>4 KINDER' -MEEL. iMelkvoedselvoorKindereneifZieken. en met een staalboor bewerkt, doch de gepantserde kast bood gelukkig weerstand, zoodat een som van 600 gld., die zich in de kast bevond, daardoor aan de inbrekers is ontgaan. In het privé-kantoor werden 2 laden van schrijftafels geforceerd, benevens 6 lessenaars van kantoorbedienden. Groote wanorde werd in het kantoor aangericht en alles overhoop gehaald tijdens de werkzaamheden van de inbrekers, doch geld hebben zij verder niet kunnen vinden. Zondagmorgen werd de inbraak, toen één der patroons in den winkel kwam, ontdekt. 27 Aug. Toen vanmorgen om 7 uur de schoonmaakster het kantoor van den heer Otto Gompertz, in assurantiën, Wijnstraat 72, binnenkwam, zag zij daar een man zitten. Onmiddellijk sloot zij de deur weer af en ging de politie halen, die den man, een 28-jarigen zwerver, naar het bureau aan de Paauwesteeg bracht. Uit het onderzoek, dat verder werd ingesteld, bleek dat de man zich 's avonds te voren in het pand had laten sluiten. Op de 2e verdieping had hij, door het verbreken van een matglazen deurruit, zich toegang verschaft tot het kantoor van den heer C. D. Oosterwijk, makelaar in suiker, waar hij een monster suiker had weggenomen. Vervolgens was hij langs een ladder op een plat gekomen en had zoodoende het kantoor van den heer Gompertz bereikt, waar hij zich een aantal sigaren en een bos sleutels had toegeëigend. Toen hij in bewaring werd gesteld, zeide hij«Goddank, nu ben ik onderdak". Landbouw en Veeteelt. De landbouw en bescherming van schadelijk wild. Men schrijft uit Overijsel aan het Hbld. Het is meer dan treurig zooals in de provincie Overijsel rondom de groote buitenplaatsen met veel bosschen het wild, en vooral het schadelijk gedierte wordt aangekweekt en beschermd ten koste van den landbouw. De boeren klagen steen en been, het eenige waarmee zij zich verweren is geregeld strikken zetten en stroopen. Zelfs in den gesloten jachttijd hoort men tegen den avond ook geregeld schieten, niettegenstaande de jachtdelicten legio zijn. Bij sommige openbare wegen, o. a. in Diepenveen, Bathmen enz., kan men de konijnen bij troepen op weiden en bij buurman's akkers zien grazen, terwijl een jachtopziener of veldwachter de wacht houdt en hen beschermt. Zelfs de mare- chaussée wordt misbruikt om konijnen te beschermen. De directeur van landbouw weet mee te praten wat een moeite het gekost heeft om van autoriteiten, die meestal harts tochtelijke jagers zijn, medewerking te verkrijgen tot het afgeven van machtigingen tot verdelgen van 't schadelijk gedierte en den landbouw te beschermen. Maar alle jagersautoriteiten werken samen om 'tden boeren moeilijk te maken en dit in een zandstreek waar de verdiensten zoo karig zijn en hard gearbeid moet worden. Ten gevolge van den gunstigen zomer is de schade aanzienlijk, en het aanschaffen van afrasteringen ontrooft den boeren een deel van hun karige winst. Het kan nooit goedgekeurd worden dat een boer op een anders terrein hazen of konijnen bemachtigt, maar dat een leger van politie, bezoldigd of onbezoldigd door 't rijk, hem dwingt toe te zien hoe de vruchten van zijn arbeid vernield worden, is al zeer immoreel. Het ware wenschelijk dat van hoogerhand de toestemmingen tot verdelging van schadelijk gedierte gemakkelijker verkrijg baar werden gesteld en aan de immoreele premiestelsels, die de politie ontaardt en maakt dat 't hen moeite kost strikt recht vaardig te zijn, een einde werd gemaakt. De eerste Zeeuwsche geitenvereeniging, die dit jaar te Waarde werd