Op het vroege stoppeliand. Op het kantoor zijn alle laden doorzocht en uit een lade een bedrag van f 30 gestolen. In een andere lade is het geld niet opgemerkt. De brandkast, die een groot bedrag bevatte, heeft men onaangeroerd gelaten. De daders zijn vermoedelijk drie personen uit het naburige Heike, wien reeds meerdere dief stallen werden ten laste gelegd. Deze personen zijn des avonds ook in de plaats gezien. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 17 Aug. Mr. H. C. Moolen- burgh heeft de candidatuur, hem aange boden door de liberale kiesvereeniging, door Gemeentebelang en de vrijzinnig-demo- kratische kiesvereeniging, aangenomen. De anti-revolutionaire- en de christelijk- historische kiesvereeniging zullen tegenover mr. H. C. Moolenburgh geen candidaat stellen, zoodat de verkiezing dezen keer met de candidaatstelling zal afloopen. Blijkens mededeeling van den Minister van Marine wordt o. a. de heer J. J. van der Have alhier als adelborst 2e klasse geplaatst aan 't koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord. De vorige week overleed te Rijzen burg op 89-jarigen leeftijd de laatste mannelijke afstammeling van het in Zeeland eenmaal beroemde geslacht Van Vrijberghe. Jhr. mr. P. P. van Gelre van Vrijberghe, thans overleden, en zijn voor eenige jaren mede op hoogen leeftijd overleden broeder jhr. mr. J. F. van Vrijberghe, beiden ongehuwd, zijn afkomstig van voorouders, welke oorspronkelijk tot woonplaats hadden de ongelukkige stad Reijmerswale. Wij vinden daaromtrent vermeld, dat Jacob Willemse de Bout in 1550 voor een „seer vile prise" het ambacht Vrijberghe onder Oud-Vossemeer kocht, dat, naar het schijnt reeds in 1485 aan zijn grootvader David de Bout toekwam. Zooals tal van Reijmers- walers, die zich als visschers na het te gronde gaan van die ongelukkige stad te Tholen vestigden en aldaar, tot misschien voor een eeuw, nog als een afzonderlijk deel der bevolking zich van de eigenlijke Tholenaars onderscheidden, begaf zich Willem Jacobse de Bout van Vrijberghe (1560—1625) naar Tholen, en was aldaar in 1570 burgemeester, waar hij zich als een kloek voorstander der Hervorming deed kennen. Vele, vele leden van dit geslacht maakten zich naam en bekleedden hooge betrekkingen zoowel in den lande en als burgemeesters van Tholen. Jan Francois van Vrijberghe, geboortig uit den tijd, dat nog het oude rijmpje gold: „drie Tholenaars, twee soldaten", ging in krijgs dienst in 1700 en overleed als luitenant- generaal der ruiterij in 1750. Zijn zoon J. van Vrijberghe werd burgemeester van Zierikzee, en diens zoon Jan Francois van Vrijberghe (1776—1844) werd als zeer vermogend man bij een bezoek van koning Willen II te Zierikzee in 1842 in den Nederlandschen adelstand verheven. Zijn beide zonen hierboven genoemd, zijn thans overleden en zijne dochters huwden in de bekende Zeeuwsche familiën Schuur- beque Boeije en De Crane. De laatste overledene was ook gerechtigd tot het dragen van den naam Van Westen Schouwen, aangekomen van de Zierik- zeesche familie De Huybert. Brouwershaven, 17 Aug. Donderdag 13 dezer werd ten huize van mej. de wed. Legemate alhier een openbare vergadering gehouden ter bespreking van een feest, te houden op 31 Augustus a.s., en wel naar aanleiding dat H. M. de Koningin 10 jaren aan het hoofd onzer regeering staat. De vergadering werd geopend door den heer J. J. Gast, welke de vergadering toe sprak als volgt: Het is straks een jaar geleden, dat onze geëerbiedigde Koningin een bezoek bracht aan deze eilanden. In die dagen bestond het plan ook hier feest te vieren, doch toen bekend werd, dat Zierikzee luisterlijk feest zou vieren (waarvan wij allen getuige zijn ge weest) en waarbij het onze zou ver- bleeken, is van dat plan afgezien. Op een toendertijd gehouden bijeenkomst werd in overweging gegeven dit