ZIERIKZEËSCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 7 Juli 1908. Eerste Blad. BERICHT. Algemeen Overzicht. (Z i e> x* i Is. z e e s c b. e Cour an t). Verschijnt DINSDAODONDERDAG en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per Jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. 63ste JAAR6AN6. No. 8638. tliigever-Hoofdredaoteiir s A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiênvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Grootc letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeup: A. J. OE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Het Bureau van dit blad (hoek Schuit haven te Zierikzee) is eiken werkdag geopend van des voormiddags 9 - tot des avonds 9 uretot het aannemen van advertentiên en abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het adver- teerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiên bij abonnement van 259, 909, 1099, 3009 o! 3000 regels, binnen het jaar te verbruiken. Het tarief hiervoor is aan het Bureau verkrijgbaar, en wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE. ONDERWIJZER Aan de openbare lagere school A te Zierikzee (hoofd de heer J. VAN BALLEGOOJJEN), komt met 1 September a.s. te vaceeren eene betrekking van Onderwijzer, in het bezit der acte voor vrije- en orde-oefeningen der Gymnastiek. Jaarwedde met minder dan 3 dienstjaren f 600, en 6 driejaarlijksche verhoogingen van f 50, ook voor dienstjaren elders doorgebracht. Sollicitattën (adres aan den Raad op zegel), worden franco ingewacht bij den Burgemeester, vóór 15 Juli a.s. Slachten van vee en het verkoopen van vleesch. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat op heden is afge kondigd de door den Raad, in zijne vergadering van den 19 Juni J.I., vastgestelde verordening tot wijziging der verordening betreffende het slachten van vee en het verkoopen van vleesch in deze gemeente. Zij maken voorts bekend, dat deze verordening op den 9 dezer in werking zal treden, voor een ieder gedurende drie maanden ter secretarie der gemeente ter inzage is nedergelegd en tegen be taling van 10 cent verkrijgbaar is gesteld. Zierikzee, den 6 juli 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Afsluiting Passage. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat op Donderdag den 9 Juli e.k. het gedeelte der wandeling tusschen de Noordhaven poort en de Nobelpoort, dat alsdan zal zijn af- geheind, voor het publiek gesloten zal zijn. Zierikzee, den 6 Juli 1908. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. De Tweede Kamer der Staten-Gene- raal is op re?es uiteengegaan. Één der belangrijkste redevoeringen in de afge- loopene zitting, zoo niet de belangrijkste, was wel de in het voorlaatste nummer van ons blad afgedrukte rede van onzen afge vaardigde, mr. R. J. H. Patijn, een rede, die zoowel in als buiten de Kamer een geweldigen indruk maakte, niet slechts om haar schitterenden vorm, maar voornamelijk om haar degelijken inhoud. Hoewel heftig bestreden door de heeren Van Karnebeek, De Visser en den Minister van Oorlog, toonde mr. Patijn in zijn repliek opnieuw aan, dat de bij de noodwet aangevraagde 2200 man uitsluitend bestemd zijn bij de ontvangst der opkomende miliciens hand- langersdiensten te verrichten. Deze diensten bestaan in het uitgeven van jassen, het uitdeelen van munitie en het verstrekken van wapenen. Het op die wijze noodeloos brengen van 2200 man gedurende vier maanden in de kazerne, kost aan de schatkist het bagatelletje van A\ ton. Na de repliek van mr. Patijn, waarin deze zijn standpunt krachtig handhaafde, zweeg de Minister Sabron. Het Vaderland schrijft dan ook „het incident Patijn is dus met een volledige overwinning voor dezen geëindigd". In de Fransche Kamer is een levendig debat gevoerd over de vraag, of de dood straf zal behouden blijven of diende opge heven