ZIEIUKZEESMIEÜÉ NIEUWSBODE. Zaterdag 29 Augustus 1908. (Z i e r i Isl zeesche Courant). K o I e n m eter. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. 65»te JAARGAN6. No. 8661. UitgevefHoofdrsdacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts.p kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer twee bladen. bestaat uit Gevonden op den openbaren weg: Een zwart gladharig jong HONDJE met gele sokjes, witte borst en wit puntje aan den staart, groot pl. m. 30 c.M. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. wel de gevolgtrekking willen, maar beslist niet durven maken, dat de huidige be woners zooveel braver zijn dan die van weleer. Naar Noord-Amerika verhuisden in 1857 vijftien personen van hier, in hoofdzaak gevormd door drie huisgezinnen, terwijl in 1907 slechts vier ingezetenen in de Nieuwe Wereld hun geluk gingen beproeven. In 1857 werden 61 huwelijken voltrokken, terwijl in 1907 58 paren het huwelijks bootje instapten, waaruit blijkt, dat Amor's tempel nog even druk bezocht wordt als voorheen. De verdeeling der ingezetenen naar de onderscheidene godsdienstige gezindten was als volgt: De Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend, dat door hen op heden tot kolenmeter is benoemd JAM SUURLAND Jr. Zierikzee, den 25 Augustus 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Nederlandsch-Hervormden Roomsch-Katholieken Gereformeerden Christelijk-Gereformeerden Evangelisch-Lutherschen Israëlieten Doopsgezinden Remonstranten Apostolischen Oud-Katholieken Anglic.-Episcopaalschen Waalschen Christelijk-Afgescheidenen Vóór een halve eeuw en nu. Artikel 182 der Gemeentewet schrijft voor, dat jaarlijks, in de maand April, burgemeester en wethouders aan den Raad een uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente doen. Dit verslag, dat dus, voordat de maand Mei in het land.js. .Aan..dea Raad weel wv. Minister bepaalden vorm ingericht. Het eerste gemeenteverslag werd in 1852, in het jaar, volgend op de inwerkingtreding van onze Gemeentewet, onder het burge meesterschap van den heer M. C. de Crane, aan onze vroede vaderen aangeboden, die elk een exemplaar er van in afdruk ont vingen. Sedert wordt geregeld elk jaar de toestand der gemeente beschreven. Daar door vormen de gemeenteverslagen zoo niet de eenige, dan toch een hoogst belangrijke bijdrage tot de geschiedenis van elke gemeente. Zij zijn de officiëele bron, waaruit de nakomelingschap haar kennis omtrent het verleden eener gemeente kan putten. Ook wij hebben die historie bron geraadpleegd, teneinde ons voornemen, een vergelijking te maken tusschen den huldigen toestand van ons stadje en dien van vijftig jaren geleden, te kunnen uit voeren. Wij zullen bij de uitvoering van onze taak, ter wille van de regelmaat, de verschillende hoofdstukken volgen, waar onder in het gemeenteverslag de te be- handelene stof is samengebracht, en derhalve aanvangen met het eerste hoofdstuk, dat den loop der bevolking bevat. Zij bedroeg op 31 December 1857: >907 mannen vrouwen totaal mannen vrouwen totaal 3428 3832 7260 3268 3644 6912 De bevolking van onze gemeente is dus in vijftig jaren tijds geslonken, en we wat de mannelijke betreft met 160, wat de vrouwelijke aangaat met 188, in het geheel dus met 348 personen. Oeboren werden: In 1857 1" 1907 (op een bevolking van (op een bevolking van 7180 zielen) 6963 zielen) jongens meisjes totaal jongens meisjes totaal 142 132 274 91 81 192 Oestorven zijn: mannen vrouwen totaal mannen vrouwen totaal 98 94 192 53 58 111 Oevestlgd hebben zich mannen vrouwen totaal mannen vrouwen totaal 97 103 200 153 182 335 Vertrokken naar elders zijn: mannen vrouwen totaal mannen vrouwen totaal 95 107 202 220 227 447 Uit dit staatje blijkt, dat de trek naar deze gemeente thans grooter is, dan een vijftig jaar geleden, maar ook dat het ver trek van hier naar elders meer dan ver dubbeld is. In het Huis van Bewaring zaten ultimo December 1857 tien personen opgesloten, en op dienzelfden datum van 1907 drie, Wij zouden uit laatstgenoemd lager cijfer 1 158 7260 6872 In 1907 waren 38 personen bij geen kerkgenootschap Ingeschreven. Het aantal kiezers bedroeg: In 1857. In 1907. Voor de Tweede Kamer 244 1095 Prov. Staten 244 1082 den Gemeenteraad 404 948 Het beduidend verschil in hetkiezersjal ■Xrurft mu.ei vuil loao VaTI kYStcnt was, terwijl het huidig geslacht sedert 7 Sept. 1896 leeft onder de kieswet van Van Houten, die, wat men ook tegen haar moge aanvoeren, deze onmiskenbare ver dienste heeft, dat zij niet alleen het couloirstelsel heeft ingevoerd, maar ook het getal kiezers aanmerkelijk heeft uit gebreid. Het gemeentebestuur bestond I, uit dertien leden, en wel: In 1907 uit: In 1857. 5265 1629 141 64 1 1 tn 1907. 5023 1013 361 322 97 34 11 5 4 I evenals In 1857 uil: Mr. B. C. Cau, burgemeester. Mr. C. J. Fokker, wethouder. Jhr. J. L. de Jonge, wethouder. Ch. W. Vermeys, burgemeester. Mr. II. C. Moolen- burgh, weth. Jhr.J. F.Schuurbeque Boeije, weth. s G. Nauta van der Mr. D. van der Vliet. Grijp. C. J. van den Bout. Mr. J. W. D. van J. van Os. Dongen. Mr. H. Polvliet. Dr. H. Goemans. Mr. J. C. van der P. C. Landsknegt Lek de Clercq. Mr. W. C. de Crane. Mr. A. J. F. Fokker. van der Vliet. W. C. de Crane. Mr. C. van der J. de Vrieze. Lek de Clercq. Jhr. R.R.L.deMurall. H. O. Mulock Houwer. W. Ribbens. Dr. F. Keller. L. Koopman Cz. J. H. Ochtman Johz. In 1857 was de burgemeester, mr. B. C. Cau, tevens raadslid. Secretaris der gemeente was in 1857 hr. mr. C. de Jonge, terwijl sedert 15 December 1890 als zoodanig fungeert de heer J. Snellen. Gemeente-ontvanger was in 1857 mr, H A. van IJsselsieijn, terwijl sedert 1905 dit ambt bekleed wordt door den heer H E. Beelaerts van Emmichoven. Van hen, die in 1857 leden van onzen gemeenteraad waren, is niemand meer in leven aanwezig. Allen zijn naar betere gewesten heengegaan. Brengen wij hun, alvorens verder te gaan, voor hetgeen zij ten behoeve van de stad hunner inwoning gedaan hebben, een eerbiedige hulde. In 1857 bestonden slechts drie vaste raads-commissiën I. die voor de verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd; II. die voor de gasfabriek en straat verlichting; lil. die van fabricage. Een uit raadsleden samengestelde com missie voor de vischmarkt schijnt in 1857 nog niet bestaan te hebben. Deze Ir blijkbaar van lateren datum. In 't gemeente verslag van 1864 wordt het eerst van die commissie melding gemaakt. Wordt vervolgd.) ENGELAND. Verleden week is een groot dok aan de Tyne, waar het geboftwd was, in zee gegaan om naar Callao n Peru vervoerd te worden. Twee Hollandsche stoomsleep- booten, ieder van 1500 p.k., zouden het over zee naar de plaats van bestemming sleepen; 100 dagen zouden er met de reis heengaan. De bemanning bestond uit 12 man, die in het dok verblijf hielden. De reis over de Noordzee ging goed, doch in het Kanaal gekomen verloor men het stuur over het gevaarte en slechts