wielrijden, dat daardoor de veiligheid op den openbaren weg werd bedreigd. En of de geverbaliseerde heden al zijn onschuld betuigde, en zeide, dat het „gosonmogelijk was met die ouwe fiets, die hij er op nahield 30 a 35 kilometer te rijden", het Openbaar Ministerie vorderde f 15 boete. Dat zijn 60 kwartjes. KERKNIEUWS. In de Dinsdag gehouden vergadering der Qeref. Synode werd gekozen tot voorzitter ds. Frans Lengbeek te Enschedé, tot vice- voorzitter ds. J. Wisse te Zierikzee, en tot adj.-scriba ds. J. Jansen te Utrecht. De heer G. Renkema werd tot permanent scriba gekozen. Uit het fonds tot verbetering der schraalste predikants-traktementen bij de Ned. Herv. Kerk, waarvan de Synode de uitkeeringen begeeft, werd dit jaar aan 75 gemeenten een bedrag van f 5667,50 toegekend. Van deze hebben slechts 22 een traktement van f 1000 of even daar boven, d. w. z. met deze ondersteuning. Eenige dalen zelfs onder de f 900, als f 875 en f 889,10. En ook zijn er nog vele, die de f 1000 niet te boven ^aan, zonder dat ze ondersteuning genieten. De ontvluchting van Veltman. Wij meldden, dat de beruchte Veltman in den nacht van Zondag op Maandag ,uit het krankzinnigengesticht te Medem- blik ontvlucht was. Zooals gemeld, was Veltman in 1900 wegens poging tot moord op den brigadier Van Stralen door de Amsterdamsche rechtbank tot 14 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Thans is de Tel. in de gelegenheid eenige bizonderheden over de ontvluchting te geven. Veltman had door zijn mee gaande houding in het krankzinnigen gesticht de waakzaamheid zijner bewakers verschalkt. Men dacht, dat hij veel te suf was, om maar eenigszins aan ontvluchten te denken. Groot was dan ook de ver bazing, toen men Maandag ontdekte, dat hij .zonder verlof" het krankzinnigengesticht had verlaten. In den nacht van Zondag op Maandag is hij te middernacht ongeveer zijn ge vaarlijken tocht aangevangen. Door het venster liet hij zich door middel zijner aan elkaar geknoopte dekens en lakens zakken tot de eerste verdieping. Daar hadden zijn vrienden voor een ladder gezorgd, waarmee Veltman behouden op den grond kwam. Een viertal vrienden, waaronder de beruchte Jan de Bakker die Woensdagavond in de Warmoesstraat gevangen genomen is, als medeplichtige aan een groote inbraak te Rotterdam is Veltman bij de ontsnapping behulpzaam geweest. Men voorzag hem aanstonds van kleederen, en plakte hem een valsche snor onder den neus, zoodat hij met z'n pet, z'n roode, wollen das, z'n ruwe pilowbroek en z'n valen jas meer op 'n boer dan op 'n ontvluchten tuchthuis boef geleek. De vermomming was dan ook volkomen en leidde „zelfs" de politie van Medemblik op een dwaalspoor. Veltman ging namelijk bij het eerste ochtendgloren in het land staan werken. Onkruid wieden was, o ironie, z'n bezig heid, toen de mannen der politie zich bij hem kwamen voegen om hem inlichtingen te verzoeken. Men vroeg hem, of hij soms 'n ontsnapten gevangene uit het krankzinnigengesticht had gezien. Zoo en zoo. was z'n signalement en hij was ge kleed in de kleeding der gedetineerden. Veltman schudde brommend z'n hoofd. Hij had, om met 't onschuldig meiske uit „Roger de geschandvlekte" te spreken, niets gehoord, niets gezien In het volle besef hunner waardigheid gingen de politiemannen verder en Veltman bleef onkruid wieden, zoolang de mannen nog in het gezicht waren. Daarna voegde hij zich bij zijn vrienden en begaf zich „full speed" naar Amsterdam. Doch in Amsterdam achtten de vrienden het wat gevaarlijk voor Veltman. De politie is daar gewoonlijk beter ingelicht dan te Medemblik. Hij hield zich eenige dagen schuil bij een berucht personage uit de Amsterdamsche inbrekerswereld, een per soon, die thans het vak uitoefent van portier van één der beruchte speelholen. En daarna werd hij, daartoe in staat ge steld door de vrienden, die geld bij elkander hadden gebracht, naar het buiten land, naar België, geëxpedieerd, waar hij zich naar alle waarschijnlijkheid thans nog ophoudt. De overstrooming in Galicië. De