ZIEltlKZEËSOHE Zaterdag 25 Juli 1908. Tweede Blad. C o u ran t). NIEUWSTIJDINGEN. (25 i e r i Is. zeesohe Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG cn ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8646. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. AdvertentiSnvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. i. DE LOOZE, Hoek Schuilhaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. IMDIE. Donderdag 11 Juni is te Djokdjakarta overleden pangeran Ario Soerjo Mataram, zoon van wijlen Sultan VI cn oudste broeder van den tegenwoordigen sultan. Pangeran Mataram was bekend om zijn uitgebreide kennis van de inlandsche geschiedenis van af de oudste tijden cn stond om zijn groote geleerdheid bij de beschaafde inlandsche wereld in hoog aanzien, schrijft Mataram, aan welk blad wij dit bericht ontleenen. De overledene is jaren lang verbannen geweest naar één der eilanden in den Indischen Archipel. Tijdens de regeering van zijn vader heeft hij zich diens onge noegen op den hals gehaald, omdat hij partij koos voor pangeran Mohamat, den wettigen troon-pretendenthij moest op bevel van het gouvernement het hof verlaten. Eerst lang na het optreden van zijn broeder als Sultaó VU kreeg hij vergunning, naar Djokja terug te keeren, doch eigenlijke gratie is hem nimmer verleend. Zijn rang als eersten prins van den bloede heeft hij niet meer ingenomen, ook is hij niet hersteld in hef bezit van zijn vorstelijk inkomen, waarop hij voorheen aanspraak had. Hij verscheen wel op hof- feesteji, doch woonde buiten den kraton, den laatsten tijd in de wijk Patook bij zijn zoon, den tegenwoordigen regent-Kota. In den omgang met Europeanen was pangeran Mataram een voorkomend, aangenaam man. De Sumatra-Post ontving den 22en de volgende particuliere berichten uit Padang: Zaterdagmorgen had een botsing plaats tusschen den troep en de bevolking van Loeboekaloeng, op 24 paal afstands van Padang aan de spoorweglijn, nadat de be volking in den nacht het station had open gebroken en den inboedel en de telegraaflijn had vernield en de rails opgebroken. 24 Dooden werden door het spoorwegperso neel begraven, maar men vermoedt dat een grooter aantal door de vluchtende Maleiers werd medegevoerd. Onzerzijds werden in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te Padangpandjang twee schildwachten vermoord. Anders geen verliezen. De twee laatste nachten .gingen zonder botsingen voorbij. In den loop van gisteren en heden werd de telegrafische gemeen schap niet meer gestoord. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd bij Oedjoeng Karang een pedati- voerder vermoord en beroofd; drie ver plachten werden opgevat. Gisteren was de bevolking te Padang zeer onrustig tengevolge van valsche, alarmeerende berichten. De kampoengs langs de spoorlijn van Loeboekaloeng tot Kajoetanan zijn verlaten. In de Boven- en Benedenlanden is het op het oogenblik schijnbaar rustig. Zaterdag werd de assistent-resident van Priaman, J. F. H. van Raadshoven, aan gevallen. Hij schoot twee Maleiers nffet-zijn revolver neer, die beiden gewond ter ver pleging in het militair hospitaal werden opgenomen. CHINA. New-Yorksche bladen hebben nog nadere bizonderheden over de overstrooming in Zuid-China. Een te Kanton benoemde commissie heeft een onderzoek ingesteld. Zij bevond dat de verliezen aan menschen- levens betrekkelijk gering zijn. Maar de materiëele schade is des te aanzienlijker. In het zeer uitgestrekte, door de over strooming geteisterde gebied, is 80 pCt. van den oogst vernield. Bovendien zijn 28,400 lieden van huisvesting beroofd, terwijl een kwartmillioen menschen door hongersnood wordt bedreigd. in muntwaarde uitgedrukt, wordt de omvang der door het water aangerichte schade begroot op 10 milliocn Mexicaan- sche dollars. De toestand