/lERIKZEESCHE étft NIEUWSBODE. Zaterdag 12 September 1908. Tweede Blad. (Z i o i- i 15L zeesche Cour an t). OP NÉ MING VOETPADEN. Algemeene Opneming NIEUWSTIJDINGEN. ASPERGEBEDDEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per week, t 10,— per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. 65ste JAARGAN6. - No. 8667. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: j. WAALE. AdvertentiBnvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte-berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. van de De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden, dat in de aanstaande week van wege de gemeente eene 2al worden gehouden van de VOETPADEN. Zierikzee, den 9 September 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. MAROKKO. Nader blijkt, dat slechts 25 Ffansche soldaten in het gevecht nabij Colomo Bechar in Marokko, op de Algerijnsche grens, gekwetst zijn, en één hunner ernstig. Dat de Franschen met 5000 man op de 20.000 man sterke harka zulk een schitte rende overwinning hebben kunnen bevech ten, is vooral aan de onhandigheid van de Berabers toe te schrijven. Kolonel Alix dacht niet anders, of de harka zou in haar versterkte kamp achter de bergkammen blijven. Het zou uiterst moeielijk geweest zijn den vijand uit die sterke positie te verdrijven, want zelfs snelvuur zou hier niet gebaat hebben. De Berabers daalden in hun overmoed evenwel naar de vlakte af en stelden daardoor hun flank aan het vernietigend vuur der Fransche snelvuur- kanonnen bloot. Heele troepen .werden weggemaaid, zoodat de Mooren al spoedig in groote verwarring en met achterlating van levensmiddelen de vlucht kozen. Men denkt, dat er van een verzamelen der verstrooide strijdmacht des vijands wel geen sprake meer zal wezen. Om vijf uur 's morgens kwamen de Marokkanen in drie groote troepen op rukken; de Franschen stelden zich in gevechtsorde op en wachtten het Moorsche leger af. Zij lieten het tot een 5C0 meter afstand naderen en vuurden daarop de kanonnen af, die een zeer groote uit werking hadden. De Marokkanen boden slechts geringen tegenstand, schoten wat in het wild en vluchtten daarna de bergen in. Het was een gemakkelijke over winning, veel gemakkelijker dan de Fransche bevelhebber had verwacht; hij had het waarschijnlijk geacht, dat de Mooren achter een terrein-plooi zouden blijven en vandaar de Franschen beschieten, maar de Mooren hebben zich te veel blootgegeven. Te Tanger onderhandelen de afgezanten van Abd-el-Azis met El Menebi, Hafid's vertegenwoordiger, over de voorwaarden waarop de oude Sultan afstand zal doen. Menebi heeft de voorstellen van Azis' vertegenwoordigers naar Fez, naar zijn Sultan, gezonden. Men veronderstelt dat -Hafid tegenover zijn broeder de rol van den grootmoedige wil spelen, dat hij hem zal veroorloven in Marokko te blijven wonen in welke stad hij ook wil, en dat hij hem daarenboven een behoorlijk jaar geld zal beloven. Naar de Eclair uit Tandzjer ver neemt, is Abd-el-Azis bereid, Marokko te verlaten als zijn broeder hem een maand geld van vijftigduizend gulden verschaft. Moelai Hafid vindt dat te veel, en zal hem een bod doen. AMERIKA. New-York, 8 Sept. De in San-Francisco aangekomen stoomboot „Columbia" brengt het bericht aan, dat in de groote fabrieken van zalm in blik te Nushagak in Alaska een heftige strijd is geweest tusschen Japansche arbeiders en Portugeezen, waarbij vele Japanners moeten gedood zijn. Men vreest, dat het tot nieuwe bloedige bot singen komen zal. De Japansche consul is daarom terstond vertrokken om de geschillen bij te leggen. ITALIË. Rome, 10 Sept. De Tribuna meldt, dat de