te worden. Reinach hield een schitterend pleidooi voor de opheffing, zich beroepend op het afnemen der mis daden in België en Nederland, nadat in genoemde landen de doodstraf was afgeschaft, en wijzend op de mogelijkheid van rechterlijke dwaling. Barrès van de rechterzijde wilde de guillotine behouden ais het eenig afdoend middel om de zware boosdoeners voor de samenleving on schadelijk te maken, en tevens als preven tieve maatregel, daar hij het verouderde denkbeeld nog huldigde, dat de doodstraf afschrikkend werkt. Lemoine, de bekende ingenieur, die voorgaf diamanten te kunnen fabriceeren, heeft, toen de fatale termijn een proef van zijn kunst te leveren, verstreken was, gelijk men weet, de plaat gepoetst. Hij had Parijs vermomd verlaten, en maakte in den trein kennis met een regeeringskoerier, voor wien hij natuurlijk zijn waren naam verborg. Aan de Bulgaarsche grens gekomen, vertoonde hij aan de autoriteiten in plaats van het vereischte paspoort een bewijs van lidmaatschap van een soos, dat op naam van zijn zwager stond. Op voor spraak van den regeeringskoerier namen de autoriteiten daarmede genoegen. De stemrechtvrouwen in Londen hadden een audiëntie bij Minister Asquitt aangevraagd, teneinde haar belangen mondeling voor dezen bewindsman te kunnen bepleiten. De Minister weigerde evenwel de dames te ontvangen, waarop deze zóó boos werden, dat ze besloten tot een reusachtige avondbetooging. Drommen volks begaven zich naar het Parlementsgebouw, dat door een talrijke politiemacht was afgezet, zoodat niemand werd toegelaten. Een botsing ontstond, waarbij van de blanke sabel werd gebruik gemaakt. Onderscheidene suffragettes werden gevangen genomen, en voor den politierechter geleid, die de meesten tot het betalen eener boete, en een tweetal stemrechtvrouwen tot gevangenisstraf ver oordeelde, omdat deze handtastelijk tegen de politie waren opgetreden. Graaf Eulenburg, beschuldigd van mein eed, staat in Berlijn voor het Hof van Gezworenen terecht. De zittingen zijn geheim. De voornaamste getuigen tegen hem zijn Ernst en Riedel. De Oraaf ont kent, dat hij tot deze getuigen in een verhouding heeft gestaan, die volgens 175 van liet Duitsche strafwetboek strafbaar is. Men maakte hem echter op merkzaam op zijn zeer vertrouwelijke brieven, die hij aan Ernst geschreven heelt. De Graaf zeide, dat die vertrouwelijkheid bij hem zeer verklaarbaar was, daar hij op verschil in stand nooit lette. Het is opmerkelijk, met welke onderscheiding de Oraaf door de autoriteiten behandeld wordt. Niet alleen dat hij gedurende de behandeling van het geding op een leuningstoel mag plaats nemen, maar hij mag zelfs na afloop van de zitting, ten einde wat op te frisschen, een toertje in zijn automobiel in de omstreken van Berlijn doen. Zou de procureur-generaal Iserbiel, die in het proces Moltke contra Harden zoo warm vóór Graaf Eulenburg partij trok, aan deze exceptioneele behandeling van beklaagde wel zoo geheel vreemd wezen? De Rijksdoema heeft op voorstel van den Minister van Financiën een binnen- landsche geldleening van 200.000 000 roebel goedgekeurd. Alleen de constituoneel- demokraten en de socialisten stemden tegen. De voorzitter van de rijksdoema, Cham- jakoff, is op audiëntie bij den Czar geweest. De vlootcredietendie de rijksdoema geweigerd heeft, zijn door den rijksraad toegestaan. Ignatieff, die vroeger dertien jaren lang Russisch gezant te Konstantinopel en later in 1881 Minister van Binnenlandsche Zaken was, is overleden. Toen hij gezant bij de Hooge Porte was kreeg hij den vleienden bijnaam van „Menteur Pacha". Als Minister paste hij de reactionaire staatkunde in den allerslechtsten zin toe. Om zijn doel te bereiken ontzag hij geen middel, hoe afschuwelijk ook. Het Rus sische volk telt door zijn dood thans een hoogen onverlaat minder. De Shah van Perzië heeft naar