KINDER -MEEL. Uit Stad en Provincie. 't Nederlandsch en Indische Leger werden gezonden om door den invloed van de zuivere Geldersche lucht in de nabijheid van de Hoog-Soerensche bosschen weder geheel op krachten te komen. Het Herstellingsoord bestond in een soort kazerne, een steenen gebouw, nog dateerende uit den tijd, toen de Legerplaats bij Milligen een permanent kamp was, waar elk jaar eenige duizenden militairen vertoefden. Thans waren in het gebouw gehuisvest een 40-tal herstellende zieke militairen, eenig hospitaal-personeel en een gehuwd onderofficier met zijn gezin en eendienstbode. De officier van gezondheid woont niet in 't gebouw. Mede woonde er de kapitein paardenarts Maas en was er tijdelijk gehuisvest de kolonel Knel, commandant van het Remonte-depot, die eerlang den dienst gaat verlaten en wiens familie reeds uit het Remonte-depót was vertrokken naar Den Haag. Zaterdagnacht, ongeveer halftwee, ont dekte de korporaal, die de wacht had in het Herstellingsoord, dat er brand was in het midden-gedeelte van het gebouw, dat de beide zijvleugels verbindtin dit gedeelte was de hoofdingang benevens de keuken. De korporaal maakte alarm om de bewoners van het gebouw te wekken, want inmiddels zag hij, dat de vlammen snel om zich heen grepen. De dienstbode van den gehuwden onderofficier werd het eerst wakker en wekte haar huisgenooten, die nog juist den tijd hadden om bijna geheel ongekleed het brandende gebouw te ontvluchten. Ook de herstellende zieke militairen waren spoedig op de been en konden, met medeneming van hun kleeren, gelukkig het gebouw nog verlaten. De kolonel Knel, die in diepe rust was, kon men nog juist bijtijds wekken en na eenige moeite gelukte het ook hem het gevaar te ontvlieden. De kapitein Maas was met verlof, dus niet in het gebouw aanwezig. De vlammen grepen intusschen, aange wakkerd door den wind, snel om zich heen; aan blusschen viel niet te denken, hoewel alle manschappen van het Remonte- depöt met het kader vlug ter plaatse waren; de eenvoudige brandspuitjes vermochten niets. Al de meubilaire goederen van het gebouw en van de inwonenden zijn verbrand; niets is gered kunnen worden. Om eenig denkbeeld te geven hoe hevig de brand was, zij vermeld, dat het gebouw, behalve de houten bekapping met pannen gedekt en de zolders nog een 300-tal ramen en deuren bevatte, waarvan nu niets meer te zien is; al wat hout was is verbrand; uxHi\;ir. *- ,-A~ De herstellende zieken zijn Zondag morgen direct weder gezonden naar de hospitalen van hun respectievelijke garni zoenen. De oorzaak van den brand is onbekend. Velp, 15 Juni. Vrijdagavond verloor een dienstbode alhier, die rekeningen zou gaan betalen, een zak met f 500. Mej. Q. vond het verlorene en kreeg bij het terug brengen 1 50 belooning. Tiel, 16 Juni. Een week geleden verloor de heer U. alhier een portefeuille met ruim f 500 aan bankpapier. Niettegenstaande dadelijk groo.te publiciteit aan de zaak werd gegeven, is nu eerst, door een toeval, een losse werkman in dienst van de ge meente er toe gebracht te verklaren, dal hij de portefeuille gevonden, doch dadelijk ter hand gesteld heeft aan een korten zwarten mijnheer, die den weg naar het station opging en zeide ze verloren te hebben Amsterdam, 15 Juni. Heden ging de laatste week in van de 5de klasse der Staatsloterij. In verband hiermede werd heden op den Dam alhier, een levendige handel gedreven in loterij-briefjes. Men besteedde voor een twintigje van 50 tot 60 gulden. Een timmerman alhier reisde Vrijdag naar Arnhem, om een erfenis van f 1400 in ontvangst te nemen. In een café speelde hij met een