in 't geteisterde gebied is dus ellendig, maar zal nog heel wat slechter worden. Vóór dezen herfst de oogst (of wat daarvan nog te redden zal zijn) is binnengehaald, kan aan een verbetering in den staat van zaken niet worden gedacht. De watersnood-commissie heeft mede gedeeld, dat voor hulpbetoon meer dan twee en een half millioen noodig zal zijn. Bovendien zal het herstel der dijken schatten kosten. In China is reeds een half millioen tacls voor de slachtoffers bijeengebracht. PORTUGAL. Het onderzoek naar de voorschotten duurt nog altijd voort. Nu weer ontdekte de commissie, dat ook tal van hoogge- plaatsten belangrijke geldsommen hadden ontvangen uit 's lands schatkist, een generaal o.a. 250.000 francs, gelijkstaande met zijn salaris over 25 jaar. ITALIË. Volgens een bericht uit Rome, worden alle Vaticaansche juwcelen, die geen histo rische waarde hebben, verkocht. Er zijn er voor verscheidene millioenen lire, o. a. de vermaarde diamant, dien de sultan van Turkije aan Leo XIII heeft geschonken. De opbrengst van den verkoop zal ten bate der kerk dienen, vooral in Frankrijk. TURKIJE. Constantinopel, 21 Juli. In de politieke kringen in Turkije wordt thans de door de jong-Turksche beweging geschapen toestand ernstig genoemd. Men zegt daar echter, dat er geen andere gevolgen uit zullen voortvloeien en geeft te kennen, dat men die beweging weldra meester zal zijn. Gisteren meldde een telegram uit Sofia, dat het. Bulgaarsche dorp Ribaru in brand was gestoken en dat daar een aantal in woners was vermoord. Volgens een nieuwe lezing wordt deze euveldaad aan een Grieksche bende ten laste gefegd. Men meldt uit Saloniki: Vier jonge officieren, behoorende tot het Turksche garnizoen Seres, vielen gisteren hun kolonel aan en doodden hem na een schrikkelijk handgemeen, waarin de moordenaars zelf verschillende lichte verwondingen kregen. De kolonel werd gevonden met 32 wonden. De moordenaars ontkwamen. Zij zijn allen lid van de Jong-Turksche partij. Onge twijfeld is de misdaad van poiitieken aard. RUSLAND. Er, is een onderzoek geopend, naar aanleiding van faliooze diefstallen op de stations aan de lijn Moskou—Kasan, waar van ambtenaren worden verdacht. Daarbij komen enorme dingen aan bet licht. De spoorwegambtenaren hadden een soort vereeniging gesticht, om gezamenlijk te stelen en den fiscus te bedriegen. Men slaagde erin, zelfs een heelen trein, met de locomotief erbij, te doen verdwijnen. Midden op het veld werd de trein gestopt, de koopwaren werden uitgeladen en ver volgens weggebracht op karren. Daarna verwisselde men de nummers van de wagens en van de machine en de trein werd leeg naar Moskou teruggestuurd, waar hij werd ontvangen en ingeschreven, als nieuw materiaal. Eerst, doordat de maatschappij aan wie de verdwenen waggons toebehooren, ernstig reclameerde, kreeg men de lucht van den brutalen roof. ZWEDEN. De timmerman Stern, te Malmö gearres teerd, als verdacht een bom te hebben geworpen in het Engelsche schip met werkwilligen, heeft bekend voor zijn euveldaad van te voren dynamiet te hebben gestolen. OUITSCHLAND. In April van het vorig jaar moesten eenige soldaten in de kazerne te Ingolstadt, in Beieren, hout hakken. Het werkje ge schiedde in een vrij donkeren gang en bij den arbeid had één der soldaten, een man die links was, het ongeluk zich den wijs vinger van de rechterhand af te hakken. Zooals men weet, komt het een enkele maal wel voor dat Duitsche dienstplichtigen, om zich van den dienst vrij te maken, zichzelf verminken, en de militaire autori teiten meenden dat hier zich ook een dergelijk geval had voorgedaan en de soldaat dus opzettelijk zich de verminking had toegebracht. Hij kwam voor den krijgs raad, betuigde bij hoog en laag zijn onschuld, maar werd niettemin tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Buiten