ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 3 September 1908. (525 ierikzeesohe C o u r a n t). Veemarkt te Zierikzee BEKENDMAKING. HERHALINGSONDERWIJS. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAO en ZATERDAO. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8663. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiën, van 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. J. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbekende brieven enz. over de tweede helft der maand Augustus: Briefkaarten: G. Baaij, Rotterdam. Ctaijr, Brussel. J. de Koning, Saermond. „NOTA. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de „stukken te vermelden, opdat deze „bij onbestelbaarheid aan hen kunnen „worden teruggegeven". op eiken Donderdag tot de eerste helft van December a.s., op de Schuithaven. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat in de op gisteren gehouden Vergadering van den Gemeenteraad, de heer Jhr. J. F. SCHUURBEQUE BOEIJE, die als Wethouder aan de beurt van aftreding was, ais zoodanig is herkozen. Zierikzee, den 2 September 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat op heden is afge kondigd het door den Raad in zijne vergadering van den 22 Juli j.l. vastgestelde besluit tot wijziging der Verordening op het Herhalingsonderwijs in deze gemeente. Zierikzee, den 2 September 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. ZUID-AFRIKA. De Volksstem protesteert er tegen, dat er op 6 Juli in den tuin van het Buckingham-paleis te Londen een feest voor 400 kinderen is gegeven, waarop tot de vermakelijkheden behooren de kunsten van een ezel, die den naam van Kriiger droeg. AMERIKA. Te Folson, in Nieuw-Mexico, is een mijnwerkerskamp door een wolkbreuk geheel vernield. Het ging zóó plotseling, dat slechts weinig menschen zich konden redden, toen de 8 voet hooge watervloed over den weg sloeg en alles met zich meesleepte. Voor zoover men weet zijn er 23 menschen verdronken; maar daar worden nog velen vermist, en men vreest dat ook die zijn omgekomen. Volgens officieele berichten zijn alleen in het district Itugusta (Georgië) 60 menschen bij de overstrooming omge komen. Het aantal slachtoffers der over strooming in andere deelen van Noord- en Zuid-Carolina wordt op ruim honderd geschat. Zaterdag zijn te New-York vieren vijftig vrouwen aangekomen, die bestemd zijn om de echtgenooten te worden van Mormonen. Het immigratie-bureau heeft echter besloten dertien hunner terug te zenden, met name twee jonge meisjes uit Liverpool, die door de ouders worden opgeëischt. Eenige Mormonen hebben aan de regeering te Washington een protest toegezonden tegen de terugzending van die vrouwen. In de kolenmijn van Haileyville, bij Mac Alester, in den Amerikaanschen staat Oklahoma, brak dezer dagen een brand uit, die een groot aantal slachtoffers heeft gemaakt; reeds zijn 26 lijken geborgen, maar men gelooft, dat er nog meerdere mijnwerkers in de nu uitgebrande mijn waren. Men meldde dezer dagen, dat men tot de ontdekking gekomen was, dat aan het departement van financiën te Washington verduisteringen waren gepleegd tot een bedrag van 173,000 doUar. Te Chicago is thans een zekere Fitzgerald, een gewezen beambte aan genoemd departement, ge arresteerd, onder verdenking van de gepleegde verduisteringen op zijn geweten te hebben. Dfi volgende spannende gebeurtenis heeft zich dezer dagen te Chicago afge speeld. Een man, die pas uit een krank zinnigengesticht ontslagen was, wandelde met zijn twaalf-jarig dochtertje en klom voor de aardigheid met haar op een hoogen toren, van 'waar men een mooi uitzicht over de stad had. Daar schijnt de waanzin zich opeens weer van zijn zwakke hersens meester gemaakt te hebben, want plotseling greep hij zijn