ZIERIKZEESCHE (NIEUWSBODE. Dinsdag 21 Juli 1908. De Deer W. DD Mi (525 ierikzeesohe O o u r a n t). B E RICH T. Aanbesteding KENNISGEVING. Een Verkiezingstruc. W. DU CLAUX, NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. - No. 8644. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiïnvan 13 regels 30 Cis., meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tol des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur i A. J. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Het Bureau van dit blad (hoek Schuit haven te Zierikzee) is eiken werkdag geopend van des voormiddags 9 - tot des avonds 9 ure, tot het aannemen van advertentiën en abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het adver- teerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiën bij abonnement van 250,500, 1000, 3000 oi 5000 regels, binnen het jaar te verbruiken. Het tarief hiervoor is aan het Bureau verkrijgbaar, en wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur A. J. DE LOOZE. RECHTHEBBENDEN op 2 nieuwe grenen Roeiriemen van een roeiboot, lang 3,35 M., gevischt bij den zeedijk van Borrendamme, als mede op een roodgeverfde ijzeren Roeiboot met 2 oude Riemenalles ongemerkt, mede gevischt bij den genoem den zeedijk, worden voor de eerste maal opgeroepen zich aan te melden bij den Burgemeester van Zierikzee, bij wien dit strandgoed is aangebracht. van de levering der benoodigde Steen kolen, ten behoeve van enkele gemeente- inrichtingen, voor het winterseizoen van 1908/9, op Woensdag den 22 Juli e.k., 's middags 12 uur, ten Raadhuize. De Voorwaarden liggen ter lezing op de Secretarie der gemeente. Aangifte tot plaatsing van kinderen na de zomer- vacantie op de School C gelieve men te doen op Woensdag den 22 Juli a.s.f des voormiddags tusschen 9 en 12 uur, bij het Hoofd dier School, den Heer S. DE GRAAF, in het gebouw dier School (Nieuwe Boogerdstraat). De Voorzitter der Plaatselijke Schoolcommissie, H. L O E W E R. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Woensdag den 22 Juli e.k., des namiddags te VI, uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de volgende zaken ter tafel zullen worden ge bracht, t. w.: 1. Resumtie notulen; 2. Brief van Gcdep. Staten, houdende goed keuring van het raadsbesluit tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1908; 3. Brief van Gcdep. Staten, houdende bericht van ontvangst van een afschrift van de ge wijzigde verordening betreffende het slachten van vee en het verkoopen van vleesch; 4. Brief van den Secretaris van den Raad van State, betreffende de beroepen ingesteld door den Raad der gemeente Brouwershaven, de heeren D. Hocke c.s., inwoners van die ge meente en omstreken, tegen het besluit van Gedep. Staten van Zeeland, tot wijziging van den ligger der wegen en voetpaden in die gemeente; 5. Mededeeling van de opneming der boeken en kas bij den Gemeente-Ontvanger; 6. Verslag der Commissie benoemd tot onderzoek der rekening van het Harmonie-Gezelschap Kunst en Eer" over 1907; 7. Verzoekschriften van A. J. Hendrikse en A. Joppe, wed. A. C. Anker, om teruggaaf van betaald vergunningsrecht (Drankwet), met voorstel van Burgem. en Weth. tot af- en overschrijving van - en op posten der ge meentebegrooting voor 1908, in verband daarmede; gf. Voorstel van Burgem. en Weth. tot het ver- leenen van afschrijving van hoofdelijken omslag; 9. Adres van C. J. Jansen, houdende verzoek om eervol ontslag uit zijne betrekking van onderwijzer aan school A, met voorstel van Burgem. en Weth.; 10. Voorstel van Burgem. en Weth. tot wijziging der verordening regelende het getal onder- wijzeis op de openbare scholen voor lager onderwijs en het bedrag hunner jaarwedden 11. Voorstel van Burgem. en Weth. tot wijziging der verordening op het herhalingsonderwijs; 12. Brief van Burgem. en Weth., waarbij wordt aangeboden de gemeenterekening over 1907 13. Opmaken voordracht van 4 personen, ter be noeming van 2 leden in het college van zetters van 's Rijks directe belastingen, ten gevolge der periodieke aftreding van de heeren H. van Dijke Jz. en M. C. Mulock Houwer; 14. Benoeming van leden en plaatsvervangende leden in de stembureaux voor de eventueel noodige stemming en herstemming voor de aanstaande verkiezingen van 2 leden in den Gemeenteraad. Enz. Zierikzee, den 18 Juli 1908. De