ziimiKzmfii-iE NIEUWSBODE. Zaterdag 11 Juli 1908. O o u r a n t). Éerste Blad. NIEUWSTIJDINGEN. (Zj ieri]izseesche Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8640. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiênvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van s morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Onveiligheid Vaarwater. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt het navolgende bericht, betreffende Schiet oefeningen, ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w.: Schietoefeningen van het fort Harssens. Reede van Texel. 3de District. Volgens tnededeeling van den Minister van Oorlog zal op nader vast te stellen dagen in de maand Juli 1908 een schietoefening worden ge houden van het fort Harssens. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot aan het einde daarvan; alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de ware richtingen waarin gevuurd zal worden. Bovendien zuilen op die dagen groote waar schuwingsborden worden geplaatst aan den ingang der haven en op de batterif Vischmarkt, ver meldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij het torpedo-magazijn en aan den ingang der haven borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteekcnis der gekleurde vlaggen, als volgtrood witte vlag beteekent Noord, wit zwarte vlag NO., zwarte vlag Oost. De data der schietoefening zal nader in enkele plaatselijke bladen aangekondigd worden. Zierikzee, den 10 Juli 1908. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. AMERIKA. Omtrent de ondragelijke hitte te New- York komen nog steeds allerlei klaag- berichten. Het is er in geen tien jaren zoo warm geweest als nu. De nachten brengen slechts weinig verkoeling aan. De menschen slapen aan den oever van de Hudson, in schuitjes op het water, in kelders, op stoepen en drempels van huizen, in parken en plantsoenen enz. In vele fabrieken en werkplaatsen is hel werk gestaakt wegens de warmte. Dagelijks worden er honderden menschen ziek en velen sterven aan zonnesteek. Er zijn ook verscheidene gevallen voorgekomen van menschen, die zelfmoord pleegden in wan hoop over de drukkende hitte. DUITSCHLAND. Keulen, 9 Juli. Vanmorgen is alhier de Zuidelijke brug over den Rijn ingestort. Zestig a zeventig arbeiders vielen in den Rijn. Er werden reeds twintig lijken opgehaald. Velen worden nog vermist. Militairen leiden het reddingswerk. Eerst stortte het middendeel der brug in, waardoor een opening van 170 M. ont stond. De brug was te zwaar beladen. De militairen en brandweer waren terstond ter plaatse om hulp te verleenen. BELGIË. Het Hbl. vati Antwerpen bevat 't volgende verhaal van een drama, dat op het Belgische fort Sainghin-en-Melantois is afgespeeld: Dit fort wordt bewaakt door twee soldaten van het 16e bataljon jagers te voet, J. Ryckebusch en V. Kyriel, De eerste had kennis met Caroline Jacob, 20 jaar, wonende te Mons-en-Baroeul. Hij had haar op het fort genoodigd, daar hij zelf niet mocht weggaan; tevens stelde hij haar voor zich te doen vergezellen door haar zuster en haar verloofde, A. Ledoux, 27 jaar oud, werkman te Fiérs Breuck, die verleden jaar zijn militairen dienst had geëindigd. De drie personen kwamen rond halfdrie op het fort, waar zij goed ontvangen werden door de soldaten, die een klein eetmaal voor hen hadden gereed gemaakt. Toen dit onder vroolijk gekout was afge- loopen, bezocht men het fort. Rijckebusch verklaarde alles. Rond 6 ure was dat bezoek afgeloopen, en men begaf zich naar ■de wacht. Daar vroegen de meisjes uit leggingen over het Lebeigeweer. Ledoux gelastte zich hiermee, en nam een geweer, dat ongeladen was. Om de uitleggingen te volledigen, gaf Ryckebusch hem een kar does, die Ledoux in het geweer schoof, en toen onvoorzichtig op de meisjes aanlegde. Deze, verschrikt, verborgen zich de een achter