ZIERIKZEESCHE IMEUWSB ÖI»Ë. Donderdag 16 Juli 1908. Aanbesteding ivoiÈÉol too? MoflMjs Ie M LEERAAR STEMMING Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. (5S ierik.zeesche O o u r a n t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8642. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiênvan 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiter'ijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijt1 0a-middags 2 ure bezorgd wor ':-i. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A- I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. van de levering der benoodigde Steen kolen, ten behoeve van enkele gemeente- inrichtingen, voor het winterseizoen van 1908/9, op Woensdag den 22 Juli e.k., 's middags 12 uur, ten Raadhulze. De Voorwaarden liggen Ier Icïtng op de Secretarie der gemeente. Aan bovengenoemde inrichting komt te vaceeren de betrekking van in de Natuur- en Werktuigkunde en de Kennis van Bouwstoffen, in de 2e, 3e en 4e klasse. 5 lesuren 's weeks. Belooning f 200 per cursus. (Behoudens nadere goedkeuring). De cursus begint 1 October en eindigt 31 Maart. Sollicitatic'n (adres aan den Raad op zegel) in te zenden bij den Burgemeester vóór den 25sten Juli 1908. ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad van Zierikzee. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter openbare kennis, dat op Vrijdag den 24 Juli a.s., van des morgens 8 tot des namiddags 5 uur, eene stemming zal plaats hebben, ter ver kiezing van een lid van den Gemeenteraad, ten gevolge van het overlijden van den heer Mr. J. C. VAN DER LEK DE CLERCQ, waarvoor als candidaten zijn gesteld de heeren: P. J. BOONE, W. DU CLAUX en Mr. D. ENGELBERTS» De stembureaux houden zitting in het Raadhuis, en wel dat voor het le stemdistrict in de Raadzaal, en dat voor het 2e stemdistrict in de kamer voor den Gemeente-Secretaris, waarvoor de toegang is door de Gemeente-Secretarie. Tevens wordt de aandacht gevestigd op art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij, die opzettelijk zich voor een ander „uitgevende, aan eene krachtens wettelijk „voorschrift uitgeschreven verkiezing deel- „neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf „van ten hoogste één laar". Zierikzee, den 15 Juli 1908. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van belangheb benden, dat de openbare Veiling der TIENDE- VRUCHTEN, aankomende deze Gemeente, voor den jare en oogst van 1908 zal plaats hebben op Donderdag den 23 Juli a.s., des voormiddags te 10 uur, op het Raadhuis dezer Gemeente. Zierikzee, den 15 Juli 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het Engelsche Lagerhuis heeft in derde lezing het door de regeering in gediend wetsontwerp op het ouderdoms pensioen met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Niet zonder oppo sitie kwam de aanneming tot stand. Aan gevoerd werd door hen, die tegenstanders zijn van een pensionneering zonder premie betaling op zekeren leeftijd, dat het sparen er door wordt tegengegaan, een argument, dat geen hout snijdt. Anderen waren van oordeel, dat men de ouden van dagen niet pensionneeren moest, maar dat men ten behoeve van hen de armenbedeeling beter moest regelen. Weer anderen, die ook tegen staatspensionneering gekant waren, waren van gevoelen, dat zij, die op pen sioen wilden aanspraak maken, dan ook verplicht waren daarvoor jaarlijks een zekere bijdrage te storten. Zooals men zich wellicht nog herinnert, krijgt men volgens de pas aangenomene Engelsche wet op zeventig jaar drie gulden wekelijks pensioen, zonder vooraf hiervoor iets te hebben bijgedragen. Naar aanleiding der totstandkoming van deze wet door het Lagerhuis heeft de Nederlandsche Bond voor Staatspensionneering, die te Tiel zijn achtste jaarvergadering hield, aan den Engelschen Minister Asquit een telegram van hulde gezonden. De Fransche regeering