ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 7 Juli 1908. Tweede Blad. (525 ierikzeesche Oour an t). NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, Iranco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8638. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. I. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een knipmes. Twee sleutels. Een haarkam. kerkboek. zilveren armband.- Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. PERZIË. Teheran, 2 Juli. De periode van scherpen strijd tusschen sjah en revoluti- onnairen schijnt voorbij. De afkondiging van den staat van beleg heeft veel tot kalmeering der stad bijgedragen en de rust in deze plaats heeft een gunstige terugwerking gehad op de provincie. De bevolking houdt betoogingen ten gunste van den sjah. Prins Sill es Sultan heeft den sjah verzocht met zijn familie Perzië te mogen verlaten en de Russische en Britsche gezanten ondersteunen dat verzoek. MAROKKO. Abd el Malek, die, gelijk men weet, ook na zijn gevangenneming beslist bleef weigeren Moelai Hafid te erkennen, wordt nu te Fez, waarheen hij uit El-Ksar is overgebracht, op last van Moelai Hafid vreeselijk gefolterd, daar hij, in ketenen voor den tegen-Sultan gebracht, had gezegd: ieder machthebber, behalve zijn heer (Abd-el-Aziz), als „roghl" te beschouwen. Moelai Hafid wilde hem eerst op staanden voet ter dood laten brengen, maar door tusschenkomst van de kaïds Glaoeï en Si Aissa ben Omar, die den usurpator wezen op het gevaar, dat een terdood brenging van Abd el Malek zou hebben, indien de Europeanen het te weten kwamen, werd Abd el Malek weder in de gevangenis teruggebracht, waar men hem aan een ijzeren ring om den hals telkens aan de zoldering ophing en weder liet zakken, zoodra hij dreigde te bezwijken. Deze foltering wordt geregeld herhaald, terwijl twee wachters dag en nacht bij den gevangene zijn om hem te verhinderen door zelfmoord een einde aan zijn lijden te maken. AMERIKA. Te New-York is het overdadig heet. Reeds zijn 10 menschen door de warmte bezweken en de hospitalen liggen vol menschen, die van de warmte ziek ge worden zijn. Duizenden brengen den nacht onder den blooten hemel door. Ook uit de steden aan de Mississippi komen be richten van felle hitte. Jullius Turner, een vermogend koop man te New-York, was uiterst jaloersch wegens zijn vrouw, ofschoon deze reeds een 16-jarigen zoon heeft. Herhaaldelijk had Turner zijn vrouw reeds gewaarschuwd, dat, indien ze zich Inliet met een ander, hij haar zou dooden. Zondag begaf mevrouw Turner zich met haar zoon naar de kerk. De vader wist niet, dat de nogal uit de kluiten gegroeide zoon bij zijn moeder was. Zooals gewoonlijk, stelde hij zich ergens verdekt op, om zijn vrouw te bespieden. Toen hij nu in de schemering zijn vrouw ontwaarde, met een jongen man naast zich, loste hij tweemaal, in uiterste woede ont stoken, zijn revolver. Zoon en moeder werden doodelijk gewond. Toen de vader zijn dwaling ontdekte, bracht hij zichzelf een lichte verwonding toe. Thans zit hij in de gèvangenis en weigert daar iets tot zich te nemen, verklarende, dat hij zichzelf tot den hongerdood heeft veroordeeld. In Coalinga, Californië, werd de 16-jarige Edna Domongine, slechts gekleed in haar nachtjapon, uit de ouderlijke woning geroofd door twee lieden, Clack Rogers en Tony Laveall. De roovers eischten 5000 dollars losgeld. Ze werden echter door bereden cowboys nagezet. De roovers gingen toen van elkander. Rogers nam het meisje met zich en gebruikte 't, toen de cowboys hem achter