Stavenisse. In de 1.1. Woensdag alhier gehouden vergadering van Ingelanden van den polder Oudkempenshofstede is be noemd als vertegenwoordiger van dien polder, in den Dljkraad der waterkeering van genoemden calamiteusen polder, de heer M. J. Hoek van St.-Maartensdijk, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van Mr. J. C. van der Lek de Clercq te Zierikzee. St.-Maartensdijk, 27 Aug. Woensdag middag ongev. 2 ure verlieten hier de haven een sleepboot met 5 daaraan verbonden schepen, geladen met vlas, met bestem ming naar België. Op de sleepboot be vonden zich behalve de gewone bemanning ook nog de personen 1. Quaak en J. G. van Oefelen van hier, welke dienst moesten doen als loods in de buitenhaven, benevens de 15-jarige A. B„ mede van hier, welke voor zijn genoegen dit loodstochtje mee maakte. Toen bijna het diepe vaarwater der Oosterschelde bereikt was, achtte men de loodsdienst verricht en begaven zich de beide loodsen, alsmede A. B. in een daarvoor bestemd roeibootje, om huiswaarts te keeren. Nauwelijks was dit roeibootje van de sleepboot los, of tengevolge van de groote beweging in het water, werd het in eens vol water geworpen en kan telde, waardoor de drie opvarenden in de Oosterschelde terecht kwamen. Van Oefelen wist al zwemmende een anker der verge zellende schepen te bereiken, vanwaar het hem mogelijk was zich verder te redden. Quaak echter, aan wien de 15-jarige B. zich had vastgeklemd, kon zich alleen voor zinken behoeden, door een loshangend touw vast te houden, wat bij de onstui migheid der zee nog altijd gevaarvol bleef. Intusschen waren echter van de bijzijnde schepen dadelijk pogingen in het werk gesteld om de drenkelingen te redden, wat dan ook aan de schippers De Leeuwen en Cornelisse mocht gelukken. De loods Quaak verklaarde ongeveer 25 minuten in benarden toestand in 't water te hebben doorgebracht en deed later nog de ervaring op, dat een bedrag van 1 2,50 hem was ontspoeld. Scherpenisse, 27 Aug. Met ingang van 1 September a.s. is de commies derde klasse der directe belastingen en accijnzen, j. J. Geluk alhier, bevorderd tot de tweede klasse bij dien tak van dienst. Vermoedelijk is er met het laatste onweder van deze week, alhier nog een schaap gedood, in de weide van de wed. M. Vos. Althans, toen men in de weide kwam, even na het onweder, was het dier nog warm. Poortvliet, 26 Aug. Hedennamiddag viel een kind van K. N. in den Molenput nUiiw. „O'V-.r-ofdjWC. di/t, éaVWjJlHlXf! waarop het bruggetje rust. Door smid v. d. A. werden beiden op het droge gebracht. Oud-Vossemeer. Door het bestuur van Oud-Vossemeer's zanggezelschap is be sloten Maandagavond ter eere van den verjaardag van Hare Majesteit onze Koningin een uitvoering te geven op een te plaatsen muziektent vóór het gemeentehuis. Waar de vereeniging nog sedert korten tijd bestaat, zal natuurlijk de verwachting niet te hoog gespannen mogen zijn, maar waar H. M. bij den watersnood van Maart 1906 zoo'n groote belangstelling bewees door woord en daad in het lot van de getrof fenen, daar zal een uiting van den goeden wil om H. M. te toonen, dat de ingezetenen van Vossemeer met de grootste dankbaar heid bezield zijn, door ieder wel op prijs gesteld worden. Moge de noodige belang stelling in het concert dit duidelijk aan geven Naar ons wordt gemeld is een onderzoek ingesteld naar en in verband daarmede een verhaal opgemaakt tegen een persoon, verdacht van te hebben geschreven of doen schrijven van een dreigbrief naar een landbouwer, in een aangrenzende gemeente, waarin o. m. voor kwam, dat aan een verzoek moest voldaan worden of dat anders de schuur In brand zou gestoken worden. Middelburg, 27 Aug. Z. K. H. Prins Hendrik is hedenmiddag 12 uur met den gewonen sneltrein, waarin een eerste- klasse-coupé was gereserveerd, alhier aangekomen. De Commissaris der Koningin en de Burgemeester waren op het perron. Na de begroeting begaf de Prins zich onmiddellijk naar het gereedstaande rijtuig en vertrok naar Domburg. In de omgeving van het station was tamelijk veel publiek, dat den Prins levendig toejuichte. Nader meldt men uit Domburg: Precies één uur kwam de Prins hier aan. Op den weg van