wolkbreuk, die over Jusczyna los barstte, heeft 42 huizen en gebouwen verwoest. Dertien woningen werden met den grond gelijk gemaakt. In de rivier vonden 26 personen den dood, 5 arbeiders worden nog vermist. Van een gezin zijn alle leden omgekomen, behalve een twaalfjarige jongen, die, door het water op een balk geslingerd werd en door de rivier voortgestuwd, tegen een boom stiet, in welks takken hij een schuil plaats vond, tot men hem er ten slotte van daan wist te halen. Aartshertog Karl Stephan, die Zondag ochtend per rijtuig de plaats des onheils bezocht, nam den jongen mee en zal voort aan voor hem zorgen. Het kind meldt omtrent de catastrophe het volgende: Alle menschen Jagen in diepen slaap, toen het water eensklaps door vensters en deuren de huizen binnendrong. Hij zelf vluchtte boven op de kachel, deze stortte echter in, en weldra lag het geheele huis onderste boven. Hij werd meegesleurd wat er met zijn huisgenooten gebeurde, bleef hem ombekend. De ruïnes der huizen drijven op de Sala- rivier en vormen er geweldige dammen. Ingezonden Mededeelingen. Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1-5 regels f 1,elke regel meer f 0,20. Steenbergen meldt ons. De échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geven de zieke nieren juist de hulp, die 'ze noodig hebben, zij voeren uit het lichaam alle vloeibare vergiften, die eiwitverlies, waterzucht, stoornissen van de urine, graveel, rheumatiek, steen, heup- jicht, zenuwachtigheid, slapeloosheid en neer slachtigheid teweegbrengen en zij neutraliseeren de verkeerde uitwerking van thee, bier en spiritualiën. Mejuffrouw A. de Bruin, Kadestraat A 149 te Steenbergen, meldt ons: Het is thans reeds vier maanden, dat ik niet geweten heb, wat het beteekent verlost te zijn van een aanhoudende, hevige pijn in den rug en lendenen. De pijn was zóó hevig, dat ze mij veel hihder bezorgde bij mijn werk en vooral het wasschen kostte ml] zeer veel moeite. Ik had eveneens veel pijn in de maagstreek en mijn eetlust werd met den dag minder, terwijl ik mij bij het minste wat ik verrichtte, zeer af gemat gevoelde. Voortdurend klaagde ik over duizelingen en schemeringen voor de oogen en kreeg plotseling benauwdheden, die door huive ringen gevolgd werden, juist alsof ik de koorts had. Ik gevoelde, dat mijn toestand achteruit ging en ik wist niet wat ik moest gaan beginnen, toen ik zooveel goeds hoorde vertellen van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Het is mij een ware vreugde u te kunnen melden, dat ik na het gebruik van één doosje een groote beterschap bekomen heb. De pijn was bijna geheel verdwenen en mijn geheele gestel was er door verkwikt. Wanneer ik dan ook iemand mocht ontmoeten, die op een dergelijke wijze lijdt, zal ik hem gaarne de goede eigenschappen van uw genees middel bekend maken. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wQze die u goeddunkt. Pas op, dat gij duidelijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen vraagt, dan kan er geen vergissing plaats hebben. De handteekening van james Foster komt voor op elke doos. Ze zijn te Zierikzee verkrjgbaar b| den Heer M. S. Polak, gedlpl. Drogist, en te Tholen bi den Heer W. Potterlliaal Apotheek .Coronoe", Stoofstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k 11,75 voor één of f 10,— voor 6 dooien. Hij zeide indertijd, dat hij wel f 50.— voor zoo een pakje COZA POEDER zou willen geven, als de uit werking inderdaad zoo verrassend was. Weledele Heeren. Ik ben U ten hoogste dank baar voor Uw Coza Poeder, dat mijn zoon zeker van een wissen dood zal redden. Ik heb het hem, zooals mij gezegd was, in koffie, thee en melk zonder zijn medeweten toegediend. De Poeders zijn op 2 na alle verbruikt en de vooruitgang is reeds groot. Mijn zoon, die geen vertrouwen had in de krachtdadigheid van het Coza Poeder, toen hij de annonce in de courant las, zeide indertijd, dat hij wel f 50,— voor zoo een pakje Coza Poeder zou willen geven, als de uitwerking inderdaad zoo verrassend was. Hij mag het