ZIEUIKZBBSGIIE NIEUWSBOD». Dinsdag 4 Augustus 1908. O m O W. DU CLAUX. W. OU CLAUX. W. nu CLAUX. (Z ierikzeesche C o u r a n t). AFKONDIGING. Het Stembiljet. DE HERSTEMMING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschiint DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8650. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. AdvertentiSnvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Oroote letter, wordt naar plaatsrutmte berekend Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. J. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een hoedenspeld. Inlichtingen te bekomen aan liet Bureau van Politie Ie Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. Eerste Suppletoir Kohier van den Hoofdelijken Omslag, 1908. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het eerste suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag dezer ge meente, over het dienstjaar 1908, op den 31 Juli j.l. door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, op heden aan den Gemeente- Ontvanger ter invordering is gezonden, en van heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt. Voorts wordt in herinnering gebracht, dat binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier de aanslagbiljetten worden uitgereikt, en binnen drie maanden na die uitreiking de aangeslagenen tegen hun aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bij vezoekschrift op ongezegeld papier; alsmede dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de verordening op de invordering van genoemde belasting bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 1 Augustus 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.°-B. JAN SNELLEN, Secretaris. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier betrekkelijk de personeele belasting dezer gemeente, over het belastingjaar 1908, no. 3, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet hppaalrien voet to voldoen. Zierikzee, den 3 Augustus 1908. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., I.--B. Elk kiezer ga morgen (Dinsdag) tus- schen 8 en 5 uur naar het Raadhuis, waar hij tegen afgifte van de oproepingskaart, die hij moet medebrengen, een stembiljet ontvangt, dat er aldus uitziet: CANDIDATE N. Aanwijzing der keuze. NAMEN. Voorletters. DU CLAUX. W. ENGELBERTS. Mr. D. Met dit stembiljet ga men naar een lessenaar, en make daar met een potlood het witte rondje vóór den naam van hem, dien men wil kiezen, zwart. Men mag op het stembiljet niet schrijven, en men mag ook niet den naam van den tegencandidaat doorschrappen. Doet men dat toch, dan is het stembiljet ongeldig. Heeft men bij vergissing het witte rondje zwart gemaakt van hem, dien men niet wil kiezen, dan kan men aan het stembureau een nieuw stembiljet aanvragen, mits men het eerste stembiljet, dat abusievelijk is ingevuld, teruggeeft. Kiezershet stembiljet, dat gij dus morgen (Dinsdag) in de bus steekt, ziet er aldus uit: CANDIDATE N. 00 'N jj 33 3 T3 S C rt NAMEN. Voorletters. DU CLAUX. W. ENGELBERTS. Mr. D. Is de oproepingskaart, die men moet medebrengen, zoek geraakt, dan kan men op het stadhuis er nog één bekomen. Nog een kort woord wenschen wij aan den vooravond der herstemming tot de vrijzinnige kiezers van alle schakeeringen te richten. Het zal voor een ieder, die oogen heeft om te lezen en ooren om te hooren, duidelijk zijn, dat de strijd, die nu aan de stembus zal gestreden worden, een zuivere partijstrijd is, zoodat in het licht hiervan beschouwd titel, stand en al wat men verder tot aanbeveling van den tegen-candidaat gelieft aan te voeren, geen greintje gewicht in de schaal legt. Wij hebben alleen te bedenken, dat de tegen-candidaat één der vurigste hoofd mannen is van de anti-revolutionaire partij in deze streek, en dat al wat tot haar behoort of haar steunt, morgen (Dinsdag) ter stembus zal opgaan, en op den anti-revolutionairen candidaat met een voorbeeldige eensgezindheid zal stemmen. Wij hebben alleen te begrijpen, dat al de beschikbare manschap door haar in het geweer zal gebracht worden, teneinde ons vrijzinnigen een smaadvolle nederlaag te berokkenen. In hoofdzaak rekent zij daarbij op de betreurenswaardige verdeeldheid, die zich bij