kind en trachtte het over de leuning van den 100 M. hoogen toren naar beneden te werpen. Een wanhopige worsteling tusschen den krankzinnigen vader en het om hulp roepende kind volgde. Het klampte zich aan haar vader vast, en schreeuwde wanhopig. De menschen beneden hoorden de kreten, en waarschuwden den toren wachter, die terstond met een paar anderen in de lift sprong en nog juist bij tijds boven kwam om het kind te redden, dat tengevolge van de inspanning en den angst flauw gevallen was. ZWITSERLAND. Bern, 31 Aug. Een hevig onweder heeft in het kanton Tessin groote schade ver oorzaakt, vooral te Landrino. Er zijn huizen ingestort. Drie vrouwen zijn gedood. Er is veel vee omgekomen. TURKIJE. Te Konstantinopel had een opvoering plaats van het patriottisch drama „Watan" (Vaderland) ten voordeele van de slacht offers van den grooten brand. De heer Camille Pelletan, de gewezen Fransche minister, die de voorstelling bij woonde, hield daarbij een redevoering, waarin hij verklaarde, dat de jong-Turken, de waardige opvolgers der mannen van 1789, dezen overtroffen hebben, doordat ze aan de geheele wereld hebben getoond, hoe een omwenteling zonder eenig bloed vergieten tot stand kan komen. Deze rede werd levendig toegejuicht door de talrijke aanwezigen. Omtrent den toestand aan - en de hervormingsplannen van zijn ressort deelde de nieuwbenoemde Turksche minister van politie den berichtgever van het Berliner Tagebl. het volgende mede: „Ik kan uit de stukken bewijzen, dat er nooit minder misdrijven te Konstantinopel werden ge pleegd dan thans. In den laatsten tijd had men alleen wat last van zakkenrollers en dezen zijn thans onschadelijk gemaakt. De verhalen omtrent het bestaan van een bond van brandstichters zijn van a tot z verzonnen. Uit Duitschland zijn belangrijke bedragen naar Konstantinopel gezonden om het leed van den jongsten brand te verzachten. De Duitsche bank te Konstantinopel heeft 1000 Turksche ponden beschikbaar gesteld en de keizer heeft, nevens een telegram van deelneming met de ramp aan den sultan, 10.000 Mark voor de ongelukkigen verzonden. Het zal niet nalaten grooten indruk te maken, wat alweer het Duitsche element in Stamboel ten goede komt. Onder de in asch gelegde huizen bevindt zich de woning van den beroemden vice-majoor Niazi-bey. Enver-bey heeft voorgesteld de voor 2 oorlogsschepen beschikbare gelden onder de door den brand getroffenen te verdeelen. Een dichte volksmenigte, die wel op 30,000 menschen geschat wordt, wachtte aan de haven van Konstantinopel op den terugkeer uit de verbanning van den Armenischen Patriarch, die 12 jaren in Jeruzalem heeft doorgebracht. Tegelijkertijd kwam de nieuwe minister van oorlog, maarschalk Riza-pasja uit zijn ballingschap terug. De leerlingen en leeraren der militaire school hebben aan den ontslagen inspecteur Ismael-pasja een nauwkeurige opgave gevraagd van de onder zijn bewind ver bannen leerlingen, van wien er velen niet zijn terug te vinden. De vroegere chef der geheime politie te Konstantinopel, Zia-bey, die thans te Londen vertoeft, deelde een journalist mede, dat hij den 24 Juli j.l. een telegram van den sultan ontving met de woorden: „Vlucht onmiddellijk naar Europa". Zia-bey doet verder merkwaardige ont hullingen over zijn optreden onder het oude regime. Hij had de beschikking over 400 geheime agenten, met wier hulp hij niet minder dan 170 leden der voor naamste Turksche families deed verdwijnen. De man is er van overtuigd, dat hij nooit meer een voet over de Turksche grens zal kunnen zetten. Hoewel er vol komen door geruïneerd, erkent hij, dat de omwenteling het werk Is van eerlijke liedenvoor 't meerendeel officieren, die zeer terecht inzagen, dat het Ottomaansche Rijk langzaam maar zeker door den