ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 27 Juni 1908. rëclamesT Éerste Blad. (25 ierikzeesohe Cour an t). Algemeen Overzicht. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 638te JAAR6ANG. No. 8634. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentifnvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den DireoteurA. J. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. 1—5 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. *J/o Q ~&u/x.c 'spitte* - De Duitsche Keizer heeft aan het aan boord van de „Oceana" gegeven feestmaal, in antwoord op een toespraak van den Ham- burgschen burgemeester, gewag gemaakt van de aangename dagen, die hij te Hamburg heeft doorgebracht. Onder anderen zeide hij: „nog éénmaal wil ik hier, waar zoovele Hamburgers verzameld zijn, op een Hamburgsch schip verklaren, hoe diep getroffen ik ben geweest door de geest driftvolle houding van de bevolking. Toen ik mij zeiven afvroeg, wat wel de reden van die uitbarsting kon zijn, weerklonk eerst langzaam aan, maar daarna steeds krachtiger aanzwellend, ons oud Duitsch stamlied (Deutschland, Deutschland, über Alles). Nu weet ik genoeg, mijne heeren! Ik dank u daarvoor. Ik heb u begrepen. Het was de druk van een vriendenhand voor een man, die vastberaden zijns weegs gaat, en die weet, dat hij iemand achter zich heeft, die hem begrijpt, en die hem wil helpen. De Hamburgers en ik wij begrijpen elkaar". Deze rede is natuurlijk weer een toespeling op de staatkundige gebeurtenis van den nieuwen driebond, die hoofdzakelijk tegen Duitschland gericht is. Het Duitsche volk is het grootendeels met zijn keizer eens, dat zoo al niet terstond, dan toch in de naaste toekomst gevaar voor Duitschland van dien driebond te wachten is. Vandaar dat het Hamburgsche volk, toen de keizer zich te Hamburg op het balkon van het paleis aan het volk vertoonde, plotseling, spontaan, uit eigen beweging het Duitsche stamlied aanhief, dat met geestdrift door de dichte menigte gezongen werd. Men voelt in Duitschland de ware beteekenis der toenadering van Engeland tot Rusland. Volk en vorst zijn in dit opzicht homogeen. In België is de Kamer van Afgevaardig den na de jongste verkiezingen voor het eerst bijeengekomen. Ter sprake kwam de toestand der Congo-kwestie, die nog altijd niet opgelost is. Het schijnt, dat Amerika en Engeland bij België op overname van den Congo hadden aangedrongen, teneinde daardoor een einde te maken aan het stelsel van bloedige afpersing, dat ten aanzien van de inboorlingen mededoogenloos ge volgd wordt. De regeeringen van beide staten hadden aan de Belgische regeering in overweging gegeven den gedwongen arbeid voor alle inboorlingen af te schaffen, allen arbeid der inboorlingen in geld te betalen, den grond aan de inboorlingen gedeeltefijk terug te geven, en vrijheid van handel aan alle volken toe te staan. In antwoord op deze wenken had de Belgische regeering geantwoord, dat zij daarmede zoude rekening houden. Van socialistische zijde werd tot oplossing der Congo-kwestie Kamerontbinding voorge steld, teneinde op die wijze de meening der geheele natie te vernemen over de regeeringsvoorstellen ten opzichte van de voorwaarden, waarop de Congo door den Belgischen slaat zoude worden over genomen. Men meende van die zijde, dat de 'Congo-politiek door de jongste ver kiezingen voor de Kamer veroordeeld was. Men trok evenwel dat voorstel, dat ongrond wettig was, in, want volgens de constitutie berust het ontbindingsrecht uitsluitend bij den souverein. Het Engelsche Lagerhuis heeft in tweede lezing het regeeringsontwerp op de ouderdomspensioneering aangenomen. De suffragettes of de vrouwen, die in Engeland voor het vrouwenkiesrecht