opgericht, heeft een rijkssubsidie van f 50 ontvangen. De vereeniging is eigenares van een bok en een tiental Zaane geiten. Zaterdag zal vanwege de vereeniging een tentoonstelling gehouden worden van geiten in 't bezit van leden der vereeniging. Er zijn twee klassen, één voor Zaane geiten en één voor z.g.n. Zeeuwsche. KERKNIEUWS. Vrouwelijke predikanten. Een be langrijk vraagpunt vormde in de Zaterdag gehouden vergadering der Synode van de Ned. Herv. Kerk het hoofdonderwerp van den dag, n.l.is het goed vrouwen tot de Evangelie-bediening toe te laten? Het werd levendig besproken, waarbij verschil lende stroomingen zich lieten gelden, maar tengevolge van de onvoltalligheid der vergadering aan het einde niet tot beslissing gebracht. Twee jonge dames hadden inschrijving verzocht in het album der kerkelijke pro fessoren, teneinde aldus den weg naar den kansel zich ontsloten te zien, en, mocht de wet zich daartegen verzetten, alsdan stappen van de Synode, om wets wijziging te bewerken. De rapporteerende commissie had een meerderheid en een minderheid. De laatste adviseerde toe stemmend; de eerste het tegendeel, deels omdat zij de toelating der vrouw tot het predikambt niet in overeenstemming acht met de lijnen in de H. Schrift getrokken, deels omdat de vrouw een andere is dan de man in aard en wezen. Warm werd de zaak der vrouwen bepleit door de beide hoogleeraren Knappert en Cannegieter. Zij wezen op de groote beweging van onzen tijd, op hetgeen door de vrouwen reeds is gedaan en bereikt, op de groote gaven en krachten der vrouw, juist op hét' gebied van het gemoedsleven. Zal misschien de vrouw in sommige punten minder uit munten, vooral op het gebied der inwendige zending zal zij haar krachten ontplooien. Eigenaardige gaven acht men haar eigen voor het werk der Evangelie-bediening. Daarom hoopt men dat de tijd niet verre zal zijn, dat de krachten der vrouw gebruikt zullen worden voor het Koninkrijk Gods, terwijl men de ongegrondheid der bezwaren aan de H. Schrift ontleend tracht aan te toonen. Anderen deelen de laatste niet, maar trachten met het oog op de practijk aan te toonen, dat het ambt van predikant, als geheel genomen, niet geschikt is, om door de vrouw te worden bekleed; dat bovendien de zaak niet rijp is voor beslissing. In de kerk heeft zich de wensch naar vrouwelijke predikanten niet geopenbaard, eer het tegendeel. Voor de bizondere gaven der vrouw staan op philantropisch gebied tal van werkkringen open. Nog anderen schatten de vrouwen heel hoog en eveneens haar gaven, maar op haar plaats, en principieel blijven zij betwijfelen of deze plaats de kansel is. Te midden van deze discussie wordt vrij algemeen gevoeld, dat het verzoek van adressanten niet, zonder meer, kan toegestaan worden, wijl dit tegen den geest der wet is. De Synode zou dan beslissen over een zaak, waarover de kerk zich niet heeft uitgesproken. Daarom willen zij een voorstel tot wetswijziging aangenomen zien in den betrokken zin en daarover het gevoelen der kerk hooren. Een later bericht meldt: De synode der Ned. Herv. Kerk verwierp het voorstel om aan de kerk een reglements wijziging voor te leggen, die de toelating van vrouwelijke studenten tot de studie voor predikant mogelijk zou maken. Ook het voorstel tot invoering van vrouwenkiesrecht in de kerk werd ver worpen. Verder werd in 'die zitting met alge- meene stemmen aangenomen een door dr. Weijland ingediend voorstel, om door tusschenkomst van de kerkelijke besturen de gemeenten met drie en meer predikanten uit te noodigen aan de Synodale Commissie een memorie te doen toekomen, beant woordende verschillende vragen betrekke lijk wijziging van het reglement op de benoeming van ouderlingen enz. Aangezien hierdoor het voorstel Middel burg (de beroeping van predikanten uit sluitend op te dragen aan den kerkeraad) tot een voorwerp van onderzoek is ge worden, besloot de Synode dat voorstel thans niet in behandeling te nemen. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1-5 regels f 1,elke regel meer f 0,20. Ondervinding van een Inwoner van Middelburg. Mejuffrouw A. Vroonland, Beenhouwerssingel K 76 te Middelburg, meldt ons: Het is thans reeds vijf jaren dat ik gesukkeld heb aan een hevige pijn in de lendenen, rug en zijden. De urine was erg beslagen en kwam met een branderig, pijnlijk gevoel. Ik had veel zwetingen en benauwdheden, die door huiveringen werden gevolgd, ook leed ik aan rheumatiek. Somtijds was mijn geheele lichaam opgezwollen, waardoor ik mijn kleeren dikwijls niet eens dicht maken kon en vooral mijn enkels en polsen waren dik opgezet Ik sliep slecht en wanneer ik 's morgens opstond was ik reeds vermoeid. Verschillende malen was ik hier voor onder behandeling geweest, doch zonder merkbare verlichting en het was mijn geluk, dat ik met Foster's Rugpijn Nierenpillen bekend raakte, want ik h.id deze nauwelijks twee weken ingenomen, toen ik reeds een groote verlichting bekwam. Nadat ik nog een paar doosjes had gebruikt, kwam er een algeheele verandering in mijn toesland. De pijn was zoo goed als ver dwenen en van al de vroegere ellende bemerkte ik bijna niets meer. Ik zal thans nog een tijdje met uw pillen doorgaan en hoop u binnenkort mijn volkomen herstel te kunnen melden. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Nierziekte is gevaarlijk, omdat zij zoo onge merkt aankomt. Zij heeft veel verschijnselen en menigmaal wordt ze voor een andere ziekte gehouden. Hoofdpijn, een zenuwachtige prikkel bare toestand, onregelmatig hart, slapeloosheid, duizelingen, een voortdurend vermoeid gevoel, dit zijn even goed kenteekenen van nieraan doening als rugpijn, waterzucht, onregelmatige urine, rheumatiek, graveel, zwakte der blaas enz. Nierziekte kan soms jaren in het gestel zijn, vóórdat de oorzaak van het kwaad vermoed werd. Dat is het gevaar. Foster's Rugpijn Nierenpillen zijn een speciaal geneesmiddel voor nier- en Let er op, dat gij de échte Foster's Rugpijn Nierenpillen bekomt, elke échte doos voert den naam voluit, benevens de handteekening van James Foster. Ze zijn te Zlerlkzce verkrijgbaar bij den Heer M. S. Polak, gedipt. Drogist, cn te Tholen by den Heer W. Potterfiliaal Apotheek „Coronoe", Stoofstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 11,75 voor één of f 10,— voor 6 doozen. Jubilé Dr. Mezger ie Domburg. Van het feest van Zaterdagnamiddag wordt nader nog gemeld: De aubade der kinderen slaagde uit stekend. Behalve het „Huidelied" werd ook het „Wien Neêrlands Bloed" gezongen. De leider werd met zij'ne heipers binnen genoodigd. Ds. G. A. v. d. Hooft sjJr%k namens vele vrienden den jubilaris toe. Burgemeester en Wethouders van Oost- Kapelle boden namens den raad dier gemeente een bloemstuk aan. Voor al de verschillende huldebetoogingen dankte Dr. Mezger met enkele woorden. Onder de vele bloemstukken, welke de jubilaris ontving, is er één van de Maatschappij „Zeebad Domburg" en één van de Vereeniging tot bevordering van de belangen der badplaats Domburg. Van de Prinses van Saksen—Meiningen ontving hij haar portret en bloemen. Onder de bloemen waren 600 „Edelweiss" uit