sultan en zijn omgeving ingeslikt werd. Zia-bey zegt verder absoluut zeker te weten, dat de sultan in Duitschland, Oostenrijk en Frankrijk minstens drie millïoen Turksche ponden (d. i. 33 mill, gld.) moet hebben ondergebracht, waar mede vloot- en leger-Ieveranciers hem omkochten. Dit laatste wekt wel eenig wantrouwen in de juistheid der mededeeling. Waarom moesf de sultan zich laten omkoopen? Om geld te verdienen? Maar als hij geld wilde, kocht hij in 't geheel geen schepen of kanonnen en behield -- absoluut vorst als hij was èl het geld! Met de „onthullingen" van Zia-bey moet men dus omzichtig zijn. DENEMARKEN. Aan boord van den Deenschen kruiser „Hekla" moet Vrijdag een vreeselijke ont ploffing hebben plaats gehad, waarvan eerst thans nadere bizonderheden bekend worden. De boot woonde met een deel der leer lingen van de school voor onderofficieren, de manoeuvres der Deensche marine, tusschen Aarbuus en Kallandborg bij. Met zes torpedobooten, twee pantserschepen, een pantserbatterij en een ander vaartuig, oefende men zich in 't scherpschieten, waarbij ook een oud kanon gebruikt zou worden. Toen een onderofficier schieten wilde, ontplofte plotseling*het kruit in het kanon, met het noodlottig gevolg, dat de man totaal in stukken gescheurd werd. De andere zich in de buurt van 't kanon bevindende personen werden door den luchtdruk ter aarde geworpen en liepen meer of minder ernstige wonden op. Onmiddellijk na de ramp deed de „Hekla" de haven van Aarhuus aan, waar de gewonden naar 't ziekenhuis gebracht werden. De schuld van de ramp is te wijten aan den overleden onderofficier, die de buizen van het kanon niet voldoende schoongemaakt had, zoodat er van het laatst afgegane schot nog vonken waren blijven hangen, die de lading deden ontbranden. ENGELAND. Vele badgasten te Bournemouth, aan de Zuidkust van Engeland, zijn het slacht offer geworden van een poets, hun door de zee gespeeld. Op een bepaalde plek aan het strand mogen de baders, die in zee gaan, zich ontkleeden, en zij laten daar dan hun goed achter, naar men meende in veiligheid. Maai onlangs, terwijl velen zich in het water vermaakten, is op die plek een instorting gekomen, waardoor al de kleederen, die er lagen, bedolven werden onder een dikke laag zand. Er was geen redden aan, en de arme zwemmers konden niet anders doen dan in huur rijtuigen naar hunne hotels en pensions rijden, waar zij rillend en klappertandend aankwamen en in hun luchtig badcostuum meer opzien wekten dan de keurigst gekleede badgast op de strandpromenade. Londen, 29 Aug. De verschijning van een Duitsche torpedoboot in de Tyne tijdens de manoeuvres der Engelsche schepen aldaar had eerst levendige besprekingen opgewekt, maar werd door den Duitschen consul te New-Castle vol ledig verklaard als een ongeluk: de tor pedoboot hield toezicht op de visscherij aan de Oostkust; zij liep bij het zware weer averij op aan het waterreservoir, en voer toen de Tyne op, in het geheel niet denkend aan de manoeuvres. Dat werd verklaard tegenover de officieren van het Britsche oorlogsschip „Vindicative", dat de torpedoboot aanhield. De Duitschers betuigden hun spijt, voor het geval zij de oorzaak waren dat de manoeuvres eeniger- mate opgehouden moesten worden. Er is in Londen een vereeniging, die zich ten doel stelt onnoodig lawaai op straat tegen te gaan. Dezer dagen heeft de LondenSche vereeniging een geschrift verspreid, mededeelende wat er buitenslands al gedaan wordt om het kwaad te keeren. Zij vertelt o. a. van den hoofdcommissaris van politie te Do^^^^lot er ij - de New-York, die maatregelen heeft genomen tegen het schreeuwen van straatventers, het toeteren van tufs, het hikken en puffen van stoomfietsen, het voortschoppen van blikken bussen enz. door