ZIERIKZEESCI1E ét&IVIElWSBODE. Zaterdag 15 Augustus 1908. Tweede Blad. (Z i e 1' i li. z e e s c h. e Couran t). NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per posl 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8655. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiünvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Orootc letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. I. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzet. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een tafelmes. Twee portemonnaie's. Een sleutel. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRQNS. AMERIKA. Een zekere Probst, te New-York wonende en zijn in Bohemen vertoevende zuster, hebben onverwacht van een vergeten oom te Bombay meer dan 100 miitioen francs geërfd. Men vertelt te New-York, dat Edison er over denkt een vliegmachine te gaan bouwen. Hij had de plannen getoond aan Farman, en deze had gezegd, dat de machine volgens die plannen beter zou worden dan de zijne. Wright wilde zich bij zijn opstijging Zondag te Le Mans niet laten fotografeeren en bracht daarom zijn machine naar een andere plaats dan waar hij gezegd had te zullen opstijgen. Hij heeft zelfs een heftig standje gehad met een Franschen kapitein, die een foto van hem wilde nemen. De officier heeft moeten toegeven. Toch dunkt ons, dat hij niet heeft kunnen beletten, dat men hem fotografeerde, terwijl hij vloog. Een vreeselijke brand heeft eergisteren in de Siciliaansche wijk te New-York gewoedwaardoor 5 personen werden gedood; meer dan 20 werden ernstig ge wond door uit de vensters te springen, vóór de brandweer met ladders en spring- zellen ter plaatse was. PORTUGAL. Lissabon, 11 Aug. In de heden gehouden zitting van het Hoogerhuis, verklaarde Pimentel Pinto, dat alle staatslieden van het bestaan weten der voorschotten aan de kroon, en eveneens wisten, dat er voor schotten aan banken en maatschappijen werden verstrekt, maar niemand repte daar ooit van. Spreker zeide verder, dat gedurende de laatste vier ministeries de onwettige operaties, gedaan in verband met de dotaties aan het koninklijke huis; hetwelk schuldenaar is van den staat, 3925 contos beliepen. Hij is van meening, dat het de voorkeur zou verdienen, de rekening tusschen hef koninklijke huis en de schat kist als vereffend te beschouwen. In zijn antwoord verklaarde de minister president, dat de regeering vóór alles liberaal en toegevend binnen de grenzen der wet is en zal zijn. "TURKIJE. Het is, wanneer men de berichten uit Turkije leest, alsof daar opeens het Duizendjarige Rijk zijn intree heeft gedaan. Slechte ambtenaren worden opgeruimd, vluchten of worden gevangen gezetande ren geven berouwvol terug, wat zij zich hebben toegeëigend, toen ze een hoogen post bekleedden onder het oude stelsel; de Sultan belooft geld te geven voor een parlementsgebouw en zal een som gelds, benevens vele landgoederen, aan den staat schenken; en ten slotte, wat het meest opmerkelijk is in Turkije, de ambtenaren zullen op tijd hun salaris ontvangen. Het blad de Ikdam beweert, dat de Sultifn zich als volgt over den idyllischen toestand heeft uitgelaten: „Het geheele volk is een deel van de commissie voor Eenheid en Vooruitgang (de Jong-Turksche commissie) en ik ben de president. Laten wij gemeenschappelijk voortwerken aan de vernieuwing van het vaderland". Ondertusschen gaat het volk voort, met een ruim gebruik te maken van de ver kregen persvrijheid; daardoor zijn er te Constantinopel opeens tal van spotprenten verschenen, iets waarvan vroeger in Turkije niets kon inkomen. Alle ambtenaren van het oude regime worden op die prenten gehekeld, helaas, niet altijd op even fijne wijze. De Sultan gaat van paleis veranderen; de voortdurende betoogingen van het volk beginnen hem de keel uit te hangen; bij wil