Middelburg naar hier werd hij toegejuicht, vooral te Oostkapel Ie dat geheel in vlaggentooi was. Bij de buitenplaats „Vredenrust" werden door kinderen bloemen in het rijtuig geworpen. Bij de aankomst alhier werd terstond naar het Strandhotel gereden, alwaar de Prins door den Groothertog van Mecklen burg hartelijk werd verwelkomd. Van de openbare gebouwen en enkele particuliere woningen waait de vlag. Het weder, dat zich vanmorgen slecht liet aanzien, is thans tamelijk goedde zon breekt door de wolken heen. Terstond na aankomst begon de lunch, waaraan alleen werd deelgenomen door de vorstelijke personen en hunne adjudanten. Te ruim zes uren vertrekt de Prins weder per rijtuig naar Middelburg. Ook hier was veel publiek. Te Middelburg zal den 6 September e.k. in den tuin van het Schuttershol een groote openbare vergadering worden ge houden voor algemeen stemrecht en den tien-urendag. Sprekers zullen zijn de heeren N. van Hinte uit Rotterdam en W. G. Sannes uit Middelburg. De muziek-vereeniging „Excelsior" en de zangvereeniging „De Volksstem" zullen hare medewerking verleenen. De Mlddelburgsche Bestuurdersbond heeft opnieuw een adres aan den gemeente raad gezonden, inzake de verzekering tegen werkeloosheid. Adressanten dringen er beleefd op aan, dat door den Raad spoedige maatregelen worden getroffen tot regeling van den steun van gemeentewege, opdat de vakver- eenigingen, wier leden het meest te lijden hebben van dit maatschappelijk kwaad, in hunne pogingen om spoedige hulp te verschaffen, niet worden teleurgesteld. Den 30 October 1907 werd In de vergadering van den gemeenteraad aan Burgem. en Weth. de uitnoodiging gericht om een onderzoek in te stellen naar de vraag, of te Middelburg behoefte bestaat aan een school voor achterlijke kinderen. Volgens de commissie van toezicht op het lager onderwijs, zijn er in het geheel 26 zwakzinnige kjnderen op de scholen in de gemeente, die in de termen zouden vallen een school voor zwakzinnigen te bevolken. Dit aantal is 0.83 pCt. van alle schoolgaande kinderen in de gemeente. Op financiëele gronden stellen Burgem. en Weth. aan den gemeenteraad evenwel voor, niet tot oprichting van zulk een school te besluiten, daar dit in elk geval te veel van de financiën der gemeente eischt, tegenover de behoefte die er aan zou kunnen bestaan. De tweede luitenant M. J. Harts, thans non-actief, is in activiteit hersteld en ingedeeld bij het 4e bat. 3e reg. inf. te Vllssingen. Vlissingen, 27 Aug. Ter gelegenheid van den jaardag der Koningin zullen alhier des avonds de visschersvaartulgen In de Bellamykade a giorno worden verlicht en een concert worden gegeven door „Ons Genoegen". Pogingen zullen worden aan gewend om een vuurwerk, dat de bad- commissie voornemens is aan het strand te doen ontsteken, op den Boulevard bij het standbeeld van De Ruyter te doen plaats hebben. besloten de tieniarloe reoeerino voor een uennmeve" regen,k. .„ol,cn op 14 September. Terneuzen. De heer P. Moes, die aan de beurt van aftreding Is als wethouder, wenscht voor een herbenoeming niet meer in aanmerking te komen. Op het graf van wijlen den heer M. Verbrugge, in leven voorzitter van de afdeeling Terneuzen van de schippers- vereeniging „Schuttevaer", is, vanwege die afdeeling, een monument onthuld, waarop staat: „Aan onzen betreurden Voorzitter, den heer M. Verbrugge, afdeeling Terneuzen van de schippers-vereeniging „Schuttevaer" 31 Maart 1908. O N D E R W IJ S. Bij het onlangs gehouden examen, uit geschreven door de Maatschappij ter bevordering der Bouwkunst, slaagde voor gezel de heer J. Brandenburg van Vlis singen. Voor het tweede gedeelte van het notariëel staats-examen is te 's-Gravenhage geslaagd de heer W. van der Linde Wz. te Goes. De heer Jac. Vijverberg, van Bruinisse, onderwijzer aan een openbare school te Hilversum, heeft met goed gevolg examen afgelegd voor de Fransche taal. (1. o.) Benoemd tot onderwijzeres aan de primo November te openen Roomsch- Katholleke School te Oud-Vossemeer, mej. A. J. Kerkhoff te Haarlem. Donderdag 1.1. slaagde te Amsterdam voor de hoofdacte, de heer P. J. Quakke- laar, geboortig van St.