ZIË1UKZEES41I1E NIEUWSBODE. Zaterdag 8 Augustus 1908. Tweede Blad. (Z ierilizeesohe C o u r a n t). NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAODONDERDAG en ZATERDAO. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor hel buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar hij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8652. Uitgover-Hoofdredacteur s A. FRANKEL, Oude Haven D 493. R e d a c t e u rJ. W A A L E. AdvertentiSnvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tol des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote teller wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur s A. I. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. AMERIKA. De woudbrand in Britsch-Columbië strekt zich uit. De schade wordt nu reeds op twee millioen dollar geschat. Het ge- heele district wordt verwoest; men zegt, dat dit de grootste ramp is, welke Amerika getroffen heeft sinds de aardbeving van San Francisco. Ongeveer negen duizend menschen kampeeren in de open lucht, op kleine plekken gronds, waar geen boomen staan en die door den brand werden ge spaard maar waarover voortdurend de heete lucht uit de naburige brandende bosschen heenwaait, den menschen bijna den adem benemend. Troepen wilde beesten vluchten het brandende bosch uit in de prairieën, zonder angst voor elkaar of voor menschen. Reeds veertien dagen lang waren er boschbranden in de Elk Mountains, maar zij boezemden weinig angst in, totdat Zaterdag j.l. plots een zware wind opstak, die den brand een ontzaglijke uitbreiding gaf. Langs de spoorlijn in het district zijn plaatsen gelegen met een inwonerstal van 800 tot 1500; van plaats tot plaats werd de nadering van den brand geseind, maar het vuur verspreidde zich zóó snel, dat er niets anders kon gered worden dan menschenlevens. 'tls een rijk steenkolen- district en de meeste mijnen staan in brand, terwijl ook de steenkool, opgestapeld om dezen winter in fabrieken en op schepen gebruikt te worden, verteerd is. In de door het vuur aangetaste steden trachten gewapende politiemannen, zoo goed mogelijk, de achtergelaten eigen dommen tegen roovers te beschermen. Behalve den grooten brand in Canada woedt er ook een brand in de petroleumvelden van Mexico. Daar zijn reeds millioenen gallons verbrand. Ten slotte kwam het tot een hevige ontploffing, waardoor ver scheidene gebouwen en eigendommen in de lucht vlogen en een krater ontstond met een middellijn van 1500 voet. Het vuur grijpt nog steeds om zich heen en men vreest, dat ook de in de nabijheid liggende bosschen een prooi van het vuur zullen worden. ITALIË. Een Reuter-telegram uit Nizza bericht de uitspraak van het gerechtshof aldaar in het moord-proces tegen den 25-jarigen Nederlander Karei, Binckhorst. Binckhorst had, zooals wij indertijd reeds meedeelden, in 1905 te Aken een minnares, Therese Offerman, die met zekeren Jerusalem Kubert in het huwelijk trad en, met toe stemming van haren man, de minnares bleef van Binckhorst, wien zij aanhoudend om geld vroeg, Toen Binckhorst zich naar Nizza had begeven, vervolgde het echtpaar Jerusalem hem ook daar met aanvragen om geld en met bedreigingen, en zij werden zóó dringend, dat Binckhorst den 16en Mei j.l. naar de woning van Jerusalem ging en een heftige woordenwisseling met hem had, die daarmede eindigde, dat hij den man doodstak. Deswege stond hij nu terecht. Binckhorst verklaarde voor het gerecht, dat Jerusalem hem met een revolver dreigde, en de vrouw van Jerusalem heeft dat be vestigd. Ook is Binckhorst niet gevlucht; maar hij heeft zelfs om een dokter en een priester gezonden. De uitslag der beraadslagingen van de gezworenen wasdat Binckhorst niet schuldig verklaard en vrijgesproken werd. ZWITSERLAND. Genève, 6 Aug. Één der leiders van de Jong-Turken heeft een telegram ontvangen uit Constantinopel, meldend dat Maandag een lagere paleisbeambte langs de wacht heen de vertrekken van den sultan binnen snelde en dezen een steek in de borst gaf, die afstuitte op den maliënkolder die de sultan onder zijn kleeren droeg. De dader werd gearresteerd. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De chef der firma Grtin Balfinger Grün en een beambte der firma Moser, zijn, toen zij van Boedapest naar Wasfzen gingen, waar de firma met den aanleg der Donau-Eipeldal-lijn is belast, door zes met revolvers en knuppels gewapende roovers aangevallen. Van het geld, dat zij bij zich hadden voor de uitbetaling van het loon der arbeiders aan de lijn, is een bedrag van 40.000 kronen gestolen. Giiin werd licht gewond. Moser kwam er met wonden aan het hoofd en een gebroken arm af. Van de daders viel geen spoor te ontdekken. Volgens een bericht uit. Innsbruck is op den Penegal in het Mendeigebied het verpletterde lijk gevonden van een onbekend toerist, die bij het zoeken naar edelweis naar beneden is gevallen. Van de Laritschspitze aan het Garda- meer is de toerist Hönicke te pletter ge vallen, terwijl aan den Kraxentrager drie toeristen uit München en een dame uit Augsburg door een naar beneden stortend rotsblok ernstig gewond zijn. RUSLAND. Evenals alle zomers, komen ook thans onrustwekkende berichten betreffende de in het Wolgagebied heerschende cholera; dientengevolge is een spoorweg-saniteits- raad naar de Wolgasteden gezonden om in de eerste plaats een uitbreiding van de gevreesde ziekte door middel van de spoorwegen te voorkomen. ENGELAND. Volgens een bericht uit Birmingham, waar Chamberlain dezer dagen terug keerde, is het eigenlijk nog droevig met hem gesteld. Hij kon niet alleen uit den trein stappen, en later ook niet alleen in zijn rijtuig. Men droeg hem nagenoeg. Ook leek zijn rechterarm verlamd. De kleur van zijn gezicht'was wel goed. FRANKRIJK. De met veel ophef aangekondigde al- gemeene staking voor 24 uur is op een groote mislukking uitgeloopen: Parijs zag er Maandag niet anders uit dan op andere Maandagen. Bijna overal wordt gewerkt. Het bleef dan ook uiterst kalm in den voormiddag; enkele groepjes stakers, die de karweien afliepen om de arbeiders als nog tot het neerleggen van het werk te bewegen, werden op een afstand door politie gevolgd. Maar overigens: de Metro vervoerde als gewoon de reizigers, de Parijzenaars vonden *s morgens hun versche broodjes, gedurende den nacht gebakken, en ook hun ochtendbladen. Slechts aan een enkel blad kon men zien, dat er niet met voltallig personeel was gewerkt. Ook des middags bleef het, tot ongeveer vier uur, uiterst rustig. Toen begonnen zich een aantal personen te vergaderen op de Place de la Republique. Het was de tijd, waarop de avondbladen uitkwamen. Tegenover de Arbeidsbeurs jouwen stakers agenten uit; onmiddellijk wordt het plein ontruimd. Later begint het weer roerig te worden voor de Arbeidsbeurs. Een hoogere politiebeambte tracht de betoogers te kal- meeren. Het baat niet. Zij beginnen te gooien met alles, wat voor de hand is, tafels en tabouretten en flesschen. Er ont staat een hevige strijd, die eindigt met de ontruiming door de politie van het koffie huis, dat gesloten wordt. Er worden eenige charges gemaakt, waarbij een aantal personen gevangen genomen wordt. Velen moeten, kleine verwondingen hebben op- geloopen. Ook in het wijnhuis tegenover de Arbeids beurs zaten een aantal rumoermakers, die telkens als er onderofficieren of priesters voorbijgingen, joelden en revolutionnaire liederen zongen. Een nader bericht vertelt, dat bij de ontruiming van de Arbeidsbeurs tal van politie-agenten gekwetst zijn door slagen met stoelen. Van uit één der ramen der Arbeidsbeurs werd een syphon naar de politie gegooid, zonder iemand te treffen. Een twintigtal manifestanten wilden in het gebouw vluchtenzij wierpen een beambte der beurs omver en sloegen hem. Één der