ZIERIKZEËSCIIE NIEUWSBODE. Zaterdag 25 Juli 1908. NIEUWSTIJDINGEN. (25 i e r i ls_ z e e s c h. e C o u r a n t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1 1,60. 63ste JAARGANG. No. 8646. Uitgever-Hoofdredacteur s A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. AdvertentiSnvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat, uit twee bladen. Gevonden op den openbaren weg: Een zakdoek. Sleutels. Band van een vrouwenrok. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. in deze maand moet de helft van den Hoofdelijken Omslag over 1908 betaald worden. HERSTEMMING fer verkiezing van één lid van den Gemeenteraad van Zierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat, aangezien bij de op heden plaats gehad hebbende stemming ter verkiezing van een lid van den Raad dezer gemeente, geen der candidaten de volstrekte meerderheid van stemmen heeft verkregen, op Dinsdag den 4 Augustus e.k. eene herstemming zal plaats hebben tusschen de heeren: W, DU CLAUX «ii Mr. D. ENGELBERT8, die de meeste stemmen op zich hebben vereenigd. Zierikzee, den t24 Juli 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MÖOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNF.LLEN, Secretaris. AMERIKA. Uit New-York wordt melding gemaakt van het bootje, waarmede de onverschrokken kapitein Oeorge W. Johnson een langdurige zeereis heeft gemaakt. Er is hierbij geen sprake van een gewone roeiboot van hout, maar van een nieuwe vinding, n.l. een bootje van papier. Het schuitje bestaat uit een geraamte van licht hout, waarover dan stuk voor stuk oude couranten waren geplakt, zoo dik,, dat ze een soliden, water dichten bootwand vormden. Op 6 Mei was Johnson met dit vreemde scheepje van St.-Augustin in Florida ver trokken en op den lsten Juni bereikte hij na een reis van meer dan 250 K.M. Savanna in Georgia. Daar moest hij eenige dagen wegens ziekte te bed liggen, gevolg van het drinken van bedorven water op een eenzaam eiland. Toen hij hersteld was vermeed hij de gevaarlijke Kaap Hatteras, maar te Norfolk, aan de kust van Virginia, beklom hij weer zijn courantenschip en begon toen zijn tocht naar het 420 K.M. verwijderde New-York. Op 12 Juli heeft hij het doel van zijn reis bereikt. Het bootje heeft een lengte van 6| M. Om de stevigheid te bevorderen zijn er een aantal dwarsbanken aangebracht. Johnson vertelt dat hij in 't geheel wel 300 groote Amerikaansche dagbladen heeft gebruikt om zijn boot te plakken. Chicago, 22 Juli. Het ommegaand Hof van Appèl heeft het vonnis vernietigd, waarbij rechter Landis op 3 Aug. 1907 de Standard Oil Company met 29 millioen dollars heeft beboet wegens ontduiking n de wet, waarbij het aannemen van Ut wordt verboden. De zaak moet nu pnieuw behandeld worden. ITALIË. De Italiaansche oud-minister en ontslagen gevangene Nasi is bij zijn aankomst te Napels door een menigte van lOOOmenschen met gejuich ontvangen en naar zijn hotel gebracht. Eenige geestdriftige jongelieden beproefden zelfs de paarden van zijn rijtuig af te spannen. Op het balkon van het hotel hield Nasi een zeer toegejuichte toespraak, waarin hij hulde bracht aan den „geest van het Zuiden" en de „ziel van Sicilië", die zich ook te Napels deed gevoelen. „Ik ben altijd met u", riep hij uit, „en gij zijt met mij!" Uit Trapani waren 800 voorname amb tenaren en burgers met vlaggen en muziek gekomen om Nasi af te halen, die zich per scheepsgelegenheid naar Trapani begaf. TURKIJE. Constantinopel, 21 Juli. De majoor Miazi heeft tot de Bulgaarsche, Grieksche en Servische bewoners van het district Ochrida een oproeping gericht, waarin de vrijzinnige en vredelievende denkbeelden van de Jong-Turksche organisatie worden uiteengezet en waarbij de christelijke be volking wordt