-Maartensdijk, thans te Amstelveen. Dinteloord, 27 Aug. De heer J. M. Nagtegaal, onderwijzer aan de 2e openbare school alhier, is als zoodanig benoemd aan de le openbare school te Goedereede. RECHTSZAKEN. Overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeelde de rechtbank te Amsterdam den directeur-uitgever van de Edto tot f 100 boete, subs. 10 dagen hechtenis, wegens opname in zijn blad van 31 Sept. 1907 van een artikel, beleedigend voor den anarchist Samson. De rechtbank te Middelburg heeft heden (Vrijdag) een 18-jarigen veldarbeider uit IJzendljke, thans te Middelburg gedeti neerd wegens bedreiging met brandstichting, veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. PREDIKBEURTEN in onderstaande gemeenten van Schouwen en Duiveland. Zondag 30 Augustus 190 8. Chr. Qerel. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. halt tien ure, '8 nam. twee ure en 'savonds zes ure: ds. Wisse. Oeref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. tien ure en 's avonds half zes ure: ds. Laman. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstraat. Zondag 30 Augustus, 's Voormiddags tien ure: Kinderkerk; 's avonds half zeven ure: de heer C. Taanman, evangelist. Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Nam. twee ure: ds. Reus van Eikerzee. Herv. Kerk te Serooskerke: 'sNam. twee ure: ds. Pols. (Doopsbedlenlng). Herv. Kerk te Burgh: 's Voorm. half tien ure: ds. Van der Linde. Herv. Kerk te Renesse: 's Voorm. half tien ure: ds. Van Veen. Herv. Kerk te Noordwelle: 'sNam. twee ure: ds. Van Veen. Herv. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure: ds. Japchen. (Zondagsschool weder als vorige week). Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: s Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Etkerzee: 's Voorm. half tien ure: ds. Reus. Geref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Brouwershaven: 'sVoorm. half tien ure: ds. Van den Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Zonnemalre: 's Voorm. half tien ure: ds. De Leur. (Doops bedlenlng). Geref. Kerk te Zonnemalre: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van Sdialk. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm. half tien ure: ds. Schouten. Herv. Kerk te Dreischor: s Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Van de Griend. (Doopsbediening. Beide keeren collecte voor de Generale Kas). Herv. Kerk te Ouwerkerk: 's Nam. twee ure: ds. Vdn der Linden van Nleuwerkerk. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure: ds. Van der Linden. (Collecte voor het orgel); 'snam. twee ure: geen dienst. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 'sVoorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 's avonds half zes ureLeeskerk. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure, 'snam. 2 ure en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure: geen dienst; 'snam. twee ure: dr. Weeda. Geref. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Staal; 'savonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: 's Voorm. half tien ure: dr. Helder van Zierikzee. Herv. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure: Leeskerk; 'snam. half drie ure: ds. Kamsteeg van Stavenisse. Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure: ds. De Jager. Oud-Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 'savonds vijf ure: Leeskerk. Evangelisatie te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Gewone dienst. Evangelisatie JeruCI II: 's Voorm. tien ure en 's avonds half acht ure: Gewone dienst geheel zijn er 151 aangetast, waarvan 47 gestorven en 53 verkocht zijn. Vrijdag of Zaterdag zal er aan de leden van den Varkenshond „Draagt elkanders lasten" een uitkeering plaats hebben van een totaal van f 726. Gelukkig echter, dat deze over een ruime kas te beschikken heeft. Oud-Vossemeer. Ook in deze gemeente heeft de vlekziekte onder de varkens tal van offers geëischteen vijftigtal zijn ver kocht en naar elders vervoerdeenige gestorven en volgens de voorschriften regraven en anderen bijtijds voor eigen consumptie geslacht. Van den „Varkens- bond", welke verplichte enting dezen winter in zijn statuten voorschreef, is nog geen