haalden, als schild tegen de op hem geloste kogels. De broeder van 't meisje scheidde zich ongemerkt van de ver volgers af, sloop op den roover toe en overweldigde hem na een wanhopig gevecht. Dadelijk spanden de vervolgers de vierschaar over Rogers en werd de vraag, of hij gelyncht zou worden of slechts ge vangengezet, ten voordeele van het eerste beslist. Het vonnis werd onmiddellijk voltrokken. PORTUGAL. De afgevaardigde Arsoun heeft in de Portugeesche Kamer een rede gehouden, die ongewoon opzien baarde. Hij werd sedert lang beschuldigd medeplichtig te zijn aan den koningsmoord. Donderdag 1.1. zeide hij, dat hij dezen laster zat was en nu de ware schuldigen zou aanwijzen. Enkele dagen vóór den moord, zoo ver klaarde hij, heeft een vergadering plaats gehad, waaraan republikeinen en regenera- dores deelnamen. Daar werd de samen zwering feitelijk gesmeed. Als het noodig is, zeide Arsoun, zal ik de namen noemen van de anarchistische leiders, die bij de zaak betrokken waren. Velen van hen zitten thans achter de groene tafel. Op de vergadering stelden de republikeinen voor, de gansche koningsfamilie uit te roeien, behalve koningin Maria Pia, omdat dat tot een conflict met Italië zou kunnen leiden. De meerderheid wilde echter niet zoo ver gaan. Besloten werd toen, koning Carlos en den dictator Franco te laten vallen. Durca en Costa werden gekozen om het vonnis uit te voeren. Ze kregen 100.000 en 50.000 francs. Medeplichtigen hielpen hen bij de vlucht. Op den dag van den moord was Franco zoodanig door cavalerie omgeven, dat men op hem niet mikken kon. Durca en Costa vuurden slechts op den koning. De vrienden werden zenuwachtig en schoten in het wilde weg. Zoo kwam het, dat ook de kroonprins gedood werd. In de Kamer ontstond na het uitspreken van deze rede een niet te beschrijven tumult. Alle leden stonden op en protes teerden heftig tegen de woorden van Arsoun. RUSLAND. Bij de behandeling der begrooting in de doema wees de minister van financiën er op, dat een land, dat drie jaar geleden oorlog gevoerd en binnenlandsche onlusten heeft te doorstaan gehad, terwijl het groote sommen voor volksverpleging uitgaf en dat er niettemin op wijzen kan, dat de gewone inkomsten de gewone uitgaven met 83 millioen overtreffen, zeggen kan, dat zijn financieel systeem de opgelegde proef glansrijk heeft doorstaan. De door de rijksdoema en den rijksraad goedgekeurde binnenlandsche leening van 200 millioen rbl. is door den czaar bekrachtigd. Jucowka, 2 Juli. Tengevolge van een gasontploffing zijn in de Catharinamijn ongeveer 200 arbeiders gedood. Er werden nog 73 man levend naar boven gehaald, van welke echter nog 10 stierven. Volgens nadere berichten over het ongeluk zijn tot dusverre 157 lijken geborgen, die alle ernstige brandwonden vertoonden. Het reddingswerk wordt met kracht voortgezet. DUITSCHLAND. Friedrichshafen, 3 Juli. De Koning en de Koningin van Würtemberg hebben heden den tocht van het luchtschip van Zeppelin rondom het meer van Constans mede gemaakt. In de Duitsche pers wordt veel ge rucht gemaakt van een nieuwe spionage- zaak te Kiel. Daar zijn zekere Dietrich, een onder officier van de marine en zijne minnares, de taaionderwijzeres Petersen, in hechtenis genomen. De taaionderwijzeres is al 44 jaar, maar met zulk een uitgelezen smaak gekleed, dat men haar voor een Parijsch meisje van pleizier zou aanzien. Zij schijnt het met den onder-officier aangelegd te hebben om hem als werktuig voor haar landverraad te kunnen gebruiken. Juffrouw Petersen beschikte steeds over ruime geld