wat meer rust hebben en gaat naar het paleis aan den Bosporus. De ministers werken hard aan de voor bereiding der hervormingen; vooral de financiën zullen geheel opnieuw geregeld worden. De regeering streeft er naar alle uitgaven tot het geringst mogelijke bedrag terug te brengen; zij wil alle sinecures afschaffen, alle emolumenten doen ver dwijnen. Daaraan ging altijd onbeschrijflijk veel geld weg, want vele hooge ambte naren hebben zich alleen door emolumenten e. d. schatrijk gemaakt, terwijl zij doodarm in hun ambt kwamen. Er gaat een gerucht, dat Izzet Pasja op weg is naar New-York, en de Turken, die daar wonen, hebben besloten om, wanneer dit waar mocht zijn, hem te grijpen; dat is de plicht van iederen Turk, zeggen zij. De Turksche consul-generaal te New-York zal zelf meehelpen, want hij zegt, dat Izzet zooveel Armeniërs heeft vermoord, dat dezen, wanneer zij achter zijn verblijf in Amerika kwamen, hem uit wraak zouden ombrengen. ZWITSERLAND. Van Innsbruck uit heeft een luchtballon, de „Auguste", een tocht over de Alpen ondernomen. Hij steeg bij heerlijk weder op, ten aanschouwe van een talrijk publiek, en na een tocht van 8\ uur daalde hij met de twee luchtreizigers, dr. Bröchel- mann en kapitein Hiirtel, behouden neder op een bergweide bij Brixen, ter hoogte van 1500 meter. Een andere ballon, uit Zurich, met den onder-directeur en een beambte van het meteorologisch instituut aldaar in hel schuitje, deed een dergelijke reis, maar tegen wil en dank. Die ballon werd door een hevigen rukwind omhoog gedreven en kwam, na een gevaarvollen tocht over de bergen, eenige uren later te Grenoble neer in de geleidingsdraden van de elec- trische tram, die aanmerkelijk beschadigd werden. De twee luchtreizigers konden slechts met moeite ontgaan aan het gevaar van den eJectrischen stroom langs de draden, en het tramverkeer was voor een paar uren gestremd. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Er komen in de laatste dagen tal van berichten over de ontdekking van een- al lang bestaand complot, dat ten doel moet gehad hebben de zuidelijke provin cies van de Donaumonarchie daarvan los te scheuren en een Groot-Servië te vormen. Maar wat leelijker is: de koning en de kroonprins van Servië zouden er in be trokken zijn. In tal van plaatsen van Bosnië en Kroatië hebben inhechtenis nemingen plaats gehad. Te Agrarn was een gymnastiekvereniging geheel op militaire leest geschoeid; er waren op verschillende plaatsen geweren voor de leden verborgen en op een gegeven oogenblik hadden zij een revolutionnaire strijdmacht moeten organiseeren. Op 18 Augustus, den verjaardag van keizer Frans jozef, was men voornemens de spoorweg brug bij Vischêgrad aan de Bosnisch- Turksche grens in de lucht te laten springen. Vele notabelen bevinden zich al in hechtenis. De zaak maakt veel sensatie. Ischl, 12 Aug. Koning Edward is om 10 uur hier aangekomen. Hij werd ontvangen door Keizer Frans Jozef, Aartshertog Eugen Jozef en Prins Leopold van Beieren. De vorsten begroetten elkander zeer hartelijk. Een talrijke.'menigte juichte hem toe. De begroeting van Koning Edward en Keizer Frans Jozef was zeer hartelijk. De ontvangst aan het station droeg een officieel karakter. Een officieuze mede- deeling zegt, dat het onderhoud tusschen baron von Aerenthal en minister Hardinge den beiden ministers gelegenheid gaf van gedachten te wisselen over den algemeenen toestand in Europa. Zij hielden zich voor namelijk bezig met Turkije. Men weet, dat de kabinetten der groote mogendheden, en onder deze die te Weenen en te Londen besloten hebben een welwillende, af wachtende houding aan te nemen, in de hoop, dat het nieuwe regeeringsstelsel in Turkije verbetering en meerdere vastheid in den staat van zaken zal brengen. Hedenavond is hier een schitterend gala-diner gegeven, waaraan