ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. Donderdag 27 Augustus 1908. (25 i e r i It z e e s c h e Cour an t). Herhalings-Onderwijs. KENNISGEVING. Opening jacht op klein wild. Begrooting der Inkomsten en Uitgaven der Gemeente voor 1909. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAQ, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8660. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. AdvertentiEnvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuilhaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De Mandaten, ten behoeve van de deelgerechtlgden in het jaar- lijksch legaat der stichting van wijlen Vrouwe CLARA JANSDOCHTER VAN SPARWOUDE, kunnen ter Gemeente- Secretarie worden afgehaald. Aan ouders en voogden wordt medegedeeld, dat de lessen op de Herhallngs-school zullen worden hervat op Donderdag 1 October e.k.; en dat de kinderen, die van dit onderwijs willen gebruik maken, zich moeten vervoegen aan School A in den Wevershoek, 's avonds, op Zaterdag 29 Augustus e.k.; de jongens te 7 uur en de meisjes te 8 uur. De Voorzitter der Plaatselijke Schoolcommissie, H. LOEWER. De COMMISSARIS DER KONINGIN In ZEELAND, gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van 21 Augustus 1908, no. 112; gelet op art. 11 der wet van^ft Juni 1857 (Staatsblad no. 87); maakt bekend: 1°. dat de opening der jacht op klein wild is bepaald als volgt: a. in de Dames-, Anna-Marla- en Völcker- polders op Zaterdag 29 Augustus 1908, met zonsopgang, met uitzondering van die op hazen en fazantenwaarvan de opening wordt bepaald op Zaterdag 26 September d.a.v., met zonsopgang; b. in Zeeuwsch-Vlaanderen op Zaterdag 29 Augustus 1908, met zonsopgang, met uit zondering van de jacht op fazanten, welke op Donderdag 1 October d. a. v. met zons opgang, wordt geopend; c. in het overige deel der Provincie, op Zaterdag 29 Augustus 1908, met zonsopgang, met uitzondering van de jacht op hazen en fazanten, welke op Donderdag 1 October 19C3, met zonsopgang, wordt geopend; 2". dat voor de geheele Provincie de korte jacht zal geoorloofd zijn dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woensdag en Zaterdag, van iedere week, alsmede op de vier dagen, voor afgaande aan de sluiting der jacht, alles met uitzondering van de Zondagen. Middelburg, 21 Augustus 1908. De Commissaris der Koningin voornoemd, DIJCKMEESTER. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de begrooting der inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor het dienstjaar 1939, zooals die op heden aan den Gemeenteraad is aangeboden, van nu af, gedu rende veertien dagen op de Secretarie der ge meente ter lezing ligt, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar wordt gesteld, ingevolge de wet. Zierikzee, den 25 Augustus 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het groote nieuws, dat wij te bespreken hebben, is de geweldige nederlaag, die de Sultan van Marokko, Abdoel-Azis, geleden heeft. Na een geruimen tijd werke loos te Kabas te hebben gelegen, scheen het, alsof eensklaps zijn geestkracht was teruggekeerd. Hij trok met zijn leger dat van zijn broeder Moelai-Hafid tegemoet. Aanvankelijk scheen het, althans volgens de bulletins die verspreid werden, dat de krijgskans hem gunstig was, maar het was slechts schijn. Want toen zijn voorhoede aangegrepen en verslagen werd, en zijn troepen aan een nachtelijken aanval van Hafid's cavalerie blootstonden, sloegen deze men zegt zelfs zonder een schot te lossen op de vlucht en liepen in grooten getale naar den vijand over. Abdoel-Azis moest vluchten. Met groote moeite redde hij zijn leven. Alles verklaart zich thans voor de opgaande zon. Tandzjer riep Moelai Hafid tot sultan uit. Door de straten der stad trokken mannen en kinderen, in hun hand houdend palm takken, roepend „Allah is groot. Allah is met Moelai-Hafid". Ook in Tanger werd Moelai-Hafid als sultan geproclameerd. Het bergvolk trok in groote scharen naar de stad, zich