een volgend jaar te doen en wel op 31 Augustus a.s. Daar die tijd al meer en meer nadert, is het noodig, dat wij U, geachte vergadering oproepen, ter bespreking van ons voor nemen, feestelijk te vieren het tiende regeeringsjaar onzer geliefde Koningin. Plannen zijn nog niet gemaakt en dienen nu te worden ontworpen. Als het uwe goedkeuring kan wegdragen zou ik bij acclamatie den heer A. Hollander tot voor zitter en onzen geachten burgemeester, op wiens steun en medewerking wij bereids kunnen rekenen, tot eere-voorzitter willen benoemen. Beide heeren verklaarden zich daartoe gaarne bereid. (Applaus.) De heer Gast dankt de vergadering voor de betoonde instemming en zegt: Brouwershaven heeft al zoo menigmaal waardig feest weten te vieren en zal dit nu weer herhalen ter eere van onze geëerbiedigde Koningin Wilhelmina Helena Paulina Maria. Dat zij leve! Verder werd de leiding opgedragen aan den heer A. Hollander ter uitwerking van het feestplan. Bruinisse. Zaterdagavond werd door de Muziekvereeniging „Nu met Hope", directeur de heer Jongmans, een concert gegeven in de Beurs aan de haven'. Een talrijk publiek genoot van de vroolijke, opwekkende muziek. Tijdens de godsdienstoefening in het kerkgebouw der oud-gereformeerde ge meente alhier werd eene bejaarde weduwe door een toeval getroffen. Onmiddellijk moest geneeskundige hulp ingeroepen worden. Natuurlijk verwekte het geval veel ontsteltenis. Tholen, 15 Aug. Was het tot heden voorspoedig gegaan met het werk van den heer W. Walpot aan de haven, gisteren morgen is de tegenslag gekomen, doordat de dam die de groote en kleine haven scheidt, hedenmorgen om 4 uur met hoog water is weggeslagen. In een oogenblik stond de kleine haven gelijk met de Eendracht, waarin het met laagwater weer gedeeltelijk terug loopt. Het zal geen voordeelige zaak zijn voor den aannemer, daar hij juist bezig is met betonstorlingen te doen, en deze nu op het getij moesten plaats hebben. Tholen. Door den heer C. J. Verstraate is een geregelde motorboot-dienst opge richt tusschen deze gemeente en Rotterdam. De nieuwe boot is reeds gearriveerd. Middelburg, 15 Aug. Heden wordt hier vanwege de vereeniging „Uit het Volk, Voor het Volk" een festival en marsch- en banierwedstrijd gehouden. Om 10 uur werd, voorafgegaan door het korps kleine tamboers, een optocht der deelnemende korpsen gehouden van af het stationsplein naar de Groote Markt. Aldaar werd in de sociëteit „De Vergenoe ging" aan de besturen der korpsen de eerewijn aangeboden. Daarna ging de optocht, door een groot deel der stad voort gezet, weder naar de Groote Markt. Ongeveer 12 uur werd aldaar door alle korpsen uitgevoerd het ensemble-nummer „March des petits tambours", trommel- marsch, gecomponeerd door den heer Jan Morks, directeur van het Middelburgsch muziekkorps. Het korps kleine tamboers verleende ook aan dit ensemble-nummer zijn medewerking. Van af des middags 12 uur werden door de verschillende korpsen uitvoeringen gegeven in de muziektent op de Groote Markt en in den tuin op het Noordbolwerk (Buitentuin). In het Schuttershof nam van af des middags de marschwedstrijd een aanvang. Hedenavond worden concerten gegeven in het Schuttershof en op de Groote Markt en zullen de feestelijkheden met een concert worden besloten. Hoewel het eigenlijke festival, dat hier Zaterdag plaats had, na den middag geëindigd was, werd de feestvreugde den geheelen avond voortgezet. Het was overal in de stad zeer druk, niet het minst op de Groote Markt, waar zich een in prettige stemming verkeerende menigte bewoog. Daar werd door „St.