Tyrol. Het concert op de Markt werd nadat de heer en mevrouw Mezger een rijtoer hadden gemaakt gedeeltelijk door Dr. Mezger bijgewoond, wien daarvoor in het gemeentehuis eene kamer was gereserveerd, en die zich daar met verscheidene der fenoodigden onderhield, o. a. Prinses van aksen-Meiningen. Het feest trok vele bezoekers, ook uit Middelburg en het verdere Walcheren. Nadat op verzoek door het korps het „Wilhelmus" was gespeeld, dankte Dr. Mezger den directeur van het Middelburgsch muziekkorps, den heer Jan Morks en de leden van het korps. Na afloop van het concert keerde geleidelijk de gewone stilte in het dorp terug, totdat tegen acht uur des avonds wederom velen zich verzamelden op den weg vóór de villa „Irma", in afwachting dat toegang zou worden verleend tot den tuin. De salons van de villa vulden zich weder geleidelijk met vele genoodigden, onder wie de Groothertog van Mecklenburg en de Prinses van Saksen—Meiningen. Tegen half negen werd de toegang voor het publiek opengesteld en zochten allen een plaatsje op het grasveld vóór de villa, waar alsnu een vuurwerk werd afgestoken, dat uitstekend geslaagd mag heeten. Het officieele gedeelte van den feestdag was daarmede afgeloopen. ID© duim, Zijn specialiteit is de massage. Zijn roem de duim. Die duim van dr. Mezger! Wie hebben al niet onder dien duim gezeten ook gezucht, gekermd; om daarna dien duim dankbaar te herdenken. Het zou een grootsche stoet geweest zijn, wanneer zij op zijn zeventigsten ver jaardag, voorbij hun ouden wrijfdokter hadden gedefileerd. Heel Amsterdam kende den duim van Mezger, heel Amsterdam prees dien duim, omdat hij van alle hoeken van de wereld de patiënten hier heen lokte, en al die jichtigen en rheumatieken in het Amstel- hötel neerstreken en door Amsterdam als aanzienlijke burgers werden gehuisvest, zoolang zij onder Mezger's behandeling bleven. Behalve dan Keizerin Eugénie, die door straatjongens op het Rembrandtplein met vuil was gegooid en toen nooit meer in Amsterdam terug wilde komen. Tal van andere gekroonde hoofden van Europa bleef de duim echter lokken. Het is een pagina uit de Alm. de Gotha, wan neer men van Mezgers patiënten spreekt. Bijna alle Duitsche vorsten en vorstjes; de vader van onzen Prins-Gemaal, ook de vorige groothertog van Mecklenburg; dan het Zweedsche hof, o.a. de tegenwoordige koning, die op krukken in Amsterdam kwam, op zijn eigen beenen vertrok, zijn krukken als trofée aan dr. Mezger liet. Ook niet te vergeten Carmen Sylva, een bekende figuur vroeger in onze hoofdstad. Al deze hooge patiënten kwamen om dien genezing brengenden duim. Mezger had de naam hardhandig te zijn. Hij kreeg de stijfste gewrichten echter weer lenig. En zijn dankbare patiënten brachten hem zijn groote reputatie. Een eigenaardigheid dr. Mezger gaf nooit rekeningen; zijn patiënten hadden zich zelf te taxeeren. De duim was bepaald populair in Am sterdam. Dr. Mezger wilde een dertig jaar geleden Amsterdam verlateneen commissie werd haastig bijeengebracht, bood hem een aanzienlijk bedrag aanlater vertrok Mezger toch naar Wiesbaden. En Braakensiek, deze ernstige gebeurtenis in De Groene in beeld brengende, teekende een duim De laatste jaren brengt dr. Mezger de zomermaanden in Domburg doornaar het heet om te rusten, maar hij rust meestal niet, wrijft toch. Hij is weinig veranderd, schijnt het, sedert hij in Amsterdam in het Amstel- hötel praktiseerde; altijd wat ruw, wat onbehouwen; toch nog even goedhartig, vertrouwenwekkendhartelijk zelfs, en eenvoudig weg, of een prins van den