YllssiDgeo, Hiddellnirg en Botlerdam. Sloomzaivelfabriek „DE Dl", SUNUSMT Uniiomigiiji „V. 0.8." ADVERTENTIEN. eene Inspectie J. H. v. LINSCHOTEN. wS* Puike nieuwe volle Doll. HIRING, Ie kwal. nieuwe Zoutevisch, Nieuwe Mlootóe IIRDIPPELEN, voor ambachtslieden. Verder aan de ge meente Vlissingen f 300 per jaar, over de jaren-1909—1911, voor hare avondschool voor handwerkslieden; aan de gemeente Middelburg een subsidie van f 500 per jaar, over het tijdvak van 1 September 1908 tot 31 December 1911, aan hare avondschool voor handwerkslieden; aan de school voor hand- en bouwkundig teekenen te Tholen f 275 per jaar, over de jaren 1909 tot en met 1913; aan de teekenschool te Aardenburg een subsidie van f 100 over het jaar 1909; aan de vereeniging „de Vereenigde Handwerks lieden" te Terneuzen een subsidie van f 200 per jaar over de jaren 1909—1911. Nog stellen Gedep. Staten voor, de jaarwedde van den directeur van den Prov. Stoombootd. op de Westerschelde te verhoogen van f 2000 op f 2200, met drie jaarlijksche verhoogingen van f 100 tot een maximum van f 26(5). Voorts zullen in de zomervergadering behandeld worden voorstellen van Gedep. Staten: tot toekenning van een renteloos voorschot van ten hoogste f 5075 aan de gemeente Aagtekerke voor wegsverbetering; tot renvoyeering aan haar college ter beschikking van de adressen van den Ned. Schildersgezellenbond te 's-Gravenhage c. a. iq zake, 't gebruik van loodhoudende verven tot afwijzing van het verzoek van den gemeenteraad van Goes, om wijziging van art. 83 van het reglement op de wegen en voetpadentot toekenning van een subsidie van f 250 per jaar, over de jaren 19091911, aan L. G. Óverbeeke te Goes, voor zijn omnibusdienst tusschen het Wolphaartsdijksche veer ei»Goes; tot toe kenning van een renteloos voorschot van ten hoogste f 9000 aan den polder Oud beoosten Blij bezuiden voor wegsver betering; tot opening van een crediet van f 100 voor 1908 tot het aanleggen van schoolproefvelden bij door het rijk gesub sidieerde cursussen in landbouwkundetot opening van een crediet van f 3550 per jaar, voor 1909 en 1910, ter bevordering en aanmoediging van de verbetering der paardenfokkerij; tot afwijzing van een verzoek van de afdeeling Zeeland der vereeniging tot bevordering van de pluim veehouderij en tamme konijnenteelt in Nederland, om subsidie; tot opening van een crediet van f 100 aan de Tuinbouw- vereeniging „Walcheren", voor een in September 1908 te Middelburg te houden tentoonstelling; tot verhooging voor 1908 van het jaarlijksch subsidie aan de ver eeniging tot bevordering van animale koepokinenting te Middelburg. Geldleening provincie Zeeland. Gedep. Staten van Zeeland stellen aan de Prov. Staten voor, een geldleening aan te gaan van ten hoogste f 175,000, rentende ten hoogste 4 pCt., tot verstrekking van een voorschot aan de Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland, ten behoeve van de oprichting van een geneeskundig gesticht onder de gemeenten Bergen-op-Zoom en Halsteren. Restauratie gobelins. Bij brief van 22 November 1907 heeft de minister van justitie de aandacht van Gedep. Staten van Zeeland gevestigd op den toestand, waarin één der gobelins in de zaal ten gebruike voor de civiele zit tingen der arrond.