ZIERIKZEESUHE Hl NIEUWSBODE. Zaterdag 1 Augustus 1908. W. DU CLAUX. Wed. A. J. Haaijer, W. DU CLAUX. W. DU CLAUX. Een Dwaling Eerste Blad. (SS i e ri lt zeesche Cour an t). RECLAMES. „Salvator" van f75.— „Amor" van f59.— De herstemming voor den Gemeenteraad. Stemt links. Bekend of onbekend? Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar by vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. - No. 8649. Uitgaver-Hoofdredacieur t A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentignvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten geschieden bij den Oir«oteur s A. J. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. 1—5 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. is het, te meenen, dat tegenwoordig vele Rijwielen goed zijn. Wie geen treurige en kostbare ervaring wenscht op te doen en zijn leven niet in de waagschaal wil stellen, handelt verstandig een rijwiel te kiezen, dat getoond heeft UITMUNTEND te zijn en koopt een of een en hooger. Wij houden geregeld 4 500 Rijwielen voorradig in alle framehoogten, 50, 55, 60 en 65 c.M., ook Jongens- en Meisjes-Rijwielen. Alle Rijwielen zijn in iedere verlangde uitrusting direct leverbaar. Voor hen, die oude Rijwielen wenschen in te ruilen, hebben wij zeer aannemelijke conditiën. Oroote voorraad van Banden, Lantaarns, Twee-Versnellings- en Vrijwiel- naven, met terugtraprem, Freewheels, Zadels, Kettingen, Pompen, Pedalen, etc. THOLEHV, CMT* Interc. Telefoon No. 7. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbekende brieven enz. over de tweede helft der maand Juli: Brieven: J. B. Franken; Rotterdam. Briefkaarten: F. Serg, Rotterdam. „NOTA. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de „stukken te vermelden, opdat deze „bij onbestelbaarheid aan hen kunnen „worden teruggegeven". Het werd bij de heerschende verdeeld heid onder de vrijzinnigen algemeen voor zien, dat de strijd van den vacanten gemeenteraadszetel niet met één stemming zou worden uitgevochten, maar eerst door een herstemming zou worden beslist. Waren al de liberalen trouw ter stembus opgekomen, hadden zij allen als één man hun stem op den candidaat der liberale partij uitgebracht, een herstemming ware onnoodig geweest. Maar velen van hen bleven, hetzij uit lauwheid, hptzij uit miskenning der aller eerste eischen van het partijverbond, te huis. Anderen daarentegen kwamen wel op, maar stemden, het is haast niet te ge- looven, rechts. Wij vragen, welk soldaat, die slechts een greintje gevoel voor zijn land heeft, treedt in den slag uit het gelid, loopt naar den vijand over, en gaat met dezen ^zijn landgenooten bevechten. Wat het slagveld in den oorlog is, is toch de stembus in den verkiezingskamp. Het is voor hen, die bij de eerste stem ming aan het vaandel ontrouw waren, te hopen, dat zij thans bij de herstem ming tot inkeer komen, hun plicht indachtig, dat zij niet wederom hun beginsel ver loochenen, hun politieke overtuiging over boord werpen, maar zonder aanzien des persoons stemmen den man van links. En wat hen betreft, die in staat waren te komen, maar om wat reden dan ook wegbleven, wij roepen hen op aanstaanden Dinsdag op hun post te wezen, want de uitslag kan van hun stem afhangen. Duldt niet, dat de vereenigde coalitie, die alleen kan overwinnen als de vrij zinnigen lauw en verdeeld zijn, zegevierend uit het strijdperk komt. Denkt aan den zedelijken indruk eener eventueele nederlaag en aan haar moge lijke gevolgen. Brengt daarom aanstaanden Dinsdag eendrachtig uw stem uit op den candidaat der liberale partij, d:n heer Aanstaanden Dinsdag 4 Augustus staan de kiezers voor de herstemming van een raadslid tusschen de heeren Du Claux en mr. Engelberts. Wij meenen, dat die keuze voor eiken vrijzinnige geen keuze mag zijn. Zijn weg is aangewezen. Men stemme den liberaal W. DU CLAUX. Er zijn er, die beweren, dat zoo'n enkele anti-revolutionair in den Raad geen kwaad kan, en uit een oogpunt van evenredige vertegenwoordiging voor zijn verkiezing wel iets te