bloede of een gewone burgérpatiënt zich kromt onder den nog steeds gevreesden, doch heilbrengenden duim. Gemengd Nieuws. Wie volgtDe Amsterdamsche briefschrijver van „Patrimonium" vertelt van een „Zekeren patroon". Hij is een schilders baas te Amsterdam, 't Wordt Zaterdag namiddag. Dan komen de knechts één voor één binnen om hunne „centen". Die zijn weekgeld heeft ontvangen gaat heen, "en de baas roept: „Wie volgt?". Nu, het wordt Zaterdagnamiddag. Één voor één komen de knechts binnen. Ook een be jaarde knecht komt in het kantoor. „Dat is vandaag 50 jaar baas, dat ik hier ben!" „Zoo? Jonge, jonge, waar blijft die tijd! Wie volgt?" Voor een schoenwinkel in de Ooster park-traat te Amsterdam leest men: „Alhier verkrijgbaar schoenen voor heeren militairen, zonder neus". Eerlijkheid beloond? Een arme, nette jongen vond aan 't station te Nijme gen een tasch met geldswaardige papieren, o.a. bankbiljetten van f 25 en f 10; het andere deel der tasch was gesloten, zoodat hiervan de inhoud niet door den vinder kon worden bepaald. Hijgend van blijd schap en haast spoedde de jongen zich naar den eigenaar te Hees en ontving als belooning eerst 25 cents en, daar de vinder terecht niet tevreden was, in 't geheel 50 cents. Hagelslag. Het bedrag der schade, welke door den hagelslag van Woensdag 12 Augustus in tien minuten tfjds is toegebracht aan de tabak en andere te veld staande vruchten in de dorpen Leeuwen en Altforst (Maas-en-Waal), wordt geschat op f 22.000. Ook een vreemde gewaarwording! Groningers, die Zondagmiddag met de Zuidlaarder tram van 5 uur naar huis kwamen, hebben een minder prettig avontuur gehad. Plotseling werd een ge kraak gehoord en even later stonden de trampassagiers in het zand tusschen de rails. De trambodem had den last niet kunnen dragen Gelukkig bleven persoonlijke ongelukken achterwege. Door een struikroover vermoord. Twee badgasten te Schapbach in Baden maakten een wandeling naar het 846 meter hoog in het gebergte liggende Glaswald- meer. Toen zij daar op een bank hadden plaats genomen, knalden eensklaps geweer schoten uit het kreupelhout en één der heeren, een lederfabrikant uit Keulen, stortte, in de borst getroffen, dood neer, terwijl de andere, een advocaat uit Mann heim, een lichte verwonding aan den arin bekwam. Hij kon nog vluchten naar de naastbijgelegen woning, waar men hem hulp verleende en tevens om de gendarmes zond. Toen deze het lijk van den ver moorde vonden, was het beroofd van alles wat de verslagene aan waarde bij zich had. Met honden zocht men de geheele om geving af, maar geen spoor van den misdadiger werd gevonden. Later werd te Genève een man gearres teerd,, die het horloge met ketting van den verslagene bij zich had. De moordenaar, die zijn schuld reeds bekend heeft, heet Alfred van Jason, en is voormalig student uit Riga, die daarna eenigen tijd te Berlijn als kleermakersknecht heeft gewerkt. Men zal den dag niet prijzen voor den avond! Die waarschuwing mag ook de Brusselsche voorstad Schaerbeek zich ter harte nemen. Er is een boulevard Van de Putte en een rue Octave Houssa. De dragers van deze namen zijn de wet houder en de stads-ingenieur, die nu vervolgd worden wegens schandelijke be voordeeling van anderen, en tegelijk van zichzelf! De boulevard en de straat zullen wel herdoopt worden. Te Heringsdorf, een zeebadplaats in Pommeren, was prof. Rudolf Spitzer uit Sternberg, in Moravië, met zijne jonge vrouw gelogeerd. Zij waren tien dagen op de huwelijksreis en schenen het goed met elkaar te kunnen vinden. Gisteren ochtend