-Caecilia" uit Vlissingen een concert gegeven. In den tuin van het Schuttershof was het ook buitengewoon druk; het Middelburgsch Muziekkorps had daar de zorg van het muzikale gedeelte op zich genomen. Een vuurwerk in den tuin van het Schuttershof besloot de officieele feestelijk heden, doch op de straten bleven de feestklanken nog lang weerklinken. De Vereeniging „Uit het Volk—Voor het Volk" mag met genoegen op dit festival terugzien. Het is, dank zij het uitstekende weder, uitstekend geslaagd. Honderden vreemdelingen bewogen zich door de straten en vooral de neringdoenden zullen zeker een goeden dag gemaakt hebben. De uitslag van den Zaterdag te Middelburg, ter gelegenheid van het festival, gehouden marschwedstrijd is als volgt: (Afdeeling Harmonie): le prijs: verguld zilveren medaille met diploma, „Vlijt en Volharding" te Etten; 2e prijs: groote zilveren medaille met diploma, „Euphonia" te Goes; 3e prijs: kleine zilveren medaille met diploma, „Kunstmin" te 's-Gravenzande; 4e prijs: bronzen medaille met diploma, „Constantia" te Leur; 5e prijs: diploma, „St.-Caecila" te Vlissingen. (Afdeeling fanfare): le prijs: verguld zilveren medaille met diploma, „Voorwaarts" te Koudekerke en „Schelde- galm" te Hansweert; 2e prijs: groote zilveren medaille metjdiploma, „Eendracht maakt Macht" te Serooskerke (W.); 3e prijs: kleine zilveren medaille met diploma „Euterpe" te Heinkenszand4e prijs: bronzen medaille met diploma, „Excelsior" te Middelburg en „Excelsior" te 's-Heer- Arendskerke; 5e prijs: diploma, „de Ver- eenigde Vrienden" te Sas-van-Gent. Domburg, 17 Aug. De Groothertog van Mecklenburg, die hier voor eenigen tijd zijn intrek zal nemen in het Strandhötel, om zich onder behandeling te stellen van dr. Mezger, wordt hedenavond per tram van 6,47 alhier verwacht. De groothertog arriveert per sneltrein van 5,09 te Middel burg, in welke trein te zijnen behoeve een salon-rijtuig is geplaatst. De 70ste jaardag van dr. Mezger zal alhier feestelijk worden gevierd op Zater dag a.s. De schoolkinderen zullen hem op zijn villa „Irma", een lied toezingen. Daarna wordt hij door den burgemeester, namens de gemeente, gehuldigd. Des middags geeft het Middelburgsch Muziek korps een concert. Den schoolkinderen zullen versnaperingen worden aangeboden, terwijl des avonds een vuurwerk wordt afgestoken. Vlissingen, 15 Aug. De gemeenteraad alhier heeft, op voorstel van Burgem. en Weth., besloten aan de Regeering wederom toestemming te vragen tot het heffen van een plaatselijken accijns, van f 17,50 per H.L. van 50 pCtop gedistilleerd, wijl de gemeente de opbrengst dezer belasting (in 1907 ongeveer f 26,500) niet kan missen. Verhooging van den hoofdelijken omslag met dat bedrag zou de draagkracht der gemeente overschrijden; wel neemt de bevolking voortdurend toe, maar de van elders komenden zijn meerendeels arbeiders. Indien echter de Regeering bezwaren heeft tegen verlenging van de bestaande heffing, dan wordt in overweging gegeven de gemeente liever op een andere wijze te willen steunen, en wel door het toe kennen van een Rijkssubsidie, gelijkstaand met het bedrag der opbrengst der belasting over 1907, verminderd met de kosten van invordering. Er is alhier een comité gevormd tot feestelijke herdenking van het 50-jarig priesterjubileum van Paus Pius X. De heer J. P. Hunting, pastoor, is tot eere-voor zitter van het comité benoemd. Op het laatst van deze maand wordt alhier verwacht het Italiaansche oorlogschip „Etna", een kruiser van 3200 ton, welk schip naar Antwerpen zal opstoomen. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Colijnsplaat, 14 Aug. Op de hofstede „Olmenoord" werd heden, ten verzoeke van den heer A. van Nieuwenhuijzen, diens inspan door de notarissen Verhuist en Hioolen verkocht. De prijzen waren als volgt: Werkpaardenf 358, f 382, f 426, f 452, f 502 en f 702; jonge paarden, oud 2 jaar, f 402 en van 11 jaar f 232; veulens: f 128 en f244; koeien:! 