ZIERIKZEESCHEÜI NIEUWSBODE. Donderdag 23 Juli 1908. D O D N D W. DU CLAUX, (Z ierikzeesche Courant). AFKONDIGING. Het Stembiljet. Naar de stembus, Weest opuwjioede. W. DU CLAUX, W. DU CLAUX, NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8645. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redac.teur: J. WA ALE. AdvertentiBnvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. I. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 we. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier betreffende de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente, over het belastingjaar 1908/9, no. 1dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzeb, den 21 Juli 1908. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat de Rekening der Gemeente over het jaar 1907, ingevolge artikel 219 der Gemeentewet, van heden af, gedurende veertien dagen, voor een ieder ter inzage op de Secretarie der Gemeente is nedergelegd, en tegen betaling der kosten ver krijgbaar gesteld. Zierikzee, den 22 Juli 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Elk kiezer ga aanstaanden Vrijdag tusschen 8 en 5 uur naar het Raadhuis, waar hij tegen afgifte van de oproepings- kaart, die hij moet medebrengen, een stem biljet ontvangt, dat er aldus uitziet: CANDIDATE N. j BOONE. P. J. DU CLAUX. W. ENGELBERTS. Mr. D. Met dit stembiljet ga men naar een lessenaar, en make daar met een potlood het witte rondje vóór den naam van hem, die men wil kiezen, zwart. Men mag op het stembiljet niet schrijven, en men mag ook niet de namen van de tegencandidaten doorschrappen. Doet men dat toch, dan is het stembiljet ongeldig. Heeft men bij vergissing het witte rondje zwart gemaakt van hem, dien men niet wil kiezen, dan kan men aan het stembureau een nieuw stembiljet aanvragen, mits men het eerste stembiljet, dat abusievelijk is ingevuld, teruggeeft. Kiezers! het stembiljet, dat gij dus Vrijdag in de bus steekt, ziet er aldus uit: CANDID A TEN. Aanwijzing der keuze. NAMEN. Voorletters. BOONE. P. J. DU CLAUX. W. ENGELBERTS. Mr. D. Er is te dezer stede in de laatste jaren geen candidaat voor den gemeenteraad geweest, die zoo druk besproken, en tevens zoo verschillend beoordeeld is geworden, als juist de heer W. DU CLAUX, de candidaat der Liberale Kiesvereeniging. Had genoemde heer slechts één enkel oogenblik kunnen bevroeden, tot welke wrijving, tot wat een beweging zijn candidatuur zou aanleiding geven, wij houden ons overtuigd, dat, wars van strijd en vrij van alle eerzucht als hij is, hij onmiddellijk, nadat hij gesteld was, voor de eer vriendelijk bedankt zou hebben. Maar hij had daarvan blijkbaar niet het minste vermoeden, en nu hij de candidatuur eenmaal aanvaard had, was hij terecht van gevoelen, niet te mogen wijken voor het rumoer, dat om zijn candidatuur zonder gegrond gebleken reden en niet geheel zonder nevenbedoelingen gemaakt werd. Sommigen toch waren blijkbaar van inzicht, dat het wel eens een voordeeltje kon opleverenindien men in troebel water ging visschen. Anderen waren van oordeel, dat men van de gunstige gelegenheid, dat er in de gelederen der vrijzinnigen verdeeldheid heerschte, gretig gebruik moest maken, en zij bliezen, smalend op den candidaat en op de liberale partij, die hem gesteld had, met volle kracht het twistvuur aan. Gehoopt werd op de nederlaag der liberalen bij de stembus. Ja, gerekend werd daarop reeds. Weddingschappen zelfs werden aan gegaan, dat de liberalen dezen keer in het zand zullen bijten. Beweerd werd namelijk, en hierop is hunne blijde verwachting hoofdzakelijk gebaseerd, dat er vele liberalen zullen zijn, die minder ingenomen met de candidatuur van den heer W. DU CLAUX, zich van Stemmen zullen ortthoudciry cu llidfis rustigjes te huis zullen blijven. Wij gelooven dit niet, en kunnen het ook niet gelooven, omdat wij van onze partijgenooten een hoogeren dunk hebben. Wij kunnen niet aannemen, dat zij, die eens voor de herovering van den kamer zetel