paar, hem onbekende personen een .kaartje", en vertrok op den bepaalden tijd naar hier. Aangekomen, miste hij zijn portefeuille met de daarin zijnde geldwaar dige papleren. Of deze hem ontstolen of dat hij haar verloren heeft, weet hij niet. Leiden, 15 Juni. Zaterdag 1.1. leverde de weekmarkt een eigenaardig schouwspel op. Midden op de Vischmarkt was een groote eerepoort opgericht en daaronder stond de scharenslijper Barend Kesseboom, de 80-jarige man, die heden juist 65 jaar geleden met zijn scharensliep op de markt alhier plaats nam. Zijne vele vrienden hadden gemeend, dat dit eigenaardig ju bileum niet onopgemerkt mocht voorbijgaan vandaar dat een eerepoort was opgericht. De oude Kesseboom, die andere Zater dagen nog met Ijver voor burgers en boeren messen en scharen slijpt, had het vandaag veel te druk met het in ontvangst nemen van gelukwenschen, evenals zijne trouwe echtgenoote, die haren man behulpzaam is bij zijn gewone werk. Toch was het voor ons oppassend oud paartje een goede dag. .Als ik alle Zaterdagen zooveel had ontvangen", zelde de tevreden oude man, „dan had ik al lang gaan rentenieren". Loosduinen, 15 Juni. In deze gemeente is Zaterdagnacht een eigenaardige diefstal gepleegd. Daar heeft men een gedenk- teeken, door de Holiandsche Maatschappij van Landbouw opgericht voor haar ver dienstelijken secretaris, wijlen jhr. Oevers Dijnoot, van al zijn koperen en bronzen versierselen beroofd. Dikke guirlandes en koppen van dit metaal zijn afgebroken en verdwenen. Een aanklacht bij de politie is niet gedaan, omdat men niet weet, wie de eigenaar van het gedenkteeken is, daar de grond, waarop het staat, is verkocht. De gemeente Loosduinen zorgde in den laatsten tijd, dat het gedenkteeken schoon- gehouden werd, terwijl de eigenaar van den grond niets liever zou zien dan dat het heele beeldhouwwerk met zijn mooie marmerplaten maar gestolen werd, dan had hij iets aan zijn eigendom. Rotterdam, 16 Juni. Gisteravond om streeks 11 uur, tijdens het optreden van Nap de la Mar en Speenhof!, is een begin van brand ontstaan onder de tribuneplaatsen in het „Casino Variété" aan den Coolsinget, doordat met brandende luciiers gezocht was naar een parapluie, die onder de opgaande tribuneplaatsen gevallen was. De zaal werd spoedig met rook gevuld, hetgeen een aantal personen, die beangst werden, het gebouw deed verlaten. Gelukkig ontstond geen paniek. De voorstelling bleef doorgaan, terwijl de aanwezige brandwacht er inmiddels met behulp van een Minimax en door het weghakken van een gedeelte van den vloer er in slaagde den brand In een kwartier tijds te blusschen. Eene brandslang, welke inmiddels was uitgelegd, behoefde geen dienst te doen. De vrijwillige brandweer, welke ook op het eerste gerucht ter plaatse verscheen, behoefde ook geen hulp te verleenen. Op het verzoek om gratie, ingediend door den 71-jarigen graanhandelaar F. J. v. R., alhier, die wegens misdrijf tegen de zeden door de rechtbank alhier tot 14 dagen gevangenisstraf werd veroordeeld, welke slraf in hoogere instantie bleef gehandhaafd, is door H. M. de Koningin afwijzend beschikt. 