ZIERIKZEËSCHËiÜ NIEUWSBODE. Dinsdag 25 Augustus 1908. 500 Rijwielen HAAIJER, Tholen. RECLAMES. -=20 \=r Zweedsebe Sari per bos 25 cl. (Z ieriltzeesche Courant). Herhaliugs-Onderwijs. LAGER ONDERWIJS. "nieuwstijdingen. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. - No. 8659. Uitgever-HoofdrodacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WA ALE. Advertentiênvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tof des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Oroott letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den DiracteurA. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. 1—5 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. ruimen wij totaal op met korting op onze prijscourant- prijzen, uitgave 1908. Ook voor Rijwielonderdeelen is dezelfde korting van kracht. - Oude Rijwielen worden ingeruild. - In Rijwiel-Lantaarns hebben wij iets nieuws, wat bij geen ander is te verkrijgen. Solar-Lampen kosten f 6, ie keus, met certificaat van echtheid. Prijscouranten gratis en franco. De Mandaten, ten behoeve van de deelgerechtigden in het jaar- lijksch legaat der stichting van wijlen Vrouwe CLARA JANSDOCHTER VAN SPARWOUDE, kunnen ter Gemeente- Secretarie worden afgehaald. Aan ouders en voogden wordt medegedeeld, dat de lessen op de Herhalings-school zullen worden hervat op Donderdag I October e.k.; en dat de kinderen, die van dit onderwijs willen gebruik maken, zich moeten vervoegen aan School A in den Wevershoek, avonds, op Zaterdag 29 Augustus e.k.; de jongens te 7'/j uur en de meisjes te 8 uur. De Voorzitter der Plaatselijke Schoolcommissie, H. LOEWER. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat op heden is afge kondigd de door den Rnd, in zijne vergadeT.ng van den 22 Juli j.l., vastgestelde Verordening, regelende het ge'al onde» wijzers op de openbare scholen voor lager onde» wijs en het bedrag hun ner jaarwedden in deze gemeente. Zierikzee, den 24 Augustus 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBUROH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. hindekw¥T7~ De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met bijlagen van de Maatschappij tot dé'ailverkoop van petroleum „de Autompit", gevestigd te Rotterdam (depot Zierikzee M. C. van der Vliet), waarbij vergunning wordt gevraagd tot berging van eene hoeveelheid benzine van hoogstens 240 liters, in eene te plaatsen kluis in het perceel, staande op den hoek van het Vrije en de Hooge Molenstraat, plaatselijk gemerkt wijk A no. 243, kadastraal bekend sectie A no. 1040 dat op Maandag den 7 September aanstaande, te 12 uur des middags, op het Raadhuis dezer gemeente in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprichting van bedoelde inrichting; en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 24 Augustus 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. PERZIË. Telegrammen uit Teheran melden, dat invloedrijke reactionnairen den sjah hebben aangezet een firman uit te vaardigen, waarbij de verkiezingen wo-den afgeschaft en de regeering wordt gemachtigd zelf de afgevaardigden te benoemen, zonder tusschenkomst van het volk. De telegrammen voegen er bij, dat men de plaatsen van afgevaardigden tegen hooge prijzen zou kunnen verkoopen, juist zooals dit onlangs weer voor de gouverneurs- plaatsen werd ingevoerd, om geld in'de schatkist te krijgen. Zeker geldt, als <lit alles waar is, ook van dezen sjah, dat hij al zijn beloften heeft vergeten en niets geleerd.' AMERIKA. Op de Filippijnen woedt een tamelijk hevige cholera-epidemie. De Frank/. Ztg. verneemt nu uit New-York, dat in twee dagen tijds op de Filippijnen 379 gevallen zijn