Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Colijnsplaat, 3 Aug. Door de notarissen J. W. Verhulst en W. Hioolen te Middelburg werden heden in het hotel „De Patrijs" alhier verkocht: de hofsteden „Klaverwijk" en „Olmenoord", met de daarbij behoorende bouw- en weilanden in deze gemeente en Kats, ter gezamenlijke grootte van 104 Hectaren 31 Aren 29 Centiaren, als volgt Hofstede .Klaverwijk". Perc. 1 tot 9, groot 34.11.87 Heet., aan J. F. Gelner, Kortgene 34020- 10 en 11, 2.44.58 H. Boasson, Middelburg - 2665,- 71 12, 2.36.19 C. v. Gilst en D. Tazelaar alhier, - 2578,33 13, 1.85.05 D. Klaasse, Brouwershaven - 2037,96 14, 15, 16, 6.2320 C. H. v. d. Berg, Wissekerke - 7235,— P 17, 2.69.- J. F. Gelner, Kortgene - 3129,86 1» 18, 2.26.90 Idem. - 2857,75 Totaal 54523,90 Hofstede „Olmenoord". Perc. 19, groot 12 83. Heet., aan L. J. Dorst, Kortgene 17750.05 20, 1.13.50 A. W. Potappel, alhier - 1606,76 21, 1.32.50 H. v. d. Maas, - 1946,16 22, 1.60.40 A. W. Potappel, - 2308,— 23, P 2.70.30 L. van Splunter, - 3953,91 24, 25, 26, 3.51.30 M. Dijke, - 5330,— 27, 2 60.50 P. de Koster, 's-Gravenpolder - 4068.75 m 28, n 2.36.90 M. Dijke, alhier - 3705,52 29, p 229.50 Idem. - 3588,19 30 tot 33, 7.18.40 H. Boasson, Middelburg - 9960,— 34 tot 38, p 9.11.40 J. J. van Arenthals, Kortgene - 11405,— 39 tot 43, 5.66.80 Idem. - 7665,— Totaal 73287,34 Onverminderd de kosten der veiling ad 8i pCt., overname van boomen, mest enz. Oosterland, 1 Aug. Ten verzoeke van de erven van den heer B. Meerman alhier werd heden alhier ten overstaan van den notaris H. J. van Nouhuys te Zierikzee openbaar verkocht: Gemeente Oosterland: Het huis en erf, groot 94 c.A., voor f 400; toebeding voor een stal f 25; 5 huizen en erven, samen groot 5 A. 73 c.A., voor f 10014 A. 70 c.A. tuingrond, voor f 176; 4 A. 96 c.A. tuingrond, voor f 141; 4 A. 98 c.A. tuingrond, voor f 150; 4 A. 96 c.A. tuingrond, voor f 130; 14 A. 65 c.A. tuin grond, voor f 352. Brouwershaven, 4 Aug. Ten overstaan van de notarissen J. Franse en H. J. van Nouhuys werd lieden alhier in het openbaar verkocht: een woonhuis en erf aan de Markt, voor f 1500. Aan het gebouw van het prov. bestuur van Zeeland te Middelburg werd heden aanbesteed: lo. Het vernieuwen van het kettinghoofd en paalwerken aan de rijks-zeeweringen te Vlissingen. Raming f 20850. Minste in schrijver de heer J. Lindenbergh te Wemel- dinge, voor f 16895; 2o. het maken en inhangen van een paar ijzeren buifenvloeddeuren voor de Oost-schutsluis te Terneuzen. Raming f 7500. Minste inschrijver de heer De Vries Robbé te Oorinchem, voor f 6180. O N D E R WIJ S. Te 's-Gravenhage slaagde Maandag voor het examen acte Fransch lager onderwijs, de heer A. de Priester te Vlissingen. Geslaagd voor de hoofdakte de heer M. B. Smits van Zierikzee. Bij de acte-examens voor de Engelsche taal te 's-Gravenhage slaagde o. a. de heer A. Boot, hoofd eener Chr. school, vroeger te Zierikzee en te Kruiningen, thans te Groningen. Bij het op 3 en 4 dezer te 's-Bosch gehouden examen hoofd-acte slaagden o. a. de heeren G. P. Buijze en P. G. C. Kousemaker, beiden van Goes; H. P. N. J. Buijs van Vlissingen en A. J. van de Putte van Oostburg. Uitslag der herstemming voor lid van den Gemeenteraad te Zierikzee. Uitgebracht zijn in het geheel 781 stemmen, waarvan 9 van onwaarde waren, zoodat het aantal geldige stemmen 772 bedroeg. Hiervan verkreeg de heer mr. D. Engelberts 409 en de heer W. du Claux 363 stemmen, zoodat eerstgenoemde