Italiaansche troepen Afgoi aan de rivier de Sjebelt (Somali-land) hebben bezet. Dit is een handelscentrum van groot belang voor voorbijtrekkende kara vanen. De bezetting van het gebied aan de rivier is hiermede voltooid. SERVIË. Men zal zich wellicht nog herinneren, dat destijds in de prefectuur te Belgrado twee daar gevangen gehouden officieren, de gebroeders Novakowitsj, door gendarmen vermoord werden, naar het heette op last, of in elk geval met medeweten van de hooge Servische autoriteiten. In deze zaak, die nu door het hof van cassatie van de Servische hoofdstad is onderzocht, besliste dit, dat niet de toen malige prefect voor het gebeurde verant woordelijk kan gesteld worden, doch de minister van binnenlandsche zaken en de commandant van de gendarmerie. TURKIJE. Het Turksche blad Tan in verneemt, dat de Sultan al zijn domeinen ter beschikking zal stellen van het ministerie van financiën, om als waarborg te dienen voor een Staats- leening van 4 millioen pond en een leening voor des Sultans civiele lijst van 1 mil lioen pond. De domeinen van den Sultan brengen jaarlijks 400.000 pond op. ZWITSERLAND. Uit Oenève wordt gemeld, dat Luccheni, de moordenaar van keizerin Elisabeth van Oostenrijk, naar aanleiding van het jubel feest van keizer Frans Jozef, aan dezen een smeekschrift heeft gericht, om bij de Zwitsersche regeering zijn begenadiging en invrijheidstelling te willen bewerken. Het is nu juist tien jaar geleden, dat Luccheni zijn misdaad pleegde. RUSLAND. De gouverneurs in Siberië hebben er bij de regeering op aangedrongen het aantal verbanningen wat te matigen, omdat zij bannelingen te veel krijgen! Men schat het aantal hunner nu reeds op 100.000! En het aantal personen, dat op 't oogenblik de gevangenissen bevolkt, wordt op 220.G00 geschat. Men weet er geen raad meer mee. ENGELAND. Glasgow, 10 Sept. Een menigte van 3G00 werkeloozen liep te middernacht in de City te hoop. Er werden opruiende toespraken gehouden. De politie sloeg op de betoogers in en verspreidde ze. Zij verzamelden zich echter weer en trokken in optocht door de stad naar het huis van den burgemeester. De bereden politie sneed hun echter den weg af en ver strooide hen andermaal. Verscheiden mannen werden opgebracht en velen zijn er gewond. FRANKRIJK. Aan een station, niet ver van Orléans, is een bierverkooper uit Miihlhausen ge vangen genomen, die onder-officier in het Duitsche leger is geweest en te Habstein in de Boven-Elzas is geboren. Hij heeft getracht Fransche soldaten om te koopen om artillerie-geheimen te vernemen. Eén der soldaten heeft voorgewend, dat hij bereid was den spion te dienen en toen deze daarop na ontvangst van een telegram verscheen, is hij gevat. BELGIË. Brussel, 9 Sept. De Senaat heeft het verdrag tot overdracht van den Kongo aan België met 63 tegen 24 stemmen aangenomen. De Koloniale Wet werd vervolgens met 66 tegen 22 stemmen aangenomen. MEDERLAND. Het Loo, 9 Sept. Naar Het N. v. d. D. mededeelt, bracht prof. Kouwer uit Utrecht gisteren per automobiel een bezoek aan onze Koningin alhier. Naar wij met leedwezen vernemen is de gezondheidstoestand van H. M. de Koningin, zonder reden tot bezorgdheid te geven, nog verre van gunstig. Hare Majesteit houdt nu reeds eenige dagen onafgebroken het bed, en is zeer zwak. Een en ander is een gevolg van de ver wachting, waarin H. M. verkeert. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt Blijkens ter bevoegder plaatse ontvangen berichten van Het Loo, gaat 't H. M. de Koningin gelukkig goed en neemt H. M. in den laatsten tijd op den dag eenige uren achtereen rust, liggende op een rustbank, derhalve niet te bed. Voorts wordt mede gedeeld, dat H. M. Hare gewone opgewekt heid heeft en 't Haar ielkenmale veel genoegen doet, wanneer de Koningin- Moeder nu en dan eens van Soestdijk naar Het Loo overkomt. Het hof blijft de maand October nog op Het Loo, en omtrent den jaarlijkschen terugkeer naar de residentie Den Haag is nog niet beslist. Utrecht, 9 Sept. Het onderzoek, door de justitie naar het gebeurde met den agent van politie le klasse Smit ingesteld is thans afgeloopen. Gebleken is, dat de eerste lezing, welke van het voorval onmiddellijk na het ge beurde werd gegeven, niet geheel de ware toedracht heeft weergegeven. In de eerste consternatie is aan sommige handelingen méér waarde gehecht dan daaraan wel mocht worden toegekend; de in deze zaak betrokken politie-agent heeft het gebeurde als volgt verteld, en zijn opgaven komen overeen met hetgeen van andere zijde is verzekerd: Het negental, dat zich thans te dezer zake in voorloopige hechtenis bevindt, was in den avond van 30 Augustus uitgeweest, bij welke gelegenheid door enkelen hunner nogal sterke drank was gebruikt. Één der jonge mannen viel, als gevolg van den beschonken toestand, waarin hij verkeerde, over het prikkeldraad, waarmede het gazon was afgezet en bleef daar liggen, omdat hij niet in staat was alléén weer op de been te komen. In zijn dronkenschap heeft hij getracht te roepen en c\it roepen nu is aangehoord als gekerm of gesteun van een verwonde. Toen de agent Smit, op het geluid afgekomen,^ zich over den man heen boog en vroeg wat er gebeurd was, antwoordde de gevallene, in wartaal „ge stoken" te zijn, waarmede hij bedoelde de aanraking van zijn beenen met het prikkel draad. Door Smit van den grond opgeholpen was de man niet in staat op eigen beenen te staan, waarom de politie-beambte het raadzaam oordeelde den zwaar beschonken kerel over te brengen naar het bureau. De man sloeg toen beide armen om den hals van den agent om op dezen te kunnen steunen en niet opnieuw op den grond te vallen. Inmiddels waren de overigen van den troep, hun kameraad missende, terug gekomen en zagen, dat de agent hem wilde opbrengen. Dit wilde men verijdelen, waarop het verwoede gevecht ontstond, waarvan wij destijds hebben melding gemaakt. Door enkelen van de woestelingen moet ge roepen zijn: „Smijt hem in het water", maar bij den uitroep is het gebleven. Het onderzoek heeft niet aangetoond, dat hier sprake is geweest van een tevoren beraamd plan, met welk doel ook, noch bewezen, dat de bedoeling heeft bestaan om Smit met opzet te water te duwen. Alleen gewelddadig verzet, lichamelijk letsel ten gevolge hebbende, kan den aangehou denen ten laste worden gelegd. Alle negen aangehoudenen blijven in preventieve hechtenis. 's-Gravenhage, 10 Sept. De Eerste Kamer zal Dinsdag 15 dezer des namiddags te 3 uur vergaderen. Oosterhout, 10 Sept. In den nacht van Maandag op Dinsdag j.L, heeft zich alhier aangemeld en is gearresteerd de sedert een paar weken voortvluchtige klerk der posterijen, H. Van Parijs, waarheen hij zich had begeven, is hij, met nog slechts enkele centen op zak, te voet alhier aan gekomen. FRANS ROSIER, Uit Medemblik verneemt de Tel. nog, dat Frans, direct na zijn aankomst in 't gesticht, als een tijger op 't eten is aangevallen, dat hem werd voorgezet. Hij wist van geen uitscheiden. Veel beweging en frissche lucht schijnt de kunstmatige voeding dus overbodig te maken! Onder vraagd, waar hij gestoken had na zijn ontsnapping, vertelde hij, dat hij direct naar het huis van den directeur was ge gaan en daar 2 maal 24 uur was gebleven. Over de plaatsen, waar hij verder gezeten had, gaf hij zeer