-rechtbank te Middelburg zich bevindt. Een gedeelte van dat be hangsel is n.l. tengevolge van de onver mijdelijke plooiingen aangetast en reeds over ongeveer 50 c.M. ingescheurd. „Naar het oordeel van deskundigen", schreef de minister, „is het behangsel van groote kunstwaarde en ik onderstel, dat de provincie Zeeland, eigenares van het gebouw en van dit overblijfsel van oude kunst, er prijs op zal stellen het kunstwerk op artistiek afdoende wijze te doen her stellen. Het ware mij aangenaam te mogen vernemen, dat deze mijn onderstelling juist is". De minister van justitie is, na een voort gezet overleg, bereid een derde deel der kosten ten laste van de begrooting van zijn departement te brengen. Gedep. Staten vertrouwen, dat ook de Prov. Staten van meening zullen zijn, dat de gobelins, stukken van hooge kunst waarde, op afdoende en artistieke wijze behooren te worden gerestaureerd. Gedep. Staten stellen dan ook voor, tot restauratie van de bedoelde tapijtbehangsels over te gaan. Verpleging van armlastige krankzinnigen. Gedep. Staten van Zeeland stellen aan de Prov. Staten voor, aan de Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinni gen in Zeeland, ten behoeve van de op richting van een geneeskundig gesticht op een terrein onder de gemeenten Bergen- op-Zoom en Halsteren, behoudens de ingevolge art. 133 der provinciale wet te vragen koninklijke goedkeuring op de geldleening, een voorschot te verstrekken van f 175,000, o. a. onder voorwaarde, dat een som van f 130,000 verstrekt wordt bij de oprichting van het gesticht, op een nader tusschen Gedep. Staten en het Bestuur der Vereeniging overeen te komen datum, de resteerende f 45,000 op een later door Gedep. Staten vast te stellen tijdstip, nadat daartoe door genoemd Bestuur het verzoek zal zijn gedaan; de jaarlijksche rente be draagt 4 pCt. De aflossing heeft plaats: die van de eerste f 130,000 in ten hoogste 50 jaar; die van de volgende f 45,000 in een door Gedep. Staten zoodanig te be palen tijdvak, dat zij niet later eindigt dan die van de eerste f 130,000. In de overeenkomst, tusschen het Bestuur der Vereeniging en Gedep. Staten aan te gaan, wordt o. a. bepaald, dat het Bestuur zich verbindt tot het opnemen en verplegen in bovengenoemd gesticht van 74 behoeftige krankzinnigen uit de provincie Zeeland, daarvoor door of vanwege Gedep. Staten aan te wijzen. Ten derde male heeft het bestuur der afdeeling Zeeland van de Vereeniging tot bevordering van de pluimveehouderij en famme-konijnenteelt in Nederland zich tot de Prov. Staten gewend, met het verzoek, om aan die afdeeling uit de provinciale kas een jaarlijksch subsidie van f 100 te verleenen. Evenmin als ten vorigen jare vinden Gedep. Staten vrijheid aan de Prov. Staten voor te stellen, op het ver zoek gunstig te beschikken. Reeds ten vorigen jare ontvingen Gedep. Staten den indruk, dat organisatie en administratie dezer Vereeniging noodeloos omslachtig en kostbaar zijn, welke indruk thans versterkt is. In het midden latende, in hoever de provinciale afdeeling als tusschenpersoon overbodig is te achten, meenen Gedep. Staten in elk geval, dat de afdeeling geen recht heeft op steun uit de provinciale fondsen. Daarom is de kans te gering, dat die bijdrage inderdaad zou worden aangewend ter bekostiging van maatregelen, welke aan het beoogde doel onmiddellijk ten goede komen. Voor ad ministratiekosten kan de provincie geen geld geven, vooral niet als die nog noode loos opgedreven schijnen. Gedep. Staten stellen mitsdien aan de Prov. Staten voor, op het adres afwijzend te beschikken. Evenals voor de in 1905 te Middelburg gehouden tentoonstelling, heeft de Tuin- bouwvereeniging „Walcheren", afdeeling der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde, zich weder tot de Prov. Staten gewend, met verzoek, om een subsidie voor een tentoonstelling van planten, bloemen, vruchten, groenten enz., te Middelburg te houden den 16, 17 en 18 September 1908. Gedep. Staten stellen voor, gunstig op dat verzoek te beschikken, en een crediet te openen van ten hoogste f 100. Namens het hoofdbestuur der Maat schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, wordt aan