zichzelven nam de man daarop de vlucht, hij werd echter weer gearresteerd en kreeg nu nog acht maanden extra wegens desertie. Thans echter is in hooger beroep door het Oberkriegsgericht de soldaat vrijge sproken van de zelfverminking, terwijl de straf voor de desertie tot zes maanden is verminderd. BELGIË. Een 49-jarig handelsagent te Schaerbeek scheen sedert eenigen tijd jan zenuwziekte te lijden. Zondagavond ging hij uit met zijn huisgezin. Pas had hij de deur gesloten, of hij bedacht zich en zeide van vest te wilien veranderen. Hij ging weer naar binnen, terwijl zijn vrouw aan de deur bleef wachten. De man begaf zich naar de slaapkamer op de tweede verdieping. De tijd vervloog en de vrouw bleef- vruchteloos wachten. Opeens ging boven een venster open en de vrouw zag een lichaam door de ruimte dwarrelen en met een doffen plof op den grond neerstorten. Van ontroering viel de vrouw in zwijm op het lijk van haar man. De ongelukkige was door het venster gesprongen en op slag gedood. Men kan den zelfmoord niet uitleggen dan door een plotselingen aanval van waanzin. NEDERLAND. Amsterdam, 22 Juli. in een huis op den Binnen-Amstel, waar men gemeubileerde kamers verhuurt, had sedert een tweetal dagen iemand, uit Brazilië afkomstig, zijn intrek genomen. Maandagnacht, kort nadat allen zich te ruste hadden begeven, werden de bewoners gewekt door het inslaan van ruiten en het gerinkinkel van glas, ver gezeld van moord- en brandgeroep. In allerijl kwamen de talrijke bewoners naar beneden stormen en zagen hoe de Bra ziliaan uit alle macht bezig .was de vensters aan de straatzijde in te slaan. Een drietal politie-agenten waren intusschen op het lawaai en hulpgeroep toegesneld- en het gelukte hun, daarin bijgestaan door de hospita en de kostgangers, den aan armen en handen hevig bloedenden Braziliaan tot bedaren te brengen. Volgens diens verklaring had hij kort nadat bij zich te ruste had begeven, de kruk van de slaapkamerdeur zien omdraaien. Hierop zou men de deur eenige malen zoo hevig geforceerd hebben, dat een groote spiegel, welke aan den wand hing, voor over op den grond in gruizelementen was gevallen. Inderdaad lag de spiegel dan ook in stukken op den vloer. Op dat oogenblik was de bewoner klaar wakker geworden, zijn bed uitgesprongen en had hij door het inslaan der ruiten alarm gemaakt. De drie agenten, door de bewoners geëscorteerd, ondernamen onmiddellijk een tocht door het geheele huis, doorzochten alle hoekjes en gaatjes, intusschen zonder eenig resultaat; de dieven waren, indien zij er wel ooit geweest waren, gevlogen. De man weigerde nog zelfs één nacht in het „spookhuis" te vertoeven en zocht dan ook een ander heenkomen. Utrecht, 22 Juli. Ter gelegenheid van de kermis schijnt in deze stad een bekwame zakkenrollersbende zich op te houden. Maandagavond werd op het Vreeburg een heer gewaar, dat men bezig was zijn zakken te doorzoeken. Hij greep onmiddel lijk naar den achterzak van zijn broek, terwijl hij zich omdraaide en gewaar werd, dat twee personen zich haastig verwijderden. De politie werd van het geval in kennis gesteld en ging op onderzoek uit. Vrij spoedig had men het tweetal, dat vreemdelingen bleken te zijn, te pakken. Op hen werd een groot bedrag aan geld gevonden. Uit het verder ingestelde onderzoek bleek, dat men hier te doen had met een inter nationale bende van zakkenrollers, die op zeer sluwe wijze te werk gingen, en ver moedelijk naar hier zijn gekomen, om tijdens de kermis 'n goeden slag tejdaan. Beiden werden gearresteerd en naar het bureau aan de Ganzenmarkt overgebracht. Men vond daar bij de fouilleering op hen verschillende klein opgevouwen bank- billetten, waaronder ook één van f 25. Toevallig was juist Zondagavond aangifte gedaan, dat een biljet van deze waarde van een heer, die de kermis bezocht, gerold was. 