NESTLE l „ATLAS"brok STIJFSEL n n n Officieel Marktbericht. MIDDELBURG--ZIERIKZEE. ADVERTENTlEfL AUG. VAN DYCK—PETIT, Aardbeiplanten Vraag uw Grossier Engelsche Haardkolen, ook ontegenzeggelijk voorkomen, dat het onheil grooter afmetingen aannam. Door het bovenluik vonden de vlammen een uitweg over het bovendek. Daar werden zelfs twee, enkele meters boven dat luik hangende zware laadboomen nog gedeeltelijk verbrand. De luchtkokers, die als trekkanalen dienst deden, gloeiden en zien er nu zwart uit. Het bovendek heeft geleden, de huid van het voorschip toont hier en daar sporen van gegloeid te hebben, de ijzeren mannen-waschplaats vooruit is zwart gebrand. Maar niets gaf het vuur verder voedsel, terwijl de constructie van het spardek van cementijzer voorkwam, dat het vuur zich aan het daaronder liggend tusschendek mededeelde. In zoo'n geval het schip had ook lijnzaad, maïs en veel andere lading aan boord ware het ergste te vreezen geweest. Maar, zoo gezegd, de brand werd over meesterd en het schip bleef behouden. Helaas hadden zich intusschen treurige scènes afgespeeld. Toen de passagiers de vlammen hoog zagen opslaan en het schip in rook werd gehuld, ontstond een paniek. Gillend en schreeuwend liepen de menschen op het achterdek dooreen, en krankzinnig als sommigen waren, vielen zij de mannen der equipage om den hals, hen biddend en smeekend om redding. Vrouwen en mannen vielen op het dek neer bij de reddingsbooten, sloegen kruisen, riepen met saam gewrongen, omhoog geheven handen den Christus om hulpe aan. De verzekering der bemanning, dat er geen gevaar was, mocht'in den aanvang zoolang de brand fel uitsloeg niets baten. De Spanjolen en Portugeezen, die met hun bruischende naturen het hoofd totaal verloren hadden, wilden met ge weld het schip in de booten verlaten, al trachtten leden der equipage die natuurlijk niet sterk waren in aantal, omdat de brand de meeste hulp noodig had zulks te beletten. Toen moet een oogenbllk de angst onder de passagiers het hoogst gestegen zijn. Een groep mannen overrompelde, onder bedreiging van de equipage, de achterste sloep aan bakboord. Wat precies op dat moment onder driehonderd zinne- looze menschen is gebeurd? Niemand die het nauwkeurig wist. Maar ze waren niet tegen te houden en de vermeesterde sloep werd gestreken. Er sprongen menschen in en er sprongen menschen naast, en het aanstekelijke voorbeeld volgend, sprongen er tegelijkertijd menschen over boord, zee in Zes mannen, Portugeezen en Spanjaarden, onder wie een kleine jongen van negen jaar, verdronken. De in de zenuwachtige haast verkeerd omgegorde zwemvesten konden hen niet redden. De sloep met een twintigtal passagiers dreef op de niet ruwe zee weg. Gelukkig dat kort na dit treurige incident een schip in zicht kwam. Het was het Engelsche stoomschip „Imogen", op reis van New-York naar Montevideo. Op verzoek van den kapitein van de „Amstelland" bleef de „Imogen" bij. De nabijheid van een ander schip en het feit, dat op den brand terrein werd gewonnen, werkte kalmeerend op de gemoederen der passagiers. Toch durfde de equipage van de „Amstelland" geen tweede sloep strijken om de eerste te gaan terughalen, uit vree$ dat de opgewonden passagiers ook nommer twee zouden overrompelen, waarbij allicht