Zl ËIUKZËËSEHE M E U W S li O D E. Dinsdag 8 September 1908. Eerste Blad. (25 ierikzeesohe Courant). Verschijnt DINSDAQDONDERDAG en ZATERDAO. De prijs per 3 maanden is 1,30, tranen per post 1,60. Voor het bollenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8665. Uitgavar-Hoofdredacteurs A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. AdvertentiSnvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. droole letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Direoteur s A. J. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Gevonden op den openbaren weg: Een portemonnaie. Een paar dames-handschoenen. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 7 Sept. Gisteren hield de Vereeniging „Floralia", in den tuin van den heer Verwer alhier, haar jaarlijksche ten toonstelling van bloemen en planten. Er was dit jaar niet zooveel geëxposeerd als andere jaren. Tengevolge van den feilen storm en den voortdurenden regen hadden vermoedelijk veel bloemen en planten geleden, zoodat zij door de kweekers niet waren ingezonden. Wat er echter was, mocht gezien worden. Ook zagen wij groenten en tuinbouw-gereedschappen geëxposeerd, die beide zeer voldeden en veel bekijks hadden. Fruit misten wij. De tijd was hiervoor nog wat vroeg. Naar wij vernamen, bestaat er kans, dat er nog dit jaar een fruittentoonstelling zal ge houden worden. Tegen vijf uur nam de voorzitter van „Floralia", de heer L. Koopman Cz., het woord. In zijn toespraak deed hij uitkomen, dat de boeveelheid inzendingen dit jaar niet groot was. Van de 1200 uitgereikte planten zijn slechts 400 opgekomen. De hoedanigheid van het ingezondene door de kweekers wes echter puik. Dit getuigenis kan niet afgelegd worden van de inzendingen van de leden, die wel wat te wenschen overlieten. Spreker betuigde zijn dank aan hen, die aan het bestuur planten ter opluistering der expositie deden toekomen, aan - de jury, bestaande uit de heeren Lemsom, Romijn en Koets, voor de wijze, waarop zij zich van haar taak gekweten heeft, aan de tuinlieden Antheunisse en Romeijn voor hetgeen zij ten behoeve van het wel slagen der expositie deden, aan den heer Blaas uit Tholen voor zijn fraaie collectie tuinbouw-gereedschappenen aan zijn mede-bestuurders, inzonderheid aan den heer Loewer, voor hunne werkzaamheden. Hierop ging hij tot de uitreiking der prijzen over. Prijzen, toegekend aan de kweekers: Zilveren Geranium. Ie prijs, D. Versteeg Pz. (2 eerste prijzen); 2e prijs, j. C. Cannoo en D. Versteeg Az. 3e prijs, P. v. d. Vate en P. Tuinman; 4e prijs, D. de Vos en Johanna Versteeg; 5e prijs, D. de Vos, J. C. Cannoo en J. C. Cannoo. Fuchsia. Ie prijs, wed. Wetting; 2e prijs, D. Ver steeg Pz.D. Versteeg Az. en Joh. Moeliker; 3e prijs, D. Versteeg Pz., D. Versteeg Pz. en P. v. d. Vate; 4e prijs, M. Vermeule, Johanna Versteeg; 5e prijs, D. Versteeg Az. en wed. Verschuur; 6e prijs, Joh. Moeliker en M. G. van Vessem. Hang-Geranium. Ie prijs, D. Versteeg Pz., D. Versteeg Pz^ en Joh. Moeliker; 2e priis. ^.V-^.ogPz. en Johann* *rJ.*»êeg; 3e prijs, wed. "«vetting, Joh. Moeliker en M. Vermeule; 4e prijs, J. M. van Bortel, Joh. Moeliker en D. Versteeg Az.; 5de prijs, Johanna Versteeg en W. Mensch. Petunia. Ie prijs, P. v. d. Vate; 2e prijs, J. M. Bal en M. G. van Vessem3e prijs, J. Vier gever, Johanna Versteeg en M. G. van Vessem; 4e prijs, Johanna Versteeg en Joh. Moeliker. Waldersee-Aster. Ie prijs, J. P. Vermeule en M. G. van Vessem; 2e prijs, Marie v. d. Velde; 3e prijs, wed. Wetting; 4e prijs, wed. Wetting; 5e prijs, J. C. Cannoo. Lobelia. Prijzen, toegekend door den bloemist p. J. Blaas te Tholen: le prijs, Krijnse Locker; 2e prijs, wed. Wetting; 3e prijs, M. Vermeule. Prijzen, toegekend aan de leden: Waren niet toegekendEierplant