werd voor de zooveelste maal door Jaurès in de Kamer van Afgevaardigden geïnterpelleerd over de bezetting van de havenplaats Azemmocs in Marrokko door generaal d' Amade, ten behoeve van den Sultan Abdel-Azis. in het slot van zijn rede drong hij er op aan, dat de regeering de Fransche troepen uit Marokko zou terugtrekken. Namens de regeering beantwoordde de Minister Pichon den interpellant. De bezetting van Azem- moes, zeide deze, was daarom geschied, omdat men geweigerd had over genoemde havenplaats amunitie door te laten. De plaats was hierop door de Fransche troepen bezet, zonder dat deze een schot hadden behoeven te lossen. Met 259 tegen 257 stemmen besloot de Fransche Kamer de behandeling der vraag, of de doodstraf zal afgeschaft worden of behouden blijven, overeenkomstig het regeeringsvoorstel, na de Kamervacantie voort te zetten. De Minister zeide in de toelichting tot zijn voorstel, dat de be slissing over een zoo gewichtig vraagstuk niet moest genomen worden op een tijd stip, dat de publieke opinie en met haar de volksvertegenwoordiging onder den in druk van eenige sensatiemakende moorden verkeerden. Hij wilde, dat men onbevangen het vraagstuk onder de oogen zag en tot een oplossing bracht. Graaf Von Zepplin, de uitvinder van de bestuurbare luchtscheepvaart, is zeventig jaar geworden. Van vele en verschillende zijden ontving hij op dien dag welverdiende huldeblijken. Graaf ZeppHn genoot een militaire opleiding. Hij werd luitenant, en ging hierop aan de universiteit te Tubingen sludeeren. Na beëindiging van zijn studiën werd hij bij het ingenieurskorps geplaatst, in den oorlog met Frankrijk onderscheidde hij zich door zijn heldhaftig gedrag. Na den oorlog wijdde hij zich aan de beoefe ning der luchtscheepvaart. In 1873 ver scheen van zijn hand het eerste geschrift over het bestuurbare luchtschip. In zijn uitvinding stelde men in den beginne weinig vertrouwen. Men spotte met zijn beweringen, dat hij het middel had ge vonden het luchtschip tc kunnen besturen. Maar allengs verdween die spot, die thans voor een algemeene bewondering heeft plaats gemaakt. De gevolgen van de uit vinding, die Graaf Von Zepplin deed, 2ijn nog niet te overzien. Wie weet, of niet daardoor in het verkeerswezen en op militair gebied een geheele ommekeer teweeg wordt gebracht. In Rusland zet de Teactie haar schande lijk werk onafgebroken voort. De gevange nissen zijn overladen, en de beulen hebben volop werk. Werd gisteren in heel Frankrijk de val van de Bastille in 1789 door het volk feestelijk gevierd, de dag zal komen, dat ook de Bastille van het Russisch despotisme, de Schliisselberger vesting, waarin zoovele politieke gevangenen aan de grofste willekeur zijn overgeleverd, zal gesloopt worden. Als een staaltje slechts van die willekeur halen wij een recente gebeurtenis aan. De staatkundige gevangene, Krasnobrodski, stond 's morgens om tien uur vóór het raampje van zijn cel broodkruimels te strooien voor de rondfladderende duiven. Wegens dit feit werd hij door een opzichter, die op den vestingmuur stond, i bout portant dood geschoten. De opzichter werd niet alleen niet gestraft, niet alleen in zijn betrekking gehandhaafd, maar voor zijn dienstijver zelfs geprezen. De overige gevangenen zijn over dezen moord zóó verontwaardigd, dat zij besloten hebben om, zoolang die opzichter nog in functie is, zich van wandelen te onthouden. De Rijksdoema heeft, gelijk men weet, de marine-begrooting indertijd wegens den voorgenomen bouw van pantserschepen, afgestemd. De Rijksraad keurde haar echter goed. Een commissie van twaalf leden werd alsnu gevormd, waarvan zes door de Rijksdoema, en zes door den Rijksraad werden aangewezen, teneinde tot overeen stemming te komen. Die overeenstemming kwam echter niet; elk bleef op zijn stuk staan, zoodat de commissie zonder het gerezen conflict tot een oplossing te