om een plaatsje in uw veel gelezen blad voor het volgende? Zooals door eene vriendelijke mededeeling in uw blad van Zaterdag 12 dezer was aangekondigd, trad in de morgenbeurt van Zondag 13 Sept. voor deze gemeente op de WelEerwaarde heer J.' van Witzenburg, thans nog predikant te Zaandam, doch op 1 Nov. a.s. zijn ambt, met eervol ver kregen emeritaat, nederleggende. Vóór die datum daar is, had ZEw. den wensch te kennen gegeven, om nog eens voor deze gemeente op te treden, alwaar ZEw. als proponent tot den Heiligen Dienst op 9 Nov. 1856 in dat ambt werd bevestigd en zijne intrede deed, waardoor deze plaats zijn eerste gemeente werd. De uiting van die begeerte strekte hem tot eer, de bevesti ging daarmede toonende dat zijne trouwe, in een tijdvak van bijna 52 jaren nimmer gefaald hebbende genegenheid, zooals deze zich, wanneer noodig, uitsprak ook in zijne betrekking van lid der Synode enz., ook nu nog bestond. Het is dan ook geene alledaagsche gebeurtenis, dat eene kerkelijke gemeente het voorrecht heeft na eene zoo groote spanne tijd te mogen beleven, dat de man, die daar voor het eerst optrad, voor diezelfde plaats nog eene ingenomenheid gevoelde die hem drong daar téne zijner laatste leerredenen uit te spreken. De gemeente toonde dan ook, ondanks dat vele leden van 1856 overleden en vertrokken zijn, door eene talrijke opkomst, dat feit op prijs te stellen, terwijl van den 76-jarlgen voorganger moet gezegd worden, dat zijne schoone rede door hem met nog jeugdig vuur werd uitgesproken, zoodat de heilbede in het laatste vers van Psalm 134 door de aanwezigen, hem staande toegezongen, van die waardeering getuigde, en deze laatste bijeenkomst voor spreker en hoorders aangenaam en stichtelijk moest heeten. Met beleefden dank voor de plaatsing, Hoogachtend, VAN DER HAVE, Oud-Burgemeester. Ouwerkerk, 15 September 1908. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 15 Sept. Op de veemarkt waren aangevoerd54 paarden, 1900magere en 679 vette runderen, 180 vette, 87 nuchtere en 1074 graskalveren, 970 varkens, 264 biggen, 2 bokken of geiten. Koeien en ossen 29 tot 35 ct., stieren 25 tot 31 ct., kalveren 40 tot 50 ct., varkens 22 k 25 ct., alles per kilo. Melkkoeien f 130 k f 260, kalf koeien f 160 k f 290. stieren f 130 k f 300, graskalveren f 30 A f 70, vaarzen f 90 a f 120, alles mager vee; biggen f 6 A f 10, slachtpaarden f 50 A f 100, paarden f 120 k f 180. Nuchtere kalveren: fok- f 16 f 20, slacht- f 9 A f 12. Biggen f 1,15 k f 1,25 per week. Vette runderen met ruimen aanvoer en weinig handel tot terugloopende prijzen. Vette kalveren met kleinen aanvoer en beperkten omzet, inferieure soort was bijna onverkoopbaar. Graskalveren zeer ruim ter markt en met tamelijken handel. Op de magere markt was van alles de aanvoer zeer ruim, en, hoewel vreemde lingen nogal wat kochten, was de vraag in 't algemeen matig. Jong vee met ruimen aanvoer en tragen omzet. In nuchtere kalveren was de omzet matig, in paarden stationair. - De prijzen, hedenmorgen aan de Rotterdamsche Eierenveiling besteed, zijn als volgtvoor kippeneieren f 4,50 k f 5,60, eendeneieren f 4,65 a f 4,70 per 100 stuks. Aanvoer 20897 stuks. Z I E R I K Z E E. Tijd van Hoogwater en van Laagwater. September. ^aa,n' ouderdom. 16. 17. D. 18. 19. 20. Z. 21. 22. 23. 10.53 v. 24 25 26 27 28 29 TQd van H. W. te L. W. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. Dordrecht 6.33 6.48 7.10 7.30 8. 3 8.36 9.15 10. 3 10.48 11.31 0. 8 0.41 1. 5 1.34 1.49 3.15 uur 5.30 u. m. 0. 4 0.33. 1. 0 1.29 2. 4 2.38 3.24 4. 8 4.55 5.31 6. 6 6.32 6.55 7.11 7.33 later. STOOMBOOTDIENST SEPTEMBER. Van Vllssingen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam □aar Mlddelb. en Vllssingen. Amsterdamsche Tijd. Donderd. 17 Vrijdag 18 Zaterdag 19 Maandag 21 Dinsdag 22 Woensd. 23 's m. 