ZIERIKZEESCHElÉfc NIEUWSBODE. Donderdag 17 September 1908. Cour an t). BERICHT. BEKENDMAKING. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. (Zj ieri It z e e s c li e Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8669. Uitgaver-Hoofdredacteur i A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur s A. J. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Zij, die zich met 1 October a.s. op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle brievengaarders en boekhandelaars nemen abonne menten aau. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Gevonden op den openbaren weg: Twee messen. Twee portemonnaie's. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente zat zijn gesloten op Donderdag 17 September a.s., van des namiddags 12 tot 1 uur en van 2 tot 4 uur. Zierikzee, den 14 September 1908. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. Dinsdag werd de zitting der Staten- Generaal heropend, niet door Hare Majesteit onze Koningin, maar door een commissie uit het Ministerie, door Haar daartoe aangewezen. In de gebruikelijke rede trof ons meer, waarover gesproken had moeten worden, dan waarover ge sproken is. Wij misten name lijk met het oog op den bangen twijfel, waarin een groot deel van het Nederlandsche volk verkeert omtrent den juisten toestand waarin onze Koningin zich bevindt, een bondigeafdoende regeeringsverklaring, waardoor die twijfel werd opgeheven. Voorts had men gaarne iets vernomen, omtrent den aard van het geschil met Venezuela, en omtrent de houding, die de regeering, met het oog op de met ge noemden staat gerezen moeilijkheden, volgt. Een en ander moge wel reeds bekend zijn, een mededeeling in het staatsstuk, dat ook de buitenlandsche betrekkingen bespreekt, ware ons inziens geen overbodige daad geweest. Wij begrijpen, dat van een Ministerie, dat in de neutrale zone zijn koers ver volgt, geen op het politieke leven in grijpende voorstellen te verwachten zijn. De wetsontwerpen, waarvan de indiening werd aangekondigd, zullen dan ook de gemoederen niet in beweging brengen. In een Fransch blad, de Gil Bias, werd op de volgende leuke wijze Duitschland's lYlarokko-politiek ten tooneele gevoerd. PersonenMoelai Hafid, voor het oogen- blik sultan van Marokko. De heer Vossel, consul van Duitschland, die van den keizer de opdracht had ge kregen Moelai Hafid als sultan te erkennen. (Het tooneel speelt na afloop van het officieele onderhoud). Vossel: Wel, is u tevreden. De keizer geeft een voorbeeld, dat Europa zich haasten zal te volgen. Erken, dat u alle redenen hebt hem dankbaar te zijn. Moelai Hafid: Allah alleen is God, en Mahomed is zijn profeet. (Hij puft een rookwolk uit). Vossel: Ik beweer het tegendeel niet, ofschoon men daar bij ons anders over denkt. Maar dat is de kwestie niet Gij kunt nu, dank zij onzen keizer, de Franschen naar den drommel zenden. Moelai Hafid: Dat is waar. (Hij rookt). Is dat wel zeker? Vossel: Dat spreekt van zelf, als men op den steun kan rekenen van Z. M. Wilhelm II. Moelai Hafid: Mijn broeder Azis heeft ook den steun gehad van jouw keizer. Vossel: (Met een onbestemd gebaar). Oh, dat is al zoo'n heele tijd geleden! Moelai Hafid: De tijd is niets bij Allah. (Hij zucht). En nu is jouw keizer de eerste met mij te erkennen en Azas in den steek te laten. Vossel: Al wat de keizer doet, doet hij goed. Moelai Hafid: Ja, hij kan alles. (Hij zucht). Hij had destijds ook zijn steun gegeven aan dien ouwen heerhoe heet hij ook weer? Vossel: lk weet niet, welken ouden heer u bedoelt. Moelai Hafid: Och, dien ouden boeren-sultan met dien hoogen hoed, die eeuwig en altijd zijn pijp rookte. O, ja, nu weet ik het weer, Side Kiiiger, de sultan van Transvaal. Jouw keizer had hem erkend, hem aan gemoedigd, de hand boven het hoofd ge houden, hem gevleid Vossel: (Een