onvermoeid ijveren, schijnen in de kunst de aandacht op haar beweging te vestigen, het ver gestuurd te hebben. Zij hadden namelijk een groote stoomboot afgehuurd, en daarmede voeren zij over de Theems, totdat zij het Parlementsgebouw bereikt hadden. Op de terrassen er van zaten onderscheidene dames uit de groote wereld, vrouwen van ministers en afgevaardigden, thee te drinken. De met vlaggen getooide stoomboot legde aan, en mevrouw Drum mond sprak, nadat zij boven op de kajuit was geklommen, de theedrinkende dames toe, haar opwekkende, zich bij de beweging aan te sluiten. Een muziekkorps, dat aan boord was, speelde hierop eenige op wekkende marschen, waarop de stoomboot wegstoomde, achtervolgd door een politic boot. De Shah van Perzië, die geheel en al onder Russischen invloed staat, heeft door middel van een staatsgreep een einde ge maakt aan het constitutioneele stelsel, dat in 1906 in Perzië was ingevoerd. Men bedoelde destijds wel een schijnparlement te laten optreden, maar toen de heeren afge vaardigden te Teheran bijeenkwamen, lieten zij zich niet vinden de rol te spelen, die men hun had toegedacht. ZIJ traden veel eer zelfstandig op, en hebben getracht aan de misbruiken, die er in het rijk heerschten, een einde te maken. Vooral traden zij te velde tegen de willekeurige en verkwistende handelingen van den Shah en zijn hof houding. Dit laatste zette bij den Shah kwaad bloed. Hij zon daarom op middelen zich van het parlement te ontdoen. De steden zonden echter troepen naar Teheran ten einde het te beschermen, als het door keizer lijke troepen werd aangevallen. Maar de Shah, die door Rusland gesteund wordt, werd hierdoor niet afgeschrikt. Op een goeden dag hoorde de bevolking van Te heran, dat de Shah gevlucht was. Heimelijk had hij namelijk, in het nachtelijk uur, de hoofdstad verlaten en zich naar zijn buiten verblijf begeven, waar hij om zich heen de kozakken, ten getale van 3000 man, verzamelde, die met kanonnen gewapend, bestemd waren tegen Teheran op te rukken. Hij liet hierop eenige hoofden der her vormingspartij gevangen nemen. Toen het parlement naar de reden der arrestatie vroeg, vaardigde de Shah een proclamatie uit, waarin hij zeide, dat het parlement onrust had gezaaid, en waarin het dragen van wapenen verboden werd. Tegelijkertijd rukten de troepen tegen Teheran op. Het parlement vaardigde een manifest aan het volk uit, waarin de onwettige gevangen neming werd in het licht gesteld, en ver klaard werd, dat een souverein, die zelf de wet schendt, geen gehoorzaamheid meer verdient. Op last van den Shah werd dit manifest van de stadsmuren afgescheurd, en het parlementsgebouw door troepen omsingeld. De volksvertegenwoordiging werd ge sommeerd eenige leden uit haar midden uit te leveren, dat geweigerd werd, waarop de troepen begonnen te vuren op de aan hangers der hervormingspartijdie toe gesneld waren om de representanten der natie te verdedigen. Een hevig bloedig straatgevecht was hiervan het gevolg. Het parlementsgebouw en de daaraangrenzende moskee en tal van huizen werden verwoest en geplunderdonderscheidene afgevaar digden, benevens de president en de meeste journalisten werden gevangen genomen en in ketenen voor den Shah gevoerd, en een aantal menschen dat als vijandig aan de autokratie bekend stond, werd opgehangen of gefusileerd. Onder deze ook een redac teur van een vrijzinnig blad. Evenals indertijd in den Duitschen Rijks dag hebben de journalisten in het Itali- aansche Huis van Afgevaardigden de pen neergelegd, weigerend verslag te geven van hetgeen in de Kamer gesproken wordt. Aanleiding daartoe gaf de afgevaardigde Santini, die de journalisten, omdat zij onder zijn spreken wat rumoerig waren, inct de niet vleiende benaming van „lafaards" bestempelde. Een duel tusschen den be- leedigden journalist en den betrokken afge vaardigde, dat bijkans een uur duurde, moest de beleedigde eer herstellen. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 26 Juni. Maandag 22 Juni j.l. ondernam het Roomsch-Katholiek Zangkoor „St.-Cecilia" een pleizierreis naar Domburg. Daarbij werd gebruik ge maakt van het snelvarend motorjacht „Helena" van de firma Verstraate van Stavenisse, hetwelk om 6.15 uur van Zierikzee vertrok en om 9 uur te Veere aankwam, 's Avonds vertrok het motorjacht om 8 uur van Middelburg en arriveerde, niettegenstaande de onbekendheid met het vaarwater, om 11.15 uur weder alhier. Genoemde firma verdient voor zulke reizen, zoowel om de snelle vaart van het jacht, als om de nette behandeling der bemanning, ten zeerste den lof en de recom mandatie van het geheele gezelschap. Dezer dagen werd het Bestuur der Wijkverpleging alhier zeer verrast door een belangrijke gift, haar door een milde geefster toegezonden. Het vorige jaar heeft zich een commissie gevormd, welke pogingen in het werk zou stellen voor het verkrijgen van een vasten verbindingsweg tusschen Zuid-Beveland en Noord-Brabant. Deze commissie is in haar pogen niet kunnen slagen, zoodat voorioopig de spoorweg de eenige verbinding over land zal blijven, wat zekei een ongewenschte toestand is. De cominfcaie zal van verdere pogingen afzien. Nieuwe aardappelen, vrij goed van smaak, worden te Goes reeds verkocht voor 40 cent de vijf kop. Te Baarland had de huwelijks afkondiging plaats van een paartje, waarvan bruid en bruidegom beiden doofstom zijn. Beiden zijn oud-leerlingen van het Doof stommen-instituut te Rotterdam. De Minister van Oorlog heeft mede gedeeld aan de autoriteiten van de land macht, dat het zijn verlangen is, dat de militair, hetzij officier, onder-officier of soldaat, buiten de diensturen en voor zoo ver het dienstbelang daardoor niet wordt geschaad, zich, binnen de grenzen van het rijk, vrijelijk daarheen kunne begeven waarheen hij wenscht. Kerkwervc. Op Maandag 29 Juni zal in deze gemeente een verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad worden ge houden. (Vacature J. v. d. Hoek). Duivendijke, 24 Juni. Voor eenigen tijd werden op initiatief van den heer burge meester alhier pogingen aangewend het daarheen te leiden, dat de werklieden alhier werden opgenomen in het bestaande Ondersteuningsfonds te Eikerzee en Elle- meet. Deze pogingen werden heden met gunstigen uitslag bekroond, nu de alge- meene vergadering van dat fonds heden met algemeene stemmen besloot Duiven dijke in dat fonds op te nemen, waarvoor die vereeniging stellig een woord van lof toekomt. Een 15-tal personen hebben reeds hun verlangen tot toetreding geuit, zoodat de vereeniging thans 66 leden telt. Het bestuur werd aangevuld met de leden A; v. d. Schelde, P. van den Hoek en C. dé Voogd. Renesse. Naar wij vernemen heeft de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij de concessie van de tramlijn Brouwershaven Burgh overgenomen. Burgh. Dinsdag 30 Juni heeft alhier de verkiezing-candidaatstelling plaats voor twee leden van den gemeenteraad, wegens periodieke aftreding van de heeren W. Heule en J. van de Vate Jz. Westelijk Schouwen. In deze streken is men begonnen met het rooien der bloembollen. Crocussen, hyacinthen en narcissen geven een vrij goed beschot. De opbrengst der tulpen is zeer be vredigend. Niettegenstaande de zeer warme dagen in het begin van Juni, waardoor het loof spoedig verwelkte, zijn de bollen toch flink ontwikkeld, goed gezond en zeer gaaf. Oosterland, 25 Juni. De collecte tot ondersteuning van den Gewapenden Dienst