ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 25 Juni 1908. (Z ierik.zeesoh.e C o u r a n t). NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAAR6ANG. - No. 8633. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regéls 30 Cts., meerdert regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Zij, die zich met 1 Juli a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle brievengaarders en boekhande laars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Gevonden op den openbaren weg: Een kinderschoen. dameshoed met 2 zilveren hoede- spelden. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. DBANKWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat bij hen een ver zoekschrift is ingekomen van JAN JACOBUS VAN DEN HOUTEN Mz., ingezeten dezer ge meente, om verlof voor den verkoop van alcohol hondenden drank, anderen dan sterken drabk, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in het lokaal „Parklust", gelegen aan de Wandeling te Zierikzee, plaatselijk gemerkt wijk A no. 289. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Zierikzee, den 23 Juni 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Varslag van den toestand der gemeente over 1907. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het jaarlijksch verslag van den toestand dezer gemeente (over 1907) in druk verkrijgbaar is gesteld ter Gemeente- Secretarie tegen 50 cent per exemplaar. Zierikzee, den 23 Juni 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. - JAN SNELLEN, Secretaris. OOST-INDIË. De jongste mail, d.d. 18 Mei, brengt bericht van een zeer droeve ramp, waarbij eenige honderden inlanders verdronken, en waarover de lavabode het volgende meldt Woensdag 13 Mei hadden zich een aantal inlanders, van Meester Cornelis afkomstig, naar Thebangboengian aan de Tji Taraam begeven om behulpzaam te zijn bij het binnenhalen van den rijstoogst. 27 prauwen, voor 't meerendeel gehuurd te Tanahabang, vertrokken Woensdagavond uit Tandjong Priok. Zooals gewoonlijk, waren de meeste veel te vol geladen, in verband met den eisch van behoorlijke zeewaardigheid. Volgens aan 't blad ver strekte inlichtingen waren 8 dier vaartuigen tijdens de bui voor anker gaan liggen, en 't zijn juist die prauwen, welke zijn om geslagen of volgeloopen en gezonken. De rest bleef roeiende of zeilende, en heeft zich weten te redden. De opzichter van den waterstaat G. J. H. Koen trok er Vrijdagmiddag op uit met de stoombarkas, sleepend de bakprauw. Om half zeven 's avonds keerde hij ter reede terug met 43 opgevischte lijken: twee mannen, de rest vrouwen en kinderen. Ze dreven bijna allen langs de grenslijn van twee stroomingen in tegengestelde richtingen op het kustgedeelte tusschen Poelo Kelor Ajer. Op de eilandjes requl- reerde de heer Koen eenige sloepen met bemanning als hulp, wijl de barkas niet alle ondiepten kan bereiken. De bewoners dier eilandjes waren vrij ongenegen tot het verleenen van hulp, en moesten er door krachtige bevelen toe worden ge dwongen. Bij ontstentenis van politie-voorzorgen werd de open prauw geladen met lijken, toen aan den wal ter reede gemeerd en zij lag er, Zaterdag d.a.v. 12 uur 's middags, nog. Een afgrijselijk gezicht! Op last van den assistent-resident van politie is de stoombarkas opnieuw uitge varen, een viertal sloepen met bemanning medenemend. Alle lijken, welke mochten worden opgevischt, worden getransporteerd naar het onbewoonde eilandje Poeloe Sakit. En daar zullen ze „en massa" worden ter aarde besteld. Nader vernam de Javabode nog, dat •vóór de haffen van' Tandjong Priok tal van lijken ronddreven en dat te Antjol meer dan 80 lijken zijn opgevischt en aan wal gebracht; alle verkeeren natuurlijk in staat van ontbinding en zijn nagenoeg allen naakt. Het overgroote deel bestaat uit vrouwen, met de arm- en buikbanden nog aan 't lijf. In 't geheel waren op de reede en op de eilanden reeds 349 lijken gevonden. Ernstige klachten rijzen in de bladen over het gemis aan toezicht op het beladen van de prauwen. Er moeten er bij geweest zijn die 150 personen meenamen. Ook had de waterpolitie te Tantjong Priok sneller gesignaleerd moeten worden, terwijl er meer hulp beschikbaar had moeten zijn. Onlusten in I n d i Batavia, 20 Juni. Vrijdag werd het station Kajoe Tenam aangevallen. De vijanden werden afgeslagen met verlies van 6 dooden en 2 gewonden. Het station is thans bezet door het detachement