ZIimiKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 14 juli 1908. Avondschool voor Vakonderwijs Ie Zieri (SS ierikzeesohe Oouran t). L E E R A A R NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week. 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. - No. 8641. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FBANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. AdvertentiSnvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur i A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag vah 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Aan bovengenoemde inrichting komt te vaceeren de betrekking van in de Natuur- cn Werktuigkunde en de Kennis van Bouwstoffen, in de 2e, 3e en 4e klasse. 5 lesuren 's weeks. Belooning f 200 per cursus. (Behoudens nadere goedkeuring). De cursus begint 1 October en eindigt 31 Maart. Sollicitaliën (adres aan den Raad op zegel) in te zenden bij den Burgemeester vóór den 25sten Juli 1908. PERZIË. Teheran, 10 Juli. Uit wraak hebben de kozakken, blijkbaar op hoog bevel, het Perzische koffiehuis verwoest in de Schirak- straat, waaruit op den morgen van het bombardement op de aanrukkende kozakken geschoten en een bom geworpen is, waar bij vier kozakken werden gedood. De kozakken verzochten vooraf den eigenaars van Perzische winkels en woningen in de nabijheid deze te verlaten. Daarop begon het vernielingswerk. Het huis werd vol komen vernield; een aantal voorwerpen werden naar de kozakkenkazerne gesleept. Er viel geen enkel schot en de buurt bleef van plundering verschoond. Het volk zag, bevreesd voor de kozakken, die het thans heeft leeren kennen, toe. De machine-geweren zijn thans aan de kozakken overgegevener werden proeven mee genomen, die zeer bevredigend uit vielen. AMERIKA. Denver, 10 Juli. Op de democratische conventie stelde de afgevaardigde van Nebraska, Dunn, voor, Bryan tot candidaat voor het presidentschap aan te wijzen. Hij herinnerde er in zijn rede aan, wat Roose velt den afgeloopen winter zeide, in een boodschap tot het congres, omtrent de rijkdommen van zekere rijkaards, door bedrog en onderdrukking verkregen. Maar vooral in de laatste 12 jaar hebben die zelfde rijkaards in de republikeinsche partij den toon aangegeven; zij hebben elke verkiezingscampagne der republikeinen in de laatste 25 jaar geldelijk gesteund. Deze volksuitbuiters, zooals Roosevelt ze zoo vernietigend aan de kaak stelde, steunden de republikeinsche candidaten in de politiek op geestdriftige wijze en verschaften het republikeinsche comité het geld van trusts, van verzekerings- en andere maatschappijen, dat door roof verkregen was. En het op die wijze ontfutselde geld is tot heden nog niet terugbetaald, terwijl deze mannen „met de gezwollen fortuinen" voortgaan het republikeinsche comité te steunen met „de zenuw van den oorlog". De democratische partij, zoo ging Dunn voort, moet het land een leider verschaffen, zooals door de tegenwoordige omstandig heden geboden wordt, vrij van den invloed, die de republikeinsche partij beheerscht. De democratische partij heeft een man, die alle noodzakelijke qualificaties te boven gaat. Dunn steekt dan de loftrompet over Bryan. Toen enkele maanden geleden de paniek in Wallstreet uitbrak, was het Bryan, die onmiddellijk voorstelde de deposito's van de banken aan te vullen, welk plan tot heden bij zeer veel menschen steun vond. Dunn besloot zijn rede met te zeggen, dat hij, gehoorzamend aan het hem door Nebraska gegeven bevel, Bryan voor het candidaatschap voorstelde. De mededeeling, dat Bryan benoemd Was tot candidaat der democratische partij bij de presidentsverkiezing, werd op de conventie alhier met ontembare geestdrift begroet. Vervolgens werd het partij program aangenomen, dat een onmiddellijke herziening van de invoerrechten verlangt door verlaging dier rechten, en aanbeveelt die artikelen, welke het land binnenkomen