aan leiding der vertoogen van de Engelsche regeering over de kozakken, die de toe gangen van het Engelsche legatiehuis te Teheran bezet hielden, w-Arbinnen vele leden der constitutioneele partij een veilig toevluchtsoord gezocht en gevonden hadden, zich telegrafisch bij den Jingelschen Koning over de houding van de Engelsche legatie beklaagd. De Koning heeft echter de legatie in het gelijk gesteld. De troepen zijn dan ook van het legatiegebouw teruggetrokken. Te Teheran is door den Russischen overste van de kozakken, Liakhoff, die door den Shah tot gouverneur is benoemd, de staat van beleg afgekondigd. Hij heeft een proclamatie aan de bevolking uitge vaardigd, waarin het dragen van wapenen haar ten strengste verboden wordt. De Fransche troepen hebben in Marokko de havenstad Asenmoes bezet, tengevolge waarvan aan den pretendent Moelai Hafid de eenige verbindingslijn met de zee is afgesneden, zoodat hij van buiten het rijk geen wapens en amunitie bekomen kan. Men ziet in deze bezetting een openlijk partij kiezen van Frankrijk voor den wettigen sultan Abdel-Azis, tegen diens broeder Moelai Hafid, die de ware broeder ook al niet schijnt te zijn. Hij heeft namelijk Abd-EI-Maleh, die als gevangene in ketenen voor hem gebracht werd, toen deze weigerde hem als zijn heer te erkennen, naar de gevangenis doen terugbrengen, en aldaar wreed laten folteren. In Mexico is tegen het bewind van Parfiho Diaz, die indertijd levenslang tot president benoemd werd, een revolutie uitgebroken. Hoewel Mexico een republiek is, wordt er de vrijheid van drukpers aan banden gelegd. Gok is er het onderwijs zeer slecnt geregeld. Een en ander heeft ontevredenheid gewekt, en het gevolg er van is een gewelddadige uitbarsting. In de revolutionaire beweging is ook betrokken de dichteres Gonzales. Dertig duizend liberalen zijn volgens haar reeds van wapenen voorzien. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 6 Juli. De Liberale Kies- vereeniging alhier vergaderde Zaterdag avond ten huize van den heer Adriaanse tot het stellen van een candidaat voor den gemeenteraad ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. J. C. van der Lek de Clercq. De vergadering werd geleid door mr. A. J. F. Fokker. Bij ontstentenis van den secretaris, mr Pol- vliet, die bericht had gegeven verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen, wer den de notulen door den heer J. van der Vliet gelezen. Alvorens tot het doel, waarmede de ver gadering belegd was, over te gaan, wijdde de voorzitter eenige woorden aan het over leden raadslid, mr. J. C. van der Lek de Clercq, in wien de gemeente een goed raadslid en een uitnemend burger verloren heeft, iemand, die, wanneer hij in de stad was, trouw de raadszittingen bijwoonde, en door zijn vragen toonde veel belang in de gemeente-aangelegenheden te stellen. Tot candidaat voor de aanstaande gemeente raadsverkiezing werd gekozen de heer W. du Claux. Na nog eenige besprekingen van huishoudelijken aard werd de ver gadering met een opwekkend woord trouw ter stembus op te komen, door den voor zitter gesloten. De koninklijk goedgekeurde schiet- vereeniging „Zierikzee" hield Vrijdagavond 8 uur haar tweede algemeene vergadering in de bovenzaal van de sociëteit „Con cordia". De voorzitter, de heer P. A. A. Klok, opende de vergadering met een welkom aan de opgekomen leden. Het deed hem genoegen hen in zoo'n flink aantal hier tegenwoordig te zien, wat voor hem een bewijs was, dat er veel sympathie voor de vereeniging en alzoo voor de schiet- kunst bestaat. Alvorens werd overgegaan tot de be handeling der agenda, herdacht de voorzitter het verlies, dat de vereeniging geleden had door het overlijden van haar geachten beschermheer, mr. J. C. van der Lek de Clercq. De heer de Clercq, zeide spreker, was iemand, die voor de schietsport veel gevoelde en ook veel over