ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. Dinsdag 30 Juni 1908. (55 ierikzeesohe Couran t). B E RICH T. 250, 500,1000, 3000 tl 5000 regels, KENNISGEVING. Motor- en Rijwielwet. AFKONDIGING, Onveiligheid Vaarwater. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAODONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8635. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiën, van 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Al'e betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J- DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Het Bureau van dit blad (hoek Schuit haven te Zierikzee) is eiken werkdag geopend van des voormiddags 9 - tot des avonds 9 ure, tot het aannemen van advertentiën en abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het adver- teerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiën bij abonnement van binnen het jaar te verbruiken. Het tarief hiervoor is aan het Bureau verkrijgbaar, en wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Gevonden op den openbaren weg Een asperge-mes. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend, dat het volgende besluit in hunne vergadering van 5 dezer is genomen en bij beschikking van Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat van 18 dezer L.4 C, afdeellng Waterstaat, is goedgekeurd. .GEDEPUTEERDE STATEN van Zeeland, Gelet op het verzoek van het Hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland van 1 Mei jl. Gelet op art. 23 sub. 2\ van het Motor- en Rijwielreglement BESLUITEN: Te bepalen, dat de in genoemd artikel opge nomen verplichting tot het voeren van licht, van 1 Juni tot en met 15 Augustus in Zeeland niet van toepassing zal zijn op voertuigen met vaste assen, gebezigd In het landbouwbedrijf". Middelburg, 19 Juni 1908. Gedeputeerde Staten voornoemd, DIJCKMEESTER, Voorzitter. KRUSEMAN, Griffier. art. 8, 2e lid der Hinderwet. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Brengen ter openbare kennis, dat heden door hen is genomen het volgend besluit: Vrijdag den 26 Juni 1908. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Overwegende, dat hunne beslissing op het verzoek van het Bestuur der Schletvereeniging .Prins Frederik Hendrik" alhier, van den 6 Januari 1908, om vergunning tot het oprichten van eene schietinrichtlng op den binnenberm van den zeedijk, gelegen langs Cauwes-inlage van het Waterschap .Schouwen" tusschen de dijkpalen 16 en 19, deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend sectie C no. 127bis, niet binnen <len bij het eerste lid van artikel 8 der Hinderwet gestelden termijn kan worden genomen, omdat tiet voor het nemen dier beslissing vereischte onderzoek nog niet is afgeloopen; Overwegende, dat het daarom noodig is, be doelde beslissing voor den tijd van uiterlijk drie maanden opnieuw te verdagen; Gelet op het tweede lid van artikel 8 der Hinderwet; BESLUITEN: 1°. De beslissing op voormeld verzoek voor den tijd van ten hoogste drie maanden opnieuw te verdagen; 2". Dit besluit in afschrift aan den verzoeker mede te deelen en door afkondiging ter kennis te brengen van het publiek. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, (get.) H. C. MOOLENBURGH, Burgem. (get.) JAN SNELLEN, Secretaris. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt het navolgende bericht, betreffende Schiet oefeningen, ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w.: Schietoefeningen In de stelling van Den Helder. 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zullen in den loop der maanden Juli en Augustus schietoefeningen plaats hebben in de stelling van Den Helder, uit verschillende vuur^ monden, opgesteld op de verdedigingswerken aldaar. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het betrokken fort een roode vlag waaien, van minstens één uur vóór den aanvang der oefening, tot het einde daarvan, alsmede gekleurde vlaggen aangevende de ware richting waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op die dagen groote waar schuwingsborden worden geplaatst aan den ingang der haven en op ae batterij Vischmarkt, vermeldende de plaats waarvan en Ir. welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij de haven en nabij het Torpedo-magazijn borden zullen worden geplaatst, waarop is aan gegeven de beteekenis der gekleurde vlaggen, als volgt: Een rood witte vlag beteekent N., zwarte vlag O., wit roode vlag Z., witte vlag W., wit zwarte vlag NO., rood zwarte vlag ZO., zwart witte vlag ZW., zwart roode vlag NW. Indien een stoomvaartuig tot waarschuwen of sleepen aanwezig is, en indien de oefeningen het toelaten, zal door dit vaartuig desgewenscht hulp worden verleend, om uit den onveiligen sector te komen. Bij de uiteinden van het gedeelte der Heldersche zeewering dat als onveilig wordt beschouwd, zullen posten worden geplaatst, die door het opsteken van roode vlaggetjes den tijd zullen aangeven waarop het verkeer langs die zeewering verboden zal zijn, hetgeen in den regel niet langer dan 5 min. zal duren, terwijl daarna het vuren cenigen tijd gestaakt wordt. Zierikzee, den 29 Juni 1908. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. PERZIË. Teheran, 25 Juni. Het plunderen der huizen van voorname Perzen neemt een ontzettenden omvang aan. De sjah Het de parlementskanselarij opnieuw beschieten. Vele afgevaardigden zijn in het Engelsche gezantschap gevlucht. Toen de minister van financiën, Sani ed Dauleh, een aantal geestelijken en andere personen bescher ming zochten in het Duitsche gezantschap, werd die geweigerd met de opmerking, dat er geen rechtstreeksch levensgevaar voor hen bestond. De president van het parlement, Numtas ed Dauleh, heeft zich onder Fransche bescherming gesteld: de vice-president is gevangengenomen. De afgevaardigde Ibrahim Khan werd door soldaten doodgeslagen. Op bevel van den sjah werden de volksredenaars Melekal en Mutek el Emin, alsmede de uitgever van een weekblad opgehangen. De bazars zijn gedeeltelijk door dwang geopend. De minister van financiën, Sani ed Dauleh, de afgevaardigde Sadik Hasret, en de secretaris van het pailement, Muchber el Muelk, zijn met hun gezinnen in het Itali- aansch gezantschap gebracht. De sjah laat dagelijks een huis beschieten van het rijtje eener opgestelde lijst af. Elke beschieting gaat gepaard met algeheele plundering en leegrooving van het gebouw. Zelfs de klinken der deuren en de balken worden gestolen. De Europeesche kolonie is buiten zichzelf door de gruweldaden, die voor haar oogen geschieden, al worden de Euro peanen ook zelf gespaard. De vertegen woordigers van verschillende gezantschap pen lieten heden den commandant van de lijfgarde zeggen, dat zij zich in geen geval in de binnenlandsche aangelegenheden van Perzië mengen wilden, maar dat zij de voortdurende plundering van particulier eigendom en het vermoorden van onschul- digen ten zeerste betreurden en sterk veroordeelden. Tegen hedenmiddig moet het huis van Ala ed Dauleh, die zelf niet aanwezig is, geplunderd worden. De sjah heeft beschikkingen getroffen voor een nieuwe verkiezing voor het parlement. Hij heeft den kozakken-overste tot militairen gouverneur van Teheran benoemd. 27 Juni. De Minister van Financiën en zijn familie zijn gevlucht op de Itali- aansche legatie. Een aantal parlementsleden namen de wijk op de Fransche legatie. Het aantal vluchtelingen op de Britsche legatie neemt toe. Het afbreken van het parlementsgebouw is gestaakt. De Sipah- salar-Moskee is nog onbeschadigd. De gezant van Perzië te Parijs ontving een afschrift van de proclamatie, die de Sjah aan zijn volk heeft gericht. Iedereen aldus dat stuk heeft kunnen zien, hoe de tallooze politieke clubs zich mengen in de bestuursaangelegenheden van het land. Het was voor de regeering onmogelijk geworden den gang van zaken te verzekeren, waarvan