en Lampionplant. Begonia Sempervirens. le prijs, B. J. v. d. Vate; 2e prijs, mej. Van Bortel; 3e prijs, mej. Van Bortel. Hang-Geranium. le prijs, mej. Van Bortel, 2e prijs, mej. Van Bortel. Spaansche Peper. le prijs, mej. Van Bortel; 2e prijs, mej. Van Bortel; 3e prijs, P. H. van Gastel, inzending Groenten. Zilveren medaille, M. Leljdekker; bronzen medaille, B. Verkaart. De voorzitter deed uitkomen, dat aan den heer M. Leljdekker niet voor de hoeveelheid, maar voor de qualiteit een zilveren medaille toekwam, maar ten gevolge yan een vergissing was een bronzen medaille besteld geworden. Spreker hoopte den heer Leijdekker het volgend jaar een zilveren medaille te kunnen uitreiken. Inzending Tuinbouw-Gereedschappen. Zilveren medaille, P. J. Blaas, bloemist te Tholen. Planten ter opluistering zijn hoofdzakelijk ingezonden door den heer Koets, vader van het Burger-Weeshuis, en door den heer J. C. Cannoo. C o u h i a. Prijs toegekend door den voorzitter, den heer L. Koopman Cz., aan J. Versteeg Az. Met een dankbetuiging aan de opge- komenen voor hunne aanwezigheid besloot spreker zijn toespraak. Op de gebruikelijke wijze is hier heden de kermis ingeluid. Men is reeds ijverig bezig met het opbouwen van tenten en kramen. In het Zaterdagsche nummer van de Middelburgsdie Courant komt een hoofd artikel, geteekend Van G. (Van Gelderen, ingenieur van Walcheren), voor, waarin tot ons genoegen zeer waardeerend wordt ge schreven over de werken van den ingenieur De Muralt, aan den Zuidkant van het eiland Schouwen. Het slot van dit artikel luidt: Hij heeft zijn ingenieuse gedachte, op gelukkige wijze uitgewerkt, niet door een laboratoriumproefje, maar aan de volle praktijk kunnen toetsen in bijzijn van veel belangstellenden en deskundigen, die zich niet anders dan vol lof overv zijn werk konden uiten. Dat is hem ongetwijfeld een groote, doch ook welverdiende voldoening geweest. In de Concertzaal zal ter gelegenheid van de kermis aanstaanden Zondag op treden het Variété- en Operette-Gezelschap van Henri ter Hall, een goede bekende. In dat gezelschap zullen o. a. ook optreden de beroemde dichter-zanger Speenhoff en echtgenoote en de bekende Hollandsche duettisten Davids. Wij vestigen hierop reeds nu de aandacht. Met zekerheid kunnen we mede- deelen, dat het sanatorium „Sonnevanck", nabij Harderwijk, uifgaande van de Ver eeniging tot Christelijk hulpbetoon aan tuberculose-lijders, 8 October a.s. voor patiënten zal worden geopend. De geneesheer-directeur, dr. J. Hekman, wiens adres tot 1 Oct. a.s. te Zuidbroek, daarna te Harderwijk is, zal gaarne alle gewej&schte inlichtingen verschaffen. ^onnemaire, 5 Sept. Vandaag is hier rpgewekt feestgevierd ter herinnering aan ue kroning van H. M. de Koningin. Nadat 's morgens 9 uur de armen extra bedeeld waren, begon om I uur 's middags een schietwedstrijd voor de leden van „Prins Hendrik", om half twee ving het school feest aan. De kinderen der openb. school, waarbij zich tot groot genoegen van personeel en burgerij, die een scheiding betreurden, ook een 20-tal kinderen der biz. school alhier voegden, werden op de gebruikelijke wijze onthaald. Menig vader- landsch lied klonk door het schoolgebouw en heerlijk was het te zien, die van blijdschap stralende gezichtenEen woord van dank door het hoofd der school ge richt tot commissie en burgerij was uit de harten der kinderen gegrepen. Ongeveer 3 uur deden de schoolkinderen, gevolgd door de muziek van „N. en U"., die zich ook reeds in school en op het plein had doen hooren en ook door de leden der schietvereeniging „P. H." en deelnemers aan de verschillende wedstrijden een ommegang door 't dorp, zingende en joelende! Teruggekeerd op het „Breede Veld", schaarde zich de troep om de muziektent, waar