uit Padang. Padang Pandjang wordt bedreigd door optrekkende opstandelingen. Luitenant Baptist moest voor de over macht terugtrekken. Een verstrekte patrouille is weder uit gerukt. Het garnizoen te Fort de Koek is versterkt. De hoofden zijn naar het gebergte gevlucht. De assistent-resident van Triaman ver zocht een stoomboot om de Europeesche gezinnen af te halen. Tapang is grootendeels afgebrand door brandstichting. Op Fort de Koek is het rustig. Toch blijft de toestand in West-Sumatra hoogst ernstig. In verschillende andere plaatsen is eveneens gevochten. Een regeeringstelegram, heden ontvangen, meldt: Op 17 dezer werd benoorden Ganting Kajoetoerak (afdeeling Batipoe en 10 Kota, Padangsche Bovenlanden) door een colonne een aanval van Maleiers afgeslagen, waarbij twee inlandsche militairen beneden den rang van officier gewond werden. In de Laras Tilatang (onderafdeeling Oud-Agam, Padangsche Bovenlanden) had een patrouille een ontmoeting met een amokmaker, die werd neergelegd. Blijkens uit Nederlandsch-Indië ont vangen telegram duurt de gisting onder de bevolking ter Sumatra's Westkust voort, en breidde zij zich uit tot de ommelanden van Padang. De toestand in de onderafdeeling Oud- Agam (Padangsche Bovenlanden) is iets rustiger, en ook elders kwam het niet tot veel dadelijkheden. Nabij Padang Pandjang (Padangsche Bovenlanden) vonden enkele gevechten plaats, waarbij wij twee dooden en twee gewonden en de aanvallers één doode bekwamen. Het station te Loeboek Aloeng (Padang sche Benedenlanden) is Zondagavond (21 dezer) door het personeel verlaten en werd daarna van binnen vernield. Maandag kwam eene patrouille aldaar in gevecht met de bevolking, die vijftig dooden achterliet. AFRIKA. Pretoria, 23 Juni. De Transvaalsche Kamer heeft met algemeene stemmen besloten, de motie, betreffende het nauwere verbond tusschen de Engelsche koloniën met zelfbestuur en het ontwerpen van een grondwet, aan te nemen. AMERIKA. Sherman, die door de republikeinsche conventie te Chicago als candidaat voor het vice-presidentschap is aangewezen, geldt voor één der meest conservatieve republikeinen, sterk voor beschermende rechten geporteerd en dus niet voor Roosevelt-man. Hij is veelvoudig millionnair en staat aan het hoofd van banken en fabrieken in New-York. Sedert 20 jaren zit hij in het congres. Volgens de Evening Mail is nabij fort Wadsworth, aan den ingang der New-Yorksche haven, een Japansche spion gepakt. De volksvertegenwoordiging op de Filippijnen heeft met 57 iegen 15 stemmen te kennen gegeven, dat de bevolking zich rijp acht om zichzelf te regeeren en dus van de Vereenigde Staten haar onafhankelijk heid te erlangen. Te New-York heerscht weder een drukkende hitte. Honderden menschen slapen in de open lucht, in de parken. De toevloed van baders in allerlei wateren is groot, en daar zijn er verscheidene verdronken. President Roosevelt heeft Zondag in levensgevaar verkeerd. Een spoortrein, waarmee hij naar Oyster Bay reed, geraakte te Roslyn op een verkeerd spoor en slechts door groote tegenwoordigheid van geest van den machinist werd een botsing met een rangeerenden trein voorkomen. Door een hevige mijngasontploffing in een kolenmijn bij Pittsburg (Ver. St.) zijn zes arbeiders gedood en dertig anderen bedolven. De millionnair en „staalkoning" Henry Phipps, te Baltimore, heeft een som van f 1,200,000 geschonken voor het inrichten van een gesticht voor zielszieken. PORTUGAL. Lissabon, 22 Juni. Met 287 tegen 10 stemmen heeft de Eerste Kamer een voor stel verworpen betreffende een onderzoek naar de administratie op de minislerieele bureaux. Dit gaf aanleUing tot heftige incidenten, in den loop der discussie over de quaestie van de voorschotten aan de koninklijke familie hebben de afgevaardigde Braga en de minister van financiën elkaar hunne getuigen gezonden. Dank zij de tusschenkomst van den voorzitter, kon een duel worden vermeden. SPANJE. Madrid, 23 Juni. De Koningin is heden van een zoon bevallen. [Den lOden Mei van het vorige jaar werd de eerste zoon van het Spaansche Koningspaar geboren.] ITALIË. Vrijdag is het te Panna tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Er zou een trein aankomen met 350 vrijwilligers, om de stakende fabrieksarbeiders te vervangen. Een groote menigte stakers, onder wie vele vrouwen, hadden zich aan het station verzameld, om den trein op te wachten. Een flinke militaire macht was