geconstateerd, waarvan 254 met doodelijken afloop. Manilla is tot dusver vrijgebleven van de ziekte. Aan de Daily Cronicle wordt uit San-Francisco geseind; De boschbranden in de Yosemite-vallei, in California, be dreigen het prachtige Nationale Park (het beroemde Yellowstone Park, dat zich over den geheelen staat Wyoming uitstrekt, en 13/1 vierkanten K.M. groot is en verbreiden zich in de richting van Washington. Gemeld wordt, dat er troepen zijn opgeroepen, om hulp te gaan bicden. Het heeft er allen schijn van, of dQze reusachtige brand op één lijn zal kunnen worden gesteld met den jongsten bosch- brand in Britsch Columbia. New-York, 21 Aug. De maatschappij voor draadlooze telefonie, systeem-De Forest, heeft een contract gesloten om draadloos telefonische verbinding te maken tusschen het 46 verdiepingen hooge Me tropolitan-gebouw alhier en den Parijschen Eiffeltoren. Het Fransche ministerie van oorlog heeft toestemming verleend. Het werk zal binnen twee jaar klaar zijn. PORTUGAL. Op het einde van de laatste nachtzitting van de Kamer zei de oud-minister van financiën onder Franco's bewind in zijn rede over de begrooting: „Ik hoop, dat koning Manuel gelukkiger zijn zal dan zijn vader; de rest is mij onverschillig!" Daarop vatte Pinto Santos vuur. „En dat hij waardiger ministers vinden zal dan die van het vorig Kabinet!" voegde hij er aan toe. Daarop wilde de oud minister Pinto te lijf gaan; er ontstond een gevecht, waarin partijen van beide kanten hulp kregen. RUSLAND. De geheime politie te Moskou is een bende misdadigers op het spoor gekomen, die er haar handwerk van maakte reeds gebruikte postzegels door de een of andere bewerking weder voor het gebruik geschikt te maken. De heeren hadden al zes millioen van die postzegels in omloop gebracht. Er zijn ook eenige postbeambten bij betrokken. De kostbaarste baby ter wereld is op het oogenblik de driejarige troonopvolger van Rusland. Op den dag van zijn geboorte verleende de Raad van State hem een appanage van vijf millioen gulden per jaar, onder beding, dat met dit bedrag alle loopende kosten moeten worden betaald tot de zoon van den tsaar zijn vijftiende jaar heeft bereikt. Daarna zal een nieuwe regeling getroffen worden. Een voornaam deel van het bedrag wordt besteed aan de premies voor de levensverzekering van het kind. Een som van zes millioen staat op zijn hoofd en zooals wel eenigszins te begrijpen is zijn de premies in dit geval hooger dan bij gewone verzekerden. Dan loopen heel hoog de bedragen voor extra politiediensten, de detectives, geheime bewakers. De Russische minister van financiën zou onlangs te kennen hebben gegeven, dat deze post alleen reeds voldoende zou zijn om eenige honderde welgestelde gezinnen te onder houden. DUITSCHLAND. Berlijn, 22 Aug. Vijf minuten na het begin van den proeftocht van hedenmorgen brak van den Parseval-ballon een riem- schijf aan de koelinrichting en den venti lator. De motor kon nu niet meer tegen den wind op. De ballon landde zonder moeite bij Wittenau. Behalve dit defect was alles aan den ballon in orde. In den nacht van Zondag op Maandag ontstond op de Duitsch-Nederlandsche grens bij Kolberg tusschen een groepje mijnarbeiders een zoo hevige ruzie, dat men spoedig met messe i en revolvers aan het vechten sloeg. Een Westfaler, bij Hollandsche en Duitsche politie bekend, heeft daarbij 3 of 4 schoten bekomen en zijn lichaam werd met een 20-tal messteken doorkerfd. Op een handwagen is de ongelukkige naar het hospitaal te Bardenberg vervoerd, waar hij is overleden. Priedrichsbafen, 22 Aug. Zeppelin vormde van het overschot der nationale bijdragen een „Luftschjff Stiftung" ter bevordering