170, f 178, f 180, f 200, f 214 en f 300; 2-jarige vaarzen en ossen: f 142, f 148, f 150, f 162 en f 170; als voren, oud li jaar, f 106, f 124 en f 132; jarig rundveef 64. f 68, f 76, f 78, f 80, f 88, f 114 en 120; kalveren: f 46, f 48, f 50, f 54 en f 64. Een en ander behalve de gewone onkosten. Stavenisse. L.l. Zaterdag werd alhier door den heer D. Hout aanbesteed het bouwen van een nieuw woonhuis op den Achterweg. Er werden ingeleverd 23 biljetten. Aannemers werden de onder staande personen: metselwerk L. B. v. Pagée ad f 780; timmerwerk D. Rooze- mond en J. Kaufmann ad f 816; schilder werk J. van Dalsen ad f 74; smidswerk J. Leenhouts ad f 34,40, terwijl het ver voer der materialen werd gegund aan den laagsten inschrijver, Alb. v. Ijsendijk. Bij de Vrijdag te 's-Gravenhage ge houden aanbesteding van den bouw van een proefstation bij den kustlichttoren te Scheveningen was minste inschrijver J. J. Krijger te Vlissingen voor f 23.819. Landbouw en Veeteelt. De volgende week wordt ons land be zocht door den heer A. Holm, directeur van de staatsproef boerderij te Potchefstroom. Hij heeft opdracht van de Transvaalsche regeering om een aantal uitmuntende fok- runderen aan te koopen. De dieren zullen door vanwege de Nederlandsche regeering aan te wijzen deskundigen worden onderzocht. Tholen. Onder de ruim 60 varkens, welke aan de vlekziekte bezweken zijn, is er geen enkele dat ingeënt is geweest. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Middelburg werden Vrijdag de volgende zaken behandeld, en wel ten eerste die tegen J. W., koopman en gemeente-ontvanger te Krabbendijke, be schuldigd van beleediging van J. G., zijn zwager, op 7 Mei jl., in den trein tusschen Woensdrecht en Rilland-Bath. Het gold hier een familie-kwestie. In den trein had W., naar hij beweerde, tegenover zijn medereizigers, zijn gemoed ontlast over zijn zwager, die hem het leven zuur maakte. J. G., zijn zwager, diende daarom tegen W. een aanklacht in, omdat deze voor eerstgenoemde beleedigende termen had gebruikt. Voor de rechtbank werd èn door be klaagde èn door den zwager een relaas gegeven van de verschillende familie omstandigheden, waarvan de bizonderheden voor publiciteit minder geschikt zijn. De termen, die de beklaagde gebezigd had, schenen alles behalve kiesch te zijn geweest, althans een tweede getuige durfde ze niet zeggen. Een derde getuige verklaarde eveneens de beleedigende woorden, gericht aan het gdres van J. G., verstaan te hebben. De beklaagde bekende gedeeltelijk het hem ten laste gelegde. Het O. M. eischte wegens eenvoudige beleediging, f 15 boete, subs. 15 dagen hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. KERKNIEUWS. Ds. H. Bax te Doornspijk, vroeger te Poortvliet, heeft na 55-jarigen dienst tegen 1 Oct. a.s. eervol emeriraat aangevraagd. Hij is de oudste dienstdoende predikant in Nederland. O N P E R W IJ S. Op de voordracht ter benoeming van een hoofd der openbare school te Dubbel dam komt ook voor de heer H. W. Odink, hoofd der school te Cats. Tot hoofd der bizondere school te Meliskerke is benoemd de heer J. van Koeveringe, onderwijzer te Goes. De hoogeschool ie Holland, Michigan, Amerika, heeft aan dr. A. Kuyper het eere-doctoraat in de letteren verleend. De heer J. Poulusse, leerling van den heer J. Hekkert te Tholen, heeft te 's-Gravenhage mei goed gevolg examen afgelegd voor akte 1. o. teekenen. Geslaagd voor rechtlijnig teekenen en perspectief de heer J. W. Barendregt te Amsterdam, (geb. van Dreischor). „Wat zal ik nu dit jaar met mijn stop peliand doen?" vroeg me eenige dagen geleden mijn buurman, „ik heb al heel wat vroege aardappelen uit, daar heb ik nog knolrapen er. mangelpeeën op geplant, maar straks komt de roggestoppel. Hoe zal ik daarmede dit jaar nu eens leven?" Wel, antwoordde ik, daarover behoeft toch tegenwoordig niet meer gedacht te worden. Ge wilt het toch zeker niet tot het volgende jaar braak laten liggen? Dat zou al heel verkeerd zijn. Dat