de Voorzitter der commissie een van liefde tot het Oranje.iuis getuigende toespraak hield. Alsnu vi.igen de volks spelen aan, bestaande uit: a. ringrijden per fiets voor dames; b. idem voor heeren; c. mastklimmen; d. sprietloopene. loopen met hindernissen. Met veel belangstelling aanschouwde het publiek deze dikwijls den lachtlust opwekkende vermakelijkheden. Zoo was het zachtjes aan tijd geworden om den inwendigen mensch te versterken. Om 7 uur echter was weer ieder op 't appèl, daar er dan uitreiking der prijzen zou plaats hebben. Met een hartelijk woord van den Voorzitter, werden ze den over winnaars uitgereikt. Tegen 8 uur trad het zanggezelschap „Nieuw Leven", onder directie van den heer J. H. Letzer op in de muziektent en gaf een 7-tal nummers ten beste. Daarna werd een optocht gefor meerd. Voorafgegaan door de feestcommissie deed het muziekgezelschap een ronde door 't dorp, gevolgd door een overgroote jnichende menigte. Daar ieder voorzien was van een brandende lampion, was het een fantastisch gezicht, wanneer men op een hoogte staande den stoet langs zich heen zag trekken. Na dcnzelfden weg van 's morgens gevolgd te hebben, kwam de stoet weer bij de tent terug, waar „N. en U." menig vroolijk nummer liet schallen en de menigte zich lustig om de tent heen bewoog. Het weer werkte mee om de feestvreugde te verhoogen: den geheelen dag was het goed en 's avonds voor den tijd van 't jaar lekker. Zonnemaire, de vele vreemdelingen, die er heen gekomen waren, kunnen het getuigen, heeft weer bewezen echt feest te kunnen vieren. Geen wanklank wprrt vprnnmpn: on mirt rijk en arm was één in doen, één in gevoelen. Tot de prettige stemming heeft vooral meegewerkt het muziekgezelschap, dat onvermoeid alles gedaan heeft, wat maar dienstig kon zijn om de vroolijkheid op te wekken en gaande te houden. Een woord van dank en waardeering worde de directeur en leden hierbij gebracht! Ongeveer 12 uur was alles in rust op straat en behoorde het heerlijke feest weer tot het verledene! De feestcommissie, die alle eer van haar werk heeft gehad, bestond uit de heeren: J. Verseput, voorz., D. J. Kluit, sec-penn., D. Deist, C. P. Blom, J. Berman, M. L. Schilperoort, H. de Rijke, M. Akker- daas, A. Viergever, J. C. de Wilde, A. van Houteterwijl aan het personeel der openbare school de regeling van het schoolfeest was opgedragen. De heer Ochtman uit Zierikzee nam van verschillende groepen kiekjes. Prijswinners in de verschillende wed strijden waren: a. Schieten. le serie. 1. P. v. Almkerk Sz. 2. A. v. Houte. 3. Jan Kooreman. 4. D. de Klerk. 2e serie. 1. M. Hartog. 2. L. C. v. Almkerk. 3. Joh. v. d. Bijl Pz. 4. Joh. de Klerk. 3e serie. 1. L. v. Dijke. 2. S. v. Alm kerk Jz. 3. J. Fondse. 4. J. Braber. 4e serie. N. A. Deïst Dz. 2. Joh. Keuvelaar. 3. Joh. Natte. 4. Joh. v. d. Panne. b. Ringrijden voor dames. 1. Joh. Brandt. 2. Kr. Moeke Hoogen- boom. 3. M. de Rijke. 4. Ad. de Rijke. c. Ringrijden voor heeren. 1. Jan Kooreman. 2. L. Kooreman. 3. Jan de Klerk, 4. L. v. d. Werf. 5. N, A. Deïst Dz. d. Mastklimmen. 1. P. v. Almkerk Sz. 2. J. Braber. 3. T. Polderman. 4. W. v. Splunder. 5. S. v. Almkerk Jz. 6. K. Telle. 7. L. v. Alm kerk Jasp.z. 8. J. de Klerk. e. Loopen met hindernissen. 1. P. Hartog. 2. W. v. Wcnsveen. 3. J. Deïst. 4. K. v. Splunder. SneHoopen. 1. Jac. v. Félius. 2. A. Fondse. 3. S. van Almkerk Jz. 4. M. v. As. Drie jongelui, te groot voor servet en te klein voor tafellaken, maakten een uitzondering. Zij vonden „liet leven gedurig wonderschoon" en riepen Suzanna aan, vragende .om een drupje" en telkens op de ongunstigste oogenblikkcn. Jammer I Renesse. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is M. W. Ferdinandusse, thans buitengewoon opzichter van den Waterstaat bij het maken van betonglooiing aan 's Rijks-zeewering alhier, als zoodanig benoemd bij de werken van het kanaal door Zuid-Beveland.* Dreischor. Alhier is herkozen tot wet houder, de heer M. Goemans. Bruinisse. Zaterdag werd door de schietvereeniging „Christiaan de Wet" een schietwedstrijdwaaraan verbonden een wedstrijd in het zakloopen en het mast klimmen, gehouden. Bij het zakloopen waren de winners: lste prijs: inktstel, M. Otte Cz.; 2e prijs: tabakspijp, Jan Deurloo; 3e prijs: halve kist sigaren, Joh. Kleppe; 4e prijs: sigaren koker, Govert de Waal Johz.; 5e prijs: knipmes, P. Verspoor Cz. Bij het mastklimmen: lste prijs: sigarenkoker, P. Verspoor Cz.; 2e prijs: horlogeketting, J. Westdorp; 3e prijs: sigarenpijp, Gov. de Waal Joh.z. Bij den schietwedstrijd: lste eereprijs: Geschenk van den heer A. Boers, Flobertbuks met 15 patronen, J. M. Otte, met 50 punten; 2e eereprijs: bronzen medaille, geschenk van het hoofd bestuur, Adr. Jumelet Stz.met 52 p. lste prijs: schrijfdoos, A. Boers, met 45 p. 2e prijs: sigarenstel, M. Otte Cz., met 43 p.3e prijsvulpenhouder, Anth. Jumelet Az., met 51 p.4e prijssigarenkoker, Joh. v. d. Berge Kz.f met 47 p.5e prijsgouden dasspeld, St. Jumelet Az., met 43 p.; 6e prijs: tabakspijp, Jan Haeck A.Cz., met 50 p.; 7e prijs: zilveren sigarenpijp, Jan Jumelet Wz., met 38 p.; 8ste prijs: zak- porlefeuille, P. v. Vessem, met 43 p.; 9e po-tomnnnai# Artr Jnmplpt FUz met 52 p.; 10e prijs: horlogekoord, Gov. de Waal Johsz., met 40 p.; lie prijs: halve kist sigaren, Joh. Jumelet Stz., met 36 p. 12e prijs: sigarenpijp, W. D. v. d. Berge Dz., met 41 p.; 13e prijs: knipmes, M. de Koning Tz., inet 42 p.; 14e prijs: tabaks doos, M. K. Krepel, met 48 p.; 15e prijs: verrassing, M. Jumelet Mz. De wedstrijden, welke door goed weer werden begunstigd, hadden heel wat be langstellende toeschouwers gelokt. Het muziekgezelschap „Nu met Hope" voerde, onder directie van den heer Jong- mans, gedurende den schietwedstrijd enkele nummers uit. Na afloop trokken de deelnemers, vooraf gegaan door voornoemd muziekgezelschap, dat weder zijn vroolijke tonen deed hooren, naar de conferentiekamer. Daar werden de prijzen, onder een gepaste toespraak, door den voorzitter, den heer J. M. Otte, aan de winners uitgereikt, terwijl ook door den heer Jongmans eenige waardeerende woorden werden gesproken. Ten slotte werd aan het koninklijk echt paar een telegram van hulde namens de schietvereeniging afgezonden. Poortvliet, 5 Sept. In de vergadering van den gemeenteraad werd tot wethouder herbenoemd de heer L. de Rijke Az. Colijnsplaat, 5 Sept. Met recht kan van hier worden vermeld, dat eene zeer goede verbetering is aangebracht door het maken van de volgende werken: a. het opruimen van de houten be schoeiing tegen de haven; b. het bouwen van een nieuwen basalt muur in het verlengde van den bestaanden muur; c. het maken van een los - en lading steiger vóór den te bouwen muur; d. het maken eener nieuwe keibestrating achter den gebouwden muur; e. het opbreken van de grintbaan over den binnenberm langs den zeedijk tusschen den oostelijken Achterweg en de ooste lijke Achterstraat; het uitbreken van de versieten kei bestrating langs den dijk bij Mouthaan g. het opbreken van de grintbaan over den binnenberm langs den zeedijk tusschen de nieuwe weegbrug eii den westelijken Achterweg. Bovengemelde 3 laatste werken zijn alle vervangen door nieuwe keibestratingen. Alle deze werken zijn door het college van burgemeester en wethouders dezer dagen opgenomen en goedgekeurd, zonder eenige aanmerking daarop. Voor de uitvoering dezer werken was door het college van burgemeester en wethouders als opzichter onder den gemeente-opzichter aangesteld de heer P. Bouwense te Kortgene, die zich goed gekweten