beetje verlegen). Ja, ziet u, dat is M o e J a i Hafid: Al zoo'n tijd ge leden, dat weet ik wel. (Hij rookt zwijgend). Vossel: (Bewonderend). Achach achSchone Pfeife Moelai Hafid: En wat is het lot geweest van dien ouden heer met dien langen baard? (Hij rookt). (Langdurige stilte). Vossel: (Opstaande om heen te gaan). Wat moet ik keizer Wilhelm li uit uw naam zeggen? Moelai Hafid: Je moet hem eens vragen, hoe „in den steek-laten" in het Duitsch heet. Reeds lang deden geruchten van grove onregelmatigheden, door Alberti, den Minis ter-van Justiie, gepleegd, in Denemarken de ronde. Het gelukte hem zich lang op zijn post te handhaven, tot een anderhalve maand geleden hij zich gedrongen gevoelde zijn waardigheid neer te leggen. De bom is nu losgebarsten. De oud-Minister heeft zichzelven bij de politie aangemeld als schuldig aan valschheden en bedriege rijen op grove wijze en uitgestrekte schaal gepleegd. Hij werd terstond in hechtenis genomen en naar de gevangenis gebracht. Welk een val! Wie staat, zie toe, dat hij niet valt. Daarom geen steen geworpen op den gevallene. Maar toch, het maakt verschil, en groot verschil ook, of men bedrog pleegt uit nijpende armoede, zoodat men broodsgebrek lijdt, en niet weet, waarvan men leven moet, dan wel uit zucht zich ten koste van anderen te ver rijken, terwijl men inmiddels een leventje van vroolijken Frans leidt. Vanuit de gevangenis heeft de ex-Minister van justitie een schrijven tot zijn advokaat gericht, hem verzoekend de tallooze processen op te heffen, die hij wegens de hem aangedane beleedigingen voerde. Het particulier ver mogen zijner echtgenoote, dat een jaarlijk- sche rente van 10.000 kronen afwerpt, kan aan den faillieten boedel worden onttrokken. Zij is de dochter van een kleermaker. Toen zij met Alberti trouwde, was zij 18 jaar, en buffetjuffrouw van beroep. Het geheele bedrag, dat door Alberti ten nadeele van het Ministerie, de Nationale Bank en een Boerenspaarbank is verduis terd, wordt op een bedrag van 15 millioen kronen geraamd (geen peulschilletje). Japan, dat de Westersche Mogendheden in alles tot voorbeeld neemt, wil echter in het millioenenverkwisten niet meedoen. Het gaat bezuinigen, en wel op de oorlogs- begrooting. Het zal de uitbreiding van leger en vloot niet in zes, maar in elf jaren volbrengen, dat een jaarlijksche be sparing van 240 millioen gulden geeft. Geen kleinigheid! Tevens heeft het nieuwe Japansche Kabinet besloten de schulden des rijks met tenminste zestig millioen gulden te verminderen, en in de eerst volgende twaalf jaren geen nieuwe leening te sluiten. Dit is voorzeker een wijze politiek, die aan de buitenwereld, voor zoover zij finantiëel bij Japan is geïnteres seerd, een gevoel van geruststelling geeft, Er is op onzen geheelen aardbodem geen rijk, waar zoovele executies plaats hebben als juist in Rusland. Dagelijks worden menschen terechtgesteld, dagelijks verliezen tal van menschen door strop of kogel hun leven. Ter gelegenheid nu van Tolstoï's jaarfeest hebben 200 Russische staatslieden, geleerden, schrijvers, kunste naars zich gedrongen gevoeld een protest tegen die executies te doen hooren. Sprekend in naam der menschheid en der menschelljkheid wenden zij zich tot alle Russische burgers, zonder onderscheid van geloof of politieke overtuiging, met den oproep om alle zedelijke kracht en invloed, waarover zij beschikken, aan te wenden tot bestrijding van den schrik onzer dagen, de doodstraf, want voor allen zijn de zich dagelijks herhalende bloedige gebeurtenissen, die sinds drie jaren tot een tragischen last voor alle Russen geworden zijn, een ontzettende kwelling. De doodstraf kan niet worden verdedigd als een treurige noodzakelijk heid, door buitengewone omstandigheden geboden. De regeering moet bedenken, dat de bloedige weg, dien zij betreedt, het