om met trusts te concurreeren, vrij te stellen van invoerrechten. Voorts verlangt het program verlaging der rechten op eerste levensbehoeften, in 't bizonder door arti kelen, die concurreeren met de producten van Amerikaansche nijverheid, die buiten slands goedkooper worden verkocht dan in Amerika zelf. Het program bepleit dan de instelling van een garantie-fonds voor alle nationale banken om de crediteuren terstond, in ge val van insolventie, te kunnen voldoen, en een krachtige verscherping der straf wetten tegen de schuldige trustmagnaten. De advocaat Kern, van Indianapolis, is tot democratisch candidaat voor het vice-presidentschap der Vereenigde Staten benoemd. PORTUGAL. Lissabon, 9 Juli. In de kamer van af gevaardigden kwam het bij het debat over de voorschotten aan de koninklijke familie tot groot tumult. Een monarchistische spreker werd heftig onderbroken door dissidenten. Er ontstond daarop zoo'n lawaai dat de zitting een half uur, moest geschorst worden. 10 Juli. In de Kamer heeft de afgevaardigde Almeide het ontwerp be treffende de civiele lijst des Konings bestreden. Hij zegt ten slotte, dat de regeering een uitvoerige opgave der uit gaven van het Koninklijk Huis aan de Kamers moest overleggen, om in overleg met de Volksvertegenwoordiging de dotatie vast te stellen. TURKUE. De Jong-Turksche beweging steekt hier en daar driest het hoofd op. Te Monastir zijn plakkaten aangeplakt, waarin een grondwet wordt geëischt. Door de overstrooming in Tokal zijn 300 huizen geheel verwoest en eenige honderden beschadigd. Tot heden zijn er 400 slachtoffers begraven. RUSLAND. Als een staaltje van de volte in de gevangenissen, deelt de Corr. Russe mede, dat te Berditchew (gouv. Kieuw) 600 menschen in één gevangenis waar plaats is voor 250, en dat van de gedetineerden 186 typhus en een ander deel andere ziekten hebben. Een dokter en een ziekenverpleger uit de stad komen zoo nu en dan maar eens kijken. De Doema gaat 29 Juli op recès. De regeering heeft ze in de afgeloopen zittingsperiode 591 wetsontwerpen voor gelegd, waarvan er reeds 90 wet zijn geworden. 5 wetsontwerpen verwierp de Doema. De Doema wees een millioen roebel aan om de agenlen en gendarmes te ondersteunen, die van de revolutionnaire wandaden hebben geleden. 29 soldaten van het garnizoen te Wiborg, die beschuldigd werden deel uit te maken van de revolutionnaire partij, zijn voor een krijgsraad gebracht. 18 der beschuldigden kregen straffen, varieerende tusschen 6 en 10 jaar gevangenisstraf, 9 verbanning. Twee werden vrijgesproken en twee anderen wisten vóór het proces te ontkomen. Een jong man liep Woensdagavond over de Grzylawskiplaats te Warschau en liet een bom vallen, die ontplofte. De jongeling werd op slag gedood. Zes voor bijgangers werden zwaar gekwetst. Te Odessa worden bijna dagelijks weer doodvonnissen geveld. St.-Petersburg, 9 Juli. Van middag stortte een stelling in onder de zoldering van de in aanbouw zijnde kazerne van het ruiter-garde-regiment. Elf arbeiders werden onder de puinhoopen bedolven; tot heden konden er slechts zeven met meer of minder ernstige kneuzingen te voorschijn worden gebracht. ENGELAND. Over het verloop der marine-manoeuvres blijft het strikste geheim bewaard. Wij vinden alleen gewag gemaakt van een prachtigen tocht van zeventien onderzeesche booten. Die zijn van Dover naar Forthbaai (Schotland) gevaren, 49 uur aan een stuk onder water, met uitzondering natuurlijk van den uitkijk-toren. De afgelegde afstand bedroeg 390 zeemijlen. In de Engelsche zeeplaats St.