met moeite gelukte het om het dok naar East Bay te sleepen. Doch het werd nog erger. De verrichtingen van het anker waren onvol doende, terwijl regen en een sterke Zuid wester kwamen opzetten, waardoor de zee zóó onstuimig werd, dat door de daardoor ontstane verwarring het gevaarte geheel uit het gezicht geraakte. Nu werd met behulp van verschillende stoomschepen een ware jacht op den hulpeloos rond- drijvenden kolos georganiseerd, daar deze gevaar zou kunnen opleveren voor de in iet Kanaal varende schepen. De jacht had ten slotte tot resultaat, dat het dok aan beide zijden door een stoomboot begeleid en gevolgd door een zwerm kleinere bootjes, naar zijn oorspronkelijke plaats teruggebracht werd. Waarschijnlijk zal het één der Theemswerven opnieuw van voldoend materiaal voorzien worden om vervolgens den 8000 mijlen langen weg naar Callao opnieuw te beginnen. De bouwkosten van dit dok bedragen onge veer een millioen gulden. gciCLiuanaii- I deling plaats hebben. Drie jaar geleden pleegden boeven een inbraak in een villa te Bergen en schoten daarbij een dienslmeisjc dood. Enkele weken geleden werden twee der inbrekers, Belgen, gevat, die twee Franschen als medeplichtigen aanwezen. De eersten zullen in België, de anderen in Frankrijk terecht staan. Nu wil het gerecht evenwel de gebrui kelijke reconstructie der misdaad. Een spoorwegwagon zal hiertoe op de grens geplaatst worden, terwijl een krijtstreep op den vloer de grenslijn zal aanduiden. De wagon stelt de villa voor en nu zullen de vier lieden toonen, hoe zij de inbraak pleegden. Hierbij moet evenwel gewaakt worden, dat de Belgen niet op Fransch, de Franschen niet op Belgisch grondgebied komen, daar anders weer de noodige formaliteiten in acht moeten worden genomen voor hunne uitlevering. DUITSCHLAND. Marienbad, 25 Aug. Koning Eduard heeft Minister- Clemenceau, den Franschen jremier, en den Russischen Minister van iuitenlandsche Zaken, iswolski, morgen tot een lunch uitgenoodigd. BELGIË. Op de locomotief van den locaaltrein van Aalten naar Eecloo ontstond een gevecht tusschen den machinist en den stoker. Na een verwoeden strijd van man tegen man, greep de machinist een slaaf en sloeg die met zooveel geweld op het hoold van den stoker, dat deze achterover van de locomotief viel. Daarop zette de machinist den weg voort, zonder zich nog om zijn slachtoffer te bekommeren. De stoker werd door de voorbijgangers zwaar gewond langs den weg gevonden. NEDERLAND. Urk, 26 Aug. Alhier is aangekomen de boller U K 7, waarvan de schipper Jacob v. d. Berg in één der nachten van dc vorige week benauwde uren doorleefd heeft. Vlsschende bij Terschelling was hij door een slag van de giek bulten boord geworpen, zonder dat dit kon worden opgemerkt door zijn metgezel, die beneden lag te slapen. Oelukkig wist hij een aan het roer hangend touw te grijpen, waaraan hij door de golven werd voortgesleept, daarbij voortdurend om hulp schreeuwend. Toen eindelijk den drenkeling de krachten begonnen te begeven, ontwaakte zijn makker, die ijlings te hulp kwam en niet inspanning van alle krachten hem binnen boord haalde. Rotterdam, 27 Aug. Den geheelen avond hadden gisteren vóór de Hoogduit- sche Geref. Kerk in de Generaal van der Heydenstraat samenscholingen plaats van menschen, die afkeurende gesprekken voer den over den uit zijn ambt ontzetten predikant M. H. A. van der Valk, die in genoemde kerk was opgetreden. Het ge bouw was overvol en toen de bijeenkomst