ging de vrouw heel alleen naar den uitkijktoren en vroeg aan den portier postpapier en potlood. Zij schreef haastig een paar regels neer en sloot die in een omslag aan het adres van haren man. Toen niemand op haar lette, sprong zij van den toren in de diepte. Men vond haar later met gebroken ledematen, dood. In het briefje aan haar man stond, dat zij afscheid van hem nam en vergiffenis ver zocht, om hare vlucht uit het leven. Zij hoopte, dat hij met een ander gelukkiger zou worden, dan het met haar mogelijk geweest was. Telefoon in het graf. De Amerikaansche bladen melden, dat de weduwe Richmond, een rijke boerin in Louisiana, niet alleen heeft bepaald, dat haar lijkkist flink met luchtgaten moet worden voorzien, maar ook dat er een klein telefoontoestel in moet worden gemaakt, welke directe verbinding geeft met de woning van den doodgraver. Zij is bevreesd schijndood te worden begraven. Een gruweldaad is in het Fransch- Duitsche grensplaatsje Longroy gepleegd door drie Italianen, die daar als land- loopers rondzwierven. De Duitsche douanen-ontvanger wandelde met zijn jonge vrouw in het bosch nabij de gemeente, toen eenklaps drie kerels uit het struikgewas sprongen en zich op het echtpaar wierpen. Met een geweldigen vuistslag deed één der bandieten de jonge vrouw bewusteloos neerstorten. De man werd aan een boom vastgebonden en daarna haalden zij hun messen voor den dag en vermoordden de arme vrouw op een manier, die de pen weigert te beschrijven. Toen eenigen tijd later voorbijgangers het vreeselijk drama ontdekten en den man bevrijdden, was deze zinneloos geworden. De plegers van die onmenschelijke misdaad zijn in den loop van den avond aangehouden. Ingezonden Stukken. Dreischor, Augustus 1908. Mijnheer de Redacteur i Door uw hoofdartikel „Vrede en Verzoening" zijn, naar ik later bemerkte, velen uwer lezers aangenaam verrast. Ik was ook zeer verrast, maar tevens vond ik het onbescheiden, dat de Koningin der Aarde zich reeds toen al met onze zaken bemoeide. Ik moet echter hier openlijk en eerlijk bekennen, na de opmerkingen van belanghebbenden en be langstellenden in de Luctoret Emergo-aangeiegen- heden, vond ik het geen onbescheidenheid, want het is niet mijne zaak, niet de zaak van een oud of nieuw bestuur, maar het is een algemeene, een publieke zaak, waarvan het publiek rechtens toekomt meer te weten. Om deze redenen, en opgewekt door uw hoofd artikel, stelde de heer A. A. Vis te Noordgouwe pogingen in het werk, om het bestuur te bewegen, een algemeene vergadering te houden, in de hoop en vaste overtuiging, dat dan den leden recht zou wedervaren, en wij zouden weten, hoe de zaken, hunne zaken staan, en hoe die worden behartigd. Ik was vol verwachting van die poging, ik dacht, dat kan een einde aan den oorlog maken. Voor proces, gebruik ik hier ongemerkt het woord oorlog; nu ik het zoo zie een goed woord. Oorlog en proces toch kosten beide veel geld; er komt veel geld in zakken, waarin wij het liever niet zagen, er wordt veel bij geknoeid, ze maken beide diepe en ongeneesclijke, ja zelfs doodelijke wonden. Verder staat er bij oorlog en proces een gene raal aan het hoofd. Ik was vol verwachting, want de generaal, in casu voorzitter, heeft tot lijfspreuk: Vrede geeft zegen; hij liet die woorden zelfs met zwarte letters op zijn inrijhek zetten, zeker niet alleen om ze te zien en te laten zien, maar vooral om ze in toepassing te brengen en te doen brengen. Op het verzoek van den heer A. A. Vis schreef hij echter het volgend briefje: Kerkwerve, 8 Aug. 1908. Den