gekozen is. In district I werden 326 stemmen uit gebracht, waarvan 4 van onwaarde, zoodat het aantal geldige stemmen 322 bedroeg. Hiervan verkreeg de heer mr. D. Engelberts 161 en de heer W. du Claux eveneens 161 stemmen. In district II werden 455 stemmen uit gebracht, waarvan 5 van onwaarde, zoodat het aantal geldige stemmen 450 bedroeg. Hiervan verkreeg de heer mr. D. Engelberts 248 en de heer W. du Claux 202 stemmen. De uitslag der herstemming doet ons om tweeërlei reden leed: 1°. uit een partijoogpunt, omdat wij den slag verloren hebben; 2°. omdat en dit achten wij hoogst betreurenswaardig onze nederlaag te wijten is aan ontrouw in eigen kring. Verbrekend het partijverband, dat de innerlijke kracht van het partij leven vormt, stemde een deel der linkerzijde uit persoon lijke overwegingen rechts. Dit ontstemmend feit, dat een duidelijk getuigenis aflegt van een onmiskenbaar gebrek aan bewust zijn, wat men aan zijn beginsel verschuldigd is, stippen wij slechts aan. In een verdere beoordeeling er van wenschen wij niet te treden. Een avontuurlijk zeiltochtje. Drie ingezetenen van Amsterdam hebben Zondagochtend eenige benauwde uren op de Zuiderzee doorgebracht. De heer H. was met twee vrienden, de heeren S. en Van T., Zaterdagavond tegen 7 uur uit zeilen gegaan, met het jacht „Cathariona", aan eerstgenoemde toebehoo- rende. Het doel van de reis was Harderwijk, waar het meisje van één van het drietal woont, en men had zich voorgenomen op de zee te overnachten om dan Zondag tegen den koffietijd Harderwijk binnen te vallen. Zooals gewoonlijk de jongelui maken wel meer van deze tochtjes, en de eigenaar van 't jacht is zeer op het water vertrouwd ging aanvankelijk alles naar wensch. Te middernacht werd het anker geworpen, ongeveer zes mijlen uit den wal, ter hoogte van het dorp Huizen, en twee van de opvarenden gingen ter ruste, terwijl de derde de nachtwake zou houden. Zoo wisselden zij elkander af tot het uur van zevenen in den morgen. Toen was het slapen voorbij, en werden de toebereidselen voor het ontbijt gemaakt. Daartoe behoorde het zetten van thee, waarvoor een petroleum-toestel een zoogenaamd primus-stel aan boord was. Dat stel stond lustig beneden in de kajuit te branden met het zingende keteltje er op, terwijl de reizigers zich aan dek ver lustigden in 't schouwspel, dat de schoone, hoewel eenigszins frissche morgen, hun bood. Plotseling werd een knal gehoord, welk geluid, daar was geen twijfel aan, uit de kajuit kwam. Alle drie ijlden naar het trapgat, en wie schetst hunne gewaar wording, toen zij daar beneden, waar schijnlijk tengevolge van het springen van het toestel, de kleine ruimte geheel in vlam zagen staan! Goede raad was duur, en in de verwar ring van het oogenblik naar het eerste het beste grijpende, wat vuur dooven kon, hadden zij de onhandigheid, water op de vlammen te werpen, hetgeen geen andere uitwerking had, dan dat deze in hevigheid toenamen en in minder dan geen tijd het jacht reddeloos in brand stond. De vlam men sloegen knetterend op, langs het trapje, het want, overal vandaan! In een ommezien had ook het tuig vuur gevat, en daar de wind inmiddels vrij sterk was opgestoken, duurde het niet lang, of de zeilen fladderden als fei-brandende lappen om hen heen! 