ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 1 Augustus 1908. Derde Blad. Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIEN. (Z ieriltzeesohe Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. 63ste JAARGANG. No. 8649. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WA ALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot,063 Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. OE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een rijzweep. zilveren damesring. zakdoek. Sleutels. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. OOST-INDIË. De heer Charles Boissevain seint aan het Hbld. uit Fort de Koek, dat in de Padangsche bovenlanden, die hij doorreisde, volkomen orde en veiligheid heerschen. De onlusten waren uitsluitend een gevolg van een plotseling opgekomen dweepzucht. Gisteren werd een vergiffenisfeest gevierd, waaraan de bevolking vol geestdrift deelnam. AMERIKA. In de kantoorlokalen van de New-Yorker firma Cooper en Torman heeft onlangs een verwoed gevecht plaats gehad met twee diamantdieven. Beiden waren, deftig gekleed, de lokalen binnengetreden en hadden brutaalweg diamanten ter be zichtiging gevraagd. Aan dat verzoek werd voldaan. Met een handig gebaar deed één van het tweetal een aantal diamanten ter waarde van 20,000 gulden, onder zijn hoed verdwijnen. De handgreep ontging den chef, doch werd in een spiegel, door een ondergeschikte, die zich in een andere kamer.bevond, gezien. De bediende zond een collega om politie en pakte zelf een revolver, waarmee hij, tot groote verbazing van zijn chef, de kamer betrad, op beide vreemdelingen aanleggend. Deze probeerden zelfs niet te ontvluchten, doch gaven de diamanten gedwee terug. Plotseling zagen ze echter, dat de revolver niet geladen was, en door één gedachte gedreven, vlogen ze naar de deur. Daar liepen ze echter de politie in de armen. Een hevig gevecht ontstond, waarbij de politie handen vol werk had. Op het bureau bleek, dat beide heeren tot het meest beruchte genre van diamant dieven behoorden. Jacques Lebaudy, genoemd of juister zich noemende de „Keizer der Sahara", is weer eens voor den dag gekomen te New-York, waar onmiddellijk de journalisten op hem aanvlogen als wespen op een zoetigheidje. Lebaudy was hun evenwel te slim af. Wel huurde hij voor zich en zijn vier volgelingen onder aangenomen naam een reeks schitterende appartementen in het Belmont-hotel, een echten keizer niet onwaardig, maar hij nam er zijn intrek niet. 's Heeren Lebaudy's correspondentie komt eT aan onder den titel „Keizer der Sahara". New-York, 29 Juli. De bladen berich ten, dat vele spoorwegmaatschappijen onder welke de „Canadian Pacific", de „Great Northern" en de „Union Pacific", aan de reederijen hebben doen weten, dat zij met den eersten November afzien van het export-verkeer met China, Japan en Australië, en ook van het import-verkeer. Deze beschikking wordt beschouwd als een weerwraak tegen de beweerde inmen ging van de commissies voor den handel tusschen de staten onderling in haar aan gelegenheden. Mep gelooft, dat de stoom vaartlijnen, die hierbij betrokken zijn, verkocht zullen worden. TURKIJE. Constantinopel, 29 juli. In tegen woordigheid van sjeik UI Islam, heeft de sultan op den Koran den eed van trouw aan de grondwet gezworen. Van die eeds aflegging werd op het bureau van den sjeik acte verleend. Onder de betoogers zijn dezer dagen vele vrouwen waargenomensommigen hadden de sluiers, die de Turksche vrouwen nimmer afleggen, teruggeslagen en één sprak de menigte zelfs toe. De straatverkoop van kranten is enorm ge stegen; ook verkoopt men linten met de woorden: „Vrijheid, gelijkheid en broeder schap!" die om den arm of om den fez gedragen worden. Ook scholieren hebben aan de betoogingen deelgenomen. De betoogers eischten van de ministers den eed op de grondwet en dreigden elk, die de grondwet zou schenden, te dooden. ZWITSERLAND. Davos, 30 Juli. Aanhoudende