de Prov. Stafen verzocht, opnieuw een bijdrage tot bevordering der paardenfokkerij te ver leenen, tot een bedrag, dat sedert 1902 jaarlijks werd toegestaan. Met het hoofd bestuur zijn Gedep. Staten van oordeel, dat het noodig is met de toekenning dier bijdrage voort te gaan, in welk gevoelen wordt gedeeld door den provincialen veearts der le klasse. Gedep. Staten geven daarom de Prov. Staten itf overweging, tot het voorschreven doel opnieuw voor twee jaren een crediet te openen, ad f 3550 's jaars. Z. K. H. Prins Hendrik is, zooals reeds gemeld werd, met de Groothertogelijke familie van Oldenburg de reis begonnen naar Noorwegen. Op 26 dezer zal het pantserschip „Heemskerk", dat in de Noorsche wateren oefeningen houdt, te Bode komende, aldaar den Prins aan boord nemen, waarop Z. K. H. met dien bodem naar het Vaderland terugkeert, direct vertrekkende naar IJmuiden, waar het schip den 1 sten Juli hoopt aan te komen. Vandaar zal Z. K. H. zich vermoedelijk naar Den Haag begeven, om met de Koningin op 2 Juli tegenwoordig te zijn bij de Delftsche Maskerade-feesten. Bidden in de kazerne. Minister Sabron heeft over de gelegen heid tot bidden in de kazerne aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat bij nagenoeg alle korpsen door de betrokken commandanten een regeling is getroffen in den zin als door den commandant te Hoorn was ingevoerd. Waar dit niet het geval is, beslaat evenwel alleszins vol doende gelegenheid tot bidden vóór en né den maaltijd. De minister acht het ook niet goed al degenen, die willen bidden, aan een afzonderlijke tafel te vereenigen. Hij heeft dan ook bereids aan de comman danten, die zulk een maatregel hadden getroffen, van zijn zienswijze doen blijken. TELEGRAMMEN. 's-Gravenhage, 24 Juni. Blijkens een officiéél telegram betreffende de ongeregeldheden ter Sumatra's West kust, is de bevolking van verschillende afdeelingen in de Padangsche Boven- en Binnenlanden in verzet tegen de belasting, opgezweept door religieuse geestdijvers, die ook elders gisting verwekten door verhalen van beweerde successiën der opstandelingen. Telegrafische verbindingen werden herhaaldelijk verbroken, en ook werd treinen-deraillement beproefd. Te Padang is een bataljon van Java aangekomen. Benoemd resp. tot lichtwachter op het gastransportvaartuig in het zesde dfstrict en bij de rijks-kustverlichting te West-Kapelle, de lichtwachter te West- Kapelle A. van Breda, en de lichtwachter op voornoemd gastransportvaartuig D. Sanderse. Tweede Kamer. Na zeer uitvoerig debat werd verworpen met 54 tegen 13 stemmen een door den Minister Idenburg bestreden voorstel van den heer Tydeman, om aan den gewezen kapitein Asselbergh, overeenkomstig diens verzoek, een maxi mum-pensioen te verleenen. Kapitein Asselbergh had, als militair-attaché bij den boerenkrijg in Afrika, door het drinken van vergiftigd water typhus gekregen, uit welke ziekte hij een stijf been had be houden, dat hem ongeschikt maakte voor den militairen dienst. Bij de behandeling van het ontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot voor aanleg en exploitatie van een spoor weg Hontenisse—Selzaete,. kondigde de heer Patijn eene motie aan tot uitstel van het ontwerp, teneinde de Minister nader kunne overwegen een aansluiting tram met Westdorpe en Sas-van-Gent, aangezien zonder die aansluiting de voorgestelde tram nadeelig voor Nederland is. De heer Hennequin sloot zich hierbij aan. De heer Fruytier bestreed het uitstel. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur! Wil mij s. v. p. voor bijgaand schrijven een plaatsje in Uw blad inruimen. Evenals mij zal het, geloof ik, lederen fietsrijder tegenwoordig bijna dagelijks overkomen, dat hij in den namiddag of tegen den avond grootere of kleinere kudden koeien tegenkomt, meestal nabij de stad of in de nabijheid der dorpen het zijn melkkoeien, die door een kleinen jongen, een knecht of meid uit de weide naar de boerderij febracht worden. Bijna regel is het, dat de etsrijder genoodzaakt is af te stappen, daar de koeien niet bijeen gehouden worden en de geheele breedte van den weg noodig hebben. De herder loopt dan op grooten afstand er achter, onver schillig en doof voor het geschci, alsof de zaak hem niets aangaat. Het zou toch een kleine moeite zijn om de dieren aan ééne zijde van den weg te drijven als er een fiets aankomt. En het behoort ook zoo, het is zelfs een eisch, dien de fietser kan doen gelden in rechten. De weg is er niet alleen voor de koeien, maar ook voor wandelaars en reizigers. Als er getuigen bij zijn, kan men proces-verbaal laten opmaken tegen veedrijvers, die zoo slecht hun plicht vervullen. Het is te wenschen, dat de veldwachters, die zoo scherp letten op de naleving van de wet, waar die verplichtingen oplegt aan fietsrijders, ook de rechten van die menschen zuilen beschermen. N. Z I E R I K Z E E. Tijd van Hoogwater en van Laagwater. Juni,-Juli. Maini- onderdom. H. W. L W. u. m. u. m. 24. 26 voorm. 11.25 4.37 nam. 11.46 5.1 IQ 25. 27 voorm. 5.41 nam. 0.30 6.11 26. 28 voorm. 0.51 6.35 nam. 1.26 7. 2 27. 29 voorm. 1.44 7.23 nam. 2.14 7.46 28. Zo. voorm. 2.32 8. 4 nam. 2.58 8.27 29. 2 voorm. 3.15 8.42 nam. 3.37 9. 7 30. 3 voorm. 3.55 9.16 nam. 4.13 9.46 1. 4 voorm. 4.32 9.51 nam. 4.44 10.22 Tijd van H. W. te Dordrecht 3.15 uur later. L. W. 5.30 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 23 Juni. Öp de veemarkt waren aangevoerd50 paarden, 1016 magere en 528 vette runderen, 278 vette gras- kalveren, 766 varkens en 105 biggen. Koeien en ossen 35 tot 38 ct., stieren 28 tot 32 ct, kalveren 40 tot 47J ct., varkens 20 k 22\ ct., alles per kilo. Melkkoeien f 160 k f 240, kalf koeien f 230 k f 260, stieren f 140 k f 300, pinken f 80 k f 100, graskalveren f 20 k f 25, vaarzen f 120 k f 150, alles mager vee; biggen f5 k f 14, slachtpaarden f 70 k f 90, paarden f 120 k f 140. Nuchtere kalveren: fok- f 14 k f 18, slacht- f 8 k f 12. Biggen f 1,10 k f 1,20 per week. Vette runderen met ruimen aanvoer en matigen handel. Vette kalveren matig ter markt en met levendigen kooplust, bij uitzondering werd voor puike soort 2J ct. boven noteering bedongen. Nuchtere kalveren tamelijk aangevoerd en doordat Zeeland en Brabant niet trekken was de handel sleepend. Jong vee met geringen aanvoer en weinig handel. Melk- en kalfkoeien ondanks matigen aanvoer met weinig handel. Stieren met ruimen aanvoer en levendigen omzet. Van biggen en paarden was de aanvoer klein, de handel matig. Bij de nuchtere kalveren waren enkele graskalveren aangevoerd, die van 20 tot 25 gulden verkocht werden. De prijzen, hedenmorgen aan de Rotterdamsche Eierenveiling besteed, zijn als volgtvoor kippeneieren f 3,55 a f 4,90, eendeneieren f 4,15 a f 4,40, ganzeneieren f 7 k f 7,50 per 100 stuks. Aanvoer 33,741 stuks. Schiedam, 23 Jurti. Noteering distilla teurs 9|. Zeetijdingen. Zierikzee. UITGEKLAARD: 23 Juni. De barge „Entreprise", kapt. A. Dorrell, met mineraalwater van Pruisen naar Engeland. STOOMBOOTDIENST J U N I - J U L I. Van Vlissingen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Middelb. en Vlissingen. Amsterdimsche Tijd. Donderd. 25 Vrijdag 26 Zaterd. 27 Maandag 29 Dinsdag 30 Woensd. 