ZIEHIKZËESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 6 Augustus 1908. Vloed planken. (55 ierik.zeesclie Couran t). Kermis te Zierikzee. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8651. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WA ALE. AdvertentiSnvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE L.OOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Onveiligheid Vaarwaters. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt de navolgende berichten betreffende schiet oefeningen ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w.: Schietoefeningen van het fort Harssens, Reede van Texel, 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 11 en zoo noodig ook op 12 Augustus 1908 een schietoefening worden gehouden van het fort Harssens. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (30 c.M.)( waarbij onveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 9000 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot aan het einde daarvan; alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de ware richtingen waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op die dagen groote waar schuwingsborden worden geplaatst aan den ingang der haven en op de batterij Vischmarkt, vermeldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij het torpedo-magazijn en aan den ingang der haven borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteekenis der gekleurde vlaggen, als volgt: rood witte vlag beteekent Noord, wit zwarte vlag NO., zwarte vlag Oost. De data der schietoefening zullen nader in enkele plaatselijke bladen aangekondigd worden. Schietoefeningen van het fort Pampus, Zuiderzee, 3de District. Volgens mededeeling als voren zal op 5 en zoo noodig ook op 6 Augustus eene schiet oefening worden gehouden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (24 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector begrensd door de richtingen ongeveer NO. tot ongeveer Oost (45") tot op 9000 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort Pampus een roode vlag waaien, van minstens één uur vóór den aanvang der schiet oefeningen tot aan het einde daarvan; bovendien zullen tegelijkertijd roode vlaggen waaien van de batterijen Diemerdam en Durgerdam, de Wesibatterij nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. Zierikzee, den 4 Augustus 1908. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., I.«-B. Uitslag der Verkiezing van een lid van den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat bij de herstemming, die op den 4 dezer heeft plaats gehad, ter ver kiezing van een lid van den Raad dezer gemeente, de meeste stemmen heeft verkregen en alzoo is verkozen de heer Mr. D. ENGELBERTS. Zierikzee, den 5 Augustus 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., I°.-B. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: 'dat de gewone Kermis of Jaarmarkt alhier zal aanvangen op Maandag den 7 September e.k., en elf dagen duren zal; dat het aanvragen van plaatsen voor tenten, kramen enz., moet geschieden met vrachtvrije brieven vóór den 2 September e.k., in te zenden bij den Marktmeester, den heer H. VAN DIJKEJz.; en dat geen hardloopers, kwakzalvers, beren leiders, planeetlezers, horoscooptrekkers, rijfelaars, loterijkramers, dobbelaars en houders van draai en werpborden op de kermis zullen worden toe gelaten. Zierikzee, den 5 Augustus 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., 1°.-B. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat zij, die voor eene aanstelling tot helper bij de bediening der ge meente-vloedplanken in aanmerking wenschen te komen, zich daartoe dagelijks ten kantore van den Gemeentebouwmeester kunnen aanmelden. Aan genoemde betrekking zijn de navolgende belooningen verbonden: bij hooge vloeden 0,50 per uur, en schouwing 0,25 Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Gemeentebouwmeester. Zierikzee, den 5 Augustus 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., 1°.