wezen van de staatsmacht vernietigd, daar zij alle beginselen van recht en rechtvaardig heid, die den grondslag van elke macht moeten vormen, vernietigt. In het bewust zijn van de verantwoordelijkheid voor het nageslacht en vadèrland wenden zij zich tot alle Russen zonder uitzondering met den eisch, hun plicht als mensch en als burger te vervullen. Protesteert, roepen zij Rusland's burgers toe, tegen de dood straf- Op geen passender wijze kon graaf Tolstoi gehuldigd worden dan door een dergelijk waardig protest. RUSLAND. Een weinig banale staking is die, welke in Rusland begonnen is. Daar hebben een aantal vrouwelijke politieke gevangenen, veroordeeld tot dwang arbeid in «Siberië, in afwachting van hun lot, begonnen te staken met te eten. Zij zijn aan een bizonder streng regime onderworpen en de gevangenen verklaren liever te willen sterven dan haar tegen woordig bestaan voort te zetten. Zes vrouwen van de elf werden naar een hospitaal getransporteerd in een staat van de grootste uitputting, terwijl de 5 overigen hardnekkig hare staking volhouden. De laatste opgaaf brengt het geheele aantal gevallen van cholera te Petersburg al op 166 gevallen, in heel Rusland zijn in de afgeloopen week 2296 menschen aangetast en 1026 gestorven. Sedert het uitbreken van de ziekte in Rusland zijn er in het geheel 6747 menschen aangetast en 3130 bezweken. Ook te Tiflis zijn 7 gevallen aangegeven. St.-Petersburg, 15 Sept. De steden St.-PetersburgKiëf, Jekaterinoslaf en Tasjkent zijn met cholera besmet ver klaard. De gouvernementen St.-Petersburg, Moskou, Tsjernigof^en Tomsk, het Trans- Kaspische gebied, de provincies Samarkand en Ferghana, alsmede de spoorweglijnen van het Pctersburgsche net zijn door cholera bedreigd verklaard. Van 10 Augustus tot 14 September kwamen te St.-Petersburg 401 ziekte gevallen voor, waarvan 98 met doodelijken afloop. ENGELAND. De Pall Mall Gezette bevat gesprekken met den pauselijken legaat en met aarts bisschop Bourne. Beiden prezen de houding van het volk op Zondag j.l. Vannutelli verklaarde, dat de grootsche processie en de stille eerbied, waarmede de drommen volks haar bejegenden; onuitwischbaar in het geheugen zuilen blijven. Hij noemde de inmenging van de Engelsche regeering een teleurstelling, maar weigerde zich er verder over uit te laten. Des te vrijmoediger brandmerkte aarts bisschop Bourne die inmenging. Echter zou volgens hem dit optreden de regeering meer dan de zaak der katholieken be- nadeelen. Het plechtige karakter van de processie was er voor de katholieken toch geenszins door geschaad, maar de Engelsche regeering zou van haar optreden in deze later op politiek gebied in hooge mate de nadeelige gevolgen ondervinden. FRANKRIJK. Parijs, 14 Sept. Het Havas-agentschap publiceert een brief van Moelai Hafid aan den deken van het diplomatieke corps te Tandzjer, waarin door Moelai Hafid wordt bekend gemaakt, dat hij tot sultan is uit geroepen te Tandzjer en in andere haven plaatsen. Hij verklaart, dat het zijn plicht is zijn souvereine rechten uit te oefenen, en de veiligheid te verzekeren aan zijn onderdanen, en de onderdanen van mogend heden, welke zijn rijk vriendschappelijk gezind zijn. Zijn (Moelai Hafid) proclamatie legt hem in het bizonder de verplichting op, het geen ter conferentie van Algeciras is overeengekomen, ook ten uitvoer te leggen. Moelai Hafid is van pordeel, dat hij zijn verplichtingen niet kan vervullen, zoolang niet de mogendheden hem hebben erkend en ook zijn vertegenwoordigers te Tandzjer, die daar zullen moeten deelnemen aan de beraadslagingen van het diplomatieke corps. Hij vraagt dus, dat de vertegen woordigers der mogendheden te Tandzjer hem zullen erkennen als Sultan van Marokko, Moelai Hafid zal, zoo hij verklaart daarna alle verdragen erken nen door zijn voorgangers met