ZIE1UKZEES<3HEHÉ NIEUWSBODE. Zaterdag 20 Juni 1908. Eerste Blad. (Z ierikzeesohe Couran t). Bericlit. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAO, DONDERDAQ en ZATERDAO. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8631. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, - Oude Haven D 493. Redacteur: J. WA ALE. Advertentitnvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Diractaur t A. I. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 lot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Zij, die zich met 1 Juli a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle brievengaarders en boekhande laars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Vaste Raads-Commissiën. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen, dat in hunne op den 17 dezer gehouden Vergade ring is bepaald, dat de Commissie voor de Fabricage zal worden gepresideerd door den Burgemeester en bij diens verhindering door den Wethouder Mr. VAN DER VLIET; en de Commissie voor de Gasfabriek en de Straat verlichting door den Wethouder Mr. VAN DER VLIET en bij diens verhindering door den Burgemeester. Zjerjkzee, den 17 Juni 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. NEDERLAND. Bergen-op-Zoom. Van den militairen cnrsus alhier zijn de onder-officieren Anschutz, Dominicus, Van Rijssel, Verhulst, Crêfcoeur, Holscher, Van Wijk, Kluljt, Augustijn en Adriaanse, na keuring ge schikt bevonden voor den dienst hier te lande en voor Oost-Indië, terwijl de onder officieren Fonkert en Verstraate alleen in aanmerking kunnen komen, de eerste voor Administratie en de tweede voor Infanterie en Administratie Holland. Het schriftelijk examen voor den hoofd cursus zal plaats hebben 9, 10 en 11 Juli, terwijl het mondeling examen begint den 16 Juli. Het aantal candidaten bedraagt 84 en het aantal plaatsen 35, n.h 10 Inf. lndië en 4 Adm. Indië, 18 Inf. Holland en 3 Adm. Holland. De cursus alhier wordt met 1 October opgeheven en bij die te Breda gevoegd. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 19 Juni. Op 18 Juli zal te Haarlem, ter gelegenheid van de feesten van den Al gem. Nederl. Wielrijders-Bond „Toeristenbond voor Nederland" een op tocht van vervoermiddelen worden gehouden, voorstellende het personenvervoer, verdeeld over drie rubrieken. De eerste rubriek zal omvatten het personenvervoer van de vroegste tijden tot heden; de tweede rubriek de hedendaagsche vervoermiddelen, en de derde rubriek de rijtuigen van eigenaardig of provinciaal karakter, terwijl de inzittenden moeten gekleed zijn in overeenstemmende kleederdracht. Nu zal Zeeland in de laatste rubriek uitkomen met een boerenspelerljderswagen (Wal cheren) met drie boerenjongens en drie boerenmeisjes, en wanneer het bedrag van de ontvangen giften van belangstellenden dit mogelijk maakt, met een phaëton uit Zeeuwsch-Vlaanderen, en een groep wiel rijders en wielrijdsters, vertegenwoordigend Walcheren, Zuid-Beveland, Tholen, Cad- zand en Axel. Ter uitvoering van dit plan is natuurlijk geld noodig. Wie er prijs op stelt, dat Zeeland in dien optocht te Haarlem een goed figuur maakt, toone dit door het zenden van een geldelijke bijdrage tot bestrijding der noodzakelijke kosten aan den heer H. J. van Nouhuys, notaris alhier, die zich mede bereid heeft verklaard, giften voor dit doel in ontvangst te willen nemen. Want men bedenke wel, de kosten van transport uit Zeeland naar Haarlem en terug zijn zeer hoog. Wij herinneren aan de uitvoering van Middelburg's Mannenkoor, onder directie van den heer Joh. Cleuver, die aanstaanden Zondagnamiddag