zeggen valt. Dit zou waar kunnen zijn. Maar het is niet waar. Beide vrijzinnige kiesvereeni- gingen hebben een eigen candidaat gesteld. Beiden hebben daardoor getoond den anti-revolutionair niet te willen. Hadde men met 't oog op evenredige vertegen woordiging zijn verkiezing wenschelijk geacht, dan had men moeten beginnen geen eigen candidaat te stellen. Nu is dit wel gebeurd, en nu is 't de dure plicht voor alle vrijzinnigen om op den in her stemming komenden liberalen candidaat te stemmen. Men bedenke wel, dat als deze niet gekozen werd, men zijn geweten niet fn slaap zou mogen wiegen met de gedachte dat men nu eens iets gehad had van evenredige vertegenwoordiging, maar dat in de gegeven omstandigheden de ver kiezing van mr. Engelberts niets anders beteekent als een nederlaag voor de liberale partij, en tien maanden vóór de verkiezingen voor de Tweede Kamer mag iets dergelijks in de hoofdplaats van het hoofdkiesdistrict Zierikzee niet gebeuren. Dat kon vèrstrekkenden invloed hebben. Daarom, vrijzinnige kiezers,'als één man op ter stembus, spiegelt u aan wat de tegenpartijen bij de stembus voor hunne candidaten doen. Daarbij is nooit sprake van min of meer welgevallig, of hun candidaten rijk zijn of arm, bekend of onbekend, bekwaam of minder bekwaam, welke goede of slechte eigenschappen zij hebben mogen, de anti-revolutionaire en katholieke kiezers stemmen in zoo'n geval als één man hun candidaat, omdat hij hun candidaat is. Dat wil er bij de vrijzinnigen nog niet altijd in. Zij houden er dikwijls van hun persoonlijke meening te laten gaan vóór het partijbelang, niet er om denkende, dat eendracht macht maakt en door tweedracht de grootste zaken verongelukken. Daarom, vrijzinnige kieners, op ter stem bus en kiest den heer Iemand, die gaarne aristocratisch doet, zijn grbotvader was een lypisch burger mannetje, zeide dezer dagen, dat er al genoeg burgers burgerlui) in den Raad zitten, en hij daarom niet zou stemmen op den heer DU CLAUX. Dit would-be aristocraatje zij geïnfor meerd, dat uit zijn oogpunt en wereld beschouwing hij juist niemand anders mag steramen dan den heer DU CLAUX, wiens bet-overgrootvader J. du Claux omtrent 1760 secretaris was in Zierikzee, gehuwd met Eva Cau. De familie Du Claux behoorde eens tot de patricische Zierikzéesche regenten families, maar ook daarin is eb en vloed. Het is nu wel merkwaardig, dat de laatste afstammeling van dit geslacht voor den Raad van Zierikzee 'gecandideerd, bestreden wordt ais een burgerman door personen, die in afkomst zich met hein niet kunnen meten. Men versta ons wel; ons is die afkomst onverschillig, maar er zijn menschen, die een oudbakken broodje van een gravin met grooter smaak eten*rian een paling broodje, dat zij kregen van een kruidenier. Er is van den heer DU CLAUX gezegd, ifat hij weinig bekend is. Dit moet zijn, weinig bekend was, want in de laatste weken is zijn naam over alle lippen gegaan. Is dit een ondeugd? De anti-revolutio nairen kunnen zulks allerminst beweren, als wij bedenken, door hoe onbekende geestverwanten zij in 't Provinciaal- en Staatsbestuur eminente liberalen hebben vervangen. De heer Engelberts woont als officier van justitie enkele jaren hier; hoogstwaar schijnlijk het ligt in den aard zijner betrekking zal hij spoedig in aanmer king komen voor een verplaatsing. De heer DU CLAUX woont eveneens sinds eenige jaren hier, doch heeft zich hier gevestigd met de bedoeling hier te blijven. Hij is in de kracht van zijn leven, nog geen 50 jaren, ambteloos burger met veel vrijen tijd, dus alle gelegenheid hebbend zich in de zaken der gemeente in te werken. Vroeger landbouwer te Wissekerke, tevens zich daar bemoeiend met vele zaken van algemeen belang en in diverse betrekkin gen werkzaam, is hij iemand, die voor de behartiging der belangen van de Zierik- zeesche burgerij als geknipt is, en die zeer zeker de zuinigheid zal betrachten en mede zal werken de uitgaven te beperken en den steeds rijzenden hoofdelijken om slag te breidelen. Een