ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. Dinsdag 18 Augustus 1908. (25 ierikzeesche Cour an t). BRANDWEZEN. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8656. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur:.]. WAALE. Advertentifnvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. i. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een kinder-armband. paar handschoenen, inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. Plaatsing van kinderen op de School A (I September 1908). Zitting van COMMISSARISSEN dier School in het schoollokaal in den Wevers- hoek (hoofd de heer J. van Baixegooijen), op Zaterdag 22 Augustus e. k., des avonds te 7,1 uur, tot het ontvangen en beoordeeien der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die School. £SP" Om als leerlingen op de School A te worden toegelaten, moeten de kinderen den leeftijd van vijf jaren en acht maanden hebben bereikt. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, maken bekenddat door hen zijn benoemd tot OPPERBRANDMEESTER do heer M. van der Linden, en tot diens ADJUNCT de heer H. van Dijke Jz., die hunne functiën hebben aanvaard. Zierikzee, den 17 Augustus 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.°-B. jAN SNELLEN. Secretaris. AFKONDIGING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzemaakt bekenddat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier betreffende de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente, over het belastingjaar 1908/9, no. 2, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 17 Augustus 1908. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.ft-B. AMERIKA. Een telegram uit Winnspeg meldt, dat er ten westen van Fernie nieuwe bosch- branden zijn uitgebroken, waardoor de steden Kimberley, Sullivan en Cranbrook worden bedreigd. De aanhoudende droogte bevordert de uitbreiding van de branden. PORTUGAL. De procureur-generaal van Lissabon heeft een bevel tot inhechtenisneming uit gevaardigd tegen den oud-minister-dictator FrancoHij .wordt beschuldigd van dief stal uit de staatskas. De eigendommen van Franco zijn voorloopig in beslag ge nomen. Zoo men weet, heeft hij Portugal na den koningsmoord verlaten. Het feit dat hij koning Carlos 20 millioen uit de staats kas heeft „voorgeschoten", schijnt als diefstal gequalificeerd te worden. ITALIË. Voortdurend bevatten de bladen berichten over de alles verzengende droogte, die in een groot deel van Italië heerscht en alles wat te velde staat vernielt. De bevolking is radeloos en ziet vergeefs uit naar regen. TURKIJE. Konstantinopel, 13 Aug. In een lang artikel bespreekt de Ikdam de vraag, of Turkije een bondgenootschap noodig heeft; het blad meent, dat de tegenwoordige toestand voor Turkije ongunstig is om bondgenootschappen te sluiten. Thans heeft Europa de oude rekeningen met ons afgeslotendat geeft ons tijd om te werken en te toonen, wat wij kunnen. Het artikel sluit met de verzekering, dat Turkije een beslist vredelievende politiek zal volgen, zonder den naijver der mogendheden wakker te roepen. - Er ligt in de haven van Konstantinopel een geheimzinnig jacht, waarvan men de bestemming niet weet. Er loopen geruchten, dat de sultan het jacht zou hebben gehuurd, om er in de ure des gevaars mee te kunnen vluchten. Een deel van 's sultans schatten zou reeds aan boord zijn gebracht. Met de mannen van het oude régime worden korte metten gemaakt. Fehim-pacha, de vroegere chef der ge heime politie, was een waar monster. Onder alle klassen der bevolking koos hij zijn prooi, en meermalen liet hij vrouwen en meisjes oplichten en met geweld in zijn woning voeren. Vooral woedde