hebben gebracht, onverrichterzake naar huis ging. Nu zal voor dit jaar de marine- begrooting van het vorig jaar gelden. De Rijksdoema is thans uiteengegaan, en zal den 28sten October weer bijeen komen. Vermeiden wij nog, alvorens, wij van de Rijksdoema afstappen, dat bij haar is ingekomen een door 103 leden geleekend voorstel tot afschaffing van de doodstraf. Dit voorstel zal, als de Doema weer bijeenkomt, behandeld worden. In het Turksche leger heerscht, voor namelijk onder den officiersstand, groote ontevredenheid. Het tractement wordt slecht uitbetaald. En daar de heeren van den wind niet kunnen leven, zoo zetten zij, wat begrijpelijk is, een grooten mond op, teneinde betaling van het hun toe komende te erlangen. Daarbij komt, dat 2ij in hun doen en laten door spionnen worden gadegeslagen. Er zijn namelijk onder hen velen, die zich bij de Jong- Turksche beweging, welke op hervormingen aandringt, hebben aangesloten. De regeering weet dit, en laat hen daarom bespieden. Zij zijn echter van die bespieding niet ge diend. Een en ander heeft hen ontevreden gestemd. Dank zij den finantieelen en moreelen steun van Rusland is de staatsgreep in Perzië volkomen gelukt. Tabris, het laatste toevluchtsoord der constitutioneelen, wordt door de kozakken van den Shah, die door Russische officieren worden aangevoerd, gebombardeerd. En voor dat bombardement zuilen de constitutioneelen, hoe hardnekkig zij zich ook mogen verdedigen, wel moeten zwichten. Een broeder van den Shah is met zijn zevenjarigen zoon Perzië ontvlucht, en is over Moskou naar Oostenrijk gereisd. Hij moet zich aldus hebben uitgelaten: ik heb mijn vaderland verlaten om niet de oorzaak te worden van een nog ver schrikkelijker bloedvergieten. De consti tutioneel partij, waartoe ik zelf ook behoor, groeit met den dag, en als de tegenwoordige Shah van den troon wordt gestooten, wat zeker gebeuren zal, dan wil men mij tot Shah uitroepen. Dc Shah is lyranniek en barbaarsch, en amuseert zich met de vreeseiijkste gruweldaden bij te wonen. Alle politieke clubs zijn gesloten. Het kiesrecht zal door den Shall zoodanig worden gewijzigd, dat hij. wanneer de verkiezingen worden uitgeschreven, op een slaafsch Parlement zal kunnen rekenen. De Russische Czar gaf hem in dat opzicht een leerzaam voorbeeld. OOST-INDIË. Blijkens een Maandag ontvangen officieel regeeringstelegram is het bivak te Manggo- poh in den avond van 11 dezer weder overvallen. Onzerzijds werd een inlandsch fuselier zwaar gewond, terwijl de aanvallers zes dooden bekwamen. Bij den eersten overval op genoemd bivak werden niet acht Inlandsche maar vier Europcesche en vier Inlandsche fuse liers zwaar gewond. AUSTRALIË. Melbourne, 12 Juli. Volgens de Chro nicle bestaat er vrees voor onlusten, ontstaan door de zeerooverij door Hollandsche schepen, uitgeoefend op het Esperance-rif, ten westen van Australië. De minister-president der gefedereerde staten weet niet zeker, of de Australische controle over de paarlenvisscherij zich tot dit rif uitstrekt, en verzocht het departe ment van koloniën hem hierin voor te lichten. AMERIKA. New-York, 12 Juli. Samuel Gompers, de president van de Amerikaansche Arbeidsfederatie, heeft zijn goedkeuring gehecht aan het geheele programma van de democratische partij, opgesteld in Denver. De republikeinen vreezen een harden strijd voor hun candidaat Taft. De candidaat der democraten, Bryan, was gisteren het middelpunt van talrijke be toogingen in zijn woonplaats, Lincoln in Nebraska. Duizenden cowboys en boeren waren rond zijn woonhuis vergaderd en hoewel daardoor een groot deel van zijn hooioogst te loor ging, stak Bryan telkens maar weer redevoeringen af. 