middelen en kreeg uit Parijs over Brussel elke maand 500 mk. toegezonden. Hare kostjuffrouw vond dit verdacht en stelde er de politie mee in kennis. Men ging hare gangen dag en nacht na en luisterde hare gesprekken met Dietrich af. Haar plan was, om dezer dagen met een Franschen agent te Keulen een ontmoeting te hebben. Dietrich en zij moeten er den wind van gekregen hebben, dat men hen in de gaten hield, want in een wederom afgeluisterd gesprek hoorde men het paar beraadslagen over de beste wijze, om verschillende com- promitteerende zaken, die in hun bezit waren, te vernietigen. Daarop zijn dan beiden in hechtenis genomen. Tevens is nog een magazijn-opzichter van een mijnen- depót in de buurt van Kiel gevangen gezet. Het schijnt, dat juffrouw Petersen beschul digd wordt, de samenstelling van zeemijnen en het voorschrift voor de bereiding van het Duitsche rooklooze kruit aan Frankrijk uitgeleverd of althans een poging daartoe gedaan te hebben. SPANJE. Over de doopplechtigheid van den jongsten telg van het Spaansche Konings huis wordt aan de Temps nog het volgende gemeld: Dinsdagmiddag te twee uur had de plechtigheid in de troonzaal la Granja plaats. Aan het hoofd van den stoet gingen de kamerheeren en de grandes van Spanje, de laatsten volgens de traditie met gedekt hoofd. Hierna volgden de minister-presi dent en de overige ministers, een delegatie uit de Kamers in gala-uniform, daarachter infant Ferdinand als vertegenwoordiger van den peetoom, den prins van Beleren, de peettante Infante Isabella, alle infanten, de Koningin-Moeder cn Gi.-.dclijk dc Koning. In de troonzaal was een estrade opge richt, waarover een bizonder kostbaar tapijt hing, dat sedert Isabella II slechts bij doopplechtigheden van leden van het Koningshuis wordt benut. Op deze estrade was het altaar opge steld, dateerende uit den tijd van Ferdinand V en in het midden stonden de aloude doopvonten van Santo Domingo, die reeds sedert onheugelijke tijden bij het doopen der koningskinderen gebruikt worden. De infant werd gedoopt door den bisschop van Sion. Tijdens de ceremonie donderden de kanonnen een salvo van 21 schoten. Het jonge Prinsje van Asturië was eveneens bij den doop van zijn broertje aanwezig. Terwijl de infant Jaime zich tijdens de plechtigheid rustig hield schreeuwde de kleine prins van Asturië er geducht op los. Het aantal genoodigden, dat na den doop aan een lunch werd ge- noodigd, was niet groot. Slechts eenige delegaties uit Madrid en de voornaamste militaire en civiele autoriteiten waren met hun dames aanwezig. De Paus had zijn zegen gezonden. BELGIË. Een 70-jarige oude man uit Heusden was voor een zedenzaak door de recht bank van Gent tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De man heeft steeds zijn onschuld volgehouden. Dinsdag heeft de ware schuldige, door gewetenswroeging gedreven, bij het gerecht zichzelven aangegeven. Het parket heeft de onmiddellijke vrijstelling van den ouden man bevolen. De Kamer gaat eiken dag onver moeid voort met de beraadslaging over den Congo. De minister van justitie ver klaarde gisteren, dat België den Congo- staat zal naasten en dien reorganiseeren, zooals het dit zelf wil. De regeering erkent, dat er misbruiken zijn voorgekomen, maar dit is een reden te meer voor de annexatie. De minister ontkende, dat er een diplomatiek conflict met Engeland zou bestaan. Dit wordt in een telegram uit Londen bevestigd, maar er wordt bijge voegd, dat Engeland zich het recht voor behoud een beroep te doen op een scheidsgerecht, wanneer het systeem