echter niet weten, dus zal het een groote blijd schap voor hem zijn, wanneer hij van zijn hartstocht bevrijd is. Hartelijk gegroet, H. T. WIND, Hoogstraat, kleine Baan 23 te Zwolle. Een monster van het merkwaardige Coza Poeder wordt gratis toegezonden. Kan ingegeven worden in Koffie, Thee, Melk, Likeur, Absint, Bier, Water of in het voedsel, zonder dat het noodig is, dat de dronkaard er iets van af weet. Het COZA POEDER bezit de wonderbare eigenschap om tegenzin tot het drinken van 'sterken drank (bier, wijn, absint enz.) bij den dronkaard op te wekken. Het COZA POEDER werkt zoo ongemerkt en zeker, dat de echtgenoote, de zuster of de dochter van den verslaafde het hem toe kan dienen, zonder zijn medeweten en zonder dat het noodig is, dat de patiënt ooit behoeft te weten waaraan hij zijne redding te danken heeft. Het COZA POEDER heeft het huiselijk geluk van duizenden gezinnen hersteld, duizenden personen van schaamte en oneer gered, en deze personen tot levenslustige en nuttige leden der maatschappij herschapen; het heeft menig jong persoon op den rechten weg teruggebracht en gelukkig gemaakt en het leven van talloozen met menig jaar verlengd. Het Instituut, waardoor dit ongeëvenaard Poeder verspreid wordt, zendt gratis aan hen, die daartoe aanvraag doen, een boek met dank betuigingen en een monster. Het Poeder wordt gewaarborgd volkomen onschadelijk te zijn. Correspondentie in alle talen der wereld. De echte Coza Poeder is verkrijgbaar in alle apotheken en in de volgende depóts te Zierikzee: Drogisterij «Het Roode Kruis", Schuithaven. Tholen: W. POTTER, Kerkstraat. Onze depóthouders reiken het attestenboek gratis uit aan hen, die er aanvraag voor doen, maar geven geen gratis proeven. Om deze te bekomen, wendt U rechtstreeks naar Londen. Coza Institute, Wacht U voor namaak. Het Coza Poeder is het eenig afdoend middel tegen dronkenschap. ONDERWIJS. Voor de betrekkingen van onderwijzer in 't timmeren, smeden en qchilderen aan de nieuw te openen ambachtsschool te Oostburg hebben zich resp. 92, 41 en 35 sollicitanten aangemeld. NEDERLAND EN VENEZUELA. Hr. Ms. „Gelderland" heeft de haven van Paramaribo verlaten, niet, zooals het plan was, om een kruistocht te houden, doch is op last van het Ministerie naar Venezuela vertrokken, omdat president Castro een Nederlandsche schoener in beslag heeft genomen. Hr. Ms. „Gelderland" heeft, naar men verneemt, in opdracht het schip op te eischen. Bij weigering zal de oorlogsbodem aldaar moeten verblijven om de haven te blokkeeren, of zoo noodig, tot overgave met de sterke hand te dwingen. In het laatste geval zal Hr. Ms. „Gelder land" dus bij de aankomst van onzen nieuwen Gouverneur niet aanwezig zijn om de maritieme honneurs waar tn nemen. De Nieuwe Crt. betoogt, dat in de West-Jndische wateren ons land op besliste wijze stelling moet nemen. Zoodra het Panama-kanaal geopend zal zijn, zal het doode hoekje der Antillen, waar Curacao ligt, levend en tierend worden van handels- en verkeersbelangen. Curasao kan dan een belangrijk en druk station op den algemeenen weg der scheepvaart worden. Nederland zal met het oog daarop zóó moeten optreden, dat de omliggende republiekjes weten wèt zij aan ons hebben. Wanneer iemand in een buurt, waar hij weinig te maken heeft, door een bengel wordt uitgejouwd of met vuil gegooid, dan doet hij in den regel verstandig net te doen of hij niets hoort en den kraag van zijn jas op te zetten; maar wanneer hij op een plaats, waar hij een positie bekleedt en hij voornemens is zijn belangen ter dege te doen gelden, in het openbaar, in het gezicht zijner buren en betrekkingen, wordt beleedigd, daar is het zijn plicht om den beleediger te dwingen voor den politie-rechter te verschijnen; en wanneer deze dit niet wil en de politie „er niets aan doen kan", hem onder het goed keurend oog der buren met alle beschikbare middelen tot genoegdoening te dwingen; handelt hij onverantwoordelijk, dwaas en laf, wanneer hij het niet doet. De beleediging, door President Castro onze vlag