ten twee ure in de Kleine Kerk alhier zal gegeven worden. De uit voering, die uitgaat van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer, zal door strijkkwartet en sopraan met orgelbegeleiding worden afgewisseld. Het gunstig oordeel, dat schier algemeen over genoemd Mannenkoor wordt uit gesproken, blijkend o. a. uit de lof toe- zwaaiende recensies der bladen, doet ons verwachten, dat wij Zondagnamiddag iets goeds, iets schoons te hooren zullen krijgen. Bij de gisteren gehouden verkiezing van hoofdingelanden voor het Waterschap Schouwen werden herkozen de periodiek aftredende leden, de heeren: P. Goemans van Ellemeet met 57, J. W. Gast van Duivendijke met 57, A. Batenburg van Noordwelle met 57, J. Boot Wz. van Haam stede met 56, jhr. C. A. van Citters van Noordgouwe met 55, en J. Steur van Serooskerke met 56 stemmen, terwijl ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den hoofdingeland W. ten Haaf, als zoodanig met 52 van de 59 uitgebrachte stemmen gekozen werd de heer Jacobus ten Haaf. Twee stemmen waren in blanco uitgebracht Heden namiddag geraakte de knecht van den landbouwer C. Hanse onder Kerkwerve, met een jong paard, vervoerende een hooiark, op de Schuithaven aan den hot De man, die alle moeite deed om het paard te houden, werd meegesleurd tot het eind der Lange Nobelstraat, waar het paard, na door het aldaar staand hek te zijn gedrongen, tot staan gebracht werd. De voerman, die nog in staat was te loopen, werd met behulp der juist aan wezige verpleegster, mej. Moeliker. bij dr. v. d. Hoeven binnengebracht, waar zij, bij afwezigheid van genoemden heer, de eerste hulp verleende, waarbij bleek, dat de man slechts geringe kwetsuren aan de beenen had verkregen. Geslaagd alscandidaatciviel-ingenieur aan de Techn. Hoogeschool te Delft de heer J. T. Bethe, geboren te Zierikzee. De zomervergadering der Provinciale Staten van Zeeland wordt geopend op Dinsdag 7 Juli, des avonds half acht. Voor de betrekking van directeur der Naamlooze Vennootschap Landbouwmaat- schappij „De Bathpolders" hebben zich 159 sollicitanten aangemeld. Het partijbestuur van de Sociaal- Democratische Arbeiderspartij koos tot 2en voorzitter en 2en secretaris resp. de heeren J. H. Schaper en F. M. Wibaut. Noordgouwe. Alhier doet zich een geval van diphtheritis (besmettelijke keel ziekte) voor. Schouwen, 18 Juni. In verscheiden gemeenten van óns eiland worden sedert vele jaren de werkzaamheden van den ambtenaar van den burgerlijken stand verricht door onderwijzers, die krachtens de wet niet zelf ambtenaar konden zijn. Uit den aard der zaak gaf dit tot eigen aardige moeilijkheden aanleiding. Na de jongste wijziging der gemeentewet is evenwel de weg geopend om ook de onderwijzers tot ambtenaar te benoemen. Naar wij vernemen, is dit resultaat ver kregen na krachtigen aandrang van de zijde der heeren burgemeesters van Duiven dijke en Kerkwerve, die daartoe een paar malen- ter audiëntie togen, daarbij in hun adres gesteund door een 8-tal burgemeesters uit ons eiland. Bruinisse. Bij het lossen van grint werd door den werkman Constant Leeflang een tand gevonden, die waarschijnlijk aan een voorwereldlijk dier behoort heeft. Het lichaamsdeel weegt niet minder dan 2 K.G. Natuurlijk kunnen alleen deskundigen uitmaken van welk dier die tand eens een deel heeft uitgemaakt. St.