had. Als com mandant der voormalige schutterij is de heer De Clercq de vormer der schutters geweest. Alle hier aanwezige oud-kader leden kunnen getuigen welk een bezielenden ernst en lust de commandant bij de schiet oefeningen aan den dag legde. Als het ware nog onder dien indruk, besloten eenige kaderleden, na opheffing der schut terij, te trachten een schietvereeniglng op te richten, en haar den naam „Zierikzee" te geven. Toen hun pogingen daartoe uit nemend slaagden, werd den heer De Clercq het beschermheerschap aangeboden, het welk hij gaarne aannam. De voorzitter betreurde, dat het slechts zoo kort beeft mogen zijn. Met hoeveel genoegen had hij niet vernomen dat zijn jonge beschermelinge reeds uit den eersten kamp, waarin ze zich waagde, als prijswinster te voorschijn trad. Spreker hoopte, dat de nagedachtenis aan den ontslapene nog lang in de ver eeniging mag blijven voortleven. Hierna werd overgegaan tot de werk zaamheden van den avond. De door den secretaris, den heer M. T. Jacobi, voor gelezen notulen der vorige algemeene vergadering werden onveranderd goed gekeurd. Daarna volgde het verslag van den toestand der vereeniging over het afgeloopen jaar. De rekening en verant woording van den penningmeester, den heer Joh. Kuhl, werden door een commissie, bestaande uit drie leden, zijnde de heeren dr. A. v. d. Hoeven, J. Wiltson en J. Peute, nagezien, en bij monde van dr. A. v. d. Hoeven accoord bevonden. De voorzitter dankte de commissie voor het nazien der rekening en den penning meester voor zijn accuraat beheer: tevens wenschte hij de vereeniging geluk met den gunstigen toestand der kas. Thans volgde de behandeling van huis houdelijke zaken der vereeniging, o.a een reglementswijziging en een voorstel voor een huishoudelijken schiet-wedstrijd met verschillende banen, op 31 Augustus a.s. In de toelichting tot dit voorstel werd vermeld, dat de vereeniging door de wel willendheid van eenige autoriteiten de vergunning heeft verkregen tot het tijdelijk in gebruik nemen van de voormalige schiet baan der schutterij, mits deze volgens de aanwijzing van den gemeentebouwmeester, werd in orde gebracht. Op de begrooting kwam voor de aan koop van medailles voor hen, die den graad van scherpschutter behalen, wat met applaus begroet werd, wijl het als een prikkel tot het aankweeken van goede schutters werd aangemerkt. Hierna werd overgegaan tot het kiezen van een vice- voorzitter, welke plaats vacant was door het vertrek van den heer Revelman naar Breda. Nadat de verdiensten van laatst genoemden heer jegens de vereeniging door den voorzitter herdacht waren, noemde hij namens het bestuur als candidaat voor de vacante plaatst dr. Van der Hoeven, wat door de vergadering met applaus be groet werd. Bij acclamatie werd dr. Van der Hoeven dan ook als vice-voorzitter gekozen. Onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen, aanvaardde Dr. van der Hoeven met genoegen het vice-voor- zitterschap. Volgens reglement moest nu het geheele bestuur aftreden. Met algemeene stemmen werd het bestaande bestuur, zijnde de heeren P. Klok, dr. v. d. Hoeven, M. T. Jacobi, Joh. Kuhl, L. J. Leeuwe, P. Ochtman en J. W. de Bruijn herkozen. Als commis sarissen werden door de vergadering nog benoemd de heeren Schürmann en P. Jongmans. Alle namen hunne functiën weder aan. Bij monde van den heer Wiltson werd het bestuur warme hulde gebracht voor de velerlei werkzaamheden in het afgeloopen jaar. De heer Schürmann bedankte namens de vereeniging de corps schutters welke naar Cortgene waren geweest en met zoo'n succes terug kwamen n.l. met den 2e korpsprijs (verguld zilveren medaille). De voorzitter bedankte den eere-voor- zitter en de eere-leden voor den door hen verleenden steun. En ook de leden dankte hij voor hun ijverige medewerking. Hij sprak den wensch uit, dat dezelfde goede geest tusschen het bestuur en de leden moge blijven voortbestaan. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. Wij maken de ingezetenen opmerkzaam, dat tweemaal in de week van wege de vereeniging gelegenheid gegeven wordt, zich in het schieten te oefenen; en wel des Donderdagsmiddags en des Zondags morgens, zoodat zij, die gemoedsbezwaren hebben zich des Zondags te oefenen, dit des Donderdagsmiddags kunnen doen. De schietvereeniging „President Steijn" te Oostburg heeft besloten op 8, 9 en 10 Augustus een provincialen schiet wedstrijd te houden. Donderdagavond is te IJzendijke een schuurtje verbrand, gevuld met vlas en steenkolen. Het schuurtje met den geheelen inhoud ging verloren, terwijl enkele kippen en konijnen in de vlammen omkwamen. De oorzaak is onbekend; alles was ver zekerd. Bij kon. besluit is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de zilveren eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan P. H. Theuns, J. M. Verkammen en L. van der Weele, resp. opziener 3e k!., schipper 2e kl. en knecht le kl. bij de visscherij-politie op de Schelde en Zeeuw- sche Stroomen, allen wonende te Zierikzee, wegens de door hen, In gemeenschap, met levensgevaar verrichte redding van de bemanning van de motorboot van de Koninklijke Rotterdamsche Cementfabriek te Rotterdam, in het Engelsche vaarwater onder de gemeente Kats, op 18 Februari 1908. Bij kon. besl. zijn benoemd: tot dijkgraaf van het waterschap St.-Maartens dijk, de heer A. Geluk aldaar; tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Jonge- polder, de heer C. Steendijk te Nieuwerkerk tot dijkgraaf van het Waterschap Oud- Wolphaartsdijk, de heer P. Koeman aldaar. Door den raad van Colijnsplaat is Vrijdag tot havenmeester benoemd de heer P. Stols, die deze betrekking een jaar reeds tijdelijk had bekleed. Met ingang van 1 Juli 1.1. is de dienst betreffende het opzicht over de lands- gebouwen gereorganiseerd, wat o. m. ten gevolge heeft, dat Middelburg een afzon derlijk district is geworden, omvattende de provincie Zeeland benevens de gemeenle Bergen-op-Zoom. In het district Middelburg wordt dienst gedaan door den met 1 Juli 1.1. benoemden district-opzichter C. van der Linden, onder aanwijzing van Middelburg als standplaats. De dienst der landsgebouwen omvat in Zeeland de gebouwen der posterijen en telegraphie, die der rijksbelastingen, en die der rijkslandbouw-proefstations. Aan het station Kruiningen—Yerseke is, ter vervanging van den heer J. A. van Puffelen, die, zooals bekend, ultimo Augustus den dienst met pensioen verlaat, tot chef benoemd de heer H. T. Just de la Paisieres, thans goederenklerk te Utrecht. Brouwershaven. Alhier werd opgericht, aanvankelijk met 30 leden, eene ver eeniging „De Kolenbond". De jaarlijksche contributie als lid bedraagt 10 cent, terwijl niet-leden, doch ook kolen van den bond betrekkende, 3 cent per H.L. meer betalen dan de leden. Het bestuur is samengesteld uit de heeren: Cent van Schelven, voor zitter; A. v. d. Linde, penningmeester; C. A. Smits, secretaris; S. Dekker, J. v. d. Velde, M. Pannekoek, commissarissen, en als bode H. van Zuidland. Renesse. In een Vrijdag 1.1. gehouden vergadering van den gemeenteraad zijn de onderwijzers-salarissen geregeld en vast gesteld. Is het aanvangs-salaris f 50 boven het wettelijk minimum gesteld, het eind cijfer door de verschillende verhoogingen overschrijdt echter het wettelijk gestelde minimum niet met f 50. Verder is bepaald, dat bij ziekte of ont stentenis het tractement voor het eerste halfjaar geheel en bij voortduring der ont stentenis voor het tweede halfjaar voor de helft zal worden uitgekeerd, terwijl bij verdere verhindering een regeling zal worden getroffen. Voorts werd in de vergadering de rekening van het Burgerlijk Armbestuur goedgekeurd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 3