's Avonds werd hem een serenade gebracht; de uitgelatenheid bedaarde eerst bij het krieken van den dag. PORTUGAL. Lissabon, 13 Juli. In de Eerste Kamer heeft de beraadslaging over de civiele lijst van het koninklijk huis opnieuw aan leiding gegeven tot heftige tooneelen. Cosla bestempelde het verieenen van de voor schotten aan de koninklijke familie met den naam van „diefstal". De vergadering moest worden geschorst. Costa en Garcia, die bij de zaak betrokken werd, zullen duelleeren. RUSLAND. De doema is Zaterdag bij keizerlijk besluit tot 18 October verdaagd. De regeeringspers roemt het met vacantie gaande parlement, dat hoewel niet zonder fouten, het grondwettige stelsel bevestigd heeft en het vertrouwen der bureau-cratie heeft weten te verwerven. De onafhankelijke bladen zijn daarentegen van een andere meening. De doema heeft geenerlei in vloed gehad op het sociale leven in Rusland, zegt het kadettenblad en leverde geenerlei waarborgen op voor het herstel van geregelde toestanden. Voor het land heeft de doema niets gedaan, zeggen anderen. De regeering gaat bij wijze van proef het onderwijs in het Poolsch in 240 scholen van het gouvernement Warschau toelaten. Negen bereden bandieten hebben niet ver van Tiflis 3 omnibussen en 9 andere voertuigen aangehouden en de reizigers uitgeplunderd. Ze namen zelfs een geestelijke zijn gouden kruis af. Zes paarden bleken ook van hun gading te zijn. ENGELAND. In Londen heeft het Maandag 1.1. 10 uur aan één stuk door geregend. Er viel meer dan een inch water. Te Heme Bay viel in 3} uur 3 inch (ongeveer een d.M.) Verscheiden straten stonden drie of vier voet diep blank. Uit alle declen van Engeland komen berichten van wCn geweldigen regenval. DUITSCHLAND. Definitief kan thans worden verklaard, dat zeven inenschcn bij de bruginstorting tc Keulen om het leven kwanten. Van de in het ziekenhuis zijnde personen werden twee ernstig gewond, de anderen kunnen over eenige dagen als hersteld ontslagen worden. Van officieeie zijde wordt verder mede gedeeld, dat dc ramp niet aan te zwakke constructie te wijten is; omtrent de oorzaak is nog niets bekend. De 22-jarige prins Herman van Saksen-Weimar-Eisenach, zoon van prins Wilhelm en een prinses van Isenburg- Biidingen-Wachtersbach, luitenant bij een regiment ulanen, is wegens verkwisting onder curateele gesteld. BELGIË. Het te Brussel vermiste meisje is terecht. Ze werd door den vader teruggevonden in het park van St.-Gillis. Ze vertelde, dat ze, nadat ze daar den eersten nacht had doorgebracht, weer naar de slad wilde terugkeeren, maar van een vriendin netje hoorde, dat er zooveel in de couranten over haar gesproken werd. Ze dorst toen niet meer terug te komen, en verschool zich in het park, waar ze al dien tijd bleef, totdat een ander kind aan haar vader vertelde waar ze was. Dit verhaal bleek echter geheel gelogen. De politie heeft ontdekkingen gedaan, die een treurig licht werpen op de zedelijke gesteldheid van het 14-jarig meisje. We behoeven alleen maar te melden, dat er nu acht personen zijn gearresteerd, die allen in dien tijd met haar zijn uit geweest, op één oogenblik vier te gelijk. Aan den overweg van de spoorbaan te Danimille, bij Arras, was de baanwachter Vrijdagnacht bezig de boomen te openen na het voorbijrijden van den trein van Boulogne. Op dat oogenblik kwam er een automobiel in volle snelheid aangereden, verbrijzelde de boomen en wierp den wachter omver. Zij verdween daarop in de richting van Arras. Er zaten vier personen in het rijtuig. Toen de baan wachter gevonden werd, was de man dood. Hij was in de volle borst getroffen. Antwerpen, 14 Juli. Een schip uit den Congo heeft bericht meegebracht dat in Fransch Congo een Fransche factorij door inboorlingen is aangevallen en vernield, de Europeanen konden zich ter nauwernood redden. Een twintigtal miliciens, die te Lasanha belast waren met de inning der belastingen, zijn door dc inboorlingen vermoord. Er zijn 300 soldaten en 5 officieren heen gezonden om den vrede te herstellen onder de bevolking, die al verscheidene jaren in opstand was geweest. NEDERLAND. Terschelling, 13 Juli. De oude menschen- redder Hendrik de Haan, thans gebrekkig en behoeftig geworden, ontving onlangs een brief met een postwissel groot f 12,68, door den heer Boon, uitgever van De Prins, hem toegezonden, zijnde de opbrengst van een collecte, gehouden onder eenige Hollanders, door den heer N. R. Mooi, postbus 873 te Johannesburg in Transvaal. De brief bevatte onder meer de inteeken- lijst, waarboven het portret van den ouden zeerob, zooals dit destijds geplaatst was in De Prins. Van de N.