der concessies in strijd zou komen met Engeland's uitlegging van de acte van Berlijn. Men verwacht het voorstel, de kamer debatten de volgende week te doen eindigen. Alle bladen van Ostende verschijnen, met een breeden rouwrand omgeven. Woensdag is bekend gemaakt, dat de speel zaal van het Kurhaus definitief gesloten is. De bladen verzekeren, dat dit den ondergang van de badplaats beteekent en heffen luide klaagliederen aan over het lot, waartoe de zoo krachtig zich uitbreidende stad thans gedoemd is. Woensdag heeft opnieuw een vergadering plaats gehad van den hötelhoudersbond, om den toestand te bespreken. De af gevaardigde Buyl was aanwezig en beloofde alles te zullen in het werk stellen, om een "herziening te verkrijgen van de wet op het spelhij hoopte met medewerking van verschillende andere kamerleden, die zijn inzichten volkomen deelden, dat de Kamer een aanvullend wetsartikel zou aannemen, waarbij het spel in badplaatsen wordt toe gestaan. De vereeniging van hoteleigenaars te Ostende heeft zich, in verband met het optreden van de justitie tegen de speel- gelegenheden, tot den koning gewend, met het verzoek, alles te doen, „wat de stad van dien ondergang zou kunnen redden". Bij het opvijzelen van een ijzeren brug, die over het kanaal van Turnhout wordt gelegd, voor de treinen van de Hollandsche lijn, is het gevaarte door het breken van een hydraulische dommekracht, 20 centimeter uitgegleden. Dientengevolge zijn 5 arbeiders ernstig gekwetst. NEDERLAND. Amsterdam, 4 Juli. Op 4 April j.l. had de Algem. Ned. Diamantbewerkersbond alhier in kas f* 814.534.21. Daar is sedert een paar ton afgegaan. De uitkeering van de vorige week kostte den bond f 20.979.25 aan 3857 bondsleden. Het aantal werklooze diamantbewerkers bedroeg in de week van 21—27 Juni 4611 tegen 4650 in de vorige week. In het café van de weduwe Puinbroek op de Prins Hendrikkade is hedennacht ingebroken en f 1000 ontvreemd. Utrecht, 4 Juli. Gisterenmiddag is op de Bilstraat bij de Museumbrug de 24-jarige coiffeur J. v. d. L., toen hij nog juist voor een wagen wilde langs rijden, met zijn fiets gevallen en zoo hevig op den trottoirband neergekomen, dat hij onder het vervoer naar de Rijksklinieken overleed. De onge lukkige was pas enkele weken gehuwd. 's-Qravenhage, 4 Juli. In de groote zaal van den Dierentuin alhier is heden ochtend de driedaagsche „Kinder-Tentoon- stelling" geopend, waarvoor in het geheel 600 kinderen uit de meeste provinciën van het land zijn ingeschreven. De wedstrijd beoogt een oordeel te krijgen over de „schoonheid" en „gezond heid" der kinderen. Hedenochtend kwamen, begeleid door ouders of verzorgers, zich 200 kleinen, jongens, doch voor de overgroote meerder heid meisjes, zich aan de beslissing van een deskundige jury onderwerpen. Er waren onder dit kindergezelschap heel mooie en lieve doch ook leelijke kinderen. Voor allen was uitstekend gezorgd. Zij konden naar hartelust spelen en tegen twaalven werd hun een smakelijk twaalf uurtje voorgezet. Aan den wedstrijd voor kinderen zijn tentoonstellingen voor kinderkleeding en -voeding en van kinderfoto's verbonden, De uitslag van den kinderwedstrijd wordt eerst later medegedeeld. Het moet een zonderlinge vertooning geweest zijn, toen de vorige week in Den Haag een voertuig, bespannen door een paard, en één getrokken door een ezel, een wedloop hielden tegen een automobiel die met eigen kracht niet harder reed dan met een maximumsnelheid van 10 K.M., zooals door de Tweede Kamer, op voorstel van haar medelid Van Citters is bepaald