regen heeft in Davos en omgeving groote schade aan gericht; de straten zijn gedeeltelijk onbe gaanbaar gewordende bruggen zijn beschadigd. Vele huizen loopen door berg- stortingen gevaar. RUSLAND. Volgens Fransche berichten bleven de czaar en president Fallières aan boord van de „Vérité" drie kwartier met elkaar in gesprek, dat onder vier oogen plaats had. De correspondent van het Journal te Reval acht dit een feit van hooge beteekenis, maar hij waarschuwt tegelijkertijd, dat men zich nu maar moet voorbereiden op uit voerige mededeelingen over den inhoud van dit gesprek, waarvan niemand getuige geweest is. De Fransche minister van buitenlandsche zaken, Pichon, heeft een particulier onder houd gehad met den czaar en minister Iswolski en met president Fallières. Voorts zouden samensprekingen plaats hebben tusschen beide ministers onderling en met Nelidow en admiraal Touchard, de ge zanten. President Fallières schonk de czarina twee kostbare porceleinen vazen en den kinderen van den czaar twee kisten speel goed. Minister Pichon kreeg een zilveren tabaksdoos met brillanten en het portret in email van den czaar. Odessa, 30 Juli. Buitengewoon hevige regens hebben de benedenstad overstroomd. Vele huizen zijn ondergeloopen en staan on instorten. ENGELAND. In de kolenmijn Highhouse, in Schotland, nabij Auckenlick, brak in de zeefruimten Zaterdag brand uit. De vlammen sloegen zóó hoog op, dat ze een zestigtal in lager gelegen verdiepingen arbeidende menschen beletten te vluchten. Allen waren ge dwongen den ganschen nacht In de diepte door te brengen zonder eenige gemeenschap met de buitenwereld. Het vuur veroorzaakte een schade van een kwart millioen gulden. Eerst na 22 uur krachtig pogen slaagde men er in, het vuur meester te worden. Toen kon ook spoedig weer contact verkregen worden met de zestig opgeslotenen, die ten ge volge van de slechte ventilatie bijna bedwelmd waren. Een massa menschen wachtte aan de schacht op bericht van de ingeslotenen. En onbeschrijfelijk was de vreugde, toen bleek dat allen waren gered. FRANKRIJK. De onveiligheid te Parijs neemt steeds toe. In de voorsteden wordt voort durend ingebroken en in de buitenwijken doen de Apachen bijna dagelijks hun moorddadig werk. Nu zijn in een kwartier, dat den toepasselijken naam van Combat voert, in één enkelen nacht weer drie gevallen van moord en doodslag voor gekomen. In de Rue Lauzun werd door een karrevoerder het ontzielde en verminkte lich am gevonden van een jong en zwaar gebouwd man. In de rechterzijde vertoonde het een groote wonde, veroorzaakt door minstens negen diepe dolksteken. Bij het lijk lag een rood gekleurd caoutchouc popje. De enkele papieren, die op het lijk werden gevonden, gaven geen aan wijzing, maar door de tatouëeringen op het lichaam kreeg de p.olitie de zekerheid, dat hier een gevecht was geleverd tusschen Apachen onderling, waarschijnlijk om het bezit eener vrouw. In dezelfde buurt werd een man, die huiswaarts keerde, door tien straatroovers aangevallen, met messen in den rug gestoken en uitgeplunderd. Een wonder, dat hij er het leven afbracht. En weer in hetzelfde kwartier du Combat werd een vuurgevecht geleverd tusschen een dronkaard met anderen, waarbij de vrouw van een kapper, die op het standje afkwam, door een revolverkogel werd getroffen. De dronkaard zelf werd gewond door een terugspringenden kogel uit zijn eigen wapen. BELGIË. Ostende heeft hooge beschermers. Koning Leopold heeft een zomerslot op den „Dam", en de troonopvolger, prins Albert, komt er elk jaar; hij is zetr populair. Deze omstandigheden zijn er mbgeiijk niet vreemd aan, dat Marquet, de directeur van de Kurzaal, wegens het toelaten van dobbel spel, er zoo genadig afgekomen is. Zoo men weet, is de tegen hem uitgesproken gevangenisstraf in een boete veranderd. En thans is het kansspel weer lustig aan den gang. Alleen is het reglement zoo danig veranderd, dat de kansen zoogenaamd gelijk zijn