ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 15 September 1908. Eerste Blad. NIEUWSTIJDINGEN. l| fa Is ISI g (Z i e r i It z e e s c lx e Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. 65ste JAARGANG No. 8668. Uitgever-HoofdradacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente zal zijn gesloten op Donderdag 17 September a.s., van des namiddags 12 tot 1 uur en van 2 tot 4 uur. Zierikzee, den 14 September 1908. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. NEDERLAND. Apeldoorn, 12 Sept. H. M. de Koningin heeft aan jonkvrouwe A. :M. van Haersma de With, op haar verzoek, met ingang van 1 October a.s. eervol ontslag verleend als hofdame. 14 Sept. Minister Bevers wordt heden door H. M. de Koningin in audiëntie ont vangen. Amersfoort, 13 Sept. De politie werd opmerkzaam gemaakt op een dametje, dat hier zoo'n groote sier maakte en zooveel inkoopen deed, dat dit de aandacht van sommige lieden trok. De politie nam de dame in verhoor, die zich voor zekere mevrouw v. d. Worp uitgaf, wonende in de Koninginnelaan 112. De dame had zich hier leelijk versproken, daar er te dezer stede slechts twee huizen in genoemde laan staan en dus nummer 112 .ver te zoeken was. De vrouw had van te voren al heel wat besteld, allemaal op naam van mevrouw v. d. Worp. Geen winkelier was er overgeslagen, alles scheen zij noodig te hebben hoeden, handschoe nen, ja tot rookvleesch en leverworst toe. Voor logies was eveneens gezorgd, en nog wel voor vier weken voor haar en haar man. Haar arrestatie bleef natuurlijk niet uit, en na lang verhoor ontpopte zich de juffrouw als een dienstmeisje, dat van haar juffrouw's kilometerboekje mooi weer had gespeeld. Leiden, 13 Sept. Het schijnt, dat het voorbeeld van den Amsterdamschen „inkt werper" navolging vindt. Men meldt, dat gisterenavond een dame alhier door zulk een „inktwerper" is lastig gevallen, die haar ganschen lichten mantel, door er een roode vloeistof op te werpen, bedorven heeft. 's-Gravenhage, 12 Sept. Men verneemt dat de Min. van Binnen!. Zaken j.l. Woensdag als tijdelijk voorzitter van den Ministerraad naar Het Loo is geweest, om overeen komstig de gebruiken H. M. in kennis te stellen met den inhoud der openingsrede voor de zitting van de Staten-Generaal op a.s. Dinsdag en dat H. M. persoonlijk met den minister dit staatsstuk heeft besproken. Naar aanleiding van de treurige berichten omtrent den maatschappelijken toestand op Curasao, waardoor het aantal noodlijdenden reeds thans groot is in die kolonie, terwijl het vermoedelijk nog zal toenemen, heeft de vereeniging „Oost en West" (welker kantoor is Heulstraat 17 te 's-Gravenhage) in haar orgaan een oproep om steun geplaatst. De vereeniging vraagt bijdragen óf voor haar fonds tot ondersteuning van personen, commissiën en instellingen, het aan het bestuur der vereeniging overlatende te beoordeelen welken steun het in dit bizonder geval aan Curagao verleenen mag, óf in het bizonder tot ondersteuning der noodlijdenden in Curagao. Rotterdam, 12 Sept. Alhier hebben dieven hun krachten eens beproefd in den metaalhandel van den heer S. A. Vies, Schiedamschedijk 125. Toen het personeel 's ochtends om 7 uur het gebouw binnentrad, zag het, dat de brandkast een leelijke bewerking had ondergaan. Zij was van haar plaats afge haald; de marmeren plaat, die er boven op zat, was er afgerukt en verder was ze behandeld „h la sardine", met die uit zondering dat, waar de heeren inbrekers doorgaans de brandkast