deze groepen zich hadden meester gemaakt, en zich het recht hadden toegeëigend die te bespreken en te regelen naar hun welmeenen. Pers en sprekers maakten door den steun, dien zij aan de politieke clubs hadden verleend, den toestand nog ingewikkelder. De teugels van het bewind bevonden zich in handen van een zeker aantal intcllectuels en met het oog op den steun ook door het parlement aan deze clubs-verleend, bleven al onze stappen om n-A die clubs hun plichten duidelijk te maken, vruchteloos. Doordrongen van onze verplichtingen jegens het geliefde volk, waren wij genood zaakt in het belang der openbare veilig heid de leiders der onlusten gevangen te doen nemen, maar het parlement beschermde hen, en een deel der schuldigen nam de wijk in het paleis der volksvertegenwoordi ging. Zij wierpen barricades op, en wendden geweren en bommen aan tegen het leger. Met het oog op dezen slaat van zaken, hebben wij gemeend het parlement heden te moeten ontbinden en binnen den tijd van drie maanden nieuwe verkiezingen in te stellen. De Teheransche correspondent van de New-York Herald bevestigt den zelf moord van de vrouw van Zahir-ed-Douleh. Zij heelt opium genomen. Men zegt, dat zij er toe is overgegaan uit verdriet over hare wederwaardigheden bij de jongste onlusten, waarbij haar zoon Zahir-es-Soeltan in hechtenis genomen en zwaar gegecseld en haar huis beschoten en geplunderd werd. Sejed Abdoellah is in vrijheid gesteld en naar Kerbela vertrokken. Sejed Memmed is naar Chorasan gezonden. In een regenput in den tuin van het parlementsgebouw heelt men een klein kanon van Perzisch maaksel, een kist met dynamietpatronen en vierhonderd geweren gevonden. Verder wordt gemeld, dat het aantal gevangenen in het kamp van Sjah gestadig aangroeit. Bij het gevecht van Dinsdag te Teheran hadden de troepen bijna voor 600 natio nalisten, die de moskee verdedigden, af moeten deinzen. Alleen aan het schieten met granaatkartetsen is het te danken geweest, dat zij ten slotte de overhand konden behouden. OOST-INDIË. Blijkens een uit Nederl.-Indië ontvangen telegram, is op verzoek van het zelfbe stuur van Berlotnaroe in Midden-Celebes militaire hulp verleend tegen vijftig vijandige toradja's van het naburige land schap Laranggonal. Vier van deze, waaronder de aanvoerder, zijn neergelegd, de overige vluchtten doch zochten daarna weder aanraking. Onzerzijds was er onbeduidend door een pijlschot gewond een Europeesch militair beneden den rang van officier. AMERIKA. Uit New-York werd Maandag melding gemaakt van de vreeselijke hitte, die daar en verder naar het Westen tot Cleveland in Ohio gedurende twee dagen heerschte. De thermometer steeg wel is waar niet boven de 90° Fahrenheit, maar het was een vochtige en dientengevolge drukkende hitte, welke reeds vele slachtoffers maakte, zoodat de hospitalen overvuld waren. De schoolkinderen werden naar huis gezonden en aan vele duizenden uit de overbevolkte kwartieren der armenwijken werd toe stemming verleend om in de openbare parken te slapen. In New-York zijn twee gezondbidders veroordeeld tot 6000 dollar schadever goeding aan hun slachtoffer. Deze had een ontsteking aan het been, dat de ge zondbidders maar hadden laten voort woekeren, zoodat ten slotte het been moest worden afgezet. John D. Rockefeller is bezig aan het schrijven van een auto-biografie, welke over enkele maanden zal verschijnen in een Amerikaansch lijdschrift. Men zal daarin kunnen lezen, hoe men het moet aanleggen om de rijkste man van de wereld te worden. ITALIË. Bij Ponte San Pietro (in de buurt van Rome) zag de vrouw van een baan wachter haar kind spelen op de rails, terwijl in de verte een sneltrein naderde. Radeloos van angst vloog ze het kind na, greep het bij de kleeren en gooide het over den spoordijk. Inmiddels had de trein de moeder bij de borst gegrepen. Het gelukte haar echter zich aan de buffers vast te klemmen. Nadat ze 200 meter meegesleurd was, kwam de trein tot staan. 