opnieuw menschenlevens zouden zijn verloren gegaan. De „Imogen" nam daarop de menschlievende taak over, streek een reddingboot en deze wist de sloep van de „Amstelland" op te pikken en weer langszij te brengen. Te acht uur ongeveer waren de doornat geworden menschen op de „Amstelland" terug. Hun door angst geprovoceerd optreden had helaas zes menschen het leven gekost. De „Imogen" zette kort daarop de reis voort, evenals de „Amstelland". Men kan zich denken, dat aan boord van dit schip nog heel wat te koop is geweest, nog heel wat te beredderen viel. En nu de oorzaak van dit alles? Een stowaway, die in Rio de Janeiro aan boord was geslopen, tusschen de balen wol had liggen rooken, en zoo de brand had veroorzaakt 1 Een stowaway is iemand, die zonder toestemming bij vertrek van een schip hier of daar verstopt aan boord blijft, om zoo de reis gratis mee te maken. In volle zee komt zoo'n „passagier", als de honger hem drijft, dan voor den dag en men is genoodzaakt hem tot de eerst volgende haven, in casu Lissabon, mede te nemen. Nadat men den brand meester was, vond men op den cementen vloer, ter plaatse waar de balen wol hadden gelegen, het totaal verbrande lijk van dezen stowaway. Er naast ontdekte men overblijfselen van een pijpje, 't Ligt dus voor de hand, dat deze man rookende in slaap is gevallen, met het verhaalde onheil als gevolg. Het geraamte meer was niet over is 24 uur later overboord gezet. Afgescheiden van den brand vielen op de „Amstelland" nog twee dooden te be treuren. Gedurende de reis overleden namelijk twee passagiers, een Spanjaard en een Hollander, de heer Bartels. Beiden zijn, na den wettelijk voorgeschreven termijn, aan den bodem van den Oceaan toevertrouwd. Na den brand hebben de passagiers ver klaringen opgesteld, waarin den commandant van het schip en de geheele bemanning dank en hulde worden gebracht voor hun energiek, verstandig en kundig optreden, waardoor erger is voorkomen. Natuurlijk was de verslagenheid groot, toen men tot de overtuiging kwam, dat louter het verlies van tegenwoordigheid van geest bij zoo'n groot deel der passagiers oorzaak is geworden van den noodlottigen afloop van dezen scheepsbrand. De „Amstelland" kiest over een paar weken weer zee naar Zuid-Amerika. Gemengd Nieuws. Storm en regen. Een hevige storm heeft Donderdagmorgen vroeg op de Zuid kust van Engeland gewoed, vergezeld van regenvlagen. Tusschen Dover en Calais was de zee zeer onstuimig. In den nacht van Woensdag op Donderdag viel de regen te Londen bij stroomen, maar bij het aanbreken van den dag was het mooi, helder weer. Sedert vier-en-twintig uren, zoo meldt een telegram van Maandag uit Innsbruck, regent het aan één stuk door. De bergen zijn tot diep bij het dal besneeuwd, de temperatuur is sterk gedaald. De rivieren zijn gezwollen. Bij Asling zijn twee herders door den bliksem gedood, bij Drena heeft de hagel in wijn- en moerbeiboomgaarden groote schade aangericht. De stad Bruneck zit sedert de vorige week Dinsdag zonder licht, omdat de electriciteitsfabriek in het ongereede is. Dientengevolge staat ook het verkeer op den Tauferer-spoorweg stil. Te Reeuwijk is een kind geboren met twee lichamen en slechts één hoofd. Het is als één kind, een jongen, bij den burgerlijken stand ingeschreven. Deze