onduidelijke en verwarde verhalen. Hij zag er allerellendigst uit en was dood-op. Haarlemsche Frans is thans in een cel geplaatst, waaruit men hem niet meer loslaat. Zijn moordlust neemt, volgens de doc toren, daardoor toe en hij wordt dus des te gevaarlijker. Dinsdag weigerde Frans alweer het eten en het spelletje der kunstmatige voeding kan dus weer beginnen! Hij lijdt aan hoogheidswaanzin en zelf overschatting, zooals alle krankzinnige misdadigers. Hij vormt telkens fantastische plannen, zooais dat van het luchtschip, waarmede hij al jaren bezig is. Hij geeft op geen enkele vraag antwoord en kijkt alleen den dokter aan. Hij is thans kalm. Zijn hemd was pik zwart van vuil en modder. Verwonderlijk is het, dat hij zoolang naakt heeft geloopen, terwijl de kleeren overal feitelijk voor het grijpen lagen. Op weg naar het gesticht is hij nog in elkaar gezakt. „Ergens geen aspergebedden leggen" is een uitdrukking, die ontstaan is in den tijd, dat men voor de aspergebedden den grond meters diep uitgroef en dien weder vulden met takken en aardeen mest, groote hoeveelheden mest, die voor jaren moest dienen. Als iemand dus ergens aspergebedden aanlegde, was hij niet van plan, het volgende jaar daar weer te ver trekken. Voor één of enkele jaren deed hij zooveel moeite niet. Tegenwoordig worden de aspergebedden veel eenvoudiger aangelegd. Wel wordt de bodem nog ecnigszins uitgegraven en gevuld met mest, doch de uitgraving is veel minder diep, lijkt meer op gewoon losmaken van den grond, en de hoeveelheid mest is ook geringer en terecht. Van die groote massa's mest ging op den duur natuurlijk een groote hoeveelheid verloren. En men redeneert nu terecht als volgt: „het is beter den bodem elk jaar te geven, wat hij noodig heeft, dan een groote hoeveel heid mest in eens te geven, waarvan toch een groot deel verloren gaat, vooral nu we tegenwoordig door den kunstmest in de gelegenheid zijn, juist te geven wat de asperges behoeven". De aspergebedden moeten elk jaar be mest worden. In den herfst en in het voorjaar. Vooreerst in den herfst. Wanneer men na St.-Jan met het steken der asperges heeft opgehouden, laat men de stengels den ganschen zomer doorgroeien tot laat in den herfst; dan eerst verwijdert men ze. Men maakt den grond dan een weinig los, en strooit op eiken M2., dat het bed groot is, ongeveer 60 gram patent-kali en 40 50 gram superphosphaat uit. Eenige maanden daarna, dus in den winter of het voorjaar, strooit men ongeveer 10 gram fijne kalk op het bed uit. In het voorjaar, ongeveer in de maand Maart of April, bemeste men de bedden met 20 a 30 gram chili-salpeter per M2. Deze bemesting herhale men elk jaar. Wie dus aspergebedden heeft, kan onder hand beginnen met zijn kali en super bemesting. Wie in het najaar deze bemesting geeft, behoeft niet bevreesd te zijn, dat zijn bedden al na de eerste jaren gaan ver minderen in opbrengst. Het gebeurt vaak, dat de aspergebedden de eerste jaren volop geven, maar later den moed laten zakken, en spoedig en nog slechts een geringe opbrengst geven. Dat ligt geheel aan de verkeerde behandeling en de slechte bemesting. Wie bemest als boven is aangegeven, kan zijn bedden jaren goed houden. Intusschen zij nog opgemerkt, dat men in plaats van patent-kali ook gerust kaïniet kan nemenmen denke er dan iritusschen aan, dat men tweemaal zooveel neemt. LANDLOOPERS. Bizonder groot is, volgens het UtrDbl. het aantal landloopers, dat zich dagelijks aan de poliliebureaux te Utrecht aanmeldt om opgezonden te worden naar een rijks werkinrichting. Utrecht schrijft het blad is één dier steden, die speciaal voor die op neming is