ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE. Zaterdag 20 Juni 1908. Derde Blad. (25 i e r i It z e e s c h. e C o u r a n t). NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt D1NSDA0, DONDERDAG en ZATERDAQ. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. 63ste JAARGANG. No. 8631. Uitgever-Hoofdredacteur 3 A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WA ALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Grootc letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. japan. Tokio, 16 Juni. Vijftig visschersvaar- tuigen hebben langs de kust van Kagoshima schipbreuk geleden; er zijn 350 menschen verdronken. indiE. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië bij het Ministerie van Koloniën ontvangen telegram, is men bij een poging van den controleur van de onder-afdeeling Oud- Agam (Padangsche Bovenlanden) om, onder steund door militairen, in den nacht van 15 op 16 dezer 13 raddraaiers van het verzet tegen de invoering der belastingen in de laras Kamang van genoemde onder- afdeeling, op te lichten, slaags geraakt met in het wit gekleede mannen en vrouwen, die de geloofsformule uitten. Tien klewang- aanvallen werden afgeslagen, waarbij negen inlandsche militairen sneuvelden en één Europeesch militair en dertien inlandsche militairen beneden den rang van officier gewond werden. Voor zoover bekend, leed de bevolking een verlies van negentig dooden. Bij een poging van den waarnemenden assistent-resident van de afdeeling Batipoe en X Kota (Padangsche Bovenlanden) om, ondersteund door militairen, op 16 dezer een gewapende vergadering van mannen en vrouwen in de negori Tandjoengberoelak te ontwapenen, werd een aanval hunner zijds afgeslagen, waarbij zwaar gewond werden één officier en één Europeesch militair beneden dien rang, terwijl één inlandsch militaij sneuvelde en zes in landsche militairen gewond werden. Van de aanvallers werden veertien ge dood en vijf gewond. amerika. Bij Buffalo (New-York) bevindt zich een groot kamp van de staatsmilitie. Zaterdagnacht werd deze tentenstad bezocht door een geweldigen storm, die veel ver warring en vernieling aanrichtte. Vele hooggeplaatste officieren, o. w. de opper bevelhebber generaal Grant, moesten den verderen nacht onder een stortregen in het open veld doorbrengen. Dit was echter het ergste niet. Ook het tentverblijf van den kwartiermeester werd onderste boven geblazen. Van den aanwezigen geldvoorraad werd 25.000 dollars in papier door den wind gepakt en door het kamp verstrooid. Ofschoon het niet ontbrak aan ijverige zoekers, is het meerendeel van dat geld niet terechtgekomen. Chicago, 17 Juni. De Republikeinsche conventie heeft Senator Lodge tot blijvend voorzitter der conventie gekozen. Het comité voor de geloofsbrieven wees 700 van de 980 zetels toe aan afgevaardigden, die de candidatuur van Taft voorstaan. Lodge hield een toespraak, waarin hij hulde bracht aan President Roosevelt. Zijne woorden werden luide toegejuicht en gaven aanleiding tot een merkwaardige betooging. De afgevaardigden en toe hoorders op de galerijen stonden allen juichend en met vlaggetjes wuivend op en er werd een soort van lied: „nog vier jaren Roosevelt" aangeheven, dat 45 minuten lang door de vergaderden ge zongen werd. Toen het zingen eindelijk ophield, zei Lodge, dat het besluit van President Roosevelt om zich niet opnieuw verkies baar te stellen, onherroepelijk is en door zeer edele beweegredenen is ingegeven. „Wie Roosevelt candidaat stelt voor het Presidentschap is geen vriend van Roosevelt", zeide hij. Lodge sprak zóó indrukwekkend, dat de geheele zaal tot stilte werd gebracht en een nieuwe betooging werd voorkomen. zwitserland. Op bevel van