aan de achterzijde „bewerken", het ditmaal aan de voorzijde was gebeurd. De ongenoode gasten zijn wei met 'n ongekende brutaliteit opge treden, waar blijkt, dat zij als hun „gereedschap" voorwerpen van den heer Vies zelf gebruikten, als 'n fietslantaarn, een koevoet enz. Echter, en dit was zeker niet ten pleiziere van de nachtelijke be zoekers de brandkast hield niets in, want de heer Vies placht 's avonds zijn geld in de kluis te bewaren. De „vaklui", want dat moeten het wel geweest zijn, hebben daarover danig „de p." ingehad en om er uiting aan te geven, hebben zij 'n verwoesting aangericht in het kantoor, die niet mis is. De telefoondraden hebben zij zonder pardon doorgesneden. De hoeden van de kantoorheeren, die in een kast hingen in het achterkantoor, hebben zij vernield, netjes de bollen er afgesneden. Toen zijn ze gegaan naar het pakhuis, waar zij in de schoenen van de werklui hun gebruikelijke fooi hebben gedeponeerd. Vele lessenaars, die niet gesloten waren, zijn voorts doorzocht, maar één daarvan, die vijftig gulden inhield, hebben zij niet aangeroerd. Geheel onbedeeld zijn ze echter niet vertrokken. De busjes van het weeshuis, die enkele centen inhielden, zfy'n geledigd. Het blijkt dat de dieven in de Baan over een vier meter hoogen muur zijn geklommen en langs dien weg weer zijn vertrokken. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 14 Sept. Door den heer dr. A. T. van der Starp zijn aan het Burger-Weeshuis alhier drie schilderijen in olieverf gelegateerd, en onder den ISst van zeker vruchtgebruik eenige effecten, ter gezamenlijke waarde van f 25000, aan de Diaconie der Hervormde Gemeente te dezer stede, ten behoeve van het onder haar beheer staande Verpfegingshuis of van de daarin verpleegden. De Zeeuwsche Spoorboot no. 1, dienst Middelburg—Zierikzee, is naar de werf der Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen overgebracht, om daar een defect aan de machine te herstellen. Herbenoemd tot wethouder te Ouwer- kerk, de heer C. Kuyper Hz. Te Nieuwerkerk werd tot wethouder herbenoemd, de heer C. van Oeveren. Bij kon. besluit is met ingang van 16 October benoemd tot officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Middelburg, mr. J. J. Carsten,' thans officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Alkmaar. Haamstede, 12 Sept. Bij de heden namiddag door de Schietvereeniging ge houden wedstrijd in het schieten onder de leden van de Vereeniging, werden de prijzen behaald als volgt: le prijs, J. van de Vate Jz., Burgh, met 53 punten; 2e prijs, C. Landegent, Haam stede, met 47 punten; 3e prijs, A. Lind- hout, id., met 46 punten; 4e prijs, C. Gili- jamse, id., met 45 punten; 5e prijs, W. van Sluis, Burgh, met 41 punten; 6e prijs, L. M. Blom, Haamstede, met 39 punten; 7e prijs, T. de Vin, id., met 36 punten; 8e prijs, H. Brandenburg, id., met 35 punten 9e prijs, G. A. v. Zuijen, Burgh, met 34 punten; 10e prijs, L. Thijsse, id., met 34 punten. Met een toepasselijk woord werden de prijzen door den voorzitter van de Schiet vereeniging, den heer L. L. Bolle, uit gereikt. Nieuwerkerk, 12 Sept. Het bestuur van de hier bestaande schietvereeniging „Adolf van Nassau" had op den Zaterdag der Zierikzeesche kermis een schietwedstrijd onder hare leden uitgeschreven. Dat hierbij de bedoeling om dengenen, die niet naar de kermis kunnen, mogen of willen gaan, behalve de traditioneele oliebollen nog een gepast vermaak te bezorgen, meer voorzat dan wel om de