WelEd. Heer A. A. VJS te Noordgouwe. WelEd. Heer I Namens Liquidateuren, en In antwoord op Uw schrijven van 5 dezer, zij UEd. bij dezen het bericht, wij geen termen kennen, om een vergadering, door U bedoeld, te beleggen. Beleefdelijk groetend. C. J. BOOGERD. Met andere woorden, de oorlog moet maar voortduren. Zoo gaat het dikwijls, dat een oorlog voort moet duren, en menigmaal tegen den zin van den generaal en zijn geheelen staf, laat staan de sol daten, en alleen omdat er adviseurs zijn, die liever zien vechten, soms in de hoop, er beter van te worden. Dit alles, Mijnheer de Redacteur, en ook wat ik u nog verder zal zeggen, moeten, het is hun recht, alle leden en belangstellenden weten. Behalve dat Ik wat zeggen wil, heb ik bok een en ander te vragen, ik zal zoo vrij zijn u dit tegelijkertijd te doen. Het antwoord van den voorzitter aan den heer A. A. Vis is zeer zeker weergegeven op raad van den adviseur, dien het bestuur zich gekozen heeft. Wanneer ik hier by kon schrijven, hoe veel duizende guldens die adviezen uit de zakken van de leden in die van den adviseur zullen doen verdwenen, zoude ik zeer zeker de grootste nieuwsgierigheid hebben bevredigd. Ik kan het echter niet, wel kan ik zoo bij be nadering zeggen, wat er ook op die adviezen voor de leden is gewonnen: 1°. Hebben de leden in plaats van een oorlog- zuchtlgen voorzitter als ik, er één in de plaats gekregen, die tot devies heeft, Vrede geeft zegen, maar in werkeiykheid misschien veel heersch- zuchtiger is dan ik, waarom toch dingt hij anders en op allerlei wijze naar zooveel ambten. 2°. Hebben de leden vijfduizend guldens ge kregen by schikking over de kwestie, dat door het oude bestuur de fabriek te goedkoop was verkocht. Hierby zy vermeld het merkwaardig feit, dat de heer J. M. v. d. Bout Fz., toen ter tijd be- hoorende als penningmeester by het oude bestuur, met ons de fabriek heeft verkocht, en na afloop zijn blaadje keerde, de leden tot verzet aanspoorde, en alzoo de stichter van den oorlog is geweest. Bij deze schikking d.d. 8 Maart 1904 voor de arr.-rechtbank te Zierikzee is beloofd door het nieuwe bestuur, dat de pl.m. f 7000 aan den heer M. C. de Crane door hetzelve zou worden betaald, indien uit de boeken blijkt, dat den heer De Crane dit toekomt. In een vroegere zitting is door de heeren D. Hocke Dz., J. M. v. d. Bout Fz., C. J. Boogerd, M. v. d. Bout, J. W. Gast, M. de Gloppér en M. den Boer erkend, dat zij van een rekening courant en een schuld by den heer De Crane afwisten. Een belangrijk onderdeel by punt 1 zou ik nog vergetenby het vonnis, waarbq het oude bestuur werd afgezet, en het nieuwe op het terrein gebracht, is dit nieuwe bestuur veroordeeld in de kosten. Het genoegg-** nieuw bestuur te hebben, in plaats van w" e^n zal aan de leden dus f 3500 kosten, /ncf/eJ ,.?ude, goed zyn deze schuld voor het bestuur *oo nemen. Want, let wel: het bestuur js .r te kosten veroordeeld, en niet de operatie de de coöperatie had geen machtlg/e/tofproc w^nt gegeven. ueeren En nu, Mynheer de Redade nn, nog om de pl.m. f 7000fabrfelr SCh%? heeft bij den heer M. C. t'T,u,<1 Ik hoor u vragen: g. er is toch voor de arr'e beloofd te betalen, als 'j/g n0^cn blijlet fe zoo is het. maar reet/* f™" «hter^? loften geen rechten? -den mn u Dat zullen de me, begrijpe h"n boeren verstand, zoo min r"en, da( Jn ftt voor mij en voor 'ei ,0°a' «f di, begrijpen, maar tr 'K zat het u bewezen. dat de t De boeken, wV en heer n„ ijr,ek r f 7000 schuld I e Crane,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 3