-Anne's on Sea bij Blackpool zijn een aantal menschen vergiftigd door het gebruik van vleesch of pastei in blikjes. Twee zijn reeds overleden en tusschen de 40 en 50 zijn ernstig ziek. Er is een onderzoek in gesteld -monsters van de verdachte waren zijn opgezonden om scheikundig te worden ontleed en de betrokken winkels zijn goed schoongemaakt en ontsmet. Het geval wekt, gelijk te begrijpen is, veel opzien en on gerustheid. FRANKRIJK. Ook in den senaat was er Vrijdag 1.1. oppositie tegen het voorstel tot verleening van een crediet van 400,000 francs voor s presidenten reis naar de Oostzee, waar hij den czaar ontmoeten 2a). Een socialist noemde de reis een beunen van de Russische regeering tegenover het Russische volk. Hij wilde als protest daartegen het crediet verminderen. De senaats-president ontzegde den spreker het recht kritiek uit te oefenen op de binneniandsche staatkunde van een ander tand en minister Pichon protesteerde, omdat de Fransche internationale politiek berust op het ver bond met Rusland, dat voortdurend in overeenstemming blijft met de belangen van de beide volken. „Of wij republikeinen zijn of monarchisten", zoo vervolgde hij, „wij denken Uier slechts aan het belang van het vadéHand". Het krediet werd goedgekeurd. De president der republiek zal op 14 Juli, den nationalen feestdag, weer gratie en strafvermindering schenken aan tal van gevangenen. Di' jaar zullen er 626 in Frankrijk en zijn kÖloniën van profiteeren. Parijs, 10 Juli. De Kamer heeft met 475 tegen 34 stemmen Het wetsontwerp betreffende de vier belastingen in zijn geheel aangenomen. Met groote meerderheid is een door den Minister van Financiën goedgekeurde motie aangenomen, waarbij de Kamer verklaart te vertrouwen, dat de regeering en de Mininister zullen zorgen, dat de beraadslagingen over de inkomstenbelasting onafgebroken vervolgd zullen worden, zoodra de Kamer weer bijeengekomen is. De Kamer heeft het wetsontwerp betreffende de nieuwe tivenwerken te Hüvre en aan de Beneden-Seine, waarvan de kosten 86 millioen francs bedragen, aangenomen. Domfront (Fr. dep. Orne), 10 Juli. Er zijn hier 50 menschen vergiftigd; volgens sommigen door melk, volgens anderen door onzuiver drinkwater. Negen zijn reeds overleden en tien liggen ernstig ziek. DUITSCHLAND. Zepplin heeft gezegd, dat hij zijn grooten luchttocht van 24 uur, langs den Rijn, zeker niet vóór 14 Juli ondernemen zal. Dat hangt ook van de wenschen der rijks-regeering af, in welker bezit de ballon na den grooten tocht overgaat. Terwijl Zepplin's ballon er een is met een geheel stijf omhulsel, heeft majoor Parseval er weer een gemaakt met geheel slap omhulsel, maar grooter dan de vorige. Martin, schrijver van romantische verhalen over den toekomst-oorlog, wil een maatschappij oprichten, die een ge regelde luchtvaart onderhouden zal tusschen Berlijn, Londen, Parijs, Weenen, St.-Peters- burg, Kopenhagen en Stockholm. De zaak hangt nog in de lucht. Ook moet er een maatschappij in wording zijn om bestuurbare luchtschepen te vervaardigen. Krupp moet er bij geïnteresseerd zijn. Omtrent het ongeluk te Keulen worden nog de volgende bizonderheden gemeld Aan de nieuwe in aanbouw zijnde zuid- brug is de stelling, die de geheele ijzer- constructie van het middelste gedeelte droeg, over een lengte vart 60 M. in den Rijn gevallen en wel aan den kant van Poll geheel en al, terwijl zij aan de zijde van Keulen daarentegen neergebogen is, zoodat het geheele gevaarte als een hellend vlak in den Rijn hangt. De arbeiders, die op dit gedeelte van de brug aan den arbeid waren, bevonden zich juist op het midden van den steiger, om daar een sluitstuk in te voegen, toen met donderend geweld het gevaarte ineenzonk, zoo snel dat een deel der arbeiders zich niet kon redden. Spoedig was er geneeskundige hulp aanwezig. Er waren 13 arbeiders gewond, de meesten niet zwaar. Zij werden naar een ziekenhuis vervoerd. Er worden echter nog negen personen vermist, die ver moedelijk onder de stelling in den Rijn bedolven en verdronken zijn. De scheepvaart ondervindt grooten over last door het gebeurde, daar tengevolge van de instorting de vrijgehouden opening thans versperd is. Het verkeer zal nu voor stroomopwaarts en stroomafwaarts varende schepen door loodsen