heeft alhier f 12,29, te Sirjansland f 4,18 opgebracht. Bruinisse. De lieer Gabriël Hermanus Bolier Gz., geboren alhier, thans buiten gewoon opzichter te Callantsoog, is geslaagd voor het laatst gehouden examen van opzichter van den Rijkswaterstaat. Stavenisse. De gewone jaarcollecte voor den Gewapenden Dienst alhier bracht f 6,23 op. Schcrpenisse, 25 Juni. Woensdag werd de 75-jarige Q. H. alhier met een fiets, doordat hij in een verkeerde richting uitweek, zoodanig aangereden, dat hij tegen den grond sloeg en een bloedende wond aan het hoofd bekwam. Bewusteloos werd hij opgenomen, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Volgens beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal het getal verpleegden in het krankzinnigengesticht te Grave moeten wbrden teruggebracht van 120 tot 95 patiënten. Naar aanleiding hiervan is het bestuur dezer gemeente uitgenoodigd zorg te dragen, dat de patiente J. P. v. d. Slikke naar een ander gesticht worde gebracht. Poortvliet. Alhier bracht de collecte voor het fonds ter aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst in Nederland, op f 9.52. Oud-Vossemeer. Woensdag heeft men op het plein in de Molenstraat een norton- pomp geslagen; reeds op een diepte van 18 J M. vond men in groote hoeveel heid zuiver drinkbaar water; natuurlijk zal men het laten onderzoeken of het voldoet aan de hygiënische eischen, die aan pompwater voor openbaar gebruik gesteld moeten worden. Er is vast aan een groote behoefte voldaan, wanneer mag blijken, dat men voortaan niet meer naar drinkwater behoeft te zoeken en dat aan het drinken van zoogenaamd putwater, in tijden van groote droogte, een eind is gekomen. Waar de kosten geen onoverkomelijk bezwaar geven, zal men misschien in het vervolg nog wel meerdere pompen slaan. In den loop dezer week zijn weer de imkers met hun bijenvolken vertrokken; nu het koolzaad is uitgebloeid en de overige gewassen geen voldoenden bloei geven voor een goed gewin, worden de bijen weder vervoerd naar Brabant, waar wel voedsel aanwezig is. De groote oppervlakten met koolzaad bezet in de laatste jaren, in de verdronken polders, is een reden geweest om de bijen hier eenige weken te doen verblijven. Een paard van een voerman uit Noord-Brabant, die hout aanvoerde voor den bouw der R.-Kath. School, geraakte dezer dagen in een sloot in de nabijheid van het schoolterreinna uren tobbens gelukte het eindelijk het arme dier er uit te krijgen. Middelburg. Het jaarverslag over 1907 is verschenen van de vereeniging „Zeeland", gevestigd te dezer stede, welke vereeniging ten doel heeft duurzame verzorging en op voeding in of buiten gestichten, van minder jarigen, waarvan haar de voogdij is op gedragen, of met welke verpleging zij door de regeering mocht worden belast en tevens tijdelijke verzorging van minder jarigen, die door één der voogdijraden haar ter verzorging mochten worden toevertrouwd Blijkens de statuten zal de vereeniging bij voorkeur de haar toevertrouwde minder jarigen bij particulieren in de provincie Zeeland uitbesteden, indien daartoe ge schikte gezinnen kunnen gevonden worden. Over de gezinsverpleging zegt het bestuur in het jaarverslag o. a.Niet het geringste voordeel der gezinsverpleging ziet het bestuur ook hierin, dat de minderjarige een werkelijk tehuis wordt gegeven, dat banden van genegenheid worden geknoopt, die hem ook voor zijn verder leven tot steun en tot toevlucht kunnen strekken, dat hem in den waren zin des woords een vader en een moeder worden gegeven, iets wat een gestichtskind ook bij de aan de hoogste eischen voldoende verpleging niet kan worden geschonken. En hierover betreurt het bestuur het des te meer, dat de vereeniging