aanvallers werd na korte worsteling ge arresteerd. Vóór de kazerne van het Chateau d' Eau trachtten betoogers een arrestant te be vrijden. Één hunner loste daarbij een revolverschot op een agent, dat gelukkig geen doel trof, want de kogel ging dwars door de dij van een inspecteur. Met nog enkele charges op de omlig gende' boulevards liep het af. In 't geheel zijn vijftien personen ingerekend; meest bekende anarchisten. Zij hadden revolvers en een „recept" voor het maken van ont plofbare stoffen bij zich. - Ook buiten Parijs bleef het rustig. Te Vigneux werd de arbeid gedeeltelijk her vat. In het mijndistrict rond Lens eenige mislukte pogingen van raddraaiers om de menschen op te zweepen. Te Toulon, waar voor de arsenaal-arbeiders gevreesd werd, dezelfde kalmte. Zelfs de dienst van de „bateaux mou- cbes" de Seinebooljes, is weder hervat kunnen worden. De socialistische Kamerleden willen de Kamer doen bijeenroepen om over de gebeurtenissen der laatste dagen te spreken. Één der gewonden bij de onlusten op Donderdag der vorige week te Vigneux is één arm afgezet moeten worden. BELBIË. De rechtbank te Luik heeft den herbergier Leo Claessens uit Maastricht, die den 27sten Juli aan het station te Luik in het bezit van saccharine werd bevonden, tot acht maanden gevangenisstraf en 2000 fr. boete veroordeeld. Te Gent was een klein meisje met een flesch, petroleum gaan halen in een na- burigen winkel. Het kind viel, de flesch brak en één der scherven drong in den hals van het kind, waardoor de slagader werd doorgesneden. Naar het gasthuis overgebracht, blies het kind er weldra den laatsten adem uit, tengevolge van het hevig bloedverlies. Te Antwerpen is aangehouden de kassier L. van een beker de soda-nitraat firma. Hij wordt verdacht van ontvreem dingen tot een bedrag van 500.000 frc. Hij was er sinds 9 jaren in dienst en genoot er het volste vertrouwen, dat in al dien tijd geen oogenblik verminderde. Dit duurde tot voor enkele dagen, toen men opmerkte dat L. zoo dikwijls en zelfs voor verscheidene dagen afwezig bleef, hetgeen min of meer verdacht voorkwam. L. die geboortig was van Witten, Westfaleu, en 32 jaar is, trok meermalen naar Oostende en Spa: bijna altijd in gezelschap eener vriendin, bij wie hij in huis woonde. Die argwaan leidde er toe, dat de patroon in stilte de boeken liet nazien, en toen kwam de verduistering aan het licht. L. werd aangehouden en bekende dadelijk. Hij had sedert twee jaar veel gespeeld in Oostende, Spa, Nizza, Amsterdam en daar enorme sommen verloren. Dat bracht hem tot zijn ontvreemdingen. Brussel, 5 Aug. De Kamer heeft de artikelen 3 en 4 van het koloniale charter aangenomen. Daarin staat bepaald, dat de gouverneur van den Kongo zorg draagt voor de verbetering van het lot der inboorlingen, voor de afschaffing van de veelwijverij en de ontwikkeling van den eigendom; hij zal verder alle godsdienstige, wetenschappelijke en liefdadige instellingen begunstigen. De christen-zendelingen en de wetenschappelijke onderzoekers genieten bizondere bescherming. De Kamer nam vervolgens artikel 5 aan, bepalende, dat de Koning het wetgevend gezag uitoefent door middel van besluiten, uitgezonderd ten aanzien van die onder werpen, welke bij de wet geregeld zijn of zullen worden. De besluiten worden uitgevaardigd op voorstel van den minister van koloniën. Geen besluit heeft bindende kracht dan nadat het openbaar is gemaakt. Artikel 6, dat het uitvoerend gezag van den Koning, de rechtbanken en gerechts hoven afbakent, werd eveneens aangenomen. De Kamer zal zich morgen uitspreken over het voorstel de zitting tot October te verdagen. 