verbroederend met de aan hangers van den nieuwen sultan. Overal heerscht vreugde en geestdrift. Het schijnt, dat de mogendheden den nieuwen staat van zaken reeds erkennen. Frankrijk, dat in den strijd om het bezit van den troon officieel zich neutraal hield, maar in werkelijkheid Abdoel-Azis op alle mogelijke wijzen begunstigde, heeft zijn politieke draai reeds genomen. De toongevende Fransche bladen, die vroeger zwegen, be ginnen nu op Abdoel-Azis te smalen, ze wijten het ongeluk, dat hem overkomen is, aan zijn slechte regeering. Wellicht dat de zegepraal van Moelai-Hafid lot een volledige pacificatie van Marokko leidt en tot herstel van den vrede met Frankrijk en Spanje, zoodat deze beide landen hun troepen uit Marokko kunnen terugtrekken. De vreedzame omwenteling in Turkije, die tot herstel van de constitutie geleid heeft, en een einde aan het despotisch stelsel gemaakt heeft, is ook oorzaak ge weest van minder toe te juichen gebeurte nissen. Men gaf namelijk aan alle ge vangenen de vrijheid, niet slechts aan de staatkundige, maar ook aan die, welke zich aan het gemeene recht vergrepen hadden. Tal van boeven maakten van de herkregene vrijheid een slecht en schande lijk gebruik. Niet slechts dat zij hun oud métier van stelen en rooven weer begonnen, maar zij stichtten in Constantinopel ook brand, tengevolge waarvan zesduizend woningen in vlammen opgingen, en meer dan 3000 families dakloos zijn. Het los gekomen boeven-canaille wordt nu weer opgepakt en achter slot en grendel ge bracht. Deze heeren konden de zon der vrijheid, die voor hen tot nadeel van stad en land opging, niet verdragen. De regeeringspresident van Sleeswljk, die een disciplinair onderzoek tegen burgemeester Schucking had ingesteld, omdat deze in een geest over regeerings- handelingen had geschreven, die aan het gouvernement niet welgevallig kon zijn, heeft voor onbepaalden lijd verlof gekregen. Het schijnt dus; dat de storm, die over het gebeurde met burgemeester Schucking opstak, de regeering genoopt heeft met de publieke opinie rekening te houden. Zij was namelijk bevreesd, dat allicht het politieke bloc, waarop zij steunt, schip breuk zou lijden, en om dat te voorkomen, haalde zij bakzeil. Ook werd door haar aan den Frankfurter Amtsrichter bevel gegeven af te zien van getuigenisdwang tegen de Frankfurter Zeilung. De redactie namelijk van dit blad had geweigerd den naam van den schrijver te noemen, die in een ingezonden stuk burgemeester Schucking verdedigd had. Hierop werd door den Amtsrichter de redactie tot betaling van vijftig Mark boete veroordeeld, en haar aangezegd, dat verdere maat regelen tegen haar zullen genomen worden. Die maatregelen zullen nu na het verbod van de regeering wel uitblijven. De Keizer krijgt een gouden cassette, gevuld met diamanten, uit de Duitsche Kolonie in Zuid-Afrika ten geschenke. Het is niet duidelijk, of de zwartjes dit geschenk den Duitschen Keizer aanbieden uit erkentelijkheid voor de liefdevolle wijze, waarop zij door de blanke broeders be handeld worden, dan wel of het een geschenk is van de kolonisten. De kapitein van Köpenick wordt te Berlijn gevierd, en is daar de held van den dag. Hij slaat, wat bij hem ver klaarbaar is, munt uit zijn positie, zoodat het te voorzien is, dat hij nog eens zeer vermogend wordt. In Weenen zal hij eersdaags in een theater optreden in een stuk, waarin de Kopenicker historie aan den volke vertoond wordt. Hij zal dan daarin de soldaten aanvoeren, die het stadhuis van Köpenick in bezit nemen, en den burgemeester gevangen nemen. CHINA. Peking, 22 Aug. Er is weder een conflict gerezen tusschen China en Japan. In de Chineezenstad van Peking is namelijk een Chinees, die vroeger Japansch officier is geweest, in het huis van een beambte van het ministerie van. oorlog doorjapan- sche soldaten gevangen genomen en ten doode toe mishandeld. Japan heeft wel verontschuldigingen aangeboden, doch de Chineesche regeering beschouwt die