zonderlinge tweeling is voorzien van vier armen en vier beenen. Dat een eenvoudige brievenbesteller een jaarlijksch inkomen bezit van 85 duizend gulden en toch daarbij zoo weinig kan oversparen, mag wel een zeldzaam heid genoemd worden. De duurstbetaalde brievenbesteller is een aangestelde van de Vereenigde Staten, die voor zijn dienst in Alaska 85 duizend gld. jaarlijks ontvangt. Maar daarvoor moet hij de kosten bestrijden, door den dienst veroorzaakt en die zijn niet precies klein te noemen. Twee malen per maand toch moet hij een tocht van 680 K.M. ondernemen. De weg gaat door sneeuw en ijs langs rotsen en wildernis. En de reis, die hoofd zakelijk met hondensleden afgelegd wordt, duurt telkens een week. Daar hij in dien tijd zich zelf en honderden honden moet onderhouden, blijft er van het op 't oog overmatig hooge traktement al zeer weinig over. Een gelukkige vondst. Onlangs kreeg de Noorsche scheepstimmerman Anderson, die 30 jaar geleden de beroemde „Vega"-expeditie meemaakte, het verzoek om eens naar Neriko te reizen, waar een reeder, die het verzoek deed, hem graag zou willen spreken over de „Vega". Reis geld was er ook bij gedaan en de oude Anderson voldeed aan het verzoek. Hij wist ook, dank zij zijn goed geheugen, allerlei bizonderheden te vertellen, maar drukte er zijn spijt over uit, dat hij zijn zorgvuldig bijgehouden dagboek verloren had, te Kobe, in Japan, waar de „Vega" op de terugreis aanlegde. Hij had namelijk eiken dag opgeschreven wat er in den loop van den dag was voorgevallen, vooral wat de bemanning betrof! In Kobe had een zeeman het boek ter leen gekregen om het te lezen, maar toen de „Vega" de reis voortzette, had Anderson het boek nog niet terug en er bleef hem geen tijd over om het op te zoeken. Maar hij keek niet weinig verbaasd op, toen na urenlang vertellen, hem eindelijk een compliment werd gemaakt over zijn geheugen, en hem zijn eigen dagboek werd voorgelegd. Het was tyj een koopman in oudheden in Sjanghai terecht gekomen en daar door een Zweed opgekocht en zoo in Zweden geraakt. Het dagboek is hoogst belangwekkend, omdat het veel bizonderheden over de bemanning der „Vega" bevat, en zal nu worden gebezigd voor een nieuw werk over de „Vega"-expeditie. Daarna komt het in de rijksbibliotheek. Anderson zal er nog zijn aanteekeningen van Kobe naar Zweden bijvoegen. Een ongelukspreek. Een bekend prediker te Chicago, die altijd buitengewoon veel toehoorders had, wegens zijn strenge godsdienstige plichtsbetrachting gedurende vijftien jaar, hield kort geleden een preek, waarin hij zijn gehoor aanmaande zich le verbeteren en te bekeeren. In den loop zijner rede vorderde hij de gemeente op om „voorwaarts te treden en hunne zondenlast van zich te werpen". Een jonge vrouw, die dit bevel letterlijk opnam, liet zich dit geen tweemaal zeggen. Ze trad naar voren en met de woorden: „Neemt dan thans mijn zondenlast ook op u", legde zij een pak voor den preek stoel. Verward en verschrikt keek de prediker neer op den bundel aan zijne voeten, waaruit een zacht gesteun klonk. „Hier hebt ge uw kind, waarvoor u niets doen kan", ging de vrouw voort en nam uit het pak een zuigeling, op wier slabbetje de volgende woorden te lezen waren „De vader van de kleine is de man, die als