den Oeneefschen rechter 'van instructie, is de veiligheidspolitie van het kanton Vaud overgegaan tot arrestatie van een Rus, die zich te Lausanne ophield, en wiens signalement overeenkomt met dat van den moordenaar van Boris Neidorff, die, naar men zich zal herinneren, onlangs te Oenève werd vermoord. rusland. Een brand heeft de stad Dwinsk in Rusland, provincie Witebsk, voor een groot deel in de asch gelegd. Met extra-treinen kwamen de brandweerlieden uit de om liggende plaatsen, maar hunne pogingen om de vuurzee te dempen, bleven vrijwel vruchteloos. Tal van fabrieken zijn ver brand; ook de kazerne, de woningen der officieren en tal van huizen werden door de vlammen verteerd. De brand woedt nog voort. Volgens sommigen is er opzet in het spel. Al lang liepen er geruchten over tragische tooneelen, die zich in de gevan genis te Jekaterinoslaf hadden afgespeeld. Om de zaak ter plaatse te onderzoeken, hebben zich eenige Doema-Ieden van de arbeidersgroep en de constitutioneel-demo- cratische partij naar Jekaterinoslaf begeven en hun ervaringen waren wei van dien aard om ze tot een onderwerp van een interpellatie te maken in de Doema, bij welke interpellatie het volgende is aan het licht gekomen: Den 12en Mei 1.1. beproefden de ter dood veroordeelde politieke gevangenen in cel no. 10 van de staatsgevangenis te Jekaterinoslaf door een ontplofbare stof een gat te maken in den gevangenismuur, hetgeen echter niet gelukte. De gevangenis- overheid was, naar 't schijnt, intijds van het voornemen der gevangenen op de hoogte gesteld en de wachtposten waren verdubbeld. Nauwelijks was de ontploffing gehoord of de wachten snelden toe, waarop achttien gevangenen van cel no. 10 in de keuken vluchtten. Daar werden zij allen neergeschoten, op twee man na, die zich hadden weten te verbergen. Drie gevan genen van cel-no. 10, die in het bezit van revolvers waren, waren intusschen over het dak gevlucht. Op het oogenblik der ontploffing maakten de gevangenen van cel no. 12 juist een wandeling op het gevangenisplein, dat met prikkeldraad is afgesloten. Hoewel laatstgenoemde gevan genen niets te maken hebben met de poging tot vluchten van de andere gevangenen, werd onmiddellijk ook op hen gevuurd en ook zij werden neergeschoten op een paar na. Den overlevenden werd gelast in hun cellen terug te keeren. Zij voldeden aan dit bevel, maar toen het niet gauw genoeg ging naar den zin der wachters, werden ook zij neergeschoten. Nog niet tevreden daarmede, begaven zich ver scheidene wachters, wier namen bekend zijn, naar de cellen waar de in voor-arrest zittende politieke gevangenen waren onder gebracht. Hoewel mogelijkheid van vluchten voor dezen volstrekt uitgesloten was, be gonnen de wachters de gevangenen, die in radeloozen angst onder tafels en bedden wegkropen en op hun knieën om hun leven smeekten, door het getraliede venster in de celdeur te beschieten. Van deze gevangenen werden niet minder dan 24 gewond, terwijl drie werden gedood. In het geheel zijn bij deze slachtpartij 55 gevangenen gewond en 40 gedood. De wachters hebben in dolle woede zelfs de lijken hunner slacht offers verminkt. Één is er gevonden met de beide oogen uitgestoken, vele met open gereten buik, zoodat de ingewanden er uit hingen. Medische hulp is aan de gewonden in 't geheel niet verleend frankrijk. Parijs, 16 Juni. Het oostelijk deel van de buitenwijken van Parijs, Joinville, Clarenton, Vincennes, Creteil enz., is hedenavond door een cycloon geteisterd. Er werden boomen ontworteld en het tramverkeer moest gestaakt worden. Een koetsier kreeg een schedelbreuk, doordien hij met kracht tegen een boom werd geslingerd. De directeur der geheime politie te Parijs, Hennion, heeft