gemafakt. De heele vervolging is nu op een prachtige reclame voor Ostende uitgeloopen! NEDERLAND. Maastricht, 28 Juli. De gemeenteraad heeft met 13 tegen 7 stemmen besloten, dat de keuring van het vleesch in het stedelijk slachthuis, welke door de slagers werd betaald, voortaan ten laste der gemeente zal komen. Zutfen, 29 Juli. Maandagochtend hoorde een bewoner van het Broederenkerkplein alhier, uit zijn kelder den benauwden kreet: „Ik wil er uit!" De man durfde niet gaan kijken en haalde politie. Toen bleek, dat zekere N. J. in den kelder zat, doch hij wist niet op te geven hoe en wanneer hij daarin was gekomen. De eenige mogelijkheid is dat de man door een nauw gat, van 20 bij 20 c.M., den kelder is ingekropen, vermoedelijk onder den invloed van de warmteof wat anders! Rotterdam, 29 Juli. Hedenavond wilde een heer van middelbaren leeftijd op de Kruiskade nabij de Lij.vjaanstraat op het voofbalcon van een in beweging zljnden motorwagen van lijn 5 der electrische tram springen. Hij viel en kwam onder den bij wagen, die hem over het lichaam ging. Het linkerbeen werd nabij de heup nagenoeg afgereden, de ingewanden puilden uit het onderlijf, het rechterbeen brak op verschil lende plaatsen. Gebracht naar het Zieken huis, was hij bij aankomst reeds overleden. Volgens op hem gevonden visitekaartjes is de overledene vermoedelijk de heer A. C. Copper, apotheker te Bern, in Zwitserland woonachtig. Zijn ondergoed'is met de letters A. C. C. gemerkt. De overledene was met vacantie en gelogeerd bij zijn ouders aan de Schiekade. Dintcloord, 30 Juli. Gisteren maakten de leerlingen der christelijke school met hun onderwijzers een uitstapje naar Breda. Reeds vroeg in den morgen waren vele kleintjes op de been, die met ongeduld uitzagen naar hunne makkers. Om 6 uur waren allen bij het schoolgebouw ver- eenigd en nu ging het in geregelde orde naar de haven, waar de motor van den heer A. Snelleman disponibel lag voor de reis. Hoe straalden die oogen, hoe klopten die hartjes bij de gedachte van het heerlijke, dat hun dien dag wachtte. Beschenen door de heerlijke zomerzon en onder het z'ngen van opgewekte liederen werd weldra de tocht ondernomen. Na een genotvolle heenreis, waarbij die van schipper Adriaan van Bergen met zijn 70 onver schrokken soldaten niet in vergelijking kan komen, werd in den voormiddag de stad bereikt, waar 't merkwaardigste in oogenschouw werd genomen. Tevens werd een bezoek gebracht aan het Mastbosch en ik geloof wel, dat ieder nu zal bekennen, dat ook Noord-Brabant op schoone, aan gename plekjes mag roemen. Omstreeks 4 uur werd de terugreis ondernomen en hoogst voldaan keerden allen aan moeders schoot terug, waar zij toch nog even hun hart moesten luchten, vóór zij zich overgaven in de armen van den gezegenden slaap. Drie buitenkansjes. Door het vallen van de f 20.000 op nummer 3605 werden twee houders van Tijdgeestloten gelukkig gemaakt. Een te Barneveld en een ander te Wijhe. De f 5000 viel den te Leeuwarden woonachtigen houder van Tijdgeestpolis No. 6025 ten deel. Wij hopen, dat het mag blijken wèl besteed te zijn. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Colijnsplaat, 27 Juli. Door den notaris M. Noordijke werden heden in het open baar in het hotel „De Patrijs" verkocht de volgende perceelen veldvruchten, aankomende den heer A. J. Ridder: Perc. Gewassen. Grootte. Koopers. Bedrag per Gemeten Roeden. gemet le. Tarwe. 1 54 J. Sinke100, 2e. idem. 1 53 M. Kunst- 102, 3e. idem. 1 118 J. Sinke- 112, 4e. idem. 1 125 M. de Smit Jz- 114, 5e. idem. 1 113 J. Heijnsdijk- 116,— 6e. Zomergerst. 1 135 J. Sinke- 102,— 7e. idem. 1 100 M. de Smit Jz- 96,— 8e. Tarwe. 225 C. T. Versluis- 68, 9e. idem. 1 118 idem- 76,— 10e. idem. 1 102 Anth. Kole- 98,— lie. idem. 1 98 idem- 110,— 12e. Erwten. 1 117 P. de Smit Sr- 102,— 13e. idem. 1 108 idem. - 118,— 14e. idem. 1 92 idem. - 134,— 15e. idem. 1 201 C. van Gilst- 114, 16e. idem. 1 202 M. de Smit- 138, 17e. idem. 1 20 Anth. Kole- 116, Per roede. 