-Filipsland, 18 Juni. Tegen 30 Juni is een verkiezing uitgeschreven voor drie gemeenteraadsledenten gevolge der periodieke aftreding der heeren Van Dijke, Van Eldik en Van Rooijen. Stavenisse. Toen Donderdagmiddag jongst), de heer Philips van Wouw alhier het dorp binnen kwam rijden met een brik met 2 paarden bespannen, brak op de hoogte van de boterfabriek de aan koppeling van het rijtuig. Het rijtuig sloeg om, maar bleef gelukkig tegen een boom hangen, zoodat de passagiers (4 binnen en 2 op den bok) er met den schrik af kwamen. De paarden en het rijtuig zijn evenwel zeer gehavend. Gelukkig, dat het rijtuig tegen den boom bleef hangen, anders z&i stellig een en ander dien dijk afgetuimeld zijn. Scherpenisse, 18 Juni. De inzinking aan de waterkeering van Scherpenisse, van 3 op 4 Juni j.l., is sedert 4 Juni in rust. Tot meerdere veiligheid is een kist dam op het buitenbeloop geplaatst, welke reikt tot 3,50 M. -|- H.W. Men laat de inzinking thans stil liggen en is dagelijks met het dichten der waterleiding, weike langs den waterkeerenden dijk ligt, bezig, waarop dan een breede tweede blnnen- berm komt te liggen. Een en ander wordt uitgevoerd door den aannemer van de dijksverhooging, den heer Klos alhier. Bij de gehouden collecte aan de huizen der ingezetenen voor het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst is ontvangen de som van f 8,01 i. Oud-Vossemeer. Welke uitkomsten de jacht in de verdronken gronden dit jaar zal hebben, valt natuurlijk moeilijk te voorspellen. Naar het schijnt wil de wild stand wel verbeteren, want, hoewel er reeds veel gewassen zijn, die dekking geven aan de hazen, worden er nog al opgemerkt, waarbij in het oog gehouden moet worden, dat sedert 1905 de terreinen niet meer bejaagd zijn, tenminste niet door de jachtgerechtigden. Ook de patrijzen worden veel gepaard waargenomen, maar de hevige onweders, vergezeld van plas regens, zullen het broedsel wel veel schade berokkend hebben. De lindeboomen aan weerszijden van de Molenstraat, eenmaal het sieraad van die straat, zijn deze week gerooid, omdat zij geen levensvatbaarheid meer hadden, tengevolge van den watervloed. Van wege de Ambachtsheerlijkheid zullen weer nieuwe boomen geplant worden, die dan wel aan de hoede van het publiek mogen aanbevolen worden, willen zij tot wasdom komen. Vlissingen, 17 Juni. In de hedenavond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel kwam o. a. in behandeling een door de Roermondsche Vereeniging van Handel en Nijverheid aan den Minister van Landbouw gezoijden adres, inzake de ontginning der Limburgsche kolenmijnen, in welk adres verzocht wordt het verleenen van mijnconcessies aan particulieren, die de door de regeering te eischen waar borgen bieden. Het verzoek van de Vereeniging om adhaesie aan dat adres te schenken werd verdedigd door den heer Polak, doch vond bestrijding bij de heeren Van Niftrik en Dudok van Heel, en na eenige discussie werd niet 5 tegen 4 stemmen besloten het adres voor kennisgeving aan te nemen Eveneens werd voor kennisgeving aan genomen een verzoek van de Kamer te Bergen-op-Zoom, om mede te werken aan uitbreiding van den Zondagsdienst op de telegraafkantoren in gemeenten boven de 5000 zielen. Een besteller der Staatsspoor te Vlissingen heeft Woensdag tegen wil en dank een reis met de dagmailboot naar Engeland medegemaakt. Toen de man, die bagage aan boord gebracht had, weer aan wal wilde gaan, was de boot intusschen reeds vertrokken. Er is reeds meermalen over geklaagd dat de toegangsweg van het station naar de stad, welke over de zeesluizen leidt, dringend verbetering eischt, daar vooral bij avond deze toegang gevaarlijk blijkt. In de Kamer van Koophandel is daarop reeds meermalen gewezen en de wensche- lijkheid tot het maken van een brug reeds uitgesproken. Thans is aan dezen rechtmatigen