's-Hertogenbosch, 15 Juni. Gisteren morgen ontstond in het gezin van zekeren W. aan de Zuid-Willemsvaart alhier, een huiselijke twist, die zoo hoog liep, dat W. een broodmes greep en daarmee zijn vrouw een steek toebracht in de linkerhand. Zijn stiefzoon, de partij zijner moeder trekkende, ontrukte zijn stiefvader het mes en bracht hem daarmede vier steken toe. Één in den rechter schouder, één in het linker borstbeen, één in den linker rug en één in de linker zijde. De vrouw werd ten huize van dr. Van verleend en later De man, die gevlucht was naar den politiepost op de veemarkt, was door den dienstdoenden agent naar het gasthuis ge bracht, alwaar detoegebrachte verwondingen nogal ernstig bleken. Althans, het mes was zoo diep in den rug doorgedrongen, dat de long is geraakt. W. is ter verdere verpleging in het gast huis opgenomen. De gemeente-politie, die spoedig ter plaatse was, arresteerde den stiefzoon. Dinteloord. In de Zaterdag j.l. gehouden gemeenteraadsvergadering kwam voor den derden keer de salarisregeling der onder wijzers van de beide openbare scholen alhier in behandeling. Met een kleine wijziging en een aanvulling is de op 28 Januari j.l. vastgestelde verordening ten derde male aan de goedkeuring van H. H. Gedeputeerde Staten onderworpen. 15 Juni. Heden vierden de echte lieden P. N. en M. H. hun 50-jarig huwelijksfeest. Reeds in den vroegen morgen wapperde uit tal van woningen de driekleur, en in den voormiddag was de eenvoudige en zindelijke woning der oudjes propvol gevuld met kinderen, kleinkinderen en verdere familie, die op verschillende wijzen blijken van belang stelling gaven. In den namiddag maakte de heele familie, met het gouden bruids paar voorop, een wandeling door de gemeente, en aan den avond van den feestdag bracht hel muziekgezelschap „Excelsior" den jubilarissen een wel verdiende hulde. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1 —5 regels tl,— elke regel meer f 0,20. Melkvoedsel voor KinderetienZieken Zierikzee, 17 Juni. Zondagavond acht uur werd de Meelstraat in rep en roer gebracht door den 44-jarigen D. R. F., scharenslijper en blikslager, alhier woon achtig, die, zooals hem maar al te vaak gebeurt, in staat van dronkenschap ver keerde. Aanmaningen zich kalm te gedragen en naar huis te gaan, werden in den wind geslagen, zoodat de politie zich genood zaakt zag hem van den openbaren weg te verwijderen en ter beschikking van den heer commissaris van politie te stellen. Blijkbaar was F. ook daarmede niet erg ingenomen, want, naar wij vernemen, moet hij één der agenten hebben mishandeld, zich tegen zijn overbrengen in één der arrestanten-lokalen hebben verzet, en dat lokaal hebben vernield. Het is te hopen, dat de rechter er in slaagt hem duidelijk te maken, dat zulke handelingen in ons anders zoo rustig stadje niet geduld kunnen worden. Aan het Harmoniegezelschap „Kunst en Eer" is door mr. J. C. van der Lek de Clercq de som van f 2500, vrij van successierechten, vermaakt. Hetgeen wij hoorden van het Middel- burgsch Mannenkoor, onder leiding van den heer Cleuver, geeft ons alle reden te vermoeden, dat de Vereeniglng tot Bevordering vah Vreemdelingenverkeer den muziekliefhebbers aanstaanden Zondag een genotvollen middag zal bezorgen. Wij laten hieronder een recensie volgen, die wij in het Domburgsdi Badnieuws vonden van een vorige uitvoering: „Het was een avond van eenvoudig, frisch muziekgenieten. Het is waarlijk zeer respectabel, wat er in den korten tijd van zijn bestaan van dit koor al geworden, of laat ons liever zeggen, door den directeur van gemaakt is. Zelfs op het zwakke punt van de meeste mannenkoren, de tenoren, was hier reden tot voldoeningeen beschaafde klank, zelfs in de hoogste tonen, werd doorgaande bereikt. Het is voorzeker een nieuwe kranige schepping van Middelburg's muziekdirecteurdit mannenkoor, maar niet minder een nieuw bewijs van de ambitie en van den ernst der Middelburgers van goede muziek. Want dat er toch waarlijk zeer goede muziek voor mannenkoren bestaat, hebben we nog eens kunnen merken. Over het genre van Abt's Sabbathsviering of Dietrel's