vaardigheid in het schieten van de nog slechts weinig geoefende leden aan een ernstige proef te onderwerpen, blijkt hieruit, dat voor 27 leden een prijs beschikbaar was, zoodat bijna niemand zonder naar huis ging; hef hoogst behaalde aantal punten bedroeg 48 (maximum 60), het laagste 23. De eerste 10 prijswinners waren A. v. d. Zande 48; D. Stoutjesdijk 45; J. Folmer 43; J. L. v. d. Have Mz., 42; Abr. Heijboer Wz. 42; L. Kluyt 41; A. Kort Pz. 39; G. .Flikweert Pz. 39; W. de Reus Hz. 38 en W. Aalbregtse 38. Moge deze eerste wedstrijd door nog vele gevolgd worden en met steeds stijgend aantal punten! Sirjansland, 14 Sept. Vrijdagavond ging een span paarden, bespannen voor een egge, op hol, met het gevolg, dat de egge spoedig stuk was. Doordat de egge aan een doornhaag bleef hangen, viel één der paarden, door de groote vaart die het had, in een drinkensput. Ware hier niemand geweest, 't beest ware beslist ver dronken, daar het tofaal onder water lag. Zaterdagavond gaf het muziek gezelschap van Oosterland, „Oosterland's Fanfare", ter gelegenheid van de Zierik zeesche kermis, een uitvoering, onder leiding van den heer Hottinga. Het een en ander bracht in ons anders stil dorpje veel bewegelijkheid en belangsteliing. Zaterdagavond zal de koninklijk goedgekeurde schietvereeniging „Graaf Lodewljk van Nassau" alhier worden ingewijd. Bruinisse. Zondagochtend geraakte een vaartuig, geladen met cement, een z.g.n. „waal", in de nabijheid dezer gemeente aan den grond. Door een tiental vaartuigen, waaronder 2 uit deze gemeente, werd hulp geboden. Een deel der lading werd door deze vaar tuigen overgenomen en naar de tramhaven gebracht, in den avond was het schip npg niet vlot gekomen en is gedurende den nacht een aak in de ybijheid gebleven. Voor de betrekking van gemeente werkman alhier zijn 14 sollicitanten. St.-Maartensdijk, 10 Sept. Heden na middag trof een 16-jarige molenmakers- leerling uit Wouw (N.B.), welke mede werkzaam was op den korenmolen van de wed. L. Polderman alhier, een ernstig ongeval. Terwijl hij het hoofd even buiten den molen stak door een kleine opening in de kap, kwam dit lichaamsdeel zoo danig met een draaiende wiek in aanraking, dat er een schedelbreuk ontstond, die de ergste gevolgen zou kunnen hebben. Kortgene, 12 Sept. Onder de gemeenten, die zich in welvaart mogen verheugen, behoort ook zeker deze te worden mee geteld. Waar ais hier voor den arbeider steeds werk in overvloed is te vinden, en alzoo hooge loonen worden uitbetaald, de landbouw zich in grooten bloei mag verheugen, is de koopkracht stellig vrij groot te noemen. Welvaart teekent mede het uiterlijk van het dorp. Geen woninkje is onbezet, zoodat vermeerdering van arbeidskrachten, hoezeer ook gewenscht, afstuit op gebrek aan woning. Bij het Donderdag te Arnhem gehouden examen voor het politie-diploma slaagde ook voor het diploma met aan- teekening, de heer P. Maarsman te Sliedrecht, geboren in deze gemeente. Visscherij-Berichten. Oesters. Het is in België weer de gewone wedloop van prljsnoteeringen. Men is schijnbaar bang, dat men den voorraad niet verzonden kan krijgen. Maar elk jaar heeft nog bewezen, dat die vrees- achtigen wel degelijk door hun meestal kleinen voorraad heen komen, en nog erger, half in 't seizoen uitverkocht zijn. Op zichzelf beteekent dat niet veel, zou men zoo zeggen; dat is ook waar, maar de gevolgen zijn erger. Wat toch is het geval? Door deze lage noteeringen wordt de markt gedrukt, anderen die den