ZIERIKZËESüHE NIEUWSBODE. Dinsdag 28 Juli 1908. (25 i e r i ls. zeesche Couraxi t). Algemeen Overzicht. NIEUWSTMDIN6EN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAO en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8647. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. AdvertentiÊnvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. J. DE L.OOZEHoek SdjuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. In deze maand moet de helft van den Hoofdelijken Omslag over 1908 betaald worden. Een opmerkelijke beweging in Turkije voor de constitutie, een land, dat evenals Rusland, autokratisch geregeerd wordt, trekt op dit oo^nblik de algemeene aan dacht. Deze beweging gaat uit van een organisatie, gevormd door de Jong-Turken, waarvan de grondslag is een radicale wijziging van het huidige bestuursregime en de schepping van een vertegenwoordi gend regeeringsstelsel. Zij tracht haar doel te bereiken door gewapend verzet tegen het heerschend regime, door weigering van belastingbetaling, door het maken van propaganda in het leger om niet tegen het volk en de revolutionairen op te trekken. Zij heeft een manifest aan de groote mogendheden uitgevaardigd, waarin het Turksche despotisme en favoritisme in het licht worden gesteld, en haar eisch om een grondwet wordt toegelicht. In dat manifest verklaart zij niet vijandig te staan tegenover hen, die niet het Mohamedaansche geloof belijden, en verzoekt zij de Mogend heden dringend zich niet in den strijd voor een grondwet te mengen. Een niet gering deel van het leger schijnt reeds voor de beweging gewonnen te zijn. Enkele gar nizoenen zijn reeds tegen liet oppergezag in opstand gekomen. Het brandpunt der revolutionaire beweging is Macedonië. De vraag is nu maar, zal het de Verhevene Porte gelukken deze voor de dynastie ge vaarlijke bewégïng den kop in te drukken. Vermag zij het niet, dan zijn in Turkije gebeurtenissen te wachten, die haar invloed in geheel Europa zullen doen gevoelen. Reeds heeft zij de Grondwet van 1876, die door haar buiten werking was gesteld, hersteld, amnestie verleend voor politieke gevangenen, den censuur opgeheven en de geheime politie afgeschaft. Het streven der volkeren naar een constitutioneele regeering in landen, die tot nu toe onder het despotisme zuchten, moet op den duur op een zegepraal van het rechtsbeginsel uitloopen, dat aan dat streven ten grondslag ligt. Natuurlijk zal het voorkomen, dat, wanneer dat streven bereikt is, zij, die bij het absoluut gezag belang hebben, beproeven zullen dit te herstellen. Aan den Shah van Perzië is dit in Teheran, de hoofdstad van zijn rijk, vrijwel gelukt, maar in Tabris, een stad van 180.000 zielen, die hij door zijn kozakken liet bombardeeren, is het hem nog niet gelukt. Tusschen de constitutioneelen en de aan hangers van den Shah wordt in genoemde tweede stad des rijks, volgens de laatste berichten nog hevig gevochten. Een door den Shah uit Teheran naar Tabris afge zonden regiment infanterie heeft niet slechts geweigerd tegen de constitutioneelen te vechten, maar is zelfs met pak en zak naar hen overgelbopen. De Shah, die blijkens de martelingen, die hij aan de gevangenen liet ondergaan, eigenaardige gevoelens van menschlievendheid schijnt te bezitten, speelt met zijn staatsgreep hoog spel. Zij zou hem wel eens kroon en leven kunnen kosten. Wegens den ziektetoestand van Huien burg, is het tegen hem gevoerde strafgeding, dat in den laatsten tijd in de zaal van de ziekeninrichting „la Charité" gevoerd werd, verdaagd. De Berlijnsche correspondent van het Fransche blad Le Matin heeft Harden geïntervieuwd, hem vragend, wat hij wel dacht van den loop, dien het proces genomen had. Harden verklaarde, dat hij het al lang had zien aankomen. Door dozijnen getuigen kon hij het laten ver klaren, dat hij voor weken en maanden al had gezegd, dat Eulenburg op het oogenblik, dat het vuur hem te heet aan de schenen werd gelegd, zich er aan zou weten te onttrekken. Overigens geloofde