de andere. Wat is er dan gebeurd, dat Ledoux den vinger op den haan deed drukken? Een schot klonk, en de twee zusters, het hoofd door éénen kogel doorboord, zakten zonder een kreet op den grond. Een oogenblik stonden de drie mannen als verlamd, bogen zich dan vol schrik over de meisje?, hunne oogen niet kunnende gelooven. Het gerucht van het schot was echter gehoord door een bewaker der batterij, M. Dassonville, en deze snelde toe. Hij ontmoette reeds den soldaat Kyriel, die hem het vreeselijk ongeluk kwam berichten. Dr. Delebarre, bijgeroepen, kon enkel den dood vaststellen. De gendarmen van Cysoing hielden den onvoorzichligen dader aan; Ledoux was als gek. Ryckebusch en Kyriel zijn in de gevangenis van het fort opgesloten. De lijken der meisjes werden op een veldbed uitgestrekt en haar ouders werden ver wittigd. Het parket heeft een onderzoek begonnen. NEDERLAND. Groningen, 9 Juli. Sedert eenige dagen is verdwenen een student, oud 21 jaar, lang 1,70 M., blond, aankomend kneveltje, oogen blauw, postuur gezet, gekleed in donker geruit colbertpak en pet, ondergoed gemerkt D. H. De familie looft voor het vinden en bekendmaken van zijn verblijf f 200 uit. Amsterdam, 9 Juli. Onder leiding van jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman werd heden alhier de aangekondigde fusie-ver gadering gehouden der beide christelijk- historische partijen. In de voormiddagbijeenkomst, niet toe gankelijk voor de pers, is, na breed debat, de fusie tot stand gekomen, zoodat beide fracties, thans vereenigd, den naam zullen dragen van Christelijk-historische Unie. Het voorloopig comité van 5 Friesche en 5 leden uit de andere partij, met den heer Lohman als voorzitter, werd definitief tot bestuur benoemd. In de namiddagbijeenkomst, die voor de pers toegankelijk was, zette de heer Lohman het standpunt uiteen, door de Unie tegenover andere partijen in te nemen. Rotterdam, 9 Juli. Sedert gistermiddag zijn een aantal Rijnsleepbooten de Rijn komen afzakken. Bij aankomst alhier werden zij door het machine-personeel verlaten. Het aantal stakende machinisten en stokers bedraagt ongeveer 125 man. Een viertal Rijnschepen zijn naar Duitschland ver trokken om te sleepen, ten deele bezet met reserve-personeel en hulpkrachten. Een deel van het machine-personeel is aange vuld uit machinefabrieken. Enkele booten hebben van de gelegen heid gebruik gemaakt om in de reparatie gaan. Naar wij vernemen, komt de heer H. A. van IJsselsteyn, adjunct-directeur van gemeentewerken, zeer ernstig in aanmerking voor het op een tractement van f 8500 'sjaars te scheppen ambt van hoofd van de arbeidsbescherming in Nederland. De heer Van IJsselsteyn zou, bij zijn benoeming, Rotterdam metterwoon verlaten en zich t£ 's-Hage vestigen. Wij zijn er zeker van, dat de mogelijk heid van het verlies van een zoo uiterst voortreffelijk hoofdambtenaar voor onze stad in ruimen kring met even groot leed wezen zal worden vernomen, als wij het hier mededeelen. {Rott. Nbld Gistermiddag omstreeks 2 uur wilde een motorfietsrijder, komende van den Walenburgerweg alhier, met groote vaart de Heulbrug nemen. Door het gedruisch, dat zijn motor maakte, hoorde hij het waar schuwend hoorngetoet niet van een auto, die van de Schiekade W.Z. kwam aan rijden. Het wenken van een wielrijder op de brug werd door den man op de motor fiets niet begrepen, zoodat het een oogen blik onvermijdelijk scheen, of hij zou door de automobiel worden vermorzeld. Dank zij de groote behendigheid van den chauf feur van de auto, die zijn wagen plotseling recht op het water aanstuurde en dadelijk weer omzette, werd het gevaar in zooverre bezworen, dat de motorfietsrijder slechts met het spatbord van de auto in aan raking kwam. Hij kreeg een onbeteekenende wonde aan een knie en het motorrijwiel werd eenigszins beschadigd. De jongen, met wien de