aangewezen en dagelijks stroomt het dan ook uit alle oorden naar onze stad van menschen, die elders door de politie naar Utrecht worden gedirigeerd. Heeft men twee nachten van het verblijf bij de Utrechtsche politie genoten, dan volgt krachtens de bestaande voorschriften opzending naar Veenhuizen. De mannen gaan dan eerst naar het Huis van Bewaring aan de Gansstraat en wachten daar den dag af, waarop de rechtbank beslist voor hoe langen tijd zij in de rijks-werkin richting worden geplaatst. Alvorens zij naar Veenhuizen op transport gaan, moeten de veroordeelden eerst de gebruikelijke hechtenis van drie dagen ondergaan, die hun door de rechters wordt opgelegd en welke straf zij eveneens in het Huis van Bewaring ondergaan. In de opneming van landloopers is nu evenwel den laatsten tijd stagnatie gekomen, welke feitelijk reeds dateert van Mei jl. Wegens plaatsgebrek zijn er dagen ge weest, dat in het geheel geen opneming kon geschieden, terwijl nu in de afgeloopen week slechts hoogst enkelen konden worden toegelaten, 2 of 3 van de meer dan 50 candidaten. Waar de toevloed van landloopers, die Utrecht komen opzoeken, schier eiken dag toeneemt en het aantal door opneming in het Bewaringshuis niet vermindert, stijgt het getal dat zich 's avonds komt aanmelden en onder dak moet worden gebracht, onrustbarend. In den nacht van Zondag op Maandag waren er wederom 65 landloopers, die verdeeld werden over het hoofdbureau van politie en de hulpbureaux aan de Wittenvrouwenbrug en de Weerdbarriére. Noch aan het hoofdbureau, noch aan één der andere bureaux is echter de ruimte voor het herbergen van zóóveel landloopers ook maar in het minst toereikend. Aan het hoofdbureau van politie gingen Zondagnacht 26 man in een \ertrekje dat hoogstens 13 man kan bevatten. Van de ruim 60 landloopers, die Maandag morgen weer hun zwerlleven konden be ginnen, waren er vóór .9 uur al 20 aan De Bilt geweest, zich bij de politie aan meldende om brood en koffie. Nederland en Venezuela. De correspondentie tusschen onze regee ring en die van Venezuela zal wel, zooals reeds is bericht, ter kennis van de leden der Volksvertegenwoordiging worden ge bracht, doch „vertrouwelijk", dus bij de geheime stukken, welke niet in de Handelingen etc. gepubliceerd worden. Aldus deelt men aan Het N. v» d. D. mede van in den regel welingelichte zijde. Wij lezen in de Daily Mail: In officiëele kringen te Londen wordt de overtuiging sterker, dat de Engelsche, Fransche en Am.erikaansche regeering binnenkort stappen zullen nemen om de VenezoJaansche regeering in te prenten, dat het noodig is, overeenkomsten te eer biedigen. Naar de Londensche corres pondent van de Birmingham Daily Post gelooft, zijn er op dat stuk tusschen Washington, Londen en Parijs reeds nota's gewisseld. Waarschijnlijk zal de Neder- landsche regeering, in verband met de ervaring van de laatste weken, deelen in wat de grootere mogendheden misschien te Caracas gaan doen. In elk geval staat het vast, dat men spoedig een besluit zal nemen over wat men doen zal. De New-York Herald (Parijsclie uitgaaf) verneemt uit Washington, dat groote voor raden gebruikte wapens van liet ministerie van oorlog gekocht zijn. Mtn denkt dat deze aankoop in verband staat met de plannen voor een omwenteling in Venezuela. Een dag vol onrust. Gezond en wel en in opgewekte stem ming was een Harlinger meisje 's morgens van huis gegaan en in den trein gestapt, om haar vrijer in het dorpje G. eens te bezoeken. Er mankeerde haar niets om zich ongerust over te maken, maar toch, moeder had heel den morgen al zoo'n

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 5