was afgeloopen, waren twee politie-agenten noodig om den heer Van der Valk veilig naar de tram in de Hugo de Grootstraat te brengen, daar het publiek een dreigende houding aannam. Dezer dagen vermiste de sigaren- depothouder H. H. M. van Neer, aan de Schiekade O.Z. 210, een blikken trommel, staande onder de toonbank, inhoudende f 201. De verdenking viel op den 20-jarigen schippersknecht A. v. G., verblijvende op een schip, liggende in de Schie, in wiens kooi werden verborgen gevonden door den inspecteur van politie, den heer W. G. Kleyn, twee rijksdaalders, waarvan v. G. de herkomst niet kon opgeven en waarom ze voorloopig in beslag werden genomen. Vergeefs werd getracht v. G. tot bekentenis te brengen, totdat hij gisterenavond zich vervoegde bij den depothouder, den heer Van Neer, en bekende het geld gestolen te hebben, f 71 stelde hij hem dadelijk ter hand, terwijl hij meedeelde f 25 verteerd te hebben, f 5 waren door de politie in beslag genomen, terwijl de resteerende honderd gulden aan specie door hem, geknoopt in een linnen zakje, in de Schie waren geworpen. Hedenmorgen wees v. G. de vermoedelijke plek aan, waar het zakje te water was geworpen en reeds bij den eersten greep met den haak gelukte is opgemaakt. 1*~ nnver de Aan Ha sclie Kamer van Koophandel, die kwam klagen over het aanzienlijk verhoogd tarief van de Rijksverzekeringsbank voor het bedrijf van lossen en laden, heeft minister Talma meegedeeld, dat er met kracht wordt gewerkt aan herziening der Ongevallenwet; de algeheele revisie wordt denkelijk nog voorafgegaan door een partiëele herziening, waarbij natuurlijk gaarne van de wenken van deskundigen gebruik zal worden ge maakt. Het ligt in den aard der zaak dat de Minister geen wijziging kon brengen in het besluit, daar dit nu eenmaal was ge baseerd op de gegevens, die omtrent het bedrijf zijn overgelegd. Wel evenwel heeft dc Minister erkend, dat de last, die op het bedrijf was gelegd, zeer zwaar moest worden geacht. Dit was intusschcn niet een zaak van uitvoering der bestaande wet, maar een fout, die aan haar zelve kleefde. De minister moet ontkend hebben, dat aan het genomen besluit terugwerkende kracht zou zijn gegeven. Steenbergen. Op den Stoofdijk, nabij deze plaats, is Dinsdagavond een zwervende vrouw gevonden, badende in haar bloed. Zij had eenige diepe sneden in het lichaam. Naar den dader wordt gezocht. Uit Stad en Provincie. Zierik7.ee, 28 Aug. Programma van het Concert, op a.s. Zondagavond te geven door het Muziekgezelschap „Kunst en Eer", directeur de heer S. Klimmerboom, in den Tuin der Sociëteit „Ons Genoegen" alhier. 1. Unter dem Sternen- banner. Marsch P. Sottsa. 2. Ouverture z. d. operette Frau LunaP- Lincke. 3. Les Alpes. Fantaisie TyrolienncSleenebrngen. 4. Walzer a. d. operette Die lustige Wittwe. F. Léhar. 5. La Kraquette. Marsche populaireClerice. 6. Tannhiiuser. Fantaisie, P. Wagner. 7. Amour et Printemps. ValseWaltlleufet. 8. a. Modern Style. Schot- tischBerger. b. Le Mailcoach. Galop Briffaux. 