worden onderhouden langs een opening op de rechterzijde. Over de oorzaken verkeert men nog geheel in het onzekere. Wel is er beweerd dat de stalling te zwak was, maar van oificieele zijde wordt meegedeeld dat dit door niets bev jtigd is. Men zal dus den uitslag van het oificieele onderzoek moeten afwachten. Het overlijden van Hertogin Elisabeth van Mecklenburg-Schwerin, zegt de Koln Zeitung, wordt algemeen zeer betreurd, niet alleen in haar geboorteland Saksen- Weimar, in Mecklenburg en Brunswijk, maar in het geheele Duitsche rijk. De overledene vorstin had bizondere liefde voor de muziek, in welke kunst zij reeds jong door Liszt en de zijnen werd ingewijd en voor haar echtgenoot was zij, zoowel in zijn bizonder leven als bij zijn regee- ringswerkzaamheiu (Hertog Johann AlbreCht, thans regent van Brunswijk, was ook vier jaren regent van Mecklenburg) een getrouwe levensgezellin en medewerkster. Toen de Hertog in 1895 voorzitter der Duitsche „Kolonialgesellschaft" werd, vergezelde de Hertogin hem op een lange reis naar Ceylon en van daar naar het nog nauwelijks toe gankelijke land Usambara, in Duitsch Oost- Afrika, op welke reis zij de niet geringe vermoeienissen dapper doorstond. Zij toonde veel belangstelling voorde koloniale aangelegenheden en de vele onderzoekings reizigers, die het Hertogelijk paar hunne waarnemingen en ervaringen kwamen mede- deelen, roemden steeds de kennis van zaken die ook de Hertogin bezat. Voorts toonde de overleden vorstin groote belangstelling voor allerlei werken van liefdadigheid en openbaar nut. Kiel, 11 Juli. Bij de oefeningen op de buitenreede voer de kleine kruiser „Lubeck" hedenochtend vroeg den Hollandschen schoener „Skandinavia" aan. De schoener werd beschadigd naar de werf gesleept. Een man van de equipage van den schoener is verdronken. NEDERLAND. Oudewater, 11 Juli. De vrouw van den beiuchten Jut (de moordenaar van mevrouw v. d. Kouwen en hare dienstbode), die hertrouwd was met zekeren C., is heden morgen in een volkslogement door haar man vermoord. De dader is voortvluchtig. De vrouw heeft voor haar aandeel in den beruchten moord 12 jaar gevangenis straf gehad. 's-Gravenhagc, 11 Juli. H. M. onze Koningin heeft een verlies geleden in Haar Familie. Gisterenmorgen is te Schwerin overleden H. K. H. hertogin Elisabeth Sybilla Maria Dorothea Louise Anne Amalia van Mecklenburg, de gemalin van hertog Johann Albrecht, regent van Brunswijk. Hertogin Elisabeth was een schoonzuster van Prins Hendrik der Nederlanden, ge boren uit het huwelijk van hertog Friedrich Franz met prinses Maria van Schwarzburg- Rudolstadt en dus eveneens van H. M. Koningin Wilhelmina. De hertogin leed sedert eenigen tijd aan een nierkwaal, die in de laatste dagen plotseling verergerdezij had daardoor last van benauwdheden, die haar den slaap ontroofdenook de maag werkte niet goed meer, zoodat de voeding met groote moeite gepaard ging. Zij bevond zich op het slot Wiligrad, aan het meer van Schwerin, waar zij hedenmorgen overleden is. Op de voordracht voor secretaris bij de Algemeene Rekenkamer, weike aan H. M. de Koningin is aangeboden, heeft de Reken kamer geplaatst, als no. 1C. F. Rechlien Morra, als no. 2: A. J. M. Stumpff en als no. 3: mr. J. E. Boddaert. Beide eerstgenoemde heeren rijn referen daris bij gemeld college, de laatstgenoemde is secretaris van curatoren der Rijks universiteit te Leiden. Blijkens bericht van den Minister van Koloniën, is het dringend noodig, dat getracht worde, om in den loop van dit jaar 3000 man suppletietroepen in Oost- Indië te doen ontschepen, waaronder 80 sergeanten der infanterie. De korpscommandanten van het leger hier te lande zijn uitgenoodigd den over gang of de detacheering van personeel van het leger hier te lande naar dat in Oost-Indië zooveel mogelijk te bevorderen. Volgens de Nijm. Ct. heeft „Duitsche Qreet" zieh door vertrek uit het land aan 6 maanden