-B. JAN SNELLEN, Secretaris. De gebeurtenissen in Turkije hebben eensklaps de aandacht van geheel Europa op den binnenlandschen toestand in dit rijk gevestigd. De Sullan Abdoel-Hamid, een autokraat in optima forma, heeft namelijk, zooals wij reeds medegedeeld hebben, de Grondwet van 1876 weer in gevoerd. Men begrijpt, da|_ niet uit eigen beweging daartoe is overgegaan, maar dat hij voor de kracht der omstandig heden gezwicht is. De beweging voor hervormingen in vrijzinnigen geest was zóó krachtig gevorderd, dat zij ook het leger had aangetast. En als het leger den autokraten ontvalt, dan verliezen zij ook het èenig afdoend wapen, waarmede zij steeds elke volksbeweging naar vrijheid onderdrukt hebben. En als zij dan niet tijdig bakzeil halen, dan kan hun vast houdendheid aan het stelsel, dat zij niet wenschen prijs te geven, hun kroon en leven kosten. Abdoel-Hamid is zich hier van ten volle bewust, heeft daarom de bakens verzet, herstelde de Grondwet van 1876 in haar werking en heeft tegen den 19den November een volksvertegenwoordi ging bijeen geroepen. Hierover is een groot gejuich in alle deelen van Turkije opgegaan. Volksfeesten werden georgani seerd, optochten gehouden, vaderlandsche liederen gezongen, de Marseillaise werd aangeheven, in één woord, het volk, ver lost van den band, waaronder het jarenlang zuchtte, legde zijn vreugde, zijn geestdrift voor den nieuwen stand van zaken aan den daghet gevoelde den innigen drang die te uiten. De constitutie van 1876, die nu weer in het leven is geroepen, was ook het product eener volksbeweging in dat jaar. in dat jaaL namelijk trokken de studenten in de godgeleerdheid te Konstantinopel ge wapend naar Jildiz-Kiosk, en eischten hervormingen. De toen regeerende sultan, Abdoel-Azis, werd afgezet, en eenige dagen na de afzetting vermoord. En tot sultan werd toen uitgeroepen Amoerath V, die aan het volk een grondwet gaf. Maar die grondwet was van korten duur. Haar was slechts één jaar levens beschoren. De sultan werd namelijk afgezet, en zijn broeder, een autokraat pur-sang, de huidige sultan, Abdoel-Hamid, door Gladstone de grootmoordenaar genoemd, werd in zijn plaats gesteld. Deze nu, beducht voor het lot, dat zijn voorganger getroffen heeft, haastte z'ch aan het verlangen der her vormingspartij te voldoen, herstelde om die reden de constitutie, hief de buiten gewone rechtbanken op, schafte de ge heime politie en den censuur af, verzekerde de onschendbaarheid van woning en het recht van verblijf, in het kort stond alles grif toe, wat de hervormingsgezinde partij van hem eischte. Hij was blijkbaar be vreesd voor zijn hoofd en zijn kroon. In Pruisen is een merkwaardig man gestorven, iemand, die achter de regeerings- coulissen een beteekenisvolle rol gespeeld heeft. Overleden is namelijk Lucanus, „de zwarte man" of ook wel „Charon" ge noemd. Als een minister bij den Keizer in ongenade was gevallen, zoodat hij zijn demissie moest nemen, werd hij steeds door den Keizer met de taak belast dit op delikate wijze aan den betrokken minister kenbaar te maken. Wanneer dan ook een Pruisische minister Lucanus in zijn kabinet zag verschijnen, dan wist hij reeds, hoe laat het was. Hij was de aan zegger van den ministerieelen dood. Dit was natuurlijk slechts een onderdeel van zijn taak. Hij was chef van het burgerlijk kabinet. Alle brieven aan den Keizer gericht, en op zijn kabinet betrekking hebbende, gingen door zijn handen, al vorens zij in die van den Keizer kwamen. In Draveil Vigneux, dicht bij Parijs, en ook in de hoofdstad zelve, zijn in den iaatsten tijd ernstige onlusten voorgekomen, waarbij de gewapende macht te pas moest komen. In Draveil Vigneux hadden, gelijk men zich herinneren zal, eenige