hij tegen de Jong-Turken, en dat niet zoozeer uit ijver als wel uit hebzucht, om zich van hun goederen meester te maken. Vreemde lingen en christenen hadden niet zoozeer van hem te lijden. Vreemdelingen hadden tenminste nog hun gezant, om bescherming bij te zoeken, en de christenen konden hetzelfde doen bij hun bisschop of patriarch, die dikwijls invloedrijke staatslieden kenden. Maar de vervolgde Turk had niemand om hem te beschermen. Daar men algemeen de overtuiging had, dat Fehim het vol strekte vertrouwen van den sultan genoot, durfde men niets tegen hem beginnen. Thans is Fehim vermoord gevonden. Turksche bladen noemen eenige sommen op, die eenige van de afgezette ambtenaren tijdens hun diensttijd in hun zak hadden gestoken. Selim Melhame had in het Crédit Lyonnais een bedrag van f 1.400.000 gedeponeerd. Izzet-pacha had eventjes f 2.2C0.000 verdonkeremaand ten nadeele van de kas van den Hedjaz-spoorweg. Op Aboel Hoeda vond men, bij zijn inhechtenis neming, een chëque van f 407.000 op de Bank van Engeland. De Gazette deelt mede, dat besloten is tot de afzetting van admiraal Ahmed Ratib pacha, gouverneur-generaal van Hediaz (Arabië), alsmede van een gansche reeks vali's (gouverneurs). Turksche bladen wijzen op hetgeen Ahmed Ratib al zoo op zijn kerfstok heeft. Al jaren heeft hij zich schuldig gemaakt aan allerlei knevelarijen en afpersingen, o. m. ten nadeele van de pelgrims naar Mekka. Jaarlijks stak hij op die manier circa f 500.000 in zijn zak. Het Jong-Turksche comité in Hedjaz heeft de noodige instructies ontvangen om, ingeval Ahmed Ratib zich met geweld tegen zijn overbrenging mocht willen ver zetten, korte metten met hem te maken. OOSTENRIJK. De Weensche politie houdt zich onledig met nasporingen omtrent een Belgische actrice, die sedert haar vertrek uit Luik spoorloos verdwenen is. Het bericht harer verdwijning werd naar Weenen gemeld, omdat de vermiste zich volgens haar zeggen daarheen had begeven. De verdwenen dame heet Fran?oise Verbelen, en is 20 jaar oud. De moeder van het meisje, die te Luik woont, heeft aan het Belgische consulaat te Weenen doen weten, dat het niet onmogelijk is, dat haar dochter is ontvoerd, en wel door een Griek. Mevrouw Verbelen zegt, dat haar dochter vóór haar vertrek al haar juweeien te gelde had gemaakt, en de opbrengst aan den beweerden schaker had ter hand gesteld. De Weensche politie heeft alleen nog maar kunnen vaststellen, dat het vermiste meisje inderdaad een paar dagen geleden met den expres naar Weenen is gereisd. Of zij daar nog vertoeft, en verder- is ge trokken, kon nog niet worden uitgemaakt. RUSLAND. Dinsdag heeft een bende roovers van ongeveer 25 man op het station te Nowogroedoek,inhetgouvernement Grodno, een aanval gedaan op een passagierstrein, In welks goederenwagen een bedrag van 100,000 roebel zou worden vervoerd. Een bom, die één der roovers wilde slingeren ontplofte in zijn handen, doodde hem zelf en wondde twee trein-beambten. Na een vruchtelooze beschieting van den goederenwagen grepen de roovers tien paarden, die op het station stonden, en maakten zich daarmede uit de voeten. ENGELAND. Vrijdag 1.1. beproefde Faulus den be roemden overtocht van het Kanaal te volbrengen, doch hij was niet gelukkiger dan zijne tallooze voorgangers. Om half drie in den morgen ging hij te water, vergezeld door een klein visschers- vaartuig, de „Pole Star". De wind was Noord-Oost en de zee tamelijk kalm. In de eerste 20 minuten legde Paulus 4 K.M. 250 M. af. Toen begon echter de wind op te steken en de golfslag werd bewege- lijker, waardoor de zwemmer zeer ge hinderd werd. De golfslag was, na 40 minuten ge zwommen te hebben, zóó