enkel exemplaar aangetast. Men meldt ons: Er werd in sommige bladen medegedeeld, dat de koojzaadoogst in den nieuwen Siaakpolder verbazend meegevallen was, en dat de opbrengst, vooral voor een jaar als 1908 met een zeer laag beschot, zeer hoog is geweest. Van wel ingelichte zijde wordt verzocht te melden, dat slechts 214 H L. is geoogst van de circa 19 gemeten, met dat gewas bezet geweest, alzoo ruim 11 H L. per gemet, werkelijk geen hoeveelheid om op te roemen. Vanwege de afdeeling Walcheren van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zal op 17, 18 en 19 September te Middelburg een tentoonstelling worden gehouden van planten, bloemen, vruchten, groenten, enz. Aanbesteding en. Verkoopingen enz. Renesse, 25 Aug. Ten overstaan van notaris W. F. del Campo genaamd Camp werden publiek verkocht te Zierikzee: 1. Oemeente Noordwelle: De volgende onroerende goederen, verpacht lot in 1911, voor f 28,25 per gemet De hofstede „Welland", groot 36.30.43 H.A., voor 1.15.60 H.A. weiland aan DIrkjeswekken 3.13.00 id. aldaar 2.72.40 id. aan Jan Vossesweg 171.20 id. aldaar 1.21.50 id. id 1.19.70 id. aan Kloetenistweg 1.11.70 ld. aldaar II. Oemeente f 692, met toebedingen ad f 771 - 540; - 450; -621; - 600; - 620; 620; 625. E11 e m eet: 1.22.30 u t»7.2 u 0.71.90 0.62.00 1.94.30 0.53.00 2.16.00 1.93.50 H.A. bouwland, ld. ld. j,d. voor f hoek Weelweg aan Krifn "tórèliWég aldaar id III. Gemeente Duivendijke: H.A. bouwland, aan Zandwegvoor f 847 id. bij Loopers-Capelle- 1400 wei, aan Schendersweg- 763 ld. aldaar- 770 IV. Oemeente Haamstede: 16.69.30 H.A. bouwland, poldergrond en bosch, voor f 130, met toebedingen ad f 500. Alles per Schouwsch gemet plus 8 pCt. onkosten. Bruinisse, 26 Aug. Ten overstaan van den notaris J. Franse werd heden alhier in het openbaar verkocht het h8tel-café- restaurant Storm, met erl en tuin, voor f 6196. De openbare verkooping van den mestvaalt le Bruinisse heeft ruim f 160 opgebracht. Door de kerkvoogden der Geref. Gemeente te Bruinisse is aanbesteed het bouwen eener pastorie aan de School straat. Aannemers zijn geworden de heeren: M. v. Oeveren, metselwerk, voor f 1755. P. Brouwer, timmerwerk, - 1668. S. Krijger, smidswerk, - 170. H. Deurloo, schilderswerk, - 235. Kerkwerve, 28 Aug. Heden werden ten overstaan van den notaris H. J. van Nouhuys te Zierikzee, alhier openbaar verkocht suikerbieten voor f 120, f 110 en f 124 per gejpet. Colljnsplaat, 26 Aug. Heden werd door het college van Burgemeester en Wethou ders herbesteed het dempen en rioleeren eener sloot (vermeid in de courant van 20 dezer). Inschrijvers waren: H. J. Hubrechtse, Wissekerke, voor f 360; J. M. Haringman alhier, voor I 370. Aan den laagsten in schrijver gegund. Colijnsplaat, 27 Aug. Door 't Gemeente bestuur werd aanbesteed de levering van de benoodigde petroleum voor de straat verlichting en de schoollokalen, gedurende den aanstaanden winter. Gegund aan de minste inschrijvers M. Karman en P." de Regt, voor 10J cent per liter. De levering van de benoodigde steen kolen voor de schoollokalen werd gegund aan Anth. Kole Cz., voor 90 cent per hectoliter. Poortvliet, 26 Aug. Door het gemeente bestuur werd hedenvoormiddag publiek verkocht: 2 straat-mesfputten, voor f 12,25. Scherpenisse, 27 Aug. Bij de gehouden aanbesteding van petroleum, ten behoeve der gemeente, zijn ingekomen 3 biljetten: K. Suurland voor 10 cent, P. Noordijke 9J cent en A. Hartog A.Azn. voor 8j cent per L. Aan den laatste is de levering op gedragen. Biervliet. De heer J. de Ruyscher alhier werd Woensdag aannemer, als laagste in schrijver, voor f 2227, tot het maken en zinken van 600 M2. kraagstuk en bij- behoorende werken aan den Elisabetpolder. Van de 9 inschrijvers was de hoogste f 2750. Landbouw en Veeteelt. Schouwen, 27 Aug. 