van den bouw zijner lucht schepen en ter vergemakkelijking van het aanschaffen van luchtschepen voor het Duitsche rijk en ten dienste der wetenschap. Ztjn vermogen wordt dus niet versterkt en hij moet alle aanvragen om steun aï vijzen. BELGIË. Te Gilly, op den steenweg van Charleroi is eene herberg, dragende voor uithang bord In den de. ienderr overlevende van Courrières. De herbergier werkte tijdens de ramp inderdaad in de mijn van Cour rières. Hij was toen 17 jaar oud. Hij was de eenigste Belg, van de dertien geredden, na twintig dagen verblijf in de rampzalige mijn. Na door de geneesheeren der maat schappij opperbest verpleegd te zijn ge weest, na een kuur te Biarritz te hebben gedaan, na drie decoraties te hebben gekregen werd Van Oudenhoven (zoo heet hij), een spaarboekje der Fransche Republiek van 1200 fr. toegekend. Ook genoot hij gedurende ze* maanden half dagloon. Maar toen vond de maatschappij dat hij genezen was en staakte alle vergoeding, er bij voegende, dat zij hem niet meer in de mijn wilde laten neerdalen. Hij spande een proces in, verloor het en was toen ten einde middelen. En daarom, zoo vertelt hij, opende hij de herberg met het zonderlinge uithang bord. Te Brussel heeft een hevige brand gewoed in een winkel, waar hoofdzakelijk voorwerpen van celluloid werden verkocht de vader van de winkelierster, een grijsaard van 71 jaren, die, door het rooken van een pijpje in deze gevaarlijke omgeving, oorzaak was van den brand, is in de vlammen omgekomen en letterlijk verkoold. Een oogenblik scheen het, of er een minister-crisis broeide. Ondanks het verzet der regeering had de kamer al eenigen tijd geleden een amendement van Woeste aangenomen, volgens hetwelk actief en passief van den Congo en van België gescheiden worden. Nu wilde de regeering door een amendement op artikel 1 van de koloniale wet die stemming te niet doen door te bepalen, dat België gemachtigd zou worden voorschotten aan de kolonie te doen, om de schuldeischers te dekken. Dat amendement werd verworpen. Nadat de ministers beraad gehouden hadden met den koning, schijnt evenwel besloten te zijn, de stemming in deze van den senaat r' te wachten. Met 83 tegen 55 stemmen heeft de Kamer daarop het aanvullend verdrag en het wetsontwerp op de overneming van den Congo aangenomen. Het geheele koloniale charter ging er in tweede lezing door met 90 stemmen tegen 48 en 7 ont houdingen. NEDERLAND. Leeuwarden, 22 Aug. Met de tram van Franeker naar Leeuwarden is te Dronrijp de 70 jarige arbeider W. K. bekend onder den naam van „Doove Willem", overreden. Het hoofd was van het lichaam ge scheiden en verpletterd, zoodat de dood oogenblikkelijk was Ingetreden. Zutphen, 22 Aug. Op bijna 68-jarigen leeftijd is hier plotseling overleden de heer D. N. Labrijn (geb. te Zierikzee), gepensionneerd ingenieur van den water staat. De overledene was sinds 1891 lid van den Gemeenteraad, waar zijn adviezen omtrent openbare werken enz. ten hoogste werden gewaardeerd. Kampen, 21 Aug. Woensdagavond moet op een weiland het raadslid de heer G. B. B., architect alhier, door zijn collega raadslid, den heer A. S., veehouder, die op zijn land aan den rechter IJseloever stond te hooien, met een hooivork tot driemaal toe op het hoofd geslagen en gestoken zijn, toen de heer B. met eenige kinderen dat land passeerde, hetgeen een hevig bloedende hoofdwonde veroorzaakt moet hebben. De politie heeft de zaak in handen en proces-verbaal van een en ander is opgemaakt. Texel, 21 Aug. De robbenvanger D. alhier, heeft gister 15 zeehonden gevangen, waaronder 14 wijfjes. Aan rijkspremie kan hij hiervoor ontvangen 144.50, met behoud van de dieren. Amsterdam, 