9. Les Saltimbanques. FantaisieOanne. Gelijk de ingezetenen dezer gemeente uit ons vorig nummer bespeurd hebben, zal, dank zij het initiatief van het comité, dat de schitterende feesten ter gelegenheid van het Vorstelijk bezoek in het vorig jaar georganiseerd, en met zooveel succes geleid heeft, feesten, die een ieder nog versch in het geheugen liggen, de ver- aardag van Hare Majesteit, onze geëer biedigde Koningin, aanstaanden Maandag ook te dezer stede luisterrijk gevierd worden. Wij behoeven onze stadgenooten niet op le wekken de vlag uit hun woning te steken, wij achten het heelemaal overbodig hen aan te sporen lot deelneming aan den lichtstoet, die, voorafgegaan door „Kunst en Eer", Maandagavond door de straten van ons stadje zal trekken, wij kunnen een en ander veilig nalaten, omdat wij overtuigd zijn, dat de harten der Zierikzeeënaars voor ons Koningshuis in 't algemeen, en voor onze Koningin in het bizonder, zóó warm kloppen, dat zij uit eigen aandrift den verjaardag der Koningin als een nationaien feestdag waardig zullen vieren. Wij wenschen slechts den weg aan te geven, dien de lichtstoet Maandag avond zal volgen. En deze is: Oude Haven N.Z., Oude Haven Z.Z., Korte Groenendal, Lange Groenendal, Nieuwe Haven, Nieuwe Boogerdstraat, St.-Domus- slraat, Fonteine, Breestraat, Poortstraat, Ravestraat, Wevershoek, Poststraat, Dam, Melkmarkt, Verrenieuwstraat, Watermolen, Nobelstraat, Schuithaven, Mol. Elke dame en heer, die aan den lichtstoet wenscht deel te nemen, voorzie zich tijdig van een lampion met stok. Zij die in verlichte wagens den lichtstoet wenschen te volgen, zullen dit niet alleen mogen doen, maar daardoor ook niet weinig tot het welslagen van den tocht bijdragen. -cen-W,Ad)-j5i;de tent door „Kunst statuten, den verjaaMitw9/zlen jrenevin vieren door een schietwedstrijdwelke Zondag op het terrein bij den heer Kashoek, en Maandag op het plein der oude Ambachtsschool zal gehouden worden. De prijzen zullen Maandagavond in de versierde Concertzaal met een toespraak aan de gelukkige winners worden uitgereikt. Bij kon. besluit is goedgekeurd, dat dc heer E. II. P. van Nahuys, burgemeester der gemeente Dreischor, is benoemd lot secretaris dier gemeente. Sl.-Ct. no. 201 beval de statuten van de schietvcreeniging „Maarten Tromp" te Ouwerkerk. In een vergadering van ingelanden van het heemraadschap van den Roosen- daalschen en Steenbergschen Vliet, is besloten tot het aangaan van een 4 pCts. geldleenlng van f 17000, af te lossen in 20 jaar. - De algemeene vergadering van de Vereeniging van gemeente-veldwachters In Zeeland zal dit jaar gehouden worden op Donderdag 10 September te Hulst. De Gids voor inleggers bij de Rijks postspaarbank en voor hendie het wenschen te worden, bewerkt door den heer P. J. F. du Bois, onder-directeur van genoemde bank, is een zeer nuttig werkje, dat met veel zorg bewerkt, in een groote behoefte voorziet, daar duizenden, die van de Spaarbank gebruik maken, niet met al de formaliteiten vertrouwd zijn. Het Vaderland oppert de vraag, of het van de volksvrienden geen goede daad zou zijn, als zij dit boekje in duizenden exemplaren verspreiden. Kerkwerve. In de laatste dagen zwerft alhier een onbekende hond rond, die zoo nu en dan als een stuk wild wordt op- aagd. Zou het geen tijd worden, dat aan dat zwerven op de eene of andere manier een eind wordt gemaakt, voor er somtijds onvoorziene ongewenschte dingen gebeuren. Voor bezitters van tuinen is overigens het herhaalde bezoek van vreemde honden ook zeer ongewenscht. Bruinisse. Aan de Geref. Gemeente alhier is vergunning verleend tot het bouwen eener pastorie. Een afgescheiden deel dier gemeente heelt vergunning verkregen tot stichting van een kerk tegenover het postkantoor. Door de maatschappij „de Automaat" is vergunning gevraagd voor de stichting van een bcnzlne-bewaarplaats (kluis).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1