na landurige na sporingen een record gemaakt met de inhechtenisneming van een bende van zestig misdadigers, die terecht zullen staan voor het gerechtshof van Pas de Calais. Het hoofd der dieven- en moordenaars bende waartoe ook eenige vrouwen behoorden was Abel Pollet. Twee of drie jaren geleden was Pollet's bende de schrik der mijn- en fabrieksdistricten in Noord-Frankrijkvooral ook aan de Belgische grens; aan de andere zijde dier grens was een Belgische bende, die met de Fransche samenwerkte. De bende heeft een reeks van moordeninbraken en roofaanvalien bedreven, die de plaatselijke politie radeloos maakte. Lemoine is gevlucht en de veel besproken briefomslag, waarin zich het papier bevond, waarop volgens het voorgeven van den verdwenen diamant- fabrikant de onfeilbare methode was neergeschreven voor het maken van groote brokken diamant, blijkt niets te bevatten dan een waardeloos recept. Le Poitevin, de rechter van instructie, die ten overstaan van den door Lemoine zoo deerlijk gefopten Wernhef den brief opende, verklaarde later aan de dagblad mannen, dat het recept niets beters was dan een kolossale voor-den-gek-houderij. Wernher bewaarde zijn zelfbeheersching. Het was voor hem, als belanghebbende bij de exploitatie van diamantmijnen in Zuid-Afrika, dan ook van grooter voordeel, door Lemoine te zijn gefopt, dan te hebben moeten ervaren, dat Lemoine inderdaad groote diamanten kon maken. De juiste tekst van het befaamde document is niet bekend. Maar in een der buitenlandsche bladen wordt het recept vrij nauwkeurig meegedeeld. Een dergenen, die aanwezig waren geweest bij de opening, had den inhoud van het document, zooals hij zich dien herinnerde, oververteld. Het recept komt hierop neer: 1. men neemt een oven; 2. men neemt suikerkool; 3. men brengt de suikerkool in een kroes 4. men brengt den kroes in den oven en stookt tot een hitte van 1700 1800 graden Celsius om de kristallisatie teweeg te brengen; 5. men oefent een drukking uit op het deksel van den kroes, zoodra de hooge temperatuur is bereikt; 6. de diamanten zijn dan klaar (er staat niet: „gaar"); men heeft ze slechts uit den kroes te nemen. En dat is nu het heele geheim. De aanwezige deskundigen, o. w. prof. Bordas, hadden de grootste pret, toen het „geheim" onthuld werd. Bordas, die met zijn hooggeleerde collega's een rapport zal moeten uitbrengen over het recept, verklaarde dat hij er zich met den Franschen slag zal afmaken. Bracht hij werkelijk een doorwrocht ver slag uit, dan zou hij zich tegenover zijn vrienden belachelijk maken. Lemoine heeft de driestheid ten top gedreven door zelf van zijn verdwijning kennis te geven aan den rechter van instructie. Hij schreef aan Le Poitevin, dat hij de door hem te maken diamanten niet vóór den gestelden termijn had kunnen inleveren, wijl zijn tegenstanders en zijn huisjuffrouw het hem door hun machinaties hadden onmogelijk gemaakt rustig te werken. Maar hij zou zijn proeven voort zetten en daarna voor den rechter ver schijnen om zijn lasteraars te beschamen. Maar vooreerst is Lemoine zoek, en ook zijn te Argenteuii woonachtige zuster is vertrokken zonder adres achter te laten. De bedragen, waarvoor Lemoine den al te goedgeioovigen Wernher heeft opgelicht, zijn reusachtig. duitschland. Keizer Wilhelm had Dinsdag 1.1. twintig jaar geregeerd. Openbare feestelijkheden hadden niet plaats, maar de pers laat den dag toch niet zoo maar voorbijgaan. De grootste lof, dien de Keizer in haar oog verdient, is, dat hij den vrede heeft helpen hand haven. Dat is in overeenstemming met de belofte, die hij in zijn eerste troon rede gedaan heeft. „In vertrouwen op Qod", zoo zeide de jonge Keizer, „en op de weerbaarheid