N ESTLEs KIN DER-I -MEEL. Melkvoedsel voor Kinderen enZiekenJ het politie posthuis aan de Hemonylaan gebracht en van daar, onder grooten toe loop van een menigte nieuwsgierigen, naar het St.-Elizabeths-Gasthuis. Het echtpaar M., wonende in de Lindendwarsstraat alhier, kreeg ruzie. De vrouw wond zich hierbij zdó op, dat ze een bloedspuwing kreeg en tengevolge daarvan overleed. De tjalk „Oosterland", schipper Visser, uit Lage Zwaluwe, was Zaterdag met eene lading puin op weg van Utrecht naar Enkhuizen, toen het schip nabij Marken lek werd. Aldoor pompende, wendde de schipper den steven naar het Buiten-IJ, waar het vaartuig thans vóór Durgerdam aan den grond zit. De opvarenden ondervonden geen letsel. De tjalk is verzekerd te Dordrecht. Utrecht, 22 juni. Een merkwaardig geval van verduistering is in de kazerne van de vesting-artillerie alhier aan het licht ge komen. Langs een omweg was het den autoriteiten bekend geworden, dat een kok, die belast was met het bereiden der kazerne ménage, daarvan hoeveelheden verduisterde en deze in handen speelde van vrouwen, die in de kazerne dagelijks de aardappelen kwamen „uitpitten", een werkje dat door haar werd verricht, als ze de aardappelen geschild in de keuken ontvingen. Een vrouw, afgunstig op het voordeel, dat deze „pitsters" aldus genoten, bracht door gebabbel de zaak aan het roeren; de leger-autoriteiten namen de politie in den arm, om zoo mogelijk de verdachte personen op heeterdaad te kunnen betrappen. De „pitsters" werden door eenige agenten aan den ingang der kazerne opgewacht, toen zij na afloop van hun dagelijkschen arbeid naar huis dachten te gaanonmiddel lijke fouilleering bracht de kazerne-keuken in miniatuur aan het licht. Onder haar kleeding verborgen droegen de vijf aange houden vrouwen koffie, bruine boonen, meel, aardappelen, suiker en meer dergelijke artikelen voor dagelijksch gebruik met zich medemaar nóg grootere oogen zette men op, toen ten slotte twee ballen gehakt voor den dag kwamen, die bestemd waren geweest voor een tafel van 40 soldaten maar en passant met de boonen en de aardappelen uit de keuken waren ver dwenen, om hun intrée te doen in vijf woningen elders in de stad. Het was voor degenen, die er bij tegenwoordig waren, een zeldzame uitpakkerij, toendekruideniers- en grutterswaren met het vleesch Incluis te voorschijn kwanen, om weer geëxpedi eerd te worden naar hun plaats van herkomst; de kazerne-keuken. Ondervraagd, verklaarden de vrouwen, dat zij alles hadden gekregen van den militairen kok, die daarop in hechtenis werd genomen, terwijl tegen de „pitsters" ter zake van heling proces-verbaal werd opgemaakt. De zaak is op het oogenblik in handen der justitie. 22 Juni. De quaestie der droogmaking der plassen beoosten de Noord-Hollandsch Utrechtsche Vecht, zal in de a.s. zomer- zitting der Provinciale Staten der provincie Utrecht aan de orde gesteld worden. Niet minder dan 5000 H.A., waarschijnlijk puik land, zullen met die drooglegging te winnen zijn. 