lang niet als voldoende. AMERIKA. Het stadsbestuur van Chicago heeft, teneinde de tuberculose te bestrijden, besloten dat van 1 Januari 1909 af slechts gepasteuriseerde melk ten verkoop in voorraad zal gehouden mogen worden. Zooals men weet, zal president Roosevelt, nadat hij zijn ambt zal hebben nedergelegd, zich naar Zuid-Afrika begeven om daar op grof wild t jagen. De New-Yorksche bladen deelen nu mede, dat Roosevelt 7 Maart op reis zal gaan en 21 Maart aan de Kaap hoopt aan te komen. De White Star-Maatschappij zal aan boord een schietbaan inrichten, opdat de president zich kan blijven oefenen. Volgens de Daily Mail heeft de president van den keizer van Oostenrijk en den koning van Italië uitnoodigingen ontvangen om het volgend jaar met hen te gaan jagen. De president heeft evenwel voor de uitnoodiging bedankt, wijl hij gevoelde, dat hij daardoor te veel de publieke aan dacht zou trekken. PORTUGAL. Lissabon, 22 Aug. De Kamer der Pairs heeft met 60 stemmen tegen 3 de civiele lijst goedgekeurd. De politieke toestand te Lissabon en in geheel Portugal begint opnieuw een dreigend aanzien te verkrijgen, aldus de correspondent van het Berliner Tageblatt, in de Portugeesche hoofdstad. De uiterste rust, die in Portugal heerscht, dient slechts als sluier voor den wezen lijken ernst der omstandigheden. De Cortes houdt zich nog steeds bezig met beraad slagingen over de ingewikkelde financiëele transacties van den vermoorden koning. En juist door deze debatten krijgt de anti pathieke gezindheid jegens de dynastie steeds nieuw voedsel. Ook draagt de strenge wijze, waarop door het huidige kabinet geregeerd wordt, er veel toe bij, om de sympathie, welke de jonge koning Manuel zich ook bij de oppositie verworven heeft, weder te ver spelen. De omstandigheden, teweeggebracht door een wanbeheer, dat tientallen jaren heeft geduurd, moeten haar uitwerking noodwendig nog langer doen gevoelen. Men houdt het niet voor onmogelijk, dat het vroeg of laat tot een nieuwe revolu- tionnaire beweging zal komen, en dat de dynastie opnieuw in zeer groot gevaar verkeert, daar zoowel bij het leger als bij de marine het aantal ontevredenen dage lijks groeit. De heimelijke invoer van wapenen duurt nog steeds ongehinderd voort. De over heid is, óf niet geneigd, om een eind te maken aan dezen handel, die een grooten omvang heeft genomen, óf zij bezit er de macht niet toe. Er bestaat niet de minste twijfel aan, of al deze wapens zijn voor de revolu- tionnairen bestemd. ITALIË. In Italië maakt men zich ongerust over den terugkeer van vele landverhuizers uit de Vereenigde Staten. Er zijn in de eerste zeven maanden van dit jaar 66.185 land verhuizers naar Amerika vertrokken, terwijl er 174.920 van daar terugkeerden. In het overeenkomstig tijdperk van 1907 ver trokken 248.196 personen en keerden er 81.558 terug. Men vraagt zich af, wat er moet worden van die duizenden, die armer dan vóór hun vertrek terugkeerden naar Italië, waar de geboortegrond hun geen bestaan kon bieden. NOORWEGEN. Kopenhagen, 23 Aug. De Deensche Oroenland-expeditie is hier dezen voor middag teruggekeerd. Toen het schip voor anker was gegaan, begaf zich de minister president aan boord, verwelkomde de leden der expeditie en bracht den welkomst groet van den koning van Denemarken over. Nadat de commandant van het schip, Trolle, den minister bedankt had, gingen de leden der expeditie aan land, waar zij door een uit vele duizenden bestaande menigte werden opgewacht en onder bloemen bedolven. Hedenmiddag had in de universiteit de begroetingsplechtigheid plaats, die door den koning, de koningin, leden van de koninklijke familie, ministers, hoogwaardig heidsbekleders en de leden der expeditie werd bijgewoond. De rector van de universiteit, prof. Warning, hield een rede, waarin hij een historischen terugblik wierp op het onderzoek van Oroenland en de leden der expeditie bedankte voor alles, wat zij ter eere van Denemarken gedaan hadden. De koning