sterk, dat Paulus o{> 400 M. afstand van de „Pole Star" moest blijven, om niet tegen het schip geslagen te worden. Plotseling vreesde men, dat hij den koers was kwijtgeraakt. De zee werd steeds heftiger en men was niet in staat eenig signaal waar te nemen. Men zocht overal, doch kon den zwemmer niet ontdekken, tot deze plotseling in de nabijheid opdook, te kennen gevende, dat hij het schip niet uit het oog verloren had. In het eerste uur was 8 K.M. afgelegd, in het tweede uur had hij reeds 141 K.M. achter den rug; na het derde uur 17 K.M. Toen werd de zee echter zeer slecht en nadat Paulus nog een uur gezwommen had, werd het hem onmogelijk den strijd tegen de woedende golven vol te houden en na 20 K.M. 372 M. te hebben ge zwommen, klom hij aan boord van de Pole Star". De bekende firma Pathé heeft gedurende den geheelen tocht cinematographische opnamen gemaakt, zoodat weldra in ver schillende theaters de beroemde tocht op het doek vertoond zal worden. Het Kanaal is nog niet overgezwommen Wie volgt nu? In de Fransch-Britsche tentoonstelling Shepherd Bush, Londen, werd Vrijdag een bestuurbare luchtballon, toebehoorende aan den Amerikaan Lovelace, gevuld. De lucht schipper ontdekte een kleine scheur in het buitenomhulsel, en gaf aan zijn helpster, mis Hill, bevel de schade te herstellen. Maar terwijl zij er mee bezig was, en Lovelace zich verwijderde voor andere werkzaamheden klonk er plotseling een ontploffing. Het dak van het gebouw, waarin het luchtschip stond, werd opge licht, en in de omgeving werd alles vernield, terwijl de ballon zelf vlam vatte. Een zestal werklui, die bezig waren met het versieren van het terrein, werden zwaar gewond, één zóó ernstig, dat hij kort daarna overleed. Bovendien hoorde men het gekerm van miss Hill, en na eenig zoeken vond men haar onder het brandend doek van de tent. Juist toen men haar vreeslijk verkoold lichaam vond, bezweek ze. Een man, die met een ladder bij maar niet tegen den ballon stond, werd een eind weggeslingerd, en ontsnapte als door een wonder aan den dood. Over de oorzaak van de ontploffing weet men niets te zeggen. Misschien heeft een onvoorzichtig toeschouwer een lucifer aangestoken voor een sigaar. Over het heele tentoonstellingsterrein voelde men een schok. DUiTSCHLAND. Berlijn, 13 Aug. De nieuwe bestuurbare ballon van kapitein Parseval deed heden een prachtig geslaagden proeftocht van 3 uur over Berlijn, niettegenstaande een sterken wind. Bij het invaren van de Sonderburger- bocht ging bij de manoeuvre „man over boord" de kleine kruiser „Undine", tengevolge van een vergissing van den man, belast met den telegraafdienst naar de machinekamer, vooruit in plaats van achteruit. De „Undine" kwam daardoor in botsing met een kotter, waarover zij heen voer. Van de uit elf man bestaande bemanning van den kotter zijn er vier matrozen verdronken. BEL8IË. Brussel, 14 Aug. Het parket ging over tot de gevangenneming van Van de Putte, schepen van Openbare Werken, waar nemend burgemeester van de gemeente Schaerbeek, en der voorsteden van Brussel, Houssa, hoofd-ingenieur, en Wellens, stads ingenieur, nadat zij geconfronteerd waren met den aannemer Pavage, die volgens de dagbladen verklaarde, dat hij hun tantièmes had uitgekeerd. Alle drie verklaarden onschuldig te zijn. Het Handelsblad van Antwerpen geeft eenige bizonderheden omtrent de gevangen neming van een wethouder en eenige hoofd-ambtenaren in een aantal Brusselsche voorsteden. Het blad schrijft: Katholieke raadsleden hadden in open bare zitting reeds op zekere onregelmatig heden in aanbesteding van werken gewezen en hierop was een bestuurs-onderzoek vanwege de provinciale