- en Z.-Holl. Reddings- Maatschappij werd hem bovendien f 10 per maand toegekend, 't Was blijdschap voor den oude. Hij redde, meest met zijn eigen zoon Berend, ongeveer 140 schip breukelingen, waarvan menig bewijs hem als erkenning is verstrekt, maar nu is de man oud en arm, en een finantiëele tegemoetkoming den ouden man lang niet onwelkom. Medemblik, 13 Juli. De beruchte Veltman, die in 1900 wegens poging tot moord door de Amsterdamsche rechtbank veroordeeld was tot 14 jaar gevangenisstraf, is in den afgeloopen nacht uit het krankzinnigen gesticht alhier ontvlucht. Gelijk men zich zal herinneren, had Veltman in 1900 met een «vriend op de Brouwersgracht getracht, den brigadier Van Stralen van het leven te berooven. Hij werd daarop tot 14 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Doch in de strafgevangenis hield hij zich krankzinnig, zoodat men hem opzond naar het krankzinnigengesticht alhier. In deze inrichting had Veltman, behalve nu en dan een vlaag, zich vrij ruslig gehouden. Oogenschijniijk leek hij een suffe, in zijn geestvermogens gekrenkte man, die het den bewakers niet lastig maakte en dus weinig toezicht r-^dig had. Thans blijkt, dat Veltman allen slim af geweest is. In den nacht van Zondag op Maandag heeft hij weten te ontsnappen. Hij is ontvlucht door een venster en klom verder over het hek. Eerst in den morgen werd zijn verdwijning b' nerkt. Men vermoedt, d: naar België de wijk heeft genomen, oaartoe geholpen door vrienden, die van zijn plannen op de hoogte waren. Tot nu toe is geen spoor van Veltman gevonden. Oude water, 14 Juli. Omtrent den moordenaar van de vrouw van Jut ver nemen wij het volgende: Gemeente- en rijkspolitie waren in ver schillende richtingen per fiets er op uit om den verdachte op te sporen. De rijksveldwachter A. Hoogzand, uit Haas trecht, had toevallig va een landlooper, een goede kennis v den verdachte, gehoord, dat deze zich phieid in Hoenkoop, niet ver van Oud' a.er. Hoogzand spoedde zich nu per fkL naar de hem aangewezen verblijfplaats en ontmoette den bedoelden persoon; hij maakte nu met hem een praatje. De verdachte v. d. W. kreeg echter argwaan en sprong nu te water, na eerst nog even een teug te hebben genomen uit een flesch met sterken drank, die hij bij zich had. Voor Hoogzand was het nu niet gemakkelijk den drenkeling op 't droge te krijgen, doch met inmiddels toegeschoten hulp gelukte het hem eindelijk v. d. W. meester te worden. Men moest hem geneeskundige hulp verieenen. Leiden, 13 Juli. Omtrent het in het vorig nummer kortelijk gemelde spoorweg ongeluk vernemen wij nader het volgende: Zondagmiddag tegen 5 uur passeerde de stoomtram naar Haarlem van Leiden, den overweg van de Hollandsche Spoor nabij Warmond, in het verlengde liggende van de Leidschestraat. Op hetzelfde oogenblik kwam trein 131 van Amsterdam naar 's-Gravenhage aan gereden. Hoewel de machinist van dezen trein nog alle moeite deed om te stoppen, kon hij niet voorkomen, dat de achterste twee wagens van de tram werden ingereden en 10 meter werden meegesleept. De schok was zóó hevig, dat de beide tramwagens geheel versplinterd werden. Tot op 50 meter afstands vond men later nog weggeslingerde stukken van deuren en kozijnen terug. Van den trein werd alleen de treeplank

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1