en de koningin onder hielden zich geruimen tijd met de leden der expeditie. Bergen, 23 Aug. De stoomboot „Folge- fondsen", uit Hardanger, behoorende aan de Svendhordlandsche Stoomboot-Maat schappij, is gisteren bij Skaanewik aan den grond gevaren en binnen 3 minuten gezonken. Naar verluidt, zijn er 85 passagiers aan boord geweest, van wie er dertig verdronken moeten zijn. Tot nu toe zijn 15 lijken gevonden, van wie vijf van personen der bemanning. ENGELAND. Omtrent de mijnramp te Lancashire, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, vernemen wij nog de volgende bizonderheden, waardoor dit onheil gerang schikt kan worden onder de ernstigste in dit aan gevaren zoo talrijk bedrijf. Er waren toch, op het oogenblik van de ramp, 76 menschen in de mijn, 3 daarvan zijn levend teruggekeerd, 21 lijken zijn gevonden en 52 worden nog vermist, maar alle hoop op hun redding is reeds moeten worden prijsgegeven, zoodat het te vreezen is, dat dit onheil 73 menschenlevens heeft gevorderd. Dinsdagavond om halfzes hoorden de menschen, die bovengronds werkzaam waren in den omtrek van put no. 1 der Maypole-kolenmijnen nabij Wigan, een hevige ontploffing. Kort daarop stegen dikke rookwolken uit de schachtdie boven de mijn bleven hangen en het dag licht verduisterden. Toen de rook was afgedreven en men van den eersten schrik bekomen waszag men dat de kabel gebroken en de machine voor het aflaten en ophalen der kooien beschadigd was, terwijl de ventilatie-inrichting niet meer werkte, zoodat er zelfs geen mogelijkheid was om terstond hulp te bieden. De menschen in de mijn waren bedolven en men kon hen niet bereiken langs den gewonen weg. Zoodra het bericht van de ramp bekend was, snelden van alle zijden een duizendtal onverschrokken mannen naar de plaats des onheils en met den grootsten spoed werden de reddingsploegen samengesteld. Men moest zich een weg tot de mijn, waarin de ont ploffing had plaats gehad, banen door de schacht van de Wigan-Junction-mijn, tot dezelfde maatschappij behoorendmaar die omstreeks een kilometer verder ligt. Door deze schacht kan men put no. 2 van de Maypole-mijn bereiken, die met put no. 1 gemeenschap houdt. Óm 10 uur keerde de eerste ploeg terug en bracht 3 geredden mee, die nog ongedeerd waren. Groote vreugde heerschje er onder de menigte, die zich vóór het terrein verdrong en door de politie met veel moeite op een afstand gehouden werd. Men hoopte reeds dat het ongeluk niet zoo ernstig zou zijn, als het zich in den beginne deed aanzien, maar die hoop vervloog bij het rapport dat de reddingsmanschappen van hun bevinding uitbrachten. Zij hadden ongeveer 800 meter onder den grond kunnen doorloopenmaar verder konden zij niet komen, omdat de lucht door gasdampen was vergiftigd. Zij zagen daar verscheidene doode paarden liggen, hetgeen als een slecht teeken moet worden beschouwd, want waar een paard stikt is het niet mogelijk dat een mensch in leven blijft. De mannen, die het onheil hadden overleefd, waren aan het werk geweest in de verbindingsgalerij met put no. 2 en in de nabijheid van den ventilator dezer schacht. De 2e ploeg die afdaalde, bracht 3 lijken mee. Een lijk waren de kleederen geheel van het lijf gerukt, het andere was onherkenbaar verminkt en het derde daarentegen volkomen gaaf. Men had het gevonden in zittende houding, het hoofd op de handen steunend. Den ge- heelen nacht werkten de reddingsploegen in de mijn voort en om 4 uur Woensdag morgen hadden zij nog 18 lijken gevonden, maar deze werden voorloopig in de mijn gelaten. De reddingsploegen berichtten dat de mijn in brand staat en dat het vuur nog steeds voortwoedt, terwijl de galerijen zijn ingestort en put no. 1 niet te bereiken is. De-menschen, die zich in de mijn be vonden op het oogenblik der ontploffing, zijn dus, op de 3 geredden na, als hope loos verloren te beschouwen. In veertien dagen hebben zich in noordoostelijk Londen vijf sterfgevallen voorgedaan, waarvan de officieele