hij, dat men nooit een personage van zóó hooge positie zou vinden, die, wanneer een onteerende straf hem van zoo nabij dreigde, niet plotseling ernstig ziek zou worden. Harden geloofde natuurlijk wel, dat Eulenburg ziek was. Iemand, die zóó had geleefd als deze, en reeds 25 jaren geleden verklaarde, dat hij ziek en uit-, geput was, kon op 61-jarigen leeftijd natuurlijk niet meer gezond en krachtig zijn, maar hij kwam er tegen op, dat door Eulenburg zoowel als door zijn genees- heeren diens ziekte gebruikt was om op de jury een invloed van medelijden uit te oefenen. Herstelt de patient, dan begint het proces opnieuw. Maar bleven de doc toren der, gezondheidstoestand van den beklaagde onvoldoende voor een nieuw proces achten, dan ging deze vermoedelijk eeh reis tot herstel ondernemen en kwam dan natuurlijk niet terug. Maar wat er ook gebeure moge, niemand twijfelt meer aan dc onschuld van Eulenburg. Harden had, zeide hij, tot zuivering van het openbare leven een vaderlandslievende daad verricht. Zwitserland, dat voor politieke ballingen en vluchtelingen steeds een veilig toevluchts oord was, heeft in strijd met zijn asylrecht thans besloten Wassiljef, een jeugdigen Rus, die den onmenschelijken prefect van Pensa vermoordde, aan Rusland uit te leveren. Het besluit hiertoe werd door het Bondsgerechtshof met 6 tegen 5 stemmen genomen. Te Genève is een bijeenkomst gehouden, die door ruim 4000 menschen werd bijgewoond, waarin tegen deze uit levering als een scherfding van het recht van asyl geprotesteerd werd. Te Parijs heeft mevrouw Pelletier, doctores in de medicijnen, een Fransche stemrechtvrouw terecht gestaan. Bij gelegen heid van de jongste gemeenteraadsver kiezingen heeft zij aan het hoofd van een groepje dames druk voor haar beginsel gemanifesteerd. Toen zij met haar mede- standsters een stembureau wilde binnen dringen, werd zij door een pöiWe-agent tegengehouden. Zij heeft hier<j£ met een steen een ruit van het stembureau inge gooid, met de bedoeling, gelijk zij aan den rechter zeide, om aan de vrouwen het eerste lesje in de revolutionaire wetenschap te geven. Zij werd voorwaardelijk tot f 8 boete veroordeeld. De zoogenaamde diamantenfabrikant, Lemoine, is, gelijk men weet, teneinde het vonnis te ontloopen, dat hem wacht, er van doorgegaan, natuurlijk medenemend een kolossale som gelds. Zijn vrouw heeft, daar haar echtgenoot voortvluchtig is, echtscheiding aangevraagd en verkregen. Vermoedelijk heeft hij verzuimd haar zijn adres achter te laten, hetgeen haar ver bolgenheid in die mate heeft opgewekt, dat zij verkoos niet langer met hem samen te leven. portugal. Lissabon, 23 Juli. De kerk St.-Vincent de Paolo in Ponta Delgada (Azoren), is met haar beroemde kunstschatten door brand vernield. frankrijk. Parijs, 25 Juli. Een medewerker van het Journal heeft een gesprek gevoerd met Iswolsky, die hem zeide, dat de aanstaande samenkomst der staatshoofden te Reval zal strekken tot nog verdere bevestiging van den wereldvrede. Rusland wenscht goede betrekkingen met Duitsch- land, maar met handhaving van het verbond met Frankrijk, dat de onveranderlijke grondslag is van zijn buitenlandsche staat kunde. Het Fransche bestuurbare luchtschip „République" heeft te Parijs een nieuwen proeftocht gedaan, die goed geslaagd is. De ballon had wat moeite bij het binnen gaan in de loods, maar hij bekwam geen averij. De luchtreiziger Blériot, die met zijn vliegtoestel een proeftocht deed te Issy les Moulineaux, is daarbij ter hoogte van 5 meter neergestort. Het voorgedeelte van het toestel werd gebroken, maar Blériot zelf bleef, ongedeerd. Een slimme oplichtster te Parijs heeft weer eens een nieuw systeem uitgevonden en verschillende menschen zijn er reeds Ingevlogen. Eenvoudig en stemmig gekleed, komt zij in een juwelierswinkel, zoekt allerlei kostbaarheden uit en vraagt of zij iemand mee kan krijgen naar haar woning. Zij noemt zich juffrouw van gezelschap, nu eens van een predikant, dan weer van een pastoor, wier