6 Aug. De Kamer heeft heden een hernieuwd voorstel van de socialisten, Inhoudende verzoek tot verdaging yan de Congodebatten, verworpen met 86 tegen 47 stemmen. NEDERLAND. Roermond, 4 Aug. Bij de oefeningen met paarden op de rivier, door het tweede regiment cavalerie, geraakte gisterenmorgen de milicien-huzaar Leenderts, van Bergeik, in een baggerkuil, met het noodlottig gevolg, dat hij verdronk. Amsterdam, 5 Aug. Sedert een paar dagen ontvangen diamantbewerkers alhier, die de stedelijke belasting niet voldeden, schriftelijke aanzegging, dat zij bezoek zullen ontvangen van een ambtenaar der belastingen, die op den aangegeven tijd komt en inzage vraagt van bondsboekje en afrekenboek. De ambtenaar deelt mede, dat men zich niet ongerust behoeft te maken omtrent de schuld. Het bezoek wordt gevolgd door dat van een paar deurwaarders der belasting, die goede nota nemen van den aanwezigen inboedel. De bedoeling is, dat men, als men eventueel weer aan het werk gaat, direct zijn schuld moet afbetalen, anders volgt executie. Heden in den vroegen morgen, op een oogenblik, dat niemand aanwezig was, ontploften 2 z.g. zuiveringskisten in de acetyleen-gasfabriek der Hollandsche Spoor op het westelijk station alhier. Alle glas ruiten van het gebouw werden vernield, terwijl een begin van brand door het personeel werd gebluscht. In den Watergraafsmeer heeft Dinsdagavond een moordaanslag plaats gehad. Een 21-jarige stuurman had sinds eenigen tijd omgang met een 19-jarige naaister, die meermalen haar voornemen had te kennen gegeven die relatie te willen afbreken. De jonge man wilde daarvan echter niet weten en dreigde haar in zoo'n geval te zullen doodschieten. Het meisje schijnt in de laatste dagen te kennen gegeven te hebben, dat hij dit inaar doen moest. De jonge man kocht een revolver en laadde die met zes scherpe patronen, en toen hij Dinsdag met zijn meisje naar Watergraafsmeer was gewandeld en in de Kruislaan zat, haalde hij eens klaps zijn wapen te voorschijn en loste een schot. Het meisje werd getroffen, de kogel was boven de rechterslaap in het hoofd gedrongen en in het midden van het voorhoofd er weer uitgegaan. De gewoude werd zwaar bloedende opge nomen en per rijtuig naar het gasthuis vervoerd. Na verbonden te zijn, kon zij naar de ouderlijke woning gebracht worden. Zij verkeert niet in gevaar. De dader zette het, na het schot gelost te hebben, op een loopen en meldde zich bij de naastbijzijnde boerderij aan met den uitroep: „lever mij over aan de politie; ik heb mijn meisje doodgeschoten". De man werd weldra gearresteerd en is ter beschikking der justitie gesteld. Leiden, 5 Aug. Professor Kuenen, alhier, had gisterenavond te half zes het ongeluk met zijn fiets te vallen op den Stationsweg. Hij brak een been en moest naar het Diaconessenhu's worden vervoerd. Hij fietste naast het rijtuig, waarin zijn echt- genoote en kinderen zaten, terugkomende van een uitstapje. 's-Gravenhage,6 Aug. De aangekondigde huldebetooging vóór het paleis van de Koningin-Moeder, die daarvoor uit Soest- dijk was gekomen, heeft gistermiddag in het bijzijn van een tallooze menigte plaats gehad. Tot de gebrachte aubade werd mede gewerkt door bijna alle Haagsche zangvereenigingen, benevens militaire- en burgermuziekkorpsen. Ongeveer 1500 man waren bijeen. Uitgevoerd werd de feestcantate, woorden van den heer P. Landsman en muziek van den heer Van 't Kruijs. Van het comité voor de uitvoering was eerepresident de Commissaris der Koningin, de heer Patijn, en president de burgemeester, baron Sweerts de Landas. Door den heer Patijn werden H. M. met een toespraak de partituur der cantate in prachtband en een prachtig gecalligrafeerde oorkonde aangeboden. Prins Hendrik, in civiel gekleed, stond naast de Koningin-Moeder, die zich met haar gevolg op het balkon bevond. De aubade is uitstekend geslaagd, ook door het fraaie weer. De leden van het comité en de heer Van 't Kruijs werden door de Vorstin in het paleis ontvangen. Koningin Emma verklaarde zeer gevoelig te zijn voor de hulde, die zij beschouwde als een hulde der burgerij. Na afloop der plechtigheid defileerden alle uitvoerenden met het comité voor de Koningin-Moeder en den Prins. Deze betooging heeft een uitstekenden indruk achtergelaten op de onafzienbare menigte, die er getuige van was. Naar wij vernemen, heeft de burge meester den hoofd-inspecteur van politie, F. R. N. van Lelyveld, wiens naam in den faatsten tijd vaak genoemd is, in verband met die van vrouw Fiihrop (Duitsche Greet), met ingang van heden uit den politiedienst ontslagen. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van hen, die naar Canada zouden willen emigreeren, dat aldaar op dit oogenblik slechts behoefte is aan ervaren landbouwers, die een hofstede kunnen betalen of land koopen, alsmede aan vrouwelijke dienstboden. Naar spoorwegarbeiders is gedurende dit seizoen geen vraag meer. Z. K. H. de Prins had hedennamiddag omstreeks vier uur een onderhoud van ongeveer een half uur met den minister van oorlog in diens kabinet aan het departement. Vlaardingen, 5 Aug. Gisterenavond 9 uur heeft op liet station alhier een ont zettend ongeluk plaats gehad. De 25-jarige Jan Keur, wonende te Zandvoort, varende op het zeevisschers- vaartuig MA. 45, probeerde nog in den reeds in beweging zijnden trein, richting Maassluis, te springen, doch sprong mis, en raakte onder den trein. Hoewel de waarnemende stationschef direct het alarmsignaal floot, en de trein onmiddellijk stil stond, was hel helaas reeds te laat. De ongelukkige was het linkerbeen tot aan de heup afgereden, terwijl het rechter ernstig gekwetst was. Door het personeel werd hij gedragen in de besteliersloods, waar hem alle mogelijke hulp werd verleend. Dr. Poortman kwam ook spoedig ter plaatse, die overbrenging naar het Ziekenhuis gelastte. Per politie- brancard werd de zwaar verminkte daar heen gebracht, waar hij evenwel een uur na aankomst overleed. De man was gehuwd en laat een vrouw achter. Hoek-van-Holland, 5 Aug. Op last en onder toezicht der politie werd bij den landbouwer P. van Vliet alhier een hooi berg uilgehaald, daar het vermoeden be stond, dat een sinds eenige dagen vermiste dochter van Van Vliet onder het pas binnengebrachte hooi bedolven zou zijn. Zij werd echter niet gevonden. Men vreest, dat haar een ongeluk is overkomen. Rotterdam, 6 Aug. Een onaangenaam avontuur hadden Zondagmorgen na de godsdienstoefening, in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente aan den 's-Graven- dijkwal alhier, de predikant en eenige leden van den kerkeraad. Dezen bevonden zich in de consistorie, toen de koster, blijkbaar meenende, dat zich niemand meer daarbinnen bevond, de buitendeur afsloot en huiswaarts ging. De heeren zaten nu opgesloten en waren dus in een moeilijke positie. Gelukkig'kwam één hunner op het idee, dat men uit het raam naar buiten zou kunnen komen. Dat kon men echter niet doen zonder het noodige klimmateriaal. Een trapleer was echter spoedig gevonden, en zoo zag men het zeker niet alledaagsche verschijnsel, dat een dominé en eenige kerkeraadsleden in hun beste plunje al klauterende en klim mende de consistorie uit één der ramen verlieten. Gisterenmorgen werd de U-jarige C. v. d. S., wonende in de Lijnbaanstraat No.- 30 alhier, in die straat door zijn 10-jarig zusje in een krui wagentje gereden. Juist vóór een petroleumwagen, die aan kwam, kantelde het wagentje, het knaapje viel er uit, en kreeg een wiel van den petroleumwagen over het lijfje. Dadelijk naar het ziekenhuis gebracht, bleek het kind bij aankomst aldaar reeds overleden. Alhier is een notaris voor den kanton rechter gedagvaard, ten einde zijn ver oordeeling te verkrijgen tot terugbetaling van f 12, als zijnde door hem te veel berekend. De zaak is deze. Aan den notaris was opgedragen de opzegging van een hypotheek, waarvoor de deurwaarder f 6.65 berekende en waarvoor de notaris zijn cliënt f 18.65 in rekening bracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1