ver klaring luidt: „Zelfmoord door gebrek aan werk". Zaterdag j.l. zijn te Londen de twee voorvechtsters voor vrouwenstemrecht vrij gekomen, die twee maanden gevangenis straf hadden ondergaan, omdat zij nadat de haren met steenen hadden gegooid gezegd hadden: „de volgende maal zullen het bommen zijn". Zij werden bij den uitgang der gevangenis opgewacht door 500 personen ongeveer, die daar in den stroomenden regen stonden te wachten. Even na acht uur verschenen de gevan genen; zij zagen er best uit en werden door hare zusters met handdrukken en. kussen overladen. Toen stapten allen (voor zoover er plaats was) in een zestal rijtuigen en met een troepje muzikanten voorop ging het naar Queens Hall. In Engeland zijn j.l. Zaterdag op verschillende plaatsen niet minder dan vijf menschen door automobielen overreden, van wie drie werden gedood en twee zwaar gewond. Te Londen is ter gelegenheid van het wereldcongres voor teekenonderwljs een tentoonstelling voor teekenonderwijs gehouden, waar de Nederlandsche inzending zeer de aandacht trok. Het schoolbestuur te Leeds, verzocht het Nederlandsche comité, deze inzending ook aldaar te mogen tentoonstellen. Slechts enkelen anderen inzendingen viel dezelfde onder scheiding ten deel. Bovendien komen talrijke aanvragen, naar aanleiding dezer inzending in, om programma's en leerplannen van de Ned. scholen, voornamelijk uit Frankrijk, Enge land, Rusland en Finland. FRANKRIJK. Het volgende schandaaltje houdt op het oogenblik Parijs bezig Baron Carlo Alotti, gezantschapsraad aan de Itallaansche ambassade te Parijs, had van een Italiaan voor 135.000 frs. schilderijen gekocht. Hij betaalde daarvan 23.000 en liet voor de rest den Italiaan naar het geld fluiten. De diplomatieke onschendbaarheid van den baron maakte het den Italiaan heel lastig, om den diplomaat tot verdere betaling te dwingen en daarover verbolgen, wachtte hij hem op een goeden dag op en ranselde hem midden op straat geducht af. President Fallières ontving Zaterdag den nieuwen ltaliaanschen gezant, graaf Gailina, in gehoor, om zijn geloofsbrieven in ontvangst te nemen. De gezant ver klaarde bij die gelegenheid, dat de koning en de Italiaansche regeering de grootste waarde er aan hechtten, dat Italië met Frankrijk bevriend is en dat de hartelijke betrekkingen tusschen beide landen ge handhaafd blijven. President Fallières antwoordde, dat de gezant rekenen kon op zijn medewerking en die der regeering. De gezondheidsraad heeft, met het oog op de herhaaldelijk voorgekomen ver giftigingsverschijnselen na het gebruik van oesters, bepaald, dat voortaan de oesters slechts in den handel gebracht zullen mogen worden, ontdaan van het aan de schaal klevend vuil, terwijl zij bewaard moeten blijven in rein, kunstmatig gezouten drinkwater. De kooplui mogen de oesters niet meer wasschen, wanneer de schelpen eenmaal open zijn. Te Marseille is een opzienbarende moord gepleegd. Een tiental dagen geleden was daar een Armenische vrouw aan gekomen, met een spaarduitje van 1000 francs. Die gaf ze te bewaren aan een Italiaansch vriend, Tasso geheeten, die het geld echter verspeelde. Toen de Arme nische hem een beetje begon lastig te vallen om het geld, heeft hij haar ver moord, haar lijk aan stukken gesneden en, in een koffer gepakt, in de keuken van zijn huis verborgen. Een buurman bemerkte dat er een onaangename geur uit de kamer kwam; de politie werd gewaarschuwd en zoo kwam het geval uit. DUITSCHLAND. Aan de Rijksbank te Berlijn heeft dezer dagen een grappig voorval plaats gehad, dat een bewijs levert voor de groote inschikkelijkheid, waarmede de Bank te werk gaat bij het inlossen van Duitsche banknoten of het vervangen van verloren geraakte biljetten. Een paar dagen geleden verscheen een herder voor het groote loket en over handigde den beambte een wanstaltig pakje, dat Week aanvoelde, en zorgvuldig in een krant was gepakt. Bij nadere

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1