Morgenlied moge men niet al te bewonderend denken: bij een ding als Grieg's Lander kennung of de zetting van Löwe's Ballade voelt men, w,at een mannenkoor kan zijn, uitstekend geleid als dit. „Voegt men daarbij de verdienstelijke solisten, dan denkt men allicht nog eens: in welke stad van ons land zou men zoo goede dillettanten voor een dergelijke uitvoering altijd zoo licht bereid vinden? Waarlijkde concentratie der muzikale krachten van Middelburg, de volmaakt bescheldene, altijd serieuse samenwerking onder den voortreffelijken leider, is een benijdenswaardig ding". Bij Kon. besluit zijn benoemd tot Gezworen van het Waterschap Nieuw- Bommenede G. M. v. d. Bijl te Zonne- B?i«i„(f^ftViw9r.cnJ.va7„4E!1„2U(}:Nï2!2'; tot Gezworen van den Nleuw-Noord- Bevelandpolder A. D. Snoep te Colijnsplaat; tot Gezworen van den polder Moggershil W. van der Puyle te St.-Annalandin het bestuur van den Willem Adriaanpolder tot Dijkgraaf L. van Oeveren en tot piaatsverv. J. Wolse, beiden te Corlgenetot Gezworen van den Jacobapolder P. van der Moere te Wisseniterke. Door den Commissaris der Koningin is aan den heer A. Morel te Stavenisse, tegen 1 Juli eervol ontslag verleend als lid der Gezondheidscommissie, zetelende te Tholen. Zooals reeds in ons vorig nummer kortelijk is medegedeeld, is de in de Regeeringsverklaring aangekondigde wijzi ging der Militiewet, strekkende om de militie bij de onbereden korpsen in twee ploegen te doen opkomen, ingediend. Voorloopig zal de" tweedeelige inlijving alleen op de infanterie, en van de infanterie alleen op de achtmaanders worden toegepast. Thans is, zooals men weef, de regeling aldus, dat de achtmaanders dienen van 15 Maart tot einde November, de viermaanders van 31 Maart tol 30 September, terwijl de eerste ploeg van het blijvend gedeelte van einde November tot einde Maart, de tweede ploeg van einde Maart tot einde Juli onder de wapenen Is. Volgens het ontwerp wordt de regeling aldus: de eerste halve lichting der acht maanders komt op van 15 Maart tot 30 November, bij elk bataljon verdeeld over twee compagnieënde viermaanders blijven, als tot dusver, opkomen van 31 Mei tot 30 September en vormen de twee andere compagnieën, waarbij met 30 September de tweede halve lichting acht maanders komt, die voor eerste oefening tot half Juni blijft. Na en in aansluiting met de eerste oefening van elke halve lichting vier maanders volgt de dienst voor het blijvend gedeelte gedurende twee maanden, voor de eerste helft dus van einde November tot einde Januari, voor de tweede helft van half Juni tot hall Augustus, waarbij de viermaanders voor de ééne helft met de eerste, voor de andere helft met de tweede halve lichting achtmaanders mee- lofen. Met deze regeling wordt verkregen, dat de dienst bij het blijvend gedeelte voor allen van 4 tot 2 maanden wordt verkort. Zonnemaire. Door den raad dezer gemeente is besloten tot aanschaffing van een nieuw toren-uurwerk. Serooskerke. Wegens de periodieke af treding van 2 leden van den gemeenteraad alhier is tegen 30 Juni a s. een verkiezing uitgeschreven. Altredend zijn ditmaal de heeren L. de Oude en J. de Roo. Bruinisse. De heer G. H. Bolier Gz. alhier is benoemd tot buitengewoon op zichter van den Rijkswaterstaat te Groote Keeten onder Callantsoog. Middelburg. Benoemd tot regent van hel huis van bewaring alhier, mr. K. van Lidth de Jeude, substituut-officier van justitie alhier. Vlissingen, 16 Juni. Gisterenmiddag viel alhier een knaap van 10 jaren al spelende te water in de Marinehaven, nabij de brug aan de Palingstraat. De Belgische loodsleerling P. Demoor, werkzaam op een aldaar liggend loods- vaartuig, het gevaar bemerkende waarin de drenkeling verkeerde, spoedde zich daarheen, sprong zonder te aarzelen te water, greep den reeds zinkenden knaap en bracht hem aan den wal, alwaar hij door den Belgischen loodsschipperDecoster en den baas timmerman Burcke geholpen werd. Terneuzen, 16 Juni. Tot lid van den gemeenteraad is gekozen de heer J. van de Ree (a.