zedepreker zoo beroemd is geworden. Ik houd van mijn kind meer, dan van iets anders ter wereld, en heb al wat in mijn vermogen is gedaan, om het te voeden, maar thans kan ik niet meer. De vader weigert mij iedere ondersteuning, dus moet ik wel doen, wat ik thans doe". Terwijl allen zich nieuwsgierig om het kind verdrongen, riep de prediker, die zichzelf weer meester was geworden: „De vrouw heeft me verleid. Ik beken de grootste zondaar der wereld te zijn, maar God weet hoe oprecht ik mijn schuld geboet heb". Maar de gemeente liet zich thans niet meer overreden, zij koos partij tegen over den vroegeren lievelingsprediker, die zoo spoedig mogelijk vertrok. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1-5 regels f 1,—elke regel meer f 0,20. Dankbaarheid van een Rotterdamse!^. Mejuffrouw W. Potters, Dirksmltstraat 20 te Rotterdam, meldt ons: Het is thans reeds vijf jaren, dat ik veel geleden heb aan onuitstaanbare pijn in den rug en in de lendenen en hevige steken in de zijden, welke pijnen voortsproten uit een ongesteldheid der nieren. Vooral wanneer ik bukte was de pijn verschrikkelijk, en ik kon me dan haast niet oprichten. Ik had voortdurend een zwaar gevoel van vermoeidheid en luste loosheid, en mijn werk was mij een straf geworden. Mijn urine liet veel bezinksel achter en was steeds troebel, terwijl ik veel last had van dikke voeten en enkels en duizelingen. Aan alles had mijn ziekte tot nu toe weerstand geboden, doch toen ik met Foster's Rugpijn Nieren Pillen begon, kwam hierin dadelijk verandering, en één doosje was reeds voldoende om mij een beduidende verlichting te verschaffen. Van de pijn voelde ik haast niets meer en ik was er als het ware geheel van opgekwikt. Ik ben u zeer erkentelijk voor uw onwaardeerbaar geneesmiddel en zal dit gaarne aan diegenen aanbevelen, die in den zelfden toestand verkeeren, als ik voorheen. ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen een pijnlijke rug, rheumatische pijn, zwelling der ledematen, onzuiver bloed, duizeligheid, slape loosheid, onregelmatige hartslag en werken den schadelijken Invloed tegen van thee, bier en spiritualiën. Waarschuwing. De lezers van dit blad worden in hun eigen belang ernstig gewaarschuwd, wanneer zij Foster's Rugpijn Nieren Pillen koopen, om slechts die te verlangen en geen andere. Ze zijn te Zierikzee verkrfgbaar b| den Heer M. S. Polak, gedipt Drogist, en te Tholen ba den Heer W. Potter, flliaal Apotheek „Coronoe", Stoofstraat. Toezending geschiedt franca na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één of f 10,— voor 6 doozen. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Uitslag openbare verkooping (bij inzet) te Oud-Vossemeer van de hofstede „De Wessel de Wilde, St.-Maartensdijk Idem Cornelis de Wilde, Oud-Vossemeer Joh. de Wilde, Poortvliet Cornelis van Strien, St.-Fillpslanfl Idem Joh. de Wilde, Poortvliet Idem Jac. Mees, Oud-Vossemeer A. Schrauwen, Oud-Vossemeer M. P. Ooms, Oud-Vossemeer J. L. van Gorsel, Oud-Vossemeer C. van Strien, St.-Filipsland Joh. de Wilde, Poortvliet F. Moelker, Tholen Idem M. Timmermans, Oud-Vossemeer Jacobus Hommel, Oud-Vossemeer A. Schrauwen, Oud-Vossemeer M. P, Ooms, Oud-Vossemeer Idem F. Moelker, Tholen M. Timmermans, Oud-Vossemeer M. Snoep, Oud-Vossemeer F. Moelker, Tholen J. Moelker, Tholen F. Moelker, Tholen 28. 