ZIEIUKZEESGHE NIEUWSBODE. Donderdag 10 September 1908. Tweede Blad. Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesotie Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. 65ste JAARGANG. No. 8666. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. AdvertentiSnvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. i. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg Twee portemonnaie's met geld. Een paar dames-handschoenen. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. CHINA. Bij de eerste Chineesche volkstelling, waarvan nu de uitkomsten bekend zijn, is gebleken dat het inwonertal van. China 428.214.000 bedraagt; dat is ongeveer een derde van alle inwoners der aarde. Er waren 69.852 vreemdelingen. MAROKKO. Kolonel Alix is Maandagmorgen tegen 5 uur met 5000 man van Boe Denib naar het kamp van de harka te Djorf getrokken. Op 4 kilometer afstand van Boe Denib ontmoette hij den vijand in volle sterkte, die in twee rijen het front der colonne aanviel en herhaaldelijk trachtte, door een omtrekkende beweging, haar van Boe Denib af te snijden. Na een gevecht van vier uren was de harka geheel verslagen. Kolonel Alix maakte zich meester van het kamp te Djorf, waaruit de vijand vluchtte, met achterlating van al zijn levensmiddelen. Alix trok daarop met zijn colonne naar Tazzoeguert, waar de Fransche ruiterij, die den vijand vervolgde, zich bij hen voegde. De vijand heeft zeer aanmerkelijke ver liezen geleden. Aan Fransche zijde werd één luitenant der tirailleurs licht ge kwetst en 21 manschappen werden gewond, waarvan drie ernstig. De goede uitslag van het gevecht is te danken aan het krachtig en juist schieten der artillerie, die de aanvallers ver van de infanterie af hield. Kolonel Alix seint dat het gedrag en de ijver van de troepen boven allen lof ver heven zijn. AMERIKA. In de laatste jaren zijn uit Cuba meer malen berichten gekomen over beweerde gevallen van kinder- of menschenmoord, weike zouden in verband staan met tooverpraktijken, die nog toepassing vinden onder de achterlijke negers in de binnen landen van het eiland. Ook op het eiland Haïti vinden dergelijke dingen nog toe passing, naar het schijnt. Maar zulke berichten zullen gemeenlijk wel zeer overdreven zijn. Toch heeft een geval op Cuba, uit den laatsten tijd bewezen, dat althans op Cuba kindermoord in verband met tooverij-hocuspocus inderdaad nog voorkomt. De New-York Herald verneemt uit Havana, dat de ambtenaar van 't O. M. te Matanzas Zaterdag 1.1. is gereedgekomen met zijn onderzoek betreffende een mpord, gepleegd op een driejarig blank meisje, Luesa Valdes. Dat kind was in Juni 1.1. gestolen door zekeren Irene Rodriguez. Daartoe waren hem een vrouw, Valladerès, en een veertienjarige jongenVictor Navarro, behulpzaam geweest. Geruimen tijd hadden deze drie lieden allen negers gezocht naar een blank kind, welks lever zij wilden toebereiden, om het aan een zieke vrouw, Leocadia, toe te dienen. Rodriguez vermoordde het kind en na allerlei griezelige tooverkunsten werd de behoorlijk toebereide lever van 't kleine slachtoffer door de zieke vrouw genuttigd. Bij de instructie dezer zaak bleek, dat Rodriguez een toovenaar was van de Brujos-sekte. Deze toovenaars oefenen grooten invloed op de onwetende en zeer bijgeloovige bevolking der binnenlanden van Cuba en Haïti. De bewijzen tegen Rodriguez en zijn medeplichtigen zijn zóó overtuigend, dat de ambtenaar hun terdood veroordeling zal eischen. In 1906 zijn op Cuba voor een dergelijk misdrijf twee negers terdoodgebracht. RUSLAND. In den nacht van 4 op 5 September zijn te Lodz ongeveer 200 personen, meest van de gegoede standen, in hechtenis genomen. Er is in Rusland al heel wat te doen geweest, om de a.s. viering