overheden gevolgd. De beroepsraadsheer Mayolt de Termi- court, die ook de onregelmatigheden in bestuurszaken te Antwerpent en te Brussel onderzoekt, houdt zich nu te Schaerbeek eveneens met het rechterlijk onderzoek bezig. En huiszoekingen werden gelijktijdig gedaan in de woningen van den schepene van openbare werken, en twee gemeente beambten. En overal hebben de magistraten boeken en papieren in beslag genomen. Reeds den dag te voren had in eene andere gemeente eene huiszoeking plaats gehad bij M. M., een vroegere schepene. De klacht zou uitgaan van een afgewezen aannemer. Er zijn boeken in beslag genomen, mel ding makende van sommen, toegekend aan 7 personen, slechts met naamletters aan geduid, onder welke men noemt een schepene, een ingenieur, een beambte van het provinciaal beheer. Onder deze zeven personen was eene overeenkomst gesloten, 55 ten honderd van de winsten op de aanneming onder elkaar te verdeelen. leder deelgenoot had eene fotographie van deze geschreven overeenkomst, doch het is den onderzoeks magistraat niet mogelijk geweest, deze te ontdekken. De aannemer, bij wien de boeken in beslag zijn genomen, werd door den magistraat met onmiddellijke aanhouding bedreigd, indien hij niet de beteekenis uitlegde van de naamletters, in hooger bedoeld boek gevonden. Na een droevig fainilietooneel besloot hij te bekennen. En het was hij, die het bestaan van photo graphies vermeldde. Toen de magistraat in het gemeentehuis kwam, was de schepene daar niet. Hij werd per telefoon geroepen. Hier werden al de boeken en brieven betrekkelijk aardewerken enz. in beslag genomen en in een rijtuig naar de griffie gevoerd. Volgens de XXe Siècle is het de ge wezen schepene van Jette, die eene klacht naar het provinciaal bestuur zou hebben gezonden, omdat zijn deel, de 15 pCt., die hem toekwam, en die eene som van 1C3.000 fr. uitmaakten, niet werd uitbe taald. Hij had dengene, die hem de som moest uitbetalen, met een proces gedreigd, indien hij niet zijne verplichtingen nakwam.' De Kamer heeft Vrijdag de beraad slagingen over de koloniale wet ten einde gebracht en die wet, bepalende op welke wijze de Congo voortaan zal bestuurd worden (eigenlijk een soort grondwet voor de aanstaande Belgische kolonie) aange nomen in eerste lezing. Woensdag begint nu de beraadslaging over het gewijzigde verdrag van overname van den Congostaat door België. Daarbij worden den koning groote sommen ter beschikking gesteld voor bouwwerken in België en andere doeleinden. Daartegen is vooral van socialistische zijde heel wat verzet te ver wachten. Op één van de laatste zittingen der Kamer ging het rumoerig toe. De minister van arbeid duwde n.l. den socialistischen afgevaardigde Demblon toe, dat hij een kanker was voor de Kamer, waarop deze den minister een leugenaar en schurk noemde. Hij werd toen tot de orde ge roepen en later nog eens, toen hij den minister toevoegde: „Gij kunt mij be lasteren, zooveel gij wilt, een minister, die voor een koning als een worm kruipt, kan mij niet beleedigen". Nadat de president hem ten tweeden male tot de orde had geroepen, geraakte Demblon in buitengewone woede en schold hij de rechterzijde uit voor al wat feelijk is, zoodat zelfs zijn partijgenooten hem in den steek lieten. In de namiddagzitting, toen hij in zijn rede werd gestoord door leven op de tribune, maakte hij zich weder zeer boos en verweet hij den journalisten, dat zij door den koning waren omgekocht. - in de Zaterdag gehouden Kamerzitting werden ook de laatste artikelen van het ontwerp der koloniale charter aangenomen, waarmee de debatten, wat de eerste lezing van het ontwerp betreft, gesloten zijn. - Het