kalm, bezadigd man met de noodige ondervinding, met veel goeden wil en vrijen tijd moet een goed raadslid zijn. Men kieze daarom niet iemand, 'die binnenkort hier verdwijnt, maar iemand, die hier is gekomen om er te blijven, Zierikzee, 31 Juli. De Koninklijk goed gekeurde schietvereeniging „Zierikzee" nam Donderdagmiddag haar nieuwe schiet baan voor het eerst in gebruik. Vóór den aanvang der oefeningen bracht de heer mr. W. Ridder van Rappard, eere voorzitter der vereeniging, hulde aan de oprichters der vereeniging, die haar vorm den uit kaderleden der voormalige schutterij, als 't ware de kern der toenmalige schutters. In weerwil van haar kort bestaan zeide spreker, heeft zij het bewijs geleverd dat er onder haar leden uitnemende schutters zijn, getuige het succes behaald bij het eerste bezoek aan een wedstrijd. Aan vankelijk speet het hem, dat de schutterij had opgehouden te bestaan, omdat hij vreesde, dat daardoor de schietsport ook zou ophouden. Tot zijn groot genoegen bleek echter zijn vrees ongegrond, want in plaats van verflauwing kan hij consta- teeren een nieuw, jong en krachtig leven op dat gebied. Met den wensch dat èn bestuur èn leden met dezelfde ambitie mogen voortgaan, voorspelde de geachte spreker een lang en flink bestaan aan de schietvereeniging „Zierikzee". Daarop nam de voorzitter, de heer P. Klok, het woord; hij wenschte de vereeniging met dezen dag geluk, en bracht ccn .woord van dank aan de autoriteiten, door wier medewerking de vereeniging zoover is gekomen, inzonderheid aan den eere-voorzitler, mr. Ridder van Rappard, voor zijn tegenwoordigheid en voor zijn steun tot op heden aan de vereeniging geschonken. Onder welke omstandigheden ook, genoemde heer was steeds vol ijver en lust voor ons werkzaam. Hij uitte den wensch, dat de vereeniging nog tal van jaren op de sympathie van haar eere voorzitter zal mogen bogen. Voorts bedankte spreker ook de verdere bestuursleden, welke met hem geen moeite gespaard hebben om het nagestreefde doel te bereiken. De toespraak werd besloten met den wensch, dat de oefeningen sleeds zoo eensgezind mogelijk zuilen gehouden worden, zonder wanklanken. Alsdan is er ook geen twijfel, of de schietvereeniging zal vooruitgaan en de schietsport herleven. Onder een opgewekte stemming werd daarna een begin gemaakt met de oefeningen met scherpe patronen. Jhr. L. M. J. Schuurbeque Boeije heeft ontslag genomen als ontvanger- griffier van den Gouweveer- en Zelkepolder. De heer J. M. Hubregtse te Renesse is benoemd tot commies bij de directe belastingenstandplaats Rijsbergen bij Breda. Bij den lieer M. J. Witte te Oud- Beijerland is, blijkens een advertentie in het Derde Blad, in 't licht verschenen een bro chure, die 't opschrift voert „De onttroonde Koning, het kerkelijk conflict te Oud- Beijerland naar waarheid geschetst", door Accusator. In dit geschrift wordt met den onttroonden koning bedoeld de afgezette predikant bij de Ned. Hervormde Kerk, ,ds. Van der Valk, voormalig hoofdredac teur van een te Oud-Beijerland bij den heer Witte verschijnend anti-revolutionair blad. Ds. Van der Valk wordt daarin op onbarmhartige wijze uitgekleed, zoodat er van den ex-predikant geen stuk heel blijft. Men zal zich hier ds. Van der Valk nog uit de warme verkiezingsdagen van 1901 herinneren, toen hij in verschillende ge meenten tegen de liberale partij te velde trok. Namens het bestuur der IJzendijksche Stoomtramweg-Maatschappij is aan ver schillende gemeenten in Zeeuwsch-Viaan- deren het verzoek gericht om subsidie te verlecnen aan de ontworpen tramlijn in Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit verzoek wordt door de commissie van den aanleg van stoomtram verbindingen in Zeeuwsch-Vlaan deren gesteund. Naar Hei Volk meldt, heeft het bestuur der Rijksverzekeringsbank aan de agenten dier Bank onlangs de volgende circulaire gericht: „Nu het eenige malen is voorgekomen, dat één uwer in de plaats zijner inwoning candidaat is gesteld bij een gemeenteraads verkiezing, zien