van Tolstoï's 80en verjaardag. De Heilige Synode heeft nu officiéél aan de geloovigen verboden aan die viering deel te nemen. Door geheel Rusland en vooral te Petersburg heeft dit besluit groote onte vredenheid gewekt. Het bekende Petersburgsche blad Novoje Vremja zegt, dat de hulde, aan Tolstoï gebracht, niet zijn theologischen arbeid, maar zijn persoon en de macht zijner artistieke scheppingen betreft. Alle Russen, zegt het blad, zelfs de meest orthodoxe, kunnen met hart en ziel aan dit feest der Russische literatuur deelnemen. Het Octrobristische blad Goles Braody meent, dat men een nationalen zelfmoord zou plegen, indien men afzag van deze Tolstoï-viering. De Retsj zegt, dat het besluit van de Heilige Synode een droeven weerklank zal vinden bij hen, die iets voelen voor de waardigheid en de grootheid van het Russische volk. De Slovo verklaart, dat de Heilige Synode het nationaal gevoelen kwetst en dat zijn besluit tal van geloovigen tot afval zal brengen. De Roess ziet in het gebeurde een a.s. scheiding in den boezem der Russische Kerk. De Sonenuvnoic Slovo verklaart, dat de Heilige Synode heeft gebroken met de Russische beschaving en het land van zich vervreemd heeft. Één blad, de Roeskoie Simamia, het orgaan van de uiterste rechterzijde, ver dedigt de Heilige Synode en qualificeert Tolstoï als een anarchist, die de verachting van alle ware Russen verdient. Als een bizonderheid wordt mede gedeeld, dat ditmaal eens een gevangen bewaarder in Polen tot twaalf jaar gevangenisstraf is veroordeeld, omdat hij een gevangene, zonder eenige reden, eerst mishandeld en toen doodgeschoten had. Hij had den gevangene eerst trachten over te halen om te vluchten, teneinde aldus een reden te hebben om hem te dooden. Toen de gevangene de bedoeling merkte, en er niet op inging, had de be waker hem toch maar doodgeschoten. Dat de dader thans, bij uitzondering, veroordeeld werd, sluit natuurlijk niet uit, dat hij nog begenadigd worden kan, zoo als dit in dergelijke gevallen gebruikelijk is. In de Russische stad Jaifa heeft een circusbrand gewoed, die licht een ontzettende ramp had kunnen worden, maar gelukkig nog betrekkelijk goed afliep. De voorstelling in het circus Balanotti, waar ook verscheidene worstelaars optraden, was tot de laatste plaats uitverkocht; plotseling, nadat het eerste nummer van het programma was afgeloopen, weerklonk 't geroep: „BrandEen ontzettende paniek brak uit, en in wilde verwarring ijlde het publiek naar den uitgang. Ten gevolge van het vreeselijke gedrang, dat nu ontstond, vielen tallooze vrouwen neer en werden onder den voet geloopen. Hysterische kreten stegen uit den menschen- hoop op, en de kinderen slaakten een hartverscheurend gejammer, totdat de worstelaars krachtig optraden en in een paar minuten, met behulp van eenige militairen en matrozen, orde maakten. De op stikken staande kinderen werden uit hun verschrikkelijken toestand gered. Nauwelijks was de menschenmassa naar buiten geperst of het houten circus stond in lichtelaaie, en weinige minuten later was het een prooi der vlammen geworden en tot 'n roojcenden puinhoop vergaan, daar er geen water was om te blusschen. Bijna alle bezittingen van de eigenares Balanotti, de costumes, requisieten en verscheidene dieren, zijn verbrand. Als door 'n wonder zijn geen menschenlevens te betreuren, hoewel een aantal personen zeer zware verwondingen, kwetsuren, arm- verrekkingen en ribbenbreuken opliep. Eenige ellendelingen maakten van de algemeene verwarring gedurende den brand gebruik, om de kas en den eet- en drink- voorraad te rooven. Men gelooft zelfs, dat de brand met dit doel moedwillig is gesticht. DENEMARKEN. Kopenhagen, 8 Sept. Alberti, de vroegere minister van