Hand. v. Antwerpen deelt mee dat Woensdagnacht, tegen 2 uren, vóór de schuilhaven R.Y.C.B. nabij die stad een jacht is gezonken. Volgens genomen inlichtingen is het een jacht van Rotterdam, dat Woensdagnamiddag eerst was aange komen en dat door den duivel, die in het water woelde, lek is geslagen en gezonken. Aan boord bevonden zich drie heeren en een schipper, die door ftet^ rumoer zijn wakker geworden en opgestaan, nog juist bij tijds om zich te redden. Alle vier zijn naar Antwerpen vertrokken en men kent tot nu noch den naam van het jacht, een kotter van 15—16 ton, noch den naam van den eigenaar of de opvarenden. NEDERLAND. Amsterdam, 15 Aug. Gisterenavond omstreeks half acht reed een rijtuig de Prinsen- bij de Brouwersgracht op. Plotseling opende de inzittende het portier en sprong pardoes te water. De koetsier mocht er met behulp van eenige burgers na veel moeite in slagen den man weer op het droge te brengen. De drenkeling was echter volkomen bewus teloos. Per brancard werd hij naar het Binnengasthuis vervoerd. Het bleek iemand uit de provincie te zijn. Intusschen is hij, zonder bij kennis te zijn gekomen, overleden. Zijn identiteit is nog niet vastgesteld. - Het Volk deelt mede, dat den 6en Juli in de bad- en zweminrichting aan den Heiligenweg, waar reeds meermalen rij wielen werden vermist, een jonge man door eenige verdekt opgestelde rechercheurs werd betrapt, toen hij zijn oude fiets voor een nieuwe verwisselde, en hiermee wilde heengaan. De. dader werd gearresteerd en naar het poiitie-bureau gebracht. Daar bleek, dat hij de zoon was van den rechter v. L. d. J. Hij werd naar het huis van bewaring aan de Weteringschans vervoerd. Daar bleef hij vier dagen, en werd toen op vrije voeten gesteld. Het Volk schrijft^. „Zijn onze inlichtingen juist, dan moet het jongemensch, na den lOen of 11 en Juli de vrijheid te hebben herkregen, van die schoone gelegenheid hebben gebruik gemaakt om zich den 18en Juli door ver trek naar Amerika aan verdere evenlueel opkomende onaangenaamheden te ont trekken. Terecht mag hier de vraag worden gesteld, welke invloeden er toe hebben .meegewerkt, om den zoon van een rechter, 'die zich bezondigde, zoo spoedig de vrij heid te doen hergeven". Het blad herinnert er ten slotte aan, dat het vorig jaar in dezelfde badinrichting iemand werd betrapt op het stelen van een vest, en dat die persoon, na twee maanden preventief te hebben gezeten, tot zeven maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Barneveld, 14 Aug. Alhier heeft een twaalfjarige bengel van den landbouwer Van M., na een kleine voorafgegane woordenwisseling, één zijner buurjongens, van ongeveer gelijken leeftijd, met een mes zóó ernstig in den schouder gestoken, dat het wapen er met geweld weer moest worden uitgetrokken. Voor den armen jongen, wien het bloed langs het lichaam stroomde, is aanstonds geneeskundige hulp ingeroepen. Utrecht, 14 Aug. Gisteren is door een inspecteur van politie in zijn woning in de Vaartschestraat aangehouden, ingevolge art. 168 der militiewet, de landweerplich- tige J. H., die te zijner tijd niet voor den werkelijken dienst is opgekomen, en thans blijkt weigerachtig te zijn op grond van gemoedsbezwaren. Het jonge mensch vertoeft op het oogenblik aan het hoofd bureau van politie, om zoo spoedig mogelijk voor Gedep. Staten te worden gevoerd en door deze te worden ingelijfd. Rozendaal, 15 Aug. Gisterennacht is ingebroken in het kantoor der registratie en domeinen. Eerst heeft men getracht de deur te forceeren, wat niet gelukt is. Daarna heeft men een ruit ingedrukt en zóó de sluiting van een raam opengemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1