voor het rijden in bebouwde kommen. Het paard en de ezel, die liepen zooals dat in de steden de gewoonte is, wonnen het van het moderne voertuig, gebonden als dit was door het wettelijk voorschrift, toen nog in wording. Dit schouwspel heeft de meerderheid der Kamerleden niet kunnen bekeeren. Met 43 tegen 28 stemmen is de wijziging der Motor- en Rijwielwet aangenomen. Dr. A. Kuyper is gisteren namiddag voor geruimen tijd naar het buitenland vertrokken. De Ministers Heemskerk, Talma en Idenburg deden hem uitgeleide. Rotterdam, 4 Juli. Gisterennamiddag ongeveer halfzes stiet bij het duiken een bezoeker der badinrichting aan de Baan op iemand, die op den bodem was gezonken. Met vereende krachten werd de bewustelooze op het droge gebracht. De badmeester P. J. Van Wallene paste de voorschriften voor de behandeling van drenkelingen op den drenkeling toe en slaagde er in, de levensgeesten weder op te wekken. De toegang tot de zweminriching werd nu onmiddellijk gesloten. Dr. Van 't Hoff, inmiddels ontboden, constateerde, dat de ademhaling normaal was. Voor de betrekking van concierge aan de ambachtsschool alhier hebben zich slechts 1165 sollicitanten aangemeld! De bezoldiging bedraagt f 600 met vrije woning. Breda, 4 Juli. De justitie alhier heeft een strafvervolging ingesteld tegen het fluitende raadslid E. van W. te Roozendaal, op grond van art. 144 Wetboek van Strafrecht. Dit artikel luidt: „Hij, die opzettelijk door het verwekken van wanorde of door het maken van ge- druisch een geoorloofde openbare ver gadering stoortwordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee weken of geldboete van ten hoogste zestig gulden. Aaubestodingen, Verkoopingcn enz. Zonnemaire, 3 Juli. Ten overstaan van den notaris J. Franse werden heden alhier voor den heer P. M. C. Schuilwerve in het openbaar verkocht: een woonhuis en tuin, voor f 1400; een timmermanswerk plaats, voor f 575; drie arbeidershuizen voor f 500, f 485 en f 475, buiten toe- bedingen en onkosten. Te Gent had Vrijdag de aanbesteding plaats voor het verbreeden van het deel van het kanaal, gelegen tusschen Selzaete en de Nederlandsche grens. Raming fr. 758.464.69. Hiervoor waren 9 inschrijvers. De minste was de ffrma De Theije Co., Gent, voor fr. 622.000. i Uitslag der aanbesteding voor dijks- yerhooging in den polder Nieuw-Bomme- nede, op 3 Juli 1.1. J. Oppenbrouwer, Steenbergen 5427 J. v. d. Valk, Zierikzee - 4800 A. Verjaal, Noordwelle - 4720 J. H. Berrevoets, Zierikzee - 4700 I. Douw, - 4652 A. Anker, - 4500 H. J. Romeijn, Burgh- 4488 P. M. Panny, Zierikzee - 4429 L. v. d. Velde, Bruinisse - 4290 C. Bolier, - 4260 P. Vink, Noordgouwe - 4215 J. M. Dekker, Brouwershaven - 4110 L. A. Vink, - 4099 P. Bezuijen, Scharendijke - 3860 Gegund aan den laagsten inschrijver. Uitslag der aanbesteding van 42 H.L. wikken, door de landbouw-societeit „Ceres" te Zonnemaire: Laagste inschrijver was J. van Félius te Zonnemaire, voor f 8.70 per H.L. RECHTSZAKEN. De levenslange gevangenisstraf, waartoe Klaas Boes in 1895 door de rechtbank te Alkmaar werd veroordeeld, wegens moord van twee vrouwen te Schagen, is door de Koningin veranderd in 25 jaren gevange nisstraf. Hij is thans 35 jaren oud. Vorstelijke klanten van „Oome Jan". Het Cosmopolitan Magazine geeft een lijstje van vorsten, die op zeer menschelijke wijze gebruik gemaakt hebben van den lommerd. De laatste koning van Napels verpandde zijn tafelzilver herhaaldelijk in Londensche pandjeshuizen, omdat deze, zooals hij zeide,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1