't Was, zooals men zich voorstellen kan, een vreeselijke toestand voor ons drietal! Maar de heer H., een flink en kordaat jonkman van 27 jaren, begreep, dat ge handeld moest worden, wilde hij en zijn makkers niet een wissen dood tegemoet gaan. Hij beval den anderen stipt uit te voeren, wat hij gelasten zou. En toen werden, voor zoover dat nog ging, eenige lappen van de brandende zeilen afgetrokken, en met de voeten gedoofd. De rondhouten dat zijn de houten, waartusschen het zeil is uitgespannen werden uitgelicht, en met de afgescheurde zeileinden tot een soort vlotje aan elkaar gebonden. Dat werd, na met een touw aan het brandende jacht te zijn vastgemaakt, in zee geworpen, en toen, juist bijtijds, want 't was op het vaartuig wegens de hitte en de vlammen niet langer te houden, werd de sprong gewaagd. Alle drie kwamen op het noodvlotje te land, en wisten zich daarop, of liever daaraan, drijvende te houden. Telkens echter dreigden de golven hen er af te slaan, en bange, zeer bange oogenblikken doorleefden de schipbreuke lingen. Wel waren zij alle drie goede zwemmers, maar zes mijlen van de kust af was te ver om te trachten met zwem- mbn het leven te redden. Zóó hebben zij twee-en-een-half uur lang op de golven gedobberd, ten prooi aan angst, koude en vermoeienis, telkens, als er weer een golfzee kwam aanrollen niet anders denkende of ditmaat zouden zij niet meer hoven komen. De minst- sterke van 't drietal liet den moed zakken en had schier geen kracht of besef meer den strijd vol te houden, toenheel in de verte een stoomboot bespeurd werd. Dat deed de hoop weer aanwakkeren, en door schreeuwen uit al hun macht tracht ten de drenkelingen de aandacht op zich te vestigen. De kapitein van deze boot het was de van Zwolle komende sleepboot „De Volharding" had het brandende jacht al anderhalf uur lang opgemerkt en zijn koers derwaarts ver anderd, maar door den afstand en de sleep-vaartuigen, welke hij achter zich had, het niet vroeger kunnen bereiken. Een vreeselijk oogenblik was 't, toen het scheen, of de „Volharding" het opgaf, en keerde, doch dat bleek slechts een manoeuvre te zijn, door die tros schuiten er aan bevestigd, noodzakelijk gemaakt en eindelijk 't had niet veel langer moeten duren was de redding nabij. Het vlotje werd langszij geënterd en de verkleumde drenkelingen werden aan boord geheschen! Wij zullen niet trachten de gewaarwor dingen te beschrijven, welke de geredden op dat oogenblik ondergingen! Geholpen door de bemanning, werd hun goed beneden bij de machine zooveel mogelijk gedroogd en zoo kwamen zij eenige uren later in berooiden toestand, maar gelukkig levend, bij hunne familie betrekkingen te Amsterdam terug. Uit dankbaarheid hadden zij bij het ver laten van de stoomboot al het geld, dat zij bij zich droegen, onder de bemanning van de „Volharding" verdeeld, den wakke ren kapitein Koop later een souvenir toezeggend. Nederland en Venezuela. In een Amsterdamschen brief schrijft het Handelsbl. v. Antwerpen o. m. „De uitdagende houding van president Castro is te brutaler, daar de weermacht van zijn land niet opgewassen is tegen een zeemogendheid als Holland. Het staand legertje van Venezuela telt 7600 man; zijn oorlogssterkte wijst op papier 50.000 man aan, maar dit is een soort schutterij van ongeoefende mulatten en Zambo's, die amper een geweer kunnen vasthouden. De Venezolaansche vloot bestaat uit één toTpedoboot, één torpedo jager en 2 kanonneerbooten met een half dozijn transportvaartuigen, die hoogstens goed genoeg zijn voor trekschuiten. Één van onze 16 pantser- of pantserdekschepen kan de heele Venezolaansche vloot in den grond boren; de „Gelderland" en „Jacob van