-r.) met 546 stemmen. De heer W. van Tatenhove (I.) ver kreeg 517 stemmen. Alzoo verliezen de liberalen wederom één zetel in den raad. Landbouw en Veeteelt. Scharendijke, [2 Juni. Door de land- bouw-vereeniging alhier werd heden aan besteding gehouden van 35 H.L. zaaiwikken. Ingeschreven werd door J. Spits van Eikerzee voor I 8,80 (kiemkracht 82 pCt. en zuiverheid 97 pCt.) en A. Hage Jz. te Oosterland voor I 10,09 (kiemkracht 93 pCt. en 94 pCt. zuiverheid). Wegens den hoogen prijs werd de leve ring niet gegund. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 16 Juni. Heden werd door de rijkspolitie uit Schiedam naar het huis van bewaring alhier overgebracht C. W. P., 16 jaar, schippersknecht, wonende te Kerkwerve, die in het Politieblad was gesignaleerd. Tegen verdachte, die in de maand juni 1907 zich ten nadeele van B. J. B., schipper te Haamstede, aan diefstal van geld had schuldig gemaakt, was door den rechter-commissaris belast met de instructie van strafzaken alhier, een bevel tot voorlooplge aanhouding ver leend. Genoemde P. was thans werkzaam in een glasblazerij te Schiedam. Maandag werd voor de rechtbank te Assen met gesloten deuren behandeld de zaak van den 51-jarigen Frans A Bilslagen, vader van het weeshuis der ervormae uiacome ie c«, me een 17-jarige vrouwelijke verpleegde ontvoerde. Eisch 2 jaar gevangenisstraf. Voor de rechtbank te Zwolle heeft terechtgestaan S. M., handelaar in drop en chemische producten, als verdacht van oplichting. Volgens de beëedigde verklaringen van de weduwe De H. en haar bediende, zou M. den 2 Maart jl. aan die weduwe ver kocht hebben een gros pastilles, onder voorwaarde en belofte dat zij daarvan voor Zwolle en omstreken den alleenverkoop zou hebben, waarvoor zij een door S. M. geschreven koopbriefje had onderteekend. Na het vertrek van S. M. had de weduwe ontdekt, dat zij niet een koopbriefje van één, maar van zes-en-dertig gros zou hebben geteekend, terwijl tevens bleek, dat S. M. ongeveer 2 3 jaar geleden van datzelfde artikel deij alleenverkoop aan den heer v. S. aldaar had gegeven. De subst.-officier van justitie W. Wolfson eischte een jaar gevangenisstraf, met bevel tot gevangenneming. De verdediger, mr. A. Levy uit Amster dam, vroeg vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging, bewerende o. a., dat het volstrekt geen strafzaak was maar alleen een civiel geschil. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 25 Juni. De verdachte blijft intusschen op vrije voeten. De Rechtbank te Amsterdam heeft Dinsdag vonnis gewezen in de zaak tegen den kantoorbediende, die terecht heeft gestaan wegens het plegen van een moord aanslag op mr. Vroesom de Haan, advocaat en procureur aldaar. Hij was op dezen gebelgd, omdat hij meende, dat deze rechtsgeleerde zijn taak als curator in het failissement van zijn (beklaagdes) zwager niet naar behooren had vervuld. Op 15 Januari had bekl. een revolver gekocht, was daarop naar het kantoor van mr. Vroesom de Haan gegaan en had daar op dezen vier schoten gelost, waardoor gelukkig geen ernstige verwon dingen ontstonden. De Officier van Justitie had tegen dezen beklaagde, die door de deskundigen, dip hem onderzochten, toerekenbaar was ver klaard, drie