Burgemeester, H. C. MOOLENBURGH. De anti-liberale coalitie slaat wederom vereenigd en ten strijde toegerust tegenover ons, vrijzinnigen, en hoopt, gebruik nu makend van de be treurenswaardige oneenigheid onder deze, en gedachtig aan het divide et impera (verdeel en heersch), thans haar slag te slaan. Zij ziet,, zooals de heer Van de Ven in „Gemeentebelang" reeds opgemerkt heeft, daartoe de kans thans schoon. Daarom opgepast, liberalen! Wij hebben niets tegen haar candidaat, mr. D. Engelberts, een man, die ondanks zijn standpunt ons eerbied inboezemt, maar wij hebben ernstige bedenkingen tegen de richting, die hij voorstaat. Die richting, welke overal tracht door te dringen, zijn wij liberalen verplicht onder alle omstandigheden zoo krachtig mogelijk te bestrijden. Laat u niet in slaap wiegen door de krachtroovende en beginseldoodende be wering, dat één anti-revolutionair in onzen gemeenteraad aan de liberale zaak geen afbreuk kan doen. Want vooreerst kunt gij uw stem niet uitbrengen op iemand, die, wat zijn staat kundige beginselen betreft, lijnrecht tegen over u staat, en ten tweede moogt gij niet in het aangezicht van den grooten strijd, die ons het volgend jaar wacht, uw stem geven aan één der voormannen van de anti-revolutionaire partij in deze streek. Welke toch zal de zedelijke indruk op de bewoners der omliggende gemeenten zijn, indien het de coalitie gelukken mocht mr. D. Engelberts in den Raad te krijgen En welk een gebruik zal zij niet van een eventueele zegepraal maken! Daarom liberalen, overweegt dit alles rijpelijk, stelt al uw persoonlijke overwegin gen ter zijde, en denkt slechts aan het alles overheerschend belang der partij, waartoe gij behoort. Dat belang schrijft gebiedend voor, op den candidaat der liberalen, den heer W. DU CLAUX, aanstaanden Vrijdag uw stem uit te brengen. Niet door één uit de coalitie, ook niet door één der vrijzinnig-demokraten, maar door een zoogenaamden liberaal worden om persoonlijke overwegingen, en met het uitgesproken oogmerk de verkiezing van den anti-revolutionair te bevorderen, onderscheidene kiezers valschelijk in den waan gebracht of in den waan gelaten, dat de vader van den heer W. DU CLAUX, iemand, die om zijn hoogen leeftijd niet eens voor een candidatuur in aanmerking zou willen komen, de candidaat der liberalen voor den gemeenteraad is. Wij maken allen, die op deze hoogst laakbare wijze opzettelijk misleid zijn, opmerkzaam, dat de zoon van dezen, de heer W. DU CLAUX, een man nog in zijn volle levenskracht, de geslelde candidaat voor den gemeenteraad is. Tot hem, die deze verkiezingstruc bezigt, richten wij het verzoek hiermede op te houden, want mocht hij daarmede voort gaan, dan stelt hij zich aan de onaange naamheid bloot zijn naam voluit in dit blad gepubliceerd te zien. De vrijzinnig-demokraten hebben den candidaat der liberalen niet overgenomen, maar zelve een candidaat, en wel den heer Boone, gesteld. Alhoewel twee der hunne in den Raad reeds zitting hebben, trachten zij toch, met alle bescheidenheid, boven hun getal sterkte, een derden zetel in den Raad voor één der hunnen te veroveren. Of het van hen goed gehandeld is, roet in het eten te gooien, en dit nog wel te doen in het aangezicht van den grooten gemeenschappelijken strijd in het volgend jaar, laten wij in het midden. Maar dit willen wij wel zeggen, dat zija door het stellen van een eigen candidaat varen in het sop der coalitie, die niets liever ziet, niets vuriger begeert, dan dat tusschen de vrijzinnigen oneenigheid heerscht, die daarover meesmuilt, die daarvan tracht te profiteered De candidaat der liberale partij voor den gemeenteraad heeft dit tegen zich, dat hij bij velen slechts bij name bekend is, hetgeen gemakkelijk te verklaren is. Sedert zijn vestiging toch te dezer stede heeft hij hier stil geleefd, zich nergens op den voorgrond geplaatst, integendeel zich steeds bescheiden op den achtergrond gehouden. Moeten wij heni daarom onze stem onthouden? Sedert wanneer is bescheidenheid een ondeugd De alles hier beheerschende vraag is deze, is de heer W. DU CLAUX geschikt de belangen der gemeente te behartigen? Wij weten van hem, dat hij een behoedzame financier is, eerlijk en onbevangen toestanden en personen be oordeelt, en op de belangen der gemeen schap een goeden kijk heeft. Alhoewel intellectueel goed gevormd is