Haagsche politie in de war zat, omdat hij halsstarrig weigerde zijn juisten naam en woonplaats op te geven en die gebleken is te heeten Willem Hoogstede, wonende Boomgaard straat 47/2 alhier, blijkt de Haagsche dienders nog leelijk bij den reus te hebben gehad. Hij zei o. a., dat hij Arie de Graaf heette en woonde te Vlaardingen. Dies maakte hij een uitstapje naa= dat visschers- oord, waar echter bleek d- de knaap de menschen voor het lapje bad gehouden. Een reisje naar hier werkte aanvankelijk niets uit, omdat er nog geen aangifte van vermissing gedaan was. Eindelijk kwamen zijn ouders er achter, waar hij zat, door verspreiding van een signalement. Het is niet de eerste maal intusschen, dat de jongen uit huis gedrost is. Meer dan eens ontliep hij de ouderlijke woning. Er zit iets van een globe-trotter in hem. Bij het overladen van kisten wijn uit het stoomschip „Germania" in den lichter „Oonau", liggende in de Binnenhaven alhier, viel gisterenmiddag, door het breken van den strop, een kist in het ruim en kwam terecht op het hoofd van den 48-jarigen werkman J. Bruinse, uit Oude-Tonge. De man zakte in elkaar en werd naar het verbandlokaal aan de Nassaukade over gebracht, waar dr. Van Dantzich te hulp geroepen werd. Het bleek echter, dat de ongelukkige reeds overleden was. Het lijk werd per transportwagen naar Crooswijk vervoerd. De gebroken strop werd in beslag genomen ten dienste van het justitieel onderzoek. Dordrecht, 9 Juli. In den afgeloopen nacht is alhier in een paar bewoonde villa's ingebroken. De inbrekers verschaften zich toegang door de kelderraampjes en doorzochten een deel der behuizing. In een woning werden in de keuken twee petroleumlampen aangestoken, alle kasten doorzocht en alle potten cn pannen door elkaar geworpen, waar.u dc indringers zich meester hebben gemaakt van een tiental eieren en een hoeveelheid ham, waarvan zij ommeletten hebben gebakken, die ze op hun gemak hebben opgegeten onder het genot van den voorraad melk. Eenige flesschen bier en wijn, in den kelder aanwezig, lieten zij onaangeroerd. Met een in de keuken aanwezige bijl is blijkbaar nog getracht de deur, welke van de keuken naar de gang leidt, open te breken, maar deze heeft aan die poging weerstand geboden. Overigens wordt er niets vermist. In de andere werd een voor boodschappen in een tafellade liggende rijksdaalder mee genomen. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 10 Juli. Overeenkomstig de traditie gaf gisteren de Sociëteit „Tot Nut en Genoegen" alhier in het lokaal Parklust met omliggend terrein haar jaarlijksch Zomerfeest. Vroeg in den ochtend regende het, zoodat de gerechtvaardigde vrees be stond, dat het feest in het water zou vallen. Maar gelukkig! Aeolus liet den wind waaien, en deze verdreef voor dien dag den regen. Tegen half één kwam met een afgehuurde stoomboot de Staf- muziek van het 3de Regiment Infanterie van Bergen-op-Zoom, onder directie van den kapelmeester, den heer Barbe, hier aan, en na door den heer S. Klimmerboom aan het Luitje, waar de aanlegplaats was, verwelkomd te zijn, trok zij, door een groote menigte volks vergezeld, met volle muziek door een deel van ons stadje naar de muziektent vóór Parklust. Om twee uur ving de matinée aan, die, in aanmer king nemend de weersgesteldheid, vrij goed bezet was. Bij de soirée was de toeloop grooter. Geen plaatsje, geen stoei bleef onbezet. De Stafmuziek van het 3de Regiment oogstte, zoowel des middags als des avonds, grooten bijval. Zij verwierf nieuwe lauweren, handhavend daarmede haar gunstigen naam, dien zij hier en elders heeft. Hulde aan den kapelmeester, den heer Barbe, die het corps tot zulk een roemvolle hoogte heeft opgevoerd. De tuin was a giorno en met vetpotjes, en de muziektent daarenboven met gas verlicht. Jammer dat de verlichting door den hevigen wind, die er woei, niet