's-Gravenhage, 23 Juni. In den aan vang der Maandag gehouden zitting van de Burgerlijke Kamer van het Gerechtshof alhier, werden door den president, mr. Van Geuns, eenige hartelijke woorden gewijd aan de nagedachtenis van wijlen den raadsheer mr. Bouvin. Spreker herinnerde, dat het gevoelig verlies, dat het Hof lijdt door den dood van mr. Bouvin, niet onverwacht kwam „Hoezeer hij, door innige banden aan het leven gehecht, den toestand voor zichzelven verbloemde, kondigde het maanden lang met zeldzamen moed doorstane, onbedwing bare lichaamslijden aan, dat het einde niet verre kon zijn". Mr. Van Geuns huldigde in mr. Bouvin den man met onuitputtelijke toewijding, met eerbied afdwingende nauwkeurigheid zijn levenstaak volbrengendden warmen vriend, vol ijver, zoo lang hij kon, voor de eer, den goeden naam, de belangen Van het Hof arbeidende. Mr. J. van Praag, advocaat en procureur, sloot zich namens de Balie bij deze woor den van hulde aan. Accijnzen van runderen. Bij zijne inlichtingen op een adres van het hoofd bestuur van den „Nederlandschen Slagers- bond", houdende verzoek maatregelen te treffen, die het mogelijk maken van den betaalden accijns van runderen, welke na de slachting voorwaardelijk worden goed gekeurd, gedeeltelijke restitutie te verkrijgen, deelt de Minister van financiën mede, dat, nu naar aanleiding van het adres de zaak nog eens ernstig overwogen is, het hem voorkomt, dat hoewel het daarbij betrokken belang gering is, er redenen van billijkheid pleiten voor het in het leven roepen van bepalingen, die het mogelijk maken de gevraagde restitutie te verleenen. In overweging is daarom een wetsont werp, waarin deze zaak wordt geregeld, en dat binnen niet al te langen tijd zal worden ingediend. Tiel, 22 Juni. W. H. S., die zich voor een maand door de vlucht aan de justitie alhier onttrok, toen hij als gedetineerde een verhoor had ondergaan, is Maandag middag uit Duitschland teruggekeerd en heeft zich aan het huis van bewaring alhier aangemeld. Rotterdam22 Juni. Verleden jaar, tijdens de gisting in het havenbedrijf, drong een troep stakers de woning binnen van den kras A. Schel, aan den Schie- damschendijk, en loste eenige schoten door de deur heen, waarbij de vrouw van S. als door een wonder niet geraakt werd, daar één der kogels op een balein van haar corset afstuitte. Schel verjoeg de bende met revolvervuur. Blijkbaar zonnen de kerels op wraak, een wraak, die niet spoedig gekoeld kon worden, want gisterenmiddag kwam Schel bij de politie aangifte doen, dat hij in de Nieuwstraat door eenige personen was aangegrepen. Hij had echter nog gelegen heid zijn revolver te voorschijn te halen en een schot te lossenwaarop de aanvallers er van door gingen. Breda, 22 Juni. In de Zaterdag gehouden vergadering van den Gemeenteraad werd de heer dr. J. A. H. van den Brink, de ex-priesfer-socialist, onder buitengewoon groote belangstelling van het publiek, geïnstalleerd na aflegging van een belofte. Steenbergen, 22 Juni. Aan de beet- wortelsuikerfabriek Van Loon Co. alhier, had de werkman J. de Mooij bij het lossen van een schip met kalksteen, door het breken van den ketling waaraan de bak hing, het ongeluk, deze met het kolossale gewicht op het lichaam te krijgen, waar door de man verpletterd werd. De verongelukte laat eene weduwe met eenige kinderen na. Ingezonden Mededeelingen. Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1 —5 regels f 1,elke regel meer f 0,20. Vacantiekaarten der Staatsspoor. Het is thans zeker dat de algemeene vacantiekaarten zullen kosten f 4.40 voor de le k!., f 3.30 voor de 2e kl. en f 2.20 voor de 3e kl. De bizondere vacantiekaarten: f 2 30 voor de le kl., f 1.70 voor de 2e kl. en f 1.10 voor de 3e kl. Ter aanvulling van een in ons vorig nummer opgenomen bericht kunnen wij nog mededeelen, dat door de acht heeren, leden der Koninklijk goedgekeurde schietvereeniging „Zierikzee" (zes korps- schutters, terwijl twee heeren zoo bereid willig waren den tocht mede te maken), nog zijn behaald acht persoonlijke prijzen bij den Provincialen Schietwedstrijd te Cortgene. De majoor P. D. Buyze, chef van den staf der 3e divisie te Breda, wordt binnenkort bevorderd tot luit.-kolonel. Renesse. Op 30 Juni zal eene verkiezing van twee leden van den Raad plaats hebben, wegens periodieke aftreding van de heeren W. F. del Campo genaamd Camp en R. Steur Jbz. Nieuwerkerk. De collecte voor den ge wapenden dienst, waarvoor de leden van den Gemeenteraad in persoon zijn rondgegaan, heeft opgebracht de som van f 27,65£. Stavenisse. A.s. Vrijdagavond begint hier het jaarlijksche volksfeest, de zoo genaamde kermis. Eenige kramen, speel goed-, suikergoed-, koekkramen, benevens eenige tafeltjes, het slaghoofd van Jut enz. vullen thans de-Voorstraat. Bovendien is er een zeer groote caroussel van Roelse, de grootste, die hier misschien ooit geweest is, waarvan, naar men zegt, de muziek door middel van een motor voortgebracht wordt. St.-Maartensdijk, 23 Juni. In de heden gehouden vergadering van ingelanden van het waterschap St.-Maartensdijk werd, naar aanleiding van een opmerking van Gedep. Staten, gewijzigd het besluit van de vorige vergadering, waarbij toen bepaald werd, dat aan den waterbouwkundigen ambtenaar een gratificatie van f 200 zou worden toegekend, te verdeelen over twee jaar. In overeenstemming van heeren Gedep. Staten werd nu besloten de jaarwedde van dien ambtenaar met f 100 te verhoogen, gedurende 2 jaren. Het reglement op de waterschappen schijnt geen gratificatiën aan waterbouw kundigen toe te laten. Middelburg, 24 Juni. Door den Com missaris der Koningin zijn voor den tijd van 5 jaren herbenoemd tot lid, tevens voorzitters der gezondheids-commissies, welke haar zetels hebben te Vlisslngen, Goes, Kruiningen en Ter neuzen, de heeren dr. C. A. Duyvls te Vlissingen, D. Mulder te Ovezande, P. J. A. van Overstraaten Kruijsse te Wemeldinge en J. Wisse te Zaamslag; in de commissies, welke haar zetels hebben te Middelburg, Veere en Tholen, tot lid de heeren G. K. A. Nonhebei te Middelburg, mr. J. Loeff te Koudekerke en J. A. de Graaff te Scherpenisse, en in de commissie, welke haar zetel heeft te Zierikzee, tot leden de heeren A. van der Weijde te Ellemeet en B. Giljam te Ouwerkerk. Vlissingen, 24 Juni. Bellamiana. In de hedenmiddag gehouden zitting van den gemeenteraad alhier, werd mededeeling gedaan van een schrijven van den heer A. Loeff, predikant te Dordrecht, waarin hij kennis geeft, in het bezit te zijn ge komen van eenige zaken, die vroeger be hoorden aan den Zeeuwschen dichter Jacobus Bellamy. Daar de heer Loeff gereed is om zijn ambt als predikant te Dordrecht neer te leggen en te 's-Gravenhage zich te vestigen, wenscht hij zijn Bellamiana aan de stad Vlissingen ten geschenke aan te bieden. Deze Bellamiana bestaat uit: 1°. de 5 met het wapen van Vlissingen versierde deelen van de werken van Flavius Josephus en den dichter Jacob Cats, volgens daarin zich bevindend afschrift van de resolutie van den Raad der Stad aan Bellamy aan geboden, als waardeering van zijn geschenk „de Vaderlandsche zangen" van Zeeiandus; 2°. het miniatuur-portret des dichters in medaillon, geschilderd door Van Mansveld 3°. het album amicarum Jacob Bellami, waarin bijdragen van Broerius Braes, Busken, Van Solingen, Sebastiaan Fulco Ran en anderen4° een paar brieven van Bellami, één helaas defect. Onder hartelijke dankbetuiging aan den heer Loeff werd deze schenking door den Raad aanvaard. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 23 Juni. Ter terechtzitting van de arrond.-rechtbank van Vrijdag 19 Juni j.l. stonden o. a. terecht: 1°. J. A. K., 24 jaar, vroeger hotel bediende, thans los werkman, beklaagd van diefstal of verduistering van een hamer ten nadeele van J. J. van de V. Beklaagde ontkende het hem ten laste gelegde feit te hebben gepleegd. De officier van justitie, mr. Engelberts, vorderde eene boete van f 10, subs. 10 dagen hechtenis. De raadsman van beklaagde, mr. A. J. F. Fokker, concludeerde tot vrijspraak. De rechtbank sprak heden beklaagde vrij. 2°. W. van der W., 43 jaar, vlasser, wonende te Duivendijke, beklaagd van beleediging van ambtenaren, bedreiging en wederspannigheid. De officier van justitie vordert beklaagde's veroordeeling tot 3 maanden gevangenisstraf. Beklaagde's raadsman, mr. Fokker, con cludeerde tot oplegging eener geldboete, subs, tot vermindering van de gevorderde gevangenisstraf. Beklaagde werd heden door de recht bank schuldig verklaard aan: 1°. een voudige beleediging van ambtenaren; 2°. bedreiging met zware mishandeling, en 3°. wederspannigheid en veroordeeld tot één maand gevangenisstraf. 3°. A. M., 30 jaar, varensgezel, beklaagd van mishandeling, wonende te Bruinisse. Door den officier van justitie werd gevorderd eene gevangenisstraf van 4 maanden. Voor beklaagde trad als raadsman op mr. Fokker. De rechtbank veroordeelde beklaagde tot één maand gevangenisstraf. 4°. C. J. B., 23 jaar; J. J. B., 18 jaar en J. B., 23 jaar, allen visschers te Tholen, beklaagd van beleediging van een ambte naar, wederspannigheid en mishandeling. Door den officier van justitie werd tegen ieder der beklaagden eene gevangenisstraf gevorderd van 6 maanden. Voor beklaagden trad als raadsman op mr. A. W. Rassers, advocaat-procureur te Roosendaal. De rechtbank verklaarde heden beklaagden schuldig aan wederspannigheid door twee of meer personen met vereenigde krachten gepleegd, den len beklaagde bovendien aan eenvoudige beleediging, aangedaan aan een ambtenaar gedurende de recht matige uitoefening zijner bediening, en den 3en beklaagde bovendien aan mishandeling, en veroordeelde den len beklaagde tot eene gevangenisstraf van drie maanden, den 2en beklaagde tot één maand en den 3en beklaagde tot twee maandenmet vrijspraak van hetgeen niet is bewezen verklaard. Voorts werden nog veroordeeld: 1°. J. van M., 27 jaar, veldarbeider en L. van V., 20 jaar, boerenknecht, beiden wonende te Zierikzee, wegens het opzette lijk en wederrechtelijk eenig goed dat aan een ander toebehoort, vernielen, gepleegd door twee of meer vereenigde personen, ieder tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis voor ieder. 2°. S. W. B., 21 jaar, schildersknecht, wonende te Tholen, wegens mishandeling, tot f 5 boete, subs. 10 dagen hechtenis. 