22 Aug. Ter reparatie aan de groote gasbuis waren eenige werklieden in de Warmoesstraat alhier bezig, toen plotseling, door het ontstaan van een lek, de gasfitter J. Namen bewusteloos neerviel. Met behulp van den heer Kanter werd hij uit den kuil gehaald en in diens woning binnengebracht, waar hij, dank zij de onvermoeide pogingen der agenten Van den Broek en Bosman, weer na IJ uur tot bewustzijn kwam. De werkman Lohman viel van een stelling bij het in aanbouw zijnd pantser schip „De zeven provinciën". Met gebroken polsen werd hij naar het Binnen-Oasthuis vervoerd. Woensdagmiddag tusschen 4 en 5 uur werd inbraak gepleegd in de woning van mej. de weduwe v. d. V., in de Van der Duijnstraat alhier. De dieven wisten zich toegang te ver schaffen door achtereenvolgens de deuren open te sluiten van het trapportaal en het eerste bovenhuis. Hierop begaven zij zich door de achter kamer en al de alkoven naar de voorkamer, waar de linnenkast stond, die door hen opengebroken werd. Alle daarin aanwezige sieraden werden door hen medegenomen, zooals een horloge met ketting, een gouden halsketting enz., benevens twee spaarpotjes met eenig .geld, alles bij elkaar een waarde van ongeveer f 50. Ook een ijzeren kistje, dat in de linnenkast stond, werd eerst door hen meegenomen, maar werd later weer teruggevonden in het slaapvertrek, waar zij het neergezet hadden. Men vermoedt, dat de dieven gestoord werden, doordat de bewoonster der 2e étage, toen zij naar beneden kwam, om het brood van den bakker aan te nemen, aan dezen hnr verwondering te kennen gaf, dat de kamerdeur van 't eerste boven huis openstond, hoewel zij wist, dat de bewoners uitgegaan waren. Echter verdere aandacht besteedde zij er niet aan. Maar de dieven, die waarschijnlijk een en ander gehoord hadden, vonden het nu veiliger zich weg te pakken, met meeneming van hun buit. Toen even daarna de dochter des huizes thuiskwam, ontdekte deze natuurlijk ter stond, door de wanorde, dat er iets niet in den haak was. Nadat ze den diefstal was gewaar geworden, deed zij direct aangifte bij de politie, die oogenblikkelijk begon een onderzoek in te stellen, tot nog toe evenwel zonder resultaat. Een dame zat in het Vondelpark alhier te lezen en had haar portemonnaie op haar schoot liggen, welke onvoor zichtige eigenschap dames, bij gebrek aan een behoorlijken zak in haar japon, meer hebben. Eenige opgeschoten jongens liepen in de buurt, drongen zich spelendei wijze Qp, en vóór de dame het vermoedde, was de portemonnaie verdwenen. 's-Gravenhage, 22 Aug. De politie, onder leiding van een inspecteur, 2 rechercheurs en eenige agenten, deed hedennacht een goedgeslaagden nachtelijken inval in het perceel Gedempte Burgwal no. 17, bovenhuis Sporting Club alhier, 14 personen waren er, wier namen werden opgenomen. Er werd juist niet gespeeld, doch een belangrijke hoeveelheid spiritualiën en sterke dranken waren er aanwezig en werden door de politie in beslag genomen. De agent van politie le kl. F., die bijna 10 jaar dienst bij de Haagsche politie had, is volgens de Avp., dezer dagen ont slagen, omdat hij toeliet, dat door zijn vrouw, met zijn medeweten en zonder zich daartegen met kracht te verzetten, te zijnen huize gelegenheid werd gegeven tot het plegen van ontucht door personen, die aldaar kamers huurden. Door de Regeering is bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot ver hooging van de Oorlogsbegrooting voor H 8 met een bedrag van f 1G9.350, ten einde te kunnen overgaan tot een alge- meene herziening der soldijen van de militairen beneden den rang van officier. Het ontwerp heeft onder meer ten doel, de positie van het kader te