de eerste stemming onder de vrijzinnigen geopenbaard heeft. Zal die berekening uitkomen of falen? Aan u, vrijzinnigen, het antwoord op die vraag. Wilt gij, niet lettend op de ernstige gevolgen, die uit een eventueele nederlaag voor ons zullen voortspruiten, dat Zierikzee, het liberale bolwerk van dit hoofdkies district, in het jaar, dat aan den grooten strijd voorafgaat, de vlag zal moeten strijken, gooit dan uw beginsel over boord, loopt naar de tegenpartij over, en stemt rechts. Wilt gij echter, dat Zierikzee onder alle omstandigheden zij en blijve het voorname brandpunt der vrijzinnige gedachte en daad, laat dan elke persoonlijke, kleinzielige overweging varen, houdt hoog de vaan, waaronder gij reeds zoo menige zege bevochten hebt, en stemt éénparig en eensgezind den heer De vraag is gesteld, welk belang kan mr. D. Engelberts in Zierikzee stellen, een gemeente, waarin hij zich slechts tijdelijk gevestigd heeft, want wanneer hij naar een andere standplaats benoemd wordt, wat ieder oogenblik gebeuren kan, keert hij haar onmiddellijk den rug toe. Natuurlijk weinig of geen belang. Waarom, zal men allicht vragen, heeft hij dan een candidatuur voor den Gemeente raad aanvaard, wanneer hij het plan heeft bij de eerste gunstige gelegenheid de beste Zierikzee te verlaten. Het antwoord ligt voor de hand. Niet uit eerzucht, ook niet gedreven door de begeerte het gemeentebelang te dienen, dat hem uit den aard der zaak vrij onverschillig moet laten, liet hij zich een candidatuur welgevallen, maar ter wille van de partij, waartoe hij behoort, teneinde gekozen in den Raad, voor de toepassing van haar beginselen te kunnen ijveren. Er bestaat dus alle reden niet den tijdelijk hier vertoevenden anti-revolu tionairen partijman te stemmen, die Zierikzee slechts als een halte op zijn levensbaan beschouwt, maar wel den liberalen, hier blijvenden ingezetene, den heer W. DU CLAUX, die zich te Zierikzee gevestigd heeft, teneinde daarin zijn verder leven door te brengen. Het ware voor onze gemeente en haar neringdoenden van harte te wenschen, dat meer zulke gegoede burgers, als de heer W. DU CLAUX, in Zierikzee kwamen wonen. Daarom, partijgenooter en geestver wanten, brengt uw stem uit op den heer In het jongste nummer van Land en Volk het hoofdorgaan der vrijzinnig-democraten, staat het volgend artikel, dat wij op een tot ons gericht verzoek gaarne overnemen, omdat wij met de hoofdstrekking er van volkomen instemmen. Aan de vrijzinnig-democratische kiezers van Zierikzeè. „Hoewel het den liberalen speet, dat hun naar vooruitgang mede-strijdende kiezers voor een deel een eigen candidaat hadden gesteld, hebben zij het hun niet kwalijk genomen. Nu echter a.s. Dinsdag door herstemming moet beslist worden tusschen liberaal en anti-revolutionair, zal toch zeker elk voor stander van vooruitgang op den candidaat der liberale kiesvereeniging stemmen. Niet omdat de candidaat der anti-revolutionaire partij niet aller hoogachting verdient, maar omdat geen vooruitstrevend kiezer zijn overtuiging kan of mag prijs geven. Daarom roep ik allen sfartkundig-vrijzfn- nigen de woorden toe van onzen vrijzinnigen theoloog: „Eerbiedig uwe tegenstanders, maar sluit de gelederen". Ja, sluit of juister herstelt de gelederen, laat elke persoonlijke overweging varen, houdt hoog de vaan, waaronder gij reeds zoo menigmaal met ons gestreden hebt, ea stemt éénparig den heer indiE. De java-Bode van 2 Juli schrijft over een merkwaardig man: „Heden ontvingen wij bezoek van den heer Van Emmerik, den apostel der dienende liefde, die op Celebes met een troep minwaardige Javanen een landbouw-kolonie heeft ge sticht, waarvoor men niet dan bewondering kan gevoelen. Met de grootste sympathie heeft de gouverneur-generaal den een- voudigen man ontvangen en aangehoord en zijn groot leedwezen betuigd, dat de regeering niet bij machte is hem financieel krachtiger te steunen. De heer Van Emmerik, die zwaar ziek is geweest, wordt thans verpleegd in het militair hospitaal alhier. Toch zal hij trachten den 19en dezer in een vergadering van den indischen Bond propaganda te maken voor emigratie en kolonisatie naar de buitenbezittingen. Hij is er van overtuigd, dat toch nog altijd