zich de handen gebonden ziet door haar bekrompen geld middelen en daardoor nog slechts op zeer bescheiden schaal kan werkzaam zijn, waar zij bij ruime financiën nog zooveel meer in de gelegenheid zou zijn voogdijen te aanvaarden en gezinsverpleging toe te passen. Uit de rekening over 1906 1907 blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen f 9618,99$, de uitgaven f 8777,05, zoodat het beschikbaar saldo op 31 December f 841,94bedroeg. Het 52ste jaarverslag van de Vereeni ging tot het bezoeken der Armen alhier vangt aan met een woord van dank voor de ruime financiëele ondersteuning, die van verschillende zijden mocht toevloeien. Het gevolg van een en ander was dat de rekening kon worden gesloten met een goed slot van f 1180,35. Nieuw ingeschreven werden in het af- geloopen jaar 24 gezinnen of alleen ioopende personen; het getal aanvragers bedroeg 106, dat der aanvragen 679. Aan bijdragen voor verpleging, tijdelijke hulp bij bevalling, ziekte of ongeval, ten behoeve van 76 huisgezinnen of personen werd uitgegeven f 4638,35. De in het vorig verslag genoemde centralisatie van armenzorg is thans in zooverre tot stand gekomen, dat er een nieuwe kamer van navraag is opgericht, bij wie omtrent alle personen informat es kunnen worden ingewonnen. Vlissingen, 24 Juni. In de heden middag gehouden raadszitting hadden de benoemingen plaats van den directeur en de leeraren aan de met 1 Sept. te openen gemeentelijke H B. school met 3-jarigen cursus. Achtereenvolgens werden benoemd de heeren tot directeur J. Coster, Tilburg, tevens tot leeraar In de Fransche en Engelsche taal leeraar in de wiskunde en boekhouden J. J. Vis, Den Haag; leeraar in de natuur- en schei-, plant en dierkunde J. C. Heine, Brielle; leeraar in de geschiedenis, aardrijkskunde en staatsinrichting H. E. Becht, Den Haag; leeraar in de Nederlandsche en Duitsche taal C. C. van Slooten, Amsterdam; leeraar in het teekenen en schoonschrijven A. Koppejan, Vlissingen; leeraar in de gymnastiek W. de Graaf, Middelburg. Tot onderwijzeres in de nuttige hand werken voor meisjes aan school F werd benoemd mej. H. M. Naerebout. In dezelfde zitting kwam in behande ling een adres van den heer J. G. Meijer, eigenaar van het Grand Hotel des Bains alhier, waarin hij weder voor 6 maanden optie verzoekt voor den aankoop van gronden ten westen van het Grand Hotel aan den Boulevard Evertsen, ter opper vlakte van 4600 M2. De heer Meijer voert n.l. thans onder handelingen met een Maatschappij over aankoop en exploitatie van die gronden. Het bleek uit de mededeelingen van enkele leden, dat déze onderhandelingen zeer serieus en, slagen zij, werkelijk in het belang van de badplaats zullen zijn. De raad verleende dan ook met alge meene stemmen deze optie, nadat een aanvankelijk door de financieele commissie voorgestelde waarborgsom van f 1000 was teruggenomen. Voetbal. De burgemeester alhier heeft, naar aanleiding van een daaromtrent aan enkele raadsleden ingebiachte klacht, medegedeeld, dat hij aan de politie last zal geven om het spelen van voetbal op de openbare straat te verbieden. De levering van aardappelen ten behoeve van het garnizoen alhier, waar voor slechts één inschrijving was ingekomen en wel voor f 2,50 per H.L., is door den Minister van Oorlog, wegens den hoogen prijs, niet gegund en zal nu een onder- handsche besteding worden gehouden. RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te Arnhem veroor deelde Donderdag in hooger beroep de gewezen directeuren van de Arnhemsche Bankvereening, Pliester en De Meyier, elk tot 3 jaar gevangenisstraf, voor beiden met aftrek van den in voorarrest doorgebraehten tijd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1