1 H.A. 15 A. 60 c.A. W. de Wilde, St.-Maartensdijk 29. De gebouwen voor afbraak, F. Moelker, Tholen Koop 28 is het erf der hofstede met vijvers. De toewijzing zal plaats hebben op 9 Sept. a.s. Koop 1. 87 A. 90 2. 80 50 3. 88 80 4. 70 n 30 5. 77 n 50 6. 72 70 7. 82 n 90 8. 63 40 9. 81 20 10. 77 70 11. 59 10 12. 62 i) 20 13. 92 14. 61 n 15. 57 n 80 16. 64 90 17. 97 90 18. 78 n 50 19. 97 n 30 n 20. 94 n 21. 87 50 n 22. 64 20 23. 41 n 20 24. 41 40 25. 51 20 26. 44 n 20 27. 37 400. 445. 465. 440. 420. 435. 435. 435. 440. 455. 470. 500. 475. 480. 485. 500. 505. 470. 495. 495, 500. 605. 640. 635. 575. 615. 360. 160. 500. I Melkvosdsei voor KindererusZieken Ingezonden Stukken. Goed Zeeuwsch, goed rond! Het spreekwoord zegt: „Goed Zeeuwsch, goed Dat pleit voor onze streken! [rond!" En dat dit spreekwoord waarheid zegt Is menigmaal gebleken! Een goede Zeeuw speelt open kaart, Met wien hij ook verkeere! Hij windt er nooit geen doekjes om; Dat strekt le zijner eeret „Goed Zeeuwsch, goed rondmaar nog iets meer! Wil men hun deugden roemen, Dan dient men in de eerste plaats Hun dapperheid te noemen! Hun onversaagde zeemansaard Doet hen geen stormen vreezen, En moed en onverschrokkenheid Zijn in hun oog te lezen! De Zeeuwen zijn een gastvrij volk! Wie heeft dat nooit ervaren? Die schoone deugd werd hun geleerd Reeds in hun kinderjaren! De Zeeuwen met hun open hart, Zij doen ons vaak gevoelen, Wat woorden als: menschlievendheid En naastenmin bedoelen! Wie wonen op den Zeeuwschen grond, Al zijn ze er niet geboren, Tóch is het nét in hun gevoel Of zij er thuis behooren! Mevr. ARNOLD BOERS. MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 3 Sept. Ruime aanvoer van tarwe en gerst; rogge matig aangevoerd; prijzen volgens noteering; vele artikelen van wakke qualiteit. Diverse soorten tarwe f 6,50 a f7; Essex-tarwe f 7,30 k f8; chevaliergerst f 6 a f 6,40; wintergerst f 5,40 k f 5,60; rogge f 5,75 k f6; haver f 3 a f 3,50; erwten (kleine) f 9 k f 9,40; kroonerwten f 10 a f 10,75. Hooi en stroo geen handel. Middelburg, 3 Sept. Ter graanmarkt van heden was een redelijke aanvoer van verschillende granen. Nieuwe tarwe en kroonerwten 50, en zomergerst 10 cent lager. Koolzaad kan men opgeruimd beschouwen. De prijzen waren als volgtjarige tarwe f 7,50 k f 7,75; nieuwe dito f 7,25 a f 7,50; rogge f 6 k f 6,50; zomergerst f 5 k f 5,25; haver f 3 k f 3,50; kroon erwten f 10,25 k f 10,75, alles per H.L. Veemarkt. Zierikzee. Donderdag 3 September. Aangevoerd waren 54 ossen van 1£ tot 2\ jaar. Prijzen f 85 tot f 190. Flauwe handel. Burgerlijke Stand van Zierikzee. Geboren: 29 Aug. Een zoon van C. D. van der Schans en A. de Vlieger. 3 Sept. H. A. van Dijke en L. Lemson. Gehuwd: 2 Sept. A. F. van der Maas, 28 j., jtn. en J. van der Ploeg, 28 j., jd. 2 M. van Felius, 27 j., jra. en E. Rlekse, 28 j., jd. Overleden: 29 Aug. W. P. Hopmans, 68 j., wed. van T. F. Wisse. Burgerlijke Stand van Poortvliet. Van 1 tot 31 Augustus 1908. Geboren: Gilles Johannes, zoon van Willem Krijger en van Catholina Francina Contant. Leuntje Neeltje, dochter van Marinus Anthonie Poot en van Hendrika Anthonisse. Abraham Cornelis, zoon van Adriaan Lindhout en van Janna Maria de .Hond. Christina