Lip's Fabrieken, HAAIJER, Tholen. Brandkasten, Kluisbouw, Safe-Deposits, en lfeiligheids- sloten. Brandkasten steeds voorradig. P R E D I K I in onderstaande gemeenten van Zondag 2 Ai Oeref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. tien ure en '3 avonds half zes ure: ds. Laman. Lokaal voor Evangelisatie, NobelstraaL Zondag 2 Augustus, 's Voormiddags tien ure: Kindcrkerk; 's avonds half zeven ure: ds. P. de Looze, pred. te Waarder. Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Voorm. half tien ure: ds. Blankert. Herv. Kerk te Serooskerke: 's Voorm. half tien ure: ds. Pols. Herv. Kerk te Burgh: 's Voorm. half tien ure: ds. Van der Linde. (Ju)i-collecte voor het orgel). Herv. Kerk te Renesse: Geen dienst. Herv. Kerk te Noordwelle: Geea dienst. Herv. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Japchen. (Doopsbediening. Catechismus Zondag 4). Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure: ds. Reus. Geref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure: ds. Van den Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Nam. twee ure: ds. De Leur. Geref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Van Sdiaik. L E U R T E N Schouwen en Duiveland. gustus 190 8. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 'savonds zes ure: ds. Wisse. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm. half tien ure: ds. De Leur van Zonnemaire. Herv. Kerk te Dreischor: 's Voorm. half tien ure: ds. Van de Griend. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 's Voorm. half tien ure: dr. Helder van Zierikzee. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ureds. Van der Linden. (Bediening H. Avondmaal); 's avonds zes ure: Idem. (Nabetrachting). Geref. Kerk te Nieuwerkerk": 'sVoorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure, 'snam. 2 ure en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: dr. Weeda. Geref. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Staal; 'savonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: 's Voorm. half tien ure: Geen dienst; '.snara. twee twee ure: ds. Van der Unden van Nieuwer kerk. Herv. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure: ds. Waardenburg. (Be diening H. Avondmaal); 's nam. twee ure: Idem. (Dankzegging). Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half Hen ure en 's avonds vijf ure Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 'savonds vijf ure: Leeskerk. Evangelisatie te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Gewone dienst. Evangelisatie JeruCI II 's Voorm. tien ure en 's avonds half acht ure: Gewone dienst Als lid der commissie tot wering van schoolverzuim werd benoemd de heer A. J. Verstraate. Een voorstel tot wijziging der politieverordening werd, wegens staking der stemmen, aangehouden tot een volgende vergadering. Aan de commissie, die gevormd is om den 31 Aug. a.s. o. a. een school feest te organiseeren, werd f 10 subsidie verleend. Donderdagavond bracht het fanfaren- corps „Eendracht" alhier een serenade aan dr. Vorster, naar aanleiding van zijn vestiging als medicus. Bij monde van den commissaris der coniröie uit de ingezetenen, de heer Dorst, werd genoemden medicus een welkom in de gemeente toegeroepen en de wensch uitgesproken, dat hij langen tijd tot heil van zich zei ven en van de zijnen en tot heil van de lijdende menschheid alhier mocht werkzaam zijn. De heer Vorster dankte den spreker voor diens woorden, en het corps voor de serenade hem en zijn echtgenoote gebracht. Als bewijs van ingenomenheid schonk hij een bedrag aan de kas der vereeniging. Door het fanfarekorps „Eendracht" alhier en de commissie van controle uit de ingezetenen is besloten den 31 Aug. den dag, waarop H. M. onze geëerbiedigde Köningin, haar 10-jarig Koninginneschap over ons land hoopt te herdenken, eenigszins feestelijk te vieren. Een schoolfeest, met tractatie der jeugd van beide scholen, op geluisterd door muziek enz. staat op het program. Anna-Jacobapolder. Heden (Vrijdag) morgen begaven zich in opgewekte stemming een vijf-en-dertigtal leerlingen der openbare school alhier, onder geleide van het hoofd en het overige personeel, per R. T. M. naar Rotterdam, waar 0. a. de Diergaarde zal bezocht worden. St.