wensch, eenig, zij het nog zeer bescheiden, verhoor verleend. Men is n.l. begonnen met het maken van een loopbrug aan de buitenste ebdeur, waarover voetgangers gemakkelijk kunnen passeeren, terwijl ook kinderwagens en fietsen behoorlijk vervoerd zullen kunnen worden. Dat is dus een goede verbetering, die wel algemeen met genoegen zal worden vernomen. Een rumoerige vergadering. In het Concertgebouw alhier werd Donderdag avond een zeer druk bezochte vergadering gehouden, uitgeschreven door rte afdeeling van den Afg. Ned. Metaalbewerkersbond, waarin de heeren Leeuwenburg en Dekkers aanspoorden tot aansluiting bij den neutra len vakbond. Aan het debat werd o. a. deelgenomen door twee vrije socialisten, en kreeg de vergadering bij de beantwoording van deze debaters, door interrupties, zoo'n rumoerig verloop, dat de politie verplicht was de vergadering te ontruimen. Landbouw en Veeteelt. Bij de premiekeuringen in Zeeland werden Dinsdag te Cortgene geen van de aan gegeven dieren voorgebracht. Aangegeven waren 10 merries-geboren in 1907, 1 hengst geboren in 1906 7 merries geboren 19C7—1904 en 8 merries geboren in 1905. Schouwen, 18 Juni. Men kan aan alles merken, dat het onzen vlassers het afge- loopen seizoen niet voor den wind ging. Ditmaal begonnen zij dan ook niet zoo vroeg als anders rond te gaan om de vlasperceelen op te nemen. Thans ziet men ze met hun fiets of te voet eens poolshoogte nemen, doch het ligt wel s.ellig in hun bedoeling niet zulke hooge prijzen te besteden als vorige jaren, dan liever geen vlas. Er moet van 't vorige seizoen nog veel vlas in de magazijnen zijn overgebleven. St.-Filipsland, 18 Juni. Onder de niet ingeënte varkens heerscht hier sedert cenige dagen in vrij hevige mate de vlek ziekte. Reeds is een vijftal gestorven. RECHTSZAKEN. Benoemd voor twee jaar tot rechter commissaris, belast met de instructie in strafzaken in het arrondissement Zierikzee, mr. W. Ridder van Rappard, rechter bij de Zierikzeesche rechtbank. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde Donderdag op andere gronden de vrijspraak van A. J. v. d. B., brieven besteller te Poortvliet, beklaagd van het ontvangen eener gift, wetende dat die gift werd gedaan naar aanleiding van een handeling in strijd met zijn plicht. KERKNIEUWS. Onder de afgevaardigden ter Generale Synode der Geref. Kerken komen uit Zeeland voor: Ds. H. W. Laman te Zierikzee, secundi, en als ouderling D. Mulder van Zierikzee, primi. Stavenisse. Behoudens onvoorziene omstandigheden hoopt de heer ds. Kam steeg van Sirjansland op Zondag 12 Juli a.s., des namiddags zijn intreerede te houden als predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, na des voormiddags bevestigd te zijn door zijn ambtsvoorganger, ds. P. J. Steijnz, thans te Goes. O N D E R W IJ S. Den 3en Juli zal te Oosterland in de conferentiekamer de 64ste algemeene ver gadering van de onderwijzersvereeniging gehouden worden. Door den heer J. Hogerheijde van Antwerpen zal bij die gelegenheid ingeleid worden„De doofstommen en hun onder richt". Vissc her Ij- Berichten, Bruinisse. In de vorige week verzond men uit deze gemeente 750 tonnen mosselen naar België. Aangevoerd werden 2400 ton mosselzaad. Het aantal oesters, dat verzonden werd, bedroeg 2500 stuks. EER STE KA MER. In de zitting van Donderdag LI. zeide, bij de behandeling van een naturalisatie- ontwerp, de Minister van Justitie [over weging toe van den wensch van den heer Rahusen dat men in den vreemde Nederlander zal blijven totdat men een daad doet, die daarmede incompatibel is. Persoonlijk achtte de Minister het