adressen ze opgeeft. Terwijl de loopjongen die mee is gegaan aan de voordeur blijft wachten, vraagt zij belet bij den eerwaarden heer en houdt telkens hetzelfde praatje: Haar zoon is een onverbeterlijke deugniet en geeft haar veel moeite, vooral sedert zij weduwe Is. Hij heeft slechte kameraden en om hem aan dien invloed te ontrekken, zou het zeer wenschelijk zijn als hij in een opvoedingsgesticht werd geplaatst. Getroffen door dit venaal, zegt de geestelijke, dat de jongen maar eens bij hem moet komen. Nu, dat is heel ge makkelijk, want de moeder heeft den deugniet meegebracht. Zij zal hem direct halen, maar ze is bang voor haar zenuwen en wil dus liever het onderhoud niet bijwonen en zal beneden wachten. Dan wordt de bediende door den geestelijke over zijn streken onderhouden en er ontstaat een gesprek, waarvan de jongen in 't eerst niets begrijpt. In den tijd, die noodig is om de zaak op te helderen, is de oplichtster natuurlijk al een heel eind uit de buurtmet de juweelen in haar zak. Nu de truc eenmaal bekend is, zal het wel uit zijnmaar de bedriegster heeft het kunstje reeds herhaaldelijk met succes kunnen toepassen. De pcho de Paris vertelt, dat de laatste Ministerraad vóór het vertrek van president Falliéres naar het Noorden zich heeft beziggehouden met het aanstaand huwelijk van 's presidenten dochter. Hoe wel het er strikt intiem bij toe zal gaan, moet men besloten hebben, dat alle ministers zonder uitzondering bij de burgerlijke en kerkelijke plechtigheid tegenwoordig zullen zijn. Clémenceau zal er zijn reis naar Karlsbad tot 12 Augustus voor uitstellen. De correspondent te Monaco van Le Journal seint, dat Prins Albert van Monaco President Falliéres en Keizer Wilhelm li heeft uitgenoodigd, tegen woordig te zijn bij de onthulling van het standbeeld van Gambetla. duitschland. Berlijn, 25 Juli. De ochtendbladen melden, dat gisterenavond om acht uur het oude militaire luchtschip onder leiding van majoor Sperling een uur lang op 250 M. boven het schietterrein van Tegelen gemanoeuvreerd heeft met een volledig toestel voor draadlooze telegrafie („Tele- funken") aan boord. De proeven tot het onderhouden van verbinding met het luchtschippersbataljon slaagden uitmuntend. Officieus wordt nu bekend gemaakt, dat Koning Edward te Homburg den Duitschen Keizer een bezoek zal brengen. De datum is nog niet bepaald. Koning Edward, die, gelijk men weet, na zijn bezoek aan Keizer Frans Jozef te Ischl naar Mariënbad gaat, zal daar niet alleen een bezoek ontvangen van den Oostenrijkschen Kroonprins, maar ook waarschijnlijk een samenkomst hebben met den Franschen premier Clemenceau, en met den Russischen Minister van Buitenlandsche Zaken. belgië. Brussel, 23 Juli. De beraadslaging over het Congovraagstuk werd in de Kamer voortgezet. De afgevaardigde Woeste stelde op het eerste artikel een amendement voor. Hij betoogde, dat de dienst van de Congo- leesche schuld ten laste der kolonie zal blijven, tenzij de wet het tegenovergestelde bepaalt. Het amendement werd aangenomen met 74 tegen 44 stemmen. Artikel I werd daarna met zitten en opstaan aangenomen. De Kamer ging daarna over tot de behandeling van artikel II. Artikel I zegt, dat de Belgische Congo een „persoonlijkheid" heeft onderscheiden van die van het moederland, het wordt beheerscht door bizondere wetten en het actief en passief van België en kolonie blijven gescheiden. De Chineesthe gezant alhier ver klaarde, naar aanleiding van een bericht in de New-York Herald, dat de keizer van China gestorven zou zijn, dat de keizer drie dagen lang ongesteld is geweest ten gevolge van de hevige warmte, en dat dit aanleiding tot het gerucht van zijn dood gegeven heeft. nederland. Amsterdam, 25 Juli. In het bovenhuis van perceel 8 in de Reguliersbreestraat was gisterenavond de huishoudster van den heer G., een Fransche dame, bezig met iets te koken op een spiritustoestel. Het toestel viel om, met het gevolg, dat de brandende spiritus in een ommezien het dunne