van het volk hoop ik, dat het Ons vergund zal zijn, in vreed- zamen arbeid te bewaren en te bevestigen, wat onder leiding van mijn twee voor gangers op den troon met de wapens verkregen is". De Keizer heeft zijn regeeringstaak in de twintig jaren, die achter hem liggen, steeds met grooten ernst opgevat. Nog eiken dag zit hij voor dag en voor dauw aan zijn schrijftafel, om de ingekomen stukken te lezen. Om 9 uur beginnen al de audi ënties, en de verdere dagtaak wordt meestal enkel door de maaltijden ih den familie kring en een korte wandeling, rijtoer of rit te paard in den loop van den middag onderbroken. belgiE. De wisselwachter, die schuld droeg aan de spoorwegramp bij Contich en die sedert sporen van verstandsverbijstering vertoonde, is overleden. De minister van spoorwegen zeide gisteren naar aanleiding van eèn interpellatie over de ramp in de kamer, dat het ongeluk te wijten was aan den arbeider, die verzuimd had het waar schuwingssignaal te openen en den wissel niet had omgezet. De machinist van den exprestrein had vergeefsche pogingen ge daan om te remmen. Deze ramp is de grootste, die ooit op dit gebied in België is voorgekomen, want tot dusverre was nog nooit het cijfer van 40 dooden en 324 gewonden bereikt. Aan de slachtoffers zullen schadeloosstellingen worden toege kend, en de schuldigen zullen gestraft worden. Er zijn maatregelen getroffen om in het vervolg derge ijke rampen te voor komen. Te Runbeke bij Kortrijk zaten vier kinderen in een strooien hutje te spelen. Één van hen had lucifers gevonden, en het gevolg was, dat het hutje in brand vloog. Twee voorbijgangers zagen de vlammen en haalden de kinderen er uit. Alle vier hadden brandwondeneen jongetje van drie jaar zóó erg, dat hij dadelijk stierf, een ander van vier jaar van dien aard, dat hij den volgenden ochtend over leed. nederland. Hengelo, 16 Juni. De alhier gehouden volksstemming inzake drankverkoop had den volgenden uitslag: Uitgebracht werden 3664 vrouwelijke en 3566 mannelijke stemmen, waarvan van onwaarde respectievelijk 60 en 98 en blanco 549 en 589. 150 vrouwen en 185 mannen verklaarden zich voor een onbe paald aantal gelegenheden tot verkoop van sterken drank 289 vrouwen en 366 mannen wenschten het tegenwoordig aantal onver anderd te laten; 796 vrouwen en 708 mannen achtten vermindering van dit aantal gewenscht, terwijl 1820 vrouwen en 1620 mannen zich verklaarden voor alge- heele afschaffing. Zwolle, 17 Juni. In de wachtkamer van het staatsspoor alhier werd in den laatsten tijd tweemaal geld uit de buffetlade vermist. Hedennacht betrapten twee politieagenten, die reeds eenige nachten op den loer lagen, zekeren Walker, vroeger sleepbootmachinist, op heeterdaad toen hij de lade in de wacht kamer tweede klasse met een beitel en die in de derde klasse met een valsche sleutel Opende en zich geld en sigaren toeëigende. Zich ontdekt ziende, nam de man de vlucht. De politieagenten achtervolgden hem, losten revolverschoten en arresteer den hem. Gouda, 17 Juni. Aan de in aanbouw zijnde spoorbrug over de Gouwe, nabij deze stad, had gisteren de werkman L. uit Haarlem, het ongeluk al'.e vingers van één zijner handen af te knellen. Dr. Beijers verleende de eerste heelkundige hulp, waarna de man naar het ziekenhuis alhier werd vervoerd. 