tegen de coalitie vol vuur en geest drift kampten, haar thans een gemeente zetel als het ware zullen aanbieden. Wij kunnen niet aannemen, dat zij, die weldra tot behoud van dit district voor de liberale partij opnieuw ten strijde tegen de coalitie zullen optrekken, nu in het gezicht van dien strijd haar zullen steunen. Want de liberaal, die opzettelijk te huis blijft, of een blanco stem uitbrengt, steunt daardoor de coalitie, die natuurlijk een juichtoon zal aanheffen, als haar in dien vorm die steun ten deel valt. Bovendien, wat zou er van de partij- tucht terechtkomenwanneer het aan eiken medestander geoorloofd zou zijn om een candidatuur, door de partij-organisatie gesteld, af te breken. Heeft éénmaal toch een kiesvereeniging een candidaat geproclameerd, dan valt de persoon van den candidaat weg, en vangt de strijd der beginselen aan, die zich in en door de verschillende partijen open baren. De personenstrijd, de strijd vóór en tegen den candidaat, wordt in den boezem der partij, in den kring der kiesvereeni ging uitgevochten. Wat de kiesvereeniging, die als het officieel orgaan der partij is aan te merken, beslist, is zedelijk bindend voor allen, die tot haar behooren, onverschillig of zij al of niet bij de kiesvereeniging zijn aangesloten. Houden de partijgenooten zich daaraan, dan is de partij, waarvan zij deel uitmaken, sterk, maar handelen zij daarmede in strijd, dan is zij zwak, en kan zij wel haar testament maken. Dit zijn waarheden als koeien, maar die wij onzen medestanders moeten voorhouden, omdat wij weten, dat zij door hen, die er belang bij hebben, dat de liberalen de nederlaag zullen lijden, op een dwaalspoor zijn gebracht. Voorkomt, liberalen, die nederlaag, waarover uw tegenstanders zullen juichen, en waarvan zij partij hopen te trekken. Gij hebt het in uw macht. Gebruikt die macht, om te toonen, dat de vlag, waaromheen gij geschaard hebt, u dierbaar en heilig is, en dat gij haar onder alle omstandigheden wilt verdedigen. Gaat allen aanstaanden Vrijdag naar het stadhuis en brengt er eenparig uw stem uit op den heer den candidaat der liberale partij. Men tracht de liberalen in honigzoete woorden diets te maken, dat er geen kwaad in schuilt, wanneer een anti revolutionair in den Raad komt. Wij zijn zoo vrij ten opzichte van die redeneering het volgende op te merken: I. Is er één anti-revolutionair over de brug, dan zullen er meer van de coalitie overkomen. II. Al is men, gelijk wij, een voorstander van een bij de wet geregelde evenredige vertegenwoordiging van alle staatkundige partijen voor Kamer, Staten en Gemeente raad, eigen beginsel laat beslist niet toe te stemmen iemand, die een standpunt inneemt, dat lijnrecht daarmede indruischt. III. De Gemeenteraad is niet slechts een administratief, maar ook een wet gevend lichaam, en in dit opzicht is zijn taak voor ons liberalen vah groot belang. Hij stelt o. a. verordeningen voor het lager onderwijs vast, bepaalt de hoegrootheid der schoolgelden, en benoemt het onder wijzend personeel. Nu leert de ervaring, dat de anti-revolutionairen in andere ge meenten steeds er op uit zijn de school gelden hooger op te drijven, teneinde op die manier de openbare school leeg te pompen, en de bizondere school vol te pompen. Weest daarom, liberalen, op uw hoede, laat u niet om den tuin leiden, en brengt aanstaanden Vrijdag uw stem uit op den heer den candidaat der liberale partij. Zooals men algemeen weet, is de heer L. Koopman Cz., lid van onzen gemeente raad, secretaris van bovengenoemde kies vereeniging; maar wat men niet algemeen weet is, dat genoemde heer decandi- datenlijst van „Gemeentebelang", die op de secretarie ter visie ligt, niet geteekend heeft. De vraag rijst als van zelve, waarom heeft de heer L. Koopman Cz., die de jongste algemeene vergadering van „Ge meentebelang" heeft bijgewoond, aan het slot waarvan de lijst aan de leden ter teekening werd aangeboden, haar niet geteekend. Wij hebben geen gelegenheid