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 's m. 8,45 8,45 8,45 8,45 8.45 8,45 's m. 8,30 8,30 8,30 8,30 8,30 - 8,30 Op Zaterdag 19 Sept. a.s. i hopen onze geliefde Ouders: JAN DE JONGE Jz. en JANNA VAN DUSSEN Md. hunne 25-jarlge Echtvereeni- j ging te herdenken. Ouwerkerk, 16 Sept. 1908. Hunne dankbare Kinderen. V Den 21 dezer hopen onze geliefde Ouders: J. H. VAN DEN HOVEN en B. DE FOUW hunne 25-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Anna-Jacobapolder, 17 Sept. 1908. Hunne dankbare Kinderen: G. H. v. d. HOVEN. G.A v. d. HOVEN. Heden overleed zacht en kalm, na een korte ongesteldheid, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Groot vader Jacob Geluk Wz., in den ouderdom van 69 jaar en 3 maanden. Tholen, 13 September 1908. Uit aller naam, Wed. J. L. GELUK—van Dijk. Tot onze innige droefheid overleed heden ons eerste en eenig geliefd Dochtertje Adriana Martina, in den jeugdigen leeftijd van bijna 2 maanden. Oosterland, 16 September 1908. Uit aller naam, J. C. BEIJE. 1. J. BEIJE—Hanse. Voor de vele blijken van deel neming, ontvangen bij het overlijden van onze geliefde en zorgdragende Moeder, betuigen wij bij deze onzen hartelljken dank. Kats, 15 September 1908. Namens Broeders en Zusters, E. C. PRIESTER Wz. Dp. H. GOEMANS is tot nadere aankondiging AF WEZIG. De H.H. VAN DER HOEVEN en SPRUYT nemen zijne praktijk waar. V* Aan Vrienden en Bekenden: Genua, 17 September 1908. A/b. „Koning Willem I". J. J. KLUIT en Echtgenoote. Edele Men.sc/iem:rienden Ondergeteekenden doen een dringend beroep op uwe weldadigheidszin voor een hoogst bejaard en fatsoenlijk Israël, paar, n.l. een zuster van 85 en een broeder van ruim 70 jaren. Vol zorg en angst zien deze beide oudjes den komenden winter tegemoet, daar zij niet meer in staat zijn in hun eigen onderhoud te voorzien. De armoede, die daar zou heerschen zonder eenigen steun, is niet te beschrijven. Steunt ons en helpt ons zooveel gij kunt om deze brave oudjes voor honger en ellende ie bewaren. De Israël. Gemeente te Bergen-op-Zoom doet zooveel als in haar vermogen is, maar is door een te klein zielental niet in staat alleen te helpen. Redenen waarom zij uw weiwillenden steun inroept. S. GOUDSTIKKER, Voorzitter der Isr. Gem., Bergen-op-Zoom. L. SOESMAN WOLF, Secretaris der Isr. Gem., Bergen-op-Zoom. S. FRANK, Ouderling der Isr. Gem., Bergen-op-Zoom. E. DRIELSMA, Isr. Leeraar, Bergen-op-Zoom. I. VAN ES, Burgemeester, Scherpenisse. De ondergeteekende, bekend met boven staande, spoort ieder weldenkende ten zeerste aan, den nood dier beide oudjes in den komenden winter te lenigent en is ook gaarne bereid gaven in ontvangst te nemen. S. HEERTJES, Opperrabbijn, 's-Hertogenbosch. De Redactie verklaart zich bereid giften voor bovenstaand doel in ont vangst te nemen. (goedgek. bij Kon. Besl. t>. 24 Mei 1895) wan Amsterdam. BestuurA. VAN DER HORST, Directeur- Voorzitter; M. TERNOOY APÈL, Secretaris; J. G. W. HOMEYER, Penningm. Donderdag 17 September: Laatste voorstelling van de Nederlandsche Tooneelvereeniging. Spel van de Zee, in 4 bedrijven, van Herm. Heyermans Jr., schrijver van „De Meid" enz. Vrijdag 18 September: Directeur ALPHONSE JANMART Jr. Succes-Operette in 3 bedrijven, van Krenn en Lindau. Muziek van CARL M1LLÖCKER. Regie J. J. Rentmeester. Dirigent H. van der Naaten. Volledig Koor en Orchest. Zaterdag 19 September: Beroemde Operette in 4 bedrijven, van Alfred Duru. Muziek van ROBERT PLANQUETTE. Costumes van de Firma Serné Zoon. AANVANG 8 UUR. Gewone pry zon. Plaatsbespreking zooveel mogelijk naar keuze. - Boekh. S. OCHTMAN ZOON. verkrijgbaar, bij Boekhandelaar. KRONI. Zorgt voor plaatsbespreking zooveel mogelijk naar keuze. Plaatsbespreking zooveel mogelijk naar keuze. R. W. J. OCHTMAN, Appelmarkt. eerste rang. Voor de verlangde zitplaatsen wordt zooveel mogelijk naar keuze gezorgd. M. F. DE VOS Cz., Sigarenmagazijn, Dam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 3