prijs nog wat willen ophouden, worden op den duur gedwongen die lage aanbiedingen te volgen, willen zij niet aan het eind van het seizoen wellicht eenige duizenden of tienduizenden oesters terug moeten zaaien. De bovenbedoelde vreesachtigen komen wei is waar door hun voorraad heen, maar maken geen geld van hun oesters en berokkenen zoodoende hunne collega- oesterhandelaars groote schade. Het ware toch te wenschen, dat men elkaar in dien zin verstond, want wie in België profiteert van dezen wedstrijd? De consumenten, d. i. het oester-etend publiek betaalt even veel voor een dozijn oesters of de en-gros prijs laag of hoog is, dus ten slotte strijkt de Belgische vischhandelaar het voordeel op en de Zeeuwsche kweekers dupeeren elkaar. En nu is men in België alleen nog maar bezig, als straks ook Duitschland begint wordt het terrein van den wedstrijd uitgebreid naar Duitschland. Het vorige jaar heeft een syndicaat van oesterhande laren getracht samenwerking te verkrijgen, doch het is niet mogen gelukken. Iers. en Thoolsdie Crt. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. *3 2 rt E ^1^1 CN I CN I CN i l| II-313 C M C/5 O. 'SJ-S 'II E ?o> O O» <Z> S I I U"> 11 &.Q o"©" o" G J-g «I c 5 b<5 «j c?) 05 o> -JU>X ■8&S tn Oi cj sf! - "O 5I n 3 "8 ES .8? fciuiJÜ^cOu^ ih-SS! ïï-E t -ë?« >5 S «f 2 0° E K - n r S U5 &J3 - r- y* re or:|ilö Te Oud-Vossemeer werd 11 Sept. 1.1. ten huize van den heer M. Rampaart ver kocht voor de erfgenamen van wijlen de wed. A. J. Rijstenbil te Oud-Vossemeer 3 G. 238 R. bouwland, in den Hikkepolder, aan den heer A. Avé te Tholen, ad f 595 per Gemet; 2 G. 293 R. aldaar, aan E. H. Mees te Oud-Vossemeer, ad f 560; 4 G. 228 R. aan J. Rijstenbil A.Jz. aldaar, ad f 565, en 2 G. 141 R. aldaar, aan A. A. Rijstenbil A.Jz. te id., ad f 575. Verder ten verzoeke van H. Bliek te Goes, een woonhuis aan C. Lindhout Az. te St.-Annaland, ad f 805, en een woon huis van H. Geuze aan A. Gunter te Oud- Vossemeer, ad f 940. Landbouw en Veeteelt. St.-Filipsland, 14 Sept. Door de ver eeniging tot verbetering van 't paardenras alhier is aangekocht de 3J-jarige Belgische hengst „Joris". Deze hengst is reeds 3 maal bekroond. Hij wordt gestald bij den heer J. van Strien in den Anna-Jacobapolder. Een Wespenplaag. Men schrijft uit den Frieschen N.O. hoek aan de Leeuw. Courant: Dezer dagen vonden wij te Paesens een veld van den gaardenier W. D. van onge veer 20 are, dat beplant is met koolrapen, geheel kaai gevreten, ofschoon voor eenigen tijd de planten er flink voorstonden. Oeen blaadje is er bijkans meer te vinden, alleen de kale hoofdnerven steken als doods- vingers omhoog. Op enkele dezer overblijfselen vonden wij nog eenige zwartachtige rupsjes van 1 k 2 c.M. lengte. Bij nader onderzoek bleken het te zijn larven van de knollen- bladwesp. Evenals gewone rupsen voeden zij zich met bladeren. Men noemt ze echter bastaardrupsen, omdat zij behalve de drie paar gelede pooten nog acht paar ongelede aanhangselen aan haar lichaam hebben, terwijl gewone rupsen slechts vijf paar ongelede poolen bezitten. De achterste dezer z.g. buikpooten zijn bij deze larve zeer sterk ontwikkeld. Het wijfje dezer wespen heeft, evenals alle vrouwelijke bladwespen, aan het einde van haar lichaam een soort van zaag, welke zij naar beneden kan buigen en voor- en achteruit bewegen. Daarmede maakt zij een opening in de opperhuid aan de onderzijde van het blad en daar aan die zaag tevens een eierlegger verbonden is, brengt zij