gehad die vraag tot den heer L. Koopman Cz. te richten, en openhartig gesproken, achtten wij het ook in het geheel niet noodig dit te doen, daar wij wel begrepen, wat de heer L. Koopman Cz. bewoog dit na te laten. De heer L. Koopman Cz. is namelijk liberaal, en als zoodanig komt hij in botsing met de door „Gemeentebelang" genomen beslissing den anti-revolutionairen mr. D. Engclberts te candideeren. Hij weet, dat die candidaatstelling uit sluitend het werk is van hen, die tot de katholieke staatspartij behooren, dat zij geen neutraal karakter draagt, maar zuiver het uitvloeisel is van het politiek verbond, dat tusschen anti-revolutionairen en katholieken bestaat. Daardoor kwam hij te staan tusschen twee vuren. Eenerzijds zijn staatkundig beginsel, dat hij natuurlijk niet overboord wilde werpen anderzijds zijn innige verhouding tot „Gemeentebelang". In dien tweestrijd koos hij voor zijn politieke overtuiging. Door die keuze heeft hij een treffend bewijs geleverd voor de juistheid onzer bewering, dat „Gemeentebelang" feitelijk een katholieke kiesvereeniging is. Liberalen, ziet het gevaar in, dat u bedreigt. Anti-revolutionairen, katholieken en de christelijk-historischen staan verbonden tegenover u. Niet één van hen zal aanstaanden Vrijdag op het appèl ontbreken. Spiegelt u in dit opzicht aan hen. Laat uw lauwheid varen, en weest Vrijdag op uw post, teneinde gezamenlijk uw stem uit te brengen op den heer den candidaat der liberale partij. PERZIË. De Times verneemt uit Teheran, dat de nationalisten te Tebris ae overwinning hebben behaald. Rachim Khan heeft met zijn wilde ruiters de stad verlaten. De Sjah ho«jft in allerijl versterk ineen afcernnden met bevel de nationalisten tot eiken prijs te vermoorden. De bewoners van Tebris hebben den heiligen oorlog tegen den Sjah uitgeroepen. Tebris is geheel in de macht der revolutionnairen, behalve de wijk Moedjehed. De bewoners zijn zeer opgewonden. De Koninklijke infanterie, die van Teheran naar Tebris was gezonden om de orde te helpen handhaven, heeft haar geweren in den steek gelaten, de uniformen uit getrokken en is naar huis gegaan. De bevolking is in de moskeeën samen gekomen en besloot de wijk Moedjehed en de wijk der royalisten aan te vallen. De Russische consul-generaal kwam echter tusschenbeide en beloofde aan den Sjah te telegrapheeren, een algemeene amnestie te verkrijgen, en den priesterraad uiteen te doen jagen. Later vernam men, dat antwoord van. den Sjah Was ingekomen, en dat de priesterraad was gevlucht. In de straten houden het schieten cn plunderen aan. De royalisten worden vermoord, waar zij zich vertoonen, ook de beul van Rachim Khan is vermoord. De Sjah gaat voort zijn kamp te Basskshah te versterken. 1000 Bachthiaren- ruiters worden tegen de opstandelingen van de provincie Azerbadjan uitgezonden. Zes der revolutionnairen, die in de Engelsche legatie waren gevlucht, zijn tot deportatie veroordeeld en onder geleide weggevoerd. Nasi is te Trapani herkozen met een meerderheid van 3000 stemmen. Dank zij het krachtig optreden der autoriteiten, kwamen geen onordelijkheden voor. TURKIJE. De aanslag te Monastir, op den divisie- generaal Osman Hidajet Pasja gepleegd, is een nieuw teeken van de nog steeds voortdurende gisting onder de Jong-Turken. De generaal werd, terwijl hij in de kazerne een bevelschrift betreffende de beweging voorlas, dat strekken moest om de rust te bevorderen, door een officier aangevallen, die hem met verscheidene revolverschoten ernstig verwondde. Constantinopel, 20 Juli. Het comité der jong-Turken heeft tot het consulaire corps te Monastir een nota gericht, waarvan wij hier de voornaamste punten laten volgen. De jong-Turksche partij wijst er op, dat kwaadwillig berichten zijn uitgestrooid, om oneenigheid en wantrouwen te zaaien tusschen verschillende elementen in Turkije, en zij het daarom noodig acht, hare liberale humanitaire bedoelingen kenbaar te maken. Het hoofd doel der liga is echttr de