straatjongens, het geblaf en gejank van honden. Daar in New-York is ook een vereeniging van kinderen, die de gelofte afleggen op straat geen leven te maken. Het is natuurlijk tegen alle overbodig en voor den even naaste hinderlijk gedruisch, dat er strijd wordt gevoerd. De voorzitster van de New-Yorksche vereeniging, nu in Londen, zegt, dat er ginds al merkbaar minder lawaai wordt gemaakt. Het plan is nu binnenkort in één der groote steden van de wereld een internationale bijeenkomst te houden tot bestrijding van straatrumoer. Drie Engelsche torpedobooten hebben in den laatsten tijd bij Portsmouth proeven genomen met den door den Amerikaan Cody uitgevonden menschendragenden vlieger. Men is van oordeel, dat deze vliegers van grooten dienst kunnen zijn voor oorlogsschepen, n.l. voor observatie doeleinden. Elke vlieger kan een man dragen; hij wordt door een touw van uit het schip vastgehouden, en is telephonisch daarmee verbonden. Zekere Nath Gossain, die beschuldigd werd van een anarchistischen aanslag en in de gevangenis onthullingen had gedaan omtrent een bestaand complot, dat tot hoofddoel had de vermoording van den onderkoning van Engclsch-Indië, is dood in zijn gevangenis te Calcutta gevonden. De Indiërs, die in de nationalistische beweging betrokken zijn, hadden Gossain wegens verraad ter dood veroordeeld. Zij schijnen handlangers te hebben kunnen krijgen zelfs in dc gevangenis om hun vonnis ten uitvoer te leggen. NEDERLANI Amsterdam, 1 Sept. Do] club in de Quellijnstraat f 25000 gewonnen uit de leder deelnemer kreeg f Haarlem1 Se -t. Aangaande de oor zaak van den dood van den heer Vernimmen, directeur eener bloembollencultuur-maat schappij te Heemstede wiens lijk Zaterdag te Heemstede gevonden werd is nog niets met zekerheid bekend geworden. Wel wordt beweerd, dat omwonenden aan den Heerenweg Vrijdagavond een scherpen knal als van een vuurwapen hebben ge hoord, maar bij het lijk is geen enkel wapen gevonden en de plek vertoont ook geen teeken van eenige worsteling. De wonde aan het achterhoofd is zóó groot, dat zij niet door een slag met eenig voorwerp kan zijn toegebracht. Op het lijk zijn geen waarden, zelfs geen horloge gevonden. Wijl echter de heer V. in het bezit was van dynamict- patronen ten zijnen huize heeft men er dan ook gevonden wordt vermoed, dat de dood aan een ongeluk moet worden toegescheven. De justitie zet het onderzoek in deze geheimzinnige zaak voort. Utrecht, 31 Aug. Zondagavond, tusschen half elf en halt twaalf uur, is alhier een poging tot moord geschied. De agent le klasse H. A. Smit maakte zijn gewone ronde en kwam daarbij ook door het park Nieuweroord. Toen hij nabij de openbare school Pun tenburg gekomen was, hoorde hij hulp roepen, en zag, den hoek omgaande, een man onder het struikgewas op den grond liggen, die-beweerde gestoken te zijn. De agent bukte zich over den bewusten persoon en vroeg hem, waar hij gestoken was. Plotseling sloeg de man nu beide armen om den hals van den agent, terwijl op hetzelfde oogenblik acht of negen kerels hem onverwacht aangrepen, op den grond wierpen, en hem de sabel afnamen, die zij in den vijver wierpen. Een heftige worstelpartij ontstond, waarbij de boeven den agent in den vijver trachtten te duwen, blijkbaar om hem te verdrinken. Gelukkig kwam er hulp opdagen; een aantal onderofficieren der genie, die in de nabijheid kwamen en de luide hulpkreten en het rumoer der vechtpartij hoorden, vielen de schurken aan, en brachten vijf van hen naar het politie-bureau aan de Catharijnebrug. De anderen wisten in den donkeren nacht te ontsnappen. Gedurende de worsteling bij de over brenging werd één der militairen aan het oog gewond, terwijl één een messteek bekwam. Na opmaking van proces-verbaal, werden de vijf boosdoeners naar het hoofd bureau van politie overgebracht. Het blijkt uit alles, dat het geheele plan zorgvuldig was voorbereid. 