heeft van zijne taak. Daarom kan met gerustheid laatstgemelden als opzichter voor dergelijke werken worden aanbevolen. Middelburg. De gemeente-begrooting voor 1909 sluit in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f 723,860,65. Onder de inkomsten worden geraamd: inkomsten wegens vroegere diensten f 7142,38; inkomsten uit bezittingen f 37,895,07heffingeninkomsten uit nijverheid en belastingen f 417,992,26, waarin de gasfabriek f 170,664; de duin waterleiding f 40,253,25; 1 opcent op 's Rijks directe belastingen f 40,664,61; hoofdelijke omslag f 135,000; belasting op de honden f 1590,50; inkomsten uit verschillenden aard f 109,406,14; buiten gewone inkomsten f 154,415. Wat de uitgaven betreft worden geraamd bestuur der gemeente f 27,466,20; inning der belastingen f 4463politie, brandweer, straatverlichting en gezondheidsdienst f53,736,75; openbare werken f37,228,70; inrichtingen van nijverheid f 164,338 onderwijskunsten en wetenschappen f 121,870,25|, w. o. hooger onderwijs f 21846,40, middelbaar f 9431,60 en lager f 76547,41); armwezen f 49310,15; land bouw, handel en nijverheid f 2119; beheer van onderhoud van bezittingen f 2127,23} gemeenteschulden f 248,669,871; geldbe- legging f 250; pensioenen enz. f 8578,881 uitgaven van verschillenden aard f 2063,46 en onvoorziene uitgaven f 2063,46. Op de gemeente-begrooting voor 1909 is weder f 5000 uitgetrokken voor de voort zetting der restauratie van den gevel van het raadhuis te Middelburg. £.U!IUdglll1uuag TIV.IU m nci JUIUlIcnr hof te Middelburg een meeting voor algemeen kiesrecht gehouden, uitgeschreven door den Middelburgschcn Bestuurdersbond. Medewerking werd verleend door de afdeetingen Middelburg, Vlissingen, Goes, IersekeTerneuzen en Aardenburg der S. D. A. P. Nog waren tegenwoordig afge vaardigden van de bootwerkers-vereeniging „Recht en Plicht" te Terneuzen en van de arbeiders-kiesvereeniging te Dreischor. Als sSprekers traden op de heeren N. van Hinte uit Rotterdam en mr. G. W. Sannes uit Middelburg. Na afloop van de meeting werd, vooraf gegaan door een muziekkorps, een optocht met ontplooide banieren door een gedeelte der stad gehouden. De bataljons van het 3e rcg. inf., te Vlissingen en Middelburg in garnizoen, vertrekken heden (Maandag) morgen per extra-trein naar Bergen-op-Zoom, tot het houden van de najaarsoefeningen. Wegéns het aan den luitenant-kolonel -M. J. van Hille verleend verlof, zal tijdelijk als commandant van het 2e bat. uit Mid delburg optredende luitenant-kolonel P. J. Geill van het 4e reg. inf. In het kanaal door Walcheren in de gemeente Koudekerkeis Zondagmorgen het lijk gevonden van een 21-jarig persoon uit Oost- en West-Souburg, die sedert Koninginnedag werd vermist. Biervliet, 5 Sept. Tot wethouder is herkozen de heer M. Wadde van Roon. R E CUTS Z AKEN. Brandstichting. Naar de openbare terecht zitting der rechtbank te Middelburg is verwezenA. v. C., 22 jaar, zonder beroep, wonende te Axel, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Middelburg, verdacht van brandstichting op 30 Augustus 1.1. in een schuur te Axel, waarbij deze schuur een prooi der vlammen is geworden, terwijl bovendien 9 paarden en een stier zijn omgekomen. De ambtenaar van het Openb. Min. bij de Amsterdamsche rechtbank eischte een maand gevangenisstraf legen een man, die, toen een politie-agent in zijn huis zonder „vergunning" de nakoming der Drankwet kwam controleeren, niet voldeed aan de vordering, den inhoud eener kruik langs de trap uitgoot, en toen ook den agent de trap afsmeet. Dit laatste werd door beklaagde echter ten krachtigste ontkend, onder leedwezen, dat hij, zonder getuige, zwak stónd tegenover de ver klaring van zijn tegenpartij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1