grondwet van 1876 weder hersteld te krijgen. De parlij verzekert nog eens met nadruk, dat ze geen enkele wrok koestert tegen niet- Muzelmannen of tegen gewaarborgde rechten voor elk, zonder onderscheid van ras of geloof. Men wenscht alle onnoodig bloed vergieten te vermijden, daar er reeds bloed genoeg vergoten is door de beklagenswaardige Turksche bevolking. De jong-Turken zullen geen dorpen aan vallen, doch ze integendeel verdedigen tegen vreemde benden. De eenige nieuwe feiten, die te vermelden vallen, zijn de desertie van een luitenant, in garnizoen te Tikvesh, die er met enkele soldaten vandoor ging met medeneming van munitie. Tevens wordt een enquête Ingesteld naar een bataljon jagers, in garnizoen te Gergheli, omdat de houding van enkele officieren en soldaten der regeering verdacht voorkomt. RUSLAND. Admiraal Rodsjeswenski is overladen. Als doodoorzaak wordt genoemd een hartr aandoening, tengevolge vaneen verwonding, opgedaan jn den slag bij Tsoesjima. Rodsjeswenski is de bekende admiraal commandant van het zoogenaamd Baltisch eskader, dat in de tweede periode van den Russiscb-Japanschen oorlog werd afgezonden naar de Japansche wateren. Bij het passeeren van de Noordzee, in October 1904, beschoten schepen, be- hoorende tot het eskader van Rodsjeswenski, Hullsche visschersbootenmeenende, dat zich daartusschen Japansche oorlogs vaartuigen bevonden. In den slag bij Tsoesjima, 27 en 28 Mei 1905, werd de vloot van Rodsjeswenski vernield, en hij zelf verwond. waar aanteiuing van mci uviM.t.u» manifest van Tolstoï, dat naar alle groote bladen der wereld werd gestuurd publiceert de Matin een manifest van Vorst Kotchoeley, octobrist met liberale neigingen, een tegen-manifest, dat in het kort hierop neerkomt. Niet voor u graaf Leo Tolstoï maar wel grootendeels door u wordt het aantal schavotten en gevangenissen in'Rusland steeds grooter. Gij zijt te hoog geplaatst om als slachtoffer te dienen en anderzijds zijn de materieele goederen uwer familie sedert lang in veiligheid. Zij, die het schavot trotseeren, die in de gevangenissen versmachten, die de zwaarste ontberingen verdragen in naam van de ideale liefde, die het sophisme van uw leer predikt, zijn slechts bescheiden revolutionnairen. Wat den soldaten betreft, waarvan het zien u hindert, zij zijn niet voor u ge wapend, maar om Rusland te verdedigen in de ure des gevaars. Terwijl gij in uw landelijke heerenzate, Jasnaia Poliana peinsdet over de ijdelheden van de menschelijke grootheid, kende onze vanen voor het eerst de smart van smadelijke nederlagen. Die nederlagen zijn uw werk, gij hebt door uw verkeerd menschelijke theoriën onze jonge mannen verleid, gij hebt hen geleerd de grootheid van hel vaderland te verachten en leugenachtige idealen na te jagen. Gij zijt een slecht Rus en een valsch profeet. Een slecht Rus omdat ge, op het oogenblik, datons ongelukkig vaderland behoefte heeft aan al zijn nationale energie, er slechts aan denkt populariteit van min allooi na te jagen. Een valsch profeet, omdat gij een ideale liefde predikt, die slechts haat vermag aan te wakkeren. Rusland heeft een generatie noodig, die gereed is te sterven voor zijn verdediging en zijn roem. Gij hebt deze generatie gedemoraliseerd door de leugen van uw leerstellingen. Dat is uw misdaad. DENEMARKEN. Kopenhagen, 19 Juli. President Fallières kwam aan boord van den pantserkruiser „Verité", alhier aan. De koning en de mannelijke leden van de koninklijke familie, de leden van de Fransche legatie, de minister van buitenlandsche zaken, Raben, begroetten den president aan boord van de „Verité". De koning en de president begaven zich dan naar Tolbaden, waar ze door ministers, het corps diplomatique, hoofd- en opper-officieren en burgerlijke autoriteiten ontvangen werden. Daarna reden de koning en dé president in een met vier paarden be spannen rijtuig, begeleid door huzaren, naar het slot Amaliënborg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1