3°. K. van D., 35 jaar, schipper, wonende te Sliedrecht, wegens het in de woning bij een ander in gebruik wederrechtelijk binnendringen, bij verstek, tot f 5 boete, subs. 10 dagen hechtenis. De Hooge Raad ontsloeg Maandag IJ. van rechtsvervolfcng A. J., koopman te Middelburg, doch de rechtbank aldaar veroordeeld tot 4 geldboeten van f 10 ieder of 2 dagen hechtenis voor elke boete, wegens het in strijd met de Middelburgsche bouwverordeningen niet aanbrengen van brandkranen, waalklinkers, straatsiphons en straatlantaarns bij den aanleg van de Jeronimusstraat te Middelburg. De Hooge Raad achtte de verordening niet verbindend, daar het in wezen een belastingverordening is, die niet koninklijk was goedgekeurd. De rechtbank te Assen veroordeelde den 51-jarigen, ontslagen vader, Frans H., van het Hervormde weeshuis te Assen, wegens schaking van een 17-jarige ver pleegde, tot 2 jaar gevangenisstraf. KERKNIEUWS. Ds. J. van den Berg, predikant bij de Geref. Kerk te Neuzen, heeft voor het beroep naar Rijnsburg bedankt. Zondag nam dr. W. H. Weeda, predikant bij de Ned. Herv. Gemeen'e te Cadzand, afscheid van die gemeente. Hij had tot tekst Handelingen 10 vers 43. De kerk was overvol en de gemeente zong den vertrekkenden predikant toe het laatste vers van Psalm 121. Aanstaanden Zondag 28 Juni hoopt hij 's namiddags zijn intrede te doen te Oosterland, na 's morgens door ds. Waardenburg van Bruinisse in zijn nieuwen werkkring bevestigd te zijn. Ds. J. van Vliet, die het beroep aangenomen heeft naar Poortvliet, nam Zondagmiddag afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Ottoland. De belangstelling bij deze plechtigheid was bizonder groot en na zijn indrukwekkende rede werd hem Ps. 121 4 toegezongen. Op het zestal voor pred. bij de Evang. Luth. Gem. te Leiden komt voor ds. G. F. Drejer te Bergen-op-Zoom en ds. H. W. Lenderink te Kampen, beiden vroeger te Zierikzee. Zierikzee, 24 Juni. De classikale ver gadering, heden alhier gehouden, bestond uit 18 predikanten en 23 ouderlingen. In het classikaal bestuur werd als scriba herkozen de heer P. F. van den Berg, predikant te Zierikzee en gekozen als diens secundus de heer J. de Leur, predikant te Zonnemaire. Gekozen tot assessor, in plaats van den heer J. F. de Later, predi- 'kant te Tholen (die voor een herbenoeming niet wenschte in aanmerking te komen), de heer J. de Leur, predikant te Zonne maire en tot diens secundus de heer Bal, predikant te St.-Philipsland. Herkozen tot ouderling de heer D. Hanse, ouderling te Sirjansland en tot diens secundus de heer J. C. Everaers, ouderling te St.-Philipsland. Gekozen tot secundus van den praeses de heer C. van de Griend, pred. te Dreischor; tot secundus van het lid de heer P. van der Linden, de heer Reus, pred. te Eikerzee; tot secundus van het lid de heer J. H. C. Kamsteeg, de heer Japchen, pred. te Haamstede. Herkozen tot .quaestor de heer C. Waardenburg, pred. te Bruinisse, en tot diens secundus de heer P. F. van den Berg. Over 1 en II van de synodale voorstellen was het advies van de groote meerderheid ongunstig, terwijl over 111 (uitbreiding der Synode) de gevoelens verdeeld waren. O N D E R W IJ S. Mej. L. van Malland, onderwijzeres te Zierikzee, is als zoodanig tijdelijk benoemd te Kerkwerve en wel met ingang van 1 Juli a.s. Te Amsterdam is het doctoraal examen in de geneeskunde afgelegd door den heer A. W. Mulock Houwer. Poortvliet, 23 Juni. De voordracht voor onderwijzer aan de openbare lagere school alhier bestaat uit den heer Goedegebure