verbeteren, teneinde daardoor zoowel tegemoet te komen aan grootendeels billijke klachten, als te geraken tot een behoorlijke aan vulling der onderofficiersrangen. De Minister is beslist van meening, dat de kracht van een leger als het onze voor een groot deel schuilt in de hoedanigheid en de toewijding van het kader. Dit kader heeft echter, z. i.ook het recht, dat de natie blijken geeft de diensten, die het bewijst, naar behooren op prijs te stellen. Daar komt nog bij, dat, indien men er niet op bedacht is om de goede elementen door een aan hun bruikbaarheid even redige positie- en inkomstenverbetering meer blijvend aan het leger te binden, zij er te gereeder toe zullen overgaan in andere t?'cken van den dienst, waar in den loop der jaren een verbeterde salaris regeling niet is uitgebleven, plaatsing te zoeken, waardoor het kaderverloop, het welk toch reeds bedenkelijke afmetingen heeft aangenomen, nog (ot ongunstiger verhoudingen zou worden opgevoerd. Willemstad, 22 Aug. Alhier is vanwege de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij een electrische verlichting aangelegd van de aanlegplaats der tramboot tot aan het licht der eerste lantaarn van de gemeente. Hierdoor is in een groote behoefte voor zien, want menig vreemdeling heeft bij avond en nacht, van en naar de boot gaande, de kans beloopcn in het water terecht te komen. Dinteloord, 22 Aug. In de j.l. Donderdag gehouden vergadering van de leden der Tooneelvereeniging „Aurora" is het program voor de feestelijkheden op 31 Augustus vastgesteld als volgt a. Wedstrijd voor jongens van 10—13 jaar met een bord met twee eieren. b. Wedstrijd per rijwiel met een brandende sigaret met hindernissen. c. Ringrijderij van paatd en rijtuig voor dame en heer. d. Hardloó^erij voor gehuwde mannen met hoogen hoed, lange brandende pijp en parapluie. e. Wedstrijd per rijwiel met een brandende lange pijp. Des avonds openluchtspeling eener bioscoop. Het feest zal worden opgeluisterd door het muziekgezelschap „Excelsior". Hedenmiddag werd onze gemeente vereerd met een bezoek van Zijn Edelm. den heer Van Vuuren, lid der Tweede Kamer, voor het district Zevenbergen. Breda, 22 Aug. De gemeentebesturen van Ginneken en Prinsenhage hebben aanschrijving ontvangen, dat in die ge meenten respectievelijk zullen worden ingekwartierd op 19 en 20 September a.s. 31 officieren, 1035 onderofficieren en min deren en 36 paarden; 29 officieren, 814 onderofficieren en minderen met 164 paarden. Darenboven krijgt Ginneken vanaf 24 Augustus tot 5 September inkwartiering van een escadron huzaren met den staf uit Den Haag. Steenbergen, 22 Aug. Alhier had heden middag een brutale diefstal met inbraak plaats bij den klein-landbouwer L. op den Grintweg. Toen de bewoners, die naar het land waren geweest, omstreeks één uur thuis kwamen, ontdekten zij, dat onge- wenschte gasten waren binnen geweest. De sloten der kasten waren verbroken, de deuren uit de scharnieren gelicht, alle schuifjes en laadjes omgewoeld en door snuffeld, ja zelfs de bedden waren uit de alkoven gehaald. Vermist wordt een som van circa f 10, alsmede 2 gouden ringen, 2 gouden kettingen, 2 gouden stelletjes en 4 gouden oorbellen. De dieven zijn binnengekomen door een kelderraam. De woning staat aan den drukken weg naar Bergen-op-Zoomdeze diefstal getuigt dus van verregaande brutaliteit, zoo op klaar lichten dag. De politie heeft de zaak in onderzoek. Hedenmorgen ontstond er brand in de groote landbouwschuur van den land bouwer Veraart te Heen, bij Steenbergen. In korten tijd werden schuur, oogst, alsmede wagens, karren, tuig enz. een prooi der

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1