tot haar recht kwam. Tal van vetpotjes woeien uit, en tal van lichtballons vlogen in brand. Maar met de elementen valt niet te strijden. Dit zeide ook Philips II, toen hij zijn Armada verloor. Met een schitterend vuurwerk, waarvan het slotstuk een „Leve de Socië teit" bevatte, werd het avondfeest, dat door een groot deel der bevolking en door vele bewoners van de buitengemeenten werd bijgewoond, besloten. Aan ons verslag, betreffende de jongste vergadering der Liberale Kies- vereeniging, voorkomende in het nummer van Maandagavond, wenschen wij hier mede voldoende aan een tot ons gericht verzoek nog het volgende toe te vogen: Door dc-n heer Polak was als candidaat voorgesteld de heer Unger. Hierop werden door den voorzitter, den heer mr. A. J. F. Fokker, na medegedeeld te hebben, dat verschillende ingezetenen over een candida- tuur voor den gemeenteraad door hem en anderen gepolst waren, maar pertinent verklaard hadden haar niet te zullen aan vaarden, wanneer die haar eventueel werd aangebodende volgende personen ge noemd, die voor een candidatuur in aan merking zouden kunnen komen, te weten: de heeren Unger, Van der Maas, Kloppert, Du Claux, Gelderman en Frankel. Het resultaat der stemmingen was, dat de heer Unger in herstemming moest komen öf met den heer Gelderman óf met den heer Du Claux, die beide een gelijk aantal stemmen op zich hebben vereenigd. Er had nu een stemming plaats, wie van beide heeren in herstemming zou komen. De uitslag was, dat op den heer Du Claux de keuze viel, die thans met den heer Unger in herstemming kwam. En bij deze stem ming bleek eerstgenoemde de meerderheid te hebben. Aan het slot der vergadering gaf mr. D. van der Vliet den wenk voortaan niemand meer vooraf te polsen, of hij al of niet een candidatuur aanvaarden zal, maar hem eerst te vragen, als de ver gadering hem gecandideerd heeft. De voorzitter deed de toezegging zich in het vervolg naar dien wenk tè zullen gedragen. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie betreffende een pleizierreis naar Antwerpen. Zulk een reisje was reeds voor menigeen een aangenaam uitstapje, zoodat zeker velen ook thans van de hun geboden gelegen heid zullen gebruik maken. Men voorzie zich echter tijdig van kaarten. Wij vestigen de aandacht op een in dit nummer voorkomende advertentie, waarin wordt medegedeeld, dat Woensdag a.s. te half elf uur van hier naar Goes, met het oog op het aldaar te houden Festival, de „Zuid-Beveland" met een muziek- en zanggezelschap vertrekt. Kaar ten hiervoor zijn 75 cents alhier te bekomen bij de heeren De Mooij, Kraan plein, en Beije, Varremarkt, en te Renesse bij den heer J. M. Hubregtse. Verschenen is te Terneuzen, bij de ffrma P. J. van de Sande, het eerste nummer van het Zeeuwsch Landbouwblad, orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Het blad dat tweemaal in de maand het licht zal zien, wordt kosteloos aan alle leden der Maatschappij toegezonden. Scherpenisse, 9 Juli. In deze gemeente doet zich een geval van besmettelijke ziekte voor, n.l. typhus abdominalis. Middelburg, 9 Juli. Hedenmorgen omstreeks halfelf gebeurde op de spoorlijn even voorbij den overweg aan den Ouden Vlissingschen weg alhier een ernstig ongeluk. De wegwerker A. Bosschaart, aan de Abeele woonachtig, was daar werkzaam aan de lijn. Uit de richting Vlissingen naderde een goederentrein en uit de richting station Middelburg de mailtreln, die ongeveer half elf hier passeert. B., die den mailtrein niet zag aankomen, werd gegrepenongeveer twaalf meter meegesleurd, en aan den kant van de spoorbaan geworpen. De mailtrein stopte; een daarin aanwezige dokter, die uitstapte, kon slechts den dood constateeren. De ongelukkige was zwaar aan den hals gewond, verder was hem het rechterbeen onder de knie afgereden en de rechterarm op drie plaatsen gebroken. Eerstgenoemd