aldus het eitje in de gemaakte wonde en herhaalt deze bewerking op een ander deel van hetzelfde blad of kiest een ander blad uit. Na vijf of zes dagen komen de jonge bastaardrupsen uit en beginnen haar ver nielingswerk aan de bladeren. Viermaal verwisselen zij van huid, voor ze vol wassen zijn. Zijn de jonge rupsjes eerst pikzwart, het nieuwe pakje is telkens iets lichter van kleur, maar blijft zwartachtig. De afgestroopte huidjes blijven aan de bladeren vastkleven en daardoor is het dadelijk zichtbaar, als men gevreet in de knollen opmerkt, of dit door de bastaarde rups geschiedt. Zijn de kleine veelvraatjes volwassen, dan kruipen zij in den grond en maken een kleine cocon, deels uit aardkorrels bestaande, doch van binnen bekleed met een wit satijnachtig spinsel. In deze cocon verpopt zich de bastaardrups na eenige dagen, soms ook eerst na eenige maanden. De pop overwintert in den grond en daaruit komt het volgende voorjaar een wesp te voorschijn. Dat zij met haar familie tot de schade lijke insecten moet gerekend worden is duidelijk, want van het geheele veld rapen zal weinig of niets terecht komen. Een dergelijke plaag herinnert men zich hier niet vroeger gezien te hebben. RECHTSZAKEN. Den 2 October zal voor de rechtbank te Middelburg worden behandeld de zaak tegen J. V., kellner, beklaagd van poging tot moord op een 18-jarig meisje in den avond van 2 Augustus op den Sleepers- singel te Middelburg. in deze zaak zijn 10 getuigen, w. o. twee deskundigen, gedagvaard. Als verdediger zal optreden mr. A. C. A. Jacobse Boude- wijnse te Middelburg. Bestraffing van Boterknoeiers. Ten bewijzedat men in den laatsten tijd veel strenger optreedt tegen de boter knoeiers, diene, dat onderstaande personen, van wier „boter" monsters werd genomen door den botervisiteur C. Los, onlangs tot de volgende straffen zijn veroordeeld. D. van Hoorn te Groningen, drie weken hechtenis; J. Fortuin te Amsterdam, twee weken hechtenis. Tegen laatstgenoemden, die z.g.n. „boter" had ingezonden op de botermijn „De Friesche Bond" te Amsterdam, werd op 27 Augustus 1.1. andermaal een hechtenis geëischt van zes weken. Ze zouden in den nacht van 27 op 28 Juni met hun drieën gaan visschen, maar één van hen had geen hengel. Nu stonden er op 't land van Cornelis Hoekstra, „Achter de Hoven", boonen- sfokken, en bij gebrek aan een hengel, gebruik je daarvoor een boonenstok, dacht het trio. Maar op het land te komen, moesten ze eerst door een hek, dat met een slot afgesloten was, en daar het met een „Sesam open u" niet ging, werd er net zoolang geduwd, dat de toegang vrij kwam. Nu was de stok ook weldra uit den grond gerukt en het hengelmateriaai compleet. Ongelukkig voor de hengelaars passeerde hen bij 't verlaten van het land de politie-agent Tadema; deze zag, dat één hunner een boonenstaak meedroeg, ook, dat het hek openstond, en vond hierin aanleiding genoeg om den drager van den boonenstok mee naar 't politie bureau te nemen. Onderweg trachtte deze den agent voor geld over te halen niets van de zaak te maken, niet begrijpende, dat hij door dit voorstel zijn zaak juist verergerde. Tegen hem werd dan ook 3 maanden en tegen zijn beide vrienden 1 maand gevangenisstraf geëischt. ONDER WIJ S. Geslaagd voor de hoofdakte te 's-Graven hage de heer J. Baslmeijer, onderwijzer aan de bizondere school te Bruinisse. Heden (Maandag) werd het 50-jarig bestaan der eerste Christel, school in het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1