jaren gevangenisstraf geëisebt. De Rechtbank veroordeelde hem, wegens poging tot doodslag, tot drie jaren, met aftrek van drie maanden van het voorarrest. KERKNIEUWS. Haamstede. De Pinkster-collecte vóór de Zending, op den len Pinksterdag in de Herv. Kerk alhier gehouden, heeft op gebracht de som van f 4.88. De op 14 Juni alhier gehouden stemming voor leden van het kiescollege heeft tot leden |van dit college aangewezen de heeren M. de Bakker, A. de. Vin, W. Geleijnse en A. Blom Wz., die hunne benoeming hebben aangenomen. De collecte voor de zending, ge houden in de Ned. Herv. Kerk te Zonne maire, heeft opgebracht de som van f 10. Maandag slaagde voor het kerkelijk voorbereidend examen aan de universiteit te Groningen, de heer D. M. Vermet, geb. te 's-Heer-Arendskerke. O N D E R W IJ S. Aan den heer F. G. de Liefde, leeraar in de Duitsche taal aan het gymnasium te Middelburg, is op verzoek tegen 1 Sept. eervol ontslag verleend. Voor het candidaats-examen voor civiel-ingenieur aan de Technische Hooge- school slaagde o. a. J. Groeneveld de Kater. Renesse. Maandag vierde de heer M. N. Leeuwe zijn 25-jarige ambtsvervulling als onderwijzer alhier. Van schier alle ge bouwen wapperde vroolijk de driekleur ter eere van den jubilaris, die gedurende zijn verblijf de liefde en achting van de ingezetenen blijkbaar heeft verworven. Door één aer leaen van den gemeenteraad afgehaald en binnengeleid in het gemeente huis, werd hij bij monde van den Edel Achtbaren heer burgemeester, baron Van Boetzelaer, hartelijk geluk gewenscht met dezen gewichtigen dag. Daarna werd den jubilaris door het gemeentebestuur een groote, fraaie spiegel aangeboden, welk bewijs van waardeering onder een toespraak dankbaar werd aanvaard. Door twee der oudste leerlingen der openbare school afgehaald en in het prachtig versierde schoolgebouw binnengeleid, alwaar de onderwijzer door de leerlingen met een driewerf „hoera!" werd begroet, wenschte de heer Dormaar den heer Leeuwe geluk met zijn 25-jarig jubilé en schetste hij in het kort de verdiensten van zijn onderwijzer. Zichtbaar aangedaan dankte de jubilaris èn den heer D. voor het gesprokene èn de leerlingen, die hem onder het zingen van een keurig, toepasselijk lied, een prachtig muziekkastje en een fraaie plant in pot aanboden. Den leerlingen was dien morgen door den feestvierenden onder wijzer een heerlijk feestje bereid. Van eenige ingezetenen werd den jubilaris een Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Zierikzee, 17 Juni. Ten overstaan van den notaris J. Franse werden heden alhier in het openbaar verpacht de volgende perceelen visscherij in de Schelde en Zeeuwsche Stroomen: Eendracht: perc. 12—17, pachter C. M. Luyk te Tholen,voor f 66,— Ooster-Schelde, Westelijk deel: perc. 642, pachter L. Plansoen te lerseke,- 14, Hammen: perc. 19 en 31, pachter A. Kik Tz. te Bruinisse,- 410,— perc. 32, pachter A. Duinkerke Sz. te lerseke- 430,— 33, C. P. de Rooy aldaar,- 400,— 34, A. Duinkerke Sz. aldaar,- 560,— 35, Johs. Duinkerke Sz. aldaar,- 600,— 42, D. Stobbelaar te Zierikzee,- 1,— 43, idem idem- 19,— 44, J. van Gimst Pz. te Graauw- 1,— 54, Idem idem,- 1,— Grevelingen: „125, O. A. Jumelet te Bruinisse,- 48,— 173, idem idem, - 650,— „174, Johs. de Waal Jacobszn. aldaar,- 515, Oude Hoeve: 1, J. Otte Wz. te Bruinisse- 5,— 2, P. Bezuyen te Scharendijke- li,— 3, G. Kik Jz. te Bruinisse- 42,— 4, P. Bezuyen te Scharendijke,- 40,— 5, idem idem,- 40, 6, J. Otte Wz. te Bruinisse,- 36,— 7, P. Bezuyen te Scharendijke,- 40,— 8, W. Otte Wz. te Bruinisse- 9,—

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 2