18e. Aardappelen. 223 G. W. J. Mouthaan 0,36 19e. idem. 217 M. de Regt Cz- 0,38 20e. idem. 216 C. Kornelis- 0,36 21e. idem. 217 D. Verburg- 0,37 22e. idem. 262 idem- 0,37 Per gemet. 23e. Haver. 1 296 D. Verburg86, 24e. idem. 1 83 J. Sinke- - 92, 25e. idem. 245 M. de Regt Pz- 88, Per roede. 26e. Aardappelen. 263 A. Schuit0,43 27e. idem. 1 idem- 0,43 28e. idem. 126 A. Kramer- 0.53 Per gemet 29e. Haver. 251 Jb. de Fouw92, Onkosten 10 pCt. OJNTWHBR, Bij het hevig onweder met zwaren storm, dat zich boven de gemeente R h e d e n ontlastte, sloeg de bliksem in een woning te Velp aan de Biesdelsche laan, zonder evenwel brand te veroorzaken. Te Ellecom werden massa's boomen door den bliksem getroffen en ontworteld. Te Dieren liepen bij verscheidene ingezetenen door den hevigen stortvloed de kelders onder water. Verder sloeg de bliksem in de woning van den fabrieksbaas P. v. d. W. te Lathum; het dak werd nog al bescha digd, maar geen brand veroorzaakt. Uit Eerbeek schrijft men Ook hier en in de omstreken hebben Dinsdag buitengewoon hevige onweders gewoed. Fellevaak oogverblindende lichtstralen doorkliefden telkens de lucht, aanstonds achtervolgd door ontzettende donderslagen. Hier werden boomen door het hemelvuur getroffen, elders gaten in den grond geslagen. In het naburige dorp Hall werd een koe in de weide gedood. Dinsdag is te Hoogezand de blik sem geslagen in een paar telephoonpalen aan den achterweg, die gedeeltelijk werden versplinterd. Een reiziger schuilde in de nabijheid voor den regen onder een boom. Hij werd ter aarde geworpen, doch kwam spoedig weer bij en bleek gelukkig ongedeerd. Landverhuizing naar Noord-Amerika. Van 1 Juli 1906 tot 1 Juli 1907 stroomden 1,300,000 landverhuizers Amerika binnen, van 1 Juli 1907 tot 1 Juli 1908 (in het tijdperk van crisis) slechts 687,000. Een nog grooter aantal heeft in laatstgenoemd jaar Amerika verlaten, omdat de tijden er te slecht waren. Uit dezen geweldigen terugtocht van landverhuizers blijkt wel, dat er in den aard van het landverhuizersverkeer een verandering is gekomen. Het overgroote gedeelte der landverhuizers naar Amerika bestaat niet meer uit personen, die zich in de Nieuwe Wereld gaan vestigen om daar in het Verre Westen in het landbouw bedrijf een toekomst te vinden, maar het zijn thans meer de werklieden in verschil lende takken van nijverheid, die, aangelokt in tijden van bloeiende industrie, wanneer er arbeid tegen goed loon te vinden is, naar de Vereenigde Staten trekken om evenwel, zoodra hun diensten niet meer van noode zijn, naar hun land terug te keeren. De N. Y. Handels Ztg., die deze opmerking maakt, is van oordeel, dat de Amerikanen, die een beperking van deze soort van landverhuizing verlangen, zich daarmede zelf in de vingers zouden snijden, wijl toch de vreemde arbeider alleen maar komt, wanneer men hem in de Vereenigde Staten gebruiken kan, terwijl hij dadelijk weer zijn biezen pakt, wanneer zijn diensten overbodig zijn geworden. Een druk op de arbeidsmarkt oefent hij derhalve niet uit, meent het blad, wel echter biedt hij groote hulp in tijden van gebrek .aan arbeids krachten. En een land dat een dergelijke goede bron van arbeidskrachten ging dichtstoppen, zou dwaas handelen. 388ste Staatsloterij. Collecten uit het 2e district van Zeeland. Trekkingen der le klasse van 27 28, 29 en 30 Juli 1908. Prijzen van 20: 6251 7798 8358 8441 18463 20403 6294 7800 8359 9357 18478 20404 6295 7946 8386 9364 18480 20405 6298 8352 8427 18403 20401 20411 Ondertrouwd: JACOBUS JAN DE VLIEGER Pz. en ELIZABETH LAURINA VAN GASTEL JD. Zierikzee, schuddebeurs, Algemeene kennisgeving. Heden overleed onverwachts onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder Jacomina van den Bos, Wed. van Jan de Kok, in den ouderdom van bijna 91 jaar. Zierikzee, 28 Juli 1908. Namens de Familie, R. DE KOK. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 4