dient nergens toe. In elke welgeordende boerderij dient een gedeelte van het land, dat in den loop van den zomer of den nazomer vrijkomt, gebruikt te worden, om er eens een flinke groenbemesting op te houden. Daartoe is het vroege stoppeliand het meest geschikt. Wat groenbemesting is, dat weet ge toch zeker? „Ja, ik weet er zoo wel iets van, maar ik wil er toch nog wel wat van hooren". Welnu, groenbemesting is het be mesten van den bodem met groene, vlinder bloemige planten. Het doel is tweeërlei: den natuurkundigen toestand, of, wat hetzelfde is, de structuur van den grond op gemakkelijke wijze verbeteren en daar enboven den grond goedkoop een zekere hoeveelheid stikstof geven. Goedkoop, want wat is goedkooper dan de stikstof uit de lucht, met behulp der vlinderbloemigen in den grond te brengen? De teelt van vlinderbloemige gewassen, zooals erwten, wikken, gele lupine, serra- della, klaver is niet alleen wenschelijk op lichtere gronden, maar ook op zwaardere. Het kan niet anders dan ter verbetering van den bodem, van de boerderij in het algemeen bijdragen, als geregeld vlinder bloemigen in de vruchtwissèling worden opgenomen en nu en dan een rijk beschot wordt ondergeploegd. Het is nu de tijd, om te denken aan het zaaien van vlinderbloemigen in den stoppel. Wanneer op de klei b.v. de wintergerst en de tarwe van het land is en op lichtere gronden de rogge, dan kan men op den stoppel op de eerste grond soort wikken of erwten of beide door elkander en op het zand b.v. gele lupine zaaien. Het is duidelijk, dat, hoe beter de lupine en erwten en wikken groeien, m.a.w. hoe hooger het beschot is, dat zij maken, hoe meer humus en stikstof in den grond komt. Het is dus een eerste vereischte de vlinderbloemige krachtig te laten groeien. Daartoe moeten zij bemest worden en wel in de eerste plaats met kali en phosphor- zuur. Per Hectare zaaie men op den stoppel 800 K.G. kaïniet of 400 K G. patenlkali uit en een daarmee overeenkomende hoe veelheid phosphorzuurhoudende meststof. Wat van deze bemesting in den bodem blijft, komt ten goede aan de volgende gewassen. En wat door de vlinderbloemigen wordt gebruikt, komt eveneens ten goede aan het gewas, dat wet de groene meststof bemest wordt. Die 800 K.G. kaïniet of 400 K.G. patentkali is dus feitelijk een bemesting voor den volgenden oogst. „Maar dan kunnen we die bemesting ook wel later geven". Neen, dat kunnen we niet. Immers, hoe beter we de lupine of wikken en erwten met kaïniet en phosphaten bemesten, des te meer humus en stikstof winnen wij. „Juist, nu begrijp ik het, komaan, laat ik dan dit jaar mijn vroege stoppeliand eens gebruiken voor groenbemesting". Goed, maar denk er aan, dat ge, wanneer ge uw kunstmest op den stoppel hebt uitgestrooid, ge den grond zeer licht moet omploegen en men bij vochtig weer moet zaaien. Men kan ongeveer 200 K.G. zaad per Hectare nemen. De vlinder bloemigen, die voor groenbemesting dienen, moeten eenigszins dik staan. Onthoud dat ook. Castro, de president van Venezuela. Nederland is met Venezuela in geschil. Of liever, we hebben het met Castro, den president, te kwaad. Hij is ons reeds af geschilderd als een dwingeland, als een kleine Napoleon. Daarmee klopt vrijwel het portret, dat het Kamerlid Van Kol, na zijn sludiereis naar de West, nu vijf jaar geleden, van Castro gegeven heeft. We ontleenen daaraan het volgende. Castro is ruim 40 jaren oud. Zijn dapperheid is bewonderenswaardig, zijn brutaliteit en energie zijn grenzenloos; hij deinst voor niets terug om zijn doel te bereiken en zijn hebzucht en lusten bot te vieren. Met een handvol aanhangers daalde hij uit het gebergte naar beneden, versloeg zijn tegenstanders in den bloedigen slag bij Tocuyeto (1500 dooden en ge wonden) en trok zegevierend Caracas binnen. Toen hij bij La Victoria met 4000 man troepen en