Heemskerck" blokkeeren desnoods de smalle kuststrook en zouden de haven stad La Guayra plat kunnen schieten Slechts in het bergachtige gedeelte van zijn land zou Castro dan nog een vlucht- plaats vinden. „Maar mogelijk vertrouwt de aarts avonturier, dat Holland zich zoo laf ge dragen zal als een dertig jaar geleden. Ook toen werd een Nederlandsch gezant (Rolandus) uit het land gezet na de Inbe slagneming van Cura?aosche schepen; en ook toen ging een Hollandsch oorlogs fregat naar Venezuela, maar onze regeering stelde zich tevreden met de teruggave der aangehouden vaartuigen. Rolandus keerde niet op zijn post weder. „Castro schijnt thans ditzelfde spelletje te willen herhalen om zijn aanzien in 't oog zijner mulatten te verhoogen. Maar alle teekenen wijzen er op, dat Holland ditmaal niet met zich zal laten sollen. Toen onze Minister van Buitenlandsche Zaken onlangs in de Eerste Kamer met sobere maar waardige zeggingskracht ver klaarde, dat de regeering de vaderlandsche eer boven handelsbelangen zou stellen in dit conflict, sprak hij naar het hart des volks. En zoo inderdaad een oorlog onvermijdelijk blijkt, kan het ministerie- Heemskerk zich sterk gevoelen, wetend dat het mag rekenen op den geestdriftigen steun der natie, die de Nederlandsche vlag niet straffeloos wil laten beleedigen". Uit vertrouwelijke bron zegt het blad voorts vernomen te hebben „dat Holland zijn verantwoordelijkheid in deze bij voor baat heeft gedekt door samenspreking met de Amerikaansche regèering". Gemengd Nieuws. voor den tweeden keer in 't huwelijksbootje, enkel pro forma, zooals hij zelfs verklaarde, en met het vaste voornemen, heel gauw een eind te maken aan den echtelijken staat. Geld bezit Stave niet, aan werken heeft hij een broertje dood, maar toch logeerde hij steeds in de eerste hotels en ging met voorname lieden om. 't Blijkt, dat hij sedert jaren met allerlei dames in relatie trad, met de bedoeling haar uit te huwen. In een notieboekje, dat hij bij zich droeg, vond men adressen van dames uit alle deelen der wereld; ook Grete Beyer's naam prijkt in de collectie. De zwendelaar, die telkens onder een anderen naam werkte, adverteerde huwelijks annonces. Aan sollicitanten geen gebrek. Een onderwijzeres te München werd als slachtoffer verkozen. Richard Telsen be weerde eigenaar te zijn van verschillende papierfabrieken in den Kaukasus en verder attaché aan de ambassade te Londen. Na korte kennismaking sprak hij van momen- teele geldverlegenheid en leende 3000 mark van de jonge dame. Met z'n beiden trokken ze naar Italië. In Florence liet Stave zijn liefje achter, ontmoette haar later weer te Weenen en vervolgde de reis met haar. Te Ragusa waren de duiten op; 't meisje liet weer 2000 mark uit München komen en gaf ze haar minnaar in ruil voor een vervalschte chèque op de bank te Tiflis, goed voor 10.000 mark. Ten slotte liet hij 't meisje zonder een cent te Weenen achter, ging naar Stuttgart en knoopte daar nieuwe relaties aan. 