zomertollet van de huishoudster had aangetast. Helaas stond binnen een paar seconden de arme vrouw in lichtelaaie. Toen de huisgenooten op haar hulpgeschrei toegesneld waren, vonden zij de huishoudster op den grond liggen, het geheele lichaam met brandwonden overdekt. Haar kleeren waren al geheel verbrand. Door den hoofdbrandmeester Boete, die inmiddels na alarmeering met een wagen verschenen was tot hulpverleening bij het binnenbrandje dat ontstaan was, werd een eerste verband gelegd, waarna de deerlijk verwonde vrouw per brancard naar het Binnen-Gasthuis vervoerd werd. Aldaar is zij vannacht te drie uur aan de gevolgen overleden. Door de broodbakkers-patroons- vereeniging „De Voorzorg" alhier is besloten om jaarlijks in 't najaar een broodbakkers-wedstrijd te houden. Er zal een kampioen-wisselprijs ter waarde van f 500 gesticht worden. Deze blijft het eigendom der vereeniging, en wordt aan den winnaar slechts voor den tijd van één jaar afgestaan. Hij ontvangt boven dien als blijvend eigendom een massief zilveren verkleinde copie van den wissel- prijs, en zijn meesterknecht of voorman een zilveren medaille met diploma. De deelname zal openstaan voor alle bakkers patroons in Nederland. Kort geleden hebben we uitvoerig melding gemaakt van een inval door de politie in het speelhuis aan den Amstel 9. Er werd daar na dien tijd kalm doorgespeeld, ook nog toen na een paar dagen weer de inspecteur Pijper de spelers overrompelde. Opnieuw is gisterennacht te drie uur een inval gedaan en zijn 15 spelers en de houder, Van Buren geheeten, naar het politiebureau gebracht. Het „jeu debarracq" werd in beslag genomen. In weerwil van het optreden der politie, verrijzen nieuwe speelhuizen als padde stoelen uit den grond. Een vrij groote inrichting is de Club Internationaal op den N.-Z. Voorburgwal, met uitgangen aan de Spuistraat. Er wordt hier ook jeu de barracq gespeeld. Behalve dit speelhuis, zijn er nog eenlge kleinere inrichtingen in het centrum der stad. De politie kan wel aan den gang blijven. 's-Gravenhage, 25 Juli. Gisterennacht hebben inbrekers een bezoek gebracht aan een tweetal perceélen in de Vlaming straat alhier. Vermoedelijk door middel van een valschen sleutel hebben zij zich toegang verschaft tot een ledig staand bovenhuis, zijn toen, door uit een raam te klimmen, gekomen op de lantaarn boven het kantoor en het achtergedeelte van het magazijn van „Le bon Tailleur". In het kantoor hebben zij het licht opgestoken, en, om niet de aandacht van nachtelijke voorbijgangers te trekken, hebben zij de gordijnen van de paskamer voor de glazen en voor de deur van het kantoor gehangen. Daarop hebben zij den lessenaar gefor ceerd, en daaruit een niet groot bedrag aan geld, ongeveer f 8, weggenomen. Vruchteloos hebben zij getracht het slot van de brandkast te forceeren, doch zij slaagden er in, nadat zij de kast midden in het kantoor hadden neergelegd, met behulp van de in de werkplaats gevonden groote persijzers en coupeursscharen, een gat in de brandkast te maken, echter niet groot genoeg om het bankpapier en het zilvergeld (tot een bedrag van pl.m. f 1000), hetwelk de kast bevatte, er uit te kunnen halen. De scharen, die ongeveer f 30 per stuk kostten, zijn geheel vernield of ernstig beschadigd. De dieven hebben, blijkbaar uit wraak over het mislukken der poging om de brandkast te forceeren, een aantal coupons stoffen uit het magazijn genomen en daaruit groote stukken gesneden, die later op het dak van het belendend perceel zijn teruggevonden. De schade, welke de eigenaren van het magazijn door deze vernieling lijden, is zeer aanzienlijk, daar wel de inhoud van de brandkast tegen braak was verzekerd, doch niet de in het magazijn of op het kantoor aanwezige gelden en goederen. De inbrekers hebben vervolgens, waar schijnlijk langs den weg dien zij gekomen waren, het magazijn verlaten, en over het dak van het aangrenzende perceel heen, zijn zij toen blijkbaar door inklimming in het magazijn van den heer Borst