justitie, stelde zich heden- namiddag ter beschikking van de politie; hij'verklaarde valschheden en oplichterijen gepleegd te hebben, waarmede groote sommen gemoeid zijn. Benadeeld moeten zijn: het ministerie van financiën, de Nationalbank en de Privatbank. Echter zegt men, dat er voor de verduisterde sommen volledige dekking aanwezig is. Volgens de berichten in de bladen bedraagt het totale bedrag van de door Alberti verduisterde sommen 9.000.000 kronen. Alberti heeft bekend, bedrog en vervalsching gepleegd te hebben voor 9 millioen kronen, waarbij de staat betrokken is. De politieke en oeconomische gevolgen zijn onberekenbaar veel. De Zeelandsche boerenspaarbank heeft zijn betalingen ge staakt. De beroering is groot. EN6ELAND. Londen, 8 Sept. Het congres van vak verenigingen te Nottingham behandelde heden de motie van Cameron tegen het door het Leger des Heils, naar men be weert, te Londen en elders in practijk gebrachte sweating-stelselde motie werd ingediend naar aanleiding van voor de commissie van enquête van het congres afgelegde getuigenissen. Cameron voer heftig uit tegen het Leger des Heils, en verklaarde, dat de verrichtingen van het Leger des Heils één der reusachtigste en best geslaagde boerenbedriegerijen vormen die ooit onder den dekmantel van den godsdienst werden ten uitvoer gebracht. Deze motie noodigde tevens de regeering uit de werkwijze van het Leger des Heils te onderzoeken. Andere sprekers op het congres steunden Cameron met even sterke onthullingen omtrent de manier van doen van het Leger des Heils. Ten slotte echter ried Shackleton, de voorzitter, aan, den afloop van de onderhandelingen der commissie van enquête met het Leger des Heils af te wachten en middelerwijl de motie in te trekken, hetgeen Cameron deed. NEDERLAND. Maastricht, 8 Sept. Omtrent een politie- conflict alhier schrijft men aan De Tijd Ook Limburg's hoofdstad heeft haar politie-schandaal. Gelukkig niet zoo erg als de zaak met „Duitsche Greet" in Den Haag en de quaestie der 3 inspecteurs in Rotterdam. In Maastricht is de politie-inspecteur ontslagen eervol niet, omdat er iets op het zedelijk gedrag van den man viel aan te merken, maar dewijl hij een uit gebreid onderzoek had ingesteld naar het moreele leven van zijn superieur, den commissaris van politie, en samenwerking tusschen beide hoofdambtenaren dus on mogelijk werd. Eenige jaren geleden had de ex-inspecteur ongeveer een jaar lang de betrekking van waarnemend commissaris vervuld. Hij meende er zeker van te zijn, ondanks zijn weinige dienstjaren bij. de politie en zijn nog jeugdigen leeftijd, dat hij commissaris worden zou. Bij velen was het voortvarend optreden van den jongen poljtieman niet in den smaak gevallen; weer anderen dachten er juist anders over, namen den inspecteur in bescherming en meenden, dat hij de aangewezen man was om als politie commissaris op te treden. Ondanks den steun, dien de inspecteur van hooggeplaatste Limburgsche autoriteiten genoot, werd hij niet benoemd, doch een inspecteur uit Rotterdam, de tegenwoordige titularis, een beschermeling van den toen maligen Minister van Justitie, mr. Van Raalte. Dat de inspecteur (Maastrichtsche) iemand met een vurig temperament en met veel voortvarendheid, geheel opgaande in zijn vak men herinnere zich zijn optreden destijds tegenover de in een heitel alhier gevestigde speelclub zich door deze benoeming niet weinig voelde teleurgesteld, wien zal het bevreemden? Schijnbaar was de verstandhouding tusschen beide hoofdambtenaren goedwie echter achter de schermen kon gluren, zou al ras hebben opgemerkt, dat de inspecteur een plan opzette tegen den commissaris, over wiens optreden te Maastricht ook niet algemeen de loftrompet wordt