1 's m. 8,— 6,- 8,- 8- - 8- 's m. 9,30 ~9,3Q 9,30 9,30 9,30 'sm. 8,45 8^45 8,45 8,45 Zoo de Heere wil, hoopt onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, ADRIAAN BIL te Ouwerkerk, heden (24 Juni) zijn 7Sen Geboortedag te her denken. Zierikzee, Juni 1908. Uit aller naam, A. VAN DONGEN. Herplaatsing wegens misstelling. Getrouwd: J. J. VAN STEIJN en HENDR1KA ZIJTHA. Zierikzee, 24 Juni 1908. Voorspoedig bevallen van een flinken Zoon, W. ALEMAN—Verton. Zierikzee, Juni 1908. Bevallen van een levenloos Dochtertje, H. E. VAN SPLUNTER—Filée. St.-Maartensdijk, 21 Juni 1908. De Heer en Mevrouw TAZELAAR Van der Bel geven kennis van de geboorte van hun Dochter /ACOBA CORNELIA PR! ENT IE. St.-Maartensdijk, 22 Juni 1908. Heden overleed te Hoek Zeeuwsch- Vlaanderen), in den ouderdom van ruim 84 jaar, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer C. Geelhoedt. Elkerzee, 21 Juni 1908. D. H. AMELUNXEN—Geelhoedt. A. L. AMELUNXEN en Kinderen. Hartelijk dank voor de zeer veie blijken van belangstelling, zoowel uit de gemeente als van elders, op 15 Juni 1.1. ondervonden. Renesse, 22 Juni 1908. M. N. LEEUWE. Wij betuigen onzen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belang stelling, ter gelegenheid onzer 25-jarige Echtvereeniging ondervonden. Zierikzee, 24 Juni 1908. G. POLDERMANS. J. POLDERMANS—pieters en Kinderen. De ondergeteekende betuigt zijn dank voor de ontvangen belangstelling. Zonnemaire, 24 Juni 1908. J. A. BOLLE. Bij vonnis der Arrondissements- Rechtbank te Zierikzee van 23 Juni 1908, is JAN ADRIAAN VAN DER BIJL, werkman, wonende te Sirjansland, gemeente Oosterland, verklaard in staat van faillissement, met benoeming van den E.A. Heer Mr. W. Ridder VAN RAPPARD, Rechter in gemelde Rechtbank, tot Rechter commissaris, en van ondergeteekende tot Curator. Zierikzee, 23 Juni 1908. De Curator: Mr. H. POLVLIET. NIEUWERKERK. Prijs der Boter 66 Cts. per pond. te ZIERIKZEE. BETALING van Chili op Donderdag 25 Juni a.s., van 12 tot IJ uur, bij den heer Verwer. hET BESTUUR. BURGEMEESTER en WET- HOUDERS van Nieuwerkerk maken bekend, dat er te beginnen op Maandag den 6 Juli a.s., zal worden gehouden op het snoeien van het houtgewas in deze gemeente, waarom aangelanden worden aangemaand te zorgen, dat alsdan het houtgewas langs de wegen behoorlijk is opgesnoeid. Nieuwerkerk, 24 Juni 1908. Burgemeester en Wethouders J. BOUMAN, Burgemeester. J. A. LEGEMAAT, Secretaris. VLISSINGEN. Speciale opleiding met succes voor: Machin.-Leerling, HellevoetsluisSum. StaatsspoorwegenSurn. der Posten Telegr. Adsp.-Opziditer Telegrafie; Klerk P. en T., Rijkspostspaarb., Rijksverzekeringsb.de 4 eerste klassen van een 5-jarige R. H. B. S. De 1 Sept. aanvangende Handelscursus, de eenige in Zeeland, omvat naar keuze der leerlingenBoekhouden, Handelscorresp. in vreemde talen, Rekenen, Handelsrecht, Producten, Staathuishoudkunde, Scheikunde, Stenografie, Type-Writer enz. Aangifte van leerlingen «óór 20 Juli. Prospectussen op aanvraag. Tor persei De Jongste Bladzijde uit de Geschiedenis van den Strijd in de Ned. Herv. Gem. te BURGH, door P. A. HUBREGTSE. Prijs 10 cent, franco per post \2\ cent. Uitgave van BOLUIJT Co., Goes. Heden ontvangen i 12 cent per stuk. 20,25,30 en 35 cent per 5 ons. 50 cent per 5 kop. Prachtige Meikersen, Bloemkool, T Komkommers, iederen dag versche Aardbeien, 5 cent per potje, enz., enz. EGYPTISCHE UIEN. D. BOS, Korte Groendal. NIEUW I NIEUW!! Grootste uitvinding van heden. EXCELSIOR. (Gedeponeerd), onmisbaar voor allen, die Petroleum ge bruiken, omdat Excelsior Petroleum reinigt en zuivert, geeft dubbel helder licht, neemt geheel de vuile rook en walm weg, voornamelijkvanPetroleum-Toestelien. Prijs per stuk 12 cent. Vraag uw Winkelier om Excelsior. Op alle plaatsen degelijke Winkeliers of Kooplieden gevraagd. Generaal-Vertegenwoordiger voor Neder land en België: Firma GEENSEN Co., Middelburg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 3