's-Gravenhage, 22 Juli. Hoe de ter zake van de verduistering van ruim f 21.000 ten nadeele eener hypotheekbank alhier gearresteerde kantoorlooper' een lijfrente van f 20.000 heeft kunnen sluiten zonder argwaan te wekken, is thans opge helderd. Hij heeft het wapen en stempel, voor komende op zijn geboorteacte, laten na maken en afdrukken op een formulier uittreksel uit den burgerlijken stand zijner geboorteplaats. Dat formulier heeft hij ingevuld met den datum zijner geboorte en met den naam Ernst Otto Dufraigne, waarna hij de op het echte stuk voor komende handteekeningen op het valsche nateekende. Dat stuk is door hem overgelegd aan de Maatschappij, bij wie hij de lijfrente sloot. De gemeenteraad nam in behandeling het afwijzend praï-advles op de motie- Ter Laan om den Prins der Nederlanden aan tc slaan in den hoofdelijken omslag. De heer Ter Laan meende, dat een ver zuim moest worden goedgemaakt. Of de Koningin wel vrij was van gemeentelijke belasting, liet hij In het midden, doch de Prins viel zeer stellig in de termen van aanslag in den hoofdelijken omslag, als hoofd van het gezin. Dat Z. K. H. niet was aangeslagen in het personeel deed er niet toe; de verordening kende in dat geval schatting. Spreker vroeg tegenover de redeneering van B. en W., dat de Prins in het paleis woont, doch het niet bewoont, eenvoudig toepassing der ver ordening. De heer Bik achtte de verordening door B. en W. juist toegepast. De Prins be woonde inderdaad het paleis niet, doch woonde er, omdat hij de Gemaal is der Koningin, aan wien een bepaalde woning ter bewoning is aangewezen. Wethouder Simons verweet den heer Ter Laan, dat hij de verordening niet juist opvatte. Trouwens, waar belasting herziening in uitzicht stond, zou de verordening dit jaar vermoedelijk voor het laatst werken en had men weinig zin meer op een veranderde toepassing alleen voor het jaar 1908 aan te sturen. Na repliek waartusschen de heer Warreke opmerkte, dat het hoofd der Vorstelijke echtverbintenis niet kon worden aangeslagen in het personeel en dus Haar Gemaal niet in den hoofdelijken omslag, omdat zijn positie door andere rechts verhoudingen werd beheersctit dan die van andere echtgenooten werd de motie-Ter Laan verworpen met algemeene stemmen, behalve die van de heeren Ter Laan en Hoejenbos. In de in aantocht zijnde inkomsten belasting zal men Z. K. H. wel aanslaan, deelde de Wethouder van Financiën mede. De heer Ter Laan kan dus gerust zijn De Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, de heer Talma, heeft te Londen een onderzoek doen instellen naar de werking der wettelijke bepalingen, die in den nacht van Zaterdag op Zondag nachtarbeid in bakkerijen verbieden. Rotterdam, 23 Juli. Een weduwe alhier, wier zoon longlijder is, heeft van H. M. de Koningin bericht ontvangen, dat H. M. de verpleging van dien zoon te Hellen- doorn voor Hare rekening neemt, zoomede de reiskosten daarheen. Een stoker, die te Ostende was afge monsterd, verdwaalde Zondagnacht in een logement in de Doelenstraat alhier. Hij werd daar beroofd van 100 fres., 4 gouden 20 Markstukken en een gouden dasspeld en daarna op straat geworpen. In een gisterenmiddag alhier gehouden huishoudelijke vergadering van den Machi nisten- en Stokershond is besloten, den door het conflict voor de machinisten cn stokers in het levèn geroepen minder gunstigen toestand in aanmerking genomen, voor zooveel dezen Bond aangaat het conflict op te heffen. Getracht zal wprden, de werkloos ge worden machinisten en stokers, waar dit eenigszins mogeüjk'is, weder op hun oude plaatsen aan boord te krijgen. Ook te Dordrecht is door de afdee- ling van den Bond van Machinisten en Stokers besloten tot opheffing van de staking op de booten van den Rijnsleep- vaartdienst. De