't Slot van de geschiedenis is, dat men hem te München twee jaar in de ge vangenis wil laten brommen, terwijl ook Zweden, Frankrijk, Oostenrijk en Zwitser land hun rechten op hem zullen doen gelden. Een goede vangst. Te Nieuwediep is door een Wieringer visscher een visch- torpedo aangebracht, door Hr. Ms. pantser schip „Heemskerck" ter reede van Texel verloren en door hem op de Zuiderzee teruggevonden. De man ontving een vind- loon van f 250 en had dus een goeden dag. Uit het leven van een zwendelaar. Te München moest zich dezer dagen een Internationale huwelijkszwendelaar voor de rechtbank verantwoorden, die op een veelbewogen leven terug kan zien. De thans 37-jarige Daniël Stave Is zoo ongeveer de heele wereld rond geweest en spreekt behalve zijn moedertaal, Duitsch, vloeiend Engelsch, Fransch, Itallaansch, Russisch en Roemeensch. Allereerst trouwde Stave met een Zweedsche dame, van wie hij zich kort daarna liet schelden. Te Londen stapte hij Laatste Berichten. Oppenheim, 4 Aug. In den loop van hedennamiddag heeft Zeppelin zijn benzine voorraad aangevuld. Aan de oevers was een groote menigte menschen verzameld. Herhaaldelijk juichte het publiek Zeppelin toe en werd het volkslied aangeheven. Bij het vallen der duisternis begonnen de toebereidselen voor den verderen tocht. Om kwart over tien hedenavond steeg de ballon zeker onder het geestdriftig hoera van het publiek op. De ballon ging stroomopwaarts, keerde daarna en sloeg de richting naar Mainz in. Mainz, 4 Aug. Zeppelin's ballon pas seerde hier heden avond om elf uur en keerde beneden den straatwegbrug, de richting van Remau uitgaande, huiswaarts. TELEGRAMMEN. Mijnheer de Redacteur! Gaarne zag ik het onderstaande in uw blad opgenomen. Het is mij gebleken, dat na het voorkomen van het bericht in uw blad van Zaterdag: Benoemd tot plaatsvervanger van den districtsveearts te Dordrecht, de veearts de heer J. v. Zijverden te Zierikzee", dat bij velen het misverstand is gerezen, als zou ik Zierikzee verlaten en naar Dordrecht gaan. Ik gevoel mij verplicht hun, die dit mochten meenen, bij deze te verklaren, dat zulks niet het geval is. Ik toch ben bij Koninklijk Besluit van 25 juli, met ingang van 1 Augustus, benoemd tot plaats vervanger van den districtsveearts, wien Dordrecht als standplaats is aangewezen, echter niet te Dordrecht, maar te Zierikzee, zoodat ik bij het voorkomen van een besmettelijke ziekte alhier, alsmede bij het aan het Rijk ter overname aan bieden van tuberculeuse runderen, den districts veearts, bij ontstentenis van dezen, te Zierikzee en omstreken kan vertegenwoordigen. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik Hoogachtend, J. v. ZIJVERDEN, Rijks veearts. Kamperland, 5 Augustus. Heden werd ten overstaan van den deurwaarder J. F. Gelner op de hofstede „Luchtenburg", ten verzoeke van den heer D. de Regt, verkocht ZEd.'s inspan, be staande uit 9 werkpaarden, 3 jaarlingen en 2 veulens, 8 melkkoeien, 2 kalfvaarzen, acht 2-, H- en 1-jarige ossen en vaarzen, benevens 7 graskalveren. Bovenstaande werd verkocht als volgt: Werkpaarden van f 374 tot f 620, jaarlingen van f 224 tot f 226; veulens f 134 en f 136; koeien van f 136 tot f 220; kalfvaarzen f 122 en f 110; vaarzen en ossen van f 46 tot f 98; kalveren van f 29 tot f 60. Middelburg, 5 Augustus. Naar het Huis van Bewaring is over gebracht een alleenwonend persoon, ver dacht van het plegen van onzedelijkheid met zijn 15-jarige dochter. 's-Gravenhage, 5 Augustus. Het vertrek van den heer K. de Reus, onzen Minister-Resident te Caracas, is vertraagd door de moeilijkheid om een reisgelegenheid te vinden, waarbij Venezuela niet aangedaan wordt. Intusschen bestaat alle kans, dat de heer De Reus den Uden dezer de reis hierheen zal kunnen aan vaarden, hetzij over Martinique, hetzij over Barbados. In beide gevallen kan hij onge veer den 23sten Augustus in Europa ver wacht worden. Op zijn verzoek is eervol ontslag verleend aan den voorzitter der plaatselijke commissie der Ongevallen-Verzekering te Oostburg, den heer A. Mijs, en is als zoodanig benoemd de heer J. Zeger, ontvanger der registratie aldaar. Berlijn, 5 Augustus. Zeppelin's ballon is van middag 3 uur bij Echterdingen door onweder overvallen, uit de ankers losgereten en uit elkaar gespat. Verscheidene personen verwond; Zeppelin niet gewond, maar troosteloos. Ingezonden Stukken. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 4 Aug. Op de veemarkt waren aangevoerd: 57 paarden, 1335 magere en 584 vette runderen, 170 vette, 129 nuchtere en 252 graskalveren, 3 schapen, 1324 varkens en 90 biggen. Koeien en ossen 30 tot 36 ct., stieren 26 tot 30 ct., kalveren 40 tot 47| ct., varkens 19 k 21 ct., alles per kilo. Melkkoeien f 140 k f 260, kalfkoeien f 150 k f 270, stieren f 120 k f 280, graskalveren f 25 k t 40, vaarzen f 90 a f 140, alles mager vee; biggen f 5 k f 13, slachtpaarden f 40 k f 60, paarden f 80 k f 110. Nuchtere kalveren: fok- f 16 k f 25, slacht- f 7 k f 14. Biggen f 1 a f 1.10 per week. Vette runderen met matigen aanvoer en weinig handel tot terugloopende prijzen. Melk- en kalfkoeien met tamelijken, stieren met ruimen aanvoer, doch matigen kooplust. Vette kalveren weinig ter markt en met tamelijken handel, een enkel puik beest kon 2\ cent boven noteering bedingen. Gras- en nuchtere kalveren met ruimen aanvoer en vluggen omzet. Jong vee weinig aangevoerd. Handel in paarden traag, in biggen tamelijk. De prijzen, hedenmorgen aan de Rotterdamsche Eierenveiling besteed, zijn als volgt: voor kippeneieren f 3.85 k f 5.15, eendeneieren f 4.40 k f 4.45, per 100 stuks. Aanvoer 27,275 stuks. Gent, 31 Juli. Was. Lnlandsche zonder aanvoer. De goede qualiteiten blijven echter gevraagd. In Russisch was de handel stiller. De prijzen blijven desniet tegenstaande zeer vast en het aanbod van superieure qualiteiten is beperkt. Garens van vlas en van snuit zeer stil. De spinners trachten de prijzen op te houden, maar de stemming is ten gunste van eene daling. Jutegarens stil, maar hooger in prijs. In Katoengarens gaat ook zeer weinig om en de prijzen zijn eer flauwer. Linnen zonder zaken. Zierikzee, 3 Augustus 1908. Mijnheer de Redacteur! Mag ik u beleefd verzoeken het onderstaande te plaatsen. Bij voorbaat mijn dank. In uw nummer van 30 Juli j.l. vergelijkt Mr. Knorrepot 't hek der muziektent met een vuurscherm. Bij proefneming zal ZEd. 't onge rijmde van die vergelijking inzien. Plaats lans eens achter het hek, dan ziet u niet alleen haar kapsel, doch ook Jans. Hoogachtend, UEd. dw. dienaar, H. MISSET. ZIERIKZEE. Tijd van Hoogwater en van Laagwater. Augustus. 7. 8. 9. 10. 11. 12. Tijd 10.0 v. 10 11 12 13 14 15 ft 5.18 v. H. W. van H. W. te L. W. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. Dordrecht 7.32 7.44 8.18 8.37 9.17 9.49 10.37 11.11 11.53 0.29 0.58 1.34 2. 0 2.30 2.55 3:15 uur 5.30 u. m. 1. 2 1.25 1.48 2.16 2.43 3.22 3.53 4.36 5. 9 5.52 6.13 6.48 7. 5 7.42 7.57 8.31 later. Zeetijdingen. Zierikzee. INGEKLAARD: 4 Aug. Het stoomschip Henri Gerlinger", kapt. H. Albertsen, met diverse goederen van Antwerpen naar Dordrecht. STOOMBOOTDIENST AUGUSTUS. Van Vlissingen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Middelb. en Vlissingen. Amsterdamsche Tfld. Donderd. 6 Vrijdag 7 Zaterd. 8 Maandag 10 Dinsdag 11 Woensd. 12 'sm. 8,— 8,- 8,- 's m. 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 's m. 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 3