aangedaan, mogen wij niet langs ons laten heengaan. En met geen genoegdoening voor den schijn schijn enkel voor ons zelf, niet eens schijn ten opzichte van West-Indië, waar men vroeger genoegen mede nam mogen wij vrede hebben. De volle genoegdoening moeten wij eischen waar wij recht op hebben, en zorgen moeten wij, dat wij die krijgen. Op de bizonderheden van het gebeurde, waarvan nog weinig bekend is, wil de Nieuwe Crt. niet ingaan. Maar iets ernstigs, meent het blad, is het wei. Tot krachtig optreden zal de regeering zich genoopt moeten voelen. Een noodlottige wedvlucht. De postduivenhouders van België, de duivenmelkers van Europa bij uitnemend heid, zitten in zak en aschvan de Zondag 1.1. ont 8 uur in den morgen van Dax uit gehouden reuzenwedvlucht, met subsidie van de stad Brussel en de Belgische regee ring, is weinig of niets terecht gekomen. De beste Belgische duiven, ten getale van 3194, namen aan de wedvlucht deel en Maandagavond waren er slechts 15 binnen van de vlucht over 890 K.M.men vreest dat de overige, of althans de overgroote meerderheid er van, in het vreeselijk'e onweder, dat kort na de oplating losbarstte, zijn omgekomen. De eerst-aankomende was een duif van den heer Vital Randour, uit La Louvière, die na 27 uur 50 minuten binnen was, dus met een gemiddelde snel heid van 32 K.M. per uur. Dezelfde duif won 't vorige jaar in een wedvlucht van Mirmande uit den koningsprijs, met een gemiddelde snelheid van 860 M. per minuut. Als een bewijs van den omvang der postduiven-liefhebberij in België ontieenen we aan het Hand. v. Antw. dat er Zaterdag door verschillende vereenigingen 1113 kevies met 38.843 duiven naar Nyon en St.-Just zijn gezonden voor wedvluchten. Deze kevies namen 34 wagens in. De verzendingskosten beliepen ongeveer 10.000 franc. Gemengd Nieuws. De nog krasse, ruim zestigjarige Christiaan Welvaarts uit Liempde, welke te Mierlo bij de wed. Bolle eenige dagen voor pleizier over was, zou Donderdag morgen in een kerseboom klimmen, om kersen te plukken, met het gevolg, dat een tak brak, hij er uit viel en zulke inwendige kneuzingen bekwam, dat hij 's avonds om half tien reeds is overleden. Ouderwetsdie bruiloft) Te Hengelo is een boerenbruiloft gevierd, waarop meer dan 1000 personen genoodigd waren. Voor deze gelegenheid moesten er 3500 broodjes met ham en vleesch klaargemaakt worden. Een zwak geslacht) Uit het jaar verslag over 1907 van den toestand der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden blijkt o. a., dat van de 866 jóngens, die zich voor den dienst aanmeldden, niet minder dan 508 werden afgekeurd, d. i. ongeveer 70 pCt., zoodat van de honderd knapen, die zich in 's lands zeedienst wilden begeven, slechts 30 daarvoor physiek geschikt geacht werden. Over het plotseling overlijden van den te Tilburg welbekenden M. K. meldt de N. Tilb. Ctr.: Toen de vorige week Dinsdagavond K. smoordronken langs den weg op den Beekschen dijk lag, koos de straatjeugd hem tot mikpunt van hare baldadigheid, en wierp hem met steenen, Dit duurde totdat een viertal 18-jarige knapen den dronkaard op zijn verlangen naar de in de nabijheid liggende herberg van De Kort geleidden. Hier binnen getreden, trakteerde K., geheel uit eigen beweging, zijn helpers op een glas bier en vroeg voor zichzelf jenever. Uithoofde echter van den verre- gaanden staat van dronkenschap, waarin de vrager verkeerde, gaf de waardin hem water. K. betaalde onmiddellijk het ge heele verteer, zonder daartoe in het minst te moeten worden aangespoord. Nadat de vier jongelui waren heengegaan, begon vrouw De Kort het gezelschap van haar gast te vervelen. Ze nam hem daarom bij een arm en zette hem buiten de deur. Dronkenschap belette K. echter te staan, en zoo viel hij hier neer met zijn hoofd op de steenen. Toen De Kort thuiskwam, vond hij den dronkaard, dien hij opnam en aan den overkant van den weg in het gras neerlegde. En op dezelfde plaats vond men hem 's morgens dood. Dat de beide echtelieden De Kort her haaldelijk door de politie