alle mogendheden aangegaan, in de eerste plaats de Akte van Algeciras, welke door 'ïem wordt beschouwd als de basis voor welvaart en vooruitgang van Marokko. Moelai Hafid eindigt zijn brief met het uitspreken van de hoop, dat de bevriende mogendheden hem zullen steunen. Te Laval, (departement Mayenne) heeft een bediende van een kinematograaf- theater, een zekere Grollier, op zeer ongewone en buitengewoon griezelige wijze zelfmoord gepleegd. De man stortte zich in een leeuwenkooi en werd door de wilde dieren aan stukken gereten, terwijl men onmachtig was tusschenbeide te. komen voor het te laat was. Een onge lukkige liefde voerde tot dit afgrijselijk besluit. De Fransch-Spaansche nota zegt: Frankrijk en Spanje hebben hun bizondere belangen in beschouwing genomen en die aangewezen, om voorstellen aan de overige regeeringen te doen. Zij zijn van meening, dat de waarborgen de volgende zouden moeten zijn: bevestiging der acte van Algeciras, met name wat betreft de aan Frankrijk en Spanje toegekende rechten ten aanzien van den tegengang van den sluikhandel in wapens ter zeebevestiging van alle andere verdragen en verbintenissen van het Magzen tegenover regeeringen en bizondere personen; aanvaarding van de aansprakelijkheid voor de schulden van het Magzen; bevestiging van de bevoegd heden der commissie belast met de regeling der schadeloosstellingen te Casa blanca; de Sultan zich aansprakelijk stellende voor de schadeloosstellingen, her roept bij Sjerifiaansch schrijven den heiligen oorlog; maatregelen voor de veiligheid der havens en der voornaamste wegen; de mogendheden behouden het recht om van den nieuwen Sultan te eischen regeling van de hun bizondere belangen rakende kwesties en met name wat Frankrijk en Spanje betreft, terugbetaling van de militaire uitgaven en schadeloos stellingen voor den op hun onderdanen gepleegden moord; het zou gepast zijn als de nieuwe Sultan aan Abd-el-Azis een bezoldiging volgens zijn stand toekent. DUITSCHLAND. De afgevaardigden naar het congres van de Duitsche sociaal-democratische partij zijn in het feestgebouw te Neurenburg verwelkomd. Hun aantal wordt nu als 400 opgegeven; onder hen waren alle sociaal-democratische leden van den Rijksdag en van de verschillende Duitsche Landdagen. Verder waren er 15000 andere partijgenooten en nieuwsgierigen. Onder de afgevaardigden uit het 'buitenland waren Rappaport uit Parijs en Quelch uit Londen. Dorn heette de vergadering uit naam van de Neurenburgsche sociaal-democraten welkom. Singer antwoordde met een dankbetuiging voor de ontvangst. Hij zeide verder te hopen, dat het congres, al ware het misschien ook na moeilijke worsteling, erin zou slagen licht in de duisternis te brengen, en dat zijn besluiten als een evangelie aanvaard zouden worde». Singer en Dorn werden daarna tot voorzitters met gelijke bevoegdheden gekozen. In het begroetingsartikel, dat de Baden sche afgevaardigde Wilhelm Kolb in zijn Volksfreund aan het congres wijdt, verklaart hij, dat het geduld van de Zuid-Duitsche partijgenooten volkomen uitgeput is. De politieke eer van de Zuid-Duitsche parle mentaire groepen en de zelfstandigheid van de partij-organisaties in de verschillende bondsstaten staan, zegt hij, op het spel. Een afgevaardigde naar het congres mag, zooals in Noord-Duitschland het geval is geweest, geen mandaat aannemen, dat hem op een bepaald punt bindt. Op het oogenblik, dat de soci al-democratische partij een besluit dient te nemen omtrent zulke brandende vraagstukken als de sociale hervorming en de hervorming van 'srijks-financiën, hebben de Noord-Duitsche partijgenooten, noodeloos, een geschil doen rijzen, dat aan het aanzien van de partij ernstige afbreuk zal doen en ook niet bevorderlijk zal zijn voor het winnen van nieuwe aanhangers. De Duitsche sociaal democratische