behalve de Keizer en Koning Edward, met de leden der Keizerlijke familie en hun gevolg, ook baron Aerenthal, minister Hardinge, de leden van het Britsche gezantschap, de Oostenrijksch-Hongaarsche gezant te Londen, de hofwaardighekibekleeders en de burgerlijke en millitaire autoriteiten deelnamen. Keizer Frans Jozef stelde een dronk in op Koning Edward. Hij zag in 's-Konings aanwezigheid een nieuw en kostelijk bewijs van de vriendschap tusschen de vorsten, die overeenstemt met de vriend schappelijke betrekkingen tusschen de twee landen. De muziek speelde het Engelsche volkslied. Koning Edward bracht in zijn antwoord den Keizer zijn hartgrondigen dank voor de welwillende woorden, die hem diep getroffen hadden. Hij wenschte den Keizer geluk met zijn jubileum. Hij hoopte van harte dat de betrekkingen tusschen de twee natiën steeds van den vriendschappe- lijksten aard mochten blijven, en dat den Keizer nog vele jaren van gezondheid gegeven zouden zijn, tot heil van zijn volken. Na het dejeuner heeft Koning Edward baron von Aerenthal ten gehoore 'ont vangen. RUSLAND. Een gruwelijke executie heeft dezer dagen in de industriestad Toela plaats gehad. Werklieden van de metaalnijverheid hielden een geheime vergadering in één van hun werkplaatsen, toen plotseling een stem uitriep: „Er is een spion onder ons!" Alle deuren en vensters werden onmiddellijk gesloten en de aangewezen persoon vastgegrepen en gefouilleerd. Het was een geheime agent van politie, op wien men papieren voncf," die duidelijk aanwezen, dat hij van de politie was. Hij werd op een ontzaglijk aambeeld gebonden, waarop een stoomhamer van dertig ton moest neerkomen. Het toestel werd in beweging gebracht en inct de snelheid van den bliksem, viel de zware hamer op den ongelukkige, die letterlijk vergruizeld werd. Daarna werd de vergadering kalm voort gezet! In de Kirgiezensteppe hebben zich een aantal pestgevalfen voorgedaan. De noodige maatregelen om verspreiding der ziekte tegen te gaan, zijn genomen. In het gouvernement Astrakan woedt de cholera nog voort, alsmede in het gouvernement Saratow, waar Zondag 30 personen ziek werden en in enkele steden aan de Don. Een troep van ongeveer 25 roovers heeft te Nowogrudok, in het gouvernement Grodno, een passagierstrein overvallen, in welks bagagewagen een bedrag van 100 000 roebel aanwezig was. Ongelukkigerwijze ontplofte een bom, die zij onder den wagen werpen wilden, in de handen van den drager. De roover werd gedood, terwijl twee spoorwegbeambten en een vrouw gekwetst werden. Nadat zij den bagage wagen tevergeefs beschoten hadden maakten de roovers zich meester van 10 aan het station staande paarden en ver dwenen. ENGELAND. Londen, 12 Aug. De Times zegt in een artikel, dat het veinzerij zou wezen, te twijfelen, dat de keizer en de koning van Engeland gisteren van gedachten wisselden over belangrijke vragen van den dag. De Ti/nes maakt de opmerking, dat dc ver antwoordelijke Duitsche pers in de ont moeting van de beide monarchen, de door hen verlangde gelegenheid tot een vriend schappelijk onderhoud ziet en leidt daaruit geen beslissenden invloed af op de politiek, maar een bevordering van het verlangen van twee volkeren, om zij aan zij hun beschavende taak, in het belang van vrede en vriendschap, voort te zetten. Van dit standpunt gezien, is de ontmoeting van de beide monarchen niet alleen een weldaad voor hun eigen rijken, maar voor de gansche wereld, wijl elke natie het grootste belang bij het voortduren van den vrede heeft en zij, die den vrede bevorderen, een zegen verbreiden, waarin ieder vriend, zoowel van Groot-Brittannië als van Duitschland, zal deelen. FRANKRIJK. Te Parijs is weer eens een moord ge pleegd, thans op klaarlichten dag, die in geheimzinnigheid en brutaliteit in lang niet is geëvenaard. Op den Faubourg Saint