gevangenisstraf onttrokken. Waren hier geen termen voor preven tieve hechtenis? vraagt Het Vad. Er was toch zeker wel eenige vrees voor vlucht bij deze verdachte, die bovendien in Arnhem, dus vlak bij de Duitsche grens, verblijf hield. Uit Brussel wordt aan het Hbl. van Antwerpen gemeld, dat, ten gevolge van de maatregelen door het parket in België genomen tegen de speelhuizen, een consortium van spelers zich zou bezig houden met de inrichting van een groot speelhuis te Scheveningen. Schiedam, 11 Juli. Vanavond zou het de laatste Zaterdagavond zijn van de kermis, die het vorig jaar is afgeschaft. De geheele week was er aan niemand of iets te bemerken, da< het eertijds om dezen tijd kermis was De menschen zijn g.voon en kalm huns weegs gegaan en schijnen in het verdwijnen van de kermis te berusten. Rotterdam, 11 Juli. Electriciteit is toch maar je ware Zoo dacht de koopman W. F. B., die op de tweede verdieping van pand no. 273 aan den Goudsche rijweg woont en zijn rijwiel in het benedenportaal aan een takel heeft hangen. Die takel dan verbond hij met een electrischen draad aan een bel en daardoor kon geen ief zijn karretje aanraken, of de bel lou den eigenaar waarschuwen. En jawel, gisteravond ging het belletje. Jamner maar, dat de koop man zich niet tr.e. electriciteit naar beneden kon begeven; nu hij het op de gewone manier moest doen, kwam hij nog net in tijdsom den dief te zien wegpeddelen. De gemeenteraad heeft gisteren eene beslissing genomen op een adres van J. W. Koolsbergen en vijf anderen, allen poffertjes- en wafelbakkers, die verzochten hun ook nu, Hiiettegensfaande het besluit tot afschaffing van de kermi6, als burgers der gemeente te blijven vergunnen vier weken in Augustus met hunne kramen op verschillende plaatsen in de stad te gaan. Burgem. en Weth. hadden voorgesteld daarop afwijzend te beschikken, opdat niet dergelijke verzoeken aan anderen zouden moeten toegestaan worden. Op voorstel van den heer Bakker werd echter met 17 tegen 15 stemmen besloten Burgem. en Weth. te verzoeken op het adres gunstig te beschikken. Na eene geheime zitting werd door den Voorzitter nog medegedeeld, dat daarin een motie was aangenomen, om te ver klaren, dat verdere beschikking over gemeentegrond gedurende de vroegere kermisweek niet strookt met het onlangs genomen raadsbesluit in zake de kermis. De Voorzitter voegde nog daarbij, dat, overeenkomstig de bedoeling dezer motie, dergelijke verzoeken voorlaan alleen zullen worden toegestaan aan hen, die tot dusver als inwoners van Rotterdam ook buiten den kermistijd met kramen op gemeente grond mochten staan. Bij de politie alhier meldden zich hedennacht twee kantoorbedienden uit Antwerpen, die ten nadeele van de cargadoorsfirma Eiffe, waar zij werkzaam waren, 1800 francs verduisterden, die zij opmaakten. Hedenmiddag waren Rijn-opwaarts vertrokken 28 sleepbooten met 80 Rijn schepen. 's-Hertogenbosch, 10 Juli. De Prov. Staten van Noord-Brabant hebben o. m. het volgende onderwerp behandeld. Naar aanleiding van een verzoek door een commissie tot verkrijging van een ver bindingsweg van Zeeland met Noord- Bant tot Gedep. Staten gericht, om subsidie in den aanleg van dien weg, hebben deze zich in correspondentie gesteld met de Gedep. Staten van Zeeland, te kennen gevende, dat het hier betreft een schier uitsluitend Zeeuwsch belang, en verzoe kende te worden ingelicht omtrent den steun door de provincie Zeeland aan die commissie voor het beoogde doel toe gedacht. Het antwoord in Gedep. Staten van Zeeland wordt in^--vacht. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 13 Juli. Ten huize van den heer Verwer ver gaderde Vrijdagavond de Kiesvereeniging „Qemeentebelang". De heer W. Douw,waar nemend voorzitter, opende de schaars bezochte vergadering, met de mededeeling, dat van den voorzitter, den heer J. C. van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1