't Bleek dat de vrouw slechts een paar geringe kwetsuren opliep. Het kind bleef geheel ongedeerd. ENGELAND. Voor den politie-rechter in Marylebone (Londen) stond Woensdag een man terecht, die zich den mahatma Agamya Gwm noemt. De staat van mahatma is, naar Boeddhistisch begrip, een hooge trap van menschelijke volmaking, die het slechts weinigen op deze aarde, door zelfver loochening en geestelijke verheffing, ge geven is te bereiken. De mahatma heette dan ook in de wandeling „de Indische god", de god der goden of de heilige uit het Oosten en was, dienovereenkomstig, met een amberkleurigen tulband en een groen gewaad uitgedost. Hij is zeer thuis in de Vêdas, en heeft in Europa en Engeland veel theosophische loges helpen oprichten. Deze Indische god werd nu beschuldigd zich vergrepen te hebben aan een Fransch meisje. Zij was op een advertentie afge komen, waarin een typiste gevraagd werd. De vrouw, die de deur open deed, deelde haar mede, dat er niet veel op de schrijf machine te werken viel bij den Indischen god, en dat er vele vrouwen in het huis waren, die de Indische god ten zeerste beminden. Hier binnen is het de hemel, daarbuiten de hel, besloot zij. In tegen woordigheid van den god toegelaten, ondervond zij een bejegening, die geen fatsoenlijke vrouw zich kan laten welge vallen. De politie had talrijke andere klachten van denzelfden aard aangaande den god ontvangen. De zaak werd ver daagd, en de beklaagde tegen twee borg stellingen van 150 pd. st. (f 1800) en 300 pd. st. (f 3600) op vrije voeten ge laten. DUITSCHLAND. Essen, 27 -Juni. In de gieterij van Krupp lieten arbeiders een kuip met gloeiend metaal vallen. Zestien arbeiders bekwamen ernstige brandwonden; bij zes is er weinig kans, dat zij in leven zullen blijven. Een 23-jarig meisje te Breslau had twist gehad met haar aanstaande, begoot zichzelf met spiritus en stak zichzelf aan. Zc stierf spoedig aan haar wonden. Haar bruigom, die het vuur blusschen wilde, kreeg zware brandwonden. BELGIË. yit Brussel wordt officieus bericht, dat de Belgische eerste minister, die in den laatsten tijd herhaaldelijk een onderhoud had met Koning Leopold, in de volgende week een uitvoerige redevoering over de Congo-quaestie zal houden. De Senaat is tegen Donderdag a.s. bijeengeroepen. In de Kamer is men nog steeds druk aan 't beraadslagen over de zaak. Het meerendeel van de sprekers der linkerzijde wenscht, dat de mogendheden, die de Akte van Berlijn hebben geteekend, op nieuw bijeen zullen komen, teneinde tot een definitieve overeenstemming met Engeland te geraken ten opzichte van concessies, aan maatschappijen verleend door den Onafhankelijken Congostaat. Verscheidene socialisten zijn besliste tegenstanders van alle kolonisatie; andere zijn voor de internationaliseering van den Congo. De Katholieken zijn in twee groepen verdeeldde aanhangers van het Verdrag zooals het de Kamer wordt voor gelegd en degenen, die aan de Koloniale Wet een amendement willen toevoegen, waarin verboden wordt dienstdoende troepen naar den Congo te zenden. T- Een welgekleed heer stapte Woensdag al in een heitel op de Anspachlaan te Brussel. Na smakelijk gegeten, een goed glas wijn en champagne gedronken te hebben, schreef hij op een stukje papier geen rooden duit te bezitten en acht dagen geleden ontsnapt te zijn uit het gekkenhuis van Montauban (Frankrijk), in hetwelk zijn familie hem deed opsluiten. Daar hij in de straten van Brussel ronddwaalde en honger leed, vroeg hij, op dit briefje, dat men hem aan de politie overleveren zou. Een agent werd verwittigd en leidde den heer naar het commissariaat der 3e af- deeling, waar de vreemdeling verklaarde L. M. te zijn, oud 42 jaar, van Franschen oorsprong. Donderdagmorgen werd de man ter be schikking van het parket gesteld. Mej. S., een rijke rentenierster, 60 jaar oud, wonende op het kasteel van Ooé, bij Maubach, liep