beruchte inbrekers S. M. en J. L., die thans gedetineerd zijn in het huis van bewaring alhier, verdacht van de diefstallen op den Eendrachtsweg en in de Chrispijn- laan, hebben thans bekend ook den diefstal gepleegd ie hebben in het pandjeshuis van J. Soest, aan de Mauritsstraat, waar zij zich meester maakten van 250 horloges. Deze horloges hebben zij gedeeltelijk beleend in verschillende andere pandjes hulzen en ten deele weggeworpen in verschillende grachten te Amsterdam. Een zestal werd nög in beslag genomen ten huize hunner vrouwen. Op last van de justitie zullen de grachten nu worden afgedregd. Een aardig kar weitje Oude-Tonge, 22 Juli. Bij de verkiezing van een I'd van den gemeenteraad in de plaats van den overleden burgemeester J. van Schouwen werd gekozen de heer P. van Schouwen, candidaat van de vrij zinnigen, met 192 stemmen, terwijl de candidaat van de kath. en antirevolution- nalre partij, de heer G. Heestermans, 109 stemmen op zich vereenigde. De raad blijft dus samengesteld zooals hij was: 6 vrijzinnigen en één antirevolutionnair. Het is daarom in het belang van onze gemeente te hopen, dat de regeering een burgemeester zal benoemen in overeen stemming met de richting van de grootste meerderheid der bevolking. RECHTSZ AKE N. Dinsdagmiddag is naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht J. R., 39 jaar, vroeger te IJzendijke woonachtig, verdacht van zich in 1906 in België, ten nadeele van eenige suikerfabrikanten, aan belangrijke verduistering van gelden te hebben schuldig gemaakt. Door het openbaar ministerie bij de Amsterdamsche rechtbank werd Dinsdag tegen een man wegens landlooperij 12 dagen hechtenis geëischt, onder aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis door gebracht, die reeds 6 weken bedroeg. Dc zaak van Margaretha Führopp (Duitsche Greet) kwam Dinsdag weder voor de Haagsche rechtbank, doch werd op verzoek van advocaat La man Trip, verdaagd tot 28 dezer. Van een agent en een kwartjesvinder. Toen in Den Haag voor het eerst de politie-agenten te fiets verschenen en een soort rijwiel-brigade vormden, werd al spoedig, als grap, een rijmpje gemaakt met deze twee regels er in: En is de dief nu heel erg piender Dan fietst-ie harder dan de diender Met een klein hoewel voor de dicht maat nog al lastig verschil kon men dit versje toepasselijk verklaren op een rijwielwedstrijd, waarvan ter terechtzitting van het kantongerecht bleek, tusschen een agent en een kwartjesvinder. Men weet, dat de politie tegenwoordig de heeren Bauernfanger, waar zij zich ook maar vertoonen, naarstig op de hielen ?it en zulks in den waren zin des woords, want waar die heeren van hartenaas en klaverboer ook worden opgemerkt, dadelijk sluit een agent zich ongevraagd bij hen aan; en zelfs als zij te fiets zijn is dit vaak geen beletsel voor den politieman, die zelf een fiets bij zich heeft, en hen na-pedelt. De politie-agenf, die heden als ver balisant verscheen, had zulk een kwartjes vinder in het Bosch in de gaten gekregen. Maar de man van het kwartjesgeld had dra niet gezien, dat hij opgemerkt was of hij sportte, dat 't een lieve lust was, en verdween uit het gezicht. Maar de agent beslist één, die bij de Olympische spelen in Londen geen slecht figuur als wielrenner zou hebben gemaakt gaf 'm ook 'n zetje en zoo Teden de heeren een poosje zoowat 'n snelheid van 35 K.M., zoodat de achtervolger den achtervolgde aldra achterop kwam. Maar laatstgenoemde kwam op een zeker punt zoo snel 'n hoek omrijden, dat een andere fietsrijder zoo gauw moest uitwijken, dat hij van z'n stalen ros viel. En door dat voorval had de agent den kwartjesvinder alleraardigst in zijn macht, want toen maakte hij tegen hem proces-verbaal op wegens het zoodanig

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 5