maanden geleden de grondwerkers het werk gestaakt. Een staker kreeg met een gendarme twist, en tracteerde dezen op eenige muilperen. Deze was begrijpelijkerwijze daarvan' niet gediend, zette den staker na, maar kon hem niet vatten, daar hij hem te vlug was. De gendarmes vroegen daarop aan het bestuur eener vergadering, die door den delinquent werd bijgewoond, dat het dezen zou uitleveren. Dit werd geweigerd, waarop de gendarmes door de geopende vensters schoten, een tweetal stakers doodden en onderscheidene wondden. Dit voorval bracht de geheele arbeidende bevolking van deze streek in beweging. De regeering zag zich daardoor genoopt troepen le zenden, jdaar zij voor wanordelijkheden beducht was. Op een i^:eting werd be sloten groepsgewijze tegè.. hen die werkten te manifesteeren. Met de militaire macht ontstond bij die gelegenheid een bloedige botsing. Vele werklieden werden ge arresteerd. Als protest tegen die arrestatie besloot men te Parijs in de bouwvakken 24 uur te staken, en uit de hoofdstad naar Draveil—Vigneux te trekken. Zes duizend werklieden begaven zich uit de hoofdstad met muziek en vaandels naar Draveil— Vigneux, maar kwamen daar met de troepen in botsing, hetgeen ten gevolge had, dat dooden vielen en velen gewond werden. De regeering liet hierop de hoofden der beweging arresteeren. Nu werd een alge- meene werkstaking in alle vakken uit geschreven, teneinde tegen die arrestatie te protesteeren, maar deze schijnt totaal mislukt te zijn. De pensioenswet voor ouden van dagen, die door het Engelsche Lagerhuis is aangenomen, kwam ook in het Hoogerhuis ter tafel. De conservatieve lords konden zich met die wet natuurlijk niet vereenigen. Zij stelden daarom verschillende amende menten voor, waarvan er onderscheidene door het Hoogerhuis werden aangenomen. Onder anderen werd bepaald, dat de wet slechts tot 1915, dus slechts voor den tijd van 7 jaar,' zou van kracht wezen. Aldus geamendeerd kwam de wet bij het Lagerhuis terug, dat evenwel alle amende menten verwierp, omdat zij inbreuk maakten op de fmantieëele voorrechten van het Lagerhuis. Het Hoogerhuis nam hierop de pensioenswet schoorvoetend aan. CHINA. Peking, 2 Aug. Bij een brand in het Duitsche deel van de legatie-wijk te Peking werden stallen en voorraadschuren door 't vuur vernield. Een hoeveelheid ammunitie ontplofte, waardoor 2 Duitsche en 1 Fransch soldaat gedood werden. Zeventien Duitsche en Fransche soldaten werden gewond. AMERIKA. New-York, 3 Aug. Een bij Winnipeg in de provincie Manitoba uitgebroken brand is de grootste, dien Canada ooit gezien heeft. Hij woedt nog altijd voort. In het dal van de rivier Elk zijn ver schillende steden door het vuur vernield. Door den brand ïouden 150 menschen om het leven gekomen zijnterwijl honderden werden gekwelst en duizenden dakloos geworden zijn. Fernie en Coalcreek, dat ongeveer 5000 inwoners heeft, vormen slechts puinhoopen; Michel, Hosmer en eenige andere kleine steden, bedreigt eenzelfde lot. De gezamenlijke leden van vijf gezinnen werden door de vlammen omringd en kwamen om. Nog steeds grijpt het vuur om zich heen. Daar ook de spoorbruggen vernield worden, beslaat het gevaar, dat het geheele gebied van den brand van het verkeer wordt afge sneden. In Russelville (Kentucky) zijn vier negers gelyncht. In het holle van den nacht werden zij van hun bed opgelicht en aan boomen opgehangen. Doordat de blanken niet schoten, merkte niemand er iets van vóór den volgenden morgen, toen men de vier lijken zag hangen. De moordenaars hadden aan de lijken een sluk papier vastgehecht, waarop geschreven stond; „Laat dit een waarschuwing voor u zijn, negers, om de blanken met rust te laten, anders eindigt het met u allen op dezelfde wijze". SERVIË. Pogingen om goede vrouwen te vinden voor de twee veelbelovende telgen van koning Peter onder de Europeesche prinsessen, moeten