be staande stelsel echter beter. Bij de behandeling van het aanvullings wetje omtrent het arbeidscontract kwam de heer 't Hooft er tegen op dat de Minister van Justitie de rechtspraak van den kantonrechter in de wet op het arbeids contract handhaaft. De heeren Sickenga en Van der Biesen bestreden hem. De Minister van Justitie verklaarde eerst met een wetswijziging! te zullen komen, indien de praktijk der wet de nood zakelijkheid daarvan zal hebben aangetoond. De Minister zeide den heer Regout herziening toe van de algemeene maatregelen ter invoering van het arbeidscontract, waarna het wetsontwerp werd goedgekeurd. Daarna werd behandeld het wetsontwerp tot opleiding van inlandsche rechtskundi gen. Daarbij beriep de Minister van Koloniën zich op het gezaghebbend oordeel van dr. Snouck Hurgronje, ten betoog, dat hun karaktereigenschappen de inlanders niet voor rechter ongeschikt maken. Het ontwerp is zonder stemming goed gekeurd, zoomede het regeeringsreglement voor West-lndië. In verband met de militaire rechtspraak zeide de Minister den heer Hovy toe overlegging van het rapport van den Officier van Justitie te Makassar omtrent het gebeurde op Timor Koepang. De vergadering ging daarna tot nader uiteen. TWEEDE KAMER. De Kamer nam Donderdag het ontwerp tot verandering der regeling van het post- tarief, bijna ongewijzigd, aan. Alleen is aangenomen een amendement-Van Nispen, beoogend een vrijgeviger begrip van bij voegsels van couranten. De Minister beloofde aan den heer Aalberse te zullen bevorderen portvrijdom voor het analytisch Kamerverslag, zoowel bij rechtstreeksche verzending aan geabon- neerden als bij verzending door courantiers. Goedgekeurd werd de conclusie der commissie, waarbij aan den Minister in overweging werd gegeven om bij beëindi ging van de concessie voor het Nijmeegsche telefoonnet, de werken door den Staat te doen naasten als ware een nieuwe concessie verleend. Bij de behandeling der wijziging van de motor- en rijwielwet beloofde Minister Bevers aan den heer Van Karnebeek ernstige overweging van een regeling om ook buiten de bebouwde kom der gemeente een snelheidsbeperking mogelijk te maken. Moderne Borduurkunst. Aangezien het reeds als bewezen mag worden aangenomen, dat door het borduren op de Singer-naaimachine als het ware een nieuw veld voor vrouwelijke bezigheid geopend is, zullen voorzeker velen onder onze lezeressen met groote belangstelling hooren, dat de Singer-Maatschappij binnen kort in onze stad weder 'n volledigen cursus in het moderne borduren zal doen houden. In dezen cursus zullen geheel gratis de meest verschillende soorten van borduur werken onderwezen worden, zooals bijv. platsteek, puntsteek, koordborduren, mono- gramborduren, Smyrna-borduren enz. enz. en vestigen wij daarom de attentie van bezitsters van Singer-naaimachines op deze uitstekende gelegenheid om zich in het moderne borduren en stoppen te bekwamen en zoodoende nog veel meer nut dan tot nog toe uit de Singer-naaimachine te trekken. Zij, die van dezen cursus wenschen te profiteeren, dienen zich aan te melden aan het kantoor van de Singer-Maatschappij, Korte St.-Janstraat no. 354-355 te Zierikzee. ONWBDER. Bij den landbouwer C. van Dijke aan den Noorddijk te Poortvliet werd Dinsdagavond een koe, loopende in de weide, door den bliksem doodelijk ge troffen. Te Nieuwendijk (N.-Br.) is de bliksem geslagen in een woning. Een begin van brand werd gebluscht. Te W o u d r i c h e m zijn de veld gewassen plat tegen den grond geslagen, met groote hagelschade.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1