Honoré, één der drukste straten van Parijs, in het hartje der stadwoonde sinds 15 jaren een ongeveer 67-jarige kantwerkster, mejuffr. Riand, van uiterst achterdochtige natuur, wat wellicht daaraan te wijten was, dat zij een aardig spaarduitje bezat, en die slechts hoogst zelden iemand, en dan nog alleen zeer goede bekendenbij zich ontving. In de buurt zelf had zij een tamelijk rijke cliëntèle, daar zij uitnemend de moeilijke kunst van het kant-repareeren verstond. Eergisteren nu, nadat de portierster van het huis, waar de oude dame woonde, haar sinds twee dagen.niet had gezien, Het zij de gesloten deur harer apparte menten door een smid openbreken, en vond het lijk van haar huurster voorover op den grond uitgestrekt. Het hoofd was door de snede met een vlijmscherp mes zoo goed als van den romp gescheiden, en overal waren sporen van bloed zichtbaar, terwijl alle meubelen waren opengebroken. Een onmiddellijk door de gehaalde politie ingesteld onder zoek bracht aan het licht, dat het slacht offer op Zondagmorgen nog eerst haar inkoopen voor het ontbijt was gaan doen, want op 't fornuis in de keuken stond nog een cotelette, terwijl een kluit boter, nog in 't vloei gepakt, op 't buffet lag, en er in haar slaapkamer een ochtendblad van Zondag werd gevonden. Men tast echter In het duister omtrent de wijze, waarop de moordenaar is binnen gekomen, daar op de beide deuren, die toegang tot de woning geven, niet 't minste spoor van braak werd gevonden. Wel loopt, ter hoogte van de étage, waar de vermoorde woonde, een smalle zinkrand om de binnenplaats heen, waarop de vensters harer woning uitkomen, maar het is onmogelijk, dat iemand zich op dien rand kon neerlaten, zonder te kunnen vliegen, of althans door de buren te zijn opgemerkt. Bovendien waren alle ramen gesloten. Men stelt zich dus voor, dat de moorde naar een bekende moet zijn geweest van zijn slachtoffer, dat hij door haar is binnen gelaten, en haar, toen zij zich om een nog onopgehelderde reden naar de slaapkamer begaf (op den drempel werd haar lijk gevonden) onverhoeds van achter bij de haren heeft gegrepen, en haar met écn haal de keel heeft afgesneden. Zelfs geen kreet is gehoorden de lijkschouwing heeft uitgewezen, dat de vermoorde onmid dellijk moet zijn gestorven. De politie zoekt ijverig naar den bedrijver van deze afschuwelijke misdaad, maar haar pogingen worden belemmerd door de omstandigheid, dat in de kamers der ongelukkige niet de geringste aanduiding werd gevonden, die de justitie op een of ander spoor kan brengen. Te Salins Hyères is aan boord van de „Couronne" een kanon uiteen gesprongen, waardoor 4 mannen werden gedood, ter wijl er 5 in doodsgevaar verkeeren, 7 ernstig gewond zijn en 8 kneuzingen hebben bekomen. Volgens de matrozen van de „Couronne" werd de ontploffing veroorzaakt door de verhitting van het stuk, waarmede te veel geschoten was. De abnormale hitte, zeggen zij, heeft de kruitleiding doen ontbranden, waardoor de ontploffing ontstond. Technici zeggen, dat de ontploffing moet worden toegeschreven aan wijziging in de samenstelling van het kruit, juist als bij de ramp aan boord van de „léna". De gekwetsten vertoonen afschuwelijke wonden. Van twee denkt men dat zij blind zullen blijven, anderen hebben amputaties van armen en beenen ondergaan. Twee officieren werden licht gewond. Toulon, 12 Aug. Van de gewonden op de „Conronne" zijn nog twee overleden, DUITSCHLAND. Volgens een globale berekening, heeft het door de Duitsche bevolking samen gebrachte bedrag voor den bouw van een nieuwen „Zeppelin", nu reeds het totaal van 1 millioen 125 duizend gulden bereikt, In sommige afgelegen stadjes van het Duitsche rijk schijnt men te meenen, dat graaf Zeppelin letterlijk tot den bedel staf is gebracht en nauwelijks te eten heeft; zoo hebben eenige brave boeren uit een