op de been, die echter door de menigte met steenen werd bestookt. De cavalerie moest herhaaldelijk een charge maken. Er heerscht groote opwinding in de stad. De meeste winkels zijn gesloten. Toen de arbeidskamer Zaterdagmorgen de algemeene staking had uitgeroepen, werd daaraan onmiddellijk gevolg gegeven in de fabrieken. Te 10 uur poogde in de Mazzini-straat een talrijke troep stakers, die uit de arbeidskamer kwamen, met ge weld de eigenaars van winkels te dwingen hunne zaken te sluiten. De politie kwam tusschen beide, joeg de samengeschoolde menigte uiteen en nam eenige personen in hechtenis. De betoogers, waarbij zich een hoop gepeupel voegde, kwamen bijeen in de arbeidskamer, klommen op het dak en wierpen vandaar met steenen naar de agenten en de soldaten. Twee carabinieri werden ernstig gekwetst en eenige sol daten licht. Nadat de wettelijke sommaties waren geschied, en daarop weder met steenworpen werd geantwoord, werd de arbeidskamer ontruimd en met behulp der rechterlijke macht een huiszoeking gedaan. Later had in een andere wijk weder een incident plaats. De betoogers wierpen met steenen naar de soldaten, waarop deze In de lucht schoten. Niemand werd gekwetst. In de stad is men gerust, daar de autoriteiten krachtdadige maatregelen hebben genomen voor de handhaving van de orde. Rome, 21 Juni. De Messagero meldt, dat de karabiniers en de troepen gewapen derhand de lokalen van de Kamer van Arbeid te Parma bezetten. Zij werden met een hagel van steenworpen ontvangen. Ongeveer 70 syndicalisten werden gearres teerd. Tal van documenten werden in beslag genomen. In de oude wijken van Parma wierpen de bewoners uit alle vensters met steenen naar de openbare macht. In den avond was de stad gedeeltelijk in duisternis gedompeld. Aan de Débats wordt uit Rome geseind, dat de oud-Minister Nasi, nadat zijn verkiezing nietig was verklaard, thans met een verpletterende meerderheid is herkozen. ENGELAND. Londen, 21 Juni. In het Hydepark had heden een groote betooging van kiesrecht vrouwen plaats. Zeven optochten, door muziekkorpsen voorafgegaan en met ba nieren, kwamen op zeven verschillende punten der stad bijeen, en trokken van daar alle naar het park op, waar de deel neemsters afdeel ingsgewijze plaats namen rond de verschillende verhevenheden waarvan gesproken werd. De suffregattes schatten, dat er 30,000 deelneemsters zijn geweest, onder wie vrouwelijke studenten, schrijfsters, artisten, verpleegsters, werk meisjes enz. Het aantal toeschouwers bedroeg duizenden. De onafhankelijke arbeiderspartij sloot zich bij de optochten aan, die ordelijk, door bereden politie be geleid, opmarcheerden. Vele steden buiten Londen hadden afgevaardigden gezonden. Zoo ook Skandinavië en andere Europee sche landen. FRANKRIJK. Te Narbonne zijn Zondag ongeveer 40.000 menschen de straten doorgetrokken om op de graven van de slachtoffers der wijnbouwersbetoogingen van het vorig jaar (het was juist een jaar geleden) kransen te gaan neerleggen. De burgemeester, de bekende dr. Ferroul, die de betoogenden toesprak en hen dankte voor de bewijzen van sympathie, legde zelf een prachtigen krans van levende bloemen neer. De orde werd geen oogenblik verstoord. Wanneer president Fallières de volgende maand zijn reis naar Skandinavië en de Oostzee maakt, zal hij, volgens de Figaro, voortdurend door draadlooze telegrafie in verbinding blijven met het station op den Eiffeltoren. Het geheim van één der in Frankrijk gepleegde „geheimzinnige misdaden" is nu opgelost, namelijk van den te Lyon gepleegden moord op vrouw Servageqn, wier geheel ontkleed lijk in een zak op straat werd gevonden. Haar man, de arbeider Servageon, heeft nu bekend dat hij in drift den moord had gepleegd. Hij had een paar glaasjes sterken drank gebruikt, kwam laat thuis om te eten en kreeg twist met zijn vrouw, die hem verweet dat hij naar drank rook. In zijn woede over hare verwijten vloog hij op haar aan en kneep haar de keel dicht. Een oogenblik later, toen hij, ont nuchterd, tot het besef kwam van hetgeen hij had gedaan, had hij diep berouw. Hij deed al het mogelijke om zijn vrouw in 't leven terug te roepen en toen dit te vergeefsch was, bracht hij de doode in een zak naar buiten op straat. De verdenking tegen Servageon, toen hij, den dag na het vinden van de doode, zich zoogenaamd bij ongeluk de tong half had uitgesneden, blijkt dus gegrond te zijn geweest. NEDERLAND. Texel, 