gestoken. Waar twee kopstukken bij de politie elkaar niet vertrouwen, loopt het op den duur mis. De inspecteur beging bovendien de onvoorzichtigheid om geen ander woord te gebruiken om zich over zijn commissaris in het publiek, en zelfs aan agenten, op niet-waardeerenden toon uit te laten. Daarbij kwam nog, dat de inspecteur door de benoeming van een inspecteur 2e klasse bij het Maastrichtsche politie korps als het ware tot werkeloosheid werd gedoemd, daarbij scheen beschouwd te worden als een quantité négligeable. DM wrong hem en vermeerderde nog zijn vermeende grieven. De toestand bij de politie werd zeer kritiek. Een uitbarsting moest volgen, en voor eenige maanden sprong de bom. Het plan, door den inspecteur tegen den commissaris op touw gezet, lekte uit. Iemand, een kennis van den commissaris, reeds vóór jaren her, had den inspecteur zien komen uit een verdacht (rendez-vous)- huis. En na een half uur waren èn de commissaris, èn diens vriend, èn de onder inspecteur bij de bewoonster van het huis, om te onderzoeken, wat er de inspecteur had verricht. De vrouw deed toen een omstandig verhaal van het bezoek des inspecteurs, die haar verklaringen ten nadeele van den commissaris had trachten te ontlokken en zij teekende haar verklaringen. De burgemeester werd met het geval in kennis gesteld, terwijl de commissaris scbriftelijk het ontslag van den inspecteur verzocht. Doch burgemeester Bauduin liep niet over ijs van één nacht. Einde Juli werd de burgemeester in den raad geïnter pelleerd over de quaestie. De heer Bauduin liet zich evenwel niet over de zaak uit, doch gaf de verzekering, dat hij een ernstig, uitgebreid, onderzoek zou instellen, en naar bevinding van zaken zou handelen. Verschillende houders van verdachte huizen werden gehoord; zelfs meldden zich personen ongevraagd aan, die meenden eenige verklaringen te kunnen afleggen ten nadeele van den inspecteur. Deze werd aan een verhoor onderworpen, werd zelfs, in tegenwoordigheid des burgemeesters geconfronteerd met de bewuste vrouw, terwijl meerdere agenten eveneens werden ontboden, om mededeelingen te doen. (Deze agenten werden n.l. door den inspecteur gebezigd bij zijn onderzoek). Voor een 14-faI dagen viel burgemeesters beslissingeervol ontslag van den inspecteur op staanden voet. In de jongste raads vergadering motiveerde de burgemeester het eervol ontslag; de overtredingen van den heer Rulkens (inspecteur) waren hoofd zakelijk van disciplinairen aard; daarom heeft hij een familievader niet willen weg jagen als een eerloozen schelm. Nog gaf de heer Bauduin de verzekering, dat hij de zaak grondig had onderzocht, en dat hij zijn beslissing met een gerust geweten had genomen. Het Loo, 8 Sept. Zaterdagavond was dr. Roessingh ten Paleize. Hij vertrok weer Zondagmorgen. De ochtend-godsdienst- oefeningen, geleid door de Koningin, zijn de vorige week gestaakt ingevolge de rustkuur, die H. M. doet. H. M. de Koningin-Moeder wordt Donderdag weer uit Soestdijk op Het Loo verwacht. Amsterdam. De beroemde kapitein van Köpenick, Wilhelm Voigt, zal, naar men zegt, te dezer stede, komen optreden. De ondernemer van een miniatuur-theater in de Warmoesstraat zou hem bij contract hebben geëngageerd. Velsen, 8 Sept. Op de begraafplaats „Westerveld" onder deze gemeente is gisteren ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mr. C. Pijnacker Hordijk, oud-gouverneur-generaal van Ned.