's-Gravenhage, 17 Juni. In tegenwoor digheid van eenige honderden menschen sportliefhebbers, paardenhandelaars en stalhouders, alhier en uit omliggende plaatsen had gisteren in het koetshuis van Oud-Wassenaer de publieke verkooping van stalmateriaal uit het faillissement-prins Von Bentheim plaats. Er was groote kooplust; het meeste ging voor hooge prijzen, en werd toegewezen aan den heer Frans Schaap, die uit naam handelde van den gefailleerden prins. Ook enkele der vijf paarden waren namens den gefailleerde ingezet: een vos voor f 620. Een nummer van de in den aanvang buitengewoon woelige verkooping, zóó woelig, dat de verkoopende notaris besloot haar niet langer in het koetshuis, doch voor 't verdere in de buitenlucht te doen plaats hebben, wekte niet geringe hilariteit. Het was een presse-papier in den vorm van een grafzerk. Het opschrift luidde: Hier ruhen meine Schulden. Deze grafzerk, met enkele bijbehoorende boeken (kasboeken?), bracht f 7,50 op. Notaris Stoop leidde de verkooping. Rotterdam, 19 Juni. Aan de Nassau- haven alhier nabij de aanlegplaatsen der stoombooten van Wm. Egan Co., is een ijzeren koolzuurcylinder uiteengesprongen. De walbaas C. Pleune en de expeditie knecht F. Eype werden door de stukken getroffen. Van Pleune werd een slagader in de lies doorgeslagenhij werd na veel bloed verlies naar het Ziekenhuis gebracht. Eype was verwond aan het linkerbeenhij is in het verbandlokaal te Fijenoord verbonden. Dordrecht, 17 Juni. Bij het afbreken van een woonhuis aan den Kop van het Land, onder Dubbeldam, is door drie metselaars een steenen pot met zilveren munten gevonden. Het waren 432 Zeeuwsche rijksdaalders, die destijds een omloopwaarde van f 2,60 hadden, en 2 guldens. De pot was ter grootte van een nuttig meubel en stond onder een bedstede, even onder den tegelvloer in het zand. Voor den eigenaar van den grond, die recht heeft op de helft, en voor de vinders, die het recht hebben op de andere helft, een niet onaardig buitenkansje. Melissant. In ruim 3 maanden tijds kwam alhier geen enkel sterfgeval voor. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Colijnsplaat, 17 Juni. Door Burgem. en Weth. dezer gemeente werd heden aan besteed 1°. Het maken van een aanlegsteiger met bijbehoorende werken, aan den zeedijk van den polder Oud-Noordbeveland, tegenover dijkpaal 51. Raming f2500. Inschrijvers waren: H. J. Hubrechtse, Wissenkerke, voor f 2149 J. L. du Troije, Middelburg - 2280 H. J. Keulemans, id. - 2298 L. F. C. Maas, Wissenkerke - 2365 L. Steendam, Colijnsplaat - 2385 J. M. Haringman, id. - 2450 janse Jz., Middelburg - 2476 C. Kievit, Colijnsplaat- 2780 2°. a. Het bouwen van een nieuwen basalt- muur met bijbehoorende werken en leverantiën. b. Het maken van nieuwe bestratingen. Raming f 3948,63. Inschrijvers waren: L. C. Maas, Wissenkerke voor f 3868 C. Kievit, Colijnsplaat - 3988 J. L. du Troije, Middelburg - 4242 H. J. Keulemans, id. - 4298 A. Karelse, Borssele- 4455 A. Verburg, Colijnsplaat - 4500 J. de Jonge, Middelburg - 4600 Aan de laagste inschrijvers gegund. Met het opzicht over genoemde werken zijn, behalve de gemeente-opzichter, nog belast over het eerstgenoemde werk de heer M. O. Riemens Jr. alhier, en over de laatste werken de heer P. Bouwense te Cortgene. Door den notaris, den heer M. Noor- dijke alhier, werd heden in het hötel „De Patrijs", ten verzoeke van de heeren A. J. Ridder en A. C. van Luijk, de vol gende perceelen klavers en koolzaad ver kocht 1 e perc. Klavers, ter grootte van 34 aren 4 centiarenof 245 roeden voorf 68 2e Als voren, groot 53 aren 11 centiaren, of 1 gemet 83 roeden, voor - 60 3e Als voren, groot 94 aren 34 centiaren, of 2 gemeten 79 roeden, voor - 80 4e Als voren, groot 93 aren 23 centiaren, of 2 gemeten 71 roeden, voor - 70 5e Als voren, groot 96 aren 42 centiaren, of 2 gemeten 94 roeden, voor - 70 De veiling geschiedde per gemet. 6e, 7e en 8e perc. Koolzaad, groot 182 aren 28 centiaren, of 4 ge meten 112 roeden, gecombi neerd bij den hoop, voor - 545 De totale opbrengst bedroeg f 1178. Onkosten 10 percent.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 9