22 Juni. Zondagnacht' heeft te Den Hoorn, op dit eiland, een hevige brand den dood veroorzaakt van twee bejaarde menschen alhier, Dirk en Naantje Kramer, broeder en zuster, wier woning door onbekende oorzaak in brand was geraakt. Tegen vier uur 's morgens werd door den nachtwacht brandalarm gemaakt. Spoedig was de brandspuit ter plaatse, doch men kon toen niets meer doen dan de naastbij gelegen huizen bewaren. Men was toen ijverig bezig om te trachten de bewoners uit de vlammen te redden. Vermoedelijk echter waren broeder en zuster toen reeds door den rook gestikt. De lijken waren al zeer geblakerd, vóórdat men er in slaagde deze met brandhaken uit den gloed te trekken. Uit een belendend schuurtje werden twee varkens^gered. Één is echter omge komen. Oojc gingen daar 33 pas geschoren vachten wol verloren. De zoo ongelukkig omgekomen broeder en zuster behoorden tot de zeer welgestelde ingezetenen. Zij waren eenigszins eenzelvig en bemoeiden zich nagenoeg met niemand. Zeer waarschijnlijk is heel veel waarde in den brand verloren gegaan. De verongelukten hadden vele antieke voorwerpen, welke mede door de vlammen zijn vernield. Nadat de muren waren omgehaald, is uren achtereen de brandende massa bespoten geworden en werd onmiddellijk aangevangen met naar voor werpen van waarde te zoeken. Enkele gouden en zilveren sieraden werden spoedig gevonden. Van alle dorpen stroomden de bewoners toe, om het tooneel van de ramp in oogenschouw te nemen. Het droevig lot der zoo jammerlijk omgekomenen, wekt algemeene deelneming. Amsterdam, 22 Juni. Een oude heer, die heden aan de Twentsche Bank alhier f 500 had geïnd, werd daarvan op den Singel door eenige tegen hem aandringende personen beroofd. Een brutale inbraak op klaarlichten dag is gisteren gepleegd ten huize van den heer A. L. de Oreeuw, rentenier, wonende Ter Haarstraat 4, boven. Te half elf had hij zijne woning verlaten, en was op het bovenhuis niemand meer tehuis. De buren wisten dit, en waren dan ook zeer verwonderd tegen 5 uur te bemerken, dat de bffitendeur openstond. Onmiddellijk vermoedde men onraad. De politie werd gewaarschuwd, en haalde den heer De Greeuw, die met zijne echtgenoote den dag bij zijne dochter doorbracht. Thuis komende, bemerkte hij, dat ongenoode gasten van zijne afwezigheid gebruik hadden gemaakt, om zich door middel van een looper toegang te ver schaffen tot de woning. In de voorkamer hadden zij een bonheur opengesloten, in de achterkamer een linnenkast, die vele diamanten, gouden en zilveren sieraden bevatte. Bijna alle voorwerpen van waarde en eenig geld worden vermist, te zamen voor een bedrag van pl. m. f 900. Onder de gestolen voorwerpen bevindt zich een broche van f 300, een paar oorbellen van f 100, een gouden horloge, een zilveren horloge, zilveren lepels, een zilveren taartenschep, een gouden halsketting, gouden manchetknoopen en eenige ringen. Vreemd genoeg hebben de inbrekers een kistje met 30 gouden tientjes wel uit de kast gehaald, doch niet meegenomen. Wellicht werden zij in hun bedrijf gestoord en kozen zij snel het hazenpad, bij den haastigen aftocht de deur open latend. In elk geval moeten de dieven goed bekend zijn geweest met de huiselijke omstandigheden van den heer De Oreeuw en geweten hebben, dat hij iederen Maandag den dag bij zijne dochter door bracht en zijne woning alleen liet. Toch heeft men niet het geringste vermoeden, wie dezen brutalen diefstal heeft gepleegd. De politie stelt een nauwkeurig onder zoek in. Een oude heer, die Zondagmorgen te pl.m. 11 uur gebruik had gemaakt van het urinoir, staande op den Singel bij de Raadhuisstraat, tegenover het telephoon- gebouw, werd bij het verlaten daarvan gehinderd door 3 personen, die deden alsof zij genoemd urinoir wilden binnen treden. Thuis komende, bemerkte de heer, dat hij zijn portefeuille, inhoudende pl.m. f 500 aan bankpapier, miste. Men vermoedt dus, dat het drietal hem bij het verlaten van het urinoir deze portefeuille ontrold heeft. In de Hemonystraat heeft gister middag een jongmensch getracht zich door een revolverschot van het leven te benemen. Teleurgestelde liefde moet de drijfveer tot deze treurige daad zijn geweest. Voor het huis van de ouders van het meisje keerde hij het wapen tegen zich. Gelukkig bracht hij zich slechts een niet gevaarlijke verwonding toe. De jongeling werd naar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1