de oplossing van het paupervraagstuk in die richting ligt. We vreezen, dat de brave man bedrogen zal uitkomen. amerika. New-York, 1 Aug. Door bemiddeling van den Turkschen consul-generaal alhier heeft de Sultan de algemeene amnestie voor politieke uitgewekenen laten bekend maken, zonder onderscheid van ras. Er zijn ongeveer 20.000 Armeniërs en andere Ottomaansche onderdanen in Amerika. portugal. Lissabon, 31 Juli. Op de Azoren zijn twee nieuwe pestgevallen geconstateerd. spanje. In Spanje heerscht buitengewone warmte. Te Madrid stond Vrijdag de thermometer in de schaduw op 42° C. (104 F.); te Sevilla op 42° C. (105F.) Kantoren en bureelen zijn alleen in de morgenuren open. Alle zaken worden belemmerd door de hitte. Vele menschen slapen 's nachts in de open lucht, in parken en plantsoenen. Te Madrid heeft de politie de hand gelegd op een agentuur van zoogenaamde schatgravers. In het kantoorlokaal werden talrijke in het Duitsch gestelde circulaires gevonden, voor den goedgeloovigen Duit- scher bestemd, waarin hem gouden bergen beloofd worden, mits hij eerst met zijn spaarduiten over de brug komt. De Liberal, waaraan dit bericht ontleend is, merkt op, dat in één Madridsche stadswijk nog wel 30 zulke bureau's bestaan, die met Fransch, Duitsch en Engelsch personeel werken om de correspondentie met alle landen der wereld te onderhouden. turkije. Constantinopel, 31 Juli. In een irade des sultans wordt de wensch uitgesproken, dat een geregeld bestuur zal worden in gesteld en de welvaart van alle onderdanen zonder onderscheid van stand of godsdienst gewaarborgd zal worden. Nogmaals wordt aangedrongen op het doen ophouden der betoogingen. Naar de Turksche bladen melden, wordt de amnestie voor misdadigers tegen het gewone recht tot het geheele Turksche rijk uitgestrekt. oostenrijk. Innsbriick, 30 Juli. Door een orkaan, vergezeld van onweer, is het dal der Inn met zijn zijdalen vreeselijk geteisterd. Bruggen en huizen werden weggespoeld. Vele menschen ontkwamen nauwelijks den dood. In het Zillerthal zijn door het weg spoelen der huizen zestien menschen ver dronken. rusland. Geweldige stortregens hebben Zuid-Rus land bezocht. De stad Krements is overstroomd en het spoorwegverkeer is onderbroken. Te Odessa is voor omstreeks 1,500,000 roebels schade aangericht. noorwegen. Christiania, 1 Aug. Aan een gehouden feestmaal van 90 couverts hebben koning Gustaaf van Zweden en president Fallières van Frankrijk elkander toegedronken, waar bij zij constateerden, dat al sedert vele eeuwen een hartelijke vriendschap tusschen dc beide volkeren bestaat en waarbij zij den wensch uitspraken, dat die gelukkige betrekkingen steeds nauwer aangehaald mochten worden. engeland. Londen, 31 Juli. Aan het banket, aan geboden aan de gedelegeerden van het vredcs-congres. hedenavond in hotel Cecil, waarbij verschillende ministers aanzaten, hield de minister-president Asquith een rede, waarin hij den afgevaardigden dc verzekering gaf van de sympathie der Engelsche regeering. Hoewel hij niet ver wachtte zelf getuige te zijn van een op lossing van internationale geschillen door arbitrage, was hij toch van meening, dat er andere middelen waren dan oorlog, om tot een oplossing van geschillen te komen. frankrijk. De jonge Winthrap Sants, een stiefzoon van den Amerikaanschen millionnair en sportman William K. Vanderbilt, is bij Parijs het slachtoffer geworden van een automobiel-ongeluk en een vreeselijken dood gestorven. Woensdagmorgen reed hij in zijn auto mobiel van 90 paardekracht en hij naderde reeds het kasteel Grésillons, waar hij met zijn gezin zomerverblijf houdt. Hij was vertrokken van Deanviile, waar de familie Vanderbilt woont. Er werd schrikkelijk hard gereden en de 200 K.M. van het geheele traject werden in twee uur bijna afgelegd. Hier en daar was de snelheid zelfs 120 K.M. per uur. Niet ver van het doel op een recht stuk van den weg en met een vaart van 110 K.M. brak het rechtervoorwiel en vloog 15 meter ver tegen de boomen. De auto maakte een reusachtige buiteling, rameide tegen een boom en bleef onderstboven liggen. De chauffeur kon opstaan, maar hij liep als ontzind rond en viel toen bewusteloos neer. De eigenaar echter lag geheel onder den wagen, welke door het springen van het benzine-reservoir in brand stond. Met moeite werd hij voor den dag gebracht, waarbij bleek, dat zijn beenen waren ver koold. De ongelukkige bleef bij kennis; hij werd op een boerenkar vervoerd en stierf in zijn woning twee uur na het ge beurde; telkens vroeg hij naar den chauf feur, die ongedeerd was gebleven. De verongelukte was eerst 23 jaar oud. Hij was in Amerika bekend als sportman. Sedert twee jaar was hij getrouwd en vader van twee kinderen, van wie het jongste eerste vijf weken telt. President Fallières is te Christiana aangekomen om het laatste vorstenbezoek op zijn reis in het Noorden te brengen. Hij werd ook daar met glans ontvangen, door zijn koninklijken gastheer in een sloep afgehaald van de „Vérité" en de hartelijkheid der tusschen hem en koning llaakon gewisselde toosten laat niets te wenschen over. Ook de Noorweegsche bladen slaan een zeer hartelijken toon aan in hunne be schouwingen over het bezoek van den president. „Men zou moeilijk een staadshoofd vinden", zegt de Jntelligensedelcrne, „wiens bezoek ons zoo welkom was als het zijne. Er is geen volk wrarmee wij ons meer verwant gevoelen dan met het Fransche. Het bezoek van president Fallières zal de sympathie van Noorwegen voor de fiere Fransche republiek verhoogen en wij hopen dat het ook de belangstelling en sympathie der Franschen voor het volk van Noorwegen zal doen toenemen". Het cadeau, dat de president bij zijn bezoek aan den czaar aan den kleinen troonopvolger gegeven heeft, bestaat uit een nauwkeurige nabootsing van het Noorderstation te Parijs met een prachtigen zelfrijdenden trein er bij. Alles wordt electrisch bewogen en verlicht. Een tweeden electrischen spoortrein bestemde de presi dent voor kroonprins Olaf van Noorwegen. De kinderen van den koning van Zweden z^n te groot om tevreden te wezen met een spoortreintje, hoe duur ook en hoe kunstig gemaakt. Parijs, 1 Aug. Op het bureau van het soeialistcnblad ia Guerre Sociale werd gisteren een roode vlag, omfloerst met krip, aan een rooden stok uitgehangen. Tevens werd een teekening uitgestald, voorstellende den kop van minister-president Clémenceau op een piek. Het aantal der op Donderdag te Vigneux gekwetste officieren en soldaten bedraagt 69. belgiE. Men schrijft uit Ostende: Donderdagochtend hebben aldaar twee Duitsche hotelbedienden, die op eenzelfde kamer logeerden, zich door een revolver schot van het leven beroofd. Een paar jaar te voren had een winkel bediende op dezelfde wijze een einde aan zijn leven gemaakt. Volgens het Hand. van Antwerpen hebben de twee koffiehuisbedienden te Ostende niet zelfmoord gepleegdmaar hebben zij elkaar in een twist met revolvers doodgeschoten. Donderdagmiddag kwam in de Een- drachtstraat te Gent, juist op een uur toen er veel fabrieksvolk passeerde, een man uit zijn huis loopen, roepende dat de be woners van dc eerste verdieping elkaar aan het vermoorden waren. Men drong naar binnen en hoorde nog twee schoten en het lawaai van een hevigen strijd. De deur werd geopend door den bewoner, die een bebloede revolver in zijn hand hield. Hij vertelde dat zijn vrouw in een tooneel van jaloezie een revolver had gegrepen en driemaal op hem geschoten had; hij had twee wonden aan het hoofd. Toen loste ze op zich zelf twee schoten, die misten. De man nam haar daarop de revolver af. Tijdens deze uitleggingen had de vrouw zich in haar kamer opgesloten. Op herhaald geroep deed zij open; zij droeg drie bloedige wonden aan den hals, door een scheermes toegebracht. Deze wonden zijn evenwel zonder gevaar. Beiden werden geneeskundig verzorgd. Het schijnt da! de vrouw sedert een jaar reeds teekenen van zinsverbijstering gaf. De toestand van beide gekwetsten is bevredigend. nederland. Apeldoorn, 31 Juli. Door onbekende oorzaak ontstond gisterenavond te 9 uur brand op een slaapkamer in de woning van den stalhouder W. G.waar een dochtertje van 11 jaar sliep. De kamer is geheel uitgebrand, doch daarbij werd de brand beperkt. Het kind is blijkbaar gestikt, althans 't was overleden en met brandwonden bedekt. Het lijkje is per brancard naar het ziekenhuis overgebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1