-lndië. In de stemmige rouwzaal der begraafplaats hadden zich vele vrienden vereenigd onder wie werden opgemerkt mr. Th Heemskerk en mr. Idenburg, ministers van binnenlandsche zaken en van koloniën, jhr. mr. van Bijma, lid der commissie van toezicht op het bizonder hooger onderwijs; mr. Zillesen, griffier der Eerste Kamer, overste Nepveuoud-adjudant van den overledene in Indië; Mullermeister, oud lid van den Raad van Indië; P. B. J. Ferf, lid der Tweede Kamer; mr. P. Tjeenk Willink, lid van de Nat. Vereeniging van Handelsonderwijs; prof. Hartman, curator der Leidsche Universiteit; prof. Woltjer, hoogleeraar der Vrije Universiteit; Baron Sweerts de Landas, burgemeester van 's-Gravenhage en oud-secretaris van Ned.- lndië; jhr. Boreel van Hogelande, burge meester van Haarlem, benevens meer anderen. Van dezen bracht mr. Th. Heemskerk, namens de Regeering, een eerbiedige hulde aan den overledene, wiens schitterende loopbaan hij herdacht. Prof. Hartman herdacht den overledene als curator der Leidsche hoogeschool. De derde spreker was prof. Woltjer, die den overledene herdacht als rijks-gedele geerde bij de Vrije Universiteit en als lid der Staatscommissie tot reorganisatie van het onderwijs. Mr. Van Waterschoot van der Gracht sprak namens de Staatscommissie tot reorganisatie van de registratie en andere vakken en Baron Sweerts sprak als oud secretaris van Ned.-lndië. Mr. W. Pijnacker Hordijk, gemeente secretaris van Haarlem en zoon van den overledene, dankte voor de groote eer aan de nagedachtenis van zijn vader bewezen. 's-Gravenhage, 8 Sept. Justitie en politie hebben in den afgeloopen nacht een vooruit lang beraamde en tot op het laatste oogen- blik geheim gehouden en gebleven inval gedaan in verschillende gelegenheden te Scheveningen in den Harstenhoekweg en omgeving, waarvan de ondernemers verdacht werden, gelegenheid tot hazardspel te geven in voor het publiek toegankelijke lokalen. Er werden drie afdeelingen justitie en politie gevormd, die in drie rijtuigen op hetzelfde uur uit Den Haag vertrokken en te Scheveningen leder een ander speelhuis binnenvielen. De eerste afdeeling werd gevormd door den officier van justitie, mr. Modderman, vergezeld van eenige rechterlijke ambtenaren, den inspecteur der recherche, den heer Besseling, en rechercheurs. De tweede sectie door substituut-officier mr. Van Geuns, rechterlijke ambtenaren en den hoofdinspecteur der recherche, den heer Aaltsz, en rechercheurs. De derde afdeeling door substituut-officier mr. Van Lookeren Campagne, rechterlijke ambtenaren, de inspecteurs der recherche Vogelzang en Misset, en rechercheurs. De sectie van den héér Modderman deed den inval in de „Dell-club"; die van mr. Van Geuns in de „Sportingclub" (vroeger gevestigd in het Korte Voorhout alhier, en welke toenmaals, gelijk men zich wellicht herinnert, reeds een onverwacht nachtelijk bezoek der justitie ontving), terwijl de afdeeling van mr. Van Lookeren Campagne de „Zuid-Hollandsche Heerensocieteit" voor haar rekening nam. In geen der drie verdachte speelhuizen werd op het oogenblik van den inval gespeeld. De justitie trof dus al een heel ongelukkig moment. Maar in beslag werden genomen verschillende tot het uitoefenen van hazardspel dienende voorwerpen; voorts boeken, brieven en bescheideneen en ander met het doel een zeer omvangrijk gerechtelijk onderzoek te kunnen instellen. De invallen geschiedden een half uur na middernacht. Dordrecht, 9 Sept. Hedenmiddag is een zekere K. uit de gevangenis alhier ont vlucht. Politie en rijksveldwacht maakten onmiddellijk jacht op den vrijheidlievenden tronkvogel. Toen men hem meende te hebben, sprong hij over een hek en ont kwam. De jacht wordt voortgezet. Het feit, dat K. als Dordtenaar de kaart der stad volkomen kent, maakt zijn gevangen neming niet gemakkelijker. Het gerucht ging natuurlijk onmiddellijk als een loopend vuurtje door de stad, dat de jacht Rosier gold. Middel harnis. Tot afgevaardigden naar het te houden Congres voor Openbare

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1