te Rithem, die de eenige sollicitant voor deze vacature was. Post en Telegrafie. Tot brievenbesteller te Vlissingen is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd A. C. de Graaff, thans brieven- en telegrambesteller te Bruinisse en zulks in plaats van W. Sijbrants, die op gemelden datum den dienst met pensioen verlaat. Voorts wordt de conducteur der brieven malen 3e klasse L. de Graaf van het spoorwegpostkantoor no. 2 ter standplaats Vlissingen met ingang van 16 Juli ver plaatst naar het spoorwegpostkantoor no.. 1 ter standplaats Zutphen. Benoemd tot inspecteur der posterijen en telegrafie te Middelburgde heer D. J. van Dieren, thans adjunct-inspecteur te 's-Hertogenbosch. Provinciale Staten van Zeeland. Gedep. Staten van Zeeland stellen aan de Prov. Staten voor: tot toekenning van een subsidie van f 550 aan de ge meente Nisse in de kosten van hare huis houding over 1908, en aan de gemeente Veere een subsidie van f 362.50; tot toe kenning van een subsidie van f 500 per jaar, over de jaren 1909, 1910 en 1911, aan de gemeente Zierikzee voor hare avondschool voor vakonderwijs; tot toe kenning van een subsidie van f 500 per jaar, over de jaren 1909—1911, aan de gemeente Goes voor hare avondschool Zierikzee, 24 Juni. Aan het verslag van de Spaarbank van het „Departement Zierikzee" der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen", dienstjaar 1907, ontleenen wij het volgende: In het jaar 1907 werd ingelegdf 215382,87s 1907 uitbetaald212312,615 zoodat meer werd ingelegd dan uitbetaald f 3070,26 Inleggers: Het aantal inleggers bedroeg op 31 December 1906 2699 In 1907 traden als inlegger toe253 2952 In 1907 losten hunne boekjes af220 zoodat het aantal inleggers op 31 December 1907 bedroeg 2732 en in dit jaar met 33 inleggers is vermeerderd. Winst- en verliesrekening. Winst. Interest ontvangen bij verkoop van effectenf van hypotheken16728,77 schuldbekentenissen ten laste van gemeenten, polders, enz. 3974,665 effecten15069,— déposito272,45 Verlies: Interest aan de inleggers verschuldigd op 31 Dec. 1907 bij aankoop van effecten betaald Onkosten bij aan- en verkoop van effecten en coupons Administratiekosten Onderhoud, belasting en assurantie gebouw Afschrijving op het Spaarbankgebouw f 36044,88s werklieden f 29105,63 n 423,97 105,95 1759,28 126,00s 258,24 1000,- Saldo winst over 1907 Balans. De bezittingen der Bank bestaan in: a. Saldo in kas op 31 December 1907 b. Rente op hypotheken en obligatiën te goed c. Hypotheken d. Schuldbekentenissen ten laste van gemeenten, polders, etc. e. Het Spaarbankgebouw, Meelstraat B 393 Effecten Totaal der bezittingen Het „te goed" van 2732 inleggers bij de Bank bedraagt Zoodat het Reservefonds bedraagt Reservefonds. Het reservefonds bedroeg op 31 December 1906 Waarbij: Winst over 1907 32779,075 f 3265,81 18477,56 10069,10 396250,— 110369,— 6250,— 452130,— f 993545,66 891623,62s f 101922,03s f 108749,23s 3265,81 f 112015,04s Waaraf: Nadeelig koersverschil op effecten10093,01 Totaal f 101922,036 Het Bestuur van de Spaarbank bestaat uit de volgende heerenJ. Franse, voor zitter; mr. H. C. Moolenburgh, secretaris; mr. J. P. Cau, thesaurier; M. Couvée Jr.; jhr. mr. J. W. C. de Jonge van Ellemeet; M. C. Mulock Houwer; dr. H. Ooemans; terwijl als Boekhouder fungeert de heer A. Verhage Jz.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 2