hij geen geleerde, en ondanks het gemis van redenaarstalent, weet hij toch zijn gedachten behoorlijk te rangschikken en te formuleeren. Nu behoeft men een ieder zal ons dit gereedelljk toestemmen om een goed raadslid te wezen, nog geen streng wetenschappelijk man te zijn. Ook is de gave van het woord, hoewel aanbevelings waardig, geen onmisbaar vereischte voor het lidmaatschap van den gemeenteraad. In het vele en mooie spreken zit het 'm niet, gelijk de ervaring van vele jaren ons trouwens geleerd heeft. Wij gelooven, dat de heer W. DU CLAUX om zijn hoedanigheden, vooral om zijn finantiëele kennis, in onzen gemeenteraad een zeer nuttig lid zal wezen, zoodat wij hopen, dat de liberale kiezers aanstaanden Vrijdag hunne stemmen éénparig zullen uitbrengen op den heer den candidaat der liberale partij. PERZIË. De vluchtelingen in de Engelsche legatie te Teheran zijn vrij uitgegaan. Twee hunner werden echter naar Meshed verbannen. De Sjah heeft de kosten laten ramen voor den wederopbouw van het Parlements gebouw, waaraan onmiddellijk zal worden begonnen. Te Petersburg zijn nog de volgende berichten van Perzië ontvangen: Door het bombardement is bijna het gansche revolutionnaire kwartier verwoest. De woeste horden van Rakhim Khan gedragen zich als wilden en rooven alles, wat hun in handen valt. De revolutionnaire beweging heeft zich thans over het geheele land verspreid. Overal zijn handel en industrie verlamd. De troepen van den sjah rooven, omdat ze geen proviand hebben. Het aantal Turksche troepen aan de Perzische grens vermeerdert. Ze gedragen zich echter tegenover de revolutie volkomen neutraal. MAROKKO. In een onderhoud met den Daily- Telegraph-correspondent moet Abd-el-Aziz zich als volgt hebben uitgelatenDe ernst van den toestand boezemt me geen angst in, daar ik op Europa blijf vertrouwen, wiens, in 't belang der beschaving, gestelde eischen mij de vijandschap van mijn volk op den hals haalden. Europa heeft mijn val veroorzaakt, maar het zal rae steunen en redden. Europa heeft mij vertrouwd, en dit vertrouwen beantwoord ik thans. Na de gebeurtenissen te Casablanca, had ik den heiligen oorlog kunnen proclameeren, of mijn broer tot sultan van Marakesj benoemen; dan waren volk en broeder op mijn zijde geweest. Maar het berouwt me niets, lk ben de eerste geweest, die de noodzakelijkheid inzag, om met de oude sleur 'in Marokko te breken, en ik gaf er de voorkeur aan, mijn verplichtingen jegens Europa na te komen. Was ik een strijd tegen de mogendheden gaan voeren, dan zou dit Marroko's besliste ondergang geweest zijn. Alle, door de Europeesche pers ver spreide geruchten over mijn genotzucht cn mijn dwaze uitgaven voor onnutte dingen, zooals het aanschaffen van dozijnen piano's en auto's, zijn onrechtvaardig. Mijn leveranciers exploiteerden me, evenals mijn gewetenloozc minislers deden. Doch dat behoort gelukkig tot het verleden. Voorlaan ga ik me uitsluitend aan de Marokkaansche hervormingen wijden. PORTUGAL. Na nieuwe interventies aan admiraal Braga werd eerst artikel 5 uit het wets ontwerp over de civiele lijst en daarna het geheele ontwerp met 82 tegen 14 stemmen aangenomen. ITALIË. In Lissone, bij Milaan, zijn dieven door gedrongen in het bureau van de kunst meubelfabriek Paleari en Tigli. Ze namen de brandkast, waarin 180,000 lire geborgen waren, mee. Deze werd later op het veld gevonden, opengebroken, leeg en bedekt met bloed. Uit Rome wordt gemeld, dat er heel veel kans bestaat, dat Christophorus Co lumbus heilig verklaard zal worden. De zaak is in 1873 al eens aanhangig gemaakt door den aartsbisschop van Bordeaux, Donnet, maar toen was twijfel gerezen aan de geldigheid van een tweede huwelijk van Columbus. Die twijfel moet nu opge heven zijn, zoodat niets meer in den weg zou staan, om een nieuwen heilige op de lijst te zetten. De groote zeevaarder is dan zeker wel de aangewezen heilige voor de zeevaarders. RUSLAND. De berichtgever van de Daily News te St.