uitgenoodigd af te zien van de oude separistisclie neigingen, alsmede te arbeiden voor het eigen land en niet voor vreemde landen. Een der door de Joug-Tnrksche organisatie nagestreefde doeleinden is ook, om aan elke nationali teit vrijheid te schenken. Miazi noodigt de benden van alle nati onaliteiten uit, zich bij hem aan te melden met het oog op een gemeenschappelijk optreden. Indien de benden daaraan niet voldoen, zullen zij onmiddellijk het land moeten verlaten. Hij eindigt met te zeggen, dat hij zonder mededoogen allen zal doen ophangen, die zich niet zullen onderwerpen na van den inhoud dezer oproeping kennis genomen te hebben. 22 Juli. Volgens consulaire berichten zijn de beide majoors in de kazerne van Monasfir en de kolonel der artillerie in Serres vermoord, omdat zij door de Jong- Tnrken werden beschuldigd spionnen van de regeering in Constantinopel te zijn. Alle Jong-Turksche officieren hebben be sloten de spionnen onbarmhartig te ver volgen. De consulaire berichten spreken cr verbazing over uit, dat zoo snel een overeenstemming tusschen de Jong-Turken over geheel Macedonië tot stand gekomen is. RUSLAND. St.-Petersburg, 22 Juli. Uit Tabris wordt gemeld, dat de sjah een afdeeling cavalerie, alsmede 700 ruiters, die vroeger tot de roovcrbendcu behoorden, daarheen gezonden heeft om een einde aan de revolutie te maken. Tegen den Russischen consul Pochitonow worden heftige be dreigingen geuit, waarin hem elke inmenging verboden wordt, in het gisteren geleverde gevecht is de zoon van Rachim Khan gedood. Vanmorgen vroeg heeft trompetgeschal de bevolking naar de moskee opgeroepen en naar (Je versterkte stellingen. De strijd begon opnieuw. ENGELAND. Londen, 23 Juli. Volgens een bericht uit Berlijn aan de Daily Telegr. 20u koning Eduard met keizer Wilhelm op 11 Augustus een ontmoeting hebben te Cron- berg. FRANKRIJK. President Fallières heeft hartelijk af scheid genomen van de koninklijke familie in Denemarken en is naar Stock holm vertrokken. Natuurlijk houden alle bladen nog beschouwingen over de politieke beteekenis van het bezoek. De Temps brengt in herinnering, welk aandeel wijlen koning Christiaan IX heeft gehad aan het tot stand brengen van het Fransch- Russische Verbond. Denemarken heeft aItijd een politiek van pracfische neutraliteit gevoerd en is daarbij met Rusland, Engeland en Frankrijk op goeden voet gebleven. Het dubbele contract met St.- Petersburg, Londen en Parijs aan den éénen kant en Berlijn aan de andere zijde heeft onlangs uitdrukking gevonden in de overeenkomsten betreffende Oostzee en Noordzee, conventies welke, door hét status quo te waarborgen, wel Denemarkens nederlagen van 1864 hebben bezegeld, maar voor zijn toekomst een waarborg van veiligheid zijn. Volgens de Figaro zal de koning van Zweden binnen drie maanden een tegen bezoek brengen aan Parijs. De socialistische afgevaardigde Sembat bepleit in de Humanité een entente cordiale tusschen Frankrijk en Duitschland. Hij betreurt, dat er van een ontmoeting tusschen keizer Wilhelm en president Fallières niets komt, want die ontmoeting zou van veel meer beteekenis zijn dan alle overige reizen van den president. BELGIË. Brussel, 22 Juli. De Irulépendance noemt het bericht van een aanslag op den koning beslist onjuist. Gent, 23 Juli. Het hof van appèl ver nietigde het vonnis van het gerechtshof te Brugge, gewezen tegen Marquet, houder van de speelzaal te Ostende, waarbij Marquet tot gevangenisstraf was veroordeeld. Opnieuw recht doende, veroordeelde het hof Marquet tot drie geldboeten van 3000 francs, subsidiair 3 maanden hechtenis. NEDERLALB. Culemborg, 23 juli. deze gemeente is de heer L. H. van E. door den bliksem geraakt aan zijn borst. Hij lijdt hevige pijnen. Daarbij heeft zich, naar