-Filipsland, 30 Juli. Bij 't voortrollen van een vat bier kwam een 8-jarige knaap zóó ongelukkig te vallen, dat het vat over één zijner handen ging, die daardoor zóó ernstig verwond werd, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. Naar verluidt, zal de keiweg over den Slaakdam, die in zoo'n désolaten toestand verkeert, geheel opgebroken en opnieuw gelegd worden voor rekening van den Staat. Oud-Vossemeer. Door verschillende omstandigheden zal dit jaar het gewone schoolreisje der leerlingen van de O. L. School niet doorgaan, hoewel er toch weer gespaard werd. Het plan zou bestaan, voor zoover de leerlingen daartoe lust gevoelen, dat deze bespaarde gelden zouden gebruikt worden als grondslag voor een in te voeren schoolspaarbank, waarvan reeds op vele plaatsen in de praktijk het groote nut is gebleken en waarop van de zijde van het school toezicht in de laatste jaren ook reeds meermalen is gewezen. Colijnsplaat, 29 Juli. Woensdagmorgen is naast de haven alhier aangespoeld het lijk van den Zaterdag alhier verdronken zestienjarigen jongeling. Middelburg, 29 Juli. De hofmeester G. J. van H., van de „Zeeuwsche Spoor boot no. 1", had Dinsdag een geluk kigen dag. In de Nieuwepoortstraat alhier vond hij 's middags omstreeks 12 uur een porte feuille, naar schatting met een inhoud van minstens f 5000 aan bankpapier. Op den Korendijk, even voorbij de Nieuwe poort, werd hij door een heer aangesproken, die hem opgewonden vroeg, of hij soms een portefeuille gevonden had. Van H. antwoordde bevestigend, toonde de portefeuille, die de heer als zijn eigen dom herkende. Als belooning ontving Van H. twee bank biljetten van f 40. De heer, die onbekend gebleven is, had, naar hij zeide, zijn verlies op de Bellink- brug bemerkt. Donderdag is de kermis begonnen, welke duurt tot en met de volgende week Zaterdag. Het was den eersten dag reeds zeer druk, hoewel de kermis niet veel bizonders oplevert. De „clou" is wel een nieuwe toboganwelke echter eerst Zaterdag a.s. haar glijbaan zal openstellen. Verder vindt men een mooie bioscope, stoom-carrousel, dwaaltuin, enkele kleine tentjes, een kunstglasblazerij, terwijl verder de gewone kramen niet ontbreken. Zondag beginnen detooneelvoorstellingen in den schouwburg door het gezelschap Van Lier uit Amsterdam. Er zijn goede krachten bij, o. a. mevrouw Julia van Lier— Cuypers en de heer Louis de Vries. De specialiteiten-voorstellingen met een wereldstad-programma vangen Maandag in het Schuttershof aan. Het in de duinen van Koudekerke gevonden lijk van een Duitscher is Dinsdagmiddag begraven. Vlissingen, 30 Juli. In deze gemeente circuleert een adres aan den gemeenteraad, waarin er op gewezen wordt, dat door de verhoogde grondbelasting de gemeente meer ontvangt uit de opbrengst van de opcenten op die belasting. Daarom ver zoeken adressanten dat de raad wel bereid zal zijn het bedrag der opcenten met zooveel te verminderen als noodig is, van de som waarmede het budget der gemeente is verhoogd, door de laatste algemeene schatting van de grondbelasting daardoor te verlagen, en vertrouwen adressanten dat hun billijk verzoek wel zal worden ingewilligd. Terneuzen, 29 Juli. Op 10 Augustus a.s. wordt door den heer Commissaris der Koningin met zijn echtgenoote een bezoek gebracht aan de huisvlijt-tentoonstelling alhier en zal alsdan tegelijkertijd die ten toonstelling door Z.H.E G. worden geopend. Ingezonden Mededeelingen. Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1 5 regels f 1,elke regel meer f 0,20. DORDRECHT. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 31 Juli. Hedenmorgen ver trokken van hier naar de gemeente Sint- Annaland de rechter-commissaris, belast met de instructie van strafzakende officier van justitie en de beëedigde klerk ter griffie, teneinde een onderzoek in te stellen naar een in die gemeente plaats gehad hebbenden brand op de hofstede van den landbouwer C. G. Verdacht wordt van dien brand te hebben gesticht W. van der K., oud 24 jaar, dienstbode, wonende aldaar. De rechtbank te Middelburg.heeft Woensdag een jachtopziener te Axel wegens jachtwetovertreding veroordeeld tot 7 dagen hechtenis. Voor het Kantongerecht te Tie! is de volgende civiele zaak betreffende den paardenhandel behandeld Op 14 October 1907 verkocht de heer C. de Haas te Ingen aan den heer Hugo Herz, paardenhandelaar te Munster, i. W., een bruin ruinpaard. Daar het dier den vorigen avond een ernstigen aanval van koliek had gehad, werd overeengekomen slechts een gedeelte van de koopsom, n.l. f 300, contant te betalen en het overige (f 125) indien zou blijken, dat het paard tengevolge van het geleden koliek niet minderwaardig was en het koliek zich niet meer zou voordoen. Na eenigen tijd ontmoetten kooper en verkooper elkaar en vroeg de laatste om het geld. De heer Herz beweerde echter, dat het paard minderwaardig geworden was, dat hij niet behoefde aan te toonen en de beoordeeling geheel aan hem was en weigerde de betaling der f 125, waarop de heer De Haas den heer Herz in rechten liet aanspreken. Als gemachtigde voor eischer trad op mr. J. J. Tilanus en voor gedaagde mr. E. J. J. van Lidth der Jeude, beiden te Tiel. Bij vonnis van den kantonrechter werd eischer het bewijs opgelegd van zijne stellingen. Over en weer werden verschillende ge tuigen gehoord, waarop de kantonrechter aan den gedaagde ter beslissing van het geding opdroeg te zweren, dat hij niet met den heer De Haas was overeengekomen, dat van den koopprijs van het gekochte paard, nadat f 300 daarvan was betaald, f 125 later zou worden betaald, indien binnen korten tijd de vrees van den heer Herz, dat het paard een aanval van koliek zou krijgen, ongegrond bleek. Op 21 Juli j.L moest de heer H. dien eed komen afleggen, doch in plaats daar van betaalde hij de f 125 met de kosten van het geding. O N D E R WIJ S. Naar wordt gemeld zou de R.-Cath. School te Oud-Vossemeer op 1 Nov. a.s. worden geopend. Tot onderwijzeres te Oosterland is benoemd mej. E. la Rooij te Ooltgenspiaat. Bij het staats-examen te Utrecht is 0. a. geslaagd voor de faculteit der god geleerdheid enz. de heer L. E. de Brakke van Middelburg. Visscher ij- Berichten. Bruinisse. De vorige week verzond men van hier naar België en Frankrijk 23 tonnen mosselen en 350 balen naar Engeland, Holland en Duitschland. Aangevoerd werd nog uit de Zuiderzee 2000 ton mosselzaad. KERKNIEUWS. Door wijlen mej. Lientje Lindhout te Oud-Vossemeer is aan de kerk en armen der Ned. Herv. Gem. vermaakt een som van f 1000, vrij van successierechten. Aangenomen het beroep naar de Evang.-Luth. Gem. te Qroede door ds. H. Snijder, prop. te Harlingen. In de Woensdag gehouden zitting der Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk werd behandeld de benoeming van predikanten en kerkeraadsleden door de kerkeraden of door z.g.n. kiescolleges. Na eene ongeveer 40-jarige ervaring staan die kiescolleges bij velen niet in gunst en eere, als instrumenten van partij geest, bronnen van boozen strijd en ver warring. Op hunne afschaffing werd meermalen aangedrongen. In die richting was ook ditmaal een voorstel bij de Synode ingediend door de classis Middelburg, ge steund door leden van Meppel, waartegen ren bezwaarschrift van gemeenteleden uit Middelburg is gericht. Het voorstel wil, dat de kerkeraadsleden door de lidmaten der gemeente zullen gekozen worden, en dat de eersten de predikanten zullen beroepen. Intusschen kunnen de kiescolleges voor de benoeming van kerkeraadsleden blijven aangewezen. De bij monde van dr. Grone- meijer rapporteerende commissie beveelt de voorgestelde wetswijziging aan en wijst de bezwaren, door de gemeenteleden van Middelburg daartegen ingebracht, af. Het rapport is ter inzage gelegd voor latere behandeling. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Zierikzee, 29 Juli. Ten verzoeke van de familie van wijlen den heer W. ten Haaf werd alhier ten overstaan van den notaris H. J. van Nouhuys openbaar ver kocht vruchten te velde in de gemeente Zierikzee Tarwe f 123, f 120, f 107, f 97, f 96, f 95, f 94 en f 91. Bruine boonen f 66 en f 60. Haver f 95 en f 94, f 86, f 85 en f 81. Gerst f 105, f 103, f 102 en f 94, f 96, f 95 en f 90. Erwten f 146, f 140 en f 138. Suikerbleten f 183, f 182, f 162, f 160, f 131 en f 94. Mangels f 108, f 106, f 104, f 105, f 102, f 101 en f 97. Lucerne-klavers, 2e en 3de snede, f 52, f 17. Bruine dito, 2e snede, f 22 en f 20. Alles per gemet. Aardappelen 41 en 40 cent per roede. Drijschor, 31 Juli. Ten overstaan van den notaris J. Franse werden heden alhier in het openbaar, voor den heer A. A. van der Linde, verkocht: Wintergerst voor f 129 en f 117 .Rogge voor f 116; Tarwe voor f 136, f 147, f 143, f 103, f 111 en f 126; Haver voor f 82, f 84 en f 85; Bruine boonen voor f 143; 2e snee Klaver voor f 45; Lucernklaver voor f 37. Alles per Blooisch gemet. Colijnsplaat, 29 Juli. Niettegenstaande de vele verkoopingen van beestialen enz. in Noord-Beveland, blijft men voortdurend hooge sommen besteden. Zoo werden gisteren op de hofstede, bewoond door A. C. van Luijk, ten overstaan van den notaris M. Noordijke alhier, o. a. paarden en veulens verkocht voor de volgende prijzen f 136, f 182, f 202, f 212, f 262, f 290, f 374, f 400, f 406, f 504, f 552, f 554, f 522, f 640, f 692. Koeien en jong rundvee: f 128, f 134, f 144, f 160, f 168, f 170, f 172, f 178, f 182, f 186, f 188, f 192, f 218, f 224, f 230 en f 268. Een en ander, behalve de onkosten ad 10 percent, harnassement, afrijgeld enz. Tholen, 29 Juli. Bij de heden alhier gehoudene publieke verkooping van de onroerende goederen, ten behoeve van de erfgenamen van wijlen D. J. Christiaanse, ten overstaan van den notaris Meulenberg, was de verkoop als volgt: Het woon- en winkelhuis, aan de Dalen- sche straat, voor f 3300, aan F. Moelker. Het woon- en winkelhuis, aan de Kerk straat, voor f 1710, aan W. Donker. Het woonhuis, aan de Voorstad, voor f 740, aan A. de Wilde. De Schuur, in de Vinkelstraat, voor f 910, aan D. L. Schilperoord. De 11 perceelen bouw- en weiland, gelegen in den Mosselhoek, werden res pectievelijk verkocht per gemet voor f 865, f 825, f 915, f 740, f 700, f 705, f 740, f 800, f 845, f 830, f 910, door: W. Donker, J. Quist, 2 perc.L. Geluk, W. Baaij, 3 perc.; C. Quist, Chr. Quist en B. W. Schot. De vijf perceelen bouwland, gelegen in Deurloopolder, voor f 850, f 855, f 835. f 780 en f 775, door B. W. Schot. St.-Maartensdijk, 28 Juli. Ten over staan van notaris Meulenberg werd heden avond in tweede veiling publiek verkocht, een flink onderhouden woon- en winkel huis, waarin sedert jaren een brood- en beschuitbakkerij gevestigd, met schuurtje, erf en tuin, groot 3 aren 98 centiaren, staande aan de Markt alhier, voor de som van f 6310. Mede ten overstaan van notaris Meulenberg werden gisterenavond eenige perceelen vruchten te velde geveild. Besteed werd voor aardappelen van f 90 tot f 125; suikerbieten van f 106 tot f 142; tarwe f 110; alles per blooisch gemet. De veiling geschiedde ten verzoeke van de erven A. Schram alhier. St.-Maarteosdijk30 Juli. Door het Bestuur van het Waterschap St.-Maartens- dijk werd heden aanbesteed een dijks- verhooging van den zeedijk van den polder Oudeland. Inschrijvers waren de heeren F. P. J. Polderman, St.-Maartensdijk, f1130 J. Knuist, id. -1125 J. v. Oost Az., id. -1098 Laatstgenoemde is als minste inschrijver het werk gegund. Ten overstaan van notaris Meulen berg werd heden avond in tweede veiling publiek verkocht: 2 perceelen bouwland, gelegen onder deze gemeente, in de polders Ravensoord en Uiterst Nieuwland. Perceel I, groot 5 gemeten 106 roeden (blooisch), voor f 954 per gemet. Perceel II, groot 5 gemeten 238J roeden (blooisch), Voor f 801 p. gemet. De veiling geschiedde ten verzoeke van de wed. en erfgenamen van den heer D. J. Christiaanse te Tholen. Scherpenisse, 30 Juli. Bij de heden gehouden openbare verkooping van straat- mest is de opbrengst als volgt le perceel, f 32, door I. v. d. Jacht. 2e - 38A. de Rijke. 