ondervraagd zijn, ligt voor de hand. Van een arrestatie is echter hoegenaamd geen sprake. - Een ongehoord schandaal! Onder dit opschrift ontving de Tel. het volgende vlammende protest: In den winkel der Visch-compagnie, Vijzelstraat, hoek Reguliersdwarsstraat (Am sterdam) kan men bij een schaaltje met groote letters lezen: „Levend gebakken paling". De moten zien er ook geheel anders uit en men rilt, als men een oogenblik aan de bewerking denkt. Schande voor hem, die ze te koop aan biedt. Driewerf schande voor hem of haar, die ze koopt! En er bij den lunch of aan het diner lachende en pratende de tanden inzet en er aan smult. Als ik het niet met eigen oogen gelezen en gezien had, zou ik dengeen, die het mij vertelde, voor een leugenaar uitkrijten! Dit is, eilacie! nu twintigste-eeuwsche beschaving! Terecht schreef eens ds. Laurillard: Was het dier In 't gebruiken van woorden Met ons menschen, gesteld op één lijn, 'kDcnk, dat vaak, waar wij dierlijk vermelden, Zjjn verachtingswoord Mensch'lijk zou zijn. Men schaamt zich bijkans Mensch te heeten. Bij den burgemeester van Den Dungen en St.-Michiels-Gestel werd, aldus vertelt de 's-H. Crt., aangifte gedaan, dat op het buitengoed van den heer Van Gullick „Hemelrijk" te St.-Michiels-Gestel, diefstal was gepleegd. Ontvreemd waren een hoeveelheid zilveren voorwerpen, lepels en vorken, alsmede 5 k 6 gulden. De burgemeester en diens politie-beambten begaven zich op onderzoek. Na een onver moeid en langdurig onderzoek mocht het den veldwachter gelukken, gistermorgen een gedeelte van het gestolen zilver te 's-Hertogenbosch op te sporen en in beslag te nemen, alsmede den verdachte, die door de hulp der gemeente-politie te 's-Hertogen- bosch werd gevangen genomen. Hij is zwaar geboeid, tot nader onderzoek, mede naar Den Dungen genomen en zal ter beschikking worden gesteld van den heer officier van justitie. De verdachte, A. D. deR. wonende te 's-Hertogenbosch, is een welbekende der justitie. In ons land hebben we de doodstraf niet, maar er zijn er, die er om roepen. Echter, hun aantal is niet zoo groot, dat het reeds in den eerstkomenden tijd een „brandende kwestie" worden zal. In Frankrijk is dat anders. Daar wordt na eiken gruwelmoord om weder-toepassing van de doodstraf geroepen. Maar ook die roepers hebben nog geen meerderheid kunnen vinden. En in Rusland, waar men de doodstraf heeft, waar men vooral in de laatste jaren dadelijk klaar is met hangen of dood schieten, laten zich stemmen hooren, die ernstig waarschuwendat de doodstraf een natie hoe langer hoe meer doet terug glijden naar den staat van barbaarschheid. Tot die roependen, die het oor der wereld hebben, behoort ook Tolstoj, wiens 80en verjaardag men eerlang vieren zal. „Ik k&n niet langer zwijgen, ik moet spreken!" zoo roept hij uit in een reeks van groote bladen van vele landen. „Is er verderfelijker opvoedmiddel voor een volk dan de doodstraf? Het volk raakt met die terechtstellingen op den duur zóó ver trouwd, dat het het leven van een mensch minder tellen gaat. Nu de regeering den doodslag als middel om tot zijn doel te geraken in toepaseing brengt, gaan vele ongelukkigen, door de regeering bedorven, diefstal, roof, marteling, moord als zeer gewone, den mensch eigen [handelingen beschouwen. Men zegt, dat de orde en de vrede zóó hersteld moeten worden. Maar het is de geest van het volk, waaruit orde en vrede moeten voortkomen. En al doodt gij het tiende deel van het Russische volk, dan zal nog de geest van het overschot niet wezen als gij wenscht. De regeerders zeggen, dat de revoluti onairen beginnen, en dat de afschuwelijke misdaden der revolutionairen alleen door onverbiddelijke maatregelen, door bloed, beteugeld kunnen worden. Gij mannen van rijperen leeftijd! zegt Tolstoj, gij die over anderen beveelt, gij die den Christelijken godsdienst belijdt, gij roept als kinderen, die aan het vechten raken: Wij zijn niet begonnen, maar zijl Dat is het beste wat gij weet te zeggen, gij, die u de rol van wetgevers en leiders