's-tiravenhage1 Sept. Het is thans zeker dat de Koningin niet voornemens is de zitting der Staten-Generaal te openen. Dit zal geschieden door de ministers als Koninklijke commissie. De ministerraad hield gisteren middag een buitengewone vergadering. Het Nationaal Bureau van Vrouwen arbeid te 's-Gravenhage maakt bekend, dat van de serie werkjes over vakopleiding voor meisjes dezer dagen is verschenen: no. 11 (no. 14 11 der goedkoope bureau uitgaven), handelend over de opleiding voor Massage en Heilgymnastiek. Dit werkje is 15 cents verkrijgbaar bij den uitgever W. Versluys te Amsterdam, even als het voor eenigen tijd verschenen boekje over vakopleiding voor kunstnijverheid en bouwkundig teekenen. Delft, 31 Aug. Bij den gemeenteraad alhier, is ingekomen een verzoek van belanghebbenden om de kermis, die op 31 Augustus eindigt, te verlengen tot 3 September, op grond van de vele dagen, waarop het zoo hevig regende, dat het bezoek niet noemenswaard was. Rotterdam, 1 Sept. Reeds waren er stemmen opgegaan, vragend waarom de overblijfselen van de briquettenfabriek aan de Zwet, gemeente Overschie, niet werden opgeruimd, daar deze gevaar voor de omgeving opleverden, toen hedenmiddag even vóór drie uur bleek aan welk gevaar men daar heeft blootgestaan. Door een windstoot werd een deel van den hoofdmuur omgeworpen over den rijweg, die er ge heel door versperd werd. Wonder boven wonder zonder ongevallen te veroorzaken. Een paar kinderen waren er juist langs heengegaan en eenige passen achter hen viel de muur. Dit gaf natuurlijk groot ongerief, daar alle rijtuigen en auto's uit Rotterdam rlaar Delft en Den Haag ver plicht waren een grooten omweg te maken. Tilburg, 1 Sept. Gisterenavond halfnegen gebeurde op de kermis alhier een ernstig ongeluk, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopcn. In een kraam, staande tegenover „Hotel Hegeman", werd o. m. ook vuurwerk ver kocht. Nu schijnt dit in aanraking geweest te zijn met vuur, want plotseling sprong met een hevigen knal een kist met vuur werk uit elkaar, hetgeen groote ontsteltenis teweegbracht onder het publiek. Dadelijk werd de omgeving door politie afgezet en een begin van brand gebluscht. Persoonlijke ongelukken zijn hierbij gelukkig niet te betreuren. Dinteloord, 31 Aug. Heden hadden alhier de feestelijkheden plaats ter eere van den jaardag van onze geëerbiedigde Vorstin. Reeds in den vroegen morgen wapperde uit schier alle woningen de driekleur, en joelend en huppelend trokken om 8 uur reeds een menigte kinderen door de dorpsstraten, die met ongeduld wachtten naar al, wat reeds dagen te voren van mond tot mond was gegaan. In feestdos getooid schaarden ze zich tegen 10 uur om het terrein, waar „Aurora" met de feestcommissie, die haar terzijde stond, de deelnemers aan de verschillende wed strijden, en honderden belangstellenden weldra verschenen. 'Overeenkomstig het program namen de volksspelen te 10 uur een aanvang. De uitslag hiervan is als volgt: a. Wedstrijd voor jongens van 10—13 jaar, met een bord met twee eieren C. Hartman, le prijs, een nikkelen hor loge; T. van Est, 2e prijs, een porte- monnaie met één gulden; J. Sulkers, 3e prijs, een mes en één guldenP. den Boef, 4e prijs, een sigarenkoker; C. Tolenaars, 5c prijs, een tabakspijp. b. Wedstrijd per rijwiel met een bran dende sigaret met hindernissen: J. Verhagen, le prijs, 7| gulden; L. Roomer, 2e prijs, 5 gulden; C. van Est, 3e prijs, 3 gulden. c. Ringrijderij van paard en rijtuig voor dame en heer: Mej. Fr. Vroon, le prijs, een gouden horloge; mej. G. Vlamings, 2e prijs, een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1