partij staat, zoo meent Kolb, voor een allergewichtigste beslissing. „Moge het partij-congres te Neurenburg recht laten wedervaren aan de beginselen van de ware vrijheid en van de ware democratie". Het militaire luchtschip van majoor Gross heeft op zijn grooten tocht dikwijls met zulk een harden tegenwind te kampen gehad, dat het, ofschoon beide motoren werkten, bijna stilstond. In Maagdenburg had het 's ochtends om acht uur veel bekijks. Alles liep het huis uit en de straat op, om het luchtschip te zien. Het luchtschip is 13 uur en 2 minuten achtereen in de lucht gebleven; de langste tijd, dat Zeppelin .in de lucht is geweest, was 11 uur 50 minuten, zoodat Gross hem met 1 uur 12 minuten overtroefd heeft, ofschoon de gasinhoud van zijn ballon dan de helft minder is dan die van Zeppeiitfc Jaatste luchtschip. Het Zeppu;n.fonds bedraagt thans vijf millioen mark. echter nog niet alle giften verantwoord zijn, rekent men alles bijeen op zes millioen. NEDERLAND. Amsterdam, 16 Sept. De politie blijft den strijd tegen de speelhuizen en nacht- societeiten onvermoeid voortzetten. In den nacht van Zaterdag op Zondag deden de inspecteurs Bakker en Goske een inval in een nachtsocieteit in de Govert Flinck- straat, alwaar op nabezetten tijd gelegen heid gegeven wordt tot spel en het houden van drinkgelagen. Daar den inspecteurs de toegang geweigerd werd, trapten zij de deur in en verschaften zich met geweld toegang tot de sociëteit, alwaar een vijf- en-twintig personen werden aangetroffen. Proces-verbaal werd opgemaakt. De inval had te vier uur plaats. Baarn, 14 Sept. Alhier kwam heden een 19-jarige schoenmakersknecht, die zijn mes in zijn jaszak had, onder het stoeien met zijn broertje te vallen, met het nood lottig gevolg, dat het vlijmscherpe mes hem in de borst drong en hij door bloed verlies enkele oogenblikken daarop over leed. Tiel, 14 Sept. Alhier wordt, sinds eenige dagen in het Spaarbankgebouw vertoond de Muizenstad met 350 gedresseerde (althans tam gemaakte) muizen. Men moet bewondering gevoelen voor den reuzen arbeid van de 2 bakkersknechts uit Zaandam, die dit complex van gebouwen (school, raadhuis, kerk, café, danszaal, houtzagerij, schoenmakerij, molen, bakkerij, vijvers, met bootjes, toren, enz., enz.) in hunne vrije uren eigenhandig wisten samen te stellen en nog bovendien door eene goed toegepaste teeltkeuze de prachtigste kleurschakeeringen van muisjes verkregen, die zij leerden werken in de verschillende bedrijven. Na Tiel volgt een tournee via Utrecht, Hilversum door Noord-Holland, Friesland, Groningen, daarna zakt men af naar Limburg en België, waarna Duitsch land aan de beurt komt. 's-Gravenhage, 15 Sept. Op den Kneuterdijk is een dame door de electrische tram aangereden. Zij scheen de tram niet gezien te hebben en wilde de straat over steken, toen ook van de andere zijde een tram kwam aanrijden. Bijna vlak vóór de ééne tram keerde zij terug, en werd daarop door de andere tram gegrepen. Deerlijk verminkt werd de ongelukkige opgenomen en per automobiel naar het ziekenhuis overgebracht. Bij aankomst aldaar was de zwaar gewonde vrouw reeds overleden. De trambestuurder, die naar ver schillende getuigen verklaarden volstrekt geen schuld aan het ongeluk heeft had nog getracht door krachtig remmen den wagen tijdig tot staan te brengen, doch te vergeefs. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Heemskerk, is ter audiëntie bij H. M. de Koningin op Het Loo geweest. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft St.-Petersburg besmet ver klaard wegens Aziatische cholera. Zwijndrecht, 15 Sept. Alhier waren op het terrein van den rijstpelmolen der firma Howard Co. eenige werklieden op en in de nabijheid van een grooten stapel balen met rijst werkzaam, toen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1