Het Volk mede deelt, het volgende merkwaardige feit voorgedaan: op den rug van v. E. heeft de bliksem gefotografeerd een boomtak met bladeren! Krimpen a/d. Lek, 22 Juli. Beducht voor een regenbui wilde de landbouwer D. de Ruijter, alhier, meh grooten haast zijn te veld staand hooi binnenhalen. Toen hij echter met een voer hooi van de stoep wilde rijden, nam bij zijn draai te kort en tuimelde met den heelen boel van den dijk en werd H. van Krimpen onder het hooi bedolven. Met den meesten spoed werd het hooi weggehaald, teneinde Van Krimpen voor stikken te behoeden. Bewusteloos kwam de man voor den dag, toch mocht het gelukken de levens geesten weder op te wekken. Utrecht, 23 Juli. Na veel moeite is het der Delftsche politic mogen gelukken op de kermis alhier de ouders op te sporen van den jongen, die onlangs te Delft vergeten werd mede te nemen en daar rondzwierf. Hoewel de jongen heel begrijpelijk liever te Delft bleef, is hij toch naar Utrecht moeten gebracht worden. Gisterenmorgen vroeg zijn door de politie alhier twee lijken opgevischt; één in den Maliesingel hot lijk van den 24-jarigen koetsier W. C,kv/onende Celle- broederstraat en één in de Ridder schapvaart het lijk van L. W., een gepensionneerd O.-l. militair, wonende Lamstraat. Vermoedelijk zijn zc in de duisternis te water geraakt. 's-Gravenhage, 23 Juli. Tot presidente van den Ned. Bond voor Vrouwe«tktes4 recht is gekozen mevr. W. Wijuaendts Francken-Dyserinck alhier. In tegenwoordigheid van een talrijk publiek, bestaande uit de leden der rechter lijke macht, balie en andere belangstellen den, waaronder een groot aantal dames, had Donderdag alhier de installatie plaats van mr. J. F. van der Lek de Clercq als raadsheer in het gerechtshof alhier, bij monde van 's hofs president, mr. J. J. van Geuns. Procur.-gen., mr. R. Th. Bijleveld, deed het gebruikelijk requisitoir voorafgaan door gevoelvolle woorden aan de nagedachtenis van den overleden raadsheer, mr.' P. A. J. Bouvin, wiens plaats thans door mr. v. d. Lek de Clercq staat te worden vervuld. Groot was de verslagenheid toen de dood mr. Bouvin ontrukte aan zijn gezin, zijn vrienden en zijn werkkring, welken hij op zoo'n uitnemende wijze vervulde; in voort durende dankbare herinnering zal hij bij 's hofs parket voortleven. Mede namens den adv.-gen. heette mr. Bijleveld den benoemden raadsheer hartelijk welkom in zijn nieuwe betrekking, welke benoe ming het parket met groote ingenomenheid had vernomen. Mr. J. J. van Geuns hield nu de in- stalfatierede, waarbij hij in de eerste plaats herdacht de groote verdiensten van mr. Bouvin in zijn ambtelijk leven en daar buiten. In 1868 te Utrecht gepromoveerd, vestigde hij zich als advocaat te Zierikzee, zijn geboorteland, reeds in 1869 vereenigde hij daarmede het leeraarsambt in de Staats wetenschappen aan de H. B. S. aldaar; 3 jaar later, 26 jaar oud, werd hij kanton rechter te Zierikzee, in 1875 rechter te Rotterdam, tot 1901, de laatste 9 jaar als vice-president dier rechtbank; In 1901 werd mr. Bouvin door den tegenwoordigen president als raadsheer in het hof geïn stalleerd. De benoeming van mr. v. d. Lek de Clercq als zijn opvolger was het hof zeer welkom; ook mr. Van der Lek de Clercq is uit Zierikzee geboortig, alwaar hij nog vóór zijn promotie, te Leiden in 1883 tot doctor in de rechts- en staats wetenschappen, het ambt van gemeente secretaris bekleedde en van 1887—1890 tevens dat van rechter-plaatsvervanger in de rechtbank aldaar. Ook mr. Van der Lek de Clercq was eenige jaren rechter te Rotterdam, eerst van 1890 f893 subst.