Jacoba, dochter van Marinus Bolier en van Elizabeth Janna Bijl. Cornelia Helena, dochter van Marinus de Groen en van Johanna Willemyna Heyboer. Pieternella, dochter van Marinus van Tiggele en van Elizabeth Arendje Koppenhol. Ondertrouwd: Dirk Spoor, 47 jaar, weduwnaar van Johanna Jongenburger en Christina Middellink, j.d., 29 jaar. Overleden: IzaSk van den Ameele, 66 jaar, echtgenoot van Davida Slager. Gilles Johannes, 9 dagen, zoon van Willem Krijger en van Catholina Francina Contant. Burgerlijke Stand van Oud-Vossemeer. Augustus 1908. Geboorten: Anthonelta Cornelia, dochter van Anthonie C. Verhees en L. van der Zande. H u w e 1 ij k e n E. H. Verhees, 38 jaar en P. C. Rampaart, 35 jaar. D. J. Ampt M.Jz., 28 jaar en S. M. Lindhout, 25 jaar. Overlijdens: Jacobus Schoep, 60 jaar, echtgenoot van Catharina van Etten. Kornelis Verhees, 66 jaar, echtgenoot van A. Roervink. Willem Pleter den Engelsman, 70 jaar, echtgenoot van M. van Poortvliet. BOTER 0,65 en 0,67| per 5 H.O. KIP-EIEREN 1,— en 1,15 per 25 stuks. Zierikzee, 3 September 1908. De Marktopnemer J. J. VAN DEN BOUT. STOOMBOOTDIENST SEPTEMBER. AMSTERDAMSCHE TIJD. Van Middelburg: 'amidd. 3,30 am org. Zaterd. 5 7,30 Zondag 6 Maand. 7 Dinsd. 8 Woens. 9 Dond. 10 Vrijdag 11 Zaterd. 12 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 3,30 3,30 3,30 3,30 3,30 3,30 3,30 Van Zierikzee: '•morg.j'amidd. Zaterd. 5 7,30 Zaterd. 5 11,30 Zondag 6 naar Cortgene 7,30 terug naar Zierikzee 9,- Zondag 6 naar Middelb. 11,30 Maand. 7 7,30 Dinsd. 8 7,30 Woens. 9 7,30 Dond. 10 6,30 Vrijdag 11 7,30 Zaterd. 12 7,30 3,- 3- 3,— 3- 3,— 3- Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den vooraf- gaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bij wagen naar Goes worden getelegrafeerd. Op Maandag 7 September 1 hopen onze geliefde Ouders: JOOST VAN GILST Az. en CATHAL1NA VAN DIJKE hunne 40-jarige Echtvereeni- j ging te herdenken. Bruinisse, 5 September 1908. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Ondertrouwd: N. BIERENS JOHz. en M. C. DE LATER C.AD. WlSSENKERKE, tAno Oud-Vossemeer, 3 September 1908. Getrouwd: MARINUS VAN FELIUS en ELIZABETH RIEKSE, die, ook namens wederzijdsche Familie, hartelijk dank betuigen voor de vele belangstelling, bij hun Huwelijk onder vonden. Zierikzee, 2 September 1908. Dankbetuiging. Ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de talrijke bewijzen van deelneming, bij het overlijden van hun inniggeliefde Dochter en Zuster ontvangen. Ellemeet. L. A. DALEBOUT, Echtgenoote en Kinderen. Magazijn van Grafmonumenten en marmeren Schoorsteenmantels, Steenhouwerij, Marmer, Hardsteen voor Bruggen, Sluizen en Gebouwen, Slijp- steenen en Straatkeien. Stationstraat L 5 en 6, Bergen-op-Zoom. vroege en late soorten. Vraagt prijs bij P. I. BLAAS, Tuinbouw- handel, Tholen. Deze is de witste en voldoet het meest. Dokter GROENMAN te Haamstede heeft de praktijk hervat. Aanzuivering; van de verschenen ter mijnen van het D ij k g- e s c li o t over 1908, verschuldig-d aan het Waterschap Schouwen, wordt dringend verzocht. De Ontvanger-Griffier van het Waterschap Schouwen, D. VAN DER VLIET. BESTELLINGEN worden ingewacht op: Schipper LMNDEGENT, Schelphoek, Burghsluis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 2