gekomen. Daar hebben zij het kasregister van de toonbank naar de keuken gesleept, en het daar door middel van een beitel geforceerd. De heer Borst had 's avonds te voren om ongeveer zeven uur den inhoud uit het kasregister genomen, zoodat er niet meer in was dan 's avonds nog was ontvangen, n.l. ongeveer twaalf gulden. Ook twee parapluies en een groot aantal dassen worden vermist. Aan de brandkast is hier niet geraakt. Ook de heer Borst was alleen wat betreft den inhoud daarvan verzekerd. Vrijdagnacht hebben drie mannen zich, door middel van een valschen sleutel, toegang verschaft tot het kantoor der vijlenfabriek aan den Haagweg, nabij Delft. De directeur werd gewaarschuwd door een electrischen verklikker en loste een revolverschot in de richting van het kantoor, waarop de inbrekers aftrokken, onder de kalmeerende vermaning: „Bedaar maar". Er wordt niets vermist. Rotterdam, 25 Juli. Bij het bestuur der brandweervereniging „Altijd Waakzaam" alhier, is een schrijven ontvangen van het bestuur der Rotterdamsche Kermisver- eeniging, meldende, dat d? kermis zal aanvangen op Zondagavond 9 Augustus, en dat daar dan 5 brandwachten aanwezig moeten zijn. Het terrein, waarop de kermis gehouden wordt, is 14 000 vierk. meter groot en is gelegen onder Overschie. Er is geen plekje meer te huur. De toestemming van den burgemeester van Overschie is verkregen onder bepaling, dat gedurende den duur der kermis eiken avond te 12 uur alles moet sluiten. In de ouderlijke woning aan de Leuvehaven alhier werd gisteren de 22- jarige zoon van den vice-consul van Denemarken, den heer Kirchheiner, dood gevonden tengevolge van gasverstikking. Bij het naar bed gaan was het gaskraantje na het sluiten vermoedelijk uit zichzelf weder opengevallen. Door de politie alhier is aangehouden en in bewaring gesteld zekere Jacob Visser, alhier in de Fleretstraat woonachtig. Deze man moet zich als penningmeester van de Sleepers- en Voerliedenvereeniging schuldig gemaakt hebben aan een verduistering van f 1115,82, ten nadeele van deze vereeniging. Er moest circa f 1300 in kas zijn. De boeken werden in orde bevonden, doch het geld was weg. Bij het onvoorzichtig omgaan met een geladen revolver in de ouderlijke woning aan de Aert van Nesstraat heeft de 19-jarige klerk op het Bevolkings bureau, C. genaamdzich door een revolverschot aan het hoofd zoodanig verwond, dat dr. Kramer, die te hulp geroepen werd, slechts den dood kon constateeren. Reeds meermalen was de jongeling gewaarschuwd voorzichtig te zijn met vuurwapens. Goedereede, 24 Juli. Het op den vuur toren alhier nieuw aangebrachte bliksem licht zal met ingang van 15 Augustns a.s. ten dienste van de scheepvaart worden ontstoken. Het huiplicht zal op gemelden datum worden gedoofd. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 27 Juli. Na vele teleur stellingen heeft het „Leger des Heils" ook hieT thans zijn tenten opgeslagen. In de Kinderstraat, nabij het post en telegraafkantoor, is een nieuw gebouw gesticht, waarvan het beneden-gedeelte voor de bijeenkomsten bestemd is, en het boven-gedeelte als woning voor de be trokken personen dienst zal doen. De vergaderzaal biedt, behalve het platvorm, ruimte voor pi. m. 200 personen, terwijl de woning daarboven een smaak volle gelegenheid tot huisvesting geeft. Voor zoover wij de uitvoering van het werk kunnen beoordeelen, is het gebouw practisch en net ingericht. De aan nemer, de heer Panny, heeft van de ruimte zooveel mogelijk profijt getrokken, en de heer Beuzenberg, die met het ververs- werk belast was, heeft getoond, dat hij zijn vak grond g kent. In de zaal is alles oud-eikenhout en in de woning zooals het in een nette huishouding past. Het geheel is keurig afgewerkt. De opening der zaal zal in de volgende maand plaats hebben. Er bestaan plannen tot exploitatie van een stoomtram van de Belgische bad plaats Knoctte over Cadzand, Nieuwvliet en Groede naar Breskens. In België moet

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1