nagenoeg zonder ammunitie door de 10 000 man van Matos omsingeld was, vocht hij zelf mede met den Mauser in de hand, dronken van den vroegen ochtend tot den laten avond. Zonder verraad en met een weinig discipline ware Matos toen als oven winnaar uit den strijd getreden, doch elk zijner generaals vocht naar eigen inzichten, één liet de spoorbaan naar Caracas open en een trein met patronen binnen. Castro hernieuwde den aanval, doodde meer dan 2000 vijanden, en ternauwernood slaagde zijn mededinger er in door de vlucht zijn leven te redden. Thans is de macht van Castro grooter dan ooit, kan hij straffeloos de wetten vertreden, heerscht hij als een Romeinsche tiran, als een Nero in miniatuur. Hij heeft overal zijn spionnen, tot zelfs in Curasao; het briefgeheim wordt er stelselmatig geschonden, geen enkel blad durft een eigen meening uiten, geen mond een krenkend woord over hem spreken; zijn politieke tegenstanders werden te Caracas opgesloten in cellen die boven de riolen uitkomen; slecht gevoed, meestal ziek, harder behandeld dan gruweldaders, zien zij uit naar den dood als naar hun redder. Allen vreezen hem, en zijn optreden wordt brutaler dan ooit; om de machtelooze dreigementen der Groote Mogendheden geeft hij niets. Zijn gunstelingen worden met schatten overladen; in zijn paleis viert hij ware orgieën, geen vrouw is veilig voor zijn lusten. Één woord dat hem kwetst, wordt onmiddellijk door zijn trawanten gestraft; één lied dat men zingt en dat hem niet welgevallig is, doet den zanger kennis maken met den kerker toen ik te Carécas was, werd alle muziek in de concertzalen verboden. Aan de table d'höte durft men nauwelijks zijn naam fluisteren; alles verarmt, alles zucht onder zijn despotie, doch allen buigen het hoofd en zwijgen, sidderend voor dezen Venezolaanschen „Terreur". Cipriano Castro is een klein nietig ventje met grove zinnelijke gelaatstrekken, een hoog voorhoofd, en een bleek gelaat door een zwarten baard omkranst. Vurig redenaar, dapper aanvoerder wordt „El Carito" („de kleine Korporaal" in na volging van Napoleon 1) op de handen gedragen door zijn troepen. Hij zelf ge looft zich een werktuig in Gods hand. Zijn ideaal is het stichten eener Zuid- Amerikaansche Unie, waarin hij opper machtig heerschen zal. Nederland en Venezuela. Indien Hr. Ms. „Friesland" in West- Indië zal zijn aangekomen, zal ongeveer 1000 man marine-personeel aldaar aan wezig zijn. Wellicht zullen velen onzer lezers bij het lezen der berichten over Venezuela en onze bezittingen in West-Indië, het ver langen gehad hebben iets meer over de eilanden aldaar waarover Nederland gezag voert, te weten. Hier volgen dan eenige bizonderheden Tusschen 10 gr. en 26 gr. N.-B. en 42 gr. en 67 gr. W.-L. liggen 3 hoofdgroepen van eilanden, t. w. Groote en Kleine Antillen en de Bahama-eilandensamen groot 4500 vierk. mijlen. Van deze eilanden zijn Nederlandsch bezit St.-Eustatius en Saba, een deel van Sf.-Martin (het andere deel komt aan Frankrijk), Curasao, Aruba en Bonaire. De andere eilanden hooren aan verschillende Europeesche mogendheden of vormen onafhankelijke staatjes. (Cuba, Haïti). Van deze eilanden liggen Curasao, Bonaire en Aruba nabij de kust van Venezuela. Curasao, het voornaamste, ligt tusschen Bonaire en Aruba, 28 vierk. mijlen groot, met ongeveer 25.000 inwoners. Aan de N. en N.-W.-zijde is de kust ongenaakbaar; aan de Z.-zijde heeft men voortreffelijke havens (Anna-baai). De eenige stad is Willemstad, met 8000 inwoners, verdedigd door het fort Amsterdam, verouderd, maar goed onderhouden. Ten Zuid-Oosten van dit eiland ligt nog Kiein-Cura?ao. Bonaire, een klein eiland, met 4000 inwoners; ten westen hiervan nog Klein- Bonaire. Aruba, 14 mijlen van Curasao en 5 mijlen ten N. van Venezuela2000, inwoners.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 2