aanmatigt. Wat voor menschen zijt gij toch, gij die als God erkent, hem die uitdrukke lijk heeft verboden niet alleen den moord onder eiken vorm, maar zelfs den toorn tegen den naaste". Tolstoj laat er op volgen: „Ik schrijf deze regelen, en ik zal ze met alle mid delen, waarover ik beschik, verspreiden, in Rusland en daar buiten, zoodat er één van tweeën gebeurt: óf men maakt een einde aan die onmenschelijke daden, óf ik zal er geen deel meer aan hebben. In de gevangenis gezet, zal ik zeer stellig het gevoel hebben, dat die gruwelen niet meer in mijn belang geschieden. Misschien zelfs maar dat zou zoo schoon zijn, dat ik nauwelijks een dergelijk geluk mag droomen zal men ook mij, evenals aan die twintig of twaalf boeren, een muts opzetten en een zak over het hoofd doen, en mij van een bank afstooten, zoodat ik door mijn eigen gewicht het zorgvuldig gezeepte touw om mijn ouden hals vast- trek". En dan richt Tolstoj zich tot a1 wie aan die terechtstellingen meedoen, van hoog tot laag, en wijst hen er op, dat ze boven alles mensch moeten zijn, „mensch, wien het heden gegeven is de wereld, Gods schepping aan te zien, en die mor gen niet zal zijn". Ds. Brook, president van den Natio- nalen Raad van Vrije Evangelische kerken, heeft zich in een te Soulhport gehouden preek uitgelaten over het manifest van Tolstoï: „Wij kunnen niet zwijgen". We .kunnen, zeide de predikant op zijn beurt, zulk een beroep niet langer onbe antwoord laten. De tsaar en zijn raadgevers zullen eenmaal voor den Rechter van de gansche wereld zich over al het ten onrechte ver goten bloed moeten verantwoorden. Wij echter, lieden van de vrije kerk, die de helft van de Christelijke gemeenten van Engeland vertegenwoordigen, kunnen slechts onze afkeuring, onzen afschuw over deze onmcnschelijkheden tot uiting brengen. Moge de groote Koning der Koningen geven, dat de aangroeiende verontwaardi ging der beschaafde wereld als een vlam ten hemel laaie, dat ze doordringe in de duistere hoeken van de Russische bureau cratie, en de heerschers dwinge, een eind te maken aan deze reeks vreeselljke wreedhedtn. Een echtscheidingsproces, dat wel bizondere vermelding verdient, heeft in Engeland plaats gehad. Een man wilde scheiden, omdat zijn vrouw zich schminkte. Hij beweerde, dat zijn vrouw hem op deze wijze reeds bij 't huwelijk bedrogen had, want het gezicht, dat zij hem getoond had, w is niel haar eigen geweest. Een vrouw echter, die met haar gelaat loog, was ook tot andere leugens in staat. Tot zoover was de zaak niet bizonder merk waardig, merkwaardig werd zij eerst door het oordeel van den rechter, die de klacht van den man gegrond achtte, en aan de hand van een wet, die zeker al 250 jaar oud is, en waaraan geen mensch meer gedacht had, de scheiding uitsprak. De wet stamt uit den tijd van Karei II, en verklaart, dat vrouwen van iederen leeftijd, iederen stand en ieder beroep, die één der mannelijke onderdanen van Zijne Majesteit door essenzen, schminken, cosmetieke middelen, valsche tanden en haren enz., tot een huwelijk verleidenvolgens de voor toovenaars en heksen g:ldende wet minder deed men het toen niet gestraft zullen worden, en dA het huwelijk van nul en geene waarde zal zijn. Een wijze wetgever. In de Comédie Fran^aise te Parijs heeft Mme Delvair, die de titelrol vervulde in Victor Hugo's drama „Marion Delorme", in het 4e bedrijf het ongeluk gehad van plotseling haar rol geheel te vergeten. Hare medespelers moesten al hunne scherpzinnigheid aanwenden om te kuqnen doorspelen, tot het scherm viel. Achter de coulissen deed men al het mogelijke om de actrice, die natuurlijk zeer ontdaan was, tot kalmte te brengen. Maar het was onmogelijk het geval te verklaren. Mme Delvair wist niets anders te zeggen, dan dat zij niets meer wist. Op een dakkamertje aan de rue des Rigoles woonde sinds eenigen tijd een* jonge man, diebzich Léon Jentault noemde. Zijn beroep was niet bekend en hij ging zelden uit. Gewoonlijk kwam hij des

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 6