mislukt zijn. Men slaat nu het oog op de dollar-prinsessen van de nieuwe wereld. TURKIJE. Te Adrianopel werd Zaterdagmiddag in de kazernes het gerucht verspreid, dat de sultan bij het Salanlik vermoord was of dat zijn leven ernstig bedreigd werd. De soldaten renden met gevelde bajonetten de straten op en jouwden kolonel Galih van de Jong-Turken uit, die zich tegen hun handelwijze verzetten. Priesters stelden zich aan het hoofd van den wanordelijken troep, die aan het station een trein ver langde naar Stamboel, omdat men zich met eigen oogen van des sultans welzijn wilde overtuigen. De sultan bedankte hun telegrafisch voor huntrouw, maar ze behoefden niet over te komen. De lijst van nieuwe ministers is ver schenen. Mede is een manifest van den sultan, de grondwet betreffende, verspreid, waarin wordt gezegd, dat geen aanslag op de toepassing der grondwet zal gedaan worden en waarin een lange opsomming van beginselen van gemeen recht wordt gegeven, die de regeering ten plicht worden gesteld te vervolledigen, teneinde de bescherming en de rechten van alle onder danen van het rijk te verzekeren. Het manifest bevat 15 artikelen, betref fende o. a. de persoonlijke vrijheid, verbod van buitengewone rechtbanken, onschend baarheid van woning en het recht van vrije woonplaats, opheffing van de censuur, vrijheid van onderwijs, verantwoordelijkheid voor ambtenaren, benoeming van ministers, het invoeren van een begrooting en ver betering van het leger. RUSLAND. Voor den oorlog met Japan had het Russische leger een tekort van duizend tot 1500 officieren, thans echter hebben de ontslagaanvragen van officieren zulk een omvang aangenomen, dat volgens de Petersburgsche Herold bij de infanterie alleen het tekort reeds drie duizend bedraagt. Één van de oorzaken daarvan moet de eigenaardige wijze zijn, waarop de regee ring zich heeft ontdaan van overtollige stafofficieren. Het orgaan van den Bond van de Zwarte Honderd bericht weer, dat de czaar 24 personen, die deelgenomen hebben aan Jodenvervolgingen, heeft begenadigd. In de woning van een arts te Riazan is een laboratorium voor ontplofbare stof fen ontdekt, waarin tal van bommen, die al gereed waren om geworpen te worden. ZWEDEN. Stockholm, 3 Aug. Aan het gala-diner in het koninklijk paleis begroette koning Guslaaf in het Duitsch den keizer en de keizerin. „Ik kan verklaren", zeide de koning, „dat uwe majesteiten geen vreemden in Zweden zijn. Het Zweedsche volk begroet in den keizer den heerscher van een be vriend, stamverwant volk. Uw bezoek zal de banden tusschen Zweden en DuitschJand nog hechter maken. Mogen de goede be trekkingen tusschen onze huizen en volkeren onveranderd blijven voortbestaan, inniger worden en zich verder ontwikkelen". De koning stelde daarop een dronk in op den keizer en de keizerin en het welzijn van Duitschland. De keizer dankte voor deze warme welkomstwoorden en voor de schitterende ontvangst. „Levendigen weerklank vindt het in mijn hart", zeide de keizer, „dat banden van verwantschap en vriendschap onze beide volkeren verbinden. Ik vertrouw stellig, dat deze mooie vrienschapsverhouding eeuwig zal blijven bestaan en onze volkeren onder de bescherming van uiterlijken en innerlijken vrede, in eendracht voort zullen gaan, te arbeiden aan hun groote bescha- vingstaak. Moge dit mooie land en dit roemruchte volk een schoone toekomst tegemoet gaan. Ik ledig mijn glas op het welzijn uwer majesteiten, het koninklijk huis en het Zweedsche volkl" NOORWEGEN. Koning Haakon is Zaterdagmorgen President Fallières komen afhalen om, een rijtoer door de stad te doen. Om 1 uur gaf de President in het ge bouw van het Fransche Gezantschap een lunch ter eere van den Koning en de Koningin, 's Middags bezocht hij met den Koning het vermaarde Vikingenschip en het Museum van Schoone Kunsten. Later dronk hij thee bij den Koning en