dorpje in de Palts den graaf een zak aardappelen, een mand pruimen en een vaatje wijn gezonden. Het spoorwegongeluk in Sleeswijk Is gebeurd voorbij het dorp Grosstar up en te wijten aan den machinist en een beambte van den trein met reizigers. Zij hadden last, om den leegen trein aan het station te Grosstarup af te- wachten, maar dit was hun door het hoofd gegaan. Op het enkele spoor, dat daar ligt, was de botsing toen onvermijdelijk. Daarbij kwam, dat de twee op elkander inrijdende treinen in een scherpe, door hoog geboomte om geven bocht aan het oo£ onttrokken waren. De machinist van den leegen trein remde nog, maar kon de botsing niet verhinderen. De negen dooden, die uit den wrakhoop van twee geheel vernielde rijtuigen te voorschijn zijn gehaald, waren op één na uit Flensburg. Haast alle reizigers in den trein waren een dag voor hun pleizier uit geweest. De schuldige beambten zijn niet in hechtenis genomen, omdat zij zei ven ernstige kwetsuren hebben opgeloopen. -—Te Thiirnthenning, in Neder-Beieren, was een vrouw van 78 jaar uitgegaan, om boschbessen te zoeken. Uit haar mandje gaf zij aan kinderen wat weg. Vier van die kinderen zijn gestorven. De oude sukkeiaarster had, behalve boschbessen, ook bessen van de nachtschaduwe geplukt. BELGIË. Het parket van Brussel heeft, na een langdurig en zeer moeilijk onderzoek, een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd tegen een ontvanger der registratie onder verdenking van verduistering tot een ver moedelijk bedrag van 40,000 fr. De man heeft dertig dienstjaren achter den rug en geniet een jaarwedde, van 1JOOO fr. Hij slond als een model ambtenaar bekend. Het juiste cijfer der ontvreemding, die hij reeds een reeks van jaren moet gepleegd hebben, zal waarschijnlijk wel nooit kunnen bepaald worden. Gent, 13 Aug. De justitie is een nieuwe dievenbende op 't spoor, die de Nederland- sche grenzen in Zceuwch Vlaanderen, o. a. Axel en Sas van Gent, onveilig maakte. Zekere Elegeest is gevangen genomen. Hij is op de grens goed bekend. Hij was nog dezer dagen met zes anderen te Sas van Gent geweest, waar hij inbraak pleegde bij gebroeders De Bock. Het parket uit- Gent is te Moerbeke op de Nederlandsche grens geweest om den dader met de gebroeders De Bock te confronteeren. Brussel, 13 Aug. De kamer heeft met 78 stemmen tegen 36 en 11 blanco ver worpen het voorstel van protest tegen de benoeming van een Duitschen officier aan het hoofd van het nieuwe schoolschip. Zij heeft aangenomen het voorstel be treffende de gelijkheid van de talen in het onderwijs aan de kadetten. Dc Antwerpsche afgevaardigde Delvaux merkte opdat dc verzekerings-maatschappijen geweigerd hebben, het schip te verzekeren, indien het door een Belgisch officier zou worden gecommandeerd. Nederland en Venezuela. Van geachte zijde wordt aan De Tijd uit Curasao geschreven: Zonderling was de indruk hier teweeg gebracht door het antwoord van den Minister van Buitenlandsche Zaken op de interpellatie, tot de regeering gericht den 26en Juni 1.1., naar aanleiding van het opbrengen der „Carmita" en „Marion". Één van beiden: ófwel de New-York Herald waardoor het antwoord des Ministers tot ons kwam, heeft ons verkeerd ingelicht en niet juist de woorden en den zin der woorden weergegeven ófwel het is duidelijk, dat de regeering in Nederland niet op de hoogte gehouden is van hetgeen hier voorvalt. Het liefst nemen wij, voor de eer van ons bestuur en voor onzen Minister- Resident te Caracas, de eerste veronder stelling aan, daar de tweede veronder stelling zou wijzen op een onvergeeflijk verzuim, dat Curasao zoo duur te staan komt. Terwijl generaal Castro ons hier met ijzeren vuist de keel dichtschroeft (werkelijk, zoo is hier sinds 14 Mei de toestand), terwijl ons nauwelijks de kracht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1