-Petersburg heeft gedaan weten te krijgen dat hij in tegenwoordigheid van een paar hooge gevangenis-autoriteiten een bezoek heeft mogen brengen aan Moerom- tsef, den president der eerste Doema. Hij mocht echter niet tot hem spreken en kon dus alleen vertellen dat de bejaarde gevan gene zeer bleek was, maar verder gezond scheen te zijn. Van Moeromtsef's dochter vernam de correspondent, dat haar vader veel werkt in de gevangenis, hoewel hij slechts drie boeken tegelijk in zijn cel mag hebben en deze eerst door de gevan genis-autoriteiten worden onderzocht. Hij werkt in zijn lievelingsvak waarin hij hoogleeraar is het Romeinsche recht. ENGELAND. Eerstdaags zal een kiesrechtvrouw te Londen buiten bereik der politie een krachtige propaganda voor vrouwenkies recht beginnen. In een luchtballon opge stegen, zal zij in milden overvloed blaadjes over de stad uitstrooien. Een ernstig ongeval is voorgekomen aan boord van de Engelsche onderzeeboot A 9. Op de vaart van Portland naar Dover bemerkten de officieren in den commando toren, dat het schip niet meer naar stuur luisterde, begaven zich naar beneden en vonden alle manschappen bewusteloos, tengevolge van het uitstroomen van gasoline. Een officier bracht met levensgevaar de machines tot staan en belette een verder uitstroomen van het gas; daarna werd ook hij bewusteloos. Een voorbijvarende kruiser zette booten uit, die de mannen opnam. Vier hunner liggen zeer zorgelijk. Vorige week zijn de groote oefenin gen der Britsche vloot in de Noordzee begonnen, waaraan ongeveer 300 oorlogs bodems deelnemen. Het programma wordt wel is waar geheim gehouden, maar toch is uitgelekt, dat men het zal voorstellen, alsof de Kanaalvloot onder den veelbe sproken admiraal Beresford, een aanval doet op het land dat verdedigd wordt door de kustvloot, versterkt met eenige schepen van de Atlantische vloot. Het verdedigend smaldeel staat onder commando van vice- admiraal Bridgeman. Van Londen uit hoopt men door middel der draadlooze telegrafie den zeeslag te leiden. FRANKRIJK. Het Journal des Debats weet te vertellen dat minister Pichon aan Prins Radolin, den Duitschen gezant te Parijs, een mede deeling omtrent de Marokkaansche quaestie heeft gedaan, die te Berlijn een uiterst gunstigen indruk heeft gemaakt. Zij zou handelen over de bezetting van Azemmoer en den tocht van den Sultan naar Marakesj. Gedurende president Fallières' bezoek aan Rusland zal de „Marseillaise" niet ge speeld of gezongen worden. DUITSCHLAND. Het gerechtshof besloot heden in zake het proces tegen vorst Eulenburg, na een lange verdediging door Eulenburg, op voorstel van den Opper-Staatsprocureur de verdere behandeling voor onbepaalden tijd te verdagenen den aangeklaagde, uit vrees voor verduistering van bescheiden in hechtenis te houden. Het verhoor in de Charité heeft, naar uit berichten in verschillende bladen blijkt, vooral geloopen over de verhouding van Eulenburg tot den getuige Ernst. De president wees bekl. op de onwaarschijn lijkheid, dat Ernst, die naar het heet, door Eulenburg met belangelooze weldaden overladen is, thans den vorst van meineed zou beschuldigen. Ernst zou dan een duivel moeten zijn en Eulenburg een engel. Bovendien wordt de aandacht van bekl. gevestigd op de uitlating van Ernst: „Voor 10,000 mark zou ik den vorst niet verraden hebben". Eulenburg heeft daarop uitvoerig ge antwoord. „Dat ik een geestdriftig vriend ben ge weest, heb ik reeds gezegd. Ik heb steeds getracht het goede te doen, daar, waar dat mogelijk was. Die eigenschap van mij is nu op duivelsche wijze verdraaid geworden, doordat men eiken vriend van mij verdacht maakte, en van eiken wel daad meende, dat ze met een bedoeling was gedaan, lk kan thans slechts riep de vorst met donderende stem ieder den goeden raad geven, geen vriendschap te sluiten, en egoïst te zijn tot in merg en beenen. Ik ben een zwak mensch geweest, als zoovele anderen. Ik zal de laatste zijn om te beweren, dat ik een engel ben! Van Ernst heb ik gedacht, dat hij een goede kerel was. Hoe zal ik mijn vriend schapsrelatie met hem psychologisch ver klaren? Dat is moeilijk te zeggen. Uit de behandeling van deze zaak heb ik echter gemerkt, hoe na men hem het vuur aan de scheenen heeft gelegd. Ik weet ook, hoe spoedig hij zijn positieven verliest. God weet, wat er in zijn binnenste is gebeurd. Van het oogenblik, dat Ernst iets gezegd heeft, moet hij hebben gedacht, nu kan ik niet meer terug, en onder dezen schrikkelijken drang, legde hij zijn be zwarende bekentenis af. Hij kan niet meer terug, omdat hij gezworen heefl. Op die wijze kan ik me slechts verklaren, hoe Ernst steeds meer détails geeft, als toe-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1