de Koningin, om 8 uur dineerde hij ten Hove, in intiemen kring, en 's avonds werd een concert gegeven ter eere van Fallières. Er heerscht aan het Hof van Noorwegen geen stijve étiquette en het verblijf is er daardoor zeer aangenaam. De Hofwaardig- heidsbekleeders zijn tot het strikt noodige beperkt: een Hofmaarschalk, drie eere dames en drie adjudanten. Koningin Maud gaat dikwijls te voet uit, alleen of met haar zoontje. Zij is in de hoofdstad even populair als de Koning. FRANKRIJK. Het nieuwe Fransche bestuurbare lucht schip République heeft opnieuw met 5 personen en 600 kilogram ballast aan boord, een welgeslaagden tocht gedaan met een gemiddelde sneldheid van 38 kilometer per uur, van Moisson, bij Nantes, om Epone, Maule en Versailles, naar het Staatsluchtvaartpark te Chalais Meudon, waar het voortaan zal blijven, ter beschikking van het ministerie van oorlog. Te Antony, dicht bij Parijs, is in den nacht van Donderdag op Vrijdag ingebroken in een meisjeskostschool. De bewoners van de straat werden opgeschrikt door hulpgeroep van de kostschoolmeisjes. Het was tegen half één. De meisjes liepen in nachtgewaad in den tuin. Toen de buren in het huis kwamen, vernamen zij, dat er inbrekers waren .geweest, en dat die de directrice hadden vermoord. De directrice bleek nog niet overleden, maar zij overleed eenige uren later. Een paar juffrouwen van de inrichting waren gewond. Uit het onderzoek der politie blijkt, dat de moordenaars, vermoedelijk 2 in getal, door over de tuinmuren te klimmen achter de school zijn gekomen. Eerst zijn zij toen uC'ft kelder gebroken. Daar hebben zij wijn en eten uitgehaald en daarmede hebben zij in den tuin gesoupeerd. Toen zijn zij naar boven gegaan, het gelaat met maskers bedekt. Zij hebben de directrice met een ijzeren instrument den schedel ingeslagen. Op het geschreeuw van de andere dames en de meisjes zijn de booswichten gevlucht. Zij stonden toen op het punt juffrouw Brancard te worgen, die weigerde de sleutel van de brandkast te geven. Juffrouw Brancard meent in de stem van één der inbrekers een familielid van de directrice te hebben herkend. De directrice schijnt een familielid te hebben, die niet deugen wil, en die haar her haaldelijk geld had gevraagd en afgedreigd. De vermoorde dame was 68 jaar oud. Parijs, 3 Aug. De „Confédération générale du travail" zal morgenochtend een manifest doen aanplakken, waarin geprotesteerd wordt tegen het gebeurde te Villeneuve, en waarin de arbeiders klasse in herinnering worden gebracht de incidenten te Nantes, Narbonne, Draveil. De regeering wordt verweten, de belangen van het kapitad te dienen, waarop de arbeiders zullen antwoorden met een beroep op hun organisatie. Ook in de provincie komt men in opstand, en de ervaring heeft geleerd, dat zulk een moord van arbeiders niet ongewroken zal blijven. De „Compagnie de bateaux Parisiens", waarvan het personeel ook staakte, zal morgenochtend den dienst hervatten. DUITSCHLAND. Door het Reichsgcricht te Berlijn is uitgemaakt dat de klokslagen van een torenuurwerk als rustverstorend lawaai moeten aangemerkt worden en daarom dit slagwerk 's nachts moet stilstaan. De zaak was deze De eigenaar van het hotel „Rautenkranz", op de markt te Eisenach, had aan het kerkbestuur der evangelische gemeente aldaar gevraagd de klok van de tegenover het hotel gelegen St.-Georgkerk na 10 uur des avonds niet meer te doen slaan; tal van gasten toch van het hotel werden door den klokslag in hun nachtrust ge stoord en indien het slagwerk des nachts niet tot stilstaan werd gebracht, zou de eigenaar van het hotel door het wegblijven en spoedig vertrek der gasten benadeeld worden. Hij had reeds aangeboden aan het kerkbestuur jaarlijks een som van 400 mark te betalen, opdat men den man, belast met het uit- en weder inschakelen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1