wij ons verplicht, ten einde u teleurstelling te besparen, u mede te deelen, dat wij eventueel geen toestem ming zullen kunnen verleenen tot het bekleeden van het lidmaatschap van een gemeenteraad door een agent der Rijks verzekeringsbank, omdat het door hem uit te oefenen toezicht zou kunnen lijden door het waarnemen van bedoeld lidmaatschap". Haamstede, 29 Juli. Dinsdag j.l. was het een belangrijke dag voor het water schap Schouwen en in het bizonder voor den voortvarenden ingenieur van dit waterschap, jhr. R. R. L. de Muralt. Er werd n.l. op dien dag een succesvol begin gemaakt met een reeks zinkwerken ter verdediging van den onderzeeschen oever bij Koudekerke. Zooals velen reeds zullen weten, wordt hier een geheel nieuw systeem van zinkwerken toegepast volgens de plannen van genoemden ingenieur, waatvan de uitvoering is opgedragen aan den aannemer J. v. d. Valk te Zierikzee. Door vele deskundigen werd de moge lijkheid om dit werk uit te voeren ernstig betwijfeld, de praktijk bewees echter op glansrijke wijze het tegendeel. Na slechts enkele moeielijkheden, die zich bij een eerste poging tot zinken voordeden, en welke slechts ontstaan waren door onvol komenheid van hulpwerktuigen, over wonnen te hebben, kon men onmiddellijk overgaan tot geregelde zinking. Het zou ons te ver voeren ons in technische bizonderheden te verdiepen, maar toch kunnen we vermelden, dat de werkzaam heden geregeld voortgang hebben, zelfs met een woelige zee, waarbij volgens de oude methode met geen mogelijkheid een zinking uitgevoerd zou kunnen worden. Zoo werd o. a. in den nacht van Dinsdag op Woensdag een prachtig geslaagde zinking gedaan bij tamelijk onstuimig weer, terwijl het hoegenaamd geen moeite kostte het stuk op de juiste plaats neer te laten. in 't kort komt de methode op het volgende neer: de eigenlijke verdediging bestaat uit gewapende platen van beton, ongeveer één meter in het vierkant groot. Deze platen worden verbonden tot één plaat van ongeveer 22 bij 6 meter, welke plaat opgehangen wordt door middel van staalkabels aan lieren, welke op den z.g. drijver staan. Deze drijver bestaat uit een aantal houten bakken van pl. m. 2 meter in het vierkant, en die den noodigen diep gang hebben om het gewicht van de plaat, lieren en bemanning te dragen. Het geheel, mooi beweeglijk gemaakt ter op neming van de golfbeweging, blijkt in de praktijk zeer zeewaardig te zijn. De zinking geschiedt dus eenvoudig door den drijver met de daaronder hangende plaat op de juiste plaats te slepen en alsdan de lieren te vieren. De soepele plaat vleit zich dan volkomen volgens den vorm van den bodem. We wenschen het ondernemende water schap Schouwen en zijn werkzainen ingenieur veel succes met de toepassing van het geheel nieuwe systeem, waarvan de enorme kostenbesparing een groot voordeel voor de ingelanden zal zijn. Een ieder, die eenigszins belangstelt in oeververdediging, wordt aangeraden eens een kijkje te gaan nemen. Er wordt ge zonken bij den Plompentoren onmiddellijk na hoogwater bij aflandigen wind. Stavenisse, 31 Juli. In de gisteren alhier gehouden gemeenteraadszitting werd be handeld een verzoek van het gemeente bestuur van Leek, om adhaesie te betuigen aan een door hem gericht verzoek aan H. M. de Koningin om aan art. 20 der Woningwet toe te voegen„Woningen, die sedert l Jan. 1898 in eigendom behooren aan en bewoond worden door de tegen woordige bewoners, worden niet ontruimd dan na den dood of het vertrek van den eigenaar en diens echtgenoote". Er werd besloten geen adhaesie te verleenen en het voor kennisgeving aart te nemen. Aan geboden werd de gemeenterekening over 1907. De ontvangsten hadden bedragen f 16082.48, de uitgaven f 13585 69, zoodat ze sluit met een batig saldo van f 2496.79. Opgemaakt werd een staat van voordracht ter benoeming van 2 zetters, die 31 Dec. a. s. aftreden. Hierop werden geplaatst de heeren L. Hage (aftr.) en A. H. v. d. Slikke (aftr.) en K. A. de Qraaf.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 6