- griffier aldaar, daarna tot 1900 rechter, tot hij in dat jaar als zoodanig overging in de Haagsche rechtbank. Hij is de eerste in het hof, die in het bezit is der twee doctorstitels. „De Eerste Kamer der Staten-Generaal", zoo sprak de president verder tot mr. v. d. Lek de Clercq, „is heden met de achter- standsontwerpen bezig; en de beslissing ls wellicht reeds gevallen. Gij hebt dien achterstand bij de rechtbank aanschouwd en daartegen geworsteld en gestreden. Hopen wij, dat de hoognoodige vermeer dering van personeel bij de rechtbanken ie 's-Gravenhage en te Rotterdam, om aan het te lang achterwege blijven van behan deling een einde te maken, zeer spoedig tot vervulling moge komen. Wij Tekenen op uwe krachtige medewerking om aan steeds dreigenden achterstand, welke in ons college alleen door de wilskracht en inspanning der leden is kunnen voorkomen worden, voortdurend het hoofd te mogen bieden". Rotterdam, 23 Juli. Aan de Nassau- haven, Oostzijde, zijn een machinist en een stoker van de Rijnsleepboot „Lotos", die de vorige week ter vervanging van stakers waren aangenomen, mishandeld. De stoker D. werd op den grond geworpen, terwijl de machinist een paar stukken hout naar het hoofd kreeg. De stoker wist een dreigend gebaar met zijn revolver te maken, waarop de aanvallers, ontslagen stokers, 't op een loopen zetten. In den afgeloopen nacht werd alhier, in de 2e Middelandstraat, de heer K. P, S inspecteur eener levensverzekerings-maat- schappij tc Antwerpen, bewusteloos aan getroffen. 11 ij scheen aan een huisaangescheld te hebben. Vermoedelijk is deze heer met een hard voorwerp op het hoofd geslagen. Per brancard is hij door de politie naar het Gasthuis vervoerd. Van verschillende winkeliers en kramers kwamen bij den gemeenteraad adressen in, oni, evenals voorheen, ge durende de maand Augustus, of een ge deelte daarvan, met hunne kramen of uitstallingen een gedeelte van de openbare straat te mogen innemen. Burgem. en Weth. adviseeren die adressen ter afdoening in hunne handen te stellen. Burgem. en Weth. deelen mede, dat zij deze en vroeger ingekomen adressen ge toetst hebben aan het jongste raadsbesluit, dat volgens dit besluit, alsnog gunstig kan worden beschikt op de verzoeken van Rolterdamsche kramers, die reeds vroeger vergunning hadden, ook na de kermis nog eenigen tijd met hun kramen op den openbaren weg te staan en waarvan enkelen tot de adressanten behooren. Wordt door dezen alsnog een verzoek tot het verkrijgen van een staanplaats in gediend, dan zal in het geheel vergunning kunnen gegeven worden voor het plaatsen van: 1 poffertjeskraam, 5 wafelkramen, 17 palingkramen, 22 roomijswagens, 13 fruit- wagens, 2 mosselwagens, 2 wagens met gerookte visch en 1 limonadewagen. Op alle andere aanvragen te dezer zake zal naar de redactie van het besluit af wijzend moeten worden beschikt. Dinteloord. Dinsdagnamiddag j.l. ont stond er een begin van brand in de woonkamer van den landbouwer A. Bierens. Een brandend theelichtje was op de tafel omgevallen, waardoor al spoedig tafelkleed en vervolgens behangsel, raam en gordijnen vlam hadden gevat. Gelukkig werd het onheil spoedig door den huisheer ontdekt, die door de dichte rookwolken heen zijn dochtertje, dat in hetzelfde vertrek lag te slapen, in veiligheid wist te brengen, waarna de brand ook weldra met behulp der overige huisgenooten was gebluscht. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 24 Juli. Bij de heden ge houden stemming voor een lid van den gemeenteraad, werden uitgebracht 738 stemmen, waarvan 25 stemmen van on waarde waren, zoodat het aantal geldige stemmen 713 bedroeg. Hiervan verkreeg de heer P. J. Boone 150 stemmen, de heer W. du Claux 234 stemmen en de heer mr. D. Engelberts 329 stemmenzoodat een herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren mr. D. Engelberts en W. du Claux. In district I werden uitgebracht 314 stemmen, waarvan 13 stemmen van on waarde, zoodat het aantal geldige stemmen 301 bedroeg. Hiervan verkreeg de heer P. J. Boone 61 stemmen, de heer W. du Claux 110 stemmen en de heer mr. D. Engelberts 130 stemmen. In district II werden uitgebracht 424 stemmen, waarvan 12 van onwaarde waren, zoodat het aantal geldige stemmen 412 bedroeg. Hiervan verkregen de heer P. J. Boone 89 stemmen, de heer W. du Claux 124 stemmen en de heer mr. D. Engelberts 199 stemmen. Men deelt ons mede, dat in het begin van de maand Augustus, in den tuin van de Sociëteit „Concordia" alhier, een rozententoonstelling zal gehouden worden. In diezelfde maand zullen te dezer stede door het Nederlandsch Dames-Concert- Orkest, onder leiding van mej. Henriëtte Stips, bij gunstig weêr eveneens in den tuin van de Sociëteit „Concordia", en bij ongunstig weêr in de bovenzaal van ge noemde Sociëteit, gegeven worden een matinée en een concert. Bij die gelegen heid zal de bekende mevrouw Louise Heyrmans van Amsterdam als liederen- zangeres optreden, Op Zaterdag den 15den Augustus e.k. zal een derde excursie, onder leiding van den directeur der Tuinbouwvereeniging der Zuid-Hollandsche eilanden, den heer Herman Vogels Wz., ondernomen worden. Het doel, dat met deze excursie beoogd wordt, is om culturen te zien, die ten onzent hier minder goed bekend zijn. Daarom heeft het hoofdbestuur dezer vereeniging er in bewilligd, dat dames, onder geleide van heeren, mede kunnen gaan. De plaats van samenkomst zal wezen Station Delftsche Poortten 9 ure voor middag, om ten 9,36 voormiddag naar den iloek-van-Holland te vertrekken. (Amsterdamsche tijd). Door den minister van oorlog is bepaald, dat aan gehuwde muzikanten en trompetters, te rekenen van af 1 Augustus a.s., voor zoover zij na hun 18e levensjaar gedurende zes of meer jaren onafgebroken als muzikant of trompetter, dan wel in die beide betrekkingen gezamenlijk hebben gediend, vrije woning zal worden verleend. Schieten. Voor den op 1, 8, 9 en 10 Augustus te Oostburg te houden provincialen schietwedstrijd is door H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik ieder een medaille geschonken. Zonnemaire. Ook ons gemeentebestuur heeft aan den heer I. Ter Poorten te Zierikzee opgedragen de levering van een nieuw torenuurwerk met constante kracht voor tijdaanwijzing op vier cijferplaten. De houten cijferplaten zullen dan tevens worden vervangen door cijferplaten van gegalvaniseerd staalplaat. Een en ander is bepaald eene groote verbetering, terwijl het werk in goede handen is: getuigen de vele uurwerken, die de heer Ter Poorten reeds geleverd heeft. De ter visie liggende gemeente rekening over 1907 geeft bij een uitgaaf van f 11494 535 een batig saldo van f 1778.86 Brouwershaven. Benoemd tot onder wijzeres alhier mej. J. Rademaker van Melissant, en tot havenmeester C. A. Smits alhier. Renesse. De kermis behoort weer tot het verledeiïe. Of het bezoek wel zoo druk was als op andere jaren valt te betwijfelen, 't Weer, dat niet zoo uitlokkend was, heeft waarschijnlijk velen thuisgehouden; ook de hooi-oogst, door den regen der vorige week belemmerd, eischte op het land vele handen. Op de kermis was voor elk wat wils: koek- en galanteriekramen, een spel, waarin wild gedierte (een bruine en een zwarte beer) en een gedresseerd paardje, een draaimolen en een schommel. De groote visite, waarin eigenlijk zoo'n dorpskermisje ontaardt, had evenals vorige jaren een zeer aangenaam en kalm verloop en van wanklanken of vechtpartijen was als naar gewoonte op onze kermis geen sprake. Dreischor. De burgemeester, de heer Van Nahuys, is in de heden gehouden raadsvergadering benoemd tot secretaris en tot ambtenaar van den burgerl. stand dezer gemeente.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1