door een wei met haar hondje, 't welk begon te blaffen tegen de koeien. Deze omringden weldra het dier, met de hoorns dicht aan den grond. De hond vluchtte bij zijn meesteres, maar nu vielen de koeien ook mej. S. aan, wierpen haar omver, brachten haar stooten toe met de hoorns, vertrapten haar. Op haar kreten kwamen twee vrouwen toegeloopen, die moedig haar ter hulp snelden. Ook zij werden door de woedende dieren gekwetst. Toen men deze eindelijk kon verjagen, was mej. S. stervende. Zij overleed een kwartier later. NEDERLAND. Utrecht, 26 Juni. Qisterenmorgen zijn de vier veroordeelden in de Zeister moord zaak van Utrecht naar Amsterdam over gebracht, om daar in hooger beroep voor het gerechtshof terecht te staan. Dit transport geschiedde in twee gedeelten. De celwagen verliet te ongeveer kwart vóór tien het Huis van bewaring aan de Gansstraat met Van Vaalen en Van Ee; beiden waren zwaar geboeid, de handen saamgebonden met een boeiketting, die met slootjes was gegrendeld, terwijl de armen met een sterk koord waren vast gesnoerd, dat met de boeien was vereenigd. Van Vaalen zag er nog slechter uit dan tijdens de behandeling van de zaak hier voor de rechtbank; het hoofd hing hem op de borst, terwijl z'n geheele lichaam scheen te hangen tusschen de veldwachters, die hem vasthielden. Van Ee hield de oogen neergeslagen. Het spreekt vanzelf, dat hun aankomst aan het Centraal-station de nieuwsgierigen in massa te hoop deed loopen; politie hield de menigte op een afstand. Na een oogenbiik in de wachtkamer derde klasse te hebben vertoefd, waar het zwart zag van de menschen, werden beide gevangenen naar den gereedstaanden trein op het tweede perron geleid. Om hen te onttrekken aan de oogen van de vele toeschouwers op het station, gingen de veldwachters voor de raampjes staan van den gereser- veerden 3e klasse coupé, zoodat niefnand naar binnen kon kijken. Te 9,51 vertrok de trein. De celwagen was inmiddels naar de Gansstraat teruggegaan, om Kors en Over- horst te halenzij waren op dezelfde wijze geboeid, en werden, evenals de beide eersten, geëscorteerd door vijf rijksveld wachters. Kors was ook thans weer onverschillig, en zat in de wachtkamer rond te kijken, eerst naar de dienstregelingen aan den muur, later naar de menschen, die zich rondom de gevangenen verdrongen om ze toch goed te kunnen zien. Overhorst zat stil naar den grond te turen, en keek nu en dan even op en rond zich. Daar het nog ruim een half uur duurde eer de trein van 10 uur 45 vertrok, waar mede deze veroordeelden naar Amsterdam werden gebracht, was de dienstdoende chef van het station zoo welwillend een apart vertrek aan te wijzen, waarin de veroordeelden met hun geleiders konden vertoeven, totdat het oogenbiik van vertrek was genaderd. Zij behoefden dus niet noodeloos door het publiek als dieren te worden bekeken. Ook voor Kors en Overhorst was een afzonderlijke coupé vrijgehouden. Leiden, 27 Juni. Op een weiland, nabij het Posthof, is thans te bezichtigen een moderne woonwagen, met een muildier. Deze doelmatig ingerichte wagen, waarin een atelier en donkere kamer, draagt, naar de Noorsche mythologie, den naam „Mid- gard" en zal tot woning dienen van een drietal jeugdige Leidsche avonturiers, den kunstschilder Th. W. E. Lohmann en de fotografen C. R. Goedeljee en F. T. T. Lohmann. Het doel der heeren is, met dezen wagen de wereld in te gaan, schuin door ons land naar de grenzen, verder over België naar Frankrijk, en wanneer de reis niet tegenvalt, naar zuidelijker landen. Zij willen op reis fotografeeren en schilderen en hun kunstproducten aan den man brengen, om daarvan te leven. Tevens willen ze door verkoop van vegetarische geschriftjes in verschillende talen propa ganda maken voor een natuurleefwijze, waarvan zij aanhangers zijn. In het buitenland zullen zij uitkomen in Hoilandsch visscherscostuum.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1