't Gaat met het binnenhalen van den oogst verre van naar wensch. Hoewel reeds lang gesneden, staat nog veel koren op het land. En wat in den laatsten tijd als het ware ter sluiks werd binnengehaald, was volstrekt niet zoo puik droog. Overal liggen de boeren als 't ware op den loer, om het te velde staande zoo spoedig mogelijk binnen te halen, doch telkens komen regenvlagen hun goede plannen verijdelen. Gelukkig nog blijft broeiend weer uit, en waait er een luchtige wind, zoodat van schot in 't koren nog geen sprake is. Stavenisse. De besmettelijke vlekziekte onder de varkens heeft hier ook weder eenige offers geëischt. Die dieren, op wien de bekende enting door den veearts is verricht, zijn tot dusverre nog allen vrij gebleven. Scherpenisse, 27 Aug. Wordt er van andere gemeenten gemeld, dat de aflevering van aardappelen zeer druk gaat, van hier kan dat niet gezegd worden, want slechts enkele scheepjes, ieder met een kleine hoeveelheid, zijn nog maar weggevoerd. Met de varkensziekte gaat het ge durende deze week zeer gunstig; wel zijn er nog eenige dieren bezweken, doch dat waren er reeds, die al eenige dagen aan getast waren. Nieuwe gevallen zijn er nu sedert 5 dagen niet aangegeven, in het Visscher ij- Berichten. De vorige week verzond men uit Bruinisse naar België en Frankrijk 3900 tonnen mosselen en naar Engeland, Holland en Duitschland 720 balen mosselen. Slot Moermond te Renesse. Naar men verneemt kan het behoud van dit slot thans verzekerd worden geacht. Nederland en Venezuela. De heer De Reus, de gewezen Minister resident van Nederland te Caracas, had Woensdagochtend een conferentie met den Minister van Buiteniandsche Zaken aan diens Departement. Door den heer De Reus werden aan een vertegenwoordiger der pers nog de volgende bizonderheden medegedeeld Het publiceeren van den brief, door hem gezonden aan de vereeniging „Hou en Trouw", was een hoogst onverstandige daad, waarvan het bestuur der vereeniging zelf de onverantwoordelijkheid schijnt te hebben ingezienwant in den brief, welkeii het bestuur hem na de publicatie erkend, dat het bestuur een indiscretie heeft begaan. Het bestuur erkent daarin, verder te zijn gegaan dan geoorloofd was. Of door de bewuste vereeniging dergelijke informaties ook aan andere gezanten of consuls zijn gevraagd, was den heer De Reus niet bekend. Maar dat men hém speciaal om inlichtingen vroeg, was zoo vreemd niet, in verband met het feit, dat hij indertijd één der oprichters is geweest van de bewuste vereeniging, toen hij op de Amsterdamsche handelsschool was. Toen hij in de hoogste klasse zat, heeft hij een studiereis gemaakt door België, waar hij met een dergelijke vereeniging kennis maakte van leerlingen van een handelsinstituut te Antwerpen, waar een vriend van hem studeerde. Deze vereeniging trok zoozeer de aandacht, dat in een bijeenkomst van 10 of 11 leerlingen der Amsterdamsche Handelsschool besloten werd een dergelijke vereeniging op te richten, die aanvankelijk een band was tusschen de leerlingen, later tusschen de oud-leerlingen, en zich thans hoofdzakelijk op practisch gebied beweegt om handels- informatiën te verstrekken en inlichtingen aan jongelui, die eind-examen hebben gedaan, omtrent hun vooruitzichten in het buitenland. Toen nu de publicatie van den bewusten brief was geschied, gevolgd door de plotselinge geheel onverwachte mededeeling, dat hij Venezuela had te verlaten, was de mogelijkheid voor hem afgesneden nog een onderhoud te hebben met Venezuiaansche regeeringspersonen. Op de bekende wijze met „de Gelderland" vertrokken die niet salueerde omdat, gelijk de commandant van dien bodem hem uitdrukkelijk verklaarde, het gebruik niet medebrengt, dat zulks geschiedt wanneer een oorlogsschip binnen 12 maanden dezelfde vreemde haven binnen loopt kwam de heer De Reus te Curasao. Wellicht zou hij daar gebleven zijn en verdere instructies van dé Regeering afgewacht hebbenwellicht ook zou hij zich hebben begeven naar Columbia of Panama, waarvan hij eveneens gezant is, doch waar hij zijn geloofsbrieven nog niet heeft aangeboden. Maar bij zijn aankomst te Curasao vond hij een telegram van den Minister van Buiteniandsche Zaken, hem verzoekend, terstond naar Nederland terug te komen. Hij is toen met een kleine gouvernementsboof, „de Christianstedt", van Curasao naar Trinidad gegaan en is daar met de Engelsche mail scheep gegaan. Onderweg heeft hij geen gelegenheid gehad tot het wisselen van correspondenties met de Regeering. Hij zou reeds een dag

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 2