lichaamsdeel werd later tusschen de rails gevonden. De klompen van den overredene werden een paar honderd meters verder opgeraapt. Het lijk werd per draagbaar naar het station vervoerd, waar een tweetal dokters de lijkschouwing verrichtten. Dc dood is, naar vermoed wordt, ver oorzaakt, doordat hij met het hoofd tegen een telegraafpaal geslagen werd. B. was gehuwd en vader van een jongen van 15 jaar en verder van kinderen die reeds het huis uit zijn. Oostburg, 9 Juli. De als dader van den aanslag op J. Lohman alhier aangehouden J. H., heelt aanvankelijk ontkend met het gevonden mes gestoken te hebben doch later gezegd, dat hij wel daarmede gezwaaid had in de richting van den getroffene. Deze verkeert nog steeds in ernstig levens gevaar. De omstanders, vooral de vrouwen, waren door het gebeurde ten zeerste ontsteld. Men is van meening, dat H. met voorbe dachten rade gehandeld heeft, wijl hij eerst gepoogd had L. afzonderlijk te spreken te krijgen. De bevolking is zeer verbitterd tegen hem en hij moest onder zeer streng geleide vervoerd worden. Landbouw en Veeteelt. Schouwen, 9 Juli. Na geruimen tijd reeds vruchteloos te hebben uitgezien naar een flinke regenbui, zijn heden onze diep- drooge velden mild gedrenkt. Begonnen vele veldvruchten zichtbaar onder de schrale droogte te lijden, op de weiden was de grasvoorraad gering. Ook vele waterputten en regenbakken lieten den bodem zien, zoodat, waar velen bij zwaren arbeid en schraalte van goed drinkwater zich met minder waardigen drank vergenoegden gevaar voor ziekte ontstond. Ook onze tuinen hadden grootelijks be hoefte aan vocht. Indien wij nu de ge- wenschte zomerwarmte krijgen, staat de korenoogst voor de deurde velden worden wit. Daar hebben er hier in den laatsten tijd velen het hachje bij ingeschoten. Menschen gelukkig niet. Hazen, konijnen en patrijzen. Toen de maaimachines lustig onze hooiweiden kaal schoren, had het wild geen gelegenheid of moed zich tijdig in veiligheid te stellen. Talloos veel jong goed is ook met de scherpe machinemessen doorgesneden. Voor den boer is opruiming van dat goedje geen bron van jammer. Dc jager evenwel zal er anders over denken. Oud-Vossemeer. Het inzamelen van graszaad, het zoogenaamde bunt, is weer in vollen gang: er wordt acht cent per K.G. besteed en naar het verluidt welen sommigen daarmede een verbazend groot daggeld te verdienen; jammer dat de inzamelingstljd slechts kort duurt. De hooitijd is in onze omgeving uitstekend geweest, zoowel voor maaien als voor het opdoen van het hooi; de qualiteit moet dan ook uitstekend zijn. Er is ook veel lucerne gehooid, vooral op de verdronken gronden. De aangelegde wei landen zijn over het algemeen slecht, zoodat er weinig voedsel voor het vee daarin te vinden was. De gevallen regen zal ook voor het gras zeer welkom geweest zijn. Men meldt uit Oud-Vossemeer: Het eerste koolzaad is in den loop dezer week gesnedende quantiteit zal verre achterstaan bij die van het vorige jaar, terwijl tot heden ook de prijs lager is. Van verkoop zooals het vorige jaar in voorkoop hoort men weinig. Sommige kavels hebben zeer veel geleden van onkruid, voornamelijk kamille, die op de bevloeide gronden, naar het blijkt, zeer welig wil tieren. ONDERWIJ S. Wissenkerke, 9 Juli. Als sollicitanten voor de vacante betrekking van onder wijzeres aan de openbare school te Kam perland hebben zich aangemeld de dames C. J. Swenne alhier, en S. Willemsen van Geersdijk. Dinteloord. Onze dorpsgenoot, de heer A. Ploeg, is benoemd als onderwijzer aan de openbare school te Dreischor. Visscher ij - Berichten. Bruinisse. De vorige week verzond men uit deze gemeente 1680 ton mosselen naar België en Frankrijk en 140 balen naar Engeland, Holland en Duitschland. Aan gevoerd werden 3600 tonnen mosselzaad uit de Zuiderzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1