3e -32, J. v. Houdt. Kamperland, 31 Juli. Heden werd ten overstaan van notaris Noordijke, ten ver zoeke van den heer A. Dieleman alhier, verkocht Z.Eds. Inspan. Werkpaarden van f 462 tot f 700; jonge paarden van f 162 tot f 266; veulens van f 134 tot f 162; melkkoeien van f 144 tot f 248; kalf- vaarzen van f 144 tot f 190; ossen en vaarzen van f 96 tot f 144; kalveren van f 36 tot f 56. Landbouw en Veeteelt. Oud-Vossemeer. Het beschot van l et koolzaad valt geducht tegen; person' 1, die op 11 a 12 H L. per gemet rekenden, dorschen niet meer dan 8 k 9 H.L. Ook de prijs is niet zoo hoog als het vorige jaar. Stavenisse. Ais een bewijs, dat de aardappelhandel alhier bijna een gansch jaar duurt, diene, dat de laatste oude aardappelen dit jaar uit deze haven verscheept werden den 4den Juli en dat men nü weder, dus 4 weken later, al weer bezig is met het laden van aardappelen van den nieuwen oogst. Zoo goed Eigen heimers als witte en blauwe worden reeds verzonden. De qualiteit is best en de opbrengst zeer bevredgend. Scherpenisse, 30 Juli. Gisterenavond vergaderden in 't „Café Rijstenbil" alhier eenige landbouwers dezer gemeente, met het doel om de loonen van de werkzaam heden met paarden bij anderen, den land bouw betreffende, te verhoogen. De volgende wijzigingen werden in het larief gebracht: ploegen van f 5 op f 6; eggen van f2 op f3; sleepen van f 1 op f 1,50; blokken van f 1 op f 1,50; zaaien met machine van f 1 op f 1,50, alles per gemet. Over de wagenvrachten zal nog een nadere regeling getroffen worden. Mieren aan het werk. Een kok in een groot restaurant te Rome bemerkte telkens, dat zijn pasteitjes in de provisiekamer zeer ongewenschte gasten gevonden hadden mieren namelijk. Hij lette op en zag, dat de diertjes eiken dag twee keer hun rooftochten ondernamen, tegen zeven uur 's morgens en tegen vier uur 's namiddagsdat zij in een lange, gesloten colonne oprukten, en dat zij alle overige voorraden onaangeroerd lieten, maar zich met zichtbaren ijver over de pasteitjes ontfermden. De kok maakte daarop lijm, en toen hij weer pasteitjes gemaakt had, legde hij om de plank, waarop zij zich bevonden, een kring van lijm, waarin de snoepers ge vangen zouden worden. Opdat ze zich nog zekerder in 't verderf zouden storten, goot hij over de lijm een laag stroop. Toen ging hij achter een gordijn staan te kijken hoe de zaak afliep. Tien minuten vóór vier rukte uit een hoek stilletjes de goed gedisciplineerde troep voorwaarts. Zij hield halt voor de onverwachte hindernis, en belegde dadelijk krijgsraad. Veertig mieren traden uit de massa naar voren en verzamelden zich om den aanvoerder. Na een korte beraad slaging marcheerde ieder zonder opont houd naar een bestemde plaats van den lijm- en stroopgordel, die in veertigstukken verdeeld werd ter nadere inspectie. Geen der dieren viel het in van de stroop te proeven, ieder zocht uit zijn gedeelte de smalste plek en bleef daarvoor staan. De aanvoerder maakte daarop een inspectie reis om het geheel heen en zocht op zijn beurt uit de 40 smalle plaatsen de aller smalste. Daarna deelde hij aan de overige doodstil staan gebleven leden der colonne onhoorbaar, maar daarom stellig niet minder duidelijk, zijn bevel mee tot on- schadelijkmaking van den lijmgordel. Toen zette de geheele troep zich weer in beweging, regelmatig als tevoren de veertig van den krijgsraad hadden zich weer in de gelederen geschaard en begaf zich naar een plaats in de kamer, waar vroeger een spijker in den muur had gezeten, waardoor de kalk een weinig afbrokkelde. Hier werden de rijen ver broken. Iedere mier rende naar de brokkelige plaats, en nam een stukje van de losse kalk. Dat sleepten ze naar de plaats in den lijmgordel, welke door den aanvoerder voor de allersmalste was verklaard, en legden het kalkdeeltje op dc kleverige massa. De reeds afgedragen brokjes dienden den later komenden tot "treeplank, zij klauterden er op, en wierpen hun last aan den anderen kant van de kalkbrug